ZATERDAG 19 DECEMBER 1942 ,57e Jaargang» No. 69 Bij een Britsdien luchtaanval op het eiland BINNENLAND mandarijnen voor de-klei nen. Met ingang van een nadeï bekend te maken datum, zullen voor kinderen van 0 tot 3 jaar zoo mogelijk mandarijnen beschikbaar worden gesteld. In verband met de bevoor rading van den handel hiertoe is het koopen, j verkoopen en afleveren van mandarijnen tot dien datum verboden. Betraoht de grootste zuinigheid i met gas, kolen en eleotrloltelt DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE Lamnddiim warnen r»nrl<»r H# hiirfffsrKwn - CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux:, L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleipe advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iédere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Advertentiën in deze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goe^. HET AANSTAAND KERSTFEEST. Morgen is het al de vierde Advents-Zondag en over enkele dagen hopen wij weer het Kerst feest te vieren, het derde Kerstfeest voor ons, Nederlandsche Christenen, in oorlogstijd. Er is zeker alle reden toe, om ons op het naderend Kerstfeest ernstig te bezinnen. Het neemt onder de Christelijke feestdagen wel een zeer bijzondere plaats in. Het is vqor velen, ook voor hen, voor wie de óverige ker kelijke feestdagen weinig te zeggen hebben, het feest bij uitnemendheid. Daarbij hebben wij niet het oog op hen, die alleen maar een midwinterfeest kennen, het feest van de onoverwinnelijke zon, van het lengen der dagen en van de overwinning van het licht op de duisternis en die daarom zich bepalen tot het ontsteken van vreugdevuren en roode lichtjes. Wij bedoelen verder niet hen, die ook in de zen tijd alle pogingen in 't werk stellen, om 't Kerstfeest te doen bestaan in eten én drinken, die zich te goed doen aan Kerstbout, Kerst pudding, Crème Bethlehem en Kerstlikeur en alzoo doende, het „Laat ons eten, drinken en vroolijk zijn, want morgen sterven wij" in practijk brengen en door zulk een verwording van het Kerstfeest een oordeel over zich bren gen. Neen, aan dergelijke leege zielen, die er ook in dezen tijd, waarin alles tot ernst roept, nog zijn, denken wij niet direct. Misschien voelen,/ wij ons wel mijlen vér verwijderd van dien man, die verleden., jaar in een Nederlandsch ■blad per advertentie voor de Kerstdagen een humorist vroeg en hebben wij diep medelijden met hen, die op Kerstdag hun troost zoeken bij de moppen van zoo'n grappenmaker. Wij hebben meer het oog op hen, die wel van Kerststemming willen weten, die ook wel Kerstliederen zingen, die alles zoo heel poëtisch vinden: dat stalleke, die os en die ezel, dat kindje in de kribbe en Jozef 'en Maria met de herders, en niet te vergeten de Engelen. Het is alles even idyllisch, 't Is geen wonder, dat men haast overal tot zelfs in de café's de Kerstliedjes hoort en de Kerst- boomen ziet. a Het is alles even lief en teer. Ook dat zin gen van „Kindeke Jesu, met oogskes zoo blij". Maar zoo glijdt men tooh en dat is het groote gevaar over het Kerstwonder en het Kerstfeit heen. Dan kunnen we zooge naamd Kerstfeest vieren zonder het te beden ken, dat d'aar in de kribbe geen kindje ligt, dat we vertroetelen kunnen, geen speelpop, maar Gods Zoon, die om ons te redden pit de macht der zonde, een weg van onpeilbaar diep lijden wilde gaap. Hier aanbidden we Gods ondoorgrondelijke zondaarsliefde. Hief is de eenige plaats, waarheen we kunnen, vluchten om redding. Bij het Kind van