Jarenlang rheumatiek en ischias. UIT DE PROVINCIE FEÜÏÏXETON MIPDELBURGSCHE BRIEF Walcheren. GEMENGD NIEUWS KRTSCHBX BRIEFWISSELING TELEGRAMMEN BURGERLIJKE STAND RECHTSZAKEN LEESTAFEL HET VROUWENHOEKJE Thans weer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D. «chrijft, dd. 27-5-'40i „Sedert jaren leed ik aan linkerzijde van mijn lichaam zoo hevig aan rheumatiek en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar probeerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen,die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trinerai Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en 'drogisterijen verkrijgbaar. Trinerai Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. zaak besloot de kerkeraad praeadvies te vragen aan het comité voor evangelisatie dezer kerk. De Rudolphstichting te Achterveld mocht haar 15-jarig bestaan vieren. Ds F. A. den Boeft van Kralingen hield een gedachte nisrede over Psalm 2879. J. J. T HART t Te Utrecht is in den ouderdom van 60 jaar, na een ernstige onge steldheid overleden de heer J. J. 't Hart, in specteur der Onderwijzersopleiding. De heer 't Hart, die in 1882 werd geboren, ving zijn loopbaan aan als onderwijzer aan .een der Herv. scholen in Den Haag en trad vervol gens op als leeraar wis-, natuur- en schei kunde en rekenen aan de Chr. Kweekschool aldaar. Vervolgens werd hij directeur van deze kweekschool, om daarna benoemd te worden tot inspecteur van de Onderwijzers opleiding. Als zoodanig heeft hij verdienste lijk werk gedaan voor het kweekschoolon- derwijs. In 1938 werden zijn verdiensten er kend in zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. BENOEMD tot hoofd aan de Dr J. Woltjerschool te Amsterdam-Zuid, L. Kra nenburg te Ee (Fr.) aan de Chr. school te Lange Ruige Weide, P. Bouwman, aldaar; aan de Chr. school te Stolwijk, Jac. v. d. Berg te Amersfoort; tot onderwijzer(es) aan de Chr. school te Breezand (N.-Br.), A. Tolenaar te Hoofd dorp (tijd.) aan de Chr. Geref. school te Enschedé, mej. Tj. v. Weerd, aldaar (tijd.) aan de Chr. school te Lange Ruige Weide, mej. H. A. Schumacher te Hekendorp; aan de Chr. school te Nieuwerbrug ad. Rijn, A. Lievaart, aldaar. EXAMENS; V. U. te Amsterdam; cand. ex. theologie, G. P. v. Arkel te Arn hem. i Zuid-Beveland. KRUININGEN. Maandag hield de afdee- ling Kruiningen-Hansweert-Schore van het „Groene Kruis" een algemeene ledenverga dering. De voorzitter, Dr J. Nieuwenhuijse, deelde mede, dat de depothouder Hage te Schore op zijn verzoek wegens ouderdom eervol ontslag heeft gekregen. Besloten werd hem f 25 gratificatie te geven, ook voor het na zijn ontslag verricht werk, vóór zijn opvolger Martein in functie kwam. De aftre dende bestuursleden werden herkozen. De vacature B. J. Elsman van Hansweert zal op een volgende vergadering te Hansweert ver vuld worden. De begrooting over 1943 van de Tbc-comm. en der afd. werden goedge keurd. Het salaris der wijkverpleegster werd met f 100 verhoogd plus f 50 voor vergoe ding rijwiel. ELLEWOUTSDIJK. De burgemeester heeft tot lid van het Burg. Armbestuur her benoemd de heer J. de Jonge. In de vergade ring van 18 Dec. werd hy weer als voorzit ter herkozen. GEBROKEN TROTS door H. King mans. 31.) -o- „Ik moet het wel", zegt hij, als het ware verontschuldigend tot Kea, „want ik ben wat achterop geraakt en het komt er de eerstvol gende maanden op aan." „Zou het gaan?" vraagt zij. Ze leeft met hem mee. Hij bemerkt het tot zijn groote vreugde. „Ik zal mijn best doen en dan waag ik het er op. 