ABDIJSIROOP Pijnen in de ledematen verdwenen. Ik kan weer wan» delen als vroeger. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS PREDIKBEURTEN. RECHTSZAKEN T. Faberij de Jonge VOOR DEN ZONDAG Dieprikkel- Vanouds beproefd b(j hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Mevrouw M. L. te W. schrijft, d d. 25-l-'40: „Sedert jaren leed ik aan scheuten in de ledematen en pijn in de kniege wrichten, zóó hevig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal ver dwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. een lezing, verduidelijkt met lichtbeelden, over het onderwerp: „Een tocht langs bui- tenlandsche motorrijwielfabrieken". Overgegaan werd tot de vorming van een N.M.V. groep te Goes. Het geven van een technische cursus staat op het programma. Eveneens werd besloten tot de vorming van een groep te Bergen op Zoom, terwijl voor Middelburg de mogelijkheid onder de oogen gezien zal worden. (Z. Nsb.) Benoemd tot dijkgraaf van den Kreek- rakpolder, H. van Gorsel te Rilland-Bath. Middelburg. De politie heeft mej. T. S. en mej. H. P. geverbaliseerd wegens het in de avond uren wielrijden ionder afgeschermde rijwiel lamp. Goes. N.S.B.-VERGADERING. Donderdag avond sprak in een vergadering voor de N. S. B. de heer Drs A. Etman over het onder werp: „Mussert, leider van het Nederlandsche volk". Eerst wees spr. op het roemvol verleden van ons volk. De N.S.B., aldus spr., wil het Nederlandsche volk opnieuw tot grootheid en eenheid brengen, waarna spr. wees op de nieu we taak en verantwoordelijkheid van de N. S. B. en haar leider. Het Nederlandsche volk dient zich volgens spr.. achter Mussert te stel len, opdat deze ons geheele volk straks kan ver tegenwoordigen, als de grenzen van Europa worden getrokken. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen op het nationaal-socialisme op waardige wijze te propageeren. Bij een perroncontrole heeft de politie aangehouden een zekere S. M, uit Oude- lande, die een aantal distributiebonnen bij zich had, welke bij onderzoek bleken opge kocht te zijn. M. is in arrest gesteld, terwijl het onderzoek wordt voortgezet. Voorts heeft de politie gearesteerd een zekere A. de E., die zich schuldig heeft ge- maatct aan diefstal van goederen uit een loods der N. S. Hij legde een bekentenis af. Zuid-Beveland. DRIEWEGEN. De begrooting voor den dienst 1943 is door den Burgemeester vast gesteld met aan inkomsten f 24.695,22 en aan uitgaven f -30.395,22, aldus met een nadeelig saldo van f 5700. De kapitaaldienst voor 1943 - is vastgesteld met aan inkomsten en uitga ven tot een bedrag van f 12.207,22. De burgemeester heeft herbenoemd tot lid van het Burg. Armbestuur dhr F. Koole. •WAARDE. Te Kruiningen werd Donder dagavond door Dr Dikkenberg uit Gpes het examen afegenomen voor de E.H.B.O. Ge slaagd zijn: L. F. de Graaf, J. F. Goud, A. Koeman en Adr. Blok. YERSEKE. De YE 76, schipper Joh. van Stee, is op de Schelde zoodanig door een mo torboot aangevaren, dat ernstige schade aan boot en lier is ontstaan. De netten gingen grootendeels verloren. YERSEKE. Kerstzangdiens t. Eersten Kerstdag, 's avonds 7.30 uur, wordt in de Gerei Kerk alhier een Kerstzangdienst gehouden. Sprekers zijn Ds M. Bons, Ned. Herv., Ds A. van Egmond, Geref. en Ds J. Mooy, Vrij Evang. predikant ter plaatse. Het Ned. Herv. kerkkoor verleent zijn me dewerking, terwijl mej. D. Willemse het or gel zal bespelen. LEWEDORP. Donderdagavond hield de Geitenfokvereen. haar jaarvergadering