MAANDAG 28 DECEMBER 1942 57e Jaargang, No, 74 FEUILLETON BINNENLAND Een hoolklst maakt Uw spijzen gaar, met minder gas en eleotrtoltelt Is Uw maaltijd klaar. UIT DE PROVINCE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL t CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening: no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdied.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Adver tent ie che f B. P. DAVIDSE, Goes. TUSSCHEN KERSTFEEST EN NIEUWJAAR. Wij hebben op Kerstdag de daad van Gods liefde mogen herdenken. Wij hebben weder om gestaan bij de kribbe van Bethlehem en in dat Kind onzen Heiland en Zaligmaker aangebeden, Die gekomen is om ons in een bangen weg van lijden van de zondemacht te verlossen. Wat doen wij nu met dit Kerst-Evange lie? De herders geven ons hier een goed voorbeeld. Zij gaan na hun Kerstfeest niet over tot de gewone orde van den dag, Neen, zij maken alom bekend het Woord, dat hun van dit Kind gezegd was. Zij kunnen het niet voor zich houden, maar spreken er van tot ieder, die het maar hooren wil. Zij zijn gegrepen door dat Woord en door den rijk dom daarvan. Zij keeren straks terug,- ver heerlijkende en prijzende God. Als ook ons de herdenking van Christus' geboorte iets te zeggen heeft gehad, als ook wij er door in de ziel gegrepen zijn, dan heb ben wij dit voorbeeld, ons door de herders" gegeven, na te volgen. Dan hebben ook wij te laten zien, dat wij 1943 beginnen bij de kribbe. Men kan ook tegenover het Kind in de kribbe een andere houding aannemen. Dat zegt ons ook de H. Schrift. Wij lezen daar van 'n poging om 't leven aan het Kind Jezus te ontnemen, om dus Gods liefdedaad on gedaan te maken. Herodes doodde alle pas geboren kinderen in Bethlehem, om daar door ook het Kind Jezus te treffen. Maar deze poging om Gods heilsplan te be lemmeren is mislukt. Zij moest wel falen. Immers Jezus' verlossingswerk moest door gaan. Wij kunnen de boodschap des heils aanne men of verWerpen, maar ongedaan maken niet. Die boodschap is er en wij kunnen er niet van onderuit, omdat Gods daden onaan tastbaar zijn. De Heere God gaat Zijn weg en volbrengt Zijn plan. Nog eens, wat doen wij met het Kerst- Evangelie? Volgen wij het voorbeeld van de herders of; dat van Herodes SOWJET-AANVALLEN AFGEWEERD. - DUITSCHE TROEPEN NAMEN EEN AANTAL PLAATSEN? - DARLAN DOODGESCHOTEN. - GIRAUD ZIJN OPVOLGER. - TUNIS EN BIZERTA GEBOMBARDEERD. Het Duitsche legerbericht meldt: In het ge bied van de Ter ek waren de Sowj et-aanval len zwakker dan de vorige dagen. Vijandelijke aanvallen tusschen W o 1 g a en Don en in het gebied van Stalingrad werden afge weerd. In de groote bocht van den Don heb ben infanterie- en gepantserde afdeelingen in voortschrijdende tegenaanvallen de Bolsjewisten verder naar het Noorden teruggeworpen en een aantal plaatsen genomen. In den centralen en Noordel ij ken sector mislukten plaat selijke aanvallen en ondernemingen der Bolsje wisten. In Tunesië consolideerden de Duitsch- Italiaansohe troepen de veroverde stellingen en maakten bij geslaagde stoottroepacties gevan genen en buit. Bij een nachtelijken aanval van een aantal gevechtsvliegtuigen op de Algerijnsche kust kreeg een groot vijandelijk transportschip zware treffers. De vijand verloor bij lucht aanvallen op B i z e r t a en T u n i s vijf vliegtuigen. Het Italiaansche legerbericht luidt: In het Zuiden der Li'bysche woestijn heb ben onze vliegtuigen hevige aanvallen gedaan op concentraties van vijandelijke motorvoertui gen. In Tunesië hebben de -Spiltroepen de be zetting der stellingen geconsolideerd. Voor de kust van Fransch Noord-Afrika is een