Alle pijn verdwenen! Ï-S-"— Ik gevoelde mi] sIb herboren. FEUILLETON. UIT DE PROVINCIE Goes. ZIJ DIE KWAMEN EN GINGEN GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW f. De Heet O.M. ttf K. «thrljft, d d. 2Ï4-'4U let mijn 8 3 jaren lied aan een buitenge woon pijnlijken aanval van iJchiaa.Nieti hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam Ik Uw Ovaaltjes* reeds den eersten dag ver- ©nÖèrdeft dp "pijnen e» sliep ik 6 uren, Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboreii pn reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit ^oorzórg neem ik ook verder nog O,vaaltjes en beveel deze ledereen ten zeerste aan. Bij rheumatlek, ischias, spit, verkoudheid; griep, zenuw- pn hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trinerail Agentschap. Deze hebben geen schadelijken Invloed op hart, maag en darmen. jÖeem direct de proefil Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In allé apotheken en drogisterijen verlyijgbaar. Trineral Agentschap; N ass aukade !3<73v Amsterdam. De Ned. Volksdienst organiseert een Kerstfeest voor kinderen. Naar ons wordt medegedeeld organiseert de Ned. Volksdienst in het geheele land een kerstfeest voor de kinderen. Men wil dit een algemeen kinderfeest doen zijn, waaraan alle kinderen van minder bedeelden kunnen deel nemen. De gelden voor dit leest zullen niet uit de centrale kas geput worden, maar zullen -apart bijeengebracht wordeij. Hiervoor wordt de medewerking ingeroepen van hen, die offeren kunnen. Aan fabrikanten, die giften in natura kun nen verstrekken en aan organisaties als Ned. Arbeidsfront, Jeugdstorm, Arbeidsdienst, e.d. zal om medewerking worden gevraagd. Te Rotterdam wor3|p jonge boeren opgeleid, om in voorkomende gevallen de veeartsen te kunnen assisteeren. Tijdens de practische les. VNP Brusse-Pax Holland m. Bescherming der Jeugd. Naar aanleiding van de. Verordening tot Bescherming van jeugdige personen, die wij dezer dagen hebben gepubliceerd, is in de persconferentie te Den Haag een uiteenzet ting gegeven inzake deze materie. Vorig jaar reeds is men begonnen met de voorbereiding van deze verordening. De thans verschenen verordening omvat niet alle bepalingen, die er op dit terrein zijn; de artikelen in het Wetboek van Strafrecht, in de drankwet en in de wet op de bioscopen blijven onverminderd van kracht. Wat betreft het bij duisternis niet op straat tomen van personen beneden twintig jaar werd opgemerkt, dat een daartoe strekkend verbod nog niet is uitgevaardigd. De secretaris-gene raal, de hoofdcommissaris van politie, dan wel overeenkomstige autoriteiten, zooals burge meester en procureur-generaal, kunnen dit ver bod doen ingaan en het ligt voor de hand, dat zij dit ook zullen doen. t Er zijn uiteraard verschillende omstandig heden in ons land, waarmede de verordening zich nog niet in details bezig houdt. In vele gevallen zal men ook niet naar de letter van de wet moeten handelen, dbch zal men de algeineene strekking van een verbod in aan merking moeten nemen. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat in de uitvoeringsbepalingen waarmede men zich op het oogenblik bezig houdt, tal van mogelijkheden nader zullen wor den bestudeerd en vele kwesties definitief zui len worden geregeld. Zoo zou men b.v. met de verordening in de hand kunnen opmerken, dat schoolkinderen, die beneden de ïeeftijds- GEBROKEN TROT8» door H. Kingmaaa, 19) -o- Of er aanleiding voor is of niet, het deert haar niet: het gesprek komt op de beide meis jes, die zij er altijd inhaalt. Hij weet precies, welke scholen zij hebben afgeloopen. Hij komt te weten, dat Jeanette thuis is, terwijl Mary in Amersfoort aan enkele scholen les geeft in de nuttige handwerken. Neen, niet aan de school in het dorp. Och, er is er al jaren een. "Feitelijk kon er wel een bij, misschien komt dat nu wel, nu de school wordt uitgebreid, maar och ja, Lasterie weet: vader is secreta ris van het schoolbestuur. Dat is ook wel eens nadeelje wilt toch niet gaan pleiten voor je eigen dochter. "Enfin, in Amersfoort heeft zij genoeg te doen, al zou er nog wel iets. bij kunnen. Het is laat vóór Abel er erg in heeft. Hij heeft zich geen moment verveeld. Die eer moet jè mevrouw Piccardt geven. Ja, ja, hij hoopt, het bezoek nog eens te her vatten. Maar ze moeten bedenken, dat hij mee uitnoodigingen ontvangen zal en alleen 's Zondagsavonds Is hij voorloopig disponibel. De studie eischt hem "op. „U haalt die twee actes maar tegelijk," lacht mevrouw, „en neemt dan een behoorlijke va tende. Een mensch km ook teveel van zichzelf eischen." x Den anderen morgen informeert mevrouw Offenbach. Nu, hij moet zeggen: het was er gezellig. Mevrouw kan praten, mijnheer doet oefc eens een duit In het zakje, de oudste grens waren en tot nu toe hun brood e.d. in i lunchrooms nuttigen, dit in de toekomst niet meer zullen kunnen doen. Ter conferentie werd verzekerd, dat het in de bedoeling ligt, dat deze mogelijkheden gehandhaafd blijven, evenals het natuurlijk mogelijk moet bliiven, dat kinderen des avonds avondscholen kunnen blijven bezoeken. Fotografeeren verboden. Naar officieel wordt bekend gemaakt is net fotografeeren in de geheele provincie Zee land, dus ook in de gebieden, die niet meer tot het „spergebied" behooren, verboden. Ook het bij zich dragen van fotografie- en filmgerei is niet toegestaan. Gewetensgeld. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is bij den inspecteur der belastingen te Middelburg f 800 ontvan gen wegens te weinig betaalde vermogens belasting. Middelburg. Paarden verdronken. Gis termiddag te ongeveer half vier geraakten de paarden, gespannen voor een wagen van den heer J. L. alhier, welke wagen op de Maisbaai stond, onrustig. Ze duwden eerst den voerman W. A. te water, waarna ze even later met den wagen ook in het water terecht kwamen. De voerman werd gered, maar de paarden zijn verdronken. Dezer dagen meldden wij, dat ten na- deele van mevr. M. de V. een fiets was ge stolen, welke zij voor het ziekenhuis St Jo anna had laten staan. Het karretje is inmid dels terecht gekomen. Het bleek n.L, dat iemand zoo vrij was geweest om ongevraagd de fiets te leenen. De bonnen-affaire. Daar het bleek, dat B. uit 's-Heerenhoek niet alle adressen had opgenoemd waar hij bonnen opkocht om die in den zwarten handel te veroopen, is hij gister wederom gearresteerd door de marechaussee en naar Goes overge bracht voor verder verhoor. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Drie paarden doodgereden. Gisteravond te onge veer 7 uur liepen vijf paarden, eigendom yan den heer Ch. de Jong te Bergen op Zoom, op de spoorbaan Goes-VGravenpolder. Ze waren uitgebroken uit de wei van den heer Huige te Goes. De lokaaltrein Hoedekens- kerke-Goes, waarvan de bestuurder de die ren niet of te laat heeft opgemerkt, reed op de paarden in ter hoogte van den 's-Heer Abtskerkschen zandweg met het gevolg, dat 3 van de 5 werden gedood, terwijl de overige 2 er ongedeerd afkwamen. Aan den trein ontstond geen schade. Twee van de drie ge- doode paarden werden naar het abattoir vervoerd. Het derde was vermorzeld. 'sH. ARENDSKERKE. De wnd. burge meester heeft de gemeenterekening dienstjaar 1941 vastgesteld als volgt; inkomsten (gewo nen dienst) f 175.986,94uitgaven (idem) f 158.289,aizoo met een batig slot van f 17697,94. Wat den kapitaaldienst betreft in inkomsten op f16853,56, in uitgaaf op f 14569,35 batig slot f 2284,21. YERSEKE. De gemeenterekening 1941 is voorloopig vastgesteld met een totaal aan ontvangsten van f 167.987,59 en een totaal aan uitgaven van f 148.961,06, alzoo een ba tig saldo van f 19.026,53 op den gewonen dienst. De kapitaaldienst vertoont aan inkomsten van f 328.746,24 en een totaal aan uitgaven van f 341.690,85, alzoo een nadeelig saldo van f 12.944,62. De rekening 1941 van het gasbedrijf is voorloopig vastgesteld met een totaal aan baten en lasten van f 46.149 en een totaal aan kapitaalsinkomsten en -uitgaven van f 12.631. Het hierin verwerkte winstsaldo be draagt f 1450,62. Het Burg. Armbestuur alhier heeft voor de per 1 Jan. 1943 te vervullen vacatures van de aftredende leden L. J. de Rijke en M. Mol de navolgende aanbeveling bij den bur gemeester ingediend: 1. L. J. de Rijke en J. C. v. <L Burght; 2. M. Mol en J. C. Wa verijn. Walcheren. ARNEMUIDEN. Gedurende het bieten seizoen 1942 werd op d€ weegbrug alhier ge wogen 3.682.799 kg suikerbieten. Het gewicht aan pulp bedroeg 151.857 kg. AAGTEKERKE Gevonden: Een zwarte heerenhandschoen met kap en een mantel ceintuur. Te bevragen bjj L. Bakker 36. (Be langeloos bericht.) Noord-Beveland. WISSENKERKE. Woensdagmiddag ge raakte het zevenjarige meisje C. de S. spe lenderwijs onder een met bieten geladen wagen, waarbij haar het wiel over het lichaam ging. Het kind was op slag dood. Den voerman treft geen schuld. Zeeuwsch-Vlaanderen. OOSTBURG. Coöp. Landbouw- vereeniging. Tijdens de vergadering dochter speelt goed en de jongste zingt uit stekend. „Maar nu moet u mij eens eerlijk de waarheid zeggen, mevrouw. Hengelt me vrouw Piccardt naar een galant voor een van haar dochters?" Mevrouw Offenbach glimlacht: „Welke moeder zou haar dochters niet graag getrouwd zien?" „U is een diplomate, maar ik begrijp er alles van", lacht Lasterie terug. Dan begeeft hij zich opgewekt op weg, om zijn werk in Noordam aan te vangen. - Hoofdstuk VI. Geroezemoes van stemmen in „Rehoboth", het gebouw voor Christelijke Belangen: de wekelijksche repetitieavond van „Sursum Cor- da". Geleidelijk komen de leden binnen. De dirigent, Kaasmaker uit Amersfoort, tokkelt zacht de piano. Even vóór achten verschijnt Lasterie, die een haastigen blik op het gewoel werpt en dan regelrecht op Bet Haverman afstevent, die staat te praten met Kea Steendam. Die twee zijn vriendinnen. Juffrouw Haverman is de onderwijzeres van de eerste klas, Abel kent haar eenigszins, nu hij reeds enkele dagen aan de school verbonden is. „Och, juffrouw Haverman", zegt hij, „ver tel u mij eens, wie is de voorzitter van dit ge zellige stel". „Lasterie, ik protesteer. Een stel is het niet, al is het gezellig. Bovendien, alvorens aan uw geëerd verzoek te voldoen, wensch ik uedele even voor te stellen aan...." „Mejuffrouw Kea Steendam", lacht Lasterie. „Dus onnoodSg verder. Hoe maakt u het vraagt hij, Kea de hand toestekend. SWordt vecvolgd.) van de coöp. landbouwvereeniging werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur gemeend heeft in December den zaakvoer der Dees te moeten schorsen. Uit protest te gen de ondervonden behandeling heeft de zaakvoerder zijn kantoor gesloten en de boekhouding stilgelegd. Hij vroeg ontslag, doch dit werd hem niet verleend. Van de te korten bleek niets waar te zijn. Met instemming der vergadering stelde een bestuurslid voor de schorsing op te hef fen en den zaakvoerder eerherstel te verlee- nen. Een bestuursvoorstel om over de juist heid en wettigheid der schorsing te stem men werd verworpen, waarna het bestuur aftrad. De voorzitter van de commissie van toezicht nam de leiding der vergadering over en stelde de verkiezing van een nieuw be stuur aan de orde. Gekozen werden de hee- ren P. de Smit te Oostburg, D. Dekken te Waterlandkerkje en J. de Bruine te Sluis. (P. Z. C.) WEMELDINGR Ingekomen: F. van den Berge, los werkman, van Yerseke naar Wes telijke Kanaaldijk C 19; J. Morelisse en gezin, bootsman marechaussee, van, Vlaardingen n. Daniëlstraat B 99; J. C. Anthonisse, van Goes naar Dorpsstraat B 221J. P. Jobse, e.v. J. A. Weststrate, van Yerseke naar Dorps straat B 226. Vertrokken: J. Vleugel, e. v. Dekkers, van Dorpsstraat B 195 naar Vlissingen; N. Lam- per en gezin, e. v. L. de Jonge, van Damiëlstr, B 99 naar Kruiningen; C. Pikkaart, wed. van J. de Schipper, van Achterweg A 83 naar KrabbendijkeD. de Schipper, van Achterweg A 83 naar Krabbendijke; A. J. Meijer, van Oranjeboomstraat B 88 naar Rotterdam; M. J'. Aertssen, huishoudster, van Baan B 119 naar Goes; B. Bakvis en gezin, e. v. D. Pie pers, van Nieuwendijk C 92 naar Rotterdam; D. Boone, dienstbode, van Achterweg B 255 naar Kapelle. Slachtoffers van 't bom bardement te Eindhoven ter aarde besteld. De stad Eind hoven, waar men alom nog de verwoestin gen ziet, welke zijn aangericht door 't bom bardement der Britsche vliegtuigen op Zon dag j.l. stond Donderdag in het teeken van rouw voor de daarbij om het leven gekomen slachtoffers onder de burgerbevolking. In de verschillende R.K. en Prot. kerken werden uitvaartdiensten gehouden, waarna ongeveer honderd slachtoffers ter aarde be steld werden. Tal van autoriteiten waren aanwezig, on der meer de burgemeester van Eindhoven, de Ortsgruppeleiter der N.S.D.A.P., vertegen woordigers van de Philipsfabrieken, van den Nederlandschen Volksdienst, Bata, enz. Bij alle plechtigheden kwam het medele ven der bevolking tot uiting in de groote belangstelling in de kerken en in de straten, waar de stoeten passeerden en in de vele bloemen, die als laatste groet werden mee gedragen. Bij alle plechtigheden waren ver tegenwoordigers van landelijke en plaatse lijke instanties aanwezig. Meisje te vondeling ge legd. Op 7 Dec. j.l. te omstreeks 21.30 uur is in het trapportaal van perceel Lekstraat No. 56 te Amsterdam te vondeling gelegd 'een meisje, oud ongeveer 1 Wt jaar. Bij het kind lag een bruin gummi zeiltje en een flanellen luier. Nieuw artikel voor zwarten handel. De Haarlemsche politie heeft 448 dubbele pakjes sigarettenvloei in beslag ge nomen en proces-verbaal opgemaakt tegen twee Haarlemmers, die ze voor 30 cent per pakje verhandeld hadden. Ook werd een 29-jarige opticien bekeurd, die pakjes scheermesjes van 10 stuks voor f 1.35 en f 1.65 per pakje te koop aanbood, terwijl de maximumprijzen resp. 30 en 70 cent waren; 45 pakjes werden in beslag ge nomen. - 30 kg rogge meegenomen. Een ambtenaar van den CCD had op het vrachtgoederenbureau van de Ned. Spoor wegen te Hilversum een koffer in beslag genomen, inhoudende 30 kg rogge. Hij liet de partij voorloopig staan en deelde mede deze af te halen, nadat hij enkele andere zaken zou hebben afgehandeld. Korten tijd later kwam een telefoontje van den C.C.D., zooals de stem aan de andere zijde van den draad zei, waarbij werd medegedeeld, dat de koffer kon worden afgegeven aan den man, die zich straks met het regu zou mel den. Inderdaad verscheen er iemand, die de rogge meenam. Toen de ambtenaar terug kwam, bleek, dat de eigenaar hem voor was geweest. (Tel.) Clandes" tien eieren ge kocht. De inspecteur voor de prijsbe- heersching te Leeuwarden is met groote ge strengheid opgetreden in een geval van het koopen voor te hoogen prijs. Dit geval deed zich voor te Sappemeer, waar mevr. de wed. Wildervanck uit de Noorderstraat 600 kip peneieren had gekocht tegen 27 ct per stuk, hoewel zij er zelf 13 kippen op nahoudt. De inspecteur legde haar een boete op van 2500 gld. 'De nog aanwezige eieren zijn verbeurd verklaard. Felle brand teGroningen In den nacht van Maandag op Dinsdag werd brand ontdekt in een drietal onbewoonde woningen, staande aan den Papiermolen te Groningen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, sloegen de vlammen, mede door den krachtigen wind, fel uit. Ook de drie aan grenzende woningen werden door het vuur aangetast. De bewoners konden zich nog id veiligheid stellen. Met zes stralen bestreed de brandweer den vuurhaard, doch zij kon met verhinderen, dat de drie onbewoonde woningen geheel en de drie bewoonde wo ningen gedeeltelijk afbrandden. -Meevaller vo o"t vele Ha genaars. Voor 20.000 Hagenaars was het een bijzondere dag. Zij hadden namelijk het, buitenkansje aan.... 40.000 kg in geslag genomen appelen te worden geholpen. Op een zestal plaatsen hadden zich ambtenaren van de prijsbeheersching opgesteld, verge zeld van politieagenten, om de groote hoe veelheden appelen, welke in beslag gekomen waren bij pogingen tot verboden invoer in Den Haag van de hand te doen. Ieder Ha genaar kon 2 kg meekrijgen tegen den prijs van 42 cent per kg. Een hert in schaapsvacht. De economische recherche werd gewaarschuwd, dat zekere D. van V. te Hilversum, clandestien slachtte. Een onderzoek bij den man, die reeds lang hiervan verdacht werd, leverde tot resul taat, dat een juist geslacht schaap werd aan getroffen. De man beweerde, dat het geslachte dier een hert was. Toen een ontboden keur meester van het abattoir ten overvloede had vastgesteld, dat het geslachte dier een schaap was, zeide de slachter, dat hij er dan zelf ook ingeloopen was. Hij had het beest voor een hert gekocht 1 Niettemin Is de man gear resteerd en ter beschikking gesteld van de Rijksrecherche te Den Haag. Een verrassende botsing. De zer dagen botsten 's aVonds in Weert een po- lltie-agent en een burger tegen elkaar op, het geen bij de tegenwoordige duisternis wel geen bijzonderheid zal zijn. Daarop ontstak de po litieman zijn lichtje en de burger ontstak in woede. Dit en een groote koffer dien hij meevoerde, wekten de argwaan van den agent. Hij nam den man mee naar het politiebureau en daar bleek de koffer 16 kg. Belgische shag te be vatten. De man bleek te zijn een zekere M. H. uit Amsterdam, die bekende de shag ge kocht te hebben f 53 per kg. bij F. te Weert. De noodige verbalen volgden. ECONOMISCHE STRUCTUUR VERANDERINGEN IN NEDERLAND. De heer Schönbeck van de hoofdafdeeling voedselvoorziening en landbouw heeft in een lezing, welke hij dezer dagen heeft gehouden voor de Gemeinschaft Rheinisch-Westfaelischer Wirtschafstschriftleiter over de economische structuur van Nederland, belangwekkend cijfer materiaal verstrekt. De cijfers zijn zeer ge makkelijk te vergelijken met de overeenkom stige cijfers van Duitschland, aangezien Ne derland een bevolking telt van 9 millioen en Duitschland 90 millioen. Hierbij dient men evenwel in aanmerking te nemen, dat de be volkingsdichtheid in Nederland beduidend groo- ter is dan in Duitschland'. Zij bedraag nl. 272 personen per vierkante kilometer tegen 136 personen in Duitschland en 265 in België. Per 100 inwoners staan in Nederland en België slechts 15 ha. grond ter beschikking tegen 31 in Duitschland. Hieruit volgt aanstonds, dat in Nederland geen extensieve bebouwing van den grond kon plaats hebben, maar dat het hooge peil van den land- en tuinbouw slechts kon bereikt worden door een intensieven bouw. Deze heeft er toe geleid, dat de opbrengst per hectare meestal grooter is dan in Duitschland en in vele gevallen oojc grooter dan die in België. Onderstaande vergelijkende cijfers geven hiervan een illustratie: De gemiddelde opbrengst per hectare in de jaren 19321938 was in Nederland, Duitsch land, België voor tarwe resp. 29.8, 22.9, 27.2, voor rogge 23.17.8, 24.4, voor gerst 28.9, 21.5, 26.6, voor aardappelen 187.9, 165.2,.212,1, voor suikerbieten 383.3, 301.7, 294.9. Een verhooging van de productie per hec tare is practisch niet mogelijk, aangezien zij reeds ongeveer de hoogste van heel Europa is. De veranderde omstandigheden zijn oorzaak geweest, dat er noodgedwongen structuurver anderingen moesten worden doorgevoerd, ten eindte beter in de eigen voedselvoorziening te kunnen voorzien. De bebouwde oppervlakte is sinds den oorlog aanmerkelijk v&hoogd, zooals uit onderstaande gegevens blijkt: voor broodgraan van 369.000 in 1936—'38 tot 419.000 in 1942, stijging 50.000 (14 pet.), voor aardappelen van 119.000 in 1936—'38 tot 208.000 in 1942, stijging 89.000 (76 pet.), voor oliezaad van 3000 ha. in 1936—'38 tot 10.000 ha. in 1942, stijging 7000 Men is voornemens in 1943 de met oliezaad ha. (233 pet.). n bebouwde oppervlakte tot 50.000 ha. te ver- hoogen. Voor de omschakeling van de produc tie is het noodig geweest,! een groote opper vlakte weiland te scheuren, n.l. 125.000 ha. tot dusverre, waarop in 19421943 nog 75.000 hectare zullen volgen. Ten einde het graan zooveel mogelijk te re serveeren voor voedingsmiddelen voor den mensch moest ook de veestapel zooveel moge lijk worden ingekrompen. Het aantal kippen, dat in 1940 nog 33 mil lioen bedroeg, heeft men verminderd tot 3 mil lioen st. Iedere boer mag thans nog tien kip pen houden; de groote boeren 15. Een uitzon dering is gemaakt voor de kippenfokkerijen. Zeer drastisch heeft men eveneens ingegre pen in den varkensstapel. Eerst dat varken eet geen broodgraan meer, dat dood is. De afslachting van het rundvee heeft op belangrijk kleinere schaal plaats gehad. 'De volgende cijfers werden hiervoor gegeven: rundvee totaal 1940 2.6 mill, stuks, 1942 2.2 millioen, waarvan melkkoeien 1940 1.6 mill, stuks, 1942 1.2 millioen. Ter vergelijking diene, dat in het Duitsche rijk de rundveestapel 12 millioen stuks melk koeien telt. Door het decimeeren van den kippenstapel werd de bestaansmogelijkheid van vele midden- standsbedrijven vernietigd. Vele kleine boeren bedrijven hebben hun voornaamste bron van bestaan, 't mesten van varkens, verloren zien gaan. Bedrijven, die eenzijdig waren georiën teerd, op weidegrond, hebben hun inkomsten aanmerkelijk zien dalen door de daling van de melkproductie. De door den tuinbouw gebruikte óppervlakte heeft men gedurende de eerste oorlogsjaren onveranderd gelaten. In 1938 werd 30.000 ha. voor den tuinbouw gebruikt, welke oppervlakte ook voor 1941 nog werd aangegeven. Eerst in 1942 heeft men deze oppervlakte met 10.000 ha. verhoogd in verband met een grooter ver bruik hier te lande en met den uitvoer. De opbrengst per hectare bedraagt 23 ton en per hoofd der bevolking is beschikbaar 120 kg. In Duitschland bedraagt de oppervlakte grond) voor den tuinbouw 306.000 ha, de op brengst per ha 19 ton, zoodat per hoofd van de bevolking beschikbaar is 65 kg. Minstens 50 procent van de Nederlandsche productie wordt evenwel uitgevoerd. MAAKT UW BROEIBAK VROEG TIJDIG GEREED I Een broeibak schept de gelegenheid om reeds van begin Maart af al lerlei jonge malsche gezonde groenten zooals snij- en kropsla, spinazie, tuinkers, raapstelen en radijs te oogsten. Men dient den broeibak daartoe gedurende den winter voor deze vervroegde voorjaars- groenten in gereedheid te brengen. In de maand Januari kan men de groenten in den bak zaaien. Velen plegen den broeibak voor dat doel eerst in Januari bij zacht weer in gereedheid te brengen. Men dient er wel rekening mede te houden, dat de grond door een invallende vorst dan hard bevroren kan zijn. Ook is het moge lijk, dat er een dikke laag sneeuw ligt. Het is derhalve gewenscht de voorbereidende werk zaamheden zooals spitten en bemesten nu, in ,de maand December te verrichten. Eventueele verplaatsing of, nieuwe aanleg van den broei bak kan thans ook het best geschieden. Afge dekt met de broeiramen, ligt de aarde onder bet glas gereed om in Januari de zaden te ten b:!,eha=>' h"H het. "5voe» 8' Daarom Buisje 4 20 tabl. 50 ct. Zakje 4 2 tabl. 6 ct. RECHTSZAKEN - Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 10 December 1942. A. A. Dusardijn, 40 jaar, landbouwer te Breskens, wegens het feit, dat hij hoeveel heden granen en peulvruchten heeft voor handen gehad, zonder daarvan opgave te doen en voorts dat hij telkens hoeveelheden granen en peulvruchten heeft afgeleverd. Eisch f 2000 of 6 mnd. Uitspraak f 1200 of 4 mnd. L. Murre, 27 jaar, echtg. van P. Goedege- bure, te 'S-Heer Arendskerke, wegens het verkoopen van distributiebescheiden. Eisch f 30 of 15 d. Uitspr. f 25 of 10 d. M. Welleman, 40 jaar, landarbeider te 's-Heer Arendskerke, als voren. Eisch f 100 of 1 mnd. Uitspr. f 75 of 25 d. L. Goedegebure, 28 jaar, landarbeider te 's-Heer Arendskerke, als voren. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. A. Leijs, 26 jaar, echtgen. van B. de Jonge 's-Heer Arendskerke, als voren. Eisch f 30 of 15 d. Uitspr. f 25' of 10 d. L. Sandee, 40 jaar, makelaar te 's-Heer Arendskerke, wegens het koopen van dis tributiebescheiden. Eisch 1 mnd gev. Uitspr. 