on der leiding van dhr J. v. d. Plasse. De ver slagen van secr. en penningm. werden voor- 26.) GEBROKEN TROTS door H. King mans. Hoewel Abel geen lid is van het groote koor, heeft Kaasmaker hem toch gevraagd, de tenorpartij op zich te willen nemen. En kele repetities heeft hij bijgewoond en zijn partij gezongen. Men is het er over eens, dat hij de aangewezen man is. Hij heeft toe gestemd, dien avond naar Noordam te zullen komen, al heeft hij vacantie. Zoo geleidelijk aan is hij volledig ingebur gerd in den kring van de zangeressen en zangers. Geregeld behoort hij tot het clubje, dat Kea Steendam óf den geheelen weg óf ten deele thuisbrengt. Hij had zich al eens afgevraagd, hoe dat meisje in de najaars- en winteravonden naar het dorp komt. Maar dat is al gauw geen vraag meer geweest. Bij goed weer komt zij op de fiets, anders te voet, het is een half uur loopen. Maar steeds brengen Bet Haverman, Jan Petersen, Van den Heuvel, en een zoon van het schoolbe- stuürslid Dikboom haar weg. Petersen vroeg hem op een Vrijdagavond, de avond van de repetitie van het bizonder klein koorr tje, mee te gaan, en hij stemde onmiddellijk toe. En daarna is dat zoo gebleven. Hij be hoort steeds tot het clubje. En toen heeft hij ook begrepen» waarom Petersen zoo ami caal was met Kea Steendam. De lui van het clubje kennen elkaar uitstekend. Zonder eenige bijbedoeling brengen ze Kea naar huis óf bijna naar huis, dat hangt van het weer en de duisternis af en of zij op de fiets is, en gezellig lceeref zij gezamenlijk naar het dorp terug. Het eenige vr.ouwelijke we zen is dan Bet Haverman, die tegenover de •heeren „haar mannetje wel staat". Zoo heel geleidelijk heeft Abel die kleine uitstapjes als san behoefte gssa gevoelen. geleien. De kas sloot met een batig saldo van f 17,37. In de vacatures der aftredende bestuursleden, dhrn J. v. d. Plasse, J. Traas en C, Goedegebuure werden gekozen O. Saa- man als voorz. en J. Heiligers en H. Grim De contributie der vereen, werd vastgesteld op f 0,75. Voorts werd besloten om volgend jaar de Geitenkeuring te houden te Lewe- dorp. Walcheren. SOUBURG. Woensdagmiddag is het paard van een tentwagentje, waarin zidh kinderen bevonden, die in een bruidstoet hadden mee gereden en nu nog een „ommetje" gingen ma ken, op hol geslagen. In dolle vaart ging het den Ouden Middelburgschen weg op, waar het paard tot stilstand kon worden gebracht. Won der boven wonder kwamen de kinderen met den schrik vrij. Noord-Beveland. KAMPERLAND. Diefstallen. Een der nachten van deze week zijn alhier bij een aantal inwoners goederen ontvreemd. Bij den heer v. d. W. verschafte men zich toegang tot het schuurtje, waarin o.a. een rijwiel stond. De dief die het klaarblijkelijk op de achter band gemunt had, ontdeed het rijwiel van het achterwiel en nam dit mee. Voorts werden bij de inwoners J. en C. eenige konijnen en bij een tweetal anderen kleedingstukken meegeno men. Ook werd toegang verschaft tot het schuurtje van de heer v. d. M. alwaar een paar zoo goed als nieuwe damesschoenen wer den meegenomen. Omtrent de dader(s) tast men in het duister. Zeeuwsch-Vlaanderen. EEDE. Ambtenaren van den opsporings dienst hebben alhier zes personen aangehouden, die handel dreven in Belgische shag. Ongeveer 80 kg. shag werd in beslag genomen. SOCIALE VERZORGING VAN OORLOGSDIENSTNEMERS. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be- treffende sociale verzorging van oorlogs- dienstnemers. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De wederzij dsche rechten en verplichtin- gen, voortspruitende uit een bestaande ar beidsovereenkomst, welke een oorlogsdienst- nemer als werknemer heeft aangegaan, wor den opgeschort zoolang hij oorlogsdienst verricht, voor zoover niet uit de volgende voorschriften iets anders blijkt. De oorlogsdienst staat ten aanzien van de toepassing van de voorschriften betreffende de% verzekering tegen invaliditeit gelijk met vrijwilligersdienst bij de voormalige Neder landsche zee- of landmacht. De werkgever kan de arbeidsovereenkomst met een oorlogsdienstnemer niet opzeggen; evenmin kan hij een verzoek, als bedoeld in artikel 1639 W -van het Burgerlijk Wetboek, indienen. Het recht van opzegging blijft voor den werknemer onverminderd bestaan. De tijd, gedurende welken oorlogsdienst "is verricht, telt bij een bestaande arbeids overeenkomst ten volle mede voor de bere kening van den diensttijd, voor den over gang in een hoogere salaris- of loonschaal en voor het in aanmerking komen voor be vordering. De oorlogsdienstnemer, die een nog be staande arbeidsovereenkomst in overheids dienst heeft aangegaan, blijft zijn wedde, met inbegrip van alle bijkomende toelagen ontvangen met inachtneming van de volgens bovenstaande intredende verhoogingen. De aan een oorlogsdi#istnemer op grond van het eêrste lid toekomende wedden wor den gekort. 1. indien hij ongehuwd, weduwnaar of ge scheiden is en a) geen kinderen moet onderhouden, met 20 ten honderd; b) één of twee kinderen moet onderhou den, met 16 ten honderd; c) drie of vier kindren moet onderhouden, met 13 ten honderd; d) vijf of meer kinderen moet onderhou- den met 10 ten honderd; 2) indien hij gehuwd is en a) geen kinderen moet onderhouden, met 10 ten honderd; b) een of twee kinderen moet onderhou den, met 6 ten hónderd c) drie of vier kinderen moet onderhou den met 3 ten honderd. Op het bedrag, dat een oorlogsdienstne mer ingevolge de leden 1 en 2 moet ontvan gen wordt zijn oorlogsdienstbezoldiging (Kriegsbesoldung) in mindering gebracht. Ten aanzien van.de berekening, van den diensttijd met betrekking tot de pensioenen wordt de oorlogsdiensttijd van een persoon, die een nog bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, ten vol le medegeteld. Gedurende den tijd, dat oorlogsdienst ver richt wordt, wordt de pensioenbijdrage in den Hij ontkent het voor zichzelf niet meer, dat de dochter van „Westhove" hem onweer staanbaar aantrekt. En soms of is dat pure verbeelding, omdat de wensch de vader der gedachte is? komt het hem voor, dat hij dit meisje niet geheel onverschillig is.... De uitvoering van het Kerstoratorium wordt een waar succes. De kerk is stamp vol. Te ontkennen valt niet, dat ér onder de bezoekers en bezoeksters zijn, die niet be paald voor de prestaties van „Sursum Cor- da" komen, maar over het algemeen is er volle aandacht en waardeering voor het ge leverde, dat inderdaad den toets der critiek kan doorstaan. Trouwens, daar staat de naam en de persoon van Kaasmaker borg voor. Met ontroering wordt geluisterd naar de fijne sopraan van Mary Piccardt en men is het er over eens, dat Lasterie een beste tenor is. Onder de aanwezigen bevinden zich ook Marie en Lena Lasterie, die zoo graag de uitvoering, waarvan Abel gesproken heeft, wilden bijwonen. Mevrouw Offenbach heeft niet het minste bezwaar gemaakt integen deel, zij vond het leuk dat de zusters van haar hospitant bij haar een nachtje zouden logeeren. Na afloop van