'k Heb nu nog enkele maanden vóór den boeg." „Overwerk-je maar niet. Dan ben je nog verder achterop. Ik hoor yan mevrouw Offen bach" zij kleurt dan, want ze beseft, dat zij hier mee te kennen geeft, dat zij wel eens over hem spreekt met zijnhospita, hij ver neemt het met blijdschap„dat je tot diep in den nacht werkt". „Dat is een klein jokkentje. Nooit later dan twaalf uur en dan begint de nacht pas.. Maar 't zal nu wel iets later moeten worden." „Doe het dan wat kalmer, 't Is toch niet erg, al haal je -beide actes dit jaar niet?" „Niets erg, maar ik heb het er nu eenmaal op gezet en als God Zijn zegen op mijn wer ken geven wil, dan...." „Wat is dat hier voor een complot?" vraagt Petersen. „Kea tracht mij af te brengen van mijn studie. Zij vindt, dat ik te hard werk." „Je hebt volkomen gelijk, kind. 't Is krank zinnig. Maar staak je pogingen. Lasterie is op dat punt ongevoelig voor goeden raad." Kaasmaker tiktde pauze is afgeloopen. „Maak je over mij niet bezorgd", zegt Abel nog zacht tot Kea. „Ik ben gezond en kan er tegen." Alweer kijkt hij haar diep in de oogen en zij slaat de hare nu niet neer. Zij glimlacht alleen, 't Is er een van bemoediging en van bewondering Eigenlijk heeft Abei spijt, dat hij Kaasmaker heeft fneegedeeld, voorloopig nk 'Mlen '-omen. De repetitie is zulk een mooie gelegenheid, om Kea te ontmoeten De Zondag komt, waarop Lena Lasterie de gaste is op „Westhove". Uit de kerk klampt Abel haar aan. En dan zegt de boerin: „Kom vanavond een kop thee Amice, Nog maar één kalenderblaadje na vandaag en het jaar 1942 is weer ten einde. Wij komen al in de Oudejaarsstemming. Dat is de stem ming van bewogenheid en gevoel, waarbij het verstand wordt teruggedrongen. Wij gaan mediteeren over 't gepasseerde. Nog eenmaal nemen we het jaar 1942 in onze .handen en We leggen het in de weegschaal. Alweer te licht bevonden. Het stelde teleur. Als een ver snelde film gaat het aan ons oog voorbij, maar we hunkeren naar 't eind. Het was een jaar van zorgen en smart, van oorlogsjammer en begrafenissen, van teleurstellingen en verras singen, afgewisseld met kleine korte vreugden, met bruiloften, jubilea en verjaardagen. Er is hard gewerkt dit jaar. Ja zeker, dat is een zegen. En iederen Zondag'stonden de kerkdeuren wijd open en telkens weer opnieuw riep God tot Zijn Woord en dienst. We had den een biddag en een dankdag en een goeden oogst, zeker het was zoo slecht nog niet. Maar tochal te dikwijls werden we. bepaald bij de vergankelijkheid van dit leven en daarom... weg met de herinneringen, weg met de beel den uit het verleden. We wenden ons veel liever naar de toekomst., Niet' achterom zien, maar de blik vooruit ge richt. Wat zal 1943 ons hrengen? Nog lang voor dit jaar ten einde was, had men het al over het volgende. Toekomstverwachtingen, vele. Alsof ons niet van een dichter deze woorden bewaard bleven: Zoo 't oude was, Zal 't nieuwe zijn. Voor otis Middelburgers zijn hoopvolle ver wachtingen geen overbodige luxe. Wij kregen in 1942 eenig inzicht en doorzicht in het ge wijzigde stratenplan. In Groot-Middelburg moesten we wennen aan straatnaamborden met gloednieuwe namen. Zoo ook in de binnenstad. Eenige uitgestippelde rooilijnen kregen gestalte en vele van onze zakenvrienden toonden de oude durf 'en ondernemerszin niet .verloren te hebben. De Zeeuwen over 't algemeen blijken hun Zeeuwsche wapenspreuk niet ontrouw te willen worden. Worstelen, jawel, maar ook overwinnen. Volhouden en doorzetten. Niet aT het oude kfampachtig vasthouden, omdat het oud is, noch ook al het nieuwe negeeren, om dat het nieuw is, maar bedachtzaam, nuchter en critisch voortgaan op den weg, waarvan het