MAANDAG 7 DECEMBER 1942 57c Jaargang, No. 58 1 Dezer dagen werd gemeld, dat de geal- CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON. BINNENLAND DAGKALENDER. UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL ZIJ DIE KWAMEN EN GINGEN lieerden Dakar en omgeving \zouden bezet Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444S5, Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no, 3128. Dir.-Hoofdred.A, DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJ ET-AANVALLEN AFGESLA GEN. - VERKEERSKNOOPPUNT IN TUNESIë DOOR TROEPEN VAN DE AS BEZET - NAPELS GEBOMBAR DEERD. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den oostelijken Kaukasus en in het Terekgebied werden Sbvjetaanvallen in gevechten op korten afstand en ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Verscheidene tanks werden vernield en meer dan 1600 gevangenen gemaakt. In scheervlucht aanvallende jachtvlie- gers brachten de vijandelijke infanterie zware verliezen toe en schoten 12 vijandelijke vlieg tuigen neer. Bij heen- en weergolvende gevechten tus- schen Wolga en Don werd een sowjetba- taljon vernietigd. 26 Pantserwagens werden kapotgeschoten, talrijke stukken geschut en in- fanteriewapenen buitgemaakt. Transportforma ties der luchtmacht brachten in weerwil van de moeilijkste weersomstandigheden den strij denden troepen aanvoer. Bij de succesvolle af- weergevechten tusschen Wolga en Don heeft zich het 2de bataljon van een Weensch regi ment grenadiers door voorbeeldig optreden bij zonder onderscheiden. In de groote bocht van den Don zijn de laatste dagen herhaalde, door pantserwagens gesteunde sowjetafmuallen op een belangrijken sector der rivier afgeslagen. In het gebied tusschen K a 1 i n in en het Ilmenmeer mislukten talrijke, vaak krach tig door pantserwagens gesteunde, vijandelijke aanvallen, ten deele in verbitterde gevechten van geringen afstand. De vijand verloor SI pantserwagens en leed opnieuw zware, bloedige verliezeri. Bij stormtroepoperaties in den noor delijken sector heeft zich een afdeeling van de Waffen-SS bijzonder onderscheiden. In Tunis werd de zuivering van het ge vechtsterrein bij T e b o e r b a voortgezet. Het aantal gevangenen is gestegen tot 1100, het aantal vernielde pantserwagens bedraagt ruim 70, dat der buitgemaakte kanonnen meer dan 40. De luchtmacht opereerde tegen vijandelijke colonnes en loswerkzaamheden in de haven van Bone. Jachtvliegers schoten gisteren overdag boven dit gevechtsgebied 14 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder viermotorige bommenwer pers neer zondêr zelf verliezen te lijden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen- hebben over dag aanvallen gedaan *op spoorweg- en fa- brieksdoeleinden aan de zuidoostkust van Engeland. Het Italiaansche legerbericht meldt: In het gebied van Tunis worden felle ge vechten geleverd. E-.en knooppunt van wegen en spoorlijnen van groote tactische beteekenis, waarom sinds eenige dagen ge, streden werd, werd -door de troepen van de as stormenderhand veroverd en bezet. De vijand leed aanzienlijke ver liezen aan menschen en materiaal. Talrijke formaties bombardementsvliegtuigen en duik bommenwerpers namen aan deze succesvolle operaties deel. Andere sterke1 formaties ge vechtsvliegtuigen deden herhaalde malen aan vallen op artilleriestellingen en concentraties troepen en pantserwagens, waarbij zij ruim honderd gemechaniseerde strijdmiddelen vernie tigden of ernstig beschadigden. Formaties Duit sche en Italiaansche vliegtuigen hernieuwden voorts haar hevige bombardementen op de ha ven van Bone. Een schip werd midscheeps getroffen en sprong uit elkaar. Talrijke an dere schepen geraakten in brand. 