het concert, om ne gen uur reeds, de uitvoering is om zeven uur begonnen, is er in „Rehoboth" een gezellig samenzijn van de leden der zangvereeniging. Kosterus, de voorzitter, heeft de leiding en die zorgt er wel voor, dat de stemming niet in strijd is met het Kerstfeest. Na afloop brengt het bekende clubje Kea Steendam naar huis. Alleen is 't gezelschap vermeerderd met de beide meisjes Lasterie. Lena en Kea hebben dik vriendschap geslo ten. Wonderlijk, zooals die twee zich tot el kaar voelen aangetrokken. Reeds in de zaal hebben zij elkaar honderd uit verteld en on derweg gebeurt het weer. Zoc ongemerkt weet Kea het een en ander lin der Pensioenwet 1922 doorbetaald, De voorschriften betreffende medetellen van den borlogsdiensttijd zijn van overeen komstige toepassing, wanneer een oorlogs dienstnemer, die niet een nog bestaande ar beidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, binnen een jaar na de beëindi ging van den oorlogsdienst of het In wer king treden van deze verordening geen zoo danige arbeidsovereenkomst aangaat. In dit geval wordt de in oorlogsdienst doorge brachte tijd onder overeenkomstige toepas sing van de artikelen 40 en 42a der Pensi oenwet 1922 door het Rijk ingekocht. De op grond van deze bepalingen door een publiekrechtelijk lichaam uitgekeerde bedra gen worden op een daartoe gesteld verzÓek door het rijk terugbetaald. Is de arbeidsovereenkomst van een oor logsdienstnemer in verband met de oproe ping beëindigd, dan wordt zij bij het in wer king treden van deze verordening weder van kracht, wanneer de oorlogsdienstnemer den werkgever zijn wensch daartoe binnen zes maanden na het in werking treden van deze verordening te kennen geeft. Deze voorschriften zijn eveneens van toe passing op personen, die door de „Waffen- SS" voor een opleiding van korten duur zijn opgeroepen, voor den duur dezer-opleiding. In deze verordening wordt verstaan onder „Oorlogsdienst" de dienst, welken een per soon, die op het tijdstip van zijn oproeping zijn woonplaats in Nederland had, na 31 Aug. 1939 in de Duitsche weermacht, de „Waffen-SS", het Vrijwilligerslegioen Ne derland, den luchtbeschermingswaarschu wingsdienst, de rijksarbeidsdienst of een Ne derlandsche politieformatie, welke er toe be stemd is buiten het bezette Nederlandsche gebied te worden ingezet, verricht of ver richt heeft. „Arbeidsovereenkomst in overheidsdienst" de arbeidsovereenkomst in dienst van 'trijk, een provincie, een gemeente Of een ander publiekrechtelijk lichaam. De verordening nr. 136/1941 betreffende eenige sociale voorzieningen ten behoeve van vrijwilligers bij de Duitsche weermacht de „Waffen-SS" en bij het Vrijwilligerslegi oen Nederland, zooals aangevuld bij de Ver ordening nr. 202/1941, treedt buiten werking. Deze verordening treedt heden in werking De strijd tegen den clandestienen handel en prijsopdrijving. Bij een razzia, die de ambtenaren van den ■C.C.D. in samenwerking met de gemeente politie van Drunen te -Elshout hebben ge houden zijn vele boeren geverbaliseerd. In totaal werden 30 processen-verbaal opge maakt, terwijl groote voorraden graan enz. in beslag werden genomen. Verscheidene landbouwers hadden de achtergehouden voorraden verborgen in geheime bergplaat sen. Woensdag werd door ruim 40 ambtena ren van den C.C.D. in de gemeente Laren (N.