DONDERDAG 31 DECEMBER 1942 57c Jaargang, No. 77 ËbkSTE BLAD DAGKALENDER Éis»! CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Weekabonnémenten voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter.- Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter, Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Advertentiën in deze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoofdted.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. -P. DAVIDSE, Goes. 'W Qit nummer bestaat uit 2 bladen. BIJ DEN OVERGANG. Het oude jaar is op enkele uren na achter ons weggegleden. Straks gaan we het nieu we jaar in en onwillekeurig wie ontkomt er aan? willen we vooruit zien en vrdgen we, wat 1943, waarover zulke sombere voor spellingen zijn gedaan, ons brengen zal. Zal in 1943 de-vrede-terugkeeren of zullen nog meer jonge levens moeten verbloeden op de slagvelden? Zal de oorlog nóg meer ontwrichten? Hoe zal het gaan met ons land en volk, met de kerk, de Zending en onze scholen? Hoe met onze familie, ons ge zin en ons zelf? Zoo rijgen de vragen zich aaneen. Het wordt een lange, lange rij. Maar op niet één vraag krijgen we ant woord, althans niet in dien zin, zooals de vragenstellers dat verlangen. Wij stapn voor een onbekende toekomst. Gelukkig' maar. Wat is God wijs en goed, dat Hij de tijden en tijdstippen en al het wereldgebeuren vast gelegd heeft in Zijn raadsbesluit en daarover de beschikking aan Zich gehouden heeft. Als we ooit de toekomst als een groote onbekende aanvoelden, dan is 't wel nu. Vóór Nederland in den wereldoorlog werd betrok ken, hadden we zoo onze eigen zekerheden onze betrekking, ons huis en ons goed en de vooruitzichten voor ons en onze kinderen, waarop we wel niet mochten bouwen en vertrouwen dat wisten we wel maar waarvan we toch ook, eerlijk gezegd, niet dachten, dat ze ons plotseling konden ont vallen. Maar die lijnen van geleidelijkheid zijn er voor velen niet meer. We hebben de funda menten voelen wankelen en vele van onze vastigheden zijn omver geloopen. Als ooit de toekomst onzeker is, dan is het nu. We aarzelen ev^ir* om weer een nieuw oorlogsjaar in tè gaan. En toch we móéten. Ja. we moeten met de oogen open, de handen klaar om aan te pakken en de voeten om te gaan, waarheen onze weg voert. Geen pas siviteit, maar activiteit. God vraagt van ons altijd, en ook Hu, een Christendom van de daad, voortvloeiende uit een zuivere verhou ding tot Hem en onzen naaste. Al' is alles even verward en verwarrend, wij moeten koers houden. Wij moeten trachten lijn te vinden in den draaistroom der gebeurtenis sen. Kan dat? Naar onze stellige overtuiging alleen dan, als wij Gods Woord tot gids kiezen. Zij, cjie dien steun missen, worden heen en weer geslingerd en van alle hou vast beroofd. Het is geen wonder, dat zij ten prooi van het zwartste pessimisme wor den. Maar wie eenvoudig lpeft bij de Heilige Schrift, zal ook bij deze jaarswisseling in bangen oorlogstijd getroost zijn. Zijn wij dan blind voor den levens nood in zoovele harten, gezinnen en fami lies? Zijn wij dan ongevoelig voor het verdriet, waaronder zoovelen, ook op dezen Oudejaarsavond, als de gedachten zich ver menigvuldigen, gebukt gaan? Begrijpen wij dan niet den vurigen, hartstochtelijken wensch van miljoenen naar vrede? Deze vragen stellen is ze meteen beant woorden. Het leed van anderen moet ook ons leed zijn. Hoe kan een oprecht Christen onbewogen zijn over het lot, dat anderen treft en a-lleen maar denken aan zichzélf? Maar ons ontvalt het hart niet. Omdat wij wéten, dat