Bethlehem moe ten we blijven, tot het straks een doornenkroon draagt en aan een kruis hangt. Hij wil dragen de zonde der wereld. Hij ïs onze Heiland en Verlosser. Als wij aanstaande week zóó Kerstfeest vieren, zullen het voor ons gezegende .dagen zijn. 7 SOWJETSTELLING TUSSCHEN WOL- GA EN DON DOORBROKEN. - ACTIE IN LIBYE VERLOOPT VOLGENS DE PLANNEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Vijandelijke aanvallen in het gébied' van de T e r ie k, in het gebied van Stalingrad en in de groote booht van den Don mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Meer dan 20 tanks werden vernield. Tusschen Wolga en Don braken Duit sche divisies door krachtig bezette vijandelijke Stellingen op een domineerenden heuvelrug en wormen in een'aanval. verdJer terrein. Bij de voortgaande harde afweergevechten aan het Don-front vernielden Italiaan- sohe en Duitsche troepen in samenwerking' met de luchtmacht op "16 en 17 December in het geheel 101 vechtwagens. Sterke luchtstrijdkrachten, waaronder ook Roemeensche, ItaKaansdhe en Hongaarsche vliegtuigformaties, steunden overdag en des naohts de Duitsche en met hen verbonden troe pen. Verscheidene honderden vijandelijke voer tuigen werden vernietigend getroffen'; zware wapens van; den vijand werden tot zwjjgen ge bracht. De voortgezette aanvallen der bolsjewisten in den centralen scctop van het front werden, in samenwerking van leger en luchtmacht uit eengeslagen, 28 tanks werden stukgeschoten. Den vijand werden zware verliezen toege bracht. In den Noordel ij ken sector vernielden troepen van het leger en de Waffen-SS bij stormtroepgevechten talrijke kazematten en ge- veohtsstellingen. Plaatselijke aanvallen v.an de bolsjewisten werden afgeslagen. Op-17 Decem ber verloren de bolsjewisten in luchtgevechten 90 vliegtuigen. Elf eigen vliegtuigen worden vermist. In L i b y e verloopen de operaties van het Duitsch-Italiaansche pantserleger volgens de plannen, ondanks de poging der Britsche ge pantserde formaties om deze operaties door voortdurende flankaanvallen te storen. De vij and leed hierbij zware verliezen. In Tunesië slechts activiteit van verken- ningstróepen. De Duitsche en de Italiaansche luchtmacht bestookten gemotoriseerde strijd krachten en artilleriestellingen van den vijand. Nachtelijke aanvallen waren gericht op spoor weginstallaties in A 1 g e r ij e. In het M i d d e 11 a n d s c h e Zee - gebied verloor de vijand door den afweer van Duit sche jagers en ludhtdofel-artillerie 8 vliegtui gen; 4 eigen vliegtuigen gingen verloren. De Britsche luchtmacht leed in den afge- loopen naaht bij storingsvluchten boven het Duitsche kustgebied en bij aanvallen zonder eenige militair succes op enkele plaat sen in N O'ord -West -Duitse.h land zware verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartil lerie schoten 21 vijandelijke vliegtuigen,-waar onder 14 viermotorige bommenwerpers neer. Patrouillevaartuigen en luchtdoelartillerie van die marine schoten daarenboven overdag vijf vijandelijke vliegtuigeh neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 17 op 18 December uit geringe hoog te voor den oorlog belangrijke installaties en ravitailleeringsbedrijven aan den Humber en aan de Oostkust van Engeland ge bombardeerd. Hevige ontploffingen en uitge strekte branden werden waargenomen. Twee vliegtuigen worden vermist. Bij de afweergevechten rondom Rzjev heeft zich de 102e SlileziscHe divisie bijzonder onder scheiden. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt: In de S y r t e worden de gevechten tusschen gepantserde strijdkrachten voortgezet. Bewe gingen van lichte vijandelijke pantserstrijd krachten, die probeerden onze eenheden, die zich in Westelijke richting bewogen, af te snijden, werden verijdeld. Wij maakten vijf kleine voertuigen buit en maakten eenige ge vangenen. Verkenningsafdeelingen ontplooiden in Tunesië een hevige activiteit, waar ge- „motoriseerde vijandelijke strijdkrachten werden bestookt door formaties Italiaansche en Duit sche vliegtuigen. Tijdens gevechten met Duit- sche jagers verloor de Engelsch-Amerikaan- sche luchtmacht vijf vliegtuigen. Twee andere machines wierden door jagers boven Tune- s i vernield. Ondtanks ongunstige weersom standigheden werd de haven van Philippe- v i 11 e met succes door onze bommenwerpers aangevallen. Bij een Britschen luchtaanval op het eiland Lampedusa werden onder de burgerbevol king twee personen gedood en zes gewond, terwijl lichte schade werd aangericht. Een Bristol-Blenheim en een Curtiss werden neer geschoten en een officier-bestuurder werd ge vangen genomen. Een onzer toestellen is van de operaties niet teruggekeerd. Een torpedoboot, die een convooi voor ravi tailleering van Afrika escorteerde, is in den grond geboord. Een deel van de bemanning is gered. De familieleden van de vermisten zijn. op de hoogte gebracht. Rommel betrekt nieuwe stellingen. Naar de correspondent van het A.N.P. te Berlijn thans onthult, was het betrekken der afweerstellingen bij El Agheila door het Duitsch-Italiaansche pantserleger niets anders dan een misleidingsmanoeuvre. De moeilijkhe den bij de ravitailleering hebben er toe geleid, dat de voorbereidingen voor den Britschen aanval veel tijd gekost hebben. Dezen tijd heeft Rommel gebruikt om achter El Agheila nieuwe stellingen aan' te leggen. Toen nu het achtste Britsche leger tot den moeizaam voor bereiden aanval overging, stootte het als het ware in het luchtledige, daar Rommel zijn srijdkrachten stelselmatig had teruggetrokken. De misleidingsmanqeuvre was volkomen ge slaagd. Het gevolg is, dat het achtste leger een volledige hergroepeering moet ondergaan. Rommel kan zich thans vastzetten op een punt, dat door de nabijheid van het Duitsch-Italiaan- sche bruggenhoofd aan de straat van Sicilië uit het oogpunt van de ravitailleering uiterst gunstig gelegen is. Beziet men de operaties van de As in N. Afrika, Tunesië inbegrepen, in haar geheel, aldus het Alg. Hdbl., êan blijkt, dat daarbij 'het doel heeft voorgezeten het Engelsch-Ame- rikaansche veldtochtplan vast te zetten en dat men daarin tot nu toe is geslaagd. De in Fransch Noord-Afrika gelande Engel- sche en Amerikaansche troepen zijn niet direct naar Tunesië opgerukt, waardoor de As de ge legenheid kreeg hier een strijdmacht op te stellen, die thans, ondersteund door de lucht macht, een ernstige hinderpaal voor de Ame rikaansche troepen vormt. Het bruggenhoofd van de As in Afrika neemt thans duidelijker vormen aan. Het om vat thans een gebied van Bizerta in Tunesië tót een punt oostelijk van Tripolis. Het bezit de kortste verbinding met Italië die denkbaar is en goede havens. Daarbij krijgt men den indruk, dat de As de oorlogshaven .Bizerta en het omliggende gebied als hoofdbastion van het brtfggenhoofd beschouwt. Veel wijst er op, dat dit bruggen-, ■hoofd in zijn uiteindelijken vorm met alle kracht door de As zal worden verdedigd. Korte berichten. (A.N.P.) Naar het Zweedsche Tele- graafagentschap meldt, is er ook dit jaar, evenals in de jaren 1940 en 1941, geen Nobel prijs toegekend. De Zweedsche regeering heeft de toekenning dlaarvan uitgesteld tot het vol gende jaar. -1 puitsche soldaten staan gereed om per vliegtuig naar Tunesië te worden vervoerd, om daar aan den strijd deel te nemen. PK Kark-Transo-F.P H m SLUITING DER BEDRIJVEN. LOO- NEN MOETEN DOORBETAALD. Uitge geven is een besluit van den secr.