-H.) een ware razzia gehouden. Het ge volg was, dat tegen ruim 70 personen pro cesverbaal werd opgemaakt wegens het on bevoegd in voorraad hebben van schapenwol Er werden meer dan 50 spinnewielen in be slag genomen, benevens talrijke groote en kleine partijen schapenwol. Voorts werd tege lijkertijd! nog een half varken, vet, vleasch, rogge, tarwe en kaas in beslag genomen. Aanvaring op het IJ. Op het IJ nabij de Surinamekade heeft een aanva ring plaats gehad tusschen een gemeente veerboot en een boot van den dienst Am sterdam-Zwolle. De veerboot kreeg een groot gat in de scheepshuid, ten deele onder de waterlijn, maar bleef dank zij haar wa terdichte schotten drijven. De tachtig op varenden konden aan wal gebracht worden. De oudste inwoonster van Termunten en tevens van de provincie Groningen, mevr. G. Dallinga-Hamster, i® in den ouderdom van 101 jaar en 5 maanden overleden. Schilder ig van Rembrandt zoek? De geheele politioneele wereld in Ne derland is op het oogenblik op zoek naar een kostbaar schilderij van Rembrandt, dat waar schijnlijk verduisterd is en wel ten nadeele van een kunsthandelaar, woonachtig aan een der Amsterdamsche grachten. Ben paar weken geleden vervoegde zich bij den kunsthandelaar een zekere Dr F. N. D. D., een Nederlander, woonachtig in Amsterdam- Zuid. De man vroeg naar oude schilderijen en weldra had hij z^jn keus gevestigd op het schil derij van Rembrandt „Man die ganzeveer slijpt". Hij maakte op den kunsthandelaar een betrouwbaren indruk, zoodat deze er na eeni ge bezoeken van de zijde van den aanstaan den kooper geen bezwaar tegen maakte, hem het schilderij korten tijd af te staan, om het door een deskundige te laten taxeeren. Een definitief antwoord bleef echter uit en langs van de familie Lasterie gewaar te worden. Zij heeft belangstelling en vriendschap op gevat voor Abel, maar zij weet heel weinig van hem. Bepaald intiem zijn ze niet met elkaar. Alléén met hun beiden zijn ze nooit geweest. En tóch soms komt het haar voor, dat Lasterie zulk een gelegenheid zoekt. En zij Zij zal die dan niet ontwij ken.... Zóóver is het al met Kea. Dus is het niet verwonderlijk, dat zij van Lasterie en de zijnen het een en ander wil gewaar worden. Nu, dan is zijAij Lena aan het goe de adres, want die is een echte flapuit en vertelt haar alles, wat zij weten wil. Het komt niet eens in Lena op, dat Kea haar eigenlijk aan het „uithooren" is. Als Lena haaf vertelt, dat zij in Gronin gerland ook familie heeft, die op een boer derij woont, en dat zij dol is, om op een hof stede te zijn, zegt Kea„Kom bij ons ook eens kijken, als het straks voorjaar is. Va der en moeder vinden het best. Je kunt wel een nachtje logeeren ook". „Abel, hoor eens even? Kea noodigt me uit, een dagje en een nachtje op de boerderij te komen, als het voorjaar wordt". „Dat moet je niet afslaan, zeg. Moet je vast doen", merkt Abel haastig en gretig op. „Nu, we spreken het dan wel nader af. Ik zal schrijven-'of er met je broer over pra ten", zegt Kea. „Wat is Kea een leuke meid", meent Lena als zij met Marie en Abel alleen is overge bleven, in het dorp terug, ,en de woning van mevrouw Offenbach opzoeken. „Ja, er zijn er wel minder", lacht Abel die zich onverschillig toont. „Jullie beiden kunnen het in eenen best met elkaar" vinden, niet? Wel een wonder. Want voor vreem- is is zijn anders niet zoo toegankelijk". „Is het een groote boerderij?" (Wordt vervolgd.) een omweg hoorde de kunsthandelaar, dat het schilderij, dat hij aan Dr D. had jpedegegeven, elders ten verkoop was aangeboden, Het bleek, dat zich een zekere V. in de zaak gemengd had er Dr D. stelde