Jarenlang rheumatiek en ischias. Thans weer nor maal aan 't werk. UIT DE PROVINCIE FEUILLETON. MIDDELBURGSCHE BRIEF GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN LAND- EN TUINBOUW Zij, die kwamen en gingen. Neem'n AKKER De Heer E. R. te D. schrijft, dd. 27-3-'40i „Sedert jaren leed ik ssn de linkerzijde van mijn lichaam zoo hevig aan rheumatiek en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar probeerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proefOrigineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. LIJSTCOLLECTE WINTERHULP. Vandaag, morgen en a.s. Maandag wordt in hët geheele land wederom een lijstcollec- te voor Winterhulp gehouden. De landelijke leiding verwacht, dat de opbrengst van deze collecte die van de vorige (die weer hoo- ger was dan de eerste en ook dan het vorig jaar) zal overtreffen. Immers de collectan ten karnen niet voor zichzelf, maar voor de minder bedeelde landgenooten. Ver trouwd wordt, dat er niet maar gegeven, doch geofferd zal worden.' evenwel van twee weken loon of een halve maand salaris. Voor de hier bedoelde grati ficaties is het derhalve niet noodig nog af zonderlijke toestemming van den gemach tigde voor den arbeid aan te vragen. Dit laatste is wel noodig voor zoover men voor nemens is een gratificatie te verstrekken, welke de hierboven genoemde bedragen overschrijdt. m Tenslotte is'bepaald, dat gebruikelijke gra tificaties, als hoedanig zijn aan te merken gratificaties, welke sedert drie onmiddellijk aan het loopende jaar voorafgegane jaren regelmatig zijn uitgekeerd, ook voor 't ver volg kunnen worden toegekend tot zoodanig bedrag als gebruikelijk was en zonder dat voor de uitkeering daarvan nadere toestem ming van den gemachtigde voor den arbeid zal zijn vereischt. Korte, berichten. De bekende Haagsche journalist D. Hans, wordt vandaag 60 jaar. Bij de gevechten in Noord-Afrika is ver loren gegaan de Nederlandsche torpedojager Isaac Sweers. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 5 December 1942. 'sM. tot 8.30 u. 'sAv. van 16.31 u. Reorganisatie distributiedienst. In den distributiekring 's-Heer Arendsker- ke, waar 19 gemeenten van West Zuid-Bq- veland bij zijn aangesloten, op Goes na, dat een eigen dienst heeft, zal met 1 Jan. a.s. een reorganisatie worden ingevoerd. Tot nu toe was er in iedere gemeente een -agent van de distributie. In de toekomst, worden echter vier of vijf gemeenten tot één agentschap vereenigd en in ieder zoo'n agentschap worden twee ambtenaren aan gesteld, die bij toerbeurt zitting houden in de verschillende tot zoo'n agentschap be- hoorende gemeenten. Men noemt dit het stelsel van de reizende ambtenaren. Alleen Wemeldinge behoudt zijn eigen agentschap, wat in verband staat met de uitreiking van distributiebescheiden aan schippers. Het ligt in de bedoeling om deze reorga nisatie langzamerhand tot andere Zeeuwsche kringen uit te breiden. Middelburg. M. W. deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn rijwiel uit een gang nabij zijn woning. De politie heeft aangehouden mej. T. M. de W., die eenige dagen geleden ten na- deele van P. de K. een hoeveelheid melk had ontvreemd. Nadat p.v. was opgemaakt, is zij heengezonden. Mej. C. B. uit Serooskerke heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van haar handtasch, welke zich in haar rij- wieltasch bevond. Haar fiets had zij eenige oogenblikken onbeheerd voor een winkel in GEBROKEN TROTS. door H. Kingmans. 