DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DONDERDAG 17 DECEMBER 1942 57e Jaargang, No. 67 FEUILLETON. Rede van Mussert - Niei voor de (s: iwe verantwoordelijkheid N. S. B. DONDERDAG 17 DECEMBER 1942. Indien wij onze zonden belijden, Hij ia ge trouw en rechtvaardig, om ona de zonden te vergeven en ons te, reinigen van alle onge rechtigheid. 1 Joh. 1 9. Zon: op 8.43, onder 16.29. Maan: op 14.10, onder 2.52. 22 Dec.: Volle maan; 30 Dec.: Laatste kw. BETRACHT DE GROOTSTE ZUI NIGHEID MET GAS, KOLEN EN ELECTRICITEIT. Wat baten ona norache blikken en opgetrok ken wenkbrauwen? Wij kijken de ellende toch niet weg uit de wereld, al kijken we zoo zwart bIb de zwartgalligste pessimisten te zamen. God wil, dat wij als kinderen des licktB in het licht zullen wandelen, vol moed, vol blijdschap, vol hope, in de vriendelijkheid der liefde ons kinderen betoonende van den Vader in de hemelen, die Zijn zon doet opgaan over boozen en goeden en regent over rechtvaardigen en onrecktvaardigen; door die vriendelijkheid troost brengende aan het neergebogen gemoed, dat zich verstooten en verlaten gevoelt in deze meedoogenlooze wereld. Dr A. J. TH. JONKER. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1te Rot terdam-Zuid (vac. H. Popma), F. E. Hoek stra te Velzen en J. M. Mulder te Giessen- dam. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk: Benoemd te R'dam-Delfshaven, cand. H. Sondorp te Emmen; te St Johan- nesga-Delfstrahuizen, cand. G. Wassenaar te Ijlst; te Heeg, cand. J. Breeland te Nijland. DS M. HOFMAN. Gisteren heeft Ds M. Hofman, pred. der Geref. Gem. te Moer- capelle, die van 19241936 de gemeente te Krabbend ij ke diende, onder groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. In een stampvolle kerk heeft de ju bilaris een gedachtenisrede gehouden. Deze samenkomst werd bijgewoond door afge vaardigden van de gemeente te Krabbendij- ke, predikanten, zijn 14 kinderen, enz. Ds Hofman bepaalde zijn gehoor bij Ps. 103:2 en stond in zijn predicatie ook uitvoe rig stil bij zijn levensloop. Na de prediking werd de jubilaris toegesproken door Ds G. H. Kersten van Rotterdam, als vriend en na mens het curatorium van de Theol. School, Ds W. C. Lamain, namens de classis Rotter dam, Ds H. Ligtenberg van Vlaardingen en ouderling Van Velzen van Krabbendijke. Namens gemeente en catechisanten werd Ds Hofman een huisorgel en een boeken kast aangeboden. De herdenkingssamen komst duurde drie uur. DS PH. A. WARNERS neemt 10 Jan. a.s. afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Koudekerkeen wordt 17 Jan. door zijn vader, Ds P. Warners van Doetinchem, te Almelo bevestigd. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te H o e d e- kenskerkeis herkozen P. J. Hoek van Dijke en tot diaken Jan la Grand. Herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te Waarde A. Molendijk en tot di aken J. J. Pieper. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Gem. teScherpenisse werden resp. herkozen A. Oudesluijs Mz. en I. D. C. Duijnhouwer. Tot notabel werden herkozen M. D. A. Geuze en I. A. v. d. Rhee en ge kozen J. M. v. d. Graaff. vervalsching van een suikerbon, welke zijn winkeljuffrouw in ontvangst had genomen. De politie stelt een onderzoek in. De stationschef deed aangifte van dief stal van een pakket uit de goederenloods op het emplacement alhier, waarin zich 2 kg tabak bevond, hetwelk bestemd was voor een winkelierster te Souburg. De econ. afd. der politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen den winkelier A. S., wegens overtreding van de prij zenbe schikking 1941. Op verzoek van de marechaussee heeft de politie in verzekerde bewaring gesteld C. M. uit Gapinge, wegens overtreding van het Voedselvoorzieningsbesluit. Het onder zoek in deze zaak is in vollen gang. Tevens werd op verzoek der marechaussee gearres teerd L. v. d. G. uit Middelburg, die ver dacht wordt ongeveer 1000 kg erwten buiten de distributie om te hebben verkocht. Een onderzoek wordt ingesteld. De politie heeft J. K. geverbaliseerd, terzake van het in de avonduren wielrijden zonder licht op zijn fiets. Goes. De landbouwer v. 