zich met V. in verbin ding, die het doek bij den tweeden kunsthan delaar afhaalde. De oorspronkelijke eigenaar, noch dr D. hoorden echter meer iets van V., die met de noorderzon met het schilderij was verdwenen. Tevens zouden, naar wij vernemen, een schilderij van Willem Maris en een van Simon Maris, verdwenen zijn. Deze schilderijen zouden aan dr D. in commissie zijn gegeven. Het schilderij van Rembrandt is verzekerd voor f 150.000. De twee schilderijen van de Marissen worden geschat op f 4000 h f 5000. B(j de onderhandelingen schijnt ten aanzien van het schilderij van Rembrandt een bedrag van f 250.000 te zijn genoemd. De politie doet thans onderzoek naar de verblijfplaats van V., die waarschijnlijk het schilderij nog in zijn bezit heeft. Brand. Dinsdagmorgen is brand uit gebroken in het uit 4 lokalen bestaande school gebouw van de openbare lagere school in Den Andel, gemeente Baflo (Gr.). Het vuur is ont staan in het voorste schoollokaal, dat gebruikt werd voor het uitreifien van de distributie bescheiden, tengevolge van een constructiefout in den schoorsteen. De brandweer kon niet ver hinderen, dat 3 lokalen totaal zijn uitgebrand. (A.N.P.) -4- Weer een vondeling. Opnieuw is het aantal vondelingen te Amsterdam met één vermeerderd, ditmaal met een jongetje van naar schatting twee weken, dat in een por tiek aan de Ruysdaelkade werd aangetroffen. De kleine is in het Stadsbestedelingenhuis opgenomen. De stamkaarten van zijn ge zin beleend. Een dertigjarige Hilversum mer deelde dezer dagen de politie mede, dat hij niet meer te eten had, doordat hij de stam kaarten van zichzelf, zijn vrouw en zijn drie jarig zoontje voor f£30 had beleend bij een 50-jarige bewoonster van het Ministerpark. Sinds de laatste bonuitreiking had hij daar door reeds geen bonnen meer .en voedde hij zich met zijn gezin door bonlooze maaltijden in een goedkoope eetgelegenheid. Dit was ech ter nog te duur voor hem en ten einde raad stapte hij het politiebureau binnen. Deze hield zoowel den man als de koopster van de kaarten aan, wegens handel in distributiebescheiden. ><S^<^<a^<S^4>4><&sS><Ss=3><SssS>< Juwelier Hovloger LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES - GOUD- EN ZILVERSMEDEN SINDS 183 4><a5=u>o#=cxas=5><a55c><5><^<a#:G><a#^><a^5>oüè^ Zondag 20 December 1942. Ned. Herv. Kerk. Grijpskerke, 9.30, u. cand. Roest, 2 u. ds v. Woerden. Wemeldinge, 10 u. ds Bons, 2 u. ds de Bruijn. St.-Maartensdijk, Vrijdagavond-7.30 u. ds Bons te Yerseke. Geref. Kerken. Geersdijk, 10 u. ds Oostenbrink, 2.30 u. lees- dienst. Wissekerke, 9.30 u. leesd., 2 u. ds Oostenbrink. Geref. Gemeente. 's-Gravenpolder, 9.30, 1.30 en 5.30 u. ds v. Neerbos. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 18 Dcc. 1942. De volgende personen werden gedagvaard: W. M. Nieuwdorp, 53 j., seinhuiswachter te Souburg, wegens diefstal van 35 a 40 kg cokes, toebehoorende aan de Ned. Spoorwegen te Vlissingen. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d. J. Nieuwdorp, 47 j., rangeerder te Souburg, wegens idem. Eisüh en uitspraak f 15 b. of 10 d. h. A. J. M. de Koning, 18 j., landarbeidster te Oud-Vossemeer, wegens het feit dat zij heeft uitgelokt dat S. de Koning een aantal distri butiebons, toebehoorende aan A. J. Kloet, heeft gestolen, door aan hem een kwartje te beloo- ven, indien hij die bonnen zou stelen. Eisch en uitspraak 14 d. gev. straf. R. A. Bootsgezel, 54 j., transportarbeider te Terneuzen, wegens beleediging van J. J. Boots gezel. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d. h. F. Dieleman, 21 j., zonder beroep te Axel, wegens het feit dat hij te Terneuzen Maria Dekker heeft bewogen tot afgifte van 15 kip peneieren, dbor haar in strijd met de waar heid mede te^eelen ,dat hij een zoon was van- Krijn de Kraker te Zaamslag, dat hij erg om broedeieren verlegen was en dat hij in ruil daarvoor een broedkip wilde geven die hij twee dagen later zou bezorgen. Eisch en uitspraak f25 b. of 15 d. h. 1. A. van Burgh, 29 j., 2. J. J. M. van Poortvliet, 22 j., beiden landarbeider te Oud- Vossemeer, wegens diefstal van een aantal palen, toebehoorende aan J. van den Houten. Eisch en uitspraak beiden f 20 b. of 10 d. h. C. C. Brands, 37 timmerman te Zand vliet, wegens ongedekt vervoer van 50 kg. uien te Rilland-Bath. Eisch en uitsjraak 30 b. of 15 d. h. H. Lippens, 58 j., caféhouder te Axel, we gens verboden nederlage van 314 kg. uien- en wortelzaad. Eisch f 200 b. of 2 mnd., uitspraak f 150 b. of 30 d. h. ZWARE STRAF. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heefteen grossier in levensmiddelen aldaar veroor deeld tot een geldboete van f 20.000, met het verbod om gedurende vijf jaar als handelaar in levensmiddelen op te treden. De hande laar had gedurende langen tijd een veel grootere winst gemaakt dan voor een gros sier in levensmiddelen als normaal moet be schouwd worden. Van zijn huishoud- of aromablofjes was de prijs abnormaal hoog en de kwaliteit abnormaal slecht. CONTROLEUR DOOR LANDBOU WER GEDOOD. De alleenwonende 33-jari- ge boer, A. J. H. K. uit Raalte, sloeg op 22 Sept. j.l. den controleur van. den CCCD, W. J. Sesink, met een bezemsteel neer, wat tot gevolg had, dat S. kort daarop is overleden. Gisteren stond K. voor de Zwolsche recht bank terecht wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. Verd., die een eenigs- zins afwezigen indruk maakte, kreeg den be- wusten dag oneenigheid met S. „Hij be schuldigde mij er van rogge gesmokkeld te hebben en dat was niet waar", zegt verd. Omtrent de gepleegde mishandeling zei hij „Ik sloeg, nadat S. in' mijn richting had ge grepen'. De officier van Justitie eischte 2Yi jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 30 December. DE KINDERMOORD TÊ OOISTER- WIJK. De Bredasche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 35-j. Tilburgschen montèur Th. v. B., verdacht van kindermoord te Oisterwijk. De eisch luidde levenslange gevangenisstraf. Uitsp. 15 jaar gevangenisstraf, Het waarachtige Licht. Een Aoféet, uit het midden van u, uit uwe broederen, als mij, zal u de HEERE uw God verwek ken; naar Hem zult gij hooren. Deut. 18:15. Kerstfeest is het feest van het licht. Niet het feest van de Zonnewende, de overwin ning van het licht in de natuur op de duis ternis der donkere Decemberdagen en nachten. Het Licht is Christus. Wij zingen op ^ns Kerstfeest „van het licht dat nu ontstoken js, tot kennis hunner zaligheid, in hunne schuldvergiffenis". Of wel: Daar is uit 's werelds duist're wolken Een Licht der lichten opgegaan, Wilt ge iets zien van de duisternis, waar in dit Licht is opgegaan, lees dan eens even de verzen 914 aan de tekst hierboven ver meld, voorafgaande. Daar is sprake van de gruwelen der heidenenvan waarzeggers, guichelaars, toovenaars, bezweerders, men- schen die de dooden vragen etc. Hier ontvangt ge een blik in de diepe duisternis, waarin de mensch buiten Christus verzonken is. Ook hij kent een hunkerend verlangen naar het licht, dat ishij verlangt in te zien in de toekomst, in het boven-na- tuurlijke, in de wereld van het .onzichtbare, in de hoogere wereld van God. En hij poogt op zijn wijze het licht, de kennis van die wereld van God machtig te worden. Doch, natuurlijk, het is al tevergeefs. De „zwarte kunst" kan de diepe geheimen van het leven en de levensraadselen niet ontsluiten en kan het. menschelijk verlangen niet bevredigen. De mensch, die op deze wegen wandelt, is verdwaasd en laat zien hoe hij verzonken is in donkere nacht. Tegenover deze practijken der heidenen geeft God aan Israël de belofte van een Pro feet. De HEERE zal Zelf door rechtstreek- sche Openbaring door middel Zijner profe tie aan Zijn Bondsvolk de noodige kennis geven. Dit licht van God is het rijkst geschonken in Christus Jezus, Die Gods grootste Profeet was. Hij is het waarachtige Licht. Hij brengt ontsluiting van Gods Raads- plan over wereld en menschheid en kerk. En daarin-geeft Hij ontsluiting van boven-na- tuurlijke dingen. Hij doet ons blikken in de toekomst: wij weten door Hem en Zijn pro fetisch Woord, dat de wereld niet ondergaat in volslagen duisternis, doch door Christus toekomst heeft. Aan het Kind in de kribbe danken wij het profetische Woord, dat zeer vast is en dat schijnt in een duistere plaats. En gij doet wel, indien gij daarop acht geeft. Kerstfeest vieren is zich verheugen in het Licht van Christus 1 Naar Hem zult ge hooren, zegt Mozes. Hooren naar, letten op wat Christus verkon digt, dat is de beste wij^e waarop gij uw Kerstfeest vieren kunt. Dan gaat in de duisternis van uw zondige onkunde en dwaling", 't waarachtige Licht op. Wie hoort naar Hem, wordt een kind des Lichts: de genade Gods gaat lichten over uw leven. Dat licht van den grooten Profeet geeft kennis uwer zonden en openbaart u den weg der waarachtige verlossing. Het ontsluit u de toekomst. Die toekomst wordt door het geloof in Christus' profetisch Woord aan u licht. Het niet-hooren naar Hem bestendigt uw duisternis. Zonder hooren naar Hem is geen waarachtige Kerst-blij dschap bestaanbaar. Ho.ort HemI Te midden van 's werelds duistere wolken vange uw oog het Licht van God in Christus op 1 Dit Licht hebt ge in de Opeitbaring Gods, in de Schriften. Dit Licht werkt ontdekkend, beschamend; maar, zóó juistreddend, verlossend I Het wijst de weg om uit de duisternis der zonde uit te komen tot het volle Licht der genade. Dit-Licht des Evangelies werpt zijn stra len in velerlei schakeering over de don kerheid van uw zondige leven. Het geeft u kennis aan zonde en aan genade 1 Het geeft u troost in de duisternis van uw levensellen de I Het beschijnt en verlicht de donkere schaduwen van den dood 1 Het doet u, o zondaar, blikken in een ge- openden hemel en ontsluit zoo voor u de toekomst en zet die toekomst in helder stra lende glans. Hebt dit Licht lief! Het is het Licht dat in Bethlehem het heerlijkst is opgegaan. Viert, als kinderen des lichts, u verblijdend in dit licht van boven, uw Kerstfeest. En gij verstaat het, wat Simon zong: Een licht, zoo groot, zoo schoon Gedaald van 's hemels troon, Straalt volk bij volk in d' oogen Terwijl het 't blind gezicht Van 't heidendom verlicht En Isrel zal verhoogen. Wissekerke. A. A. OOSTENBRINK. wordt veroorzaakt doordat de slijmvliezen ontstoken zijn. Neem dan Abdijsiroop, die de slijm doet loskomen, de hoestprikkel verwijdert. 's Werelds béste Hoestsiroop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2