WOENSDAG 9 DECEMBER 1942 57c Jaargang, No. 60 FEUILLETON. DAGKALENDER. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. WAT NIEUWS. Het is niet veel moois, wat de Bijbel ons vertelt van de Atheners' in Paulus' dagen. Ze besteedden .hun tijd tot niets anders dan om wat nieuws te zeggen en te hooren. Dit soort menschcn is waarlijk niet in de eerste eeuw onzer- jaartelling uitgestorven en het woont ook in andere plaatsen dan Athene, ja er zijn ook in den tegenwoordigen tijd en in ons land tal van deze lieden. Men verbreidt nieuws en men ziet uit naar nieuws. Met de betrouwbaarheid neemt, men het zoo nauw niet. Is er geen nieuws d^.n stelt tnen zich wel tevreden met het gerucht. En hierbij schijnt het er al heel weinig-op aan te komen qf het waarheid bevat. Raak of mis, men giert naar nieuwtje of gerucht en geeft het' ijverig door. Sommige menschen, vooral ook jongeren, grijpen naar wat oppervlakkige lectuur en mee- nen daarmede te kunnen volstaan. Ze zetter zich niet aan de lezing en bestudeering van de dingen, die wat dieper dan aan. de oppervlakte liggen. En zulken meenen dan nog, getuige het air dat ze aannemen, dat Ze aardig wat in hun mars hebben. Zélfs op geestelijk gebied hebben ze niet genoeg aan het beproefde oude. Ze vergeten, dat dit oude altijd weer nieuw is en dat uit de schatkamer der H. Schrift steeds oude en nieuwe dingen te voorschijn gebracht worden Zij, die ernstig en biddend Gods Woord on derzoeken en den dienst des Woords geregeld bijwonen, weten en ervaren het, dat God alle dingen nieuw maakt en licht geeft over de vragen van den dag. Hier wordt waarlijk in den vollen zin van het woord wat nieuws ver kondigd. Het oude is hier voorbij gegaan en zie, het is alles nieuw geworden. In Christus is er een nieuwe, schepping en voortdurend wordt door Zijn Geest ons boos gemoed vernieuwd. Wij leeren van Hem mede lijden, goedheid, ootmoed, zachtmoedigheid, lankmoedigheid, verdraagzaamheid en verge vensgezindheid. s En ten slotte gaat ons hart verlangend uit naar den nieuwen hemel en de nieuwe aarde, die wij mogen verwachten. Het waarachtige Christendom predikt inder daad Veel nieuws. Het is geen verstarrend con servatisme, maar brengt allerwegen verande ring. Geen uiterlijke echter, maar een, die den wortel raakt. Een oprecht Christen heeft dan ook geen tijd en lust voor het aanhooren en verbreiden van leege praatjes en onware geruchten. Hij heeft wat anders en wat beters te doen. DUITSCHE DOORBRAAK BIJ HET ILMENMEER - SOWJET-AANVAL- LEN AFGESLAGEN. - DE STRIJD IN TUNESIë DUURT VOORT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Bij acties van Duitsche en Roemeensche stoottroepen in den Kaukasus werden kazematten en gevechtsposities van den tegen stander onschadelijk gemaakt. Wurttembersche grenadiers behielden een pas verworven heu- velstelling ondanks hevige tegenaanvallen. Bij de nog voortgaande gevechten in het gebied van de T e r e k maakte een pantser corps in zeven dagen 6670 gevangenen; 46 ge pantserde voertuigen werden vernield of buit gemaakt, evenals 94 stukken geschut en tal rijke infanteriewapens. Jachtvliegers vielen in duikvlucht spoorwegwerken en motorvoertuigen van den vijand aan. - In de Groote Don-Bocht herhaal den de bolsjewisten gisteren hun hevige aan vallen met sterke vechtwagenformaties. Deze aanvallen stortten ineen onder den afweer van onze troepen, die-door Duitsche en Roemeen sche