23 vijande lijke vliegtuigen zijn neergehaald door Duit sche jagers, twee door de batterijen van het luchtdoelgeschut aan de kust van Tunis. Een vliegtuigbestuurder, een Amerikaansche kapi tein, werd gevangen genomen. Gistermiddag hebben vijandelijke vliegtuigen een korten maar hevigen aanval ondernomen op Napels, waarbij zij van dichtbij onze machines volgden, die terugkeerden van de ac tie in Tunis. De aangerichte schade is aan zienlijk en er zijn Jalrijke slachtoffers geval len onder de burgerbevolking. Het aantal doo- den bedraagt 159, het aantal gewonden 358. Een viermotorige Britsche bommenwerper werd getroffen door het vuur van ons luchtdoelge- GEBROKEN TROTS. door H. Kingmans. 25) -o— „Mijn man verteld mij, dat u mijnheer Lasterie is. Juist, Piccardt. Als u trek hebt, een kopje koffie te gaan drinken. U is nog zoo vreemd hier." Op hetzelfde öogenblik passeert boerin Steendam en haar dochter. Het meisje kijkt op met een blikf van (herkenning. Lasterie groet en zij glimlacht met een hoofdknik. Mevrouw Piccardt ziet het tooneel en vraagt zich af, hoe het mogelijk, is, dat die twee elkaar ken nen. Of zou Lasterie al kennis gemaakt hebben met Steendam, het bestuurslid? Dat kan zij slecht verdragen. Zoo'n meelevend be stuurslid is de boer. toch werkelijk niet...... „Mevrouw," hoort zij dan Lasterie zeggen, „ik vind het heel vriendelijk van u en ik wil er later graag eens gebruik van^maken, maar vandaag gaat hetheusch niet, want ik heb al een invitatie aangenomen. Op twee plaatsen tegelijk kan ik toch niet zijn, vindt u wel?" „Natuurlijk niet," lacht mevrouw Piccardt. „Dan op een anderen keer. U hebt de invitatie, daar houdt u wel rekening meë? Of wacht eenswe hebben vanavond geen bezoek, 3at ik weet. Komt u dan een kop thee drinken." Abel kan niet verklaren, waarom hij in eenen een tegenzin heeft opgevat tegen die dame, die hij toch niet kent. Méént zij haar vriendelijkheid, ze is wat zoetelijk, ofMaar kom, hij moet nu geen bijgedachte hebben. Als er de bedoeling achter zit, het heih, in zijn nieuwe woonplaats zoo gemakkelijk mogelijk te maken en hem er zich thuis te doen ge voelen, wel, dan moet hij dat toch appre- cieeren? schut en stortte brandend in de golf van Na pels. Zelfs in de omgeving van Cossenza werden eenige bommen uitgeworpen, waarbij eenige huizen beschadigd werden. Japan een jaar in oorlog. Vandaag is het juist een jaar geleden, dat de oorlog tusschen Japan eenerzijds en de Vereenigde Staten en Engeland anderzijds uit brak, na-dat de bijzondere zending van ambas sadeur Koeroesoe naar de Vereen. Staten zon der resultaat was gebleven. Bij deze gelegen heid stélde Washington, naar Koeroesoe dezer dagen verklaarde, eischen, die voor Japan on aannemelijk waren. De krijgsverrichtingen volgden elkaar in een buitengewoon snel tempo op. Op 8 Dec. ver klaarde de gouverneur-generaal van Ned.- Indië, -dat de staat van oorlog met Japan aan wezig was. Reeds spoedig leed de Amerikaan sche vloot zware verliezen en kwamen Hong kong, Malakka, met Singapore, de Philippij- nen. Ned.-Indië, later Birma, de Salomons eilanden en een deel van de Aleoeten in han den der Japanners. Al spoedig begon Japan met de consolidatie van zijn bestuur in het bezette gebied om daar door te komen tot de vorming van een groot Oost-Aziatische ruimte, waartoe o.m. ook be hoort de exploitatie van de Aziatische grond stoffen onder leiding van Japan. •Nog dezer dagen heeft de Japansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Tani, een ra diorede. gehouden, waarin hij het Japansche volk aanmaande den oorlog voort te zetten tot Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten op de knieën gedwongen zijn, daar er volgens hem geen ander einde van den huidigen strijd mogelijk is. Missie van Darlan naar Londen. (S. P. T.). Officieel is bekend gemaakt, dat een bijzondere missie van Darlan op weg' naar Londen is. Aan het hoofd staat een ge neraal. Het zou zijn taak zijn, Churchill bp de hoogte te brengen van de oorlogsontwik