Engelsch-Amerikaansch konvooi door onze torpedovliegtuigen aangevallen. De vijand heeft Tunis en Bizerta gebombardeerd zonder be langrijke schade aan te richten. Admiraal Darlan doodgeschoten. D.N.B. Naar uit Algiers gemeld wordt, is- admiraal Darlan Donderdagmiddag vermoord. De dader, een ongeveer 20-jarige man, is te recht gesteld. VICHY. Uit Tanger wordt gemeld: De Raad van het Fransche Rijk is Zaterdagmid- GEBROKEN TROTS door H. K i n g m a n s. 30.) -o_ „We spreken af, dat jij behoorlijke orders geeft voor ontvangst, die klinkt als een klok, amice." „Mijnheer Kaasmaker, als u het aantal leden opgeeft, kunt u dat met vier verminderen. Petersen en de dames Steendam en Haverman hebben al een onderkomen gevonden in Utrecht. Bij mij thuis. Ik behoor er natuurlijk ook toe. Dat is te zamen vier." „Prachtig," vindt Kaasmaker. Jeanette Pic- cardt glimlacht. Mary kleurt en denkt„Waar om nu die twee en wij niet? Hij komt toch vaak bij ons aan huis?" „Jouw idee is nietslecht, Lasterie, van die kleeding. Me dunkt, we moesten groen nemen, dat staat ons allemaal, denk je niet, Kea?" „Lasterie heeft het gezien. Misstond het niemand? Je hadt er toch van alles onder, ik bedoel blonden en donkeren", zegt Kea op de vraag van Bet Haverman. „Dat viel me juist op. Allen stonden er goed mee. 't Was bepaald een leuk gezicht," zei Lasterie. „En niets geen opschik. Eenvoudig, maar smaakvol. Doen jullie het. Je zult er geen spijt, van hebben." „Aan het werk," beveelt Kaasmaker. „Nog vier wiéken en dan is het zoover. We moeten nog een enkelen avond meer repeteeren, hoor. En, dames, talmt nu niet wat die kleeding betreft 1" „Het komt in orde, mijnheer", antwoordt Haverman. „Zingen we a capella?" „Natuurlijk. Wat wilt u anders?" dag bijeengekomen om Darlans opvolger te kiezen. Na afloop van de bijeenkomst werd medegedeeldWij leden van den Raad bepalen, dat generaal Giraud gekozen is tot hoogen commissaris in Noord-Afrika en tot opperbe velhebber van de Fransche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Korte Berichten. D.N.B. Evenals andere jaren heeft ook thans Minister Dr Goebbels zijn traditioneele Kerstboodschap tot het Duitsche volk gericht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Japansche vliegtuigen wederom in twee aanvallen met een tusschentijd van een uur Calcutta aangevallen. TEXTIELPUNTEN NOG GELDIG. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle thans geldende textiel punten en bonnen (dus ook kousenbonnen), na 1 Jan. 1943 tot nader te bepalen datum geldig blijven. ZESTIG KAMPEN VAN DEN N.A.D. (A. N. P.). Nadat de Nèd. Arbeidsdienst ge durende een jaar slechts toegankelijk was geweest voor vrijwilligers, heeft 1942 daar in diepgaande wijzigingen gebracht. Van 2 April van dit jaar af zijn diverse categorieën jongemannen als arbeidsdienstplichtig aan gewezen en in November kreeg de com mandant van den N. A. D. de bevoegdheid, om alle Nederlanders, die zijn geboren na 1 Oct. 1924 en den maximumleeftijd voor den arbeidsdienst nog niet hebben bereikt op te roepen. Een dergelijke uitbreiding van het aantal dienstplichtigen eischt echter een even snel len aanwas -van het aantal kampen en zoo zullen en voor den nieuwen diensttijd, welke op 4 Januari 1943 aanvangt, zestig in bedrijf worden gesteld. In Januari 1942 waren er nog slechts dertig. De legeringsruimte in de kampen is even wel nog te gering om een volledige halve (er zijn twee diensttijden per jaar) jaarlichting arbeidsdienstplichtigen te ontvangen. De commandant N. A. D. besloot derhalve om tegen 4 Januari a.s. naast de vrijwilli gers slechts een kwartaallichting op te roe pen. Desondanks