-gen. van Sociale Zaken betreffende de belooning van arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode, ingaande 23 Dec. na afloop der werkzaamheden en eindigende 4 Januari des morgens, gesloten moet blijven. Dit besluit houdt in, dat aan zoodanige arbeiders over die periode worden doorbetaald het loon, dat zij verdiend hebben, indien zij op die dagen gewerkt hadden. De werkgever mag voor dat loon den be trokken arbeider werk laten verrichten bo ven den in zijn bedrijf thans gevolgden werktijd echter niet later dan tot 1 Juli a.s. Bovendien kan hij^dat bedrag verreke nen met d'è aan den sfrbeider vóór 1 Janu ari 1943 toekomende vacantie. INSCHRIJFPLICHT MEDEDEELIN- GENBLADEN. De commissaris voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen heeft ten aanzien der inschrijving van ge drukte of gecyclostyleerde mededeelingen van vereenigingen of stichtingen die niet het karakter van een tijdschrift dragen, nader bepaald Besturen van vereenigingen en stichtingen dragen zorg, dat hun mededeelinfenblad in geschreven wordt in daartoe bestemde re gisters in de provincie, waar de vereeniging of stichting is gevestigd. Voor Zeeland Ko ningstraat 4, Goes. De opgave moet bevatten de naam der vereeniging of stichting, naam en adres van den verantwoordelijken opsteller en van den drukker. De bepaling, dat kan worden volstaan met het inzenden van twee exemplaren van ieder nummer aan de persafdeeling van den com missaris voornoemd, Amaliastraat 13 te 's-Gravenhage, blijft ongewijzigd. [Nogmaals wordt in herinn'ering gebracht, dat zonder toestemming van den commis saris voornoemd, het drukken en versprei den van vereenigingsmededeelingen verbo den is: SLAGERSWINKELS OPEN OP MAANDAG EN DINSDAG. Wegens de komende dagen van Kerstmis en Nieuwjaar is vergunning verleend tot het verkoopen en afleveren van vleesch, vleeschwaren en ge rechten, waarin vleesch en/of vleeschwaren zijn verwerkt, aan uiteindelijke verbruikers op Maandag 21, Dinsdag 22, Maandag 28 en Dinsdag 29 December. In verband hiermede zal men op de bon nen „vleesch 64 A" en „vleesch 64 B" reeds op Maandag 21 en Dinsdag 22 December vleesch en vleeschwaren bij den slager kun nen betrekken. De slagerswinkels-zullen op deze dagen zijn geopend. Het koopen van vleesch en vleeschwaren op de genoemde bonnen is evenwel niet toegestaan op Za terdag 19 December. Vports zal men op de bonnen, welke wor den aangewezen voor het tijdvak van 27 Dec. tot en met 2 Jan. reeds vleesch en vleeschwaren kunnen verkrijgen op Maan dag 28 en Dinsdag 29 December. Ook op die dagen zullen de slagerswinkels geopend zijn. Het is echter niet geoorloofd deze bonnen vóór Maandag 28 December te gebruiken. Voor hotels en restaurants wordt nog een nadere regeling bekend gemaakt. WERKLIEDEN-RETOURS MET KERSTMIS. Met Kerstmis zijn de werklie denretours geldig, van 24 tot en met 28 Dec. en met Nieuwjaar van 31 Dec. tot en met 4 Jan. MEUBELEN MOETEN GEPRIJSD ZIJN. De gemaohtigde voor de prijzen heeft bepaaMI, dat met ingang van Vrijdlag 18 De cember, ieder, die als kleinhandelaar of in een andere hoedanigheid in