DINSDAG 8 DECEMBER 1942 -57c Jaargang, No. 59 FEUILLETON. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no, 2438, Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. i Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE TREK NAAR DE GROOTE STEDEN. Het is er veï vandaan zoo schrijft T. v. d. Kooij in het Paedagogisch Tijdschrift voor het Chr. Onderwijs dat de meeste stedelingen in de stad zouden geboren en ge togen zijn. Gedurende de laatste decenniën zijn zij bij tien- ja honderdduizenden van buiten ge komen, en hebben zij zoo de stoot gegeven aan de toeneming der grootstedelijke bevolking, De Heidelbergsche professor Hellpach becij ferde in 1930, dat de bevolking der groote ste den in de halve eeuw vóór 1925 in totaal van 6 op 37 pet. was toegenomen; die van de klei nere steden van 33 op 37 pet.; de plattelands bevolking was daarentegen van 61 op 26 pet. teruggegaan. Dit is, wat men noemt de trek naar de groote steden. De nieuwe stedelingen hebben een kost baar goed opgeofferd: het ouderlijk huis met al zijn intimiteit. De reuzengebouwen der stad, huizenblokken en flats, die zij met andere huurders deelen, vormen een schaarsche ver goeding. In de oudheid is Rome genoemd „de pestbuil der wereld"; in Rome stroomde de droesem der wereld samende goede wijn bleef in de provinciën; Rome was „de voederplaats voor het uitschot der wereld". Panem et circenses 1 Zóó erg is het in onzen tijd niet. Wat naar de stad trok, was, althans in ons land, intellectueel en energiek niet het slechtste deel, en zocht alleen door ijverigen arbeid een ruimer stuk brood en betere toe komst voor de kinderen te verwerven. Ook in ons land is omstreeks 1870 de trek naar de groote stad begonnen. Dr C. te Lin- tum deelt op dit punt belangrijke cijfers mee. V.an 1900 tot 1920 zag Rotterdam zijn 318.000 inwoners vermeerderen met 200.000. Den Haag kwam in dien tijd van 206 op 365 duizend (thans een half millioen), Amsterdam van 510 op 900 duizend thans. In verband hiermee is nog op een eigenaardig verschijnsel de aan dacht te vestigen, en wel op hoogere intellect- cijfers in de westelijke provinciën, waar de groote steden liggen, vergeleken met afge legen provinciën als Noord-Brabant en Lim burg. Het is alsof de laatste veel intellect heb ben zien vertrekken naar streken met gunstiger toekomstmogelijkheden, waar het kans zag, beter tot zijn recht te komen. In de School met den Bijbel vestigde de heer Wemels'felder hierop 'indertijd de aandacht, naar aanleiding van „Intelligentieverhoudingen in Nederland" (Wolters), waarin Dr Idenburg en Dr Stuive ling de testprestaties der recruten lichting '32 aan een vergelijkend onderzoek hadden onder worpen. De cijfers waren inderdaad zeer merk waardig. Noord-Holland, Zuid-Holland, "en Utrecht staken met 93, 91 en 89 punten tame lijk ver uit boven het landelijke gemiddelde van 84, terwijl Noord-Brabant, Limburg en Drente het slechts tot 71 brachten. Voor den Haag en omgeving was het bedoelde cijfer 103, Haarlem en Kennemerland 100, Utrecht 99, Amsterdam 96, Arnhem, de. zuidelijke Ve- luwezoom en Nijmegen 95. In plaatsen met minder dan 5000 inwoners was het gemiddelde 72. Terecht ^werd hieruit de conclusie getrok-. ken, dat hef' ongemotiveerd is, op alle scholen eenzelfde methode te willen invoeren. BERGSTELLING BIJ TOEAPSE IN DUITSCHE HANDEN. - SOWJET-AAN- VALLEN AFGESLAGEN. - DE STRIJD IN TUNESIë. - LUCHTBOMBARDE MENTEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Ten Noorden van Toe apse hebben Duitsche jagers onder de moeilijkste terrein en weersomstandigheden een krachtig versterk te bergstelling stormenderhand genomen en meer dan 65 gevechtsstellingen veroverd. Met gebruikmaking van versche strijdkrach ten ondernam de vijand ten Noorden van de T e r e k, tusschen W o 1 g a en Don en in de groote bocht van den Don zonder succes aanvallen op de Duitsch-Roemeensche stellin gen. Ook in den centralen en noorde lijken sector viel de'vijand evenals tevoren tevergeefs aan. Op verscheidene plaatsen werd de plaatselijk doorgedrongen tegenstan der in tegenaanvallen verdreven. In andere s'éc- toren werden vijandelijke concentraties reeds door artillerievuur uiteengedreven37 vecht- wagens en pantservoertuigen werden vernietigd. In Cyrenaica was een levendiger acti viteit van de artillerie en van verkenners te bespeuren. Britsche concentraties en een op slagplaats werden met bommen bestookt. In Tunesië waren concentraties vecht- wagens en voertuigen van den vijand het doel van hevige luchtaanvallen. Formaties gevechts vliegtuigen bombardeerden des nachts de ha vens Bone en Philippeville.- Duitsche jagers schoten in het gebied van de Middel- landsche Zee, zonder zelf verliezen te lijden, zes vijandelijke vliegtuigen neer. De Britsche luchtmacht viel overdag onder bescherming van het wolkendek de bezette w e s t e 1 ijk e gebieden en in den afge- loopen nacht West- en Zuid-West- Duitschland aan. De bevolking leed ver liezen. Bij deze aanvallen, boven het Kanaal en in het Duitsche kustgebied schoten jacht- vliegers, luchtdoelartillerie van de luchtmacht en marine overdag dertig Britsche jacht- en bombardementsvliegtuigen, des nachts vijf bommenwerpers neer. Drie onzer eigen machi nes gingen verloren. Jachtvliegtuigen vielen overdag met goede uitwerking doelen in het Zuid-Oosten van Engeland aan. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt: Grootere bedrijvigheid van artillerie en ver- kenningsafdeelingen in westelijk Cyre- n a i c a. In den sector Tunesië bedragen de vijan delijke verliezen bij het einde van de zuive ringsoperaties in het wegen- en spoorweg knooppunt Teboerba, waar tusschen 1 en 4 December zware gevechten zijn geleverd, in totaal 1100 gevangenen, 62 vechtwagens, 41 stukken ge'schut, 40 mortieren en 374 auto's. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben herhaaldelijk de havens van Bone, Philip- p evil Ie en eenige spoorwegcentra in Tu nesië gebombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd toegebracht aan installaties, op slagplaatsen en rollend materieel. Bij luchtgevechten hebben jagers van de As boven Noord-Afrika zeven vijan delijke toestellen neergeschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet van de operaties terug gekeerd. De strijd in Tunis. Volgens den A.N.P.-correspondent te Ber lijn krijgt men daar den indruk, dat het initia tief in Tunesië op het oogenblik meer en meer in handen der Duitsche en Italiaansche strijd krachten is overgegaan, die ook de meerder heid in de lucht bezitten, waardoor zij de be wegingen der Anglo-Amerikaansche strijd krachten ernstig kunnen storen. Van den tegen stander is het Britsche contingent niet zoo sterk als het Amerikaansche, dat verreweg in de meerderheid is. Fransche troepeneenheden nemen niet aan den strijd deel, slechts enkele Gaullisten heeft men in het begin' waarge nomen. De Japanéche aanvallen op Pearl Harbour. Naar het D.N.B. meldt, heeft het Ameri kaansche departement van marine voor Kit eerst medegedeeld, dat bij den Japanschen aan val op Pearl Harbour, op 7 December 1941, vijf linieschepen, drie torpedojagers, een groot drijvend dok en twee hulpschepen van de Ame rikaansche Pacific-vloot tot zinken gebracht of onbruikbaar gemaakt zijn. Voorts werden drie slagschepen, drie kruisers en twee hulp schepen beschadigd. Van het corps mariniers werden 2117 officieren en manschappen ge dood, 960 vermist en 876 géwond; van het leger sneuvelden 226 man. De marine verloor 80 vliegtuigen, het leger 79, Het departement rtoemt in zijn mededeeling den Japanschen aanval zeer succesrijk. Slechts 105 Japansche vliegtuigen namen aan de ge vechten deel, 48 daarvan werden neergescho ten. Bovendien verloren de Japanners drie dwerg-duikbooten. De geleden schade is bij zonder ernstig geweest, doch de herstelwerk zaamheden zijn bijna voltooid. Korte berichten. Finland vierde Zondag het zilveren jubi leum van zijn onafhankelijkheid. Ter gelegen heid daarvan vaardigde maarschalk Manner- heim een dagorder uit, waarin hij er op wees, dat de Finsche zelfstandigheid pas op het slag veld ten koste van zware offers is ver wezenlijkt. (S.P.T.) In een chemische fabriek in de plaats Baclen-Wezel in de provincie Antwer pen, heeft een hevige ontploffing plaats ge had, die aan vijftig menschen. het leven heeft gekost. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers gisternacht storings- vluchten naar Zuidwest-Duitschland gemaakt. Door afgeworpen bommen werd geringe schade aangericht. Volgens tot dusver beschikbare be richten zijn vijf dèr aanvallende toestellen neergehaald. - De Fransche autoriteiten hebben den voormaligen premier Herriot gearresteerd, voorts den gewezen secretaris-generaal van het Fransche vakvereenigingsverbond, Leon Jou- haux, den vroegeren onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Frangois de Tessant en den ex-leider der Fransche sport en bekenden oud-tennisspeler, Jean Borotra. De Führer heeft bepaald, dat aan eiken soldaat zon der familie of verwanten, dié in de voorste linies strijdt, dit jaar een Kerst pakket gezonden moet wor den. Schoolmeisjes bezig met het inpakken van deze gave van den Führer. PBZ-Recla-Pax Holl. m. De Arbeidsdienstplicht ten deele van kracht. De nieuwe lichting van den Arbeidsdienst, die bp 4 Januari opkomt zal 10.000 man sterk zijn, die over 54 kampen zullen worden ver deeld. Voor het eerst zal de opgeroepen lichting in het teeken staan van den arbeidsdienstplicht, krachtens de verordening van 23 Mei 1941. Hierin wordt, gelijk bekend, de arbeidsdienst voor alle Nederlanders tusschen de 18 en 25 jaar verplicht gesteld, terwijl bovendien jonge lui van 17 tot 24 jaar als vrijwilliger dienst kunnen nemen. Op het oogenblik is het aantal kampen niet vervuld. Voor ongehuwden tusschen 18 en 20 jaar, die op 1 April of alsnog vóór 1 Jan. 1943 in bovenomschreven functies zijn aange steld, geldt, dat zij, op straffe van ontslag vóór 1 Juli 1944 hun arbeidsdiënstplicht heb ben vervuld. De voorwaarde voor inschrijving bij een uni versiteit of voor het afleggen van een univer sitair examen is, dat gegadigden, indien zij vóór 1 Juni voorafgaande aan het studiejaar den 18-jarigen leeftijd hebben bereikt, hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Deze be paling is niet van toepassing op hen, die zich vóór 1 Januari 1942 als student lieten inschrij ven of een universitair examen aflegden. Voor de tegen 4 Januari a.s. opkomende 1*1 1* 1 1 V wUl Uv T J aliUdl 1 u.o* UUtVUlIItlXUV toereikend om alle jongelieden, die onder de j Hchting zijn teveng opgeroepen de dienstplich verplichting vallen, op te nemen. In de eerste plaats komen voor oproeping vrijwilligers in aanmerking. Wie voorts in, aanmerking willen komen voor een aanstelling in een openbare functie of bij het bijzonder onderwijs, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en na 31 Dec. 1919 zijn geboren, hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Wie tijdens een aanstelling dezen leef tijd bereiken, moeten, op straffe van ontslag, binnen een jaar hun arbeidsdiënstplicht hebben GEBROKEN TROTS. Door H. Kingmans. 16) -o- „Dat heb je goed gehoord, Lasterie. Je moet rekenen, dat de meeste jongelui lid zijn van '„Sursum Corda", een uitstekende zangvereeni- ging en dat stimuleert ongetwijfeld den ge meentezang. Onder Kaasmaker worden ze goed geoefend." „Is Kaasmaker de dirigent van dat koor?" vraagt hij verrast. „Geen wonder, dat er dan iets van gemaakt wordt I Kaasmaker is best. Toch die uit Amersfoort?" „Ja, die is het. Een goed musicus. Hou je van zingen?" „Ik ben er dol op, mevrouw. In Utrecht was mijn eenige ontspanning lid van het Orato- rium". „Dan zou ik hier lid van „Sursum Corda" worden. Ik weet het niet, maar het zal hier wel zijn als overal: mannelijke leden kunnen ze wel gebruiken." - „Ik voel er inderdaad veel voor, de traditie van Utrecht voort te zetten en hier lid te wor den, vooral nu ik hoor, dat Kaasmaker diri gent is. Wacht eens, nu herinner ik mij op eens: verleden jaar heeft het koer van Noor- dam zulke successen geoogst op het concours in Utrecht, ja, ja, 'k weet het al." „Kaasmaker moet een plan hebben, Kea Steendam vertelde het mij. Misschien 'heb je wel eens gehoord van de Wognummers? Neen, dat zal wel niet. Het is al jaren geleden. Jon gelui uit Wognum, die met elkaar een schitte rend koortje vormden, dat óveral in het land beroemd was. Kaasmaker wil nu de besten van „Sursum Corda" uitkiezen, om iets der gelijks tot stand te brengen". „De Noordammers", lacht Lasterie. „Niet onaardig. Maar dan moet het heel wat zijn. Daar kom ik wel niet bij, als ik lid wordt, want dat zal ettelijke malen per week repe- teeren zijn, wat er niet af kan. Ik begin mor gen direct weer met de studie. De tijd is kort." Mevrouw Offenbach is óp de hoogte van zijn plannen. Haar man is onderwijzer geweest, dus weet zijner alles van. Zij heeft respect voor zijn werkkracht. Voor twee actes tegelijk opgaan, dat komt niet veel voor. „Bijna zat ik hier niet aan de koffie," zegt hij dan. „Bij de kerk kwam een dame op rriij afstevenen, die mevrouw Piccardt bleek te zijn. Zij inviteerde mij een kopje koffie te gaan meedrinken, maar dat vond ik tegenover u niet aardig, dus heb ik het voor vandaag afgeslagen. Maar toen zat ik vast op van avond, op de thee. Dus u weet het vast vanavond verdwijn ik. Niet prettig, vindt u wel, den eersten avond? Maar ja, ik kon moei lijk weigeren. Eigenlijk: vóór ik bepaald toe zegging had gedaan, hield mevrouw Piccardt het al voor afgesproken." Zijn hospita lachte vroolijk: „Ja, bij me vrouw Piccardt moet je vlug zijn, anders is zij je de baas." „Dien indruk maakt zij op mij ook. Wat doet die mijnheer Piccardt?" „Eerste ambtenaar op de secretarie hier." „O, thuis is hij vast niet de eerste ambte naar I" (Wordt vervolgd.) tigen die geboren zijn van en met 1 October 1924 tot en met 31 December 1924. Bovendien kan iji dit verband nog melding worden gemaakt van een categorie jongelui, die in het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 December 1943 hun arbeidsdienstplicht moeten vervullen. Dat zijn dan zij, die in het bezit zijn van een in 1942 verworven einddiploma H.B.S. of Gymnasium of van een daarmee gelijk gesteld getuigschrift, indien zij den leef tijd van 18 jaar hebben bereikt en zich hebben opgegeven voor den in September 1942 begon nen cursus van scholen voor middelbaar nijver heidsonderwijs of met het oog op dien cursus eenige practische vooropleiding hebben gevolgd of zullen volgen. Een ~ën ander is, met uitzondering van de bepalingen omtrent vrijwillig dienstverband, niet van toepassing op vrouwelijke personen. Britsche luchtaanval op Eindhoven. Meer dan 100 dooden. Bij de Britsche poging om met een vrij groote formatie vliegtuigen de Philipsfabrie- ken te Eindhoven aan te vallen, werd door het lukraak neerwerpen van bommen van elk kaliber^in de woonwijken van de stad zware schade aan gebouwen, glas- en mate- rieele schade aangericht. Ook openbare ge bouwen en verkeersinstallaties liepen scha de op. Zoo werd vooral het ziekenhuis bij zonder zwaar getroffen, terwijl de Catharina- kerk werd vernield. Nadat de bommen waren neergeworpen werd 'de bevolking bo vendien nog met de boordwapens aangeval len. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten heeft de Nederlandsche bevolking een verlies te betreuren van meer dan 100 doo den, onder wie vele vrouwen en kinderen. Een groot aantal personen werd zwaar of licht gewond. Verscheidene personen wor den vermist. Schade aan militaire installa ties werd niet aangericht. Zestien Britsche bomrfenwerpers werden neergeschoten. Onder de aandacht werd gebracht, dat de aanval werd gedaan op den feestdag van St Nicolaas, waarop, zooals bekend, in Neder land een levendig familiebezoek in de stad en yan het land naar de stad plaats heeft. Het groote aantal slachtoffers is derhalve veroorzaakt door het feit, dat cte bevolking juist tijdens het vieren van het St Nicolaas- feest werd getroffen. DENKT AAN DE VERZEKERINGS PAPIEREN. Wanneer men verhuizen moet, denke men er aan, den verzekeringsmaat schappijen het nieuwe adres op te geven. Ook verzuime men nimmer behalve 't nieu we adres óók het oude adres te vermelden, de soort van verzekering (dus leven-, brand glasverzekering enz.) en zoo mogelijk het polisnummer. POSTVERKEER IN NED.-INDIë HERSTELD. Uit Batavia wordt gemeld, dat het postverkeer tusschen Java, Borneo, Celebes, Nieuw-Guinea, de kleine Soenda- eilanden en de Molukken hervat is. 81 OPVARENDEN DER „POLYD.O- RUS" GERED. (D. N. B.) In de haven van Las Palmas is het stoomschip „Eolo" bin- nengeloopen, dat op reis va.n_ Bahia naar de Canarische Eilanden, in volle zee 81 schip breukelingen van het Nederlandsche stoom schip „Polydorus" heeft opgepikt. A. J. DA COSTA. In den ouderdom van 68 jaar is Zaterdag te Amsterdam overleden de heer A. J. da Costa. Lang is de lijst van Vereenigingen en cor poraties, waarin 4e heer Da Costa zitting had. Wij noemen: de Ned. Middernachtzen- dingvereeniging en den Centrhal Bond van Chr. Philantropische Inrichtingen en Inwen dige Zending, de Zettensche Inrichtingen, de Federatie van Inrichtingen voor Kinderbescher ming te Amsterdam, de A.M.V.J., den Radio- raad enz. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 9 December 1942. 's M. tot 8.35 u. 's Av. van 16.29 u. mmm§ ST NICOLAASFEEST TE OUDEN BOSCH. De in de Sint Josephschool te Oudenbosch- vertoevende Zeeuwen hebben Zaterdagavond bezoek gehad van St Nico laas. Deze verrassing was hen bereid door de zusters, verplegers en de kqlc, die veel succes van hun plan hebben gehad, want het is een echt gezellige avond geworden. Allen ontvingen surprises en werden onthaald. De ze feestavond zal lang in herinnering blijven Middelburg. Zaterdagavond zijn een tweetal personen in het water van de Rouaansche kade geraakt, doch gelukkig zijn beiden er goed afgekomen, alhoewel er één slachtoffer in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Dr Pel heeft een zekere A. P. D uit het water gehaald, die met zijn rijwiel er in was gereden. Hij be kwam geen letsel en kon zich na wat op ver haal te zijn gekomen, huiswaarts keeren. Zijn rijwiel is later opgehaald. W. de K. en E. M. hebben een zekere J. v. d. R. van den ver drinkingsdood gered. Hij had echter zulke ernstige verwondingen opgeloopen, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen ter verpleging. Zaterdagmiddag heeft een agent van politie de 14-jarige G. v. B. eri de 20-jarige G. de R., beiden uit Arnemuiden, in een win- 1 kei in de Langeviele op heeterdaad betrapt bij het wegnemen van chocolade. Toen de agent de tasch van het jongste meisje eens nasnuf felde, werden - daarin aangetroffen een brood mes, zwarte dameskousen en een sierkannetje, welke zooals bleek bij V. en D. waren mee genomen. Beide meisjes legden een bekentenis af, terwijl het onderzoek wordt voortgezet. J. W. werd geverbaliseerd wegens het in de Gravenstraat fietsen in verboden richting. J. M. en G. de N. deden bij de politie aangifte van het feit, dat zij sigarettenpapier tegen te duren prijs hadden gekocht. De politie heeft de zaak in onderzoek. M. P. heeft aangifte gedaan van vermis sing van een hoeveelheid waschgoed. Goes. BEZOEK VAN DEN COMM. DER PROVINCIE. Gisteren heeft de wnd. Com missaris der. Provincie, Mr P. Dieleman, een officieel bezoek aan Goes gebracht. Hij. arri veerde omstreeks 10 uur in de gemeente en was vergezeld van een der afdeelingschefs van de Prov. Griffie. Na ,de ontvangst ten stad- huize, heeft Mr Dieleman allereerst aan'eenige personen audiëntie verleend, waarna een be spreking met den burgemeester en de wethou ders volgde. Vervolgens werd in „De Korenbeurs" ge luncht in gezelschap van B. en W. 's Middags heeft het gezelschap, waarbij zich ook de wnd. gemeente-secretaris, de heer J. Lodder, had gevoegd, enkele bedrijven bezichtigd, nl. het Slachthuis en de Gasfabriek, terwijl tenslotte St Joanna werd bezocht, waar de wnd. com missaris zich met verscheidene patiënten onder hield en met veel belangstelling van de inrich ting kennis nam. In den loop van den middag vertrok Mr. Dieleman weder naar Middelburg. Zuid-Beveland. KRUININGEN. Voor de betrekking van Schoolarts in het district Oostelijk Zuid-Beve land, gevestigd te Kruiningen, hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Walcheren. N.- EN ST JOOSLAND. Op de Coöp. weegbrug Nieuwland zijn in de afgeloopen campagne gewogen 5.332.445 kg. suikerbieten benevens 459.045 kg. pulp. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Ten nadeele van een commis sionair werden uit zijn pakhuis een partij bruine boonen en tarwe ontvreemd. Bij het onderzoek'kwam aan het licht, dat de daders een viertal minderjarige jongens waren, die zich door inklimming toegang tot het pakhuis hadden verschaft. Ten huize der daders kon op de gestolen artikelen beslag worden ge legd. Tegen de jongens werd proces-verbaal opgemaakt, alsmede tegen de moeders wegens heling. HUISELIJKE TWIST. Ten huize van een inwoner dezer gemeente is een twist ont staan, doordat de vader zich kwaad maakte op een zoon, die van zijn moeder f 5 had ge leend, om daarvoor een pakje shag te kunnen koopen. De zoon gaf den vader zulk een slag in het gelaat, dat deze bloedend werd verwond, terwijl de vader den zoon een hevige klap met de kolenschop op zijn hand had gegeven, met het gevolg, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Tegen den zoon werd proces-verbaal opgemaakt wegens mis- "handeling en wegens overtreding der jlrijsvoor- DINSDAG 8 DECEMBER 1942. Maar de dag dos. Heeren zal komen als een dief. 2 Petr. 3 10a. Zon: op 8.33, onder 16.30. Maan: op '8.28, onder 17.25. Vandaag nieuwe m.; 14 Dec. Ie kw. Waartoe dienen onze onvriendelijke woor den? Zjj zijn niet goedkooper dan de vrien delijke, waarmee we den naaste kunnen ver kwikken. Met harpoenen, die in het vfeesch dringen én wonden slaan, vangt men walvis- schen, maar gewoonlijk geen vrienden, ook geen vrienden voor het Koninkrijk Gods. En ach, we weten niet hoe lang het broedorhart bloedt aan de wonde, toegebracht door een hard woord, dat ons van de lippen gleed. Wat nut is er in de gemelijkheid, die ons zoo licht overvalt? Zij is ons zelf tot last en maakt ons tot last voor anderen. En zij strekt ten bewijze, dat ons hart nog niet vervuld is van de liefde Gods. Dr A. J. TH. JONKER. ZUINIG STOKEN BETEEKENT ZOOVEEL MOGELIJK WARMTE. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Adorp (vac. H. G. Cannegieter Wzn.), J. J. Siezen te Dreischor. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Amerongen (vac. R. de Jager), H. Brinkman te Elburg; te Ulrum (vac. U. Elgersma), Jac. v. Nieuwkoop te Anna Paulowna. BAPTISTE GEMEENTEN. Tweetal: te Haarlem (vac. L. de Haan), G. Vegter te Stavoren en K. Reiling te Hengelo (O.). HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk: Benoemd te Rotterdam-C. (voor den Evang. arbeid), cand. C. L. v. d. Broeck, hulppred. te Rotterdam-Vreewijk. Geref. Kerken: Benoemd te Sassen- heim, cand. J. F. H. v. d. Bom, hulppred. te Scheveningen. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te S e - rooskerke (S.) werd herkozen J. C. Hanse Jr. gn gekozen P. C. Linders (vac. W. C. v. d. Linde). Tot notabel werd herkozen J. C. Goemans. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. van Zonnemair e.'werden herkozen J. Braber en L. K. v. Almenkerk. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. van Oosterland zijn her kozen M. Roks, D. v. Dijke, P. v. d. Maas en Jac. v. d. Werf. DS P. ENS t In 't ziekenhuis "te Leeu warden is in den ouderdom van 67 jaar over leden Ds P. Ens, em.-pred. der Doopsgezin de Broederschap. H. J, DE GIjJOOT f Gisternacht is te Wassenaar op' 84-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. de Groot, oud-inspecteur-gene raal van het Nijverheidsonderwijs. KAPELLE. Ter voorziening in de vacature van een onderwijzer han de O.L. school alhier, heeft de Burgemeester de volgende voordracht opgemaakt: 1. C. J. Zegers te Waarde; 2. A. J. Bravenboer te Noordgouwe en 3. J. M, Dek te Wassenaar. schriften. Het gevolg hiérvan was weer, dat nog twee personen werden geverbaliseerd. BURG. In een vergadering van de Ver. van oud-leerlingen „Pomona" heeft de Rijks- tuinbouwconsulent, Ir G. de Bakker, een lezing gehouden over: „Nieuwe inzichten over het grondonderzoek in de fruitteelt". Spr. zeide, dat de voorlichting voor de fruit telers steeds beter zou worden. Wat betreft het grondonderzoek komt ons land ten achter bij het buitenland, in tegenstelling met andere factoren waarin wij vooraan staan. Spr. wees vervolgens op de' belangrijkste factoren, zoo als de waterhuishouding van den grond, het humusgedeelte en de bemesting en gaf ten slotte een aantal practische opmerkingen. De strijd tegen den clandestienen handel en prijsopdrijving. Door een prijzencontrole, die in den loop van dit jaar bij verschillende lederhandelaren is gehouden, kwam vast te staan, dat C. Soe- terbroek, handelaar in leder en wonende te Kaatsheuvel, zich door het verhoogen van de geoorloofde winstmarge bij den verkoop van rubberhakken, aanmerkelijke extra verdiensten had weten te verschaffen. Een dergelijke wijze van berekenen heeft deze handelaar, naar een onderzoek heeft kun nen uitwijzen, veelvuldig toegepast, zoodat de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Her- togenbosch streng optreden noodzakelijk acht te, ook in verband met de bezwarende omstan digheden, dat Sgeterbroek reeds éénmaal een waarschuwing ter zake prijsopdrijving 'had ontvangen, en andermaal een verbaliseerend ambtenaar van de Prijsbeheersching met een bedrag van f 100 had trachten om te koopen. De veroordeeling luidde een, boete van f 7500, alsmede betaling van de proces-kosten, ten be- loope van f 375, van welk vonnis de Inspec teur openbaarmaking gelastte. De economische dienst van de Haag- sche politie zette in de maand' November haar controle op den handel in het verboden vervoer van groente en fruit voort. Bij controle op 't Staatsspoorstation wer den 340 processen-verbaal opgemaakt ter zake van verboden vervoer. In beslag geno men werden daar 3545 kg apelen, 117 kg aardappelen, 112 kg tarwe, 217 kg ?ogge, en verder hoeveelheden rogge- en tarwemeel, peulvruchten, kaas, boter, vet, jenever, melk 'poeder, ondergoederen, enz. Deze controle leidde tot opsporing van diverse overtredin gen van de distributievoorschriften. Bij haar onderzoek in de stad zelf en de controle op de toegangswegen maakte de dienst in de maand November 340 processen verbaal op, benevens 202 voor prijsovertre- dingen en eenige voor prijsaanduiding. In beslag genomen werden o.a.37900 kg peren en appelen, 1736 kg druiven, 6000 kg uien, 3000 kg kool, 4600 kg peen, 1800 kg aard appelen, duizenden scheermesjes, 2000 fles- schen conserven, een winkelinventaris met speelgoed, pakje kauwgummi, sponzen, dwei len, zakkefl kachelhout, rollen clostepapier, enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1