't W. uit Ovezande deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel, hetwelk hij even voor een winkel onbeheerd had neergezet. De politie heeft C. D. geverbaliseerd wegens het onbeheerd laten staan van zijn rijwiel. Zuid-Beveland. KLOETINGE. De eerste inenting tegen diphtherie in deze gemeente heeft een vlot verloop gehad. De inspuiting werd ten hui ze van den gemeentegeneesheer Dr Wouda verricht. Aan niet minder dan 182 kinderen werd het vaccin toegediend. In dit aantal zijn niet begrepen de kinderen, die aan huis werden ingeent. De muziekvereen. „Excelsior" is voor nemens op den eersten Kerstdag op de tent des middags van 12 tot 1 uur een concert van gewijde muziek te geven. Bij ongunstig weer zal het concert op den tweeden Kerst dag worden uitgevoerd. Het programma luidt als volgt: 1. Stille nacht, van Jac Bon set. 2. Hoe zal ik U ontvangen, van L. J. Mens. 3. Daar is uit 's werelds duist're wol ken, van A. Engels. 4. Nu zijt wellekome, van L. J. Mens. S. Christelijke liederen Pot pourri, van H. Lureman. 6. Siciliaan'sch Kerstlied, Fantasie van Jac. Bonset. 7. Komt allen tezamen, van A. Engels. 8. Psalm 89, van Joh. Wagenaar. 9. Laat ieder 's Heeren goedheid loven, vn L. J. Mens. 10. Eere zij God, van J. de Heer. De door het Burg. Armbestuur alhier vastgestelde begrooting sluit met een be drag van f 10.405 in inkomsten en uitgaven. wat wij willen. Er is oorlog en wijzijn hier oorlogszone. Wij kunnen nog niet aan den opbouw „aus einem Guss", om het met een Duitsch woord te zeggen, beginnen. Dat is nog niet mogelijk; dat moet straks komen. Er moet zijn samenwerking, innerlijke ver bondenheid en uiterlijke verbondenheid. Sa menwerking tusschen onze beweging en de bezettingsoverheid, terwijl de innerlijke ver bondenheid zich moet uitdrukken in samen werking tusschen den Rijkscommissaris en den leider der beweging, om het beste te maken in dezen tijd voor het Nederlandsche volk, wat er van te maken is. En hiermede kom ik dan aan het einde van hetgeen ik u op dezen dag te zeggen heb, dezen dag, die een mijlpaal is in den wederopbouw van ons volk. Het is een be langrijke schrede vooruit. Wij nationaal-so- cialisten brengen dank aan den Führer,.die het mogelijk heeft gemaakt, en dank aan den Rijkscommissaris, die het heeft bewerk stelligd. Dank aan den leider van het Ar- beitsbereich van de N. S. D. A. P., Schmidt. Dank in de eerste plaats aan hen, maar last no least, zeker niet in de laatste plaats dus, aan die oude getrouwen, die 10, 9, 8, 7 jaren daar staan en altijd trouw en eerlijk hun plicht doen. Wij staan verbonden op leven en dood se dert jaren en blijven dat. In het hoofdkwar tier van den Führer staat een man temidden van zijn getrouwen, maar toch zoo eenzaam in de bosschen van het Oosten, die voor ge heel Europa strijdt en de grootste verant woordelijkheid draagt. Van Kirchenes over Hammerfest langs de kust van Noorwegen, Denemarken, Nederland en België tot aan Biaritz, aan den anderen kant verder gaan de over Tunis, Toulon, Corsica en Zwarte Zee, de Wolga, naar Stalingrad, naar Lenin grad, dat is een heele ronde. Dat is Europa dat moet worden beschermd en verdedigd. En de meest verantwoordelijke man staat daar in zijn eenzaamheid en doet voor ieder volk van Europa al hetgeen mogelijk is om Europa te behouden. Met deze gedachten denken wij dan op het oogenblik aan den Führer en zeggen „heil 1", want de Germaansche Führer waakt voor Europa. De bonnen in de komende weken. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat in verband, met de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag de bon- nenlijsten in die komende week reeds op Dins dagavond en in de daaropvolgende week reeds op Woensdagavond zullen worden bekend ge maakt, zoodat op de bonnen reeds op Woens dag resp. Donderdag zal kunnen worden ge kocht. REGISTRATIE EN REQUISITIE VAN GOEDEREN. Een verordening van den Rijkscommissaris omtrent de registratie en requisitie van goederen (verordening no. 139) bepaalt, dat voor het geval het openbare belang zulks noodzakelijk maakt, de Rijks commissaris (commissaris-generaal voor Finan ciën en Economie) kan gelasten, dat goede ren idbor hun eigenaars, houders of bezitters binnen een zekeren termijn bij een nog nader aan te wijzen instantie aangegeven moeten worden, die van haar leant hierdoor de be schikking over deze goederen verkrijgt. Te vens kan de opslag of productie van bepaalde goederen worden voorgeschreven en iemand worden verplicht tot zekere verrichtingen. Als beschikkingen krachtens deze verordening ge schieden, hebben de betrokken personen aan spraak op schadevergoeding. TEGEN RUSTVERSTORING TIJ DENS CONCERTEN. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft aan de besturen van orkesten en concertgebouwen een schrijven doen toekomen, waarin wordt bepaald: Ie. dat het in het vervolg verboden is, dat te laat komende bezoekers tusschen de onder- deelen van een kunstwerk, dat een afgerond geheel uitmaakt (suite, symphonie, solistencon cert, kwartet of liederen-cyclus) hunne plaat sen innemen. Deze laatkomers moeten onder in achtneming van de grootst mogelijke stilte in een z.g. „staand parterre" terzijde en/of achter in de zaal het einde van het in uitvoe ring zijnde werk afwachten, alvorens zich naar hunne zitplaatsen te begeven. 2e. dat het eveneens verboden is de zaal te verlaten tusschen de onderdeelen van een sa mengesteld muziekwerk of van een cyclus als onder 1. genoemd. Zij, die om een of andere reden voor het einde van een concert wen- schen heen te gaan zullen dit moeten doen in de rustpoos tusschen de twee laatste hoofd nummers van het programma. Is dus het laat ste hoofdnummer bijv. een symphonie dan dienst men heen te gaan voor het begin daar van, tusschen de onderdeelen is dit niet meer geoorloofd. DE KIESWET. Het verordeningenblad bevat de tiende verordening van den Rijks commissaris betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied. Hierbij wor den de bepalingen van par. 2 van de eerste afdeeling der kieswet tot nader order niet van toepassing verklaard. (Par. 2 bevat de artike len 7 tot en met 30 en beeft betrekking op de lijsten der kiezers). NIEUWE DIRECTEUR VAN DEN GIRODIENST. Naar het A. N. P. verneemt is als opvolger van den heer S. J. H. Wes- selink, die 1 October j.l. den dienst met pen sioen heeft verlaten, met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot directeur van den Post- chèque- en Girodienst, de heer W. Dogte- rom, thans directeur van het Telegraafkan toor te Rotterdam. PRIJSAANDUIDING VAN BLOE MEN. De gemachtigde voor de prijzen heeft blijkens een publicatie in de Staatscourant de prijsaanduidingsplicht uitgebreid tot ieder die als kleinhandelaar of in een andere hoe danigheid in den kleinhandel bloemen te koop aanbiedt. WANNEER VERDUISTERENV Vrijdag 18 December 1942. 