Castella FEUILLETON MIDDELBURGSCHE BRIEF RECHTSZAKEN LAND- EN TUINBOUW (Wordt vervolgd.) GEMENGD NIEUWS Jarenlang rheumatiek en ischias. ichuimende TANDPASTA Weer zoo n goed >0JldlwicM^' product Hulpaanvragen bij Winterhulp. Winterhulp Nederland deelt mede dat 25 December de laatste dag is, waarop aan vraagformulieren ingeleverd kunnen worden voor de derde uitkeering van Winterhulp. Zij, die reeds een verzoek tot uitkeering aan Winterhulp hebben gericht, behoeven dit niet .opnieuw te doen, daar alle aanvragen, ook van hen, op wier verzoek afwijzend is beschikt, voor de derdé keer opnieuw in be handeling worden genomen. Alleen zij, die dit jaar nog geen verzoek tot hulp aan Winterhulp hebben gericht, kunnen dus bij de buurtschapshoofden een formulier aanvragen, hetwelk zooals ge- zegü uiterlijk 25 December ingeleverd dient te worden. Z.j, wier financieele toestand sedert het inü.enen van het eerste formulier een ver andering heeft ondergaan, behooren daar van kennis te geven aan het plaatselijke bu reau of de buurtschapshoofden van Winter hulp. woordiger voor de afd. tuinbouw voor Schou wen en Duiveland in den Nederlandsche Land stand. Vlissingen. BONNENVERVALSCHINGEN WOR DEN TOCH ONTDEKT. Eenigen tijd ge leden werd melding gemaakt van de verval- sching van boterbonnen door een melkslijter. Deze is thans opnieuw aangehouden, aangezien hij er van verdacht werd ook tabaksbonnen te hebben vervalscht. Inderdaad heeft hij bekend zich hieraan te 'hebben schuldig gemaakt. Hij had deze bonnen van de tabakskaart reeds vroeger vervalscht vóórdat hij aan de boter bonnen was begonnen. Hij was juist hiertoe gekomen, omdat men aanvankelijk niets van de vervalschte tabaksbonnen had bemerkt. Zijn sigarenhandelaar had de bonnen zonder iets be merkt te hebben op de opplakvellen bij het Distributiekantoor ingeleverd en dit had op haar beurt ook niets vtjn vervalsching gecon stateerd en de opplakvellen naar het C.D.K. te 's-Gravenhage gezonden. Daar liep het ech ter mis, want hier kwam men er wel achter, dat er valschè bonnen voorkwamen op het be wuste opplakvel. Dit ging naar Vlissmgen te rug en het Distributiekantoor stelde de bonnen aan de politie ter hand voor het instellen van een onderzoek. Spoedig ontdekte men daar, dat de bonnen op dezelfde wijze waren ver valscht als de boterbonnen en dus viel de ver denking op den melkslijter. Die bleek klant te zijn van dien sigarenhandelaar, die lfet op plakvel had ingeleverd, waarop de vervalschte bonnen waren geplakt. De politie aarzelde nu geen oogenblik meer en hield de melkslijter aan, met het resultaat, dat hij een volledige bekentenis aflegde. Deze „bonnenfabrikant" zal nog wel eens spijt krijgen 'van zijn hande lingen, want de economische rechter denkt daar over niet zoo gemakkelijk. Goes. DE SHAG-HANDELAAR. De politie heeft aangehouden en proces-verbaal opge maakt tegen A. de K., wegens overtreding van de prijzenbeschikking. De K. handelde in pak jes Belgische shag, welke clandestien waren ingevoerd. Hij verkocht deze tegen buiten sporig hooge prijzen en vond regelmatig af nemers voor zijn waar. Hij heeft een flinke hoeveelheid op deze wijze verhandeld. In totaal konden nog 139 pakjes shag in beslag worden genomen. De politie heeft geverbaliseerd terzake van overtreding van de prijzenbeschikking L. iD., die met 100 pet. winst een doos sigaretten papier heeft verhandeld. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. Ten gevolge van de reorganisatie in den Distributiekring 's-H. Arendskerke zal met ingang van 1 Jan. 1943 het agentschap alhier worden opgeheven en zullen in> plaats daarvan reizende ambtena ren hier de werkzaamheden waarnemen, el ke Dinsdagmiddag van' 2—5.30 u. en Woens dagmorgen van 9.3012 uur. Dezer dagen liep het 9-jarige schoolkind J. A., terwijl het aan het spelen was, tegen een naderende fiets. Het gevolg was, dat zij viel. De aanrijding bleek zoo hevig te zijn dat zij met een gebroken been naar het zie kenhuis te Goes moest worden overgebracht. YERSEKE. De burgemeester heeft mej. M. S. van Damme, gemeente-vroedvrouw alhier, op haar verzoek met ingang van 1 Jan. 1943 eervol ontslag verleend, zulks op grond van langdurige ziekte. De buj-gemeester heeft aan den heer J. C. van Sprundel op zijn verzoek ontslag ver leend als lid van de vaste kern van den plaat selijken luchtbeschermingsdienst en in deze va cature benoemd de heer F. J. van Sprundel. Hoewel het leerlingenaantal van school I beneden de grens van drie leerkrachten is ge daald, is van hoogèrhahd nog toestemming verleend om gedurende het eerste kwartaal 1943 de derde leerkracht te handhaven; vóór 1 April 1943 zullen dan de .diverse schoolkwes ties, als voortgezet lager onderwijs, eventueele combinatie, enz. definitief worden opgelost en geregeld. Alhier wordt een zeer verscherpte en systematische controle gehouden op de per- 28.) GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. „Ja", lacht Abel geamuseerd, „daarop zou ik waarlijk geen antwoord weten. Mijn vader is het niet. Die is Rijksambtenaar en ik,, viel, ik voelde veel voor het onderwijs. En ik heb er nog geen moment spijt van. Onderwijzers moeten er toch ook zijn? U hebt het zoo even weer kunnen hooren uit het openings woord, van den dominee". De boerin lacht gul. Steendam geeft geen antwoord. Hij heeft nu eenmaal zou zijn eigen principes ed beschouwingen en die praat een man als Lasterie ,die zijn woordje overigens wel doen kan, hem niet uit het hoofd. .Lasterie, denk je er aan?" „Ja, ja, mijnheer. Is het zoover?" Ellen boom knikt. „Neemt u mij niet kwalijk, maar ik moet een speech afsteken", wuift Lasterie met de hand. Meteen is hij naar voren gedrongen. „Die heeft ook niet veel last van de zenu wen, geloof ik", zegt de boerin tot Peter sen. „Ik zou op mijn beenen staan te tril len en geen woord kunnen uitbrengen, als ik daar achter die lessenaar stond'. „Het valt wat mee, juffrouw. Lasterie kan liet trouwens niets schelen, denk ik". Diens niet zware, maar wèl heldere stem dringt spoedig tot de hoeken, van het groote lokaal door, als hij leest, feitelijk spreekt hij, wèiii hij is ioo good als papiervrij, over; wxmsbewijizen en stamkaarten. Men zij dus ge waarschuwd. Walcheren. N.- EN ST. JOOSLAND. Vrijdagavond was de heer T.achter de Kerk even een woning binnen gegaan om een boodschap te doen, en had zijn rijwiel voor het huis ge plaatst. Toen hij terug kwam was zijn fiets verdwenen. Noord-Beveland. KAMPERLAND. E>ezer dagen werd al hier het examen afgenomen van de cursis ten, die den cursus voor E. H. B. O. (Eerste Huip bij Ongelukken) gevolgd hadden. Ge slaagd zijn de heerenJ. Begthel, H. J. Brouwer, J. de Bruijne, J. L. Leendertse, J. Schrier, M. J. Verburg, J. Vermeule, L. Ver sluis, N. de Visser, W. van der Weele en H. W. Wilderom, terwijl het diploma verlengd werd van de damesW. J. Balkenende, J. J. Leendertse, N. J. Leendertse en S. C. Ver burg. Afgewezen werden 3 cursisten. Amice, Op het verhoogde Damplantsoen, het ge heel ingeburgerde marktcentrum van onze stad, is het drukker dan op andere Zaterdag middagen. Het