voedingswaarde VRIJDAG II DECEMBER 1942 57e Jaargang, No. 62 BINNENLAND DAGKALENDER. VOOR HOOFD EN HART VOEDINGSRAAD Ai 9 CHRISTEL IJ K 3 A G B L A D VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J, J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Abonnementsprijs ƒ2,73 per kwartaal. Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cerit, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Advertentiën in deze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes, Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. HET PACHT- EN GRONDVRAAG- STUK, Aan een artikel in „Economische Voorlich ting" over: Het pacht- en grondvraagstuk in Nederland, ontleenen wij „Toch is het tenslotte noodzakelijk gebleken, van Overheidswege een beschermde positie voor den pachter in te ruimen, teneinde de streeksgewijs of plaatselijk voorkomende mis standen op het gebied van het pachtwezen te bestrijden. De eerste stap in die richting werd "edaan in 1937, toen de Pachtwet tot stand kwam! Deze wet werd door een reeks van be sluiten aangevuld en gewijzigd, totdat aan het pachtrecht een definitieve grondslag werd ge geven in het Pachtbesluit, dat op 25 Novem ber 1941 in werking trad. Tegelijkertijd werd de reeks afzonderlijke besluiten, waarvan de kern in het Pachtbesluit was opgenomen, bui ten werking gesteld. De Pachtbureaüx verkre gen door dit Besluit grootere bevoegdheden; tevens werd hun naam veranderd in „Grond kamers". Voor de door deze kamers te behan delen aangelegenheden werd een instantie van hooger beroep, de Centrale Grondkamer, in het leven geroepen. Het contact tusschen de Grondkamers en het Departement van Landbouw en Visscherij loopt via de Afdeeling Algemeene Landbouw- economische aangelegenheden en Grondkamers van de Directie van den Landbouw. Aan deze afdeeling kunnen de Grondkamers haar moei lijkheden en wenschen voorleggen, waar dan getracht wordt een voor de practijk bevredi gende-oplossing te vinden. Op 27 November 1940 is een besluit ver schenen, dat het vervreemden van landbouw gronden regelt. De bedoeling van dit besluit is een te groote stijging der -landbouwprijzen tegen te gaan, en te verhinderen, dat, tot na deel van den boerenstand, de landbouwgronden in sterke mate voor investeering en speculatie zouden worden aangewend. Bovendien konden met dit besluit nog andere landbouwbelangen zooals het tegengaan van ongewenschte ver snippering enz. worden gediend. Een belangrijke uitbreiding van werkings sfeer verkreeg het Besluit op 19 September j.l., toen de schriftelijke verklaring van geen bezwaar af te geven door de Grondkamer of den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij niet mepr alleen werd geëischt bij overdracht van land, -?W maar ook bij' vestiging, wijziging of over dracht van zakelijke rechten op land, bij schei ding van een nalatenschap of een andere on verdeeldheid, waarbij land of een zakelijk recht op land wordt overgedragen, bij boedelverdee- ling in den zin van artikel Ï167 B.W., waar bij land of een zakelijk recht op land wordt toebedeeld en ten slotte bij testamentaire be schikking, ingevolge welke land óf een zake lijk recht op land wordt gesplitst. Aan ide Afdeeling Landbouwiecoriomische aangelegenheden en Grondkamers nu is de be oordeeling van de bijzondere gevallen opgedra gen, ten aanzien waarvan het Besluit aan den voornoemden Secretaris-Generaal de bevoegd heid verleent, in plaats van de Grondkamers, een verklaring van geen bezwaar af te geven, ook met afwijking van de voornaamste bepalin gen van het Besluit. Deze bijzondere afwijkin gen zijn