den kleinhandel meu belen ten verkoop aanbiedt, verplicht is deze goederen te prijzen. BIJ AANKOOP ZEKERING EEN OUDE INLEVEREN. Bij inlevering van een defecte zekering behoeft de winkelier van 18 December af slechts één exemplaar te leveren. Dit exemplaar kan een nieuwe of een gerepareerde zekering zijn. Slechts zekeringen, welke gerepareerd zijn door een erkend reparatiebedrijf, mo gen worden gteleverd. Deze exemplaren zijn te herkennen aan een stempel, aangebracht op de zekering en vermeldende door welk bedrijf de reparatie is uitgevoerd. Bij'het gebruiken van gerepareerde zeke ringen, welke niet van zulk een stempel zijn voorzien, kan brandgevaar en zelfs gevaar voor lichamelijk letsel optreden. DESTRUCTIE. Namens den secreta ris-generaal van Sociale Zaken heeft de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, Dr B. J. C. ten Heruiepe, de commissie van advi'es geïnstalleerd, aan welke is opgedra gen te bevorderen, dat de destructie van vee en vleesch in het geheele land op eco nomische en organisatorisch juiste wijze uit gevoerd wordt. TE HOOGE VERHUISKOSTEN? Nu in de te ontruimen - gebieden verhuizingen aan de orde van d'en dag zijn, bereiken den dienst van den gemachtigde voor die prijzen tal van klachten over het vragen van te hooge trans- po rtkos'ten. Teneinde de tegen deze prijsopdrijving nood zakelijke maatregelen te treffen, wordt den belanghebbenden verzocht om, voor het geval zij meenen te hooge verhuiskosten te hebben betaald, daarvan mededeeling te doen aan de BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. Elk der volgende bonnen geven recht op het normale rantsoen van het betreffende artikel 20 tot en met 26 December 1942. 64 Brood (A en B), Beschuit, Vleesch (A en B), Aardappelen (A en B), Melk en Taptemelk. 64 Tabak en Sigaretten. 29 Nov. tot en met 26 Dec. 1942. 437 algemeen 1 kg. suiker. 438 algemeen 1 rantsoen jam. "I 439, 440 algem.1 rantsoen gort. 441 algemeen 100 gr. vermicelli, enz. 442 t/m 444 alg.100 'gram kaas. 447 t/m 450 alg.1 rants, bloem, brood of geb. 4-73 reserve 500 gram rijst. 3-74, 4-74 res.150 gram cacao met suiker. 13 tot en met 26 December 1942. 61 Versnaperingen (voor chocolade). 62 Versnaperingen (voor suikerwerken). 29 Nov. tot en met 26 Dec. 1942. 445 algemeen 250 gram koffiesurrogaat. 18 tot en met 29 December 1942. 63 boter, rantsoen boter. 12 Nov. tot en met 10 Jan. 1943. 59 boter Vi rantsoen boter. Bijzondere rantsoenen. 3-75, 4-75 res.100 gram chocolade. 3-76, 4-76 res. 100 gram suikerwerk. Diverse artikelen. 1 tot en met 31 December 1942. 452 Algem. en P Eenheidszeep (voor Een- heidszeep). 453 Algem. en P Waschpoeder (voor Wasch- poeder). P Toiletzeep (voor Toiletzeep). 1 Nov. '42 tot en met 9 Jan. '43. 03 petroleum2 liter petroleum. *11 Mei tót en met 31 Dec. 1942. 01 t/m 05 bV: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 't/m 08 B.V. brandst. 1 een'h. brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04, 05 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 5e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M text, mannen 45 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldigNa Zaterdag 19 Dec. 1942Alle bonnen 63, alsmede de bonnen R 12 Tabak en Cigaretten. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Donderdag 31 Dec.412, 413, 431, 432 algemeen (zeep), N-, O-Eenheidszeep, Waschpoeder, Toiletzeep. De bonnen waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden gebruikt, met uit zondering van den bon voor vleesch, Vleesch waren en aardappelen. I Bonnen beteekenen voedsel..-., mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. betreffende inspectie voor die prijsbeheersching. Deze mededeeling kan alleen van nut zijn, in dien daarbij worden opgegeven naam en adres .van expediteur of verhuizer, de gebezigde ver voermiddelen, die omvang der verhuizing in kub. meters, de bij de verhuizing betrokken volledige adressen en verdere bijzonderheden (o.tn. het uitvoeren van z.g. vakwerk, t.w. pakken en ontpakken, deimonteeren en montee- ren van meubelen etc.), die voor het onderzoek van 'belang zijn. De binnengekomen klachten zullen dan in dien zin worden behandeld, dat in de daarvoor naar het oordeel van den in specteur voor de prijsbeheersching in aanmer king komende gevallen restitutie van het teveel betaalde zal wordien mogelijk gemaakt. Voor Zeeland is het adresDen Haag, Jan van Nassaustraat 40. Korte Berichten. Niet minder dam f 492.981.30 is de vorige week bijeengebracht en afgedragen aan Win terhulp. Aangezien tegen Kerstmis en Nieuwjaar in den regel een groot aantal prentbriefkaar ten voor België en Frankrijk plegen te worden ter post bezorgd, wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat verzending van prentbriefkaarten naar deze landen niet is tooegestaan. In den ouderdom van 72 jaar is te Gro ningen overleden de heer A. L. Scholtens Jr., uitgever van den Academischen 'boek- en kunst handel en Zn., te Groningen. Zij, die kultiireel waardevolle kunstvoor werpen bezitten, die zij niet willen blootstellen aan de gevaren, die deze bij een evacuatie lóö- pen, kunnen zich wenden tot den president directeur der commissie burgerbevolking, Mr H. W. J. Muldter, Oranjestraat 10, 's-Graven hage. Genoemde (kunstvoorwerpen kunnen des- gewenscht* gedurende den evacuatietijd op een veilige plaats, waar ze gevrijwaard zijn tegen beschadiging, worden 'bewaard. Keuringen -voor Waffen-S.S. en Legioen. Het SS-Ersatzkommando, deelt ons mede, dat 'vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunen vervo^en, ten einde te wordien gekeurd. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijikheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding geschiedt in Nederland, waarna de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de-Germaanscfae-SS in Neder lan<| willen toetreden. 4 Jan. "9 u.Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 15 u.Tilburg, Lange Schijstraat 66; 5 Jan. 9 u.Roermond, NSDAP, Swal- merstraat 61; 15 u.Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 456 Jan. 9 u.Arnhem, Weverstraat 16b; 15 u.Hengelo, Deutsches Haus7 Jan. 9 u.Zwolle, Hotel Peters, Markt; 15 u.Assen, Frieslandkazerne, Vaart ZATERDAG 19 DECEMBER 1942. Wie zegt, dat hij in Hem (Christus) blijft, behoort ook zelf zóó te wandelen, als Hij ge wandeld heeft. 1 Joh. 2:0. Zon: op 8.44, onder 16.29. Maan: op lö.o8, onder 5.07. 22 Deo.: Volle maan; 30 Dec.: Laatste kw. ZONDAG 20 DECEMBER 1942. Jezus Christus, heil der aarde l Bron van wijsheid, kracht en licht! Niets haalt bij Uw dienst in waarde, Niets bij 't heil door U gesticht. Zon: op 8.45, onder 16.30. Maan: op 15.39, onder 6.10. Zuidzijde; 8 Jan. 9 u.Groningen, Concert- huis, Poelestraat I 14 u.Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat9 Jan. 9 u.Amsterdam, school Iepenweg 1310 Jan. 10 u.Utrecht, Wehrmachtheim,Mariaplaats11 Jan. 10 u. Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg; 12 Jan. 10 u.Den Haag, Café Den Hout, Be- zuidenhoutsciheweg. Adreswijziging in Verband, met de sociale verzekeringswetten. Ten einde een vlotte uitvoering der Soci ale Verzekeringswetten te bevorderen en de schadeloosstellingen op tijd fe kunnen doen uitbetalen is het noodzakelijk, dat werkge vers en verzekerden bij evacuatie of verhui zing alle stukken op de sociale verzekering betrekking hebbende, medenemen en hun adreswijziging zoo spoedig mogelijk aan de betrokken organen opgeveij. Adresverandering moet worden opgege ven Aan de Rijksverzekeringsbank te Amster dam, afdeeling Ongevallenwettendoor hen die krachtens de Ongevallenwetten eeniger- lei uitkeering ontvangen. Aan den Raad van Arbeid, onder wiens gebied zij behooren le. Door1 aile werkgevers, wier arbeiders, ingevolge de Ongevallenwet 1921 zijn ver zekerd door de werkgevers, die hun Arbei ders ingevolge de Land- en Tuirtbouwonge- vallenwet hebben verzekerd bij de Rijksver zekeringsbank en do.or de werkgevers, die hun arbeiders ingevolge de Ziektewet bij een Raad van Arbeid hebben verzekerd 2e. Door arbeiders, die krachtens de In validiteitswet zijn verzekerd, aan wie een rentekaart is- uitgereikt, ook indien zij hun rentekaart tijdelijk aan hun werkgevers heb ben afgedragen; 3e. Door verzekerden,"die een vrijwillige ouderdomsverzekering hebben gesloten en nog premie betalen; 4e. Door verzekerden, die van een Raad van Arbeid ziekengeld ontvangen. Aan het postkantoor, waar de rente tot nu toe werd ontvangen le. Door hen, die een definitieve rente of een rente aan de nagelaten betrekkingen ontvangen (behalve aan de Rijksverzeke ringsbank, dus ook mededeeling doen aan 't postkantoor) 2e. Door rentetrekkers ingevolge de Inva- liditeitswet en de Ouderdomswet. Teneinde te voldoen aan de vele aanvragen voor entstof tegen diphterie ïs in het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid te Utrecht dagelijks een staf van medici in de weer met ■het bereiden, aftappen en verder verwerken der kostbare vloeistof, welke in ampullen en flesschen wordt gedaan en in houten kokers naar de verschillende plaatsen wordt ver zonden. A. Ph. Keijzer-Pax Holland m. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 20 December 1942. 's M. tot 8.45 u. 's Av. van 16.30 u. WANNEER VERDUISTEREN? Maandag 21 December 1942. 's M, tot 8.46 u. 's Av. van 16.30 u. *- WATERLEIDING IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De gemeenten Sluis, Cad- zand, Retranchement en Zuidzande hebben in principe besloten tot aansluiting bij de Waterleiding. HET GEWEST ZEELAND VAN DE NED. MOTORWIELRIJDERS VEREEN. Zaterdag j.l. hield het Gewest Zeeland van de Ned. Motorwielrijdersvereen. te Goes onder voorzitterschap van 't hoofdbestuurs lid, dhr S. Stoel van Stavenisse, een druk bezochte propaganda-bij eenkomst. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de geweldige bloei der vereeni ging' in 1942. De netto-ledenwinst bedroeg niet minder dan 1750, een aantal, dat zelfs in jaren, toen de benzine rijkelijk vloeide, niet bereikt kon worden. Ook het gewest Zeeland heeft in den ledenaanwas zijn aan deel geleverd, speciaal het eiland Walcheren. De alg. secretaris van de N.M.V., de heer IJperlaan uit Den Haag, hield een vlotte causerie over% het leven van de organisatie in oorlogstij dj Overal in den lande valt een grooten opbloei te bespeuren en neemt de activiteit der leden toe. Talrijk zijn de tech nische cursussen, welke overal gegeven wor den. Dhr J. van Heusden uit Rijswijk hield

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1