14) o— „Even voorstellen", zegt mevrouw Offen bach. „Kea Steendam Lasterie uit Utrecht." „De riieuwe onderwijzer?" zegt het meisje. Zij heeft een fijne stem, in tegenstelling met de meeste stemmen op het platteland, die schel klinken. „U hebt het precies geraden',antwoordt Lasterie, geamuseerd: het halve of heele dorp weet natuurlijk, wie Lasterie is. „Nu, dan ga ik maar opstappen, mevrouw. Dus we houdéfi het voor afgesproken". „Ik jaag u toch niet weg?" vraagt Lasterie. „Neen, neen, mijnbeer, ik was toch van plan te gaan," steekt Kea Steendam hem de hand toe. Dan is zij meteen de kamer uit, tot me- v-ouw Offenbach nog zeggend: „Ik vind het wel, hoor, blijft u maar hier." De weduwe spreekt niet over het meisje, dat juist vertrokken is en natuurlijk vraagt de bezoeker niets, hoewel hij wel wat meer van dat aardige ding zou willen weten. „U komt op den brief,, dien ik u geschreven heb? Ja, kijk eens, 'k zal het. u vertellen, je kunt niet alies schrijven. Ik heb geen enkele erva. ing als hospita. Maar mijn huis is veel te groot voor mij alleen. En je hebt eigenlijk een doelloos leven. Dat heeft mij op de ge dachte gebracht, op uw advertentie te schrijven. Dan heb ik aanspraak ea weet ik, dat ik voor Iemand te zorgen heb". Dominee Vervoorn heeft dus gelijk gekre gen in zijn vermoeden, denkt Lasterie. „Als u en ik het met elkaar eens kunnen worden, dan heb ik veel zin, hier te komen. J? fci«r te dk gml rustig «j dat komt Amice, Volgens afspraak nu iets over den Mid- delburgschen predikant Caspar van. der Hey- den. Nauwelijks in Middelburg aangekomen in 1574 werd hij afgevaardigd naar de Syno de der Kerken van Holland en Zeeland, te houden te Dordrecht van 16 tot 28 Juni. Op deze eerste Synode der Gereformeerde Kerk in Holland en Zeeland werd Van der Heij den tot voorzitter benoemd. Dit teekent den invloed, die Van der Heijden in het kerke lijke leven van die dagen had. Het volgend jaar wordt de Middelburg- sche Gemeente zwaar getroffen door het overlijden van Gelein de Hoorne (zie mijn vorige brief). Na zich tevergeefs tot Petrus Dathenus te hebben gewend, werd Johannes Boreel beroepen, die den 5den April 1576 in Middelburg werd bevestigd. Deze heeft slechts kort hier gearbeid; in den aanvang van 1577 overleed hij. De opengevallen plaats werd ingenomen door Johannes Seu, die hier tot aan zijn dood in 1613 voorgan ger was en zich gedurende dien tijd, volgens een geschiedschrijver, in des Heeren wijn gaard zonderling gekweten heeft. Door den bloei der Middelburgsche ge meente, moest men omzien naar een derden predikant. Deze vond men in Michiel Pan- neel, die hier in 1577 den herdersstaf opnam en tot in 1604, het jaar van zijn verscheiden, ijverig in de gemeente werkzaam was. Door zijn omgang met Prins Willem I en Marnix van St Aldegonde, wier achting en vriendschap hij genoot, door zijn vermanend optreden tegen de Doopsgezinden, die in die jaren een grooten invloed hadden ook in Middelburg, door zijn synodale werkzaam heden en zijn optreden in het algemeen, ver wierf Van der Heijden hier een groote ach ting. Door zijn vertrek naar Antwerpen pre dikte hij hier op 2 October 1579 afscheid. Een geschiedschrijver prijst zijn groote ijver voor de zaak des Heeren, terwijl ook de mildheid en nederigheid hem sierde. Hij was een beminnelijke figuur, doorkneed in de kennis der Goddelijke Bijbelwaarheden en wordt een der grondleggers genoemd der Nederlandsche