onzen Koning gegeven is alle macht in den hemel en op de- aarde. Alle men- schenwerk is ij delheid. Zelfs kan God, naar het aangrijpende woord uit Jeremia 45:4, Zijn eigen plantingen uitroeien. Dit kan in Zijn bestel liggen. Het zal ons echter niet ontmoedigen, want wij .weten, dat 't slechts den vorm betreft. Zijn werk zelf zal blijven, omdat Hij Zelf blijft. In Openbaring 21:6 lezen wij het maje stueuze woord„Ik ben de Alpha en de Omegahet begin en het einde", een woord van diepen ernst bij de jaarwisseling. Er is dus een begin en een einde, niet een eeuwig voortrollen van het leven, nooit begonnen, nooit eindigend, -met de eentonige regelmaat van het golfgeklots aan het strand. Het le ven heeft dus zin en doel. Wij moeten over de smart, de onzekerheid, de teleurstelling, het raadsel en zooveel meer heenzien. Een begin en een einde, Neen, zóó staat j het er niet. I k ben het begin en het einde. De eeuwige Schepper heeft het begin van alle dingen gesteld. Hij had daarmede Zijn doel. Hij is ook de eeuwige Rechter, Die eenmaal de laatste vierscha'ar spannen zal. De wereldgeschiedenis loopt uit niet in een raadsel, niet in willekeur, maar in gerechtig heid. Begin en einde liggen in God vast. Jezus Christus is de eerste e'n de laatste, Die leeft en Hij is dood geweest. En zie, Hij leeft in alle eeuwigheid. Omdat wij dit weten, daarom konden wij schrijven dat wij ook bij deze jaarswisseling waarlijk getroost konden zijn. Nu kunnen wij de wereld met haar verschrikkingen over zien. Nu is het goed. Eén is er, Die weet, wat wij noodig heb ben. Wij weten het niet. Het zou wel eens kunnen zijn, dat we voorspoed juist niet noodig hebben, maar tegenspoed, omdat we in,dagen van tegenspoed geestelijke dingen leeren, die wij in voorspoed nooit leeren. Die Eene, Die dat weet, is onze Vader. Zoo als een aardsche Vader voor Zijn kinderen zorgt, en niet wacht, tot ze hem om iets vragen, zoo is Gods zorgende liefde ons ook voor. Daarom kunnen wij ook in dezen oorlogs tijd bij den overgang van 1942 naar 1943 zin gen: „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heeren hand; Moedig sla ik dus de oogen naar het onbekende land. Leer mij volgen, zonder vragen; Vader, wat Gij doet, is góéd!" MISLUKTE SOWJET-AANVALLEN. - ZWARE VERLIEZEN VOOR DE BOLSJEWIEKEN. - NOG VIER SCHE PEN .VAN HET CÖNVOOI VERNIE TIGD. - VOORTDURENDE GEVECH TEN IN TUNESIË. Het Duitsche. legerberioht luidt In het gebied vin de T e re k mislukten krachtige door tanks gesteunde aanvallen van den vijand. Hierbij werden 8 tanks vernietigd. In Stalingrad en in het D o n g e - bied leden de Bolsjewieken bij de voortzet ting van hun aanvallen zware bloedige verlie zen en verloren zij 16 tanks. Bij succesvolle tegenaanvallen werden tal rijke zware en lichte wapens buitgemaakt en werden gevangenen gemaakt. Aanvallen van Duitsche luchteskaders als mede van Italiaansche, Roemeensche en Hon- gaarsche geveohtsvliegers berokkenden den vijand zeer zware en gevoelige verliezen aan tanks en zware wapens. Hongaarsche troepen vernietigden bij acties van stormtroepen een vrij groot aantal kazematten met haar beman ningen. In den centralen sector werden enkele vijandelijke aanvallen afgeslagen. Eigen stoot troepen drongen vijandelijke stellingen binnen en vernielden talrijke gevechtsinstallaties. Ten Z.O. van het Ilmenmeer stortten hernieuwde, door tanks, artillerie en slagvlie gers gesteunde aanvallen van den vijand ineen Daarbij werden J3 Bolsjewistische tanks stuk geschoten. Aan de W o 11 s j o f eij voor Lenin grad vernielden ^stoottroepen van Duitsche formaties en de Spaansche vrijwilligers divisies talrijke vijandelijke kazematten. Snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen en formaties jacht vliegtuigen sloegen in aanvallen die in schee -. vlucht werden ondernomen transportco'onnes .van den vijand uiteen. Voor het Visschersschiereiland -boorden ge vechtsvliegtuigen bij een verrassenden aan val een bolsjewistischen mijnenveger in den grond. Nachtelijke aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen veroorzaakten zware bran den in de haveninstallaties van Moermansk en op het stationsterrein van Kadalasksja. In Noord-Af r i k a bestookten Duit sche bommenwerpers met succes vijandelij ke marschcolQrines. In Tunis slechts plaat selijke krijgsoperaties. De vijand leed door duikvluchten en aanvallen In scheervluchi van Duitsche vliegtuigen zware verliezen aan rollend materieel en aan wapens van al lerlei aard. Op 29 Dec. des avonds wierpen enkele Britsche vliegtuigen boven W.-D u i t s c h - gebied hier en daar brisantbommen neer, waardoor onbetekenende schade aan ge bouwen werd aangericht. luune jjuitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in het Kanaal een patrouille-vaar tuig tot zinken gebracht en overdag voor den oorlog belangrijke installaties in een havenstad aan deEngelsche Zuid kust met bommen bestookt. In luchtgevechten werden twee vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten. Zooals reeds in een extra-bericht is mede gedeeld, hebben Duitsche duikbooten de ach tervolging van de verstrooide resten van het bij de A z o r e n uiteengedreven convooi hardnekkig voortgezet' en nog vier schepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 brt tot zinken gebracht. Tot dusver werden van dit convooi in totaal 19 schepen met een totalen inhoud van 106.000 brt vernietigd. Daarenboven hebben onze duikbooten in onderschei dene zeegebieden van-het Noordel ij k en Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan 15 schepen met een totalen inhoud van 79.300 b r t i n den grond geboord, zoo,dat het duikbootwapen behalve de gisteren gemelde successen op'nieuw 19 vijandelijke sche pen met een gemiddelden in houd van 100.300 brt tot zinken heeft gebracht. Het Italiaansche legerbericht meldt- In het woestijngebied van Zuid-Lybië werden opnieuw gevoelige verliezen toege bracht door sterke escadrilles van onze luchtmacht aan de vijandelijke colonnes, .die de voorgaande dagen zijn aangevallen. In het gebied van Tunis duren de ge vechten voort. De troepen van de as vernie tigden 9 pantserwagens en maakten vijftig krijgsgevangenen. Onze gevechtsvliegtuigen deden aanvallen op knooppunten 'van wegen en op achter- waartsche centra. Een vijandelijk vliegtuig werd door het vuur van de Duitsche infan terie neergeschoten. Vijandelijke .vliegtuigen bombardeerden herhaalde malen Soesa in Tunesië. Hierbij werd schade veroorzaakt en vielen talrijke ilachtofferi onder de burger bevolking. Henderson overleden. LISSABON. Stefani. De voormalige Brit sche minister v^n Arbeid en Britsche ambas sadeur te Berlijn, Neville Henderson, is, overleden. Een mii tair jaaroverzicht. In een jaaroverzichte van de militaire ope raties merkt ee A-N.P.-correspondent te Ber lijn o.m. op, dat de militaire gebeurtenissen in 1942, volgens de utilitaire kringen te Ber- lijn, tot volle tevredenheid verloopen zijn. Aan alle fronten hebben de operaties ter zee, te land en in de lucht successen gebracht, die men bij het begin van het af geloopen jaar niet .had kunnen vermoeden. De Duitsche troepen, die vorig jaar volko men door den plotseling invallenden Russischen winter verrast werden, hebben in den winter- slag tegen de talloöze aanvallen der bolsjewis ten stand gehouden en 'honderdduizend gèVan- genen gemaakt, terwijl bovendien nog twee duizend tanks en tweeduizend stukken geschut buitgemaakt of vernietigd werden. De bolsje wisten hebben Leningrad niet kunnen ontzet ten. Het front in Rusland is ongetwijfeld het belangrijkste strijdtooneel in 1942 geweest, daar hier de grootst» slagen tegen een tegen stander werden geleverd, dien men te Berlijn als den getfaarlijksten en den militair krach- tigsten aanziet. De Sowjet-Unie is de eenige Duitsche tegenstander, waarvan men zeggen kan, dat zij in het af geloopen jaar actief, ge vochten heeft. Het totaal aantal gevangenen, dat de Duit sche en de met de Duitsche weermacht ver bonden troepen in het Oosten maakten, be draagt meer dan een millioen. Tienduize'nd tanks en een groot aantal stukken geschut wer den buitgemaakt of vernietigd. In den Zuide lijken sector van het front rukten de troepen der spilmogendheden in 1942 over meer dan duizend kilometer op. v Ten aanzien van de gebeurtenissen in Afrika verklaart men te Berlijn, dat het bij den Woestijnoorlog van geen belang is of de Dujtsche troepen# in de El-Alameinstelling of in Tripolis staan. Van belang is, dat zij er zijn en dat de zoogenaamde Punische driehoek, die reeds den klassieken bekend was, door de spilmogendheden beheerscht wordt. Dit is meer dan ooit het geval, mede dank zij de landing van Britsche en Amerikaansche troepen in Fransch Noord-Afrika, die het den JDuitschen en Italiaanschen troepen mogelijk maakten in Tunis binnen te dringen en bezit te nemen van de belangrijke haven Bizerta. De voedselvoorziening van Parijs. (Interijjf) De Parijsche autoriteiten bestu- deeren de mogelijkheid van evacuatie van een 'millioen menschen, waardoor men verbetering wil brengen in de voedselvoorziening van de hoofdstad, die, vergeleken met de provincie, (ongunstig is, vooral door transportmoeilijkhe den. Men wil in de eerste plaats degenen doen vertrekken, die te Parijs geen vast werk heb ben, en voorts moeders met kinderen, die hun schoolbezoek elders kunnen voortzetten. De vertrekkende bevolking zou naar de rijkste provinciën gevoerd worden, bij voorbeeld Nor- -'mandië en Bretagne. ijV Bij onze vrijwilligers. JH|j»r I*. x.Tijdens de opleiding in het '***7 t 111 veld. Orbis-Holland-Pax m Keuringen voor Waffen-S.S. en Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunen vervoegen, ten einde te wordten gekeurd. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die. er bezwaar tegen hebben 'hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding gesphiedt in Nederland, waarna de inzet van dit bataljon ook in Nederland ral blijven. Tijdens de keuringen voor de Waf fen-SS en het Legioen kunnen zich ook die- genen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 4 Jan. 9 u.Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 15 u.Tilburg, Lange Schijstraat ,66; 5 Jan. 9 u.Roermond, NSDAP, Swaj- merstraat 61; 15 u.Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 456 Jan. 9 u.Arnhem, Weverstraat 16b; 15 u.Hengelo, Deutsches Haus; 7 Jan. 9 u.Zwolle, Hotel Peters, Markt; 15 u.Assen, Frieslardkazerne, Vaart Zuidzijde; 8 Jan. 9 u.Groningen, Concert huis, Poelestraat I 14 u.Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat9 Jan. 9 u.Amsterdam, school Iepenweg 13; 10 Jan. 10 u.Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats11 Jan. 10 u. Amersfoort, 'Dienstgebouw, Leusderweg12 Jan. 10 u.Det) Haag, Café Den Hout, Be- zuidenhoutseheweg. BEKENDMAKING van den commissaris-generaal voor financi en en„economische zaken betreffende de re gistratie van motorvoertuigen, aanhangwa gens, onderdeelen van motorrijtuigen en voorraden benzine, motorolie en -vetten, als mede betreffende het vervreemden en het afstanddoen van motorrijtuigen en aanhang wagens. (Bekendmaking registratie en be schikking motorrijtuigen.) Op grond van de artikelen 1 en 9 van de verordening, no. 139-1942 betreffende 'de re gistratie en de vordering van goedepen wordt bekend gemaakt Artikel 1. (1) Van motorrijtuigen, aanhangwagens, onderdeelen van motorrijtuigen alsmede voorraden benzine, motorolie en -vetten moet in den toestand, waarin deze verkee- ren op het tijdstip van het inwerkingtreden van deze bekendmaking binnen één week door'de eigenaren en bezitters aangifte ge daan worden bij den burgemeester van de gemeente, waarin de standplaats van het 'motorrijtuig of van het aan te geven voor werp, zich bevindt. Evenzoo moet van mo- torr'ituieen aangifte worden gedaan, welke voor het in werking treden van deze bekend- Jnaivuig zijn omgeoouwd of gedemonteerd. (2) De eigenaar en bezitter van een mo torrijtuig, dat na het inwerkingtreden van deze bekendmakingen het bezette Neder landsche gebied wordt ingevoerd, moet van dit voertuig binnen twee weken na den in voer aangifte doen bij den burgemeester van de gemeente, waarin dit zich bevindt, tenzij dit binnen bovehgenoemden termijn het be zette Nederlandsche gebied wederom heeft verlaten. Artikel 2. (1) Zonder schriftelijke, toestemming van den bevoegden Rijksinspecteur van het ver keer is het verboden, 1) Een motorrijtuig, een aanhangwagen of een onderdeel van een motorrijtuig te ver vreemden. 1 2) Een motorrijtuig of een aanhangwagen, indien het voertuig zijn gewone standplaats binnen het bezette Nederlandsche gebied heeft, langer dan vijf dagen buiten zijn standplaats te laten. 3) Het bezit van een motorrijtuig of aan hangwagen langer dan een maand bij derden /te laten. 4) De transportcapaciteit, de wijze van aandrijving of het chassis van "een motorrij tuig of een aanhangwagen in aanzienlijke mate te veranderen of van een motorrijtuig of aanhangwagen'op zoodanige wijze onder deelen te verwijderen, dat de geschiktheid tot het gebruik van het motorrijtuig of de Dezer dagen werd te Utrecht de eerste stations dienst van den Nederland- scheik Volksdienst geopend. Dezestationsdienst is in hoofdzaak bestemd voor moeders, d'i.e met; kinderen reizen 'en langdurig opont houd hebben. Een kijkje in een der gezellig inge richte lokalen, waar een aantal rustbedden staat en waar de moeders tevens kunnen beschikken over uitmuntende gelegenheden tot het verzorgen van haar baby. Pax m. Polygoon-v. Bilsen- aanhangwagen als zoodanig in aanzienlijke 'mate wordt beperkt. 5) Zijn bemiddeling te verkenen bij han delingen bedoeld onder '1 tot en met 4, als bemiddeling wordt ook beschouwd het publi- ceeren van een advertentie in e^n nieuws blad of tijdschrift. (2) Wie den eigendom van een motorrij tuig of aanhangwagen ten gevolge van een executtie of door het leggen van een 'conser vatoir beslag verliest, moet dit terstond bij den bevoegden Rijksinspecteur van het ver keer opgeven. (3) De bevoegde Rijksinspecteur van het verkeer in den zin van de leden 1 en 2, is de Rijksinspecteur van het verkeer, in wiens district de standplaats van het motorrijtuig of den aanhangwagen zich bevindt, of, wan neer deze plaats niet is vast te stellen, in wiens district zich het motorrijtuig, de aan hangwagen of het onderdeel van een motor rijtuig bevindt., Artikel 3. (1) De eigenaren en bezitters van motor rijtuigen of aanhangwagens, welke door den weermachtsbevelhebber in Nederland te zij ner beschikking worden gehouden („Sicher- gestellt sind") mogen slechts met toestem ming van de door den weermachtsbevelheb ber in Nederland bepaalde instantie over de ze motorrijtuigen of aanhangwagens be schikken, eenige veranderingen hieraan aan brengen of de standplaats wijzigen. De eige naren en de bezitters van motorrijtuigen of aanhangwagens, welke door de „Amtsgruppe motorisierung" van den algemeen gemach tigde voor de bewapening in beslag genomen zijn om te worden aangekocht, mogen alleen met toestemming van de „Amtsgruppe" over deze motorrijtuigen of aanhangwagens be schikken, hieraan eenige veranderingen aan brengen of de standplaats wijzigen. De vol gens artikel 2 xbenoodigde toestemming van den bevoegden Rijksinspecteur van het ver- -keer is in deze gevallen niet vereischt. (2) De eigenaren en de bezitters van de in lid 1 genoemde motorrijtuigen en aan hangwagens zijn verplicht deze in tot ge.- bruik geschikten toestand te houden. Zij dienen terstond aan den eisch tot levering van het motorrijtuig of aanhangwagen te voldoen. Artikel 4. In deze bekendmaking worden verstaan onder „Motorrijtuigen": l\ vrachtauto's en bestelauto's met een laadvermogen van ten minste één ton, 2) autobussen, 3). tractors, 4) trekkers, 5) auto's voor een bijzonder doel, zooasl bijv. tankauto's, ziekenauto's, vrachtauto's met lage laadbak, sleep- en kraanwagens, kabelwagens, 6) personen auto's, 7) motorrijwielen met of zonder zij span. DONDERDAG 31 DECEMBER 1942. Rust, mijn ziell uw God is Koning - He6l de wereld Zjjn gebied; Alles wisselt op Zjjn wenken, Maar Hij zelf verandert niet. Zon: op 8.49, onder 16.37. Maan: op 0.„9, onder 12.57. - i.' i VRIJDAG 1 JANUARI 1943. V/ij treêu een nieuwen tijdkring in, In uwen Naam zij ons begin, Getrouw Behoeder van ons leven l Wht onheil in dit jaar ons beid', Gij zult ons nooddruft, veiligheid, Gjj zult in Christus alles geven. Zonj op 8.52, onder 16.35. Maan: op 2.11, onder 13.22. ZATERDAG 2 JANUARI 1943. Mijn hulp is van den Heere, die hemel en aarde gemaakt heeft. Ps. 1212. Zon: op 8.52, onder 16.36. Maan: op 3.27, onder 13.51. ZONDAG 3 JANUARI 1943. Looft God in de gemeenten. Ps. 68 27. Zon: op 8.51, onder 16.36. Maan: op 4.44, onder 14.24. 6 Jan.: Nieuwe maan; 13 Jan.:'Ie kwartier. „Aanhangwagens": 1) aanhangwagens van autobussen, 2) aanhangwagens van vracht auto's met een laadvermogen van tenminste één ton, 3) aanhangwagens van personen auto's met een laadvermogen van tenminste één ton. „Onderdeelen van motorrijtuigen": voor werpen welke in het algemeen bij de volledi ge uitrusting van een motorrijtuig of aan- hangwagen'behooren of bestemd zijn of wa ren om deel uit te maken van een motorrij-, tuig of aanhangwagen of vap de uitrusting van een motorrijtuig of aanhangwagen. Artikél 5. (1) Deze bekendmaking wordt in de pers afgekondigd. (2) Zij wordt aangehaald als „bekendma king registratie en beschikking motorrijtui gen". 's-Gravenhage, 30 Dec, 1942. De commissaris-generaal voor Finan ciën en Economische Zaken. De slotbepaling van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden no. 139-1942 betr. de registratie en de vordering van goederen voorziet onder art. 28 de volgende strafbe palingen 1) Hij, di§ opzettelijk: 1. In strijd handelt met een volgens arti kel 1 gegeven bevel of 2. een op hem overeenkomstig artikelen 6 lid 2 of 8, lid 4, tweede volzin, rustende ver- plichtirig, niet, niet tijdig of niet behoorlijk nakomt, dan wel 3. aan een op hem overeenkomstig artikel 27 rustende plicht tot het geven van inlich tingen niet, niet tijdig of niet behoorlijk na komt, wordt gestraft met een gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren of met geld boete van ten hoogste honderdduizend gul den of met een dezer straffen. '2) Poging is strafbaar. 3)' Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wprdt de dader gestraft met, gevange nisstraf van ten.hoogste 1 jaar of met geld boete van ten hoogste vijftigduizend gulden. 4) Naast de straf kunnen de goederen, waarop strafbare handeling betrekking heeft ook wanneer zij den dader niet toebehooren, worden verbeurd verklaard. Kan geen be paalde persoon worden vervolgd of veroor deeld, dan kan de verbeurdverklaring afzon derlijk worden bevolen. 5) De strafvervolging vindt slechts plaats op klacht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commis saris-generaal voor financiën en económi- sche Zaken). Deze klacht kan i^orden^inge- trokken totdat het vonnis in tweede instan tie in kracht van gewijsde is gegaan. 6) De bij de leden 1, 2 en 3 strafbaar ge stelde handelingen zijn strafbafe feiten, als bedoeld in artikel 2, lid 2, der verordening no. 52-1940 betreffende de Duitsche rechter lijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt ingevolge de bekendmaking no. 72-1942. De voor de aanmelding van motorrijtuigen bestaande formulieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke politie-autoriteiten, alwaar de ingevulde vragenlijsten ook moeten wórden afgeleverd. BINNENLAND NIEUWJAARSREDE VAN DEN LEIDER. 's-Gravenhage, A.N.P. Mus'sert zal op Vrijdag 1 Januari om 13 uur over de beide zenders Hilversum 1 en Hilversum 2 een Nieuwjaarsrede uitspreken. INLAGE WAN PERSOONSBEWIJS. Het persoonsbewijs, dat iedere Nederlander nu op, zijn minst reeds een jaar lang met zich meedraagt, mag zich den laatsten tijd in een groeiende belangstelling verheugen.. Meestal met volkomen zuivere bedoelingen wordt bij transacties met onbekenden het vertoonen er van als voorwaarde gesteld voor het tot stand kómen eener overeen komst. Dit gesfchiedt niet slechts door de spoor- en tramwegmaatschappijen, posterij-_ en, banken, distributie-ambtenaren ep ver dere heel- of halfambtelijke instellingen, ook hotelportiers, rijwielverhuurders en zaken lieden in het algemeen maken er, gebruik van. Van bevoegde zijde wordt er onze aan dacht op gevestigd, dat slechts politie- en opsporingsambtenaren bevoegd zijn, inzage van het persoonsbewijs te .verlangen. Dit is ook de strekking van de enkele weken gele- den gepubliceerde verordening pver deze ma terie, waarop binnenkort nog een officiëele toelichting zal volgen. (Tel.) -DISTRIBUTIE VAN BATTERIJEN VOOR ZAKLANTAARNS. Dezer dagen' maakten wij melding van eel? regeling, waarbij voor bepaalde groepen van gebrui kers, die zelfstandig een beroep uitoefenen, waarbij een zaklantaarn noodzakelijk wordt geacht, de gelegenheid bestaat zich bij een winkelier te doen inschrijven, teneinde perio diek batterijen te kunnen koopen. De ter mijn, binnen welkpn deze inschrijving ge schieden moet, eindigde aanvankelijk 1 Jan. 1943, maar is thans met een week verlengd, zoodat men nog tot 7 Januari a.s. van de ge boden gelegenheid gebruik kan maken. De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1