DINSDAG 15 DECEMBER 1942 57e Jaargang, No» 65 BINNENLAND I" 11-jarig bestaan der N.S.B. herdacht - Medezeggenschap der N.S.B. in binnenlandsch bestuur. FEUILLETON.- GEBROKEN TROTS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Go-es. Postrekening- no. 44455. Tel, no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdr-ed.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. GEVECHTSSTELLINGEN AAN DE WOLCHOF VERNIELD. - WEDEROM SCHEPEN GETORPEDEERD. - DE SITUATIE BIJ EL AGHEILA. - DE STRIJD OP NIEUW-GUINEA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het hooggebergte van den Kaukasus werden verscheidene vijandelijke aanvallen af geslagen. Aan andere deelen van den Zuide lijken frontsector duren de ten deele zeer ver bitterde gevechten met een sterken tegenstan der voort. Eigen pantserstrijdkrachten, die uit het ge bied ten zuidwesten van Stalingrad door drongen, versloegen een sterken vijand, wiens tegenaanvallen onder verlies van ruim 20 pant serwagens mislukten. Bij een aanval in den rug van den vijand, die de laatste dagen in de Kalmukkensteppe werd onderno men, werden talrijke gevangenen gemaakt en werd de aanvoer van den vijand gevoelig ver stoord. Italiaansche troepen sloegen opnieuw plaatselijke aanvallen der bolsjewieken aan het Donfront onder bloedige verliezen voor den vijantf af. 25 Sowjetvliegtuigen werden bij het verlies van vier eigen vliegtuigen neer geschoten. De gevechten in den sector Kalinin Ilmenmeer duren voort. Doorbraak- en ontlastingspogingen van de Sowjets met het doel de ingesloten vijandelijke troepen te ont zetten werden verijdeld en weer werden 31 pantserwagens vernietigd. Sinds den 25en No vember verloor de vijand bij zijn vergeefsche aanvallen alleen in 't bestek van een leger 1568 pantserwagens. Bij ondernemingen van Duitsche stoottroe pen aan de W o 1 c h o f - en ten Zuiden van het Ladogameer werden talrijke ge vechtsstellingen van den vijand vernield. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden in den afge- loopen nacht de stad en haven van Moer- m a n s k. In Cyrenaica duurt de levendige bedrij vigheid van verkenners en artillerie voort. Duitsche gevechtsvliegers ondernamen krach tige aanvallen op -het havenbedrijf in Ben- g h a s i. In Tunesië vernietigden Duitsche slag vliegers verscheidene vijandelijke pantserwa gens. Het havengebied van Bone werd door Duitsche en Italiaansche vliegtuigen op nieuw zwaar gebombardeerd. Er ontstonden ontplof fingen en branden. In luchtgevechten werden in Noord-Afrika 12 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Het luchtdoelgeschut aan boord van de Duitsche marine schoot in konvooidienst drie vijandelijke vliegtuigen neer. In den nacht van 12 op 13 December vielen motortorpedobooten vijandelijke konvooien aan de B ritsche oostkust aan en torpedeer den ondanks de krachtigste bescherming door torpedojagers zes koopvaardijschepen. Drie schepen van tezamen 9000 brt. zonken terstond. Een tank-boot van 3000 brt. geraakte met een hooge steekvlam in bjpnd. Ook de twee an dere schepen zijn waarschijnlijk gezonken. Uit het hevige nachtelijke gevecht, dat hier uit met de torpedojagers ontstond, zijn alle- booten behouden op haar bases teruggekeerd. Marine-artillerie, patrouillebooten en jachtvlie- gers schoten boven het Kanaal en aan de kust van Noorwegen vier Britsche .vliegtuigen om laag. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: In Cyrenaica blijft de bedrijvigheid te land en in de lucht beperkt tot het optreden van patrouilles en tot intensieve beschieting door de artillerie. Tijdens felle luchtgevechten hebben Duitsche jachtvliegtuigen negen vijan delijke machines neergeschoten, zonder zelf verliezen te lijden, Drie andere vijandelijke toestellen werden vernield door het luchtdoel geschut. In het gebied van Tunis hernieuwde de luchtmacht van de Spil haar hevige aanvallen overdag en des naohts op de achterwaartsche centra van den vijand en in het bijzonder op de haven van Bone, waar ontploffingen en branden werden waargenomen op de doelen, die herhaalde malen getroffen werden. Twee vijandelijke viermotorige vliegtuigen, werden in een luchtgevecht gêtroffen en vielen brandend omlaag. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aanvallen op Dugga in Tunesië en ver oorzaakten zware verliezen onder de burger bevolking, alsmede lichte materieele schade. De situatie bij El Agheila. Aangaande de situatie bij El Agheila deelt het Britsche hoofdkwartier te Cairo mede, dat eenheden van generaal Montgomery op eenige plaatsen oprukken. Het terrein voor de stellingen van den tegenstander is onder mijnd en dit mijnenveld staat onder trommel vuur. Britsche pioniers zijn met het oprui men van de obstakels bij de Duitsche stellingen van Maras Brega bezig, om zoodoende de ach ter hen komende troepen een weg te banen. Te Cairo heerscht algemeen de indruk, dat Rommels hoofdmacht niet bij Bi- Agheila staat en dat de troepen der as zich op verder naar het Westen gelegen stellingen hebben te ruggetrokken. Generaal Montgomery gaat zeer voorzichtig te werk, daar een krijgslist van den tegenstander niet uitgesloten is. Hij steunt zijn voorhoedes door het vuur van zware ar tillerie. Ten Zuiden van El Agheila hebben Britsche voorhoedes gevechtscontact met den vijand opgenomen. Strijd op Nieuw Guinea in beslissend stadium. Het communiqué van het geallieerde hoofd kwartier voor het Zuid-Westelijk gedeelte van den Stillen Oceaan deelt mede, dat de strijd om Boena, het laatste Japansche steunpunt op Nieuw Guinea, thans in de beslissende faze is getreden. Er wordt verbitterd gestreden. De Japanners verdedigen zich taai. Aanvaller en verdedigers hebben te lijden onder de hitte, die gemiddeld veertig graden Celsius in de schaduw bedraagt. (S.P.T.) Het weer aan het Oostelijk front. (D. N. B.). Hoewel de winter in de Sovjet Unie dit-jaar tot nu toe lang niet zoo streng is en de sneeuw lang niet zoo hoog ligt als verleden jaar, heeft de winterkleeding van de Duitsche troepen, die thans overal uitge reikt is, bij 't plotselinge invallen van vorst tot 28 graden, uitstekend dienst gedaan. De weersgesteldheid is volgens den A. N. P.- correspondent te Berlijn zeer wisselvallig en niet overal heerscht winterweer. De Don is thans dichtgevroren en begaanbaar; de Wolga heeft evenwel nog geen vast ijsdek en voert drijf ijs mede. REGELING BEZOEK AAN DEN LEIDER. De adjudantuur van den leider deelt mede Het is de wensch van den leider, dat leden en sympathiseerenden der N. S. B., behoo- rende tot het Vrijwilligers-legioen, Waffen- SS en N. S. K. K. of hun familieleden, in dien zij zulks wenschen, in de gelegenheid gesteld kunnen worden om hun opwachting bij den leider te maken.' Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen gelegenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zich op 't hoofd kwartier van de N. S. B. vervoegde en al- daar om een onderhoud met den leider ver zocht. In alle gevallen is hiervoor toestem ming verleend. Daar er echter den laatsten/tijd een toe name van dergelijke bezoeken valt"-te con- stateeren is het den leider niet meer moge lijk op ieder willekeurig tijdstip kameraden vrijwilligers te ontvangen en is van heden af besloten hiervoof bepaalde dagen en tijden vast te stellen en wel iederen Dinsdag en Zaterdag van 12 tot 13 uur. Op dit tijdstip dienen zij zich 'op het hoofdkwartier Malie baan 35, Utrecht te melden. Op andere dagen dan hierboven vermeld kan hiertoe geen gelegenheid worden gege ven dan uitsluitend in bijzondere gevallen en met voorafgaande schriftelijke of telefoni sche afspraak. BEKENDMAKING. Alle familieleden der in dienst van het N. S. K. K. staande vrijwilligers worden er hierdoor op