's M. tot 8.44 u. 's Av. van 16.29 u. Middelburg. Zooals wij meldden, heeft de politie een zekere J. H. S. aangehouden, die ver dacht werd een konijn te hebben gestolen. S. heeft bekend het dier te Souburg te heb ben ontvreemd en het met zijn gezin te Am sterdam, waar hij woonachtig is, te hebben geconsumeerd. De kruidenier J. P. deed aangifte van woestten stoottroepen talrijke vijandelijke gevechtsstellingen. In het hooge Noorden vielen duik bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen stad en haven van Moermansk, inrichtingen van den Moermansk-spoorweg en batterij stellingen aan het visschersschiereiland met goede uitwerking aan, In den tijd van 1 tot 15 Dec. verloren de Sovjets 441 vliegtuigen, In dezelfde periode keerden 89 eigen vliegtuigen van vluchten tegen den vijand niet terug. In het Westen van Cyrenaica duur den ook gisteren de hevige gevechten met superieure vijandelijke strijdkrachten voort. Duitsche jachtvliegtuigen schoten vier vij andelijke toestellen neer, waarbij zij zelf 1 machine verloren. Des nachts werd het ha vengebied van Benghazi met goede uit werking gebombardeerd. Ravitailleeringshavens en vliegtuigsteun punten van den vijand in A 1 g e r ij e wer den ook verder op doeltreffende wijze be stookt. In het Oostelijk deel van de M i d d e 1 - landsche Zee brachten Duitsche duik bootjagers een vijandelijke duikboot tot zin ken. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen onder namen overdag met bommen en boordwa- pens aanvallen op voor den oorlog belangrij ke doelen aan de Zuid-Oostkust van Enge land. Het Italiaarische weermachtbericht meldt: Ook gisteren hebben Italiaansche en Duit sche pantserafdeelingen hevigen strijd gele verd aan de grens van Cyrenaica en de S y r t e tegen superieure vijandelijke strijdkrachten. Nog 16 pantserwagens en en kele kanonnen van den vijand werden ver nield. Er viel aan weerszijden een intensieve bedrijvigheid van de luchtmacht waar te ne men. De vijandelijke luchtmacht verloor tij dens luchtgevechten met Duitsche jagers 4 toestellen. In het gebied van Tunesië hebben wij bij een verkenningsactie eenige Amerikaansche gevangenen gemaakt. De haven van Bóne werd opnieuw door Duitsche bommenwerpers hevig aangevallen. De aanvallen hadden een doeltreffende uit werking. Ter hoogte van het eiland La m - p e d u s a hebben Italiaansche jachtvlieg tuigen strijd geleverd met groote formaties Britsche jagers. In herhaalde en hevige lucht gevechten werden 5 Spitfires en Beaufigh- ters neergehaald. Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. WAT VERANDERT EN WAT BLIJFT. Er zijn veranderlijke en er zijn onverander lijke dingen. Ook de H. Schrift spreekt van dingen, die men ziet en die tijdelijk zijn, maar ook van dingen, die men niet ziet en die eeuwig zijn, een waarheid, die in onze dagen meer dan ooit tot ons spreekt. Wij moeten ons zelf beschuldigen, dat wij dikwijls vorm en inhoud niet altijd hebben onderscheiden. De Bijbel bevat grondbeginse len en geeft richtlijnen voor het leven aan, maar hebben wij niet vaak stelsels en systemen door menschen opgebouwd tot onveranderlijke beginselen verheven? Hebben wij soms niet anderen, die wel de grondwaarheden der H. Schrift met ons beleden, maar onze opvatting op bepaalde concrete punten niet konden onder schrijven, verketterd, ja soms hard en scherp veroordeeld;? Hebben wij misschien hier en daar met stroo en stoppelen gebouwd en met looze kalk gepleisterd en ons toch gelukkig geprezen, dat wij het zoo heerlijk ver ge bracht hadden? Indien ooit, dan leeren wij het nu, dat wij ons hebben terug te trekken op die grondbe ginselen en ons niet op ons