keling in Noord-Afrika en de toekomstplan nen van Darlan. Voor Radio-Algiers heeft admiraal Darlan medegedeeld, dat hij Algiers tot de hoofd stad van Frankrijk heeft verklaard. Korte berichten. (D. N. B.). De straffen, gesteld op bepaal de strafbare handelingen, zullen in Italië voor den tijd van den oorlog worden verscherpt. Op plundering, geweldpleging, moord, roof, af-, persing als doel staat de doodstraf. Alle strafbare 'handelingen, waarop tot dusver le venslange tuchthuisstraf stond, worden voortaan met den dood gestraft, evenals diefstal tijdens verduistering. Vo.orts wordt voor alle strafbare daden de straf verdubbeld. Herfst in den Noord Oostpolder. Onder zwaren regenval trekt 'de eerste spoortrein, bestaande uit materiaalwagens door het nieuwe land. VNP-v.Buiten-Pax Holl. m „Inderdaad, voor vanavond heb ik nog geen afspraak gemaakt, mevrouw...." „Dan houden we dat voor afgesproken. Tot vanavond, mijnheer Lasterie, Kerkstraat 20 wonen we." Zij wuift luchtig met de hand, alsof zij el kaar goed kennen, en verdwijnt nevens haar man, die alleen heeft geglimlacht. „Tot van avond", zegt hij dan ook. Intusschen zijn de boerin en haar dochter doorgeloopen. „Wie is dat, Kea?" vraagt haar moeder nieuwsgierig. „Je schijnt hem te kennen". „O, dat is de nieuwe onderwijzer, Lasterie, Een week of vier geleden was ik bij mevrouw Offenbach en toen kwam hij net kennis maken met haar en de kamers bekijken, 'k Heb hem toen even gesproken. Of eigenlijk, gesproken niet eens. Ik ben direct weggegaan." Dan komt Steendam aanloopen en ze halen de fietsen uit het daarvoor bestemde rek ter zijde van het kerkgebouw. Lasterie gaat naar huis en vindt mevrouw Qffenbaoh al druk doende met het gereed ma ken van de koffie. Hij zal daar koffie drin ken. Geheel juist is dus zijn mededeeling aan mevrouw Piccardt, dat hij reeds een invitatie had, niet geweest. Maar hij beschouwt het verzoek van zijn hospita, om dien eersten Zon dag bij haar koffie te drinken als een uit- noodiging. Trouwens, hij zou niet anders wil len. De situatie bevalt hem best. Hij vindt, dat hij het hier uitstekend getroffen heeft. Die mevrouw Offenbach is een echte moeder voor hem, zonder dat zij hem eigenlijk be moedert. Het gaat zoo ongemerkt. „Wat wordt hier in de kerk schitterend ge^ zongen," zegt hij opeens. „Zelden zoo gehoord in een kerk. Ik meende zelfs hier en daar een tweede stem te vernemen." (Wordt vervolgd.) lieerden Dakar en omgeving \zouden bezet ten, welke bezetting thans schijnt te zijn begonnen met die van de Ivoorkust. Uit het Oosten dus van de zijde der Goudkust drongen Britsche troepen het gebied binnen, Amerikaansche strijdkrachten rukten op uit Liberia. (D. N. B.). Het Spaansche persbureau Efe meldt uit New York, dat de Amerikaan sche pers een sterke rantsoeneering naar Europeesch voorbeeld voor de Ver. Staten aankondigt. In Januari 1943 zou die rantsoe neering van kracht worden. De correêpondent van Efe wijst er op, dat alleen al in Brazilië een milliard- pond koffie is opgeslagen, welke niet kan worden vervoerd wegens gebrek aan scheepsruimte. Evenzoo stapelt de suiker zich op Portorico en Cuba op. (D.N.B.) Zondagmiddag hebben Engel- sche bommenwerpers en jagers getracht het bezette gebied in het westen aan te vallen. Duitsche jachtvliegtuigen en de luchtdoelartil lerie schoten elf vliegtuigen neer. DE RUDOLPHSTICHTING 1928-1943. Men schrijft ons: Begon de Rudolphstichting haar exploitatie op 1 Januari 1928, -de 13e December 1927 is toch de dag, waarop de Heere op zoo wonderlijke wijze bewees een Vader te zijn, die al onze nooden en behoef ten kent en een onuitputtelijke bron van wel daden heeft om Zijn kinderen in de grootste moeiten te vertroosten. 