noodzakelijk, omdat ook voor niet- agrarische belangen en bedrijven geregeld grond noodig is. Zoo heeft de Secretaris-Gene raal in het eerste jaar van de werking van het Besluit inzake vervreemding van. landbouw gronden in 1240 gevallen toestemming tot overdracht verleend; ruim 1/3 van die over drachten vonden plaats in hèt belang van de volkshuisvesting." in brand werden geschoten, deels door slag vliegers. Gevechtsvliegers troffen een koop vaardijschip van middelmatigen otnvang in de haven van Bougie met zware bommen, en be streden met zichtbare gevolgen vijandelijke vlieg-steunpunten. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten in den afgeloopen nacht tijdens vluchten boven de bezette gebieden in het Westen en boven Italië drie vliegtuigen neer. Op 8 December werd aan de monding van de Girond-e een kleine Britsche sabotage groep ontdekt en onschadelijk gemaakt. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Activiteit van de artillerie aan het front van Cyrenaica. Tijdens een aanval van Duit sche gevechtsvliegtuigen op een vliegveld wer den zeven Britsche machines op den beganen grond in brand geschoten. In T u n e s i ont plooiden onze patrouilles groote verkennings activiteit. Ten Westen van Teboerba werd een aanval van vijandelijke pantserstrijdkrachten afgeslagen. Eenige pantserwagens werden ver nield. In den afgeloopen nacht is T u r ij n op nieuw door vijandelijke vliegtuigen gebombar deerd. Talrijke gebouwen werden getroffen, stortten ineen of geraakten in brand. De to taal aangerichte schade- is aanzienlijk. Het aantal slachtoffers van den vorigen aan-, val bedraagt tot dusver 65" dooden en 112 ge wonden. De .verliezen vafi den afgeloopen nacht staan nog niet vast. Een escadrille van de 105e formatie torpedo- vliegtuigen heeft ondanks de bijzonder on gunstige weersomstandigheden, gisteren een stoutmoedigen aanval gedaan op vijandelijke schepen voor de reed.e -van Algiers. Twee sche pen, resp. van 16.000 en 10.000 brt., werden getroffen en sprongen uit elkaar. Tijdens daar op volgende luchtgevechten met vijandelijke jachtvliegtuigen werd een Curtiss-machine neergehaald. Alle éigen toestellen keerden op hun basis terug. Goebbels voorspelt een harden winter. (D.N.B.) In „Das Reich" publiceert rijks minister Goebbels een hoofdartikel onder het opschrift: „Het appèl der ongeborenen", dat als volgt eindigt: Voor ons ligt een winter, die ons hard zal aanpakken. Niemand moet gelooven, dat ons een rustpoos is vergund. Wij zijn dat gewoon. Ons volk is opgevoed in een Spartaanschen levensstijl en weet heel goed, dot het nog een maal door een gevaarlijken pas heen moet om definitief den weg naar de hoogte te berei ken. Wij klagen daar niet over. Wij prijzen, wat hard /maakt, omdat het ook helpt de risi co's te verdragen en te overwinnen. Met alles, wat ons ten dienste staat, strijden wij om de plaats in de zon, die onze vijanden ons willen ontzeggen. Wij zullen niet aflaten, voor wij die plaats hebben veroverd. In alles wat wij doen en laten denken wij aan de na ons ko mende generaties, die zonder er reeds te zijn haar aansprak"'- op het leven doen gelden. Wij willen ons niet onttrekken aan dezen oproep der ongeborenen. Zij hebben recht op onze vlijt, ons geloof en onze dapperheid, want zij zullen zijn en leven, wanneer alles wat ons thans drukt en belast, nog slechts een herinne ring is. De dag vergaat, nïaar de tijd zal blijven. Het' boeien van krijgsgevangenen. Churchil zal de volgende week een ver klaring afleggen over het boejen van krijgs gevangenen. Het Zwitsersche departement van buiten- landsche zaken maakt officieel het volgende bekend In de overtuiging, dat men in Duitschland als in Groot-Brittannië en Canada slechts met grooten tegenzin er toe is overgegaan, krijgs gevangenen te boeien, heeft de Zwitsersche regeering die de Duitsche belangen in" Groot- Brittannië, zoowel als de Britsche belangen in het Duitsche Rijk behartigt, een tijdstip voor gesteld waarop beide regeeringen gelijktijdig de geboeide krijgsgevangenen kunnen doen be vrijden. "^skaart van telt DE STRIJD OM TUNIS. Aan het Tunische front hebben de Britten zich uit eenige plaatsen moeten terugtrekken. De stryd woedt thans tusschen Mateur en Terboerka. Om het belangrijke verkeerspunt Djedeida wordt door de Engelsche hevig ge vochten. Korte berichten. (S.P.T.) Officieel wordt bekend gemaakt dat eenheden der Japansche luchtmacht Maan dag een aanval hebben gedaan op geallieerde schepen te Port Darwin. Vier van de twaalf ."schepen, die in de haven lagen zijn tot zinken gebracht. Te Clermont-Ferrand zijn Woensdag alle joden van buitenlandsche herkomst tusschen de 18 en 55 jaar in hechtenis genomen en naar een werkkamp gebracht. In welingelichte Fran- sche kringen verwacht men dergelijke maat regelen ook in andere departementen van het onbezette gebied. (D.N.B.),. Het hoofdkwartier van de Japansche ma rine maakt bekend, dat Japansche soldaten ge land zijn op eilanden van de Philippijnen, waar op de Amerikanen tot dusver nog verzet bo den. In hevige gevechten geven de Amerikaan- sche troepen zich geleidelijk over. (D.N.B.) Op uitnoodiging van maarschalk Pétain is te Vichy de Düitsohe opperbevelhebber West, generaal veldmaarschalk Von Rund- stedt, aangekomen. Hij had een langdurig on derhoud met het Fransche staatshoofd. Er is slechts gesproken over vraagstukken, die in verband staan met de afwikkeling der demobi lisatie van 't Fransche leger. (Interinf) 1i Staatssecretaris Backe verklaarde op een 1 bijeenkomst van landbou'wleiders, dat in de maanden AugustusNpvember 1942 vier en een half maal zooveel aardappelen per rails naar de steden van Duitschland waren ver voerd dan in de overeenkomstige periode van 1938. (A.N.P.) WEDEROM ZWARE VERLIEZEN VOOR DE SOWJETS. - PANTSER- AANVAL IN TUNIS AFGESLAGEN. - TURIJN OPNIEUW HEVIG GEBOM BARDEERD. - ARTIKEL VAN Dr GÖBBELS. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: InhetTerekgebied sloegen Duitsche troepen in een concentrischen aanval een vijan delijke groep uiteen. Plaatselijke acties van den vijand mislukten. Tusschen Wolga en Don werden vijan delijke strijdkrachten, wien het was gelukt binnen te rjringen, ingesloten en vernietigd Overigens leden de Sowjets bij de voortzetting van hun vergeefsche aanvallen, opnieuw zware verliezen. Alleen reeds op 8 en 9 December verloren zij in dezen sector 104 'vechtwagens. Ondanks hevigen tegenstand wierpen infan terie- en veehtwagenformaties den tegenstan der in de groo'te bocht van den Don verder terug, sloegen zijn tegenaanvallen af eh vernielden zestien Sowjet-vechtwagens. In den centralen sector van het Oostfront werd de eigen aanval met succes voortgezet. Honderden' gevang|nen werden bin nengebracht en talrijke wapens buitgemaakt. Tegenaanvallen van den.vijand werden afge slagen. Gevechtsvliegtuig- en stuka-escadrilles deden aanvallen op vijandelijke troepen en spoorwegdoelen. Stoottroepen van een veld- divisie van de luchtmacht vernietigden 59 kaze matten en gevechtsstellingen. Bij deze gevech ten en ten Zuiden van het II menmeer ver loren de Sowjets in totaal 72 pantserstrijd wagens. In Cyrenaic.a vielen Duitschegevechts- vliegers het vliegveld van Derna aan;- zij ver nielden zeven op den grond staande vliegtui gen. In Tunesië wegens slechte weersom standigheden slechts plaatselijke gevechtshan delingen. Een aanval van vijandelijke pantser wagens ten Zuid-Westen van T obderba werd met veel bloedverlies voor den vijand afgeslagen, waarbij acht pantser-strijdwagens Met welk gevolg het Duitsche luchtwapen en Duitsche ELhooten het laatste groote Britsch- Amerikaansche convooi in de IJszee op weg naar Sovjet-Rusland aangrepen is door de extraberichten en mededeelingen van het oppercommando der weer macht voldoende bekend. Ook de uitlating van den commandeerenden admiraal van het convooi, schout-bij nacht Burnett, die de onaf gebroken meer dan vier dagen en nachten durende Duitsche aanvallen als „de hevigste torpedo- en bom aanvallen van den oorlog" bestempelde, is niet onbekend gebleven. Voor de eerste maal zijn we thans in \staat dezfe aanvallen ook in beeld te toonen en wel, zooals ze van Britsche zijde gezien en gefoto grafeerd werden. Deze inEngeland onder den titel „vier dagen hel" gepubliceerde foto werd ontleend aan een Britsch tijdschrift. Een vijandelijk vrachtschip is getroffen. Hon derden meters hoog stijgen de rookwolken als teeken van vernietiging. Transocean-Fellinga-Pax Holland m. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN VAN ZIEKENHUISPATIËN TEN. Patiënten in ziekenhuizen en andere bij zondere instellingen zullen, - evenals bij. de vorige uitreiking van tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten, ook ditmaal deze kaar ten reeds tijdens hun verblijf in het ziekenhuis ontvangen. De distributiediensten zullen de kaarten on der waarmerking van een bon van het inlegvel en van een vakje dér stamkaart aan de admini stratie van het ziekenhuis uitreiken, die ver volgens de kaart aan den patiënt afgeeft. Deze regeling geldt ook, indien de patiënt woont in een andere gemeente, dan die waarin het ziekenhuis gevestigd is. Na ontslag uit 'het ziekenhuis zal men bjj den distributiedienst de overige nieuw uitge- reikte bescheiden in ontvangst kunnen nemen, waarbij men evenwel geen tabaks-, 'sigaretten- of versnaperingenkaart zal ontvangen, wanneer een der bonnen K of L 111, 211, 311 of 411 van een merkteeken is voorzjen. BATAVIA HEET THANS JACA- TRA. (S.P.T. In haar zitting van Woensdag morgen heeft de Japansche regeering besloten de namen Britsch-Borneo en Nederlandsch- Borneo achtereenvolgens te veranderen in Noord- en Zuid-Borneo. De naam van de -hoofdstad, van Java, Bata via, zal worden veranderd in J a c a t r a. he.t- geen de naam is van de plaats waarop het tegenwoordige Batavia drie eeuwen geleden is gegrondvest. WIE MET KERSTMIS EXTRA BO TER KRIJGEN. Dezer dagen is bekerid ge maakt, dat Nederlandsche arbeiders, die in het buitenland werkzaam zijn, vreemdelingen en Rijnschippers, voor zoover zij met Kerst mis hier te land'e vertoeven, een extra rant soenbon voor boter zullen ontvangen. Er wordt met nadruk de aandacht op ge vestigd, dat de plaatselijke distibutiedienst aan genoemde personen slechts dan een extra rant- soenbon voor boter zal uitreiken, wanneer zij •tenminste gedurende vier weken onafgebroken in Nederland blijven. Belanghebbendfen dienen er rekening mede te houden, dat fla 24 December 1942 geen uit reiking meer zal plaats vinden. KERST- EN NIEUWJAARSTELE GRAM MEN""Van 14 December 1942- af tot en met 6 Januari 1943 kunnen aan de Rijks telegraafkantoren binnenlandsche Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen worden aangeboden. De inhoud is vrij, doch mag alleen Kerst- en (of) Nieuwjaarsgelukwenschen bevatten. Na dere bijzonderheden verstrekken de telegraaf kantoren. yORDENING VAN HET TENTOON STELLINGSWEZEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onder tentoonstellingen ih den zin van'het onlangs afgekondigd besluit van den secretaris-generaal van het dépt. van Volksvoorlichting en Kunsten over deze materie niet worden verstaan exposities, die gehouden- worden door een school of een ho'ogeschool, een museum, een oudheidkamer, een archief, een wetenschappelijke bibliotheek of een open bare boekerij. feONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. Elk der volgende bonnen geven recht op het normale rantsoen van het betreffende artikel 13 tot er met 19 December 1942. 63 Broei (A «n B), Beschuit, Vleesch (A en' Aardappelen (A en B), Melk en Taptemelk. R12 Tabak en Sigaretten. 29 Nov, tot en met 26 Dec. 1942. 437 algemeen 1 kg. suiker. 438 algemeen i rantsoen jam. 439, 440 algem.1 rantsoen gort. 441 algemeen 100 gr. vermicelli, enz. 442 t/m 444 alg.100 gram kaas. 447 t/m 450 alg.1 rants, bloem, brood of geb. 4-73 reserve 500 gram rijst. 3-74, 4-74 res.150 gram cacao met suiker. 13 tot en met 26 December 1942. 61 Versnaperingen (voor chocolade). 62 Versnaperingen (voor suikerwerken). 29 Nov. tot er» met 26 Dec. 1942. 445 algemeen 250 gram koffiesurrogaat. 6 tot en met 17 Deoember 1942. 62 boteri V» rantsoen boter. 12 Nov. tot en met 10 Jan. 1943. 59 boter J4 rantsoen boter. Bijzondere rantsoenen. 3-75, 4-75 res.100 gram chocolade. 3-76, 4-76 res. 100 gram suikerwerk. Diverse artikelen. 1 tot en met 31 December 1942. 452 Algem. en P Eenheidszeep (voor Een- heidszeep). 453 Algem. en P Waschpoeder (voor Wasch- poeder). P Toiletzeep (voor Toiletzeep). I Nov. '42 tot en met 9 Jan. '43. 03 petroleum2 liter petroleum. - II Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 t/m 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst, 1 eenh. brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04, 05 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 5e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 1 Sept. tot en met 31 Deo. 1942. M text, mannen 45 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 12 Dec. 1942: Alle bonnen 62, alsmede de bonnen 56 tot en met 59 Versnaperingen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Donderdag 31 Dec.412, 413, 431, 432 algemeen (zeep), N-, O-Eenheidszeep, Waschpoeder, Toiletzeep. De bonnen waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden gebruikt, metT uit zondering van den bon voor vleesch, vleesch- waren en aardappelen. Bonnen beteekenen voedselmits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Gir# 5553. Aan de Betriebsfuehrer in Nederland! Mede dank zij de stappen, dié het Neder landsche Arbeidsfront heeft gedaan, is door den gemachtigde voor den arbeid aan de Be- triebsfüfarer een algemeene vergunning ver leend, om hun Gefolgschaft een gratificatie toe te kennen. Hiermede is voldaan aan het ver zoek, dat vele Betriebsführer tot het Neder landsche Arbeidsfront hebben gericht. Als leider van het Arbeidsfront doe ik door dezen thans een beroep op hen allen om, voor zoover zij van de verleende vergunning nog geen gebruik hebben gemaakt"dit in de komende dagen te doen. Het zal dan alle wer kers in Nederland mogelijk zijn, ook onder de gegeven omstandigheden, de naderende Kérst- dagen met hun huisgenooten tot feestdagen te maken. Bovendien echter zal de te verkenen gratificatie metterdaad de bevestiging kunnen zijn van den wii van alle Nederlandsche Be triebsführer, d,e sociale belangen te behartigen van de werkers, die aan hun leiding zijn toe vertrouwd. Met nadruk doe ik dus dit beroep, zoowel op particulieren als op de openbare lichamen. H. J. WOUDENBERG. De nieuwe bonnen voor chocolade en suikerwerken. Gedurende het tijdvak van Zondag 13 tot en met Zaterdag 26 Decembzer 1942 geeft de met 61 genummerde 'bon van de versnaperin- gkenaart recht op het koopen van 100 gram chocolade-artikelen en de met 62 genummerde bon van dé'genoemde kaart recht op het koo pen van 100 gram suikerwerkartikelen. De af levering mag reeds op Zaterdag 12 December plaats vinden. DE EXTRA KERSTBOTER DESGE- WENSCHT IN JANUARI. De termijn van 20 tot en met 31 December 1942, binnen wej- ken het extra boterrantsoen voor Kerstmis mag worden afgeleverd, is verlengd tot en met 31 Januari 1943. Dit is geschied, teneinde hen, voor wie het om financieeie redenen bezwaarlijk zou kun nen zijn deze boter reeds in de maand Decem ber te betrekken, in dé gelegenheid te stellen nog in den ioop van de maand Januari hun extra-rantsoen te 'betrekken, BINNENSCHIPPERS KUNNEN HUN BONNEN RUILEN. Aangezien bin nenschippers niet steeds in staat zullen zijn hun borfrien voor brood, beschuit, vleesch, aardap pelen, taptemelk en melk* gedurende den gel digheidsduur te gebruiken, ter verkrijging van deze artikelen, worden zij in het vervolg in de gelegenheid, gesteld deze bonnen tot een aantal, dat evenredig is met den duur der reis, bij de distributiediensten in te wisselen tegen rantsoenbonnen. Ten hoogste kunnen zij evenwel dé bonnen van de loopende, de voor afgaande en de komende week ruilen. De bonnen van alle opvarenden kunnen geruild worden, doch alleen op vertoon van het bevrachtingsboekje en onder overlegging van alle bonkaarten van alle opvarenden. De di stributiedienst zal een aanteekening van den ruil in het bevrachtingsboekje plaatsen. VICE-ADMIRAAL QUANT ZEVEN TIG JAAR. Maandag 14 Dec. wordt de ge- pensionneerd vice-admiraal L. J. Quant zeven tig jaar oud. Hij was de .eerste commandant van den kruiser „Java" en voerde daarna het commando over het Nederlandsch eskader in VRIJDAG 11 DECEMBER 1942. Wast op in de genade en in de kennis van onzen Heere en Heiland Jezus Christus. 2 Petr. 3 18, Zon: 'op 8.37, onder 10,29, Maan: op 11.26, onder 20/48. 14 Dee.: le kwartier; 22 Dec.: volle maan. De verontschuldiging: wij hebben geen tijd, waarachter wij ons zoo graag verstoppen ais er over geestelijke dingen gesproken wordt, kunnen wij niet meer gebruiken. Hebben wig eenmaal ervaren welk een vrede en rust op ons bidden ons deel wordt, dan zullen wij steeds meer behoefte gevoelen op ons in verbinding te stellen met de Bron van kracht. Dan zullen we ons onzeker en krachteloos gevoelen, wanneer wij den steun van ons gebed één dag missen. Sfeer in ons eigen huis. Dan alleen zullen wij daarvoor).kunnen zorgen, wan neer er „sfeerln ons hat^ ia, n.l. de sfeer van de hemelsche dingen. DÊm alleen zal geen tegenslag of teleurstel ling ons uit ons evenwicht kunnen brengen, als wy alles, vóór- of tegenspoed, winst of schade, gelegd hebben in Gods hand. Er zal iets van ons uitgaan, waarvan onze huisgenooten den gezegenden invloed zullen ondergaan. JO KALMIJN—SPIERENBURG. DE HOOIKIST BEWAART DE WARMTE: MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN. ADVIEZENv-TSL VAN DEN T Een smakelijke gortschotel. Gort ris gepelde gerst. De grove gort is al leen van de buitenste vliezen ontdaan, de pa relgort is verder afgeslepen. Gortmout is ge plette en gestoomde gort, terwijl men gort- grutten krijgt door gort te rnalen. De k ok- tijd' van deze laatste producten is