bouwsel hebben te beroemen; dat wij onderscheid hebben te maken tusschen de veranderlijke en de onver anderlijke dingen. De bovenbouw kan verande ring ondergaan, groote verandering misschien, maar tegen de loswoeling en ondergraving van het fundament moeten wij ons krachtig teweer stellen. Wij moeten de wereld niet in met wat wij zijn of willen zijn, doen of willen doen, maar met hetgeen God ons in Zijn Woord heeft geopenbaard. Daarvoor alleen hebben wij te buigen, daaraan alleen hebben wij te gehoor zamen. Maar dan ook geheel. Daarvan geldt: „Standvastich is ghebleven ons hert in teghen- spoet". Te Groningen staat op een oud heerenhuis deze spreuk: „Hy heeft wel gebovt die op Godt vertrovt". Die zinspreuk moge in de toekomst bij het bouwen ons devies zijn. Niet maar geschilderd op een vaandel, waar wat mee gezwaaid wordt, maar een belijdenis, die taal van ons hart is. Dan bouwen wij op het juiste en betrouw bare fundament. Het was ook de taal onzer vaderen in den bangen worstelstrijd tegen Spanje, toen ons volk tot een natie werd samengesmeed en op ons volksleven een stempel werd gezet, dat de eeuwen niet hebben kunnen uitwisschen. Ons volk is een Christelijk volk, dat eer bied voor de Christelijke zede heeft, dat blij kens zijn volkslied, de huwelijkszede, de Zon dagsviering enz., ondanks alle gebreken en volkszonden, toch een Calvinistischen inslag vertoont. Welnu, willen wij ook in de toekomst ver der bouwen, dan alken op God vertrouwd. Gebouwd naar het Goddelijk bestek als een gewillig volk. Voortgebouwd op het eenig be trouwbare fundament. SOWJ ET-TROEPEN BIJ TOROPETS GEDEELTELIJK VERNIETIGD. TAAI VERDEDIGDE PLAATSEN VER OVERD. HEVIGE PANTSER GEVECHTEN IN CYRENAICA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Terek-gebied werden giste ren bij den geslaagden afweer van vijande lijke aanvallen 24 Sovjetpantserwagens vér- nield. Tusschen Wolga en Don namen Duitsche en Roemeensche troepen verschei dene taai verdedigde plaatsen in storm en sloegen tegenaanvallen bloedig af. Italiaan sche troepen sloegen vijandelijke aanvallen onder hooge verliezen voor de Sovjettroe pen af. In het gebied ten Zuidoosten van T o r o- p e t s werd een groot deel der ingesloten vijandelijke troepen vernietigd. Van 25 Nov. tot 15 Dec. verloor de vijand hier meer dan 3000 gevangenen, 326 vechtwagens en 227 stukken geschut. Het aantal dooden be draagt meer dan 14000. Ten Zuiden van het Ilmenmeer ver- GEBROKEN TROTS door H. Kingmans. 24) -o_ Ze snappen lustig door tot hun wegen zich scheiden. Kea gaat rechts naar het dorp, om haar vriendin op te halen, en de heeren zoe ken de bosschen op. „Goeie reis verder. En een prettigen middag. Bereid Haverman er maar op voor, dat zij Maandagmorgen den wind van voren krijgt", lacht Petersen nog. „Daag". Lasterie groet weer beleefd: „Juffrouw Steendam". Hij kent haar niet voldoende, om zoo joviaal te doen als Petersen. „Mijnheer Lasterie", zegt zij. Wanneer beiden iets verwijderd zijn, merkt Petersen op: „Nu in alle ernst, Lasterie, dat is een lief meisje". „Ik kan het niet ontkennen, kerel. Wat zou dat?" „Nou ja, wij kunnen dat rustig bepraten. Omdat we afzijdig staan en b 1 ij v e n staan. Ik zeg maar: de boerenzoon, die haar krijgt, is bonaf. En nou bedoel ik niet het materi- eele. 