Hervormde Kerk. Hij stierf in het jaar 1586 op 56-jarigen leeftijd te Bacharach, een stadje aan den linker-Rijnoever. Als steeds, STENTOR. de Langeviele neergezet. De tasch bevatte haar persoonsbewijs, geld en eenige distri butiebescheiden. A. V. V. had langs den weg van den vischkoopman v. B. uit Arnemuiden 2 kg schardijn gekocht. Bij naweging bleek de hoeveelheid slechts 1 kg te zijn. De politie stelt een onderzoek in. Goes. KOEK ZONDER BON. Het was aan ambtenaren van de Prijsbeheersching ter oore gekomen, dat de banketbakker A. L. alhier koek zonder bon tegen hoogen prijs verkocht. Woensdagmorgen ging de mare chaussee op onderzoek uit. Toen een wacht meester in den winkel kwAm kocht juist een dame een half pond koekjes van f 3,25. Dit prijsje aanvaardde de bakker zonder arg waan, doch dit werd hem noodlottig, want hiermede was hij op heeterdaad betrapt. L. gaf toe zijn koek voor f 1,30 per ons te? verkoopen en voor speculaas nog een hoogeren prijs te bedingen, terwijl hij taar ten voor f 10 verkocht. Ondanks deze hooge prijzen waren er af nemers genoeg en deze kwamen allen voor ire- het bestellingenboek. Ruim honderd klan ten stonden er genoteerd. Teneinde vol doende te kunnen leveren, kocht hij in den zwarten handel boter- en suikerbonnen te gen f2,50 en f4 a f5. De bonnenkooperij kostte hem maandelijks zoo'n f 400. Deze be trok hij van B. uit 's-H.hoek. Het ernstige van het geval is, dat de bakker de grond stoffen, welke hij voor normale prijzen op zijn toewijzingen kreeg ook voor het fabri- ceeren van dure koek gebruikte. De marechaussee ging na de bekentenis van L. over tot inbeslagname van zijn voor raden. Koek en boter zijn onder de Goesche ziekenhuizen verdeeld. De marechaussee zal ook optreden tegen de koopers(sters) van de te dure lekkernijen. Het onderzoek in de ze zaak wordt voortgezet. GOUDEN BRUILOFT. Woensdag vierde het Vlissingsche echtpaar Lourier- Bostelaar, dat tijdelijk in de Wijngaardstr. alhier woont, zijn 50-jarig huwelijksfeest. Zuid-Beveland. 's-HEER ARENDSKERKE. Bij besluit van den wnd burgemeester dezer gemeente zijn de opcenten der Personeele belasting verhoogd van 125 op 150. OVEZANDE. Met ingang van 1 Jan. a.s. is aan dhr K. Dellebeke, agent van den dis mij van pas, want ik moet voorloopig veel en hard studeeren." Ze bekijken de kamers, die boven gelegen zijn. Hij kan een mooie zitkamer krijgen en een frissche slaapkamer. De roeubileering van beide laats niets te wenschen over. „Maar als ik nu eens zin heb, een praatje te maken, je kunt niet altijd over de boeken gebogen zitten, mag ik dan beneden komen? Thuis heb ik het zoo gezellig: vader, moeder, een broer, twee zusters.... dat zal afvallen, als ik hier alleen op de kamer kom te zitten." Mevrouw Offenbach glimlacht moederlijk. „Dat is nu net, wat ik wil. 'k Heb wel ken nissen natuurlijk, maar ik ben toch vaak al leen. 'k Heb er ook, als u er iets voor voelt, niets op tegen, dat u samen met mij beneden eet." „Daar heb ik niet het minste bezwaar te gen. Ik vind het zelfs heel gezellig. Me dunkt, als u het goed vindt, moesten we maar direct beslissen. Het lijkt me hier wel. Tenminste, wanneer we het eens kunnen worden over de vergoeding." „Dat is nu voor mij juist het moeilijkste punt. Ik weet niet, wat te vragen. U begrijpt, dat het mij niet te doen is om die inkomsten. Ik kan mij best redden van mijn pensioen, 'k Heb ook niet willen vragen ergens, hoeveel er tegenwoordig