is ook de laatste Zaterdag vóór hgt Kerstfeest en behalve de gewone kraampjês van snuisterijen, bloemen, groen ten en snoeperij, is er nu de handel in het Kerstgroen, hulst en Kerstboomen bijgeko men. Het lijkt mij toe, dat de voorraad min der groot is dan andere jaren. Het aanwezi ge is spoedig verhandeld. Voor de laatste klanten is er niet veel uitzoek meer. Zij ge dragen zich evenwel zeer bescheiden en zijn spoedig tevreden gesteld. De gewone klan tenhouding' van nu. Er is een tijd geweest, dat het uiterlijk vertoon in Kersttijd veel grooter was. Maar dit kan geen thermometer zijn voor werkelijke Kerstvreugde. Hoe meer uiter lijke drukte, hoe wezenlijk armere Kerstvie ring. Ik yveet wel, ook nu gaan er velen koud aan het Kerstgebeuren voorbij. Zeer velen schamperen zelfs en vooral op het tweede deel van den. engelenzang: Vrede op aarde. Maar daartegenover staat de verdieping die er bij velen gekomen is in de belijdenis en jubelzang van het: Eere zij God. Eere zij God voor Zijn onbegrijpelijke goedheid in het Kerstgeschenk van Zijn Zoon aan deze gevallen wereld. Dat is DE Kerstgave, die alle andere ver in de schaduw stelt, er een voudig niet mee te vergelijken is. In den nood der tijden vermeerderen de gaven, ook de Kerstgaven. In deze weken passeert' geen krant zonder mededeelingen over Kerstgaven. Wellicht wordt er wel eens misbruik gemaakt van dit woord, en worden heel gewone belooningen, extraatjes, gratifi caties e.d., omdat ze in Kersttijd vallen, ver sierd met den naam van Kerstgave. Laten we daar niet over twisten. Want aan geven, aan gaven geven omtrent Kersttijd, ligt een verheven gedachte ten grondslag. God gaf ons zoo oneindig véél. Ook nog in dézen tijd.-Willen we beantwoorden aan onze hoo ge roeping, dan worden ook wij als vanzelf gedrongen tot geven. Ik vond deze gedachte heel mooi uitge werkt door Guido Gezelle in zijn: ,,'t Is Kerstfeest". Geeft milde, geeft, die hebt en houdt van God zoo milde gaven: 't wordt anders al, uw geld en goud naast u in 't graf begraven. Geeft milde, gij die kersten zijt, En Kerstdag komt te vieren; Geeft milde, alzoo nu in vroeger tijd Gaf milde aan menschen en dieren; en Hij, Die mensch en dier bemint Die u, o mensch, verheven Vergodlijkt heeft, Hij zal 't Zijn Kind o mensch, eens wedergeven. Met den wensch voor gezegende Kerst dagen eindigt Uw STENTOR. Zeeuwsch-Viaanderen. Het gebeurde dezer dagen in de omge ving van een boerenhofstede in West Zeeuwsch Vlaanderen, dat een varken werd opgemerkt dat rare sprongen maakte. Het dier sprong en rende met een lenigheid en een snelheid, wel ke voor een varken wel zeer ongewoon zijn. Hét werd ook opgemerkt door een paar mili- tainen, mgar nauwelijks kreeg het varken hen in het vizier, of het stormde met zichtbaar kwadie bedoelingen op één hunner aan. Een der militairen maakte toen, ziende het gevaar waarin zijn kameraad verkeerde, met een wel gemikt schot, een einde aan het leven van het „wilde zwijn". Omtrent de herkomst van dit „wilde zwijn" wordt nu verteld, dat iemand in het geheim een varkentje had opgekweekt. Om ontdekking te voorkomen had hij het beestje goed! ver borgen, echter zoo goed, dat ons varkentje werd vetgemest in een donker hok, waarin ab soluut geen daglicht 'kon doordringen. Dat is hem tenslotte noodlottig geworden. Want toen 't dier eenhiaal daglicht te zien kreeg, is het zoo wild geworden, dat het uit „Tucht is liefde". De titel komt weldra ge heel tot zijn recht en hij heeft de volle aandacht, zóó, dat gebeurt, wat op een ouderavond