15 jaar lang mocht de stichting de veilige schuilplaats zijn voor zoovelen, die daar bui ten door de grootste gevaren bedreigd werden. Bijna 1000 kinderen vonden hun verzorging op de Stichting sinds het eerste begin in 1914. En nog dagelijks stijgen de aanvragen om plaats in de Stichting. En hoeveel zegen mocht niet worden gezien op het werk, dat op de Stichting werd ver richt. M'oge de Stichting, gedragen door veler lief de en gebed, nog lange jaren tot Gods eer werkzaam zijn. HANDEL. IN SCHRIJFMACHINES. Met ingang van 4 December 1942 is het aan iedereen verboden schrijfmachines per adver tentie te koop aan te bieden, terwijl tevens het reeds voor handelaren bestaande verbod tot het verkoopen en afleveren van schrijfmachi nes is uitgebreid tot iedereen, tenzij verkoop en aflevering plaats vindt aan bij het Bureau voor Metalenverwerkende .Industrie, Riouw- straat 174, 's-Gravenhage, ingeschreven han delaren in kantoormachines. Het verkoopen van schrijfmachines van ge bruiker aan gebruiker is verboden. Degenen, die hun schrijfmachine wenschen te verkoo pen, kunnen bij genoemd bureau een opgave aanvragen van de ingeschreven ondernemingen, aan wie mag worden verkocht. ZUINIG MET GEBRUIKT PAPIER. St Nicolaas die Zaterdag in 't land was, zal wel heel wat papier noodig gehad hebben om z'n geschenken uit te deelen. 't Rijksbureau voor oude materialen en afvalstofen (Ro- mea) zou gaarne zien, dat geen snipper pa pier of karton van de pakjes wordt vernie tigd of weggeworpen. Laat ieder de verpak king zuinig bewaren en bij den kleinhande laar, die wekelijks aan uw deur komt, inle veren. -- UURWERK- EN GOUD- EN ZIL- VERBEDRIJF. De vestiging, overneming verplaatsing enz. van inrichtingen, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het goud- en zilversmidbedrijf en den klein handel in gouden- en zilveren werken, on derscheidenlijk het uurwerkmakersbedrijf en den kleinhandel in uurwerken is zonder ver gunning van den secretaris-generaal verbo den. Korte berichten. Vorige week heeft een groot aantal fir ma's en particulieren f 93.650,46 aan Winter hulp geschonken. Haalt meer warmte uit uw kolen. Nu het in het algemeen niet mogelijk zal zijn, dat een brandstoffenhandelaar aan al zijn afnemers precies die soort, kwaliteit en afme ting brandstof levert, welke men altijd ge stookt heeft, volgens hieronder eenige wenken, waarmede een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er op gewezen worden, dat men voorheen in kachels en haarden vrijwel uitsluitend anthracietnootjes 3V(20 tot 30 mm.) stookte, doch dat men ook anthracietnoten 1 (50 ot 80 mm.) en anthracietnoten 2 (30 tót 50 mm.) kan gebruiken. 1. Men kan anthraciet gemengd stoken met eierbriketten, essnootjes en bruinkoolbriketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stuk grootte van de brandstoffen ongeveer dezelfde is. Bij gemengd stoken van anthraciet met cokes dient de cokesafmeting kleiner te zijn. 2. Het mengen van cokes met anthraciet biedt het voordeel, dat het vuur beter door brandt. Een vuur met enkel cokes gestookt, dooft eerder. 3. Als men eierbriketten met anthraciet mengt, heeft men minder last van het pek. Stookt men in een vuur enkel eierbriketten, dan moet men telkens kleine -beetjes versche brandstof bijvullen en pas nadat de vorige verbrand zijn. Ook moet men het vuur eerst door laten branden, voordat men het .tempert. 4. Men kan ook cokes en eierbriketten ge mengd stoken, mits de stukgrootte van de co kes kleiner is. Hierdoor -brandt de cokes vlot ter door en heeft men minider last van het roeten van het pek. 5. Essnootjes ook wel keuken- of kachel nootjes of half- en driekwartvette kolen ge naamd, hebben bakkend vermogen, d.-w.z. als de kolen op een vuur warm worden, bakken de enkele stukjes aan elkander vast en vormen een koek op het vuur. Men kan het bezwaar van dit bakken voorkomen, door de essnootjes gemengd te stoken met anthraciet van dezelfde stukgroötte of met cokes van een kleinere af meting. 