attent gemaakt, dat .op post- of andere zendingen niets mag staan over het troepenonderdeel, de afdeelingen of colonnes, daar zendingen met dergelijke gegevens door de Feldpost niet vervoerd worden. Het adres mag der halve slechts bevatten den naam van' den vrijwilliger, alsmede het nummer van de Feldpost. Alle andere gegevens moeten wor den weggelaten. BIJ LUCHTAFWEER DEKKING ZOEKEN. Onder de aandacht der bevolking wordt gebracht, dat bij schieten van de luchtdoelartillerie op vliegtuigen met een luchtzak een oefening van de Duitsche weer macht is en er daarbij geen gevaar bestaat voor het vallen van bommen. Bij het schie ten van het luchtafweergeschut moet men binnenshuis blijven of anders terstond de naaste dekking zoeken. GEEN RETOURS MEER BIJ DEN TREINCONDUCTEUR. Van de faciliteit, welke de Ned. Spoorwegen drie jaar geleden ten behoeve van het reizend publiek hebben ingevoerd, door naast enkele reis-biljetten ook retourbiljetten tegen een kleine verhoo ging van den prijs bij. den conducteur in den trein beschikbaar te stellen, heeft een deel van het publiek den laatsten tijd steeds meer misbruik gemaakt. Was deze"maatregel be doeld om diegenen, die op het laatste oogen- blik op het station arriveerden, van dienst te zijn, den laatsten tijd maakten steeds meer reizigers van de gelegenheid gebruik om op die wijze niet meer aan de loketten te behoeven te wachten, Zoodoende werden de conducteurs, wier taak in de eerste plaats op een ander terrein ligt, teveel met het af geven van plaatsbewijzen belast. Om het af geven van kaartjes door het treinpersoneel zooveel' mogelijk te beperken hebben de Spoorwegen besloten tijdelijk geen retour biljetten meer in den tréin beschikbaar te stellen. Op kleine stations, waar geen plaatsbe wijzen verkrijgbaar zijn, blijft evenwel de mogelijkheid zich bij het treinpersoneel van retourkaarten te voorzien, gehandhaafd. Een vrij groot aantal vrouwelijke loket- tisten is aangesteld om de loketbediening te bespoedigen. TELEGRAAFDIENST NEDERLAND EN BELGIE. Heden wordt de openbare tele graafdienst tusschen Nederland en België in beperkten omvang hersteld, en wel onder de zelfde beperkingen, die ook in het verkeer van Nederland haar Duitschland gelden. Tot aan bieding van telegrammen zijn slechts gerech tigd firma's en personen, die een bijzondere vergunning hebben gekregen. De betrokken aanvragen moeten worden ingediend bij de Kamer van Koophandel, waaronder de woon plaats van den aanvrager ressorteert. Duitsche ondernemingen en persorien moeten zich wen den tot de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam. Deze instanties zijn ook be voegd voor de toelating van afzonderlijke tele grammen in bijzondere uitzonderingsgevallen. VESTIGINGS- EN VERHUISVERBO DEN. De burgemeesters van 's-Hertogen- bosch en Vught, van Amersfoort, Deventer en Arnhem hebben verordeningen vastge steld, waarbij het verboden is zich in deze* gemeenten te vestigen of binnen deze ge meenten te verhuizen. Dit verbod geldt niet voor Rijksduitschres personen, die in het bezit zijn van een door den burgemeester der betreffende gemeente verleende vergunning en voor personen, die krachtens hun dienstverhouding tot het rijk verplicht zijn zich in een dezer gemeenten te vestigen of daartoe van het bevoegd ge zag toestemming hebben verkregen. Egt v1 De begrafenis der slacht offers van den Britschen terreur-aanval op Eindho ven heeft onder groote belangstelling plaats ge vonden. A. Stapf-P. H m. (A. N. P.). Zondag werd in het Concert gebouw te Amsterdam het 11-jarig bestaan van de Nat. Soc. Beweging in Nederland herdacht. De plechtigheid werd bijgewoond door ongeveer 2600 personen, onder wie ver schillende hooge Duitsche gasten, alsmede generaal Seyffardt. De secretaris-generaal der N. S. B., C. J. Huygen, begroette den leider, Ir Mussert, den- Rijkscommissaris, den vertegenwoordi ger van den Wehrmachtsbefehlhaber, den generaal der infanterie Reinhardt, den ver tegenwoordiger van de N. S. D. A. P., Dienstleiter Dr Ritterbusch, den Haupt- dienstleiter Commissaris-Generaal Schmidt, alsmede de vertegenwoordigers van de N. S. D.A. P., 't Rijkscommissariaat en de Weer macht, de vertegenwoordigers van de Par- tito nazionale fascista, en voorts de functio narissen eh leden der N. S. B. Vervolgens voerde de plaatsvervangend leider, de heer C, van- Geelkerken het woord.'