nog nooit is voorgevallen: er staan een paar aanwezigen op en vragen, of zij enkele vragen mogen stellen. Ellenboom kijkt Lasterie aan, die knikt. Ja, dan is het in ordede inleider heeft er geen bezwaar tegen, maar men moet het niet te lang rek ken, want de agenda is nog lang niet afge werkt. Dikboom stelt een vraag, waarin hij blijk geeft, het een en ander gelezen te hebben. Maar Abel merkt onmiddellijk op, dat de vrager verkeejd citeert, want zóó heeft Ba- vinck het nief gezegd, 't Is jammer, dat hij het bedoelde boek niet bij de hand heeft, anders zou hij het bewijs leveren. Maar Dik boom wil het nog wel gens nazien? Dan zal hij bespeuren, dat Bavinck het dus heeft gezegd. En Lasterie citeert uit het hoofd. Ook de andere vragen worden ge steld. Dominee, die in de buurt van Piccardt zit, natuurlijk is mevrouw Piccardt er ook, merkt den secretaris op: „U hebt toen zoo vóór Lasterie gepleit, weet u nog wel? Dat was. goed gezien. We hebben een goeien aan hem". Piccardt knikt. Alleen, maar dat weet dominee niet, mevrouw is niet tevre den. Zoo vaak komt Lasterie niet bij hen en niets wijst er op, dat Mary of Jeanette zijn spetiale aandacht hebben getrokken. Daar komt dan nog bij, dat Mary werkelijk genegenheid votjr -hem koestert.... Als Abel weer op zijn plaats zit, stevent mevrouw Piccardt op hem af; „Ik maak u zijn hok is gebroken en de vlucht heeft ge nomen. (P.Z.C.) Tholen en St.-Philipsland, THOLEN. De konijnendiefstallen, welke de laatste weken /in de omgeving der gemeente plaats hadden, zijn, dank zij het knappe speur- derswerk onzer politie, opgehelderd. Na een poos in het politiebureau te zijn ingesloten, hebben een tweetal jongemannen uit deze ge meente bekend, de daders te zijn van deze dief stallen. Door den CC.D. is op de brug alhier, bij controle, van een boerendochter uit Oud- Vossemeer, een tasoh, welkeeen dubbelen bodem had, met boter in beslag genomen. De boter was clandestien bereid en met van ban- derolles voorzien. De laatste weken komen er herhaaldelijk klachten in -bij de politie over straatschenderij, waaraan zich nota bene, ook meisjes schuldig maken. Herhaaldelijk worden de inwoners op geschrikt door rukken aan de bel of een bons op de ramen. De politie is de daders gelukkig op het spoor. van voedingsgewassen voordoen, zooals: welke rassen moet ik kiezen? hoeveel zaad heb ik noodig? wanneer moet ik zaaien en planten? op welke diepte en op welken afstand moet gezaaid worden? enz. Maakt notities van deze belangrijke gegevens en past ze het volgend jaar in de praktijk toe. De opbrengst van uw tuin zal er mee gebaat zijn. Ten slotte, 'het zijn niet alleen» de beginne lingen, doch ook de meer ervaren tuinamateurs, die met de lezing van goed^ vaklitteratuur hun voordeel kunnen dioen. DE TUBERCULOSEBESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE. In een radiole zing heeft de heer P. F. 't Hooft, inspecteur van den veerartsenijkundigen dienst, dezer dagen de bestrijding van de tuberculose on der het rundvee in Nederland besproken. De hejr 't Hooft heeft medegedeeld, dat de schade, welke de tbc jaarlijks aan de Ne derlandsche veehouders toebracht vier tot vijf millioen gulden bedraagt. Ruim 7 pet. der geconstateerde gevallen van tbc bij den mensch wordt veroorzaakt door besmetting met den rundertuberkelbacil. De'bestrijding van de rundertuberculose dient dan ook ter hand te worden genomen zoowel om het groote economische belang, als in het be lang van de volksgezondheid. Onder leiding van den veeartsenijkundigen dienst zijn