zullen gedurende dezen diensttijd 10.860 jonge Nederlanders onder het devies„lek dien" werkzaamheden ver richten ten behoeve van het vaderland. DE GELDIGHEIDSDUUR VAN DE BONNEN VOOR SERVIESGOED EN KEUKENGEREI VERLENGD. In verband met de distributie van metalen'keukengerei en serviesgoed, wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de bonnen Reserve 3-77, 3-78, 3-79, 3-80 en 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bonkaarten van voedingsmidde len 13e periode K 310 en K 410 (dus de bon kaarten voor kinderen tot en met 13 jaar), is verlengd tot en met 31 Januari 1943, Men kan derhalve tot en met bovenge- noemden datum op deze bonnen, bij gelijk tijdige afgifte van één der punten 01 tot en met 04 van de EV-kaart voor serviesgoed, naar keuze metalen keukengerei of servies goed koopen. WEDEROM RUNDVET OP DEN BOTERBON. Op de bonnen „Boter 04" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 Januari 1943 tot en met Woens dag 3 Februari 1943, zal desgewenscht rund- vet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoem de bonnen bij hun slager in te leveren, des gewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 3p December 1942 tot en met Zaterdag 2 Januari 1943. Zij^ die ge durende genoemd tijdvak bon 04 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst op 23 Januari 1943 een begin worden gemaakt met de aflevering van het rundvet. - KERST- EN NIEUWJAARSDRUKTE BIJ DE GIRO. Na Kerstmis en Nieuwjaar is, wegens de extra drukte, gedurende eenige weken vertraging mogelijk in de ontvangst van giro-afrekeningen. - UITREIKING NIEUWE INLEGVEL LEN. De plaatselijke distributiediensten zul len, op nader bekend te maken tijdstippen, van 3 tot en met 23 Januari 1943 nieuwe in legvellen voor de stamkaarten uitreiken. Ieder ontvangt een inlegvel, waarvan letter en nummer overeenkomen met die van het inlegvel, dat men thans heeft. Men dient zoowel zijn distributiestamkaart als 't oude inlegvel mede te brengen. Zij die geboren zijn tusschen 27 December 1921 en 25 Januari 1922, tuschen 27 Decem ber 1928 en 25 Januari 1929 of tusschen 27 December 1938 en 25 Januari 1939 en dus, in verband met het bereiken van een bepaal den leeftijd, hun oude inlegvel moeten ruilen, moeten eerst een ander inlegvel in ontvangst nemen en dit daarna voor een nieuw inwis selen (dus tweemaal ruilen). Bij de' uitreiking wordt het vakje P8 van de stamkaart afgekruist. Het lichaam van het oude inlegvel wordt door den distributie- dienst in ontvangst genomen. Men kan de in legvellen uitsluitend afhalen bij den distri- butiedienst van de gemeenten, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor schippers, woonwagenbewoners, de vas te bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, bij wie uit een verklaring op de stam kaart en op het inlegvel blijkt, dat zij ten gevolge van de oorlogsomstandigheden tij delijk elders verblijven. - UIT HET VERORDENINGENBLAD. Het verordeningenblad bevat een tweede verordening van den Rijkscommissaris waar bij de verordening betreffende de prijsvor ming met betrekking tot het goederenver keer met het Duitsche rijk wordt uitgebreid met den Elzas, Lotharingen en Luxemburg. Betreffende hulpverleening vaardigde de secretaris-generaal van Justitie een besluit uit, waarbij het Wetboek van Strafrecht ge wijzigd wordt en aangevuld met de artike len 183a en 259a. Artikel 183a is gelijk aan art. 446 W. v. S., dat vervalt, met dien verstande, dat de strafmaat wordt vastgesteld op ten hoogste zes maanden gevangenisstraf of een geld boete van ten hoogste f 300. Artikel 259a is gelijk aan art. 450 W. van S., hetwelk- vervalt, met dien verstande, dat de strafmaat wordt vastgesteld op ten hoog ste een jaar of een geldboete van ten hoog ste f 600. Bij besluit van de secretarisen-generaal van Sociale Zaken en van Financiën zijn de Vereveningsheffing 1941, de tijdelijke ver hooging van bepaalde sociale verzekerings renten met een bijzonderen bijslag en wijzi ging van de Ziektewet verlengd tot 31 Dec. 1943, evenals de strekking van het besluit betreffende uitkeeringen bij bevalling aan niet verplicht verzekerde arbeiders en ar beidsters in den zin der Ziektewet. Ten slotte wijzigde de secretaris-generaal van Sociale zaken het tweede uitvoerings besluit ingevolge het Ziekenfondsenbesluit, krachtens welke wijziging de voorloopige er kenning of toelating van ziekenfondsen, wel ke op 1 Aug. 1941 bestonden, wordt verlengd tot 30 Juni 1943. Art. 446 slaat op weigering van hulp betoon aan de openbare macht (de straf was max. f 25 boeteart. 450 top het nalaten van hulp in geval van levensgevaar (de straf was max. drie maanden of f 300). WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 29 December 1942. 's M. tot 8.49 u. 's Av. van 16.35 u. De vier weken worden uitstekend benut. Lasterie moet er nu enkele avonden per week uitbreken, maar ja, hij zit in het schuitje en wil zich niet onttrekken. Bovendien is hij dan meer in de nabijheid van Kea dan anders. Als een magneet worden die twee naar elkaar toe getrokken De stampvolle zaal van „Kunsten en Weten schappen" is enthousiast over het optreden van de „Noordamimers", die zulk een keurigen in druk maken met hun bescheiden, maar zekere houding. De hoofdzaak is evenwel, dat zij kunstgenot leveren met hun beschaafden zang. Kaasmakers is meer dan tevreden. Hij zegt, dat zij zichzelf overtroffen hebben. Ze zijn er trouwens zelf ook mee in hun schikv Opgewekt gaat het viertalKea, Bet Haver man, Petersen en Abel op stap door de straten van Utrecht, het is al laat, om de woning van Lasterie op te zoeken. Abel loopt naast Kea. Hij heeft zich die plaats toegeëigend. De andere twee vinden het goed. Zij volgen wel. Vermoeden zij misschien iets? Kea zelf stapt naast Abel en loopt te praten, alsof zij al jaren zeer goede vrienden zijn. Het is al vrij laat, maar het wordt nog later. De Lasteries zijn ook in de zaal geweest, want- Abels vader is lid van den bond. Zij uiten hun bewondering voor het gepresteerde. En dan hebben ze nog een „nafuifje". Lena en Kea hebben qlkaar weer gevonden en ze spreken af, dat de eerste half M-ei naar de boerderij "komt, van Zaterdag tot Maandag. Den anderen morgen moeten zij al vroeg weg, want de school wacht op hen. Maar toch heeft moeder Lasterie nog even gelegenheid Abel onder vier oogen te hebben. (Wordt vervolgd.) Middelburg. Woensdagmiddag nam de heer L. van der Veen, leeraar timmeren aan de Ambachts school alhier, die de school met pensioen ver laat, afscheid. De directeur, de heer C. Doets, sprak den heer Van der Veen, die reeds 35 jaar het Nijverheidsonderwijs dient, waarvan 33 jaar te Middëliburg, waardeerend toe. Mevrouw Van der Veen, die eveneens aan wezig was, mocht een bloemhulde in ontvangst Sluiting café's op Oudejaarsavond. De Commissaris-Generaal voor de Veilig heid en Höhere SS und Polizeiführer maakt bekend Ter voorkoming van straffen wordt er op gewezen, dat ook op den Oudejaarsavond 1942-'43 het op 23 uur vastgestelde sluitings uur der café's gehandhaafd moet blijven Ook dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt geconstateerd, dat de naleving van het op 23 uur vastge stelde sluitingsuur (par. 1 der verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der ver