- Deze herdacht de gevallen kameraden om dan den 11-jarigen strijd van Mussert te re- leveeren. De volgende spreker was Pr Ritterbusch, namens de N. S. D: A. P., die namens de Duitsche partij, met wie de N. S. B. ten nauwste is verbonden, de hartelijkste geluk- wenschen overbracht. Rede Rijkscommissaris. Vervolgens nam de Rijkscommissaris, Rijksminister Dr Seyss-Inquart het woord.' Dr Seyss Inquart sprak er allereerst zijn vreugde over uit, dat de Duitsche nationaal- socialisten dit uur met de Nederlandsche nat. socialisten kunnen doorbrengen. Onder groo- ten bijval bracht spr. in de eerste plaats de groeten en gelukwenschen van den Führer over. Deze elfde herdenkingsdag valt in een tijd, die zijns gelijke niet heeft. Wij leven allen in dezen tijd met zijn spanning, zijn taak, met zijn verplichtingen en laten we het eerlijk zeggen met zijn zorgen en met den last der verantwoordelijkheid. Ik be schouw het als mijn taak, waartoe de Füh rer mij hierheen gezonden heeft, tegenover u niet zoozeer hier de staatkundige leiding te beschouwen, ofschoon wij juist hiervoor de verantwoordelijkheid op ons genomen hebben. En zoolang nog om de beslissing wordt geworsteld en alles onzeker is, zullen wij ons niet aan deze verantwóórdelijkheid onttrekken. Maar ik acht het Vooral mijn taak u met politieke ervaring en met politie- ken raad terzijde te staan. Spr. releveerde dan den moeilijken tijd, dien Oostenrijk heeft gekend. In dezen tijd verwierf ik het inzicht, dat wie zich en zijn lot in handen van onzen Führer heeft gelegd zeker kan zijn van succes en overwinning. Voortgaande herinnerde spr. aan de ge beurtenissen van eind Augustus 1939 om dan een gebeurtenis in herinnering te roepen, die de Nederlandsche nat.-socialisten op den voorgrond stelt. Dak was destijds hun op- marsch__in Amsterdam, toen de Führer had aangespoord tot den strijd tegen het bolsje wisme. Dat was destijds een groote, een drachtige belijdenis, dat was het opnemen van u, nationaal-socialisten, in het groote front, dat thans Europa heet. Met dezen stap zijt gij uwen leider gevolgd en hebt den weg tot een betere orde in Europa voor Ne derland ontsloten. Spr. wees vervolgens op het gevaar van het Bolsjewisme. Als niet de Duitsche sol daat het bosjewisme tegenhield, andere sol daten zouden dat niet kunnen. Derhalve is het belachelijk geklets, als men aan den overkant op het eiland of in Amerika be weert, dat men, als Duitschland eens niet meer bestaat, het Westen tegen het Bolsje wisme kan beschermen. Millioenen en nog eens millioenen zouden niet alleen op het slagveld, maar op de slachtbank ten gronde gaan en vermoord worden. Nifmand zou verschoond worden, ook niet degene, die dit thans niet inzien. Het gaat erom, of weer eens als in den tijd van Hunnen, Mongolen en Tartaren een Centraal-Aziatische menschenmassa over Europa losbreken kan en of zij in dat geval Europa zal verdelgen of niet. Daarbij komt, dat als medespeler van het bolsjewisme het amerikanisme, de scherpste vorm van het grootkapitalisme, zich in het Westen en gin der aan de overzij van den Atlantischen Oceaan gereed maakt em zich eveneens op Europa te werpen. Door den veldtocht tegen het bolsjewisme heeft de Führer het geweten van Europa ge wekt en thans, nu wij de fronten in het Oosten en in het Westen duidelijk zien af gepaald, moet ik het steeds