sedert 1921 in vrijwel alle provin cies provinciale centrale vereenigingen tot bestrijding van de tbc onder het rundvee en van andere veeziekten opgericht, een en an der met steun van de overheid, zoowel van Rijk als provincie. Deze gteun bestaat am. in een tegemoetkoming van de schade, wel ke wordt geleden door het verplicht afslach ten van reactiedieren, terwijl het toezicht op de uitvoering der bestrijdingsmaatregelen berust bij de inspectie van de veea'rtsenij- kundigen dienst. Een geheel bijzondere steun wordt verleend door de consumptie- melkcentrale door middel van premiën, wel ke beoogen daling van het reactiepercentage en het komen tot t.b.c.vrije stallen te sti- muleeren. Sedert1938-'39 heeft de C.M.C. zelfs de bestrijding verplichtend gesteld voor hen, dié consumptiemelk willen leveren. In alle provincies is de deelname aan de vrijwillige bestrijding sterk toegenomen, zoodat thans in totaal ongeveer een millioen runderen op t.b.c. onderzocht worden. De eerste resultaten zijn niet onbevredigend. Er zullen echter ander en meer dwingen de maatregelen moeten worden getroffen om te geraken tot een totale uitroeiing der Tbc, in welk verband spr. de vraag stelde, of het tijdstip niet is aangebroken om te overwe gen de deelname in bepaalde gebieden of over geheel Nederland verplichtend te stellen, opdat voorkomen worde, dat de genen die steeds afzijdig bleven, een voort durend gevaar voor de goedwillenden blijven opleveren en de zoo moeizaam verkregen resultaten weer geheel of gedeeltelijk verlo ren zouden gaan. De plannen hiervoor,, al dus besloot de heer 't Hooft, vérkeeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding De bestrijding zal nog belangrijke financi eele offers vragen, welke gedeeltelijk zouden kunnen worden gevonden door een geringe heffing op de melk en melkproducten, wek offer echter volkomen gerechtvaardigd moet worden geacht. Zooals bekend, onderzoekt thans een com missie in Zeeland de mogelijkheid om de deelname in de tbc-bestrijding onder het rundvee in onze provincie verplichtend te stellen. Leest vakliteratuur! Wie zooals thans zoo velen voor het eerst in zijn leven aardappelen en groenten heeft verbouwd, heeft daarbij ongetwijfeld fouten gemaakt. Er zijn er, die zaden van minder geschikte rassen gingen aanschaffen en soms veel te veel zaad bestelden. Er zijn er ook, die de ge wassen veel te dicht opeen zaaiden of planten. Ook is het gebeurd, dat men te diep of 1e ondiep zaaide. Vele beginnelingen hebben door onkunde kleine en groote fouten gemaakt, zulks ten nadeele van de opbrengst en' de kwaliteit der gewassen. Het komt er op aan in het komende jaar dergelijke fouten te vermijden. De nieuwe volkstuinders èn amateurtuinders kunnen de winteravonden nuttig besteden door het lezen van goede vaklitteratuur over de teelt van aardappelen, groenten enz. In iederen boekhan del zijn voor billijke prijzen uitstekende hand leidingen over dit onderwerp verkrijgbaar. Men vindt er de antwoorden in op "allerlei vragen, welke zich voor den beginneling bij de teelt mijn compliment. Dat was een mooi, leer zaam referaat. Je hèbt er wat aaff. Maar overigens ben ik niet best over u te spre ken. Je verwaarloost ons, Lasterie. In geen weken hebben we je gezien". „Ik weet wel, dat het een schrale troost is, mevrouw, maar u is niet de eenige die klaagt. Als ik aan alle uitnoodigingen zou voldoen, was ik vier avonden per week be zet en dat gaat niet. Dan zou ik niet eens dit referaat hebben kunnen maken, waar aan u zooveel hebt gehad 1" Boerin