ordening no. 138/1940) vaak ernstig te wen schen overlaat. De politie heeft tot taak, op dergelijke overtredingen nadrukkelijk te let ten en er voor te zorgen, dat de overtreders gestraft en de voorts nog vereischte maat regelen tegen de eigenaren van het betrok ken bedrijf wórden genomen. De Commissaris-Generaal voor de Veilig heid en Höhere SS und Polizeiführer W. G. RAUTER, SS Gruppenführer en Luitenant- Generaal der Politie. nemen, terwijl den heer Van der Veen een enveloppe met inhoud overhandigd zal worden. Een leerling uit de 1ste en een leerling uit de 2e klasse bedankten den heer Van der Veen voor het genoten onderwijs en overhan digden ieder' een enveloppe met inhoud. De ondervoorzitter, de heer G. v. Neder- veen, bracht dank namens het bestuur en de heer G. Wagenvoorde voerde het woord na mens de collega's. De heer Van der Veen bracht hierna zijn dank voor de vele vriendelijke woorden tot hem gericht. r Een inwoner der gemeente, die, toen hij op reis ging met de feestdagen, zijn rij wiel in de stalling bij het station plaatste, kwam bij zijn terugkomst tot de onaange name ontdekking, dat zijn karretje was ver dwenen. Aangifte bij de politie volgde, die nu een onderzoek instelt, of hier sprake is van een vergissing of van diefstal. In den noodwinkel van M. S. aan den Dam werd vermoedelijk door baldadigheid een ruit ingedrukt. Eenige chocolade- en suikerwerken, alsmede een hoeveelheid sui ker, worden vermist. Vlissingen. De burgemeester heeft resp. tot regent en regentes van het gasthuis herbenoemd de heer G. J. J. Kuypers en mej. B. W. de Kam. Goes. POSTERIJEN. Op 29, 30 en 31 Dec., alsmede op 2 Januari zal er tusschen 9 en 16 uur wederom gelegenheid zijn in de zaal- Krijger, om pakketpost af te geven. Ook kun nen daar postzegels, briefkaarten, enz. gekocht worden. Voor de Kerstdagen. Ver scheidene inwoners onzer stad deden bij de politie aangifte van diefstal van konijnen, welke waren gestolen uit hokken op hun erf. Ten nadeele van M. F. H. en M. B. werd één konijn en ten nadeele van P. A. E. S. werden twee konijnen gestolen. De bout zal wel niet meer zijn te achterhalen. L. J. V. deed aangifte, dat uit de ves tibule van zijn hotel een cocosmat werd ont vreemd. L. J. B. uit Kwadendamme werd ge verbaliseerd terzake van het veranderen en beschadigen van zijn persoonsbewijs. Zuid-Beveland. KRABBENDIJKE. Dezer dagen herdacht het Nutsdepartement alhier zijn 25-jarig be staan. Voor een talrijk gehoor memoreerde de voorzitter, dhr A. Tollenaar, in zijn herden kingswoord wat het departement op cultureel gebied gedaan heeft voor zijn leden en belang stellenden. Daarna trad op als feestredenaar Drs Westmijse, predikant te Rotterdam. Tot onderwerp had hij gekozen: „Botsing tusschen goud en genie in een kunstenaarsle ven". In een schitterende voordracht schetste hij het leven van onzen grooter schilder Rem brandt. In de pauze werden de aanwezigen ververschingen aangeboden. Keuringen voor Waffen-S.S. en Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, diat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunen vervoegen, ten einde te worden gekeurd. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wacfatbataljon. De opleiding geschiedt in Nederland, waarna de inzet van dlit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waf fen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Gerrnaanschie-SS in Nederland_ willen toetreden. 4 Jan. 9 u.Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 15 u.Tilburg, Lange Schijstraat 66; 5 Jan. 9 u.Roermond, NSDAP, Swal- merstraat 6115 u.Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 456 Jan. 9 u.Arnhem, Weverstraat 16b15 u.Hengelo, Deutsches Haus; 7 Jan. 9 u.Zwolle, Hotel Peters, Markt15 u.Assen, Frieslandkazerne, Vaart Zuidzijde; 8 Jan. 9 u.Groningen, Concert huis, Poelestraat I 14 u.Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat9 Jan. 9 u.Amsterdam, school Iepenweg 1310 Jan. 10 u.Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats; 11 Jan. 10 u. Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg; 12 Jan. 10 u.Den Haag, Café Den Hout, Be- zuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. Mitrailleurpost in den Kaukasus. SS PK Altstadt- O H-Pax m. 's-GRAVENPOLDER. De burgemeester heeft tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd dén heer Joh. de Dreu. KLOETINGE. Uit de op het erf van den heer M. M. alhier staande hokken werden 3 konijnen ontvreemd. Bij de politie werd aan gifte gedaan. Tegen Eersten Kerstdag had het mu ziekgezelschap „Excelsior" alhier een wij dingsconcert op de tent aangekondigd. Dit was voor Kloetinge iets nieuws. Er was veel belangstelling. Het programma werd uitste kend uitgevoerd. De wensch moge worden uitgesproken, dat in den vervolge telken jare een Kerstconcert gegeven worde. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Raap werd Dinsdagavond een buitengewone ledenvergadering gehou den van het „Groene Kruis", waarin behan deld' is een bestuursvoorstel tot verhooging der contributie, aangezien de exploitatie in de toekomst meer uitgaven vergt. Na uit voerige bespreking werd besloten de contri butie te verdubbelen, waardoor getracht zal worden den achterstand van totaal f 2100 in te halen. (Z. Nsb.) Benoemd tot agent van politie alhier de heer H. Steenbergen te Deventer. De politie heeft meer dan 15 personen geverbaliseerd wegens het in de avonduren zonder lamp rijden op fiets, voertuig enz. MAANDAG 28 DECEMBER 1942. Mijn oogen hebben Uw heil gezien, dat Gij bereid hebt voor het aangezicht van alle volken. Lucas 2 3031. Zon: op 8.48, onder 16.34. Maan: op 22.42, onder 11.48. 30 December: LaatBte kwartier. We zijn nog niet op den bodem van den put. We zitten nog ieder bij onzen eigen geestelijke „onder 't gehoor". Bij ieder geestelijke zie je een eigen „publiek", keurig gekleede lieden hier en lieden met de mode van 1860 daar; nhythimische zangers hier en lijzige zangers daar, ieder in hun loket en zonder smart in eigen hokje. Knus toch, dat hokje. O wee, die papierschaarschte, het domineeslijstje komt niet .uit 1 Ik kon terecht komen op Zondagmor gen in een kerkgebouw, waar ik - 't aan de kleedij al zie: „dat is mijn publiek niet". „Het oordeel 'begint bij (het huis van God", dat zegt Petrus (1 Petrus 4: 17). Maar 't oordeel is voor ons nog niet begonnen. We zijn aan de lectuur der Apokalypse nog niet toe. Prof. Dr M. J. A. DE VRIJER. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Wieringermeer (2e pred. pi.), J. Germans te Cubaard (Fr.). Aangenomen: naar Harkstede-Schar- mer, candi J. Gras, hulppred. te Assen (toez.). GEREF. KERKEN. Beroepen: te Den Andel (Gr.), cand. W. H. J. de Boer, hulp pred. aldaar (voorheen te Goes). Aangenomen: naar Medemblik (vac. S. de Vries), cand. K. Kramer, hulppred. te Nijkerk. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Bunschoten, J. Tamminga te Enschede. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Terneuzên: A. van Stuyvenberg te Yer- s e k e. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken: Benoemd te Heusden, cand. F. Kouwenhoven te Maasssluiste Winsum-Obergum, cand. H. Hempel, hulppred. te Ommen. Aangenomen naar Kollum, cand. G. E. Ar nold, hulppred. te RotterdamnC. (nadere beslis sing). Bedankt voor Lutten a. d. Dedemsvaart, cand. G. E. Arnold, hulpprqd. te Rotterdam-C. (nadere beslissing). KERSTZANGDIENST. De op ini- tiatief van den Jeugdraad der Nedierl.' Hervormde Gemeente te Zoutelande ge houden Xerstzangdienst mag in alle opzichten geslaagd heeten. Medewerking werd verleend door de zangvereeniging „Zanglust" en de Zondagsschool. Het geheel stond onder leiding van Ds W. Oosthoek. Ds H. WOUDSTRA, em.-pred. der Chr. Geref. kerk te Woerden, viert vandaag zijn 70sten verjaardag. Hij arbeidde als oefenaar van 19051907 te Assen en van 19071910 te Nieuw-Amsterdam. In 1910 verklaarde de clas sis 'Zwolle hem beroepbaar. Hij diende van 18 Nov. 1910 tot 3 Febr. 1931 de gemeen ten te Nieuw-Apisterdam en Woerden. WEMELDINGE. Veertigjarigbe st a a n Chr. School. Dinsdag 22 De- cember_ was het voor de Chr. school alhier een blijde dag. Op dien dag werd herdacht, dat vóór veertig jaar deze school werd op gericht. Des avonds werd in een der lokalen van genoemde school een druk bezochte herdenkingsavond gehouden met de ouders, leden en genoodigden. Aanwezig waren B. en W., de oud-schoolhoofden, de heeren Steinz en Brinkhuis, de twee nog in leven zijnde mede-oprichters der school, oud-bur gemeester Wabeke en dhr Joh. Pieterse. Door vele sprekers werd met groote dank baarheid herdacht, dat uit het kleine en moeilijke begin, onder Gods zegen en door eendrachtige samenwerking van alle kerke lijke gezindten, een zoo groote school was gegroeid. De zegenrijke arbeid van de vroe gere hoofden, de heer Van Dijl, Steinz en Brinkhuis alsmede van den heer Van Moort het tegenwoordige hoofd, tevens van de vele onderwijzers en onderwijzeressen werd dankbaar herdacht. Vele oude herinneringen werd opgehaald en vele goede wenschen voor de school uit gesproken. In de pauze werden de aanwezi gen onthaald, welke tractatie, gezien de tijdsomstandigheden, ten zeerste op prijs werd gesteld. Met groote aandacht werden de verschillende sprekers gevolgd en de voorzitter, de heer Jac. Wabeke, was dan ook de tolk der aanwezigen, toen hij allen hartelijk dank bracht. Ongeveer 200 perso nen bezochten deze goed geslaagde samen komst, welke met dankzegging door Ds de Bruijn werd gesloten. Bij het op 2 Oct. j.l. te Haarlem ge houden examen voor het staatsdiploma kraam verzorgster slaagde o.m. mej. A. Pijnacker te Sluiskil. Een winkelier deed aangifte van ver missing van een aantal distributiebonnen. De verdenking hiervoor viel op de dienstbode, die in een verhoor, hetwelk door de politie werd afgenomen, bekende de bonnen te heb ben ontvreemd en aan derden te hebben ver kocht. Tegen 5 personen werd proces-ver baal opgemaakt. De politie heeft tegen een inwoner der gemeente proces-verbaal opgemaakt wegens het clandestien slachten van een varken. Tholen en St.-Philipsland, THOLEN. In de gehouden bestuursverga dering van de Vereen, voor Ziekenhuisver- pleging „Tholen en St Philipsland" werd be sloten het normaal aantal te vergoeden lig dagen te brengen van 42 op 56 dagen. In bij zondere gevallen, zulks ter beoordeeling van het bestuur, kan het aantal ligdagen opge voerd worden tot 70. Vastgesteld werd een nieuwe salarisrege ling voor de betrokken bode's en wel in gaande 1 Jan. 1943. Over 1942 zal een gelijk bedrag aan gratificaties uitgekeerd worden als over 1941. De tijdelijke aanstelling van de boekhoudster werd met een maand ver lengd. STVENISSE. De sigarenwinkelier H. moest dezer dagen constateeren, dat een pakket, waarin zich 100 rantsoenen shag be- i vinden moesten, eierkolen bevatte. Blijkbaar I (Zie vervolg 2e pag., 2e kolom.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1