maar weer her halen hier klopt het lot aan de harten der Europeanen, opdat zij tot besef komen van hun gemeenschap. Het kan niet in dte bedoeling der voor zienigheid liggen, dat dit Europa, dat de uit sluitende drager en schepper van alle cul tuur op aarde is, vergaat, Daarom weten wij, dat wij overwinnaar zullen blijven. Aan welken kant staat Nederland in dezen strijd? Dat is de vraag die gij moet beant woorden en tot de beantwoording daarvan brengt uw leider u. Het deelnemen aan de- £en nieuwen strijd, deze strijd voor het nieuwe Europa, komt voornamelijk tot uiting in den strijd met de wapenen. .Maar het deelnemen geschiedt ook door den ar beid. De mannen die erop uit getrokken zijn en die ginder deel uitmaken van legioen en Standarte, zij zijn de dragers van de belij denis der Nederlanders ten gunste van de natiónaal-socialistische idee en het nieuwe Europa, Dat zijn de mannen, wien het Ne derlandsche volk eens ten zeerste dankbaar zal zijn. Op het ruimere gebied van den arbeid hebben de Nederlanders hun taak op zich genomen. Gelooft u niet, dat degenen van uw volksgenooten, die thans moeten worden ingeschakeld in de fabrieken van Duitsch land, omdat zij daar noodig zijn en hun krachten kunnen ontplooien, daardoor nu zullen worden onttrokken aan het Neder landsche volk, Dit is een zuivere oorlogs maatregel, die slechts zoolang deze oorlog duurt, gerechtvaardigd zal zijn, Zij zullen derhalve het Nederlandsche volk niet wor den ontnomen, maar voor dit volk bewaard blijven. Hier in Nederland zullen beslist die industrieën en productiebedrijven in stand gehouden en opnieuw opgebouwd worden, die volgens hun ligging en volgens de be kwaamheden der Nederlanders hier hooren. Het beginsel, volgens welk wij ons nieuwe leven willen ordenen, is vrijheid van bewe ging laten yoor de uitwisseling van goederen en krachten in het toekomstige Europa, Op dat deze taak wordt voorbereid en vervuld, heb ik gelast, dat 'f Nederlandsche Arbeids front, en het departement van Sociale Za ken inzonderheid, de behartiging van de be langen van al deze Nederlanders op zich ne men. Een tweede belangrijke taak en wel het waarborgen van de voeding der Nederlan ders is de zwaarste taak, waarvoor in Euro- p op dit gebied iemand is gesteld, want gij zijt het land, dat het grootste aantal inwo- nerg' op de kleinste oppervlakte moet voe den. Er bestaat reden voor de verwachting, dat het peil, dat wij in dit land hebben, wordt gehandhaafd tot op het oogenblik, waarop eenmaal ook de graanstroom uit de Oekraine Nederland bereikt. Als hij eerst in Duitsch land komt, dan zult gij dat begrijpen, daar de Duitscher thans de steunpilaar van den strijd is en (de Duitsóher de zwaarste offers heeft te brengen. Maar ik beu reeds met de verantwoordelijke instanties in Duitschland overeengekomen, dat gij, als ge hier döor extra prestaties op het gebied van tuinbouw, cultuur van zaden enz. uw met graan be bouwde oppervlakte vermindert, hiervoor vergoeding zult krijgen door leveranties van graan uit het Oosten. De Rijkscommissaris wierp dan een kor ten blik op de Itnilitaire sifuatie. Onder de reserves van de Sovjets bevindenzich kin deren van 16 jaar af tot grijsaards van 60 jaar toe. Ik geloof, dat men zonder overdrij ving kan zeggen, dat in het gebied van Kali- nin-Toropets een Russische nederlaag ont staat- en dat daar reeds talrijke divisies zijn omsingeld. Wij hebben geen der 22 van de 24 wijken van Stalingrad opgegeven. Het feit, dat thans Tunis, Corsica, het onbezette Frank rijk en Toulon zich in onze handen bevin den, staat gelijk met strategische over winningen van de eerste orde. En tenslotte is er nog de strijd van onze duikbooten op de wereldzeeën. Het jaar 1 943 zal een zwaar en moeilijkjaarworden. Wij moeten voorzorgsmaatregelen treffen in dit land, zooals overal waar wij ons bevinden. Derhalve