betaald wordt. Niemand weet, dat ik op uw advertentie heb geschreven want men heeft er niet mee te maken. Het is vroeg genoeg, dat men het weet, als u hier eenmaal is. Dus u begrijpt: ik weet niet, wat ik vragen moet. U weet het misschien beter dan ik, hoeveel er in Utrecht wordt betaald. Dan is er tenminste een maatstaf. Natuurlijk ga ik daar beneden, want het leven is hier goedkooper en ik behoef er niets van over te houden." (Wordt vervolgd.) tributiekring 'a-Heer Arendskerke alhier a^s zoodanig eervol ontslag verleend. RILLAND. Bij den landbouwer G. G. J. Michielsens in den Damespolder werden in twee nachten uit een uienren, door verbre king van het latwerk, een partij i\ien ont vreemd. In den Volkepolder werd een be zoek gebracht aan het kippenhok van den arbeider M. C. Engelaar. De eigenaar vond 'a morgens alleen de koppen der kippen. De politie stelt een onderzoek in, BORSSELE. Doodelijk ongeluk. De landbouwer D. reed met een volgeladen wagen over .den Westsingel, toen van tegen overgestelde zijde het twaalfjarig zoontje van M. K. op zijn fiets kwam aanrijden. Bij den wagen gekomen slipte de fiets waardoor de jongen viel en onder den wagen terecht kwam. De voerman stopte onmiddellijk. De jongen bleef op den weg liggen en bleek op slag te zijn gedood, doordat een achterwiel van den wagen over het hoofd was gegaan. 's-GRAVENPOLDER. Met ingang van 1 Jan. 1943 is aan den heer J. W. Geelhoed, agent van den Distributiedienst alhier, eervol ontslag verkend als zoodanig. 's-H. ABTSKERKE. De gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1943 is voor deze ge meente opgemaakt tot een bedrag van f 6709.89 in ontvangsten en f 9812.84 in uitgaven. Na- deelig slot f 3102.95. In den kapitaaldienst zijn geen bedragen geraamd. Walcheren. ARNEMUIDEN. Het 5-jarig zoontje van B. J. de M. viel in een pan kokend water. Een arm was met brandwonden overdekt, zoo dat doktershulp noodzakelijk was. AAGTEKERKE. Dinsdagmorgen had alhier de eerste inenting tegen diphterie plaats. 55 kinderen werden ingeënt. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. De burgemeester heeft tot directeur van het op 1 Januari a.s. te centrali- seeren bouw- en woningtoezicht en toezicht op de gemeentewerken op de eilanden Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland benoemd de heer A. J. Argelo, hoofdopzichter van ge meentewerken te Dordrecht. (Z'. Nsbd.) De strijd tegen den clandestienen handel en prijsopdrijving. Het was de politie bekend geworden, dat in de buurtschap Stompwijk een partij graan zou worden opgeslagen. Het etablis sement, waarin de partij onderdak zou vin den, behoorde aan D. aldaar. Toen men op een oogenblik den tijd voor onderzoek rijp achtte, vond men echter niets van de partij, doch wel een spoor dat ging naar een schip, toebehoorende aan H. aldaar. Hier trof men aan 34 balen, inhoudende tarwe, capucijners, gerst en erwten. Van de partij was een baal gestolen en deze kwam tfe voorschijn bij D. aldaar, die spoedig door de mand viel en tevens S. aldaar aangaf als zijnde de man, die hem de partij ten opslag had aange boden. Het pnderzoek naar de herkomst van deze goederen wordt voortgezet, daar het niet uitgesloten is, dat zij bovendien nog van diefstal afkomstig zijn. Doodelijke ongelukken. Bij het oversteken van een spoorwegover gang te Echt is een 14-jairige Belgische jon gen met zijn rijwiel door een trein gegre pen en gedood. De 10-jarige schