DONDERDAG 10 DECEMBER 1942 57e Jaargang, No. 61 FEUILLETON. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW ZIJ DIE KWAMEN EN GINGEN DAGKALENDER. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor. Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. '3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes." Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. WEDEROM SOWJET-AANVALbfEN AFGESLAGEN. - GESLAAGDE DUIT- SCHE TEGENAANVAL IN CENTRA- LEN SECTOR. - WEER TAL VAN SCHEPEN GETORPEDEERD. - NIEU WE HEVIGE LUCHTAANVAL OP TURIJN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Nieuwe pogingen der Sovjettroepen de Duit- sche stellingen in het Oosten van de K a u - kasus en in het Wo-lga-Dongebied te doorbreken mislukten ook gisteren onder zware vijandelijke verliezen. Vijandelijke mas sa-aanvallen van infanterie- en pantserstrijd krachten leidden' tusschen Woiga en Don tot zeer zware voor onze troepen succesrijke gevechten. Er werden gevangenen en buit ge maakt, 54 vechtwagens werden vermeld. In de groote bocht van de Don dreven Duitsche pantsergrenadiers in een tegenaanval den vijand uit zijn stellingen; zij schoten, zon der zelf verliezen te lijden, 46 Sowjet-pantser wagens stuk. Duitsche, Italiaansche en Hon- gaarsche luchtstrijdkrachten bestreden aan het Don-front vijandelijke opmarschbewegingen en stellingen van troepen. In den centralen sector van het front gaat de Duitsche tegenaanval krachtig voort, terwijl de grootsch opgezette vijandelijke ope raties merkbaar aan elan hebben ingeboet. Bij de operaties werden in samenwerking met gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers talrijke plaatsen genomen; vijandelijke stellingen werden opgerold en de tegenstan der werd van zijn achterwaartsche verbindin gen afgesneden. In hevige luchtgevechten verloor de vijand hier 16 vliegtuigen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer deed de vijand slechts vrij zwakke aanvallen. Concen traties pantserwagens werden door artillerie vuur vernietigd. Aan 't geheele Afrikaan sche front vielen gisteren slechts plaatselijke gevechtsac ties waar te nemen. Een groot Britsch vracht schip werd ten Noord-Westen van Bengasi door bomtreffers zwaar beschadigd. Duitsche jagers schoten vier Britsche jachtvliegtuigen neer. Een eigen jachtvliegtuig wordt vermist. Bij storingsaanvallen "van afzonderlijke Britsche bommenwerpers op Noord- West-Duitschland en bij nachtelijke vluchten naar het Duitsche kustgebied wer- den vijf, boven West-Frankrijk en voor de Engelsche Zuid-Oost-kust nog twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Zooals reeds in een extra-be richt is gemeld, hebben Duitsche duikbooten in het Noorden en het midden vpn den Atlanti sc hen Oceaan in onvermoeiden strijd tegen de vijandelijke scheepvaart weer 15 schepen van tezamen 108.000 ton in den grond geboord. Twee andere schepen en een torpedojager 'van den convooidienst werden getorpedeerd. t Door deze operaties werd de vijandelijke ravitailleering voor Noord-Afrika bijzonder zwaar getroffen. Onder de vernielde schepen bevond de Engelsche ifaailboot „Ceramic" (18.713 t.), die als troepentransportschip op weg was naar Noord-Afrika. Dit schip zonk terstond na de torpedotreffers, zoodat bij den heerschenden storm en den zwaren zeegang kan worden aangenomen, dat een groot aan tal menschenlevens is verloren gegaan. Van hetzelfde, convooi verloor de vijand 3 andere schepen met oorlogstuig. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt Aan het front van Cyrenaica werden artillerieposten en concentraties vijandelijke troepen doeltreffend door onze artillerie be stookt. Duitsche jagers schoten in een lucht gevecht vier vijandelijke machines neer. In Tunesië werd de militaire activiteit te land en in de lucht door het slechte weer be lemmerd. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen van nacht een hevigen aanval op T u r ij n. Er werd aanzienlijke schade aangericht, vooral aan gebouwen in het centrum van de stad, waaronder de universiteit en een ziekenhuis. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Een vliegtuig werd door het afweergeschut geraakt en stortte midden in de stad neer. De uit zeven personen bestaande bemanning is omgekomen. Korte berichten. (D.N.B.) Naar Reuter uit Algiers meldt, heeft de commandant van de Fransche duik boot „Casablanca", die uit Toulon naar Al giers is ontsnapt, voor den zender verklaard, dat de Fransche vloot te Toulon voornemens was naar de Geallieerden door te breken. Er was echter niet genoeg brandstof aanwezig geweest. (D.N.B.) De militaire medewerker van de „New-York Times" schrijft, dat op het oogenblik op meer dan 50 'punten ter wereld Amerikaansche soldaten zijn gelegerd. (D.N.B.) Koning Gustaaf van Zweden vierde Dinsdag het 35-jarig jubileum zijner regeering. De dag is in alle stilte herdacht in het koninklijk paleis. - De Times meldt uit New-Delhi: Aan een spoedig offensief van de geallieerden in Birma valt niet te denken. Tsjoenking blijft voorloopig aangewezen op aanvoer' door mid del van transportvliegtuigen want de geallieer den hebben op het oogenblik een te groot ver bruik van oorlogsmateriaal aan de andere fron ten. (D.N.B.) De Amerikaansche vloot en luchtmacht treffen voorbereidingen tot een offensief op de steunpunten der Japanners op de Aleoeten, zoo heeft Knox verklaard. De Amerikaansche marine is besloten de Aleoeten vrij te maken van den vijand. (D.N.B.) (D.N.B.) Radio-Algiers heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst medegedeeld, dat generaal Eisenhower een overeenkomst heeft gesloten met' den gouverneur-generaal van Fransch-West-Afrika, generaal Boisson, waar bij de Geallieerde luchtstrijdkrachten verlof krijgen gebruik te maken van de vliegvelden van West-Afrika op hun route van de Ver. Staten naar het Midden-Oosten. (D.N.B.) De woordvoerder van de Ja- pansche marine, Hiraide, heeft meegedeeld, dat Japan den laatsten tijd nieuwe groote slag schepen in dienst heeft gesteld, die voor het voorste front zijn bestemd. Ook zijn er vlieg- kampsdhepen gereed gekomen en reeds in dienst gesteld, bij welker bouw rekening is ge houden met de jongste ervaringen uit dezen oorlog. Bovendien zijn er nieuwe kruisers en torpedojagers in aanbouw. 1ÜiMililiMi SS-bergjagers leiden hun met wintervoedsel beladen muildieren over den met sneeuw bedekten knuppel- dam door het Karelische oerwoud naar hun stellin gen, waar de voorraad voor de wintermaanden op- geslagen wordt. SS PK Langner-PBZ-R-P H m. GEBROKEN TROTS. Door H. Kipgmans, 18) -o— Lasterie wil nog protesteeren, maar het baat hem niet. Mevrouw is reeds opgestaan en even later bevinden zij zich in de achterkamer suites heeft dit oude huis niet waar een groot instrument zich bevindt, dat een uitste kenden klank heeft. Het blijkt hem weldra, dat Jeanette niet onverdienstelijk speelt. Zij is ook de organiste van de kerk, 'weet mevrouw hem nog toe te vertrouwen. „Wat zal het zijn?" vraagt Mary, wijzend op de vele muziek, in den standerd. „Mag ik even?" Lasterie bladert en wijst een stuk aan. Hij weet, de tenorpartij er van goed te kennen. „Zou dit gaan?" „Het zal wel lukken," meent het meisje. Na het prealudium vallen sopraan en tenor in. En onmiddellijk zijn ze er in ook. „Ik maak u mijn compliment," zegt Abel oprecht gemeend, „u zingt uitstekend". Dan wendt Jeanette zich om„En ik maak u mijn compliment. Ik zou op „Sursum Corda" niet één tertor kennen, die zóó geschoold is". „Ho, ho, u maakt mij verlegen. Ik ben, heusch niet zoo goed. Óp het Oratorium in Utrech't zijn heel wat betere krachten." „Dat kan ik niet beoordeelen, maar voor Noordam spant u'de "kroon. U moet vast lid worden, ook van het aparte koortje". „Dan mag je mijnheer Lasterie wel eens vertellen, wat je daarrriee bedoelt", vindt me vrouw. Zij heeft stil zitten luisteren en onder wijl een blik van triomf op haar man geslagen, die zeggen moet: is hij niet een aardige vent? De meisjes kunnen ook goed met hem opschie ten. Die moet hier meer komen Abel veinst van niets te weten, als hij luis tert naar de uiteenzettingen van Jeanette over het plan van Kaasmaker, dat hij dien morgen al' van mevrouw Offenbach heeft gehoord. „Een leuk idee. Maar van dat clubje moet ik geen geval lid worden, want dat zal mij te veel tijd kosten. Méér dari één avond in de week voor ontspanning is voorloopig genoeg, 'k Heb al mijn tijd noodig voor mijn studie." '„Dan wordt u lid van dat kleine clubje al leen", bepleit Mary. „U moet er vast bij. We kunnen u niet missen, 'k Zal er wel eens over spreken met mjjnheer Kaasmaker. Die zal het wel goel vinden. Dat komt wel in orde". „Er wordt hier zonder mij over mij beslist, mevrouw," klaagt Abel koddig. „Kunt u dat nu toestaan?" „Zoo ben ik nu heele dagen aan drie vrou wen overgeleverd, makker," lacht mijnheer Piccardt. „Maar u bent er nog niet aan ondergegaan," ketst Abel terug, tot groot vermaak van me vrouw en de dochters. „Per saldo wordt een mensch tegen alles immuun, niet?" vindt mijnheer. Ze zingen nog eenigen tijd en keeren dan terug naar de voorkamer, waar het gesprek over van alles en nog wat wordt voortgezet. Abel moet toegeven, dat mevrouw Piccardt in derdaad een onderhoudend iemand is. Je ver veelt je er niet,'als je daar bent. En zonder nfi bepaald kwaad te spreken van de mede bewoners van het, d°rP komt Lasterie heel wat te weten. Mevrouw Piccardt weet de menschen aardig raak te typeeren. Hij vraagt zich al leen af, of zij dat van zichzelf ook kan. Dat betwijfelt hij. Want zelfkennis zou haar tot wat voorzichtigheid moeten -manen. Hij heeft haar in den loop van den verderen avond dóór. (Wordt' vervolgd.) VICE-ADM. FERWERDA OVERLE DEN. Te Wassenaar is op 57-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde vice-admiraal H. Ferwerda, oud-vlootvoogd van Indië, Vice-admiraal Ferwerda-is van Februari 1936 tot in het midden van 1939 commandant van de zeemacht in Ned.-Indië geweest. Hij heeft veed gedaan voor den marinelucht vaartdienst. 100 DOODEN BIJ DE „ISAAC SWEERS". Blijkens een V.P.B.-bericht hebben bij den ondergang van den Ned. tor pedojager „Isaac Sweers", in de Middelland- sche Zee, 100 leden van de bemanning den dood in de golven gevonden. NIEUWE NAAM VOOR BATAVIA. Het Japansche -departement van voorlich ting heeft bekend gemaakt, dat Batavia voortaan den naam draagt van Dyakarta. (D ;N.B.) VOLKSTUIN EN VOEDSELVOOR ZIENING. De volkstuin speelt bij de voed selvoorziening van ons volk een niet onbe langrijke rol. Bij de productieslag zijn alle krachten ingezet en de volkstuinders, waar onder vele „oorlogsvolkstuinders" zijn niet ontevreden, vertelde het dagelijksch bestuur van het verbond Van volkstuinders. Er was in totaal 350 ton aardappelen uitgepoot op de voor de gelegenheidstuinders vrijgemaak te gronden en de 20:000 oorlogsvolkstuinders hebben gemiddeld 3 mnd. geoogst. Verleden jaar zijn voor volkstuinen in Nederland 280 ha beschikbaar, gesteld. Veel te weinig. Wij maken ons thans gereed voor het a.s. jaar, aldus het dagelijsch bestuur van het verband. In de eerste plaats worden er grondmonsters genomen van alle terreinen. Wij pogen dan de noodige kunstmesttoewij- zingen te krijgen. Voorts streven wij naar verbetering der gronden door betere drai neering. Er worden door den Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst-cursussen gegeven om de volkstuinders wegwijs^ te maken. Vootaardappelen en plantgoed hebben wij voor het a.s. seizoen reeds ingekocht. Ons streven is uit de „oorlogs"-tuinders goede volkstuinders te maken. Alle volks tuinen zijn thans geregistreerd en daardoor is het uitgesloten, dat iemand meer dan één tuin heeft. Ook de „schijn"-tuinen verdwij nen met het invoeren der registratie. In totaal zijn er in Nederland, ruw ge schat, een half millipen volkstuinen en is het de bedoeling, dat in- de toekomst alle volks tuinders zich aansluiten bij het verbond. Gebruikt vooral een hooikist. Door de brandstofrantsoeneering staat de hooikist weer in het middelpunt van de be langstelling, vomdat er een belangrijke be sparing op het gebruik van gas en electrici- teit mee kan worden bereikt. Veel spijzen worden beneden de kooktemperatuur van 100 gr ,C. gaar, mits men ze maar lang ge noeg aan de warmte blootstelt. Op dit prin- cipe^berust het gaarmaken in hooikist of kookzak. Eerst brengt men het gerecht aan de kook, laat het eenigen tijd doorkoken en plaatst het daarna zoo snel mogelijk in een omgeving, welke de warmte slecht geleidt. De temperatuur daalt dan slechts langzaam en de inhoud van de pan heeft voldoende gelegenheid om gaar te worden. Alleen bij gerechten' met een zeer langen kooktijd wordt de afkoeling te sterk. Deze moet men dan ook na vier uur opnieuw aan de kook brengen om ze vervolgens nog eens in de hooikist te plaatsen. De hooikist geeft zelf geen warmte, maar bewaart ze alleen. Er kan dus geen sprake zijn van doorkoken van, Nde spijzen. De beschuttende laag om de pan moet een voldoende dikte hebben en ge maakt zijn van goed isoleerend materiaal. Hiertoe kunnen gerekend wordenhooi, houtwol, kranten en papierwol. Dit laatste kan men zelf maken door kranten in smalle reepen te knippen. Een nadeel hierbij? is, dat het tot proppen in elkaar gaat zitten, en dan weer vernieuwd moet worden. De vulling mag niet te stevig gestopt worden, daar stilstaande lucht eveneens isoleerend werkt. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 11 December 1942. 's M. tot 8.37 u. 's Av. van 16.29 u. DE STREEKBEURS. De Westbra- bantsche-Zeeuwsche streekbeurs, welke te Bergen op Zoom wordt gehouden, is- Dins dagmorgen door de heeren Broekmans en Poppe, resp. voorzitter en secretaris van de beurs, geopend. Het feit, dat dit de 15e beurs is, welke in Bergen op Zoom door de stich ting Westbrabantsche-Zeeuwsche streek- beurzen werd georganiseerd, was voor hen aanleiding een kort overzicht te geven over de afgeloopen twee jaar, waarbij zij tot hun voldoening konden vaststellen, dat alle beur zen uitstekend zijn geslaagd. Middelburg. Wegens overtreding der wegenverkeers regeling (het op hoeken van straten geen richting aangeven) fs proces-verbaal opge maakt tegen E. J. P. en J. v. d. S. alhier. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den banketbakker C. P. wegens overtreding van de prijzenbeschikking 1940: het te duur ver- koopen van taartjes. Zuid-Beveland. WEMELDINGE. De sluisknecht J. v. S. alhier, had een dezer dagen het ongeluk door de duisternis misleid,, in de sluis te val len. Op zijn hulpgeroep schoten direct eeni- ge collega's te hulp, doch deze faalde, door-: dat hij de hem toegeworpen reddingsgordel niet greep of het bewustzijn daartoe niet had. Daarna heeft de sluisknecht Moorman, door gebruikmaking van een daar liggende roeiboot, den drenkeling, die reeds buiten bewustzijn was geraakt, op het droge ge bracht. Met toepassing van kunstmatige ademhaling is het slachtoffer weer bijge bracht, waarna Dr Gnirrep medische hulp verleende. Doodel. ijke ongelukken. Te Amsterdam zijn een 52-jarige man met zijn 50-jarige vrouw en 20-jarige dochter on der een tram geloopen. De 50-jarige vrouw werd gedood, de anderen gekwetst. Te Weert is de 41-jarige rangeerder G. T. tusschen de wagons geraakt en gedood. Te Hoogkerk is de 44-jarige portier S. de J. door de duisternis te water geraakt en verdronken. De 50-jarige G. H. R. is, terwijl hij zich in het duister per rijwiel naar Weesp begaf, in het MerWedekanaal gereden en omgeko men. Bij het ontsporen van een locomotief van een zandtrein werd de 33-jarige arbei der B. N4 uit Rotterdam gedood te Hoek van Holland. Het dochtertje van den heer J. K. te Standdaarbuiten, dat voor enkele dagen zoo ernstig kwam te vallen, dat het in het zie kenhuis te Breda moest worden opgenomen, is daar aan de bekomen verwondingen over leden. D i e f s t a 1 1 ë'n. Hoe het bezit van eert schoenenbon iemand noodlotig kan wor den ondervond een 21-jarige los werkman te Amsterdam. Hij pleegde inbraak in een zaak in de Roeterstraat aldaar, waar hij een groote hoeveelheid levensmiddelen, parfume rieën enz, ter waarde van f 1275 stal, Later werd echter een schoenenbon van hem in den winkel gevonden. Intusschen ontkent hij iets van de inbraak te weten. Voorts hebben dieven ingebroken in een bovenhuis aan de Elandsgracht te Am-\ sterdam, waar zij een dressoir openbraken en een portefeuille met f 23000 hieruit ont vreemdden. „Schandbord" te Hilver sum weer afgeschaft. Eenigen tijd geleden verscheen te Hilversum op last van den burgemeester een schandbord. Thans is op last van hooger hand waar schijnlijk uit juridisch oogpunt deze mo derne schandpaal weer afgeschaft. Projectiel ontploft. Een jongen van 12 jaar, die gisteren te Amster dam een mitrailleurkogel had gevonden, was zoo onvoorzichtig, dezen met een steen te gaan bewerken, waardoor'het projectiel ont plofte. De knaap kreeg verscheidene won den aan armen en dijbeenen en werd in een - zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Avond met verrassingen. Een meubelfabrikant te Amsterdam meende den Sint Nicolaasavond aan Bacchus te moeten wijden, waartoe hij een lange reeks café's be zocht. Toen hij weer thoss kwam, bemerkte de man, dat ook Bacchus een surprise voor hem in petto had gehouden. Derfabrikant ont dekte namelijk, dat hij zijn welgevulde porte feuille, waarin 4000 gulden aan bankpapier zat, kwijt was. f 75 0 0 boete. Bij een prijzencontro le, onlangs gehouden, was gebleken, dat de lederhandelaar C. Soeterbroek te Kaatsheu vel door het veel te duur verkoopen van rubberhakkén zeer groote winsten had ge maakt. De geoorloofde winst op dit artikel bedraagt f 3,52 £>er dozijn, Soetefbroek ver diende hier echter f 44,27 op. zoodat de winstmarge steeg tot boven 1100 procent. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Den Bosch heeft den lederhandelaar ver oordeeld tot een boete van f7500„ alsmede tot betaling van de proceskosten ten bedra ge -van f 375. Baby in de wieg gestikt. Te Vught is de baby van drie maanden van de familie v. d. G. met het hoofdje onder de kussens geraakt en gestikt. Een nieuwe komeet na dert met groote snel he id de aarde. Men schrijft aan het Alg. Hbld De onlangs door de sterrenwacht te Santia go de Chili ontdekte komeet heeft allerwe gen de belangstelling getrokken. Reeds is vastgesteld,dat zij in razend tempo de aar de nadert en van deze „slechts" 56 millioen km. is verwijderd. In den loop van deze maand zal' de komeet voor het bloote oog zichtbaar worden en in Februari zal zij het dichtst bij de aarde staan. DE NED. LANDSTAND EN' VER EENIGINGEN OP TUINBOUWGEBIED. Op -het gebied van den tuinbouw bestaan' naast den Ned. Landstand nog verschillende andere vereenigingen. Zoo b.v. op het gebied van de fruitteelt, de bloementeelt, bloembollenteelt, de boomteelt en de zaadteelt. Deze vereenigingen, aldus „De Landstand", dienen t.z.t. ingeschakeld ,te worden in het verband van den Ned. Landstand. Als voor- loopige overgangsmaatregel is met eenige ver eenigingen een regeling van samenwerking ge troffen. Deze samenwerking betreft alle be drijf s-technische en bedrijfseconomische- kwes ties (o.a. kostprijsberekeningen). Verg4deringen welke door de vereenigingen aangaande deze aangelegenheid worden uitge schreven, zullen worden bijgewoond door den Ned. Landstand. Vergaderingen welke dppr de Afdeeling Tuinbouw van den Ned. Landstand hierom trent worden uitgeschreven zullen worden bij gewoond door de betrokken vereeniging. Adviezen inzake bovenaangehaalde kwesties zullen te zamen en in gemeenschappelijk over leg bij de betrokken instanties worden aanhan gig gemaakt. Een dergelijke vorm van samenwerking is tot stand gekomen met le Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, de Groep Bloemisterij uit den Ned. Tuinbouwraad, de Pomologische Ver eeniging, de Bond van Boomkweekers en de Vereeniging Boom- en- Plantenbeurs. YERSEKE. Ingekomen: M. Verboom, mosselwerkster, van Oostburg naar Nieuwe- kerkstraat 32; A. A. Brouwers, burgemeester, van Goes naar Lepelstraat 7M. Verschuure, geb. Openneer, van Kruiningen naar Emmastr. 29; J. Vlaming, oesterkweeker, van Oost- Duinkerke, België, naar Kaaistraat 12; S. J. Filius, zonder beroep, van 's-Gravenliage naar Kerkhoekstraat 2; H. J. Bons, zonder beroep,, van 's-Gravenhage, naar. Langeville 29E. Jansens, dienstbode, van 's-H. Arendskerke n. Damstraat 122. Vertrokken: Wed. A. M. Steketee, geb. Staal, naar Kruiningen; Ph. C. van Ós en gezin, scheepstimmerman, naar Middelburg M. H. Tigelaar en echtgen., inspecteur prijs beheersching, naar Leeuwarden; F. van den Berge, los werkman, naar Wemeldinge; J. C. Harink, geb.' van Hekke, naar 's-H. Arends kerke; A. P., Jobse en gezin, landarbeider, naar Kapelle (Z.)J. C. van Wuijckhuijse, fröbelonderwijzeres, naar Wol f aartsdijkW. R. Bennink, off. Leger 4es Heils, naar Veen- dam; R. J. C. Bol, off. Leger des Heils, n. Veendam; J. P. Weststrate, geb. Jobse, naar Wemeldinge. DRIEWEGEN. Ingekomen: F. van de Waart, van Heinkenszand naar no. 93A. Courtin, van Heinkenszand naar no. 93. VertrokkenL. de Pree en gezin, naar- Hoe- dekenskerke; A. Komejan, naar Hoedekens- kerke. GRIJPSKERKE. Vertrokken: W. v. Oos ten, dienstbode, naar Middelburg; A. D. van DONDERDAG 10 DECEMBER 1942. Wij verwachten naar Zijn belofte nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waar gerechtig heid woont. 2 Petr. 3 13. Zon:, op 8.36, onder 16.29. Maan: op 10.37, onder ,19.33, 14 Dec.: le kwartier; 22 Dec.: volle maan. Wat wordt er dikwijls een misbruik gemaakt van de tekst: „Beproeft alle dingen, behoudt het goede", alsof hier opgewekt zou worden om alle dingen, ook de zondige, maar eens mee te makenI Alsof de Bijbel ons vrij zou, laten ons over te geven aan allerlei lichtzinnig heid en losbandigheidI Neen, er staat: „tootst alle dingen". - Men moet alles toetsen aan Gods Woord met geestelijk onderscheidings vermogen. Wat er goeds in is, moet men be houden. DE HOOIKIST BEWAART DE WARMTE: MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN. NED. HERV. KERK. Drietal: te Harkstede-Scharmer, cand. W. Bartlema te Markelo, cand. C. M. M. Ferguson te Den Haag en cand. J. Gras te Assen. Beroepen: te Wognum en Zwaag (N.-H.), A. de Wilde te Beusichem. Aangenomen: naar Veenhuizen, S. L. Hogebrink te St Michielsgestel. GEREF. KERKEN. Beroepen: te De Lier (2e pred. pl.), J. Drost, hulppr. aldaar. HULPPREDIKERS. N e d. H e r. v. Kerk. Aangenomen naar Makkum, S. Ju lius, cand. te Dieren en Godsd. leeraar R. O. G. te Doetinchemnaar Amstelveen, P. C, S. v. d. Hoff te "Veenhuizen. GEREF. KERKEN. Benoemd te Oss, F. Kouwenhoven, cand. te Maassluis. DS M. HOFMAN. Woensdag 16 Dec. a.s. viert Ds M. Hofman, pred. bij de Geref. Gem. van Moercapelle, zijn zilveren ambts jubileum. De jubilaris werd 3 Maart 1873 te Beekbergen geboren en kwam eerst op ge vorderden leeftijd tot het predikambt. Op 16 Dec. 1917 bevestigde wijlen Ds Kieviet hem te Rijssen in zijn eerste gemeente. In 1924 vertrok hij naar Krabbend ij ke. 15 April 1936 verbond hij zich aan zijn te genwoordige gemeente. Ds Hofman is voor nemens Woensdag 16 Dec. a.s. 's-middags om half twee een gedachtnisrede te houden. EMERITAAT. Ds C. B. Holland, Ned. Herv. pred. te Putten o. d. Veluwe, heeft bij het Prov. kerkbestuur van Gelderland eervol emeritaat aangevraagd. Ds Holland aanvaardde 1 Maart 1903 te Moercapelle het predikambt. In 1905 vertrok hij naar Den Ham, welke standplaats hij in 1912 met Driesum verwissselde. In 1915 werd Ds Hol land predikant te Raamsdonk 'om in 1918 te Kampen zijn intrede te doen. In 1924 ver trok hij naar Huizen en in 1929 verbond hij zich aan de gemeente van Delfshaven. Se-» der 19 April 1931 dient hij zijn tegenwoor- dige*gemeente. Aan Ds A. Oskam, N. H. pred. te Lex- mond is met ingang van 1 Jan. a.s. om ge zondheidsredenen eervol emeritaat verleend. Ds Oskam staat sedert 1916 in het ambt en, heeft achtereenvolgens de gemeenten te Benthuizen, Rouveen, Hedel, St Anna- land en Lexmond gediend. VEÉRE. A.s. Zondagavond 7.30 uur wordt in de Geref. Kerk een interkerkelijke dienst gehouden, waarin Ds W. de Graaf, Geref. pred. te Gapinge en Ds M. L. W. Schoch, Herv. pred. te Veere zullen-spreken over de vraag: „Regeert God de wereld?" Het was eerst de bedoeling, dat Ds J. W. Smitt, Ge ref. pred. alhier zou spreken, maar door een spoedoperatie is hij helaas hiertoe niet in staat. Het Herv. kerkkoor zal eenige liede ren zingen. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Benoemd bij de Ned. Herv. Gem. te S e - rooskerke (W.), tot ouderling( vac. J. Brevet) P. Olreë en (vac. P. Boone) M. Steyn. Herbenoemd als diaken, H. Janse Cz. en J. in 't Anker. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk te Hoedekens kerke is herkozen P. J. Hoek v. Dijke en tot diaken J. la Grand. De Pensioenraad van de Ned. Herv. Kerk heeft besloten, het percentage voor de berekening van de bijdragen der gemeen te aan de Aanvullingskas vobr het Rijks- emeritaatspensioen voor 1943 te stellen op 10 Verder besloot deze raad behoudens na der besluit van de Alg. Synode i/de uitkee- ring van de algemeene Weduwen- en Wee- zenbeurs voor 1943 te stellen op f 300, de uitkeering van het hulppensioenfonds op f 80 en de uitkeering van de hulpbeurs op f 60. A- FLACH. Per 1 Febr. a.s. heeft de heer A. Flach wegens het bereiken van den I 60-jarigen leeftijd ontslag aangevraagd als hoofd der Chr. school te Meliskerke (Z.) Hij diende het Chr. onderwijs sedert 1904 als onderwijzer te Rijsoord en vanaf 1910 te Papendrecht. Sedert 1 Jan. 1914 is hij hoofd der Chr; school te Meliskerke. PROMOTIE. Aan de V. U. is bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld„Orde en wan orde in de eenvoudigste roosters", de heer P. Groen te Driebergen. BENOEMD tot onderwijzer(es) aan de Chr. school te Benthuizen, mej. A. J. Smits aldaar. der Zweep, landboüwersknecht, naar Soest; J. J. Jansen,, wed. J. W. Sandifort en gezin, ambt. Distributiedienst, naar Oost- en-West- Souburg. KORTGENE. Ingekomen: P. J. Smits, van Vlissingen; J. M. v. d./Vliet, van Goes; Jac. Maas, van O. én W.-Souburg; M. Karreman, van Den Haag; W. Kiouwer, van Wissenkerke. Vertrokken: J. H'. P. de Koster, naar Hoe velaken; J. A. Jasperse en gezin, naar Win kel P. v. Giist en gezin, naar Middelburg L. P. Verburg, rfaar Diepenveen. WISSENKERKE. Ingekomen: P. J. van Doorn en gezin, van Westkapelle; J. A. Duine en gezin, van Veere; J. Filius, van Wierin- germeer. Vertrokken: A.- M. Filius, naar Krabben- dijke; J. W. Faasse, naar Gtoes; M. C. Cle ment, naar Den Helder; W. Kouwer, naar Kortgene; C. M. Filius, naar Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1