Steendam lacht vroolijk. Zelfs dê boer hééft schik in dit gevatte antwoord. Mevrouw Piccardt ziet wat zuur, maar her stelt zich onmiddellijk: „Ik begrijp het, Las terie, maar u moet het niet te bont maken. De meisjes vlassen op zang en muziek. Kun nen we niet afspreken voor Zondagavond? Wel ja, dat doen we". „Mevrouw, Zondagavond gaat het bepaald niet, want ik ga Zaterdag naar huis. Mijn moeder is jarig". „O, dat is iets anders. Dan sprekeij we af voor den volgenden Zondag". Meteen is mevrouw Piccardt verdwenen. „Hoe draai je je daar nu uit, kerel?" vraagt Petersen vroolijk. Abel haalt bedenkelijk de schouders op en kijkt de boerin aan. ,,'t Is niet gemakkelijk het alle menschen naar den zin te maken, mevrouw Steendam". „Dat is niet mogelijk, Lasterie", zegt die. „Maar u lijkt me mans genoeg, om uw eigen standpunt te kunnen innemen". Politierechter te Middelburg. Zitting van 22 Dec. 1942. H. J. de Koster, stuurman te Yerseke, we gens ongedekt vervoer van 20 kg. pudding poeder. Eisch en uitspraak f 20 b. of 10 d. h. J. A. Schutte, 32 j., opperman te Vlissin gen, wegens verduistering van 10 pakjes tabak, 1 pakje sigaretten, 5 sigaren, 1 kg. suiker, 1 stuk kaas, 1 worst en 1 koek, toebehoorende aan Leuntje van den Dorpel, welke goederen hij onder zich had gekregen om aap, M. West- strate en zijn vrouw te overhandigen. Eisch f 50 b. of 25 d. h., uitspraak f 50 b. of 20 d. h. J. P. Liplijn, 22 j., M. B. Blcndeel, 26 j., beiden werkman te Goes, wegens wegmaking van stukken steenkool toebehoorende aan de gemeente Goes. Eisch ieder f 35 b. of 15 d h., uitspraak ieder f 25 b. of 10 d. h. A. P. Speelman, 35 j., domeinwerker te Haamstede, thans gedetineerd, wegens verduis tering van 200 paleg, toebehoorende aan A. K. Giljam. Eisch 3 mnd. gev. straf, uitspraak 6 weken gev. straf. J. A. Dees, 42 j., paardenhandelaar te Zaam- slag, wegens poging tot verboden uitvoer van 6 veulens. Eisch f 50 b. of 25 d. h. Aange houden. A. N. van den Berg, 26 j., landarbeider te St. Maartensdijk, wegens diefstal van een paar gummi laarzen, toebehoorende aan A. Priem. Eisch 2 mnd. gev. straf, uitspraak f 40 b. of 20 d. h. xnet teruggave der laarzen aan Priem. J. van der Graaf, 46 j., landarbeider te St. Annaland, wegens diefstal van een knotwilg, toebehoorende aan N. Overbeeke. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d. h. A. van W'jngaarden, 30 j., schipper te Gie- sendam, wegens verduistering te Borssele van 64 kg. tarwe, welke tarwe 'hij ter vervoer onder zich had, toebehoorende aan de L.C.O. voor Zeelandi. Eisch f 50 b. of 25 d. h., uit spraak f 50 b. of 20 d. h. A. Maas, 19 j., slager te Koudekerke, we gens verduistering van f 190, toebehoorende aan R. Pol en E. J. Marsman, welk geld hij te Vlissingen had geïnd van klanten van R. Pol en E. J. Marsman en niet heeft afge dragen. Eisch f 50 b. of 25 d. h., uitspraak f 50 b. of 20 d. h. De strijd tegen den clandestienen handel en prijsopdrijving. Een zwarte handelcentrale, welke haar zetel had in een logement in de Kamsteeg te Helmond is onschadelijk gemaakt. De hand werd gelegd op een partijtje boter, een groo te hoeveelheid chocolade en suikergoed, als mede op 465 boterbonnen, 1342 snoepbonnen en kleinere aantallen versnaperingenkaarten, melkbonnen, suikerbonnen, broodbonnen, kousenbonnen en textielpunten. Een jonge man werd gearresteerd, terwijl tegen ver scheidene Helmonders en een in 't logement wonende Chinees proces-verbaal werd opge maakt. In de afgeloopen twee maanden hebben de 22-jarige melkbezorger C. K., de 