moeten wij bepaalde voorzieningen nemen, waarvoor u wel begrip zult hebben, b.v. de maatregelen der ev a c u a t i e. Ook in het voorterrein van onze steunpunten moeten wij gebouwen slechten, dat is een harde oorlogsnoodzaak. Het is beter, dat wij dit tijdig doen dan dat wij verrassingen beleven of onze strijd be moeilijkt wordt. Maar u kunt van één ding overtuigd zijn, dat wjj al deze maatregelen zoo uitvoeren als maar kan om ieder zooveel mo gelijk te ontzien. Dat zullen u uw mannen bevestigen, die met mijn bureaux te maken hebben, hoe daar over elk gezin en over elk huis wordt gesproken, of het noodig is dat gezin nog van de kust te verwijderen of dit huis werkelijk af te breken. Ik ben ook besloten enkele van mijn bureaux te verplaat sen. Ook enkele Nederlandsche bureaux zullen moeten wor den verplaatst. Dit heeft een ?eer eenvoudige reden. Den Haag ligt aan de kust, het is met bommenwerpers terstond door H. Kingrhans. 22) o— „Nog een eindje omfietsen? Het kan nog wel zonder licht", stelt Jan Petersen Abel voor. „Nee, kerel. Vriendelijk aangeboden. We itnoeten het eens op een Zaterdagmiddag doen, als je wilt. Maar ik wou nu aan het werk". „Nu nog?" „Wat wou je dan? Ik werk eiken avond tot twaalf uur, precies afgepast. Klaar of niet klaar, om twaalf uur zeg ik stop. Er moet een grens zijn". „Maak het niet te gek", meent Petersen, die ongeveer van gelijken leeftijd is, als Las- terie, doch nog steeds voor de hoofdacte bezig is. Hij is reeds eenmaal afgewezen. Lasterie begrijpt er alles van: dom is Petersen vast niet, maar hij heeft te'veel andere dingen om handen. Dat is wel aardig, maar als je be paald een vast doel hebt, moet je den moed en het doorzettingsvermogen hebben, om je alleen voor dat doel in te spannen. Is het be reikt, dan kun je verder zien. Lasterie wil zich volstrekt niet onttrekken aan den arbeid in Gods Koninkrijk, hij stelt er zich zelfs heel wat van voor in de toekomst, ook hier in Noordam, maar dat kan pas, als hij zijn doel heeft bereikt. Je kunt geen twee dingen tege lijk doen. Dan mislukken ze, als regel, allebei. „Laten we dan afspreken: Zaterdagmiddag om drie uur. We fietsen dan de omgeving eens af. Die is werkelijk de moeite waard". „Ja, iets heb ik er van gezien, toen dien dag, toen ik voor het eerst hier kwam. Dat houden we dus voor afgesproken. Maar niet later dan zes uur thuis!" „Werk je dan 's Zaterdagsavonds ook?" DINSDAG 15 DECEMBER 1942. Het bloed van Jezus, Zjjn Zoon, reinigt ons van alle zonde. 1 Joh. 5 7b. Zon: op 8.41, onder 16.28. Maan: op 13.29, onder 0.33. 22 Deo.: Volle maan; 30 Dee.: Laatste kw. Tot het uitkoopen van den tijd behoort ook, dat men een deel van dien tjjd, eiken dag en geregeld, gebruikt om zich rustig voor Gods aangezicht te stellen on mot Hom gemeenschap te zoeken in Jezus Christus, 't Best in de morgenuren. Wie dan rustig met God spreekt en rustig Zjjn antwoord inwacht; wio dan rustig een gedeelte van Gods Woord op zijn ziel doet inwerken en uit dat Woord leiding zoekt voor zjjn gedachten en licht op zijn weg, ook voor dien éénen dag; wie in het rustig morgenuur zich met heiligen ernst de vraag stolt: Wat en wie is Christus in mijn leven en wat wil Hij heden van mijl zal daarvan de kracht en den zegen ondervinden. H(j zal Gods vredo en geheiligde blijdschap in zijn leven ervaren. A. W. F. IDENBURG. EEN HOOIKIST IN GEBRUIK BE SPAART GAS EN ELECTRICITEIT. NED. HERV. KERK. Drietal: te Gel- dermalsen (vac. A. H. Hellemans)H. Bart- 1 e m a te R i 11 h e m, M. H. Knijff te Op- hemert en M. A. Krop te Tricht. Beroepen: te Harkstede en Scharnier, cand'. J. Gras, hulppred. te Assen (toez.) te Havelte (vac. D. Oosten) C. C. Pjjper te Zweeloo. Aangenomen: naar Koudlekerke (vac. Ph. A. Warners), J. Kroon te Hon- t e n i s s e (toez.) naar Rotterdam-Kralingen (4e pred. pi.), Chr. J. Gall te Weesp. GEREP. KERKEN. Beroepen: te Twij- zelerheide (vac. W. B. den Brave), cand. D. J. Modderaar, hulppred. te Zevenhuizen (Gr.). Aangenomen naar Hilversum (4e pred. pl.), M. Wilschut te Delfzjjl; naar Urk (2e pred. pl.), G. Spijker te Ambt-Vollenhove- Cadoelen. Bedankt voor Enschedé (4e pred. pl.) H. Veltman te 's-Hertogenboschvoor Rijs- oord (vac. D. Pol), W. P. M. Lindeboom te Aduard. GEREP. GEMEENTEN. Tweetal te Terneuzen, G. H. Kersten te. Rotterdam en A. van Stuy-venberg te Yerseke. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen: te Haarlem (yae. L. de Haan), G. Vegter te Stavoren. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk: Bedankt voor Lunteren, Ds L. Lagerweij te IJmuiden. Geref. Kerken: Aangenomen naar Ga rijp, cand. B. Jongeling, hulppred. te Moerdijk. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Ge kozen tot ouderling der Geref. Kerk te M e- liskerke C. Polderman en tot diaken Job Wisse (vac. R. Boogaard). Tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente te Heinkenszand werd herkozen J. C. v-an Iwaarden en in de vac. C. IJzerman Werd gekozen J. Nieuwenhuize; tot dia ken herkozen A. van L i e r e en in de vac. J. Nijsse Gzn werd gekozen W. K a r e 1 s e. Tot ouderling der Geref. Kerk te Bmi- n i s s e is gekozgn C. van den Berge en tot diaken G. Verheij. Ds H. SCHUTTEMANS t. In den ouder dom van 75 jaar is overleden Ds H. Schuur- mans, em. pred. der Doopsgezinde Broederschap. Ds Schuurmans werd in 1893 proponent en stond te Giethoorn, Den Horn en Sneek. Sedert 1 Juli 1933 was hij emeritus. te bereiken en ook van sche pen uit te beschieten. Het kan dus heel gema k'k elijk worden uitgeschakeld. Ik hecht er even wel de grootste waarde aan, dat het Nederlandse h-e bestuur .functionneert, juist in het be lang van het Nederlandsche volk. De Rijkscommissaris met .zijn verantwoordelijke instan ties blijft echter in Den Haag. Grondslagen voor de toekomst. Wij hebben juist deze week een onderhoud gehad in het hoofdkwartier van den Führer. De heer Mussert, mijn kameraad Schmidt en ik zijn bij den Führer geweest, die omgeven was van zijn naaste verantwoordelijkste raads lieden, en in dit onderhoud zijn de grondslagen voor de toekomst door den Führer vastgesteld. De eerste grondslag was deze: Hij wil de „Natuurlijk, man. Alleen niet zoo intens als andere avonden". „Ik heb er respect voor. Tot morgen". Prompt op tijd staat 's Zaterdagsmiddags Petersen hevig zijn fietsbel te bewerken, als om Abel te waarschuwen, dat hij present is. En weldra komt die met zijn fiets, zoodat iets later het tweetal het dorp uitpeddelt. Pe tersen heeft een route uitgestippeld, die een paar uur vergt en die zoowel door hët lage land loopt als door de bosschen. In deze laat ste kunnen ze dan een uurtje luieren. „Westhove" leest Abel hardop, als ze een smal weggetje passeeren, dat afgèsloten is door een groen hek, waarop het woord geschil derd is. „Door het pad kun je den achterkant van de boerderij van Steendam bereiken", verklaart Petersen. „Die heet „Westhove". „Steendam, zeg je?" „Ja, de vader van Kea of ken je die niet? Ja natuurlijk, ze was op de zang bij onze Haverman". „Vanzelf ken ik haar, maar ik wist niet dat ze een boerendochter was". „Zie goede vriendjes met 'haar te worden", scherst Petersen. „Papa zit er warm irf. En zij is eenigst kind. Maar ik denk, dat, al ben je goede vriend met Kea, je het niet met Arend Steendam bent. Lieve help, die sluit zijn dochter liever in den kelder op dan haar aan een onderwijzer te geven 1 Ik ken hem, ons geacht bestuurslid". „Is Steendam lid van het schoolbestuur?" „Om je te dienen. Overigens van hém zul len we in geen geval last hebben. Van de an deren ook niet. Maar Steendam weet nauwe lijks van ons bestaan af". „Een waardig bestuurslid dan. Maar je zult wel overdrijven". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1