gevechtsvliegers werden gesteund. In den sector Kalinin-Ilmenmeer gingen de Duitsche troepen tot den tegenaan val over. Zij braken 15 km. in de vijandelijke linies door. Hierdoor staan deze troepen thans op de ravitailleeringswegen van den vijand. Sedert het begin van den afweerslag op 25 Nov. werden in het gebied dat door één leger werd bestreken, ruim 25.000 gevangenen ge maakt, 1051 vechtwagens, groote hoeveelheden geschut en infanteriewapens van den vijand buit gemaakt of vernietigd. Vrij zwakke aanvallen der Sowjettroepen ten Zuiden van het L ado gameer mis lukten in het afweervuur van Alle wapenen 17) GEBROKEN TROTS. door H. Kingmans. „Je kunt wel eens gelijk' hebben. Och, me vrouw' is een best mensch, hoor. Aardig en lief. Je zou zeggen: te lief, maar dat valt wat mee, vind ik. Zij méént het goed. Maar ik kan niet ontkennen, dat de vrouw er de baas is in huis." Haar oogen pretlachen," maar waarom zegt zij niet. Want ook mevrouw Offenbach denkt, evenals dominee Ver voorn Op de bestuursver gadering, aan de beide dochters Piccardt, die maar niet „aan den man" kunnen komen, ter wijl de moeder dat zoo graag zou zien. Zij vertelt dat evenwel niet aan Lasterie. 't Is ook niet noodig, want die heeft al duidelijk blijk gegeven, zélf uit zijn doppen te kunnen kijken. 's Avonds stapt Lasterie er op af. De Kerk straat is midden in het dorp en nummer twin tig is gauw gevonden. Het is een groot huis van slechts één verdieping, deur in het mid den, aan weerskanten twee groote ramen. Een echt oud huis, maar gemoderniseerd, naar hij spoedig bemerkt. Zelfs voorzien van centrale verwarming. Er is geen bezoek, zooals gezegd was. Dat moet ook niet, vindt mevrouw al gauw. 't Is leuker, omjnet eigen clubje te zijn. Nu, dat is in orde. Mijnheer is er en mevrouw en de beide dochters Jeanette en Mary, die ruim een jaar m leeftijd verschillen. Jeanette is vier en twin tig, Mary moet straks drie en twintig worden. Zoo en passant weet mevrouw dit den gast mee te deelen. De meisjes zijn niet onaardig, reeds vóór de Duitsche stellingen. Aan het front in Cyrenaica bestookte de artillerie vijandelijke colonnes motorvoertui gen en batterij stellingen. In Tunesië houden de gevechten met af zonderlijke groepen vijandelijke strijdkrachten aan. Bij krachtige vliegtuigaanvallen op P h i - 1 i p p e v i 11 e werden voor anker liggende schepen, kade-installaties en opslagplaatsen herhaaldelijk getroffen; door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen werd een aantal 'vijande lijke vliegtuigen vernield op een vliegveld met een sterke bezetting. Duitsche en Italiaansche jachtvliegers scho ten boven Noord-Af rika acl)t vijande lijke vliegtuigen neer. De Duitsche luchtmacht verloor hierbij één vliegtuig. In het Westen verloor het Britsche lucht- wapen gisteren vijf toestellen. Een eigen vlieg tuig wordt vermist. Duitsche jagers onderna men overdag teen aanval op verkeersinstallaties en troepenverzamelplaatsen aan de Engel- sche Zuidoostkust. Transportformaties van het luchtwapen heb ben zich aan het Oostfront en in het gebied van de Middellandsche Zee in moedige' en vaak door den vijand sterk bedreigde prestaties, op nieuw bijzonder onderscheiden. Zij hebben meerdere malen bijgedragen tot gevechtsopera ties van beslissenden aard. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt: Toegenomen bedrijvigheid van verkenners in Cyrenaica. De artillerie bombardeerde met aanzienlijke uitwerking colonnes motor voertuigen en vijandelijke batterijen. Onze luchtmacht viel met geschut- en mitrailleur- vuur een groep lichte vrachtauto's aan, waar bij er zes werden vernield en andere bescha digd. Zes vijandelijke vliegtuigen werden in gevechten neergeschoten; een ander werd door vuur van het luchtdoelgeschut getroffen en stortte in zee. Een Engelsche hoofdofficier, die tot de bemanning 'behoorde, werd gevangen genomen. Aan het front in T u n e si zijn plaatse lijke acties ten voordeele van de As geëindigd. Duitsche jagers vernielden twee Britsche vlieg tuigen. De haven van Philippevillè (Alge rije) werd hevig aangevallen door escadrilles bommenwerpers, die een gemeerd schip en "opP slagplaatsen troffen, waardoor groote branden werden veroorzaakt. In den afgeloopen nacht hebben enkele bom men, die boven de omgeving van Tripolis werden uitgeworpen, onder de Lybische bevol king zeven personen gedood en vier gewond. De strijd in Tunesië. Een tankslag, die eenige dagen duurde, leid- j de er toe, dat de Britsch-Amerikaansche troe pen het strategisch belangrijke spoorwegknoop punt Teboerba (op ongeveer .30 km. ten Wes ten van de stad Tunis) moesten ontruimen. De woordvoerder van generaal Eisenhowers hoofd kwartier heeft Tnmiddels'over dezen slag ver klaard, dat „door de ernstige verliezen, die aan beide zijden wel ongeveer gelijk zullen zijn geweest", een hergroepeering. van de Britsch- Amerikaansdhe troepen .moet worden uitge voerd en „United Press" voegt hieraan toe, dat deze hergroepeering noodzakelijk is gewor den, doordat de spits der Geallieerde strijd krachten niet sterk genoeg was om den on verwacht hevigen tegenaanval der As-troepen het hoofd te bieden. Te. Londen wordt thans volgens een door het D.N.B. geciteerde bericht van het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" verklaard, dat het on waarschijnlijk is, dat de geallieerde opmarsch naar Tunis en Bizerta zal kunnen worden voortgezet, alvorens er verbetering is gekomen in de krachtsverhouding in de lucht. Het hoofdkwartier van het in Tunesië ope- reerende eerste Britsche leger heeft, naar Ste- fani via Londen en Bern verneemt, toegeger ven, dat er op het oogenblik een aanzienlijke strijdmacht der As in Tunesië aanwezig is. De thans geleverde eerste gevechten worden intusschen van Duitsche zijde nog niet als het begin van den grooten strijd beschouwd. Men is feitelijk nog steeds in het stadium der voor bereiding. Tharls wreekt zich, naar de opvatting van Berlijn, de groote stategische fout, die de Ge allieerden hebben begaan, toen zij hun verras sende landing in Noord-Afrika niet uitstrekten tot Tunesië. Goebbels vergelijkt 1942 met 1939. In een rede heeft minister Goebbels een vergelijking gemaakt tusschen den toestand van 1939 en dien van 1942, waarbij de op alle oorlogstooneelen bereikte resultaten in het oog vallen. En ontstaat er naast alle voordeelen soms ook eens een gering nadeel, dan kan men dat rustig op den koop toe nemen. De bezetting van Noord-Afrika noemde Goebbels geen overwinning maar een intrige: het is geen kunst een gebied te bezetten, welks eigenaar de deuren daartoe openzet. De Sowjet'-offensieven kunnen aan den toe stand niets meer veranderen, daar zal de betere mensch, het betere ras, de betere wereldbe schouwing en de betere leiding de definitieve overwinning behalen. Het lot van Groot-Brittannië hangt weer aan een zijden draad, zooals dit volgens de be kentenis der Engelschen zelf ook in den vori- gen oorlog het geval is geweest. Engelands pogingen een wig te drijven tus schen de as-mogendheden, is een mislukking geweest, daarop heeft de Duce het passende antwoord gegeven. In Duitschland is het ver trouwen in den- Fiihrer nimmer zoo sterk geweest als thans. Herstel der Spaansche monarchie? In een rede, welke generaal Franco te Ma drid hield, heeft hij gezinspeeld op het her stel der Spaansche monarchie. Hij verklaarde n.l. onder meer„Wanneer het bélang van Spanje zulks eischt, dan kan het traditioneele regeeringsstelsel, dat Spanje door de geschie denis heen continuïteit en dagen van roem ge schonken heeft, weer ingevoerd worden. Doch alles moet ondergeschikt gemaakt worden aan de voltrekking en het voortbestaan van onze nationale revolutie". Korte berichten. (S.P.T.) Volgens zoo juist binnengekomen berichten van Engelsche correspondenten uit het gebied van den Stillen Oceaan, hebben de geallieerde troepen het offensief geopend te gen de laatste stellingen der Japanners op Nieuw-Guinea, van Boena tot Goena. Een vrij belangrijk aantal soldaten zou hierbij door de lucht naar de uitgangsstellingen voor den aan val zijn getransporteerd. Men is er aan geal lieerde zijde nu ook in geslaagd, op Nieuw- Guinea zeer zware artillerie aan land te brengen. Maandagnacht hebben Britsche vliegtui gen brisant- en brandbommen geworpen op verscheidene plaatsen in West- en Zuid-West- Duitschland, o.a. op woonwijken van Karls ruhe en Pforzheim. De bevolking leed ver liezen aan dooden en gewonden. Bij deze aan vallen werden vijf Britsche bommenwerpers neergeschoten. (D.N.B.) De evacuatie van de Italiaan- .sche burgerbevojking, welke niet strikt nood zakelijk in de steden mo^t blijven, wordt in geheel Italië stelselmatig ten uitvoer gelegd. (D.N.B.) Eitel Friedrich, prins van Prui sen, de tweede zoon van den vroegeren Duit- schen keizer, is aan een beroerte overleden. Hij was 59 jaar oud. Clandestien slachten zwaar gestraft. Voor het Duitsche Landesgericht in de bezette Nederlandsche gebieden te 's-Gra- venhage hebben zich dezer dagen de Neder landsche staatsburgers Wilhelmus Antonius van Aspe-rt en Ka- rel Timmermans, beiden uit V u g h t, te verantwoorden gehad. Hun werd ten las te gelegd in verscheidene gevallen clandes tien te hebben geslacht. Van Aspert en Tim mermans waren reeds op 5 Juni 1942 wegens clandestien slachten in vereeniging van ten minste tien tot twaalf varkens veroordeeld. Zij stonden toentertijd terecht voor deh Ne- derlandschen economischen rechter in 's-Hertogenbosch, die elk der verdachten veroordeelde tot de wettelijk vastgestelde minimumstraf van zes maanden gevangenis. Hoewel de verdachten door deze veroordee ling voldoende gewaarschuwd hadden dienen te zijn, hebben zij, blijkens het verhoor door de Nederlandsche politieautoriteiten, op nieuw in acht gevallen clandestien geslacht. Daar deze strafbare feiten krachtens haar omvang moeten worden beschouwd als mis daden waardoor de algemeene voedselpositie in gevaar wordt gebracht, heeft het Duit sche Landesgericht deze kwestie behandeld, Het Landesgericht heeft Aspert en Timmer mans elk tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden veroordeeld. Dit geval geeft aanleiding om er opnieuw op te wijzen, dat clandestiene slachters vol gens Duitsche opvatting pafasieten en oor logsmisdadigers zijn. Op ernstige gevallen van clandestiene slachtingen staat volgens de Duitsche wet tuchthuisstraf of de dood straf. Post- en briefpakketten voor krijgs gevangenen uitsluitend via Roode Kruis. Postpakketten en briefpakketten, bestemd voor alle Nederlandsche krijgsgevangenen, moeten in den vervolge uitsluitend aan de 4e afdeeling van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Bezuid'en- hout 33 te 's-Gravenhage worden toegezon den. Het Nede'flandsche Roode Kruis zorgt dan voor verdere doorzending. De P. T. T. heeft de opdracht gekregen alle rechtstreeksche zendingen naar de ge vangenkampen van 8 December af te weige ren. Wegens overbelasting der transportmidde len is in het eigen belang der familieleden de verzending van alle pakketten naar dfe kam pen tot en met 5 Januari stopgezet, doch is aan belanghebbenden alleen het verzenden van winterkleeding in privé-pakketten van ten hoogste 2 kg via de 4e afdeeling van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis toegestaan. De regeling, te treffen na 5 Januari 1943, zal bijtijds door het Ned. Roode Kruis worden bekend ge maakt. BURGEMEESTERS. M. J. H. M. Hermens is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1943 eervol - ontslagen als burge meester van de gemeenten Amby en Bemelen. moet Lasterie bekennen, maar als hij een ver gelijking maakt met dat meisje, dat hij slechts even ontmoet heef bij mevrouw Offenbach en dien morgen bij de kerk dezen avond heeft hij haar trouwens weer gezien dan valt die niet uit in het voordeel van de dames Piccardt. Overigens baart die vergelijking hem weinig zorg. Hij praat met alle leden van het gezin, het meest met mevrouw, die daartoe aanleiding geeft, want die heeft nu eenmaal de leiding. Lasterie is nauwelijks drie kwartier gezeten, of hij kent bij wijze van spreken de geheele afstamming van de Piccardts en van mevrouws familie incluis. Het blijkt zelfs och, och, hoe is het mogelijk, kirt mevrouw, je kunt toch zien, dat we in een klein landje leven! dat Las terie nog een stukje familie heeft, die warem pel ook tot de familie van mevrouw behoort, nu ja, vér weg, hoor, maar uit te zoeken is is wel. Nu, aan die uitzoekerij begint Abel niethet laat 'hem tamelijk koud. „Sursum Corda" kómt ter sprake en Abel herhaalt was hij bij de koffie mevrouw Offen bach heeft gezegd. „Dat moet u doen", vat Mary, die nog heel weinig gezegd heeft, opeens vlam. „We heb ben gebrek aan goede tenoren, Kaasmaker zal in zijn schik zijn, als u lid wordt I" „U moet nog afwachten, of ik een goede tenor ben," lacht Abel. „Dat zal wel wat meevallen", meent Mary. Zij is geheel ontdooid. Abel vermoedt, dat zij veel van zingen houdt, misschien wel goed is. „Leg vast de proef af", lacht mevrouw. „Kom, Jeanette, jij voor het orgel en mijnheer en Mary zingen." (Wordt vervolgd.) In het Apollo-paviljoen te Amsterdam houdt de N.S. V.O. een jaarmarkt, waar allerlei artikelen, welke door de leden zijn vervaar digd ten verkoop worden aangeboden. De opbrengst komt ten goede aan de af deeling „Hulp en bijstand" der N.S.V.O. Dezer da gen bracht mevrouw Mus- sert een bezoek aan deze jaarmarkt. V.r.n.l.mevr. Mussert; mevr. De Ruy- ter, landelijk leidster der N.S.V.O. en mevr. Voute, eohtgenoote van den bur gemeester. Polygoon-Foto dienst N.S.B.-Cino-P H m. ZUIVELBEDRIJF VIJF MAANDEN GESLOTEN. Onlangs heeft de tuchtrechter te Roermond schriftelijk vonnis gewezen in een zaak tegen den leider van een belangrijk zuivelbedrijf in Zuid-Limburg, waarbij de zeer strenge straf van slhiting van het be drijf voor den duur van vijf maanden is op gelegd. Er was boter afgeleverd zonder vergun ning en zonder inneming van bonnen. Er was ongemerkte boter in het bedrijf voor handen. Er waren boterbonnen te Icort en bovendien was de administratie deels niet en deels onjuist bijgehouden. Daar uit reci dive is gebleken, dat door het opleggen van geldboeten geen verbetering is te verwach ten, heeft de tuchtrechter een ernstiger straf opgelegd in den vorm van sluiting van het bedrijf voor den duur van vijf maanden. BESTELWAGENS ALS PERSONEN AUTO'S. Houders van als bestelwagens in gerichte of gebruikte personenauto's zullen in den vervolge verplicht zijn een bijzonder kenteeken te voeren op de voorruit aan de van den bestuurder afgewende zijde. Dit moet bestaan uit wit papier_ of dergelijke stof, waarop, van voor het voertuig gezien, duidelijk leesbaar, in zwart, de letters B.W. in drukletters zfjin aangebracht. ï>e hoogte van bedoelde letters moet op z'n minst 10 cm bedragen, de lijndikte op z'n minste 0.5 cm. Niet navolging van deze verplichting kan intrekking van de rijvergunning ten ge volge hebben. WEER VIJF DOODEN DOOR DE BRITSCHE AANVALLEN. Ook gisteren voerde de Britsche luchtmacht terreuraan- vallen met boordwapens uit tegen de Neder landsche burgerbevolking, die daarbij 5 doo den, 2 zwaar- en 10 lichtgewonden' heeft te betreuren. INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND. De aangeslagenen in Bloe- mendaal hebben een gemiddeld inkomen van f 6462, terwijl' de aangeslagene in Itteren (Limburg) het gemiddeld met f 1251 moeten stellen. Ook per inwoner genomen is Bloemen- daaf er het beste aan toe met f 1919, waar tegenover in het" Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inkomen van slechts f 65 staat. De hoogste vermogens worden in 's-Gravenland aangetroffen, n.l. gemiddeld f 263.000 per aan geslagene, waartegenover enkele gemeenten staan met een gemiddeld cijfer van f 19.000. Per inwoner gerekend is Bloemendaal de rijk ste gemeente met een gemiddeld vermogen van f 18.000. Korte berichten. In den ouderdom van 78 jaar is te Bus- sum overleden de heer L. G; Schuurman, gëp. kolonel tit. der artillerie. De districtsassistenten bij den Rijks- pluimveeteeltvoorlichtingsdienst, B. van As- peren Vervenne, te 's-Gravenhage, F. Hoo- geveen te Leeuwarden en P. J. Wijk Pzn te Apeldoorn, zijn, te rekenen van 1 Januari 1942, bevorderd tot Rijkspluimveeteeltconsu- lent. De burgemeester van 's-Hertogenbosch heeft arts_J?. F. M. Karthaus benoemd tot eersten chirurg van het groot ziekeng_asthuis aldaar, als opvolger van Prof. Dr J. "Fr Nu- boer. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 10 December 1942. *s M. tot 8.36 u. 's Av. van 16.29 u. Goes. De politie heeft tegen M. J. v. B. pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het onbeheerd laten staan van zijn rijwiel. tylej. A. A. de V. deed aangifte van dief- .stal van haar rijwiel, dat voor St. Joanna on beheerd was neergezet. De fiets heeft daar gestaan tusschen 1520 uur. Men zij gewaar schuwd. Indien men zijn fiets onbeheerd laat staan, is er alle kans, dat deze verdwijnt. De politie zal tegen hen, die hun karretje onbe heerd langs den openbaren weg neerzetten streng optreden. Zuid-Beveland. KLOETINGE. A.N.W.B.-a v o n dr Gister avond is vanwege de A.N.W.B. in de Gemeen- teherberg, een propaganda-avond gehouden on der het motto: „U moest het eens weten, U moest het eens zien", waarvoor matige belang stelling bestond. Vooraf kon men een Bandsstand bezichtigen, waarbij mooie platen van ons land waren ten toongesteld. Na de opening heeft een lid van het Bondsr bureau een lezing gehouden over den Bond, welke van een club van enkele leden is uitge groeid tot een Bond met meer dan 100.000 leden. Spr. ziet dan ook in de initialen A. N. - W. B. geen afkorting meer van den Wielrij- dersbond, want de Bond is een bond van alle weggebruikers. De Bond helpt niet alleen de leden, maar allen, die dagelijks van den weg gebruik maken, profiteeren van zijn werk, het geen spr. met voorbeelden aantoonde. Na de lezing werd een geluidsfilm gedraaid, waarin prachtige opnamen waren te bewonderen vam de mooiste plekjes in ons vaderland. Deze propaganda-avond kan zeer geslaagd worden genoemd. 's H. ARENDSKERKE. De begrooting dezer gemeente voor 1943 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf f 272603,38 voor den ge wonen dienst, met èen post voor onvoorziene uitgaven van f 3471,32. Voor den kapitaal- dienst bedragen de ontvangsten en uitgaven f 2284,21. WOENSDAG 9 DECEMBER 1942. Hoedanig behoort gfj te zi(jn in heiligen wandel en godsvrucht. 2 Petr. 3 11. Zon: op 8.35, onder 16.29. Maan: op 9.38, onder 18.24. 14 Dec.: ie kwartier; 22 Dec.: volle maan. Menschen, die in de een of andere groote zonde vallen, zien we gewoonlijk bijzonder goed. Ze vestigen immers door hun daden onze opmerkzaamheid op zich. We zfjn maar wht bang, dat wij met dezen zondaar of die zon dares in aanraking komèn. Dat wil een fat soenlijk mensch niet. Jezus ziet anders. Hij ziet met een oneindig meedoogen. Hij, de Heilige, laat het toe, dat de zon dares Zijn vooton natmaakt mot tranen on zo mot haar lrnron droogt. Hij aanvaardt hot offer van zalf on Hü versmaadt haar kus niot. ZUINIG STOKEN BETEEKENT ZOOVEEL MOGELIJK WARMTE. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Reitsum (vac. H. Nobel), A. H. Knottnerus te Peize. Bedankt: voor Maartensdijk (vac. N. C. Bakker), H. A. Leenmans Jr te Ede. GEREF. KERKEN. D r i e t a 1te Twfj- zelerheide (vac. W. B. den Brave), cand. D. J. Modderaar, hulppr. te Zevenhuizen, cand. J. v. d. Zwaag, hulppred. te Zwolle en cand. W. J. P. Zwerver, hulppred. te Zuidhorn. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Bunschoten, J. Tamminga te Enschedé. Bedankt: voor Eindhoven (vac. A. Gruppen), J. Jongeleen te Apeldoorn. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: te Maastricht (vac. F. J. B. v. d, Chijs), prop. Dr C. W. Mönnich te Amsterdam. HULPPRÉDIKERS.' N e d. H e r v. Kerk: Aangenomen naar Amstelveen, cand. P. C. S. v. d. Hoff, hulppred. te Veen- huizen. Geref. Kerken: Aangenomen naar Hengelo, cand. J. J. C. Westera, hulppred. te Nijmegen. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. In de vacature P. Dekker voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Borssele werden uitgebracht 65 stemmen, waarvan G. Wal- hout Fz„ 37 stemmen en L. Ruster 27 stem men verkreeg. (Blanco 1 stem). Gekozen is dus G. Walhout Fz. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te Koudekerkezijn herkozen J. Roelse en tot diakenen N. Bosschaart en J. Polder man. Gekozen tot ouderling in de vacature J. Schipper, A. J. de Wit. Tot notabelen werden herkozen A. J. Stoppels en J. Klei- nepier en gekozen in de vacature J. Koole, W. P. Roose. DE R. K. KERK EN DE ARBEIDS DIENST. Naar het „Dagblad van het Zul-"— den" uit volkomen betrouwbare bron heeft vernomen, is het Hoogw. Episcopaat van de Roomsch Katholieke Kerk'iq Nederland ter zake van den Arbeidsdienst in nieuwe richt lijnen aan de geestelijkheid teruggekomen op zijn afwijzend standpunt, dat op 19 April j.l. openlijk aan de geloovigen werd bekend gemaakt. In' deze nieuwe richtlijnen wordt niet alleen er op gewezen, dat door den ar beidsdienstplicht de situatie volkomen ver anderd is en dientengevolge de in aanmer king komende jonge lieden tot den arbeids dienst moeten toetreden doch dat ook wat de geestelijke verzorging betreft, het afwij zend standpunt dient te borden herzien. In de hier bedoelde richtlijnen toch wordt er op gewezen, dat binnen het raam der mo gelijkheden en in overleg met den Ned. Ar beidsdienst een geestelijke verzorging is tot stand gekomen, „die goede beloften inhoudt voor de toekomst". Zoo zouden voor ieder kamp kamp-aalmoezeniers worden aangewe zen die volgens bepaalde richtlijnen-dé gees telijke verzorging zullen uitoefenen. De strijd tegen den clandestienen handel en prijsopdrijving. Te Nieuwpoort aan de Lek oefenden amb tenaren van den C.C.D. ongeveer drie weken geleden een controle op den weg uit en hiel den daarbij den 22-jarigen wegwerker J. G. de B. aan. De duisternis, die op dat oogen blik heerschte, scheen den man te begunsti gen, maar de controleurs hadden: katten- oogen, want zij zagen, dat d. B. zijn rooden zakdoek weggooide en'begrepen, dat zooiets zijn goede reden moest hebben. De meening bleek juist, want de zakdoek bevatten maar liefst.... 1200 kaasbonnen, benevens onge veer 500 boter- en ruim 100 vleeschbonnen. Op deze onfdekking volgde, een uitgebreid onderzoek, dat de eene verrassting na de andere heeft opgeleverd, waarbij het spoor van den eenen medeplichtige naar den an deren leidde, tot tenslotte 20 personen als betrokken bij den bonnenhandel genoteerd stonden. De hoofdverdachten, zes in getal, zijn in arrest gesteld. Honderden bonnen zijn bij de vete huiszoekingen, waartoe het onderzoek leidde, in beslag genomen. „Je bent er ditmaal bij 1" zeiden enkele politiemannen gisteren tegen den 55-jarigen D. v. V., een actieven clandestienen slachter, toen-ze hem in een huis aan den'Eemnesser- weg tijdens zijn arbeid kwamen storen. „Mis heeren", was het kalme antwoord, „het i§ geen schaap, 't is een hert!"... Ten over vloede nam men een keurmeester van het abattoir in den arm, die de vermoedens van de politiemannen eens te meer bevestigde het kadaver was wel degelijk dat van een schaap. „Dan hebben ze me leelijk te pak ken gehad', verzuchtte "v. V. Doodelijke ongelukken. Maandagavond is een personenauto, bestuurd door den 20-jarigen J. W„ op de Veenkade te 's-Gravenhage in aanraking gekomen met een groentenwagen. De auto reed hierop te water. Voorbijgangers, die toe schoten om den chauffeur te redden, mochten er niet in slagen het slachtoffer te bereiken. Later is de auto met een kraanwagen opgehaald. De bestuurder was toen reeds overleden. Ten gevolge van de duisfernis te te Sappemeer de 32-jarige schippersknecht, D. C. J. uit Amsterdam over boord geslagen en in het Winschoterdiep verdronken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1