6. Turf moet "voor het gebruik in haarden of haardkachels verkleind worden tot stukken van ca. 40 mm. in het vierkant en slechts met kleine hoeveelheden tegelijk op goed doorbrand vuur worden gebracht. Bovendien verdient het, alq men turf stookt, aanbeveling h'et vuur pas t« temperen als de versch opgebrachte brand stof flink doorgebrand is. Turf verbrandt sneller dan anthraciet. Menging met anthra ciet, eierbriketten of bruinkoolbriketten heeft weinig zin. Het brandend houden gedurende den nacht kan het beste geschieden door uit sluitend anthraciet, eierbriketten of bruinkool briketten te stoken. In een centralen verwar mingsketel kan men cokes gemengd met pers- turf stoken. De persturf behoeft dan niet ver kleind te worden. - SERVIES EN KEUKENGEREI. Niet iedereen blijkt de mededeeling over de dis tributie van serviesgoed en metalen keuken gerei goed te hebben begrepen. Voor de artikelen komen alleen in aan merking de gezinnen, waarin kinderen zijn tot en met 13 jaar; de bonnen 377 enz. en 477 enz. moeten, daar komt het op neer, dienen als bewijs, dat er in het gezin zulke kinderen zijn. Zij gelden niet als punten, dat doen alleen de punten 01 tot en met 04 van de E.V. kaart. Wie dus een kind beneden 14 jaar heeft, heeft recht op vier punten, zijn er twee zulke kinderen, dan op 8 punten enz. Gezinnen, waarin geen kinderen beneden 14 jaar zijn, of alleenwonenden, kunnen dit maal niets krijgen. WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 8 December 1942. 's M. tot 8.33 u. 's Av. van 16.30 Hl. Vlissingen. DE GEMEENTEREKENING 1941 sluit wat den gewonen dienst betreft in uit gaaf met f 2.649.866.85 en in ontvangst met f 2.565.054.81, alzoo met een nadeelig slot van f 84.812.04. De kapitaaldienst sluit met een nadeelig slot van f 78.794.47. Over 1941 is een rijksbijdrage ontvangen uit de tweede afdeeling van -het Gemeentefonds in het begrootingstefcort 1941, groot f 94961. De te verwachten restani- uitkeering dier bijdrage groot f 6578.50, werd echter nog niet uitgekeerd. Het nadeelig Saldo van den dienst 1941, het welk ten laste van de begrooting voor 1943 komt, kan als volgt worden berekend: Nadee lig -saldo rekening 1940 f 84.812.04, te vermin deren met het voordeelig verschil tusschen de achterstallige inkomsten en uitgaven volgens de rekening over 1941 ad f 52.019.15, nadeelig slot dienst 1941 alzoo f 32.792.89. Goes. De gemeentebegrooting. Vorige wfeek kwam de gemeentebegrooting '43 gereed. Het geraamde "tekort, dat vorig jaar op f 130.000 was geraamd, is thans geschat op f 155.000. Deze stijging is o.m. ontstaan doordat de po-st distributie en centrale keuken f 8500 hooger genomen moest worden en de Gast huissubsidie op f 15000 is geraamd, tegen f 7500 op de begrooting 1942. Ook de salaris- posten moesten, iflede in verband met^den duurtetoeslag, verhoogd wordefi. Voor werkloozenzorg is f 16000 minder geschat, terwijl de subsidie aan het Burg. Armbestuur van f 56.000 op f 54.000 viel. Ook Gemeentewerken kan het met f 2000 minder doen. De totale inkomsten werden geschat op f 783.971 en de uitgaven op f 939.142. DE BONNENLEVERANCIER. De marechaussee heeft aangehouden B. uit 's-Hee- renhoek, die door banketbakker L. was ge noemd' als leverancier van de boter- en suiker bonnen. B. legde een gedeeltelijke bekentenis af en noemde verschillende gezinnen, waar hij de bonnen opkocht. Het onderzoek wordt voortgezet. De politie maakte tegen C. H. proces verbaal op wegens -het gebruiken van een voetgangerslantaarn, welke niet aan de voor schriften voldeed. Ten nadeele van de Uniewinkel-Mij. is een baal suiker, wel'ice met een bootdienst van Schiedam naar hier was vervoerd spoor loos verdwenen. De politie stelt een onder zoek in. In de vergadering van de Vereeniging Ambachtsschool werden de aftredende be stuursleden, mevr. Loóijen en Ir. Israëls her kozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van mevr. Gunning te Yerseke, mevr. Van Ballegoyen de JongHenny ge kozen werd. Zuid-Beveland. 's-H. ARENDSKERKE. Vrijdagmiddag bracht de wnd. Commissaris dezer Provincie een officieel bezoek aan deze gemeente. Na gelegenheid gegeven te hebben voor audiëntie, werd met het college van B. en W. een be zoek gebracht aan de Ned. Herv. kerk alhier. Daarna' bracht de commissaris met den wnd. burgemeester een bezoek aan 's-H. Hendriks kinderen, waar kerk en school werden bezocht. Venvolgens ging de tocht naar Lewedorp en NieuWdorp, waar - eveneens kerk en scholen werden bezocht. Nadat de commissaris- eenigen tijd ten huize van den wnd. burgemeester had vertoefd, «werd de terugtocht aanvaard. OUDELANDE. De burgemeester heeft tot lid van het Burgerlijk Armbestuur herbenoemd de heer C. Meijaard Pz. De gemeentebegrooting 1943 is opge maakt met 'teen bedrag aan inkomsten en uit gaven van f 29425.41 en met een post onvoor zien groot f 911.05. WAARDE. Vrijdagmiddag, bracht St Ni colaas met zijn knecht een bezoek aan de O. L. school. Daar er dit jaar geen versna peringen aanwezig waren, ontvingen de grooteren een mooi leesboek en de twee laag ste klassen een teekenboek met kleurtjes. Walcheren. DOMBURG. St Nicolaas lieeft de Dom- burgsche jeugd al een zeer bijzonder feest bereid dit jaar. Des middags deed hij met zijn knecht te paard zijn intocht in de ge meente, omstuwd door een groote kinder schaar. In de Op. ^school werd voor alle kin deren beneden den leerplichtigen leeftijd een groot feest gehouden. Des avonds werden de kinderen der Op. school vergast op een feest. De ouders en winkeliers hadden alle wat moeten offeren, maar voor de kinderen hadden ze dit gaarne öyer. Tholen en St.-Phïlipsland. THOLEN. De eerste inspuiting van de schoolkinderen tegen diphterie zal plaats heb ben Vrijdag 11 en Zaterdag 12 Dec. De verzending van mosselen was vorige week niet groot. Oesters werden er wegens de feestdagen meer verzonden. De vangsten van bliek en schardijn waren ..goed loonend, doch de aanvoer ter plaatse was aanmerkelijk minder, daar de visch op andere plaatsen moest worden afgeleverd. De toestand van den heer G. Contant alhier, die begin vorige week ernstig werd ge troffen bij een ontploffing van een carbid- apparaat, is thans zoodanig, dat -het gevaar is geweken. Een zijner armen bleek op drie plaatsen tè zijn gebroken. De diphterie neemt onder de kinderen in deze gemeente toe. Steeds worden nieuwe ge vallen geconstateerd, doch gelukkig de laatste dagen niet met doodelijken afloop. MAANDAG 7 DECEMBER 1942. De Heere talmt niet met de belofte, al zün er, die aan talmen denken, maar H\j is lank moedig jegens u, daar Hij niet wil, dat som migen verloren gaan, doch dat allen tot be keering komen. 2 Petr, 3 9. Zon: op 8.32, onder 16.30. Maan: op 7.12, onder 16.35. 8 Dec.:, Nieuwe maan; 14 Deo.: Ie kwartier. Wie altoos moet tobben om het hoofd boven water te houden, al mag hij zich door genade Gods kind noemen, geraakt geestelijk, o, zoo licht in een staat van gebondenheid. En wie overvloed heeft, in weelde kan leven en geen broodzorgen kent, meene niet, dat hij in de beste qonditie is om in Gods koninkrijk te gedijen. Juist zijn overvloed kan hem tot" een valstrik worden. Het" wijze woord van Agur behelst eene ernstige waarheid: „Ar moede of rijkdom geef m(j nietvoed mij met het brood mijns bescheiden deels 1 Ds J. J. KNAP. HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Eemnes-Buiten (vac. J. v. Slièdrecht), A. Vroegindeweij te Loon op Zand; te Nieuwe- Schans (vac. H. W. Bosch), G. B. Kruizinga te Engelbert (toez.)te Veenhuizen (vac. wijlen J. H. C. v. d. Hoff), S. L. Hogebrink te St Michielsgestel (toez.). Aangenomen: naar Harich (vac. L. Boersma), eand. J. M. de Vries, hulppred. te St Pancrasnaar Terneuzen(2e pred. pi.), J. C. Sickesz te Rilland- Ba t h. Bedankt: voor Emmer-Compascuum (vac. R. Bijl), C. Keers te Lemelerveld; voor Oldèbroek (vac. wijlen B. G. C. Steenbeek), J. de Lange te Wilsumvoor Wieringermeer (2e pred. plaats), H. A. v a n Loon te Grijpskerke. GEREF. KERKEN. Bedankt: voor Ruinerwold-Koekange (vac. wijlen T. L. Kroes), A. J. W. Vogelaar te Lemelerveld. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Sneek (vac. J. C. Maris), G. H. Polman te Gorinchem en M. v. d. Klis te Maarssen. -DOOPSGEZINDE -BROEDERSCHAP. Beroepen: te Warga, Mej. Ds S. E. Doyer te Rottevalle. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk: Benoemd te Hijkersmilde, cand. E. J. Loor te Groningen; te Ommen, cand. K. J. IJ-bema, hulppred. te Wieringermeer. Aangenomennaar Ommen, cand. K. J. IJ-bema, hulppred. te Wieringermeer. Geref. Kerken: Aangenomen naar Oosterend (Texel), cand. M. Pos, hulppred. te Andijk. Bedankt: voor Winsum-Obergum, cand. J. v. d. Berg, hulppred. te Voorthhuizen (Gld.). DE JONGSTE BESLISSINGEN VAN DE GEN. SYNODE DER GEREF. KER KEN. Op voorstel van de kerk van Vrouwe polder besloot de classis Middelburg gebruik te maken van het aanbod der Generale Sy node der Geref. Kerken om vanwege een de putatie uit haar midden een nadere toelich ting te doen geven op haar jongste leerbe- slissingen. Daartoe zal de classis Middelburg in buitengewone vergadering bijeenkomen te Goes. GEESTELIJKE VERZORGING DER GEMEENTELEDEN. Gehoord het rapport dat Dr N. J. Hommes van Middelburg/ ter jongste vergadering aan de classis Middel burg der Geref. Kerken heeft uitgebracht namens de commissie ad- hoe, besloot de classis geen hulpprediker te benoemen voor de bearbeiding der in Brabant wonende Ge ref. Zeeuwen, maar het werk te doen ge schieden door de kerken van Brabant met behulp van de predikanten van de classis Walcheren, met dien verstande, dat elk der predikanten eenmaal per drie maanden voor dezen arbeid zal worden afgestaan. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. In de plaats van L. de Puit, die in verband met zijn hoogen leeftijd niet meer voor herbenoe ming in aanmerking wenschte te komen, is tot ouderling Nder Ned. Herv. Gemeente te B i e z e 1 i n g e tot ouderling gekozen J. Weststrate, terwijl tot diaken werd herkozen C. Wisse. Tot ouderling van de Geyef. Kerk van Arnemuidenis gekozen A. v. Eenen- naam en tot diaken A. Klaasse. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te Aagtekerke werd herkozen C. de Visser en gekozen in de vac. J. Blaas tot diaken H. Peper. GIFTEN EN LEGATEN. Het Supple- tiefo-nds van de Theo-1. Hoogeschool der Ge ref. Kerken te Kampen, ontving van een lid mate der Geref. Kerk van Middelburg een gift van f 5000. -7* De Geref. Zendingsbond ontving een legaat van f 1000. Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. T v); e e dames ver dronken. Zaterdagavond om kwart over zeven verliet, zooals gewoonlijk de 48- jarige S. Riemens, wonende Martinus Eyke- straaj/te Terneuzen, haar dienst bij de firma Moggree en moet nabij de Axelsche brug in de Oostelijke kanaalarm te water zijn ge raakt. Toen zij om 9 uur nog niet thuis was zou haar 60-jarige tante, mej. M. van Dix- hoorn even gaan zien, waar zij bleef, doch deze is niet bij "M. aangekomen. Na eenigen tijd gewacht te hebben werd de familie on gerust en waarschuwde de politie, die on middellijk aan het dreggen ging. Door de ge weldige duisternis werd het werk van de redding zeer bemoeilijkt. Eerst Zondagvoor middag plm 10 uur werd de eerste opgehaald nabij de Axelsche brug, terwijl de tweede een uur later gevonden werd in de Oostkolk. Beide dames zijn ongehuwd. Over de maand November. AAGTEKERKE. Ingekomen: H. R. Elzin- ga en echtgenoote, van Vorden; J. Poppe, echtgenoote van A. Verfaage, van Meliskerke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1