't Is heel wat waard, dat zij de heele boerderij meekrijgt, maar wat heb je daar per saldo aan, als de liefde er niet is? Neen, ik bedoel, dat die vent een lieve vrouw krijgt. Ik ken op het dorp niet een, die boven of .ge lijk met haar staat". „Hm., hm.",doet Lasterie. „Ik. zou bijna zeggen, dat je je hart aan haar verloren hebt, zóó vurig spreek je over haar". „Zelfs al was dat het geval het is niet zoo_ dan baatte het toch niet, want ik zeg je immers, dat Kea een boer tot man moet hebben? Als z ij het niet zou willen, dan zal haar vader het wel ordonneeren, desnoods tegen haar zin". Er vormen zich groote continenten. Wij zijn overtuigd, dat het solidaire Europa zal komen nog in onzen tijd. Gij weet het, als Europa wint, winnen Hitier en Mussert en zal er een rechtvaardig Europa ontstaan. Ons doel is ons volk in te schakelen in oorlog, maar aan één kant, en dat is den „We praten daar nu zoo luchtig over, maar eigenlijk is het toch verschrikkelijk, niet?" „Verklaar je nader", zegt Petersen ver baasd. „Als waar is, wat je zegt, dat zij persé met een boer zal trouwen, desnoods tegen haar zin, vind je dat niet door en door erg? Wat heeft zoo'n meisje dan nog in te brengen, als haar eigen hart niet spreken mag? Bovendien: het lijkt me verschrikkelijk, dat zij moet rond- Ioopen met de gedachte dat zij er niet zeker van is of iemand' haar uit 1 i e f d e ten huwe lijk vraagt of om haar geld? Dat noem ik beklagenswaardig". „Je hebt gelijk", antwoord Petersen naden kend. „Eerlijk gezegd, heb ik er nog niet zóó over nagedacht. Och, geld trouwt vaak geld, men meent, dat het zóó behoort. Of, wat ook voorkomt, men neemt het geld en de vrouw op den koop toe. Wat zul je er aan veran deren? Het behoeft niet, maar zóó zal het met onze Kea Steendam ook wel gaan". „Tenzij zij karakter heeft en dat lijkt me zoo toe en weigert, om als koopwaar te dienen". „Als dat zoo zal zijn, dan komt zij in he vige botsing met haar vader", weet Petersen met zekerheid. „Zij zal eenmaal een boer trouwen, mét of tegen haar zin. Wat ik je vertel". „Nog eensals dat werkelijk zoo is, dan acht ik het kind diep te beklagen". Hiermee eindigt het gesprek over Kea Steendam. De bosschen vragen de aandacht. Maar den volgenden morgen, in de kerk, betrapt Abel zich er op, dat hij herhaaldelijk in de richting van Kea kijkt, die hij juist goed zien kan. Soms is hij den draad van de preek er door kwijt.... (Wordt vervolgd.) >t.) Europeeschen kant. Dat doel zullen wij nooit meer uit het oog verliezen. De positie van ons volk is moeilijk en zwaar. Er is maar één ding te doen, en dat is, wij moe ten Europeesch gaan voelen, Europeesch gaan denken, Europeesch gaan handelen. De moeilijkheden zijn echter groot. Bij velen bestaat er een gevoel van machteloosheid, maar dit mag niet bij ons aanwezig zijn. Kerngezond van aard is nog altijd ons volk en dat toont het,doordat het de moei lijkheden draagt van dezen tijd: waardig en goed. De eigenschappen van hoofd en hart en hand, die eens ons volk groot deden zijn dezelfde eigenschappen zijn er nog. Er zal een enorme opbloei zijn, wanneer Europa dezen oorlog heeft gewonnen. Er zullen enorme spoorwegen gaan door Euro pa van het Oosten van de Wolga tot het Westen en van het Noorden tot het Zuiden. En vliegtuigen zullen kruisen over Europa, niet om dood en verderf te brengen, maar om de volkeren nader tot elkander te bren gen en ieder volk produceert dan dat, waar toe het het beste in staat is. Dan zal er wel vaart komen. De beweging zal daarin leiding hebben te geven. En nu hebt ge gezien, er is een nieuwe regeling voor de financiën. Dat is niet pret tig voor de meesten van ons en eigenlijk voor geen van ons allen. De bedoeling is echter niet anders dan dat de Beweging on afhankelijk zal staan van giften en toelagen en dat wij op eigen beenen zullen kunnen staan. Daarom vraag ik van allen een offer. Niet meer echter dan u geven kunt. Er is een schaal opgesteld en men wordt verzocht zich daaraan zooveel mogelijk te houden. Maar niemand mag zooveel geven dat zijn kinderen er een boterham minder om zouden eten in dezen tijd. Ik heb den kring- en districtsleiders opdracht gegeven hier met tact en verstand te handelen. Vandaag hebt u van den Rijkscom missaris gehoord, dat een nieuwe verant woordelijkheid op onze schouders is gelegd. De oorlogsnoodzaak was en blijft beslissend voor alles en wordt door ons niet uitge maakt. In het binnenlandsch bestuur zal de beweging medezeggenschap krijgen. Men moet goed begrijpen; wij kunnen niet doen, Onze vliegtuigen hebben bomaanvallen on dernomen op de opslagplaatsen van nafta te Tripolis in S y r i en op de petro- leumraffinaderijen te B e i r o e t. Twee on zer toestellen zijn van deze operaties niet teruggekeerd. In de A 1 g e r ij a 8 c h e wateren heeft een duikboot een aanval gedaan op een vij andelijk eskader, samengesteld uit kruisers en torpedojagers en met twee torpedo's een van deze eenheden in den grond geboord. Op den Atlantis, che Oceaan heeft een andere duikboot de schepen „Em pire" en „Ombilin", samen 11.000 brt. groot, in den grond geboord. Regen aan het geheele Oostelijke front. De militaire medewerker van het D. N. B. meldt, dat het weer aan het Oostelijke front wederom is omgeslagen. Heerschte een paar dagen geleden nog in verscheidene sectoren van het front vrij strenge koude, sedert gis teren stroomt de regen van het Noorden tot aan den Kaukasus omlaag. Invallen van he vige koude zooals de ongewoon zware win ter van het vorige jaar met zich medebracht, zijn tot nog toe op geen enkel punt van het Oostelijke front ingetreden. Korte Berichten. (D. N. B.) De Fransche staatscourant pu bliceert een decreet, waarbij de gouverneur- generaal van Fr. West-Afrika, Boisson, en de vroegere opperbevelhebber der Fransche troepen in West-Afrika, generaal Barraud, van de Fransche nationaliteit vervallen ver klaard worden. Ook hun vermogen is in be slag genomen. (D. N. B.) De krijgsraad te Stara Zagora (Boelgarije) heeft 8 communisten ter dood veroordeeld, 3 tot levenslange tuchthuisstraf en 12 tot lichtere tuchthuisstraffen. Allen hadden communistische propaganda gevoerd en daden van sabotage gepleegd. De commissaris-generaal voor Joden kwesties heeft bepaald, dat alle Joden, ook Fransche, in het voorheen onbezette Fran sche gebied, de aanduiding „Jood" op hun identiteitsbewijs moeten hebben, en voorts, dat personen, die Joden helpen zich aan de maatregelen tegen de Joden te onttrekken, zwaar zullen worden gestraft. (D.N.B.) Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Duitsche regeering om trent de kwestie van de geboeide krijgsge vangenen te Bern een nota heeft doen over handigen. De militaire correspondent van het D. N. B. consta'teert, in verband met het feit, dat de Duitsche militaire instanties blijven zwijgen over de gebeurtenissen in Cyrenai ca, dat zich hier een ontwikkeling begint af te teekenen, welke voor de Engelschen nog zeer onaangenaam zou kunnen worden. Naar de correspondent van het Vad. te Berlijn Dinsdagavond telefoneerde, heeft de officieele 'Duitsche militaire commentator te gengesproken dat hèt Duitsche front hij El Agheila zou zijn doorbroken. Als zeker wordt aangenomen, dat alle gevechten, welke in het gebied tusschen Agedabia en Mersa el Brega geleverd worden, slechts een strijd tusschen Rommels achterhoede en de voorzichtig het front onderzoekende voorste troepen van Mont gomery's leger betreffen. Soldaten halen van het Sonderreferat Truppenbe- treuung voor hun kamera den in de lazaretten de Kerstpakketten van den Rijkscommissaris af. SS Bildberichter Fritz- Stapf-Pax Holland tn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1