be.ang,,,k* korter. Het verdient aanbeveling alle gortproduct n, dus ook'gdrtmout en grutten, van te vo.eo te weeken. De korrels worden eerder en bei r. door en door gaar, waardoor deze goed ve. - teren. Alle gortproducten kunnen mits in water gekookt in de hooikist gaar gemaakt wor den. De-gort kookC men 20 min. voor, go t- mout e'n grutten 7"-min. Gort zal nadrie uur gaar zijn, terwijl de gortmout en de grutten in een uur klaar komen. De gortproducten kan men op deze wijze gekookt als pap eten, wanneer men vlak vóór het opdienen er wat heete melk doorroert. Tevens kunnen 'alle gortproducten geb uikt worden als bindmiddel in soepen. Een g oente- soep met gortmout is.voedzaam .en smakelijk. Hieronder volgt een <?cept van een smakelijk schoteltje, dat heel goed gegeven kan worden als aanvulling bij den broodmaaltijd. Gortschotel met kool en pap rika. 100 g gort, kg witte of savoye kool, eetlepel paprika, (1 flinke ui of prei), Vu lepel boter, (geraspte kaas). De gort wasschen en een avond van te voren in de week zetten. De gort met het weekwater opzetten, 20 min. voorkoken en in de hooikist bergen. De kool en indien beschikbaar de ui (of prei) zeer fijn snipperen. De boter in de pan laten smelten, de kool, de ui (of prei) en de paprika toevoegen en onder af en toe roeren 10 min. zachtjes laten smoren. Daarna de gort en wat zout toevoegen, de massa doorroe ren en nog 20 min. op een zacht pitje laten koken. Het geheel op smaak af maken met peper en aroma en in een vuurvast schoteltje of schaal overdoen. Indien men d'e kaas er .voor over heeft, is het zeer smakelijk dit ge recht met geraspte kaas te bestrooien. Haal zooveel mogelijk uit Uw ranisoenenl Oost-Indië. In 1927 bevorderd tot schout-bij- nacht en twee jaar later tot vice-admiraal, was hij commandant van de marine te Willemsoord. Nadat admiraal Quant den zeedienst had ver laten, werd hij benoemd tot waterschout te Amsterdam. OP DEN BOTERBON OOK MAR GARINE. Op den bon, welke per 18 Dec. 1942 voor boter zal worden aangewezen, zal ook margarine verkrijgbaar zijn. Voorloopig zal margarine slechts in beperkte mate en in bepaalde streken des lands, voornamelijk in het Westen verkrijgbaar zijn. Hetzelfde geldt ook voor het op bon 4.46 algemeen beschikbaar ge stelde extra Kerstrantsoen. Bak-1 en braadvet zullen dit jaar niet in den handel worden ge bracht. De- verstrekking van rundvet zal ech ter op de gebruikelijke wijze blijven geschie den. KAMERAADSCHAPSAVONDEN ORDNUNGSPOLIZEI. In December, Janu ari en Februari zullen in Nederlandsche steden operjbare kameraadschapsavonden worden ge houden der eenheden van de Duitsche Ord- nungspolizei. Deze kameraadschapsavonden bè- hooren tot een nieuwen, door den bévelhebber der Ordnungspolizei uitgeschreven _wedstrijd voor het doorbrengen van den vrijen tijd. De eerste avonden zijn als volgt vastgesteldop 16 December in Utrecht, Stadsschouwburg, des avonds om 7uur, op 19 December in Am sterdam, Bellevue, des avonds om 7 uur, en eveneens op 19 December in Maastricht, Stads schouwburg, des avonds om half acht. KANTOORVERPLAATSING. De commissaris voor niet-comftiercieele vereenigin- gen en stichtingen brengt ter kennis, dat zijn kantoren met ingang van heden zijn ve''t*'aafst van Waalsdorperweg 72 te 's-Gravenhage naar Amaliastraat 13 te 's-Gravenhacre. Het locale telefoonnummer is hierdoo- Ge wijzigd in: 183570. Het interlocal telefooj- nummer blijft onveranderd: letter F. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 12 December 19^2. 's M. tot 8.38 u. 's Av. van 10.28 u.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1