3 weken gev. W. Theune, 16 jaar, bankwerker te Sou burg, wegens het wegnemen van ongeplukte of afgevallen appels, toebehoorende aan M. Vos, uit een boomgaard. Eisch en uitspraak f 7,50 of 1 w. tuchtsch. H. Oele, 21 jaar, arbeider te Souburg, als voren. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. J. Steutel, 18 jaar, transportarbeider te Hansweert, wegens het wegnemen van een hoeveelheid appelen, toebehoorende aan J. van Liere. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. P. Bijlo, 25 jaar, matroos te Hansweert, als voren. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. J. F. de Wever, 76 jaar, landbouwer te Biervliet, wegens het in voorraad hebben van 329 kg erwten, 197 kg gerst, 200 kg tarwe en 25 kg rogge, terwijl door hem niet is aan getoond, dat die producten op regelmatige wijze waren verkregen. Eisch f 500 of 5 mnd Uitspr. f 250 of 2 mnd. H. J. de Wever, 42 jaar, landarbeider te Biervliet, thans gedetineerd, wegens het in voorraad hebben van 164 kg erwten, terwijl door hem niet is aangetoond, dat die erwten op regelmatige wijze waren verkregen; en wegens het afleveren van hoeveelheden tar we en/of rogge. Eisch 2 mnd en 2 weken gev. Uitspr. 8 w. en f 100 of 1 mnd. M. de Heer, 16 jaar, boomkweekersknecht te Tholen, wegens het wegnemen van een hoeveelheid te velde staande aardbeien, toe behoorende aan M. Joppe. Eisch en uitspr. f 5 of 2 fl. S. C. Kwist, 20 jaar, werkman te Tholen, als voren. Eisch en uitspr. f 5 of 2 d. J. Joppe, 17 jaar, werkman te Tholen, als voren. Eisch en uitspr. f 5 of 2 d. J. van Zetten, 37 jaar, landarbeider te Tholen, wegens het wegnemen van eep hoe veelheid te velde staande klavers. Eisch en uitspr. f 5 of 2 d. M. van de Sande, 23 jaar, schaapherder te Tholen, als voren. Eisch en uitspr. f 5 of 2 d. J. van Gorsel, 29 jaar, landarbeider te Oud Vossemeer, wegens idem. Eisch en uitspr. f 5 of 2 d. L. J. J. Meijler, 43 jaar, carroseriebouwer te Goes, wegens het wegnemen van een hoe veelheid appels en peren, toebehoorende aan W. Buitendijk, uit een boomgaard. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. Politierechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 10 December 1942. I. W. Keur, 19 jaar, 2. H. Keur, 16 jaar, beiden landarbeider te St Annaland, wegens diefstal van een stuk boomstam te Poort vliet. Eisch no. 1 f 15 of 10 d. No. 2 f 15 of 1 mnd tuchtsch. Uitspr. no. 1 f 10 of 10 d. No. 2 f 10 of 1 mnd tuchtsch. A. L. Kampman, 51 jaar, kantoorhouder P. T. T. te St Maartensdijk, wegens mis handeling van F. van Twist. Eisch f 10 of 5 d. Uitspr/ f 5 of 5 d. P. Kampman, 24 jaar, zonder beroep te St Maartensdijk, wegens idem. Eisch f 10 of 5 d. Uitspr. f 5 of 5 d. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. HOOGE£ BEROEP. P. A. de Witte, 21 jaar, koopman te Goes, heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Economischen Rechter te Middelburg van 3 December 1942, waarbij hij wegens stroope- rij door twee of meer vereenigde personen is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. A. ten Haaf, 39 jaar, tuinder te Zierik- zee, idem tegen het vonnis van den Politie rechter te Middelburg van 24 Nov. 1942, waarbij hij wegens valschheid in geschrifte is veroordeeld tot 3 w. gev. straf. ontvangen. Het hard bevriezen van den grond bij invallende vorst, voorkomt men door bij vriezend weer de ramen met. een rietmat of een ander soort van afdekkingsmateriaal te bedekken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2