34-jarige chauffeur M. K. en de 28-jarige slijper J. K. te Den Haag, in de woning van laatstge noemde zeven geiten geslacht en het vleesch verkocht. De Haagsche politie deed een in val en nam een hoeveelheid vet en vleesch, slachtgereedschap en zes levende geiten bij de gebr. K. in beslag. Het drietal is in ar rest gesteld. Doodelijke ongelukken. Vrijdagmorgen begaf de ruim 80-jarige we duwe Z. uit Zuid-Lutte, gem. Losser, zich in de vroege duisternis per rijwiel naar de kerk. Op den onbewaakten overweg liet zij een trein in de richting Oldenzaal passeeren, doch bemerkte niet, dat van de tegenover gestelde zijde een locomotief den onbewaak ten overweg in volle vaart naderde. Zij i >s door deze locomotief gegrepen en op slag gedood. Voor ongeveer twee weken ontstond ten huize van den heer B., wonende in de buurtschap Rectum in de gemeente Wierden een huiselijke twist tusschen den 74-jarigen gehuwden B. en diens inwonenden 64-jarigen broeder, welke twist zoo hoog liep, dat de laatstgenoemde met een mes ernstig getrof fen werd in den schouder, waarbij de longen werden geraakt. In hoogst deerniswekken- den toestand werd de heer B. overgebracht naar het algemeen, ziekenhuis te Almelo, al waar hij thans aan de bekomen verwondin gen is overleden. De dader is inmiddels door de politie gearesteerd. Toe.n een meisje haar vader des avonds eten ging brengen in een seinhuisje te Wor- merveer ,is zij bij een brug door een goede rentrein gegrepen. Zij werd later, zwaar ge wond uit de Nauernasche vaart opgehaald. Tijders het spitten op een stuk bouw terrein te Hilversüm, vond een 16-jarige jon gen een pakje, dat bij onderzoek het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht bleek te bevatten. Het lijkje was in eenige oude kranten gewikkeld. Diefstallen. Om drie uur gister nacht ontdekten agenten in het Noordeinde te 's-Gravenhage onraad. Uit een gangetje langs een perceel kwam een man sluipen, die twee koffers torste. De agenten hielden hem aan en uit de koffers kwamen vijf zilvervos sen en vier bontmantels te voorschijn. Uit het onderzoek bleek, dat de man een deur aan de achterzijde van een sportartikelen zaak had geforceerd, daar de twee koffers had gestolen en vervolgens een bezoek ge bracht had aan den naastliggenden bont handel. De waarde van den buit bedroeg on geveer f 7000. De dief, een 20-j. timmernln, is in bewaring gesteld. Het dievengilde heeft, in het afgeloopen weekeinde te Amsterdam weer flink zijn slag geslagen. Uit een magazijn in de Falck- straat stalen zij twle radiotoestellen, 102 le deren actetasschen, 25 horloges en 5000 si garen in kistjes van 50 St., ter gezamenlijke waarde van f 10.000. Uit een confectiefabriek op de Nieuwe Achtergracht werd f 2495 aan textielgoederen gestolen. Op de O.Z. Voor burgwal werd in vier naast elkaar gelegen perceelen ingebroken, Hierbij verdwenen een Thans weer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D. schrijft, dd. 27-5-'40t „Sedert jaren leed ik aan de linkerzijde van mijn lichaam zoo hevig aan rheumatiek en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar probeerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn we. k doen. Allen,die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkiijgba-ar. Trineral Agentschap, Nassiukade 373, Amsterdam. HET VERWENDE KIND. (Vervolg.) Wie het levensplan van dezen mensch na gaat, kan het punt vinden, waar de neiging zich te doen gelden in tegenspraak met de werkelijkheid is gekomen. Men kan hem dan uit zijn topzwaar geestesleven naar zijn plaats in de maatschappij brengen, als men hem het geheele complex zijner machtsdrif ten bewust maakt en oplost. Het gevoel voor de werkelijkheid is het gemeenschapsgevoel. De opvoedkundige grondgedachte van de nieuwere psychologie is het verdrijven van elk streven naar macht ■en het versterken van het sociaal gevoel, de naastenliefde, de verfraaiing van het bestaan onzer medemenschen. Zoo heeft deze wetenjchap nieuwe pers pectieven geopend voor een der belangrijk ste en lastigste opgaven: de bestrijding der kinderlijke ondeugden. In het bijzonder heeft zij de behandeling van het moeilijke kind in een hoopvolle rich ting geleid. „Het logisch theoretiseeren speelt daarin geen rol, want dit zoowel als voorstellingen en gevoelens hangen van een persoonlijk einddoel af. Slechts wie moedig voorwaarts gaat, bapnt de menschheid den weg. Groote daden worden vaak verricht door hen, die men een tijdlang voor onbegaafd heeft ge houden. Dit „domme volk" leidt dikwijls een martelaarsbestaan en wanhoopt aan het le ven. Vandaar, dat de nieuwere psychologie protesteert tegen de onrechtvaardigheid, sommige menschen een tweederangsplaats aan te bieden en de verdediging op zich neemt van de stelling, dat allen gelijke waarde hebben. Zij bestrijdt een der hoofd oorzaken der ontmoediginghet opvoeden met: „je zult" en: „je mag niet". Hiermee zijn in groote lijnen de grondbe ginselen der nieuwere psychologie weerge geven. Het is thans onze taak één der oor zaken van.ontmoediging nader te belichten, n.l. die,,.welke bij verweekelij kende, vertroe telende behandeling optreedt. Rotterdam. P. W J. STEINZ. schrijfmachine, radiotoestellen, rijwielonder- deelen en naaimachines. De dieven waren door een gat in het dak van een der percee len te maken binnen gekomen en hebben verder binnenbraak gepleegd. Bij een expe diteur in de Spuistraat werd -een steenen pot met .drie duizend gulden meegenomen. Van een vrouw, wonende op de Admiralengracht te Amsterdam, is eenigen tijd geleden, toen zij uit de stad was, de ge heele inboedel gestolen. De dader, een 27-ja- rige kantoorbediende, is thans aangehouden. De inboedel is in de woning van den dief aangetroffen. Een fraai lid van 't oplichters- gilde. „Ik kom van den Nederl. Vrou wenbond. Wij willen graag de zorgen van de huisvrouwen in dezen moeilijken t(jd verlich ten en daarom helpen wij bij het koopen van distributieartikelen. U hoeft dan niet in de rij te staan en bent er zeker van, dat u ook inderdaad alles op uw bonnen'krijgt waar u recht op hebt". Zoo had een keurig uitziende dame gesproken tot een 67-jarige huisvrouw uit de Goudsbloemstraat te Am sterdam. Met negen gulden en een aantal distributiebonnen ging de „dame" heen en de huisvrouw wachtte. Zij wachtte enkele dagen lang, maar de politie, die toen op de hoogte werd gesteld, gelooft ook niet, dat de boodschappen in de Goudsbloemstraat zullen aankomen. De politie ziet in deze da me een gewone oplichtster, die een nieuwe truc toepast en zoekt haar daarom. De lange lijst.... Een baby van ongeveer 3 maanden is voor de woning van den heer V. in de Speelstraat te Hengelo te vondeling gelegd. De kleine lag in een reis- wiegje, waarin zich een warm kruikje, een flesch melk, een pakje luiers en ander baby- goed, een reservespeen en een doos poeder bevond. Poets Uw tanden met Castella.... de eenige tandpasta, die Perldon bevat, waardoor kleine schulm- belletjes gevormd worden, die de vroeger „onbereikbare" kleine ge bitsholten reinigen!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2