jaar 1942 gold als een-gedeelte waarop niet ten onrechte een attentie-bord voorkwam met de waarschuwende woordenuitholling over dwars. Hier ga ik eindigen. Verwacht van mij geen woorden meer, die U morgen in den Oude- jaarsdienst van uw eigen predikant zult hooren of die U op de eerste pagina van den Redac teur te lezen zult krijgen. Ik moge besluit met een wensch. Deze; dat de jaarwisseling 1942-;—1943 ons dichter bij elkaar en ook dichter bij God moge brengen. Als stèeds, STENTOR. KAPELLE. Uitslag van het gehouden con cours van- de Handboog Sociëteit „Willem Teil". Aan dezen wedstrijd werd deelgenomen door 36 schutters van 11 sociëteiten. Hoofd vogel dihr P. Bruinzeel van Willem Teil te Kapelle. Ie klep dhr F. van Loenhout, Jaco- ba van Beijeren, Goes. 2e klep, de heer P. Schreurs, Zeelandia, Ovezand. 3e klep, dhr P. Glas, Willem Teil, Kapele. Ie zij vogel, H. A. Mol, Willem Teil, Kapelle. 2e zijvogel, A. v. Willegen, Willem Teil, Kapelle. 2e hoofd kap P. Voet, V. Z. O. S., Kwadendamme. Ie onderkal, idem. 2e onderkal, P. Glas, Willem Teil, Kapelle. Aan den Zondagsschoolonderwijzer, den heer P. Vermaire, die de Zondags school 50 jaar onafgebroken diende en dézen arbeid nu wegens hoogen leeftijd moet' vaarwel zeggen, werd een passend geschenk aangebo den, onder dankbetuiging voor de vele bewe zen diensten. ELLEWOUTSDIJK. De bewoners van het Gasthuis te Vlissingen die tijdelijk hier ver blijf houden, hebben hun kerstfeest gevierd, dat door medewerking van verschillende inge zetenen, maar bovenal door wat de Moeder (mevrouw van Zeggelen) heeft weten té ver krijgen, een zeer geslaagd feest geworden is. Er was een verlichte kerstboom en de gewijde muziek heeft geklonken. De kerstliederen wer den int volle borst gezongen. De kerstgeschie denis en een kerstverhaal werden met aandacht gevolgd. i i 'i— drinken, Lasterie. Dat" is gezellig. Ik heb er met den -boer over gesproken. Hij vindt het best". Arend Steendam is dien avond een uitstekend gastheer. Hij toont zich van zijn besten kant. Abel gaat wéér gelooven, dat Petersen onge lijk heeft: zoo'n bok is Steendam niet. De avond vliegt om en noode scheidt Las terie van „Westhove". Langer dan feitelijk oorbaar ds, houdt hij de hand van Kea, als hij vertrekt, vast. En zij laat het toe. Zonder woerden weten die twee, dat zij weer dichter bij elkaar gekomen zijn. Vol gedachten, over leggingen van geluk, fietst Lasterie naar het dorp, terwijl de bewoners van de boerderij ter ruste gaan. Er is één, die niet direct slapen kan: de boerin ligt te peinzen en vraagt zich af, wat zij doen moet. Het is haar nu volkomen duide lijk, dat Kea haar hart verloren heeft aan dien hupschen onderwijzer. En zij gunt dat haar kind. Je leunt zóó maar zien, dat hier echte» onbaatzuchtige liefde aan het werk is, ook van de zijde van Lasterie. Die heeft geen bijge dachten, zij is er zeker van. Hij is de eerlijk heid en openheid zelf. Maar zij weet, dat er van de zijde van haar man onoverkomenlijke bezwaren geopperd zullen worden. Zij voorziet groote moeilijkhe den. Haar man duldt niet, dat Kea haar hand geeft aan een onderwijzer, al is die nog zoo knap en al valt op diens serieuse levenswijze niet het geringste aan te merken. Kea z a 1 een boer, trouwen. Het spijt haar nu achteraf, er nooit eens met Kea over gesproken te) heb ben. Zou dat nu nog kunnen of zou het al te laat zijn? Zij weet niet, wat zij doen moet... Eindelijk besluit zij, even te wachten nog. Misschien heeft zij zich vergist, hoewel zij dit zich niet kan voorstellen. En anders zij heeft nu vernomen, dat zij elkaar althans voor loopig niet meer zullen ontmoeten, want Las terie komt niet meer op de repetitie; die gaat -hard studeeren. Het is niet onmogelijk, dat het vuurtje niet aangewakkerd wordt en dood gaat Dat hoopt de boerin. Niet voor Kea. Wat haar -betreft, komt er tusscben Kea en Lasterie een "verloving tot stand. Maar zij hoopt het voor haar man. Zij' is bang voor de groote moeilijkheden, die zij opdagen ziet, als die twee doorzetten.,... (Wordt vervolgd.) Chocolademelk en versnaperingen werden aangeboden. GRIJPSKERKE. Op 2en Kerstdag gaf de Chr. Zangvereeniging „Halleluja" een uitvoe ring onder leiding van dhr P. Broerse Jr., waarvoor veel belangstelling was. Al spoedig bleek dat de zang op hoog peil stond. Van de afwerking der nos. was veel werk gemaakt en de zuiverheid bleef tot 't laatst toe bewaard, 't Bovenstaande kwam vooral uit in b.v. „O, Christuskind", waarbij naast het verschil in tempb de dynamische teekens goed werden verzorgd. Als grooter stuk werd een Kerst cantate uitgevoerd, met orgelbegeleiding en af gewisseld door een solo en een vrouwenkoor. Als no. dat veel studie vereischt noemen we Ps. 122: 1 van J. P. Sweelinck, 't welk met overgave werd gezongen. Ter afwisseling zong een du-bbel-kwartet en kele nos., waarbij vooral „Boven de starren" en de „Kerkklok" (met bromstemmen) goed werden vertolkt. Een duet van twee heeren liet hooren, dat 't koor over goede mannen stemmen beschikt. Een vroolijk no. „Jagers- lust" werd door de aanwezigen gewaardeerd. Het koor besloot met een fijn no. „Sneeuw klokjes" van M. Zijderlaan, waarbij het „bim- bam" teer werd gezongen. Uit alles bleek, dat 't koor onder uitnemende leiding ijverig had gestudeerd. Tenor en So praan-partij mogen wel iets versterkt worden. De zangvereeniging mag op een goede uitvoe ring terugzien. Ds Kraan sprak een slotwoord. (F. Dronkers.) Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Vanwege' de konijnen- en pluimvee- fokkersvereeniging „Ter Verbetering" is een groote tentoonstelling van konijnen en pluim vee gehouden. Het aantal inzendingen was zeer groot, n.l. 270, evenals de belangstelling. De kampioensprijzen werden toegekend aan: J. van Drouge 1 en, Axel, met mooiste konijn der tentoonstelling en mooiste konijn midden rassen K. van Arenthals, Zaamslag, met mooiste konijn groote rassen; Jac. Wieland, Axel, met mooiste konijn kleine en drie groo- ten; J. Heida, Sas van Gent, met mooiste nummer groote hoenders; J. A. Breepoel, Axel, met mooiste nummer krielen en mooiste fazant. Schouwen-Duiveland. BRUINISSE. Duikers van v. d. Tak's Ber gingsbedrijf hebben op de Oosterschelde bij de kruising Brabantsch-Engelsch Vaarwater het wrak gevonden van het motorschip „Verande ring", thuisbehoorend te Bruinisse. Het schip was in October met suikerbieten geladen op weg van het Goesche Sas naar Dinteloord, doch men heeft niets- meer van het schip ver nomen. De lijken van den schipper J. de Jonge en zijn zoon zijn nog niet gevonden. (Z.Nsb.) De strijd tegen den ciandestienen handel en prijsopdrijving. De Schiedamsche politie is een ^rooten houtzwendel op het spoor gekomen. Een groote houthandel te Schiedam had nog aanzienlijke oude voorraden. Aan de klanten werd aanvan kelijk tegen den normalen prijs verkocht, maar bij de tweede bestelling begon de zwendel. Als namelijk een klant weer een partij hout wilde koopen/'werd hij verplicht eerst nogmaals het bedrag van zijn eerste bestelling te betalen. Soms namen de Jieeren ook ipet minder ge noegen, zoodat de „p'remies" voor de verdefe bestelling vijftig of 'ïeventig procent bedroe gen. Indien de klant, die gaarne hout wilde hebben, daarmee accoord ging, tberd de bestel ling uitgevoerd. Op dje factuur werd alleen de toegestane prijs vermeld. De „premies" echter werden in een afzonderlijk potje gedaan, dat, toen de politie eindelijk achter deze zaak kwam, f 50.000 bevatte. De directeur en de procuratiehouder, vader en zoon, werden gearresteêrdi en hebben be kend. Voorts heeft de politie nog acht koopers verhoord. Het is gebleken, dat groote partijen o.a. naar Brabant zijn gegaan. (A.N.P.) Donderdagmiddag heeft de Larensche gemeentepolitie de hand gelegd op een partij van 4000 uit schapenwol gebreide z.g. slip overs, die in den zwarten - handel waren. De waarde van de partij was ongeveer f 100.000. De slipovers waren verstopts in een dennen- boschje. Zeven personen, die hierbij de wacht hielden, werden gearresteerd. Verder hebben ambtenaren van den C. C. D. bij zekeren L. W. een partij ruwe wol ter Waarde van f 100.000 in beslag genomen. Een kostertje, ergens op het gemoede lijke Brabantsche platteland, had maar een schraal inkomen. Dies hield hij er een wih- keltje in kruidenierswaren bij. Niets op te gen. Maar dé vette prijzen, welke de sluik handelaren betalen en het sappige winstje, dat er met „zwart" te verdienen valt, had den op het kostertje gewerkt. En al spoedig was hij er in geslaagd een partijtje clandes tiene waar op den kop te tikken. Nu bewa ren, 't wordt vanzelf duurderEn de koster lachte in zijn vuistje. Maar.... als de con troleurs kwamen? Dan de boel maar goed verstoppen. Het kostertje peinsde en peinsde en toen, ja, toen had hij het gevonden. En de werkster,N die dezer dagen bezig was de .kerk schoon te maken vond in de kerkmeu- belen eenige handig aangebrachte geheime bergplaatsen, waar het kostertje zijn clan destiene goederen had verborgen. De politie had er lucht van gekregen, dat er ten huize van den landbouwer M. B. te Gilze-Rijen shag-tabak verstopt moest zitten. Zij deed derhalve onverwachts Sen inval in genoemde woning, waar maar even tjes een kleine 70 kg sigarettenmateriaal voor den dag kwam. Toen men een geheime schuilplaats in het plofond opende vond de politie n.l. de tabak zonder bon. t Doodelijke ongelukken. Zon dagavond is de 72-jarige vrouw M. T. de R. te Rotterdam van de trap gevallen. Met ern stig letsel is zij naar het ziekenhuis gebracht, waar zij spoedig is overleden. Op den Eersten Kerstdag is te Breda het bejaarde echtpaar B., dat uit de Theresia- kerk kwam, door de duisternis misleid op den Tramsingel in de Mark geraakt. De man kon worden gered. De 63-jarige vrouw verdronk echter. Op den Stadionweg te A'dam is een 45-j. man, die op een rijdenden wagen van lijn 24 wilde springen, onder den bijwagen geraakt, waardoor hij op slag is gedood. zEen 49-jarige bewoner van de Weide- straat te A'dam is, doordat hij uit den trein stapte, voordat deze stilstond, dn het Cen traal Station komen te vallen en tusschen 't perron en den trein bekneld geraakt. Ook dit slachtoffer is ter plaatse overleden. Tweede Kerstdagavond geraakte de 27-jarige mevr. V. uit Westzaam met haar 4K-jarig dochtertje, dat bij haar op de fiets zat, door de duisternis in het water van de Delft tusschen Assendelft en Westzaan. Beiden zijn verdronken. Vrouw leende «geld op stam kaarten. Ook te Weesp heeft zich een ge val voorgedaan vaft het beleenen van stam kaarten. Een gehuwde vrouw, moeder van een groot gezin, leende geld van eenige personen, aan wie zij haar stamkaarten als onderpand aanbood. -Bij een schoenmaker had de vrouw succes, want deze leende haar herhaaldelijk bedragen, waarvoor zij dan stamkaarten in' onderpand gaf. Toen deze week de nieuwe bonkaarten gehaald moesten worden, trachtte de vrouw van den schoenmaker op deze stamkaarten de nieuwe kaarten te halen en toen kwam op het distributiekantooff het een en ander aan het licht. De politie heeft zoowel de vrouw als den geldschieter aangehouden en ingesloten. Het zelfde geschiedde met een groentenhandelaar, die eveneens aan de vrouw geld had geleend en daarvoor stamkaarten als onderpand had gekregen.' Beide beenen afgereden. Toen de ongeveer 70-jarige echtgenoote van dhr W. te Wolvega Zaterdagavond per tram van Joure huiswaarts keerde en wilde uit stappen, had zij de onvoorzichtigheid- uit de nog in beweging zijnde tram te stappen. De vrouw viel zoodanig onder de tram, dat bei de bovenbeenen werden overreden. Zij zal beide beenen moeten missen. Voor haar le ven wordt gevreesd. Onsuiver bloed veroorzukt die steeds weer- keerendt Rheumatlschepijn.Neem regelmatig Gezondheid voor een cent per dag. Bij Apo:h en Drog. 0.41% 0.76, 1.47. N.V. Rowntrec DE ONGEWIJDE GESCHIEDÉNIS OVER JEZUS. De dezer dagen overleden Prof. Dr Joh. de Groot schreef eenige jaren geleden in „Timotheüs" Behalve de Bijbel bevatten ook werken van Hebreeuwsche, Grieksche en Romein- sche schrijvers berichten over den Heere Jezus. Wij laten in dit artikel de eerstge noemde ter zijde en beperken ons tot de laatste twee. Flavius Josephus, een Grieksch-schrij ven- de Jood, die eenige jaren na de kruisiging van Jezus geboren is, ongeveer in het jaar 37 van onze tijdrekening, heeft in zijn wer ken, die hij kort na de verwoesting van dèn tempel in 70 schreef, allerlei bijzonderheden te boek gesteld over het tijdvak, dat ach ter hem lag. Op twee plaatsen is in zijn „Joodsche Oudheden" van Jezus sprake: 1. „In den tijd (dat is de tijd van Pontius Pilatus) leefde Jezus, een wijs man, wan neer men hem tenminste een mensch noe men mag. Hij was namelijk de uitvoerder van geheel ongeloofelij ke daden en de lee raar van alle mensschen, die bereid zijn de waarheid te ontvangen. Hij trok vele Joden en ook vele Grieken tot zich. Hij was de Messias en ofschoon Pilatus hem op aan stoken van de voornaamsten van ons volk tot den kruisdood veroordeelde, werden toch degenen, die hem van den beginne af aan liefgehad hadden, hem niet ontrouw. Want hij verscheen hun levend weer op den derden dag, zooals door God gezonden profeten dit naast duizend andere wondere dingen van hem vooraf verkondigd hadden. En nog tot op den huidigen dag bestaat de stam der Christenen, zooals ze zich naar hem ge noemd hebben". 2. Op een andere plaats noemt Josephus een zekeren Jacobus, den broeder van Jezus, die Messias genoemd werd. Ook Romeinsche schrijvers noemen Jezus. Allereerst Tacitus, de beroemde geschied schrijver, die in een werk, dat hij omstreeks 116 afsloot, een verklaring geeft van het woord Christiani, Christenen „Christus, vp.n wien deze naam wordt af geleid, werd ten tijde van Keizer Tiberius door de stadhouder (procurator) Pontius Pi- latus ter dood veroordeeld". Nog van meer belang is een uitspraak van Suetonius, een tijdgenoot van Tacitus. Hij handelt over een Messiaansche beweging on der keizer Claudius (4154) en zegt van de zen keizer, dat hij „de Joden, die over Chris tus veel rumoer maakten, uit Rome ver dreef". Dit komt zeer nauwkeurig overeen met het bericht in de Handelingen der Apos telen (18:2), dat Aquila en Priscilla naar Corinthe vertrokken waren, omdat „Claudi us bevolen had, dat de Joden uit Rome ver trekken zouden". S Mede van belang is de mededeeling van Plinius den Jongere, die in zijn kwaliteit van proconsul der provincie Bithynië In Klein-Azië in 111 een brief richt aan keizer Trajanus, waarin hij het Christendom be schrijft als een massa-beweging, en zegt dat de Christenen een heilig lied zingen, waarin zij „Christus als 'God aanroepen". Het is van belang uit deze wel schaarsche doch belangrijke gegevens te zien, .hoe de inhoud van het Nieuwe Testament door niet-Christelijke schrijvers wordt bevestigd en gestaafd.' Niet dat zulks noodig zou zijn, doch het moge buitenstaanders en twijfe laars tot nadenken stemmen en voor goed het zwijgen opleggen aan dié geleerden van euvelen moede, die het bestaan van Jezus van Nazareth op grove wijze hebben durven ontkennen. Hij leefde en Hij leeftdie ver kondiging komt tot ons, niet alleen uit het Heilig Blad van Evangelie en Apostolisch .getuigenis, maar ook uit oude boeken van hen, die van den Heiland der wereld niets moesten hebben. Voorwaar, onze God is een God, die wonderen doet. hoeveelheid hooi, toebehoorende aan A. Wil- lemse te Meliskerke. Eisch en uitspr. ieder f 10 of 5 d. P. Philipse, 40 jaar, zonder beroep te 's-H. Arendskerke, wegens beleediging van A. A. Kramer. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. C. P. J. Gast, 38 jaar, herbergier te Co- lijnsplaat, wegens beleediging van Gerritje Johanna de Koster. Eisch en uitspr. vrijspr. R. A. Debbaut, 19 jaar, arbeider te Aar denburg, wegens ongedekt vervoer van 54 kg tarwe. Eisch f 35 of 15 d. Uitspr. f 30 of 15 dagen. J. P. de Feijter, 18 jaar, landarbeider te Aardenburg, wegens ongedekt vervoer van 34 kg gerst. Eisch f 35 of 15 d. Uitspr. f 30 of 15 dagen. P. Voorouders, 33 jaar, arbeider te Breda, wegens diefstal van een paar schoenen, toe behoorende aan A. Bakker, gepleegd te Mid- (jilbuyg. Eisch en uitspr. 14 d. gev. str. D. Herrebout, 33 jaar, handelaar in groen ten en fruit te Hoek, wegens ongedekt ver voer van 310 kg uièn, 35 kg boontjes en 13 kg savoyekool. Eisch f 50 of 25 d. met verb, verkl. Uitspr. f 40 of 20 d. met verb, verkl. Op 1 en 2 Januari zullen geen dag bladen verschijnen. Onze bureaux zijn Donderdag na één uur en Vrijdag en Zaterdag den geheelen dag gesloten. Tot onze spijt waren de Amsterdamsche effectenkoersen bij het ter perse gaan van ons blad nog niet in ons bezit. GOES. Overleden: C. van Schaik, 23 j., te 's-H. Arendskerke. J. C. de Smit, 23 j., te Wolfaartsdijk. P.. F. van Gelderen, 4 weken, te Kruiningen. OOSTKAPELLE. Overleden: M. Geldof, 86 j. W. Poppe, 5 j. Van 13 tot en met 19 Dec. 1942. VROUWENPOLDER. Overleden: J. de Bue, echtg. v. M. van Zweeden. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 29 December 1942. J. W. Raas, 20 jaar, metaalbewerker te 's-Heerenhoek, wegens diefstal van 5 en 3 pond boter, toebehoorende aan C. v. d. Dries Eisch en uitspraak f 40 of 20 d. J. A. Jobse, 56 jaar, loodgieter te Vlissin gen, wegens diefstal van een hoeveelheid hout. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. A. Corbijn, 65 jaar, melkslijter te Vlissin gen, als voren. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. J. Vader, 19 jaar, zonder beroep; D. J. v. der Linden, 20 jaar, bankwerker, beiden te Vlissingen, ieder wegens diefstal van een STOCKHOLM. (D.N.B.) Naar de Britsche zender van Marokko Dinsdagavond rxeedeelde, zou een tweede Amerikaansdhe delegatie in Dakar zijn aangekomen. VICHY. De bezetting van Dji- b o e t i. Het agentschap Ofi heeft Dinsdag avond een communique gepubliceerd over de gebeurtenissen in Fransch Somaliland, dat in hoofdzaak overeenkomt met het reeds gepu bliceerde bericht. Ofi meldt, dat de Engelsch- Gauflistische troepen, die den 26en December het gebied van de kust van Somaliland hebben aangevallen en Tsjebele hadden bereikt, hun opmarsch hebben voortgezet. Het moederland staat op het oogenblik niet meer in verbinding met deze kolonie. Uit Britsche bron wordt gemeld, da t de Engelsch-GaullistiscHe troepen Djiboeti hebben 'bereikt en be zet. Door de Engelsche autoriteiten zou een gouverneur zijn benoemd. JAARBOEKJE SOCIALE VERZEKE RING. De vereeniging van Raden van Ar beid gaf weer een uiterst nuttig jaarboekje uit, dat naar wij vermoeden, evenals vorig jaar wel spoedig uitverkocht zal zijn. Het bevat tal van wetswaardigbeden, van groot belang voor werkgevers en werknemers, zooals een duidelijke toelichting bij de veilig heidsplaten, een eenvoudige uiteenzetting van de ongevallenwetten, ziektewet, kinder bijslagwet, ziekenfondsenbesluit en invalidi teitswet, het geeft les in eerste hulp bij on gelukken, het geeft wenken, hoe bevriezing en ongelukken- met de fiets te voorkomen, enz. (Hoofdred.) Het December-nummer van „Stemmen des Tijds" (Uitg. N.V. G. J. A. Ruys' Uitg.- Mij.) brengt een tot diepen ernst stemmend „tijdwoord" van Prof. Dr F. W. Grosheide: „Geen blijvende stad"; verder een teer „In memotiam Prof. Dr F. W. A. Korff", door Dr L. D. Terlaak Poot en 'n artikel van B. de Gaay Fortman over„Willink van Benne- broek, een réveilman, die Darbist werd", het slot van de schets„Een schaking anno 1790", een gedicht en een als altijd welver zorgde leestafel. (Hoofdred.) Voor Oud- en Nieuwjaar. (Slot.) Tulband. '125 g bloem, 30 g custard- poeder, 50 g suiker, 2 lepels jam, plm. dl taptemelk of water, 10 g bakpoeder, zout. Bloem en custardpoeder, zout en bakpoe der samen zeven. De melk, de jam en de suiker toevoegen en de massa roeren tot ze gelijkmatig is. Een rijstrand of warmen 'puddingvorm heel dun met boter insmeren en het deeg erin overdoen. De rijstrand mag niet hooger dan tot voor 'de helft gevuld zijn. In een pannetje een bodempje water aan de kook brengen en den vorm erin plaatsen (het water mag niet hooger 'dan tot op halve hoogte van den vorm komen). De pan sluiten, het water weer aan de kook brengen en het deeg 1 uur zachtjes ko ken. Den vorm uit de pan nemen, de koek eruit laten glijden en koud laten worden. Wat suiker met een deegrol of flesch op een steenen aanrecht tot poeder rollen en ofcr den krans strooien en hier en daar een versiering met nog wat roode jam aanbren gen. Koekjes voor Oudejaar. 2 flinke aardappelen, 1 groote zure appjel of flink wat geraspte citroenschil en suiker, 2 lepels bloem. De aardapelen en appel schil len, raspen en met de bloem vermengen. Van deze massa "in een koekepan langzaam duhne koekjes bakken, die goudbruin ?n door en door gaar zijn. De koekjes warm opdienen en met wat suiker bestrooien. Kletskopjes. 1 lepel stroop (indien' de stroop niet dun vloeibaar is, 1 lepel wa ter toevoegen), 1 lepe] suiker, 1 lepel vlug- kokende gortmout of gepofte gort, 1 lepel boter, 2 lepels bloem, zout, (kaneel). Alle bestanddeelen goed door elkaar men gen. Een bakblik met weinig boter insme ren (daarvoor een vet boterpapier gebrui ken) en met behulp van twee theelepeltjes er kleine hoopjes op onderlingen afstand van opgeveer. 4 cm opleggen. De koekjes in een oven met veel boyenwarmte bakken (onge veer 20 min.). De plaat uit den oven nemen, even laten afkoelen en de koekjes met een slap mes of pannekoekmes van de plaat ne men, zoodra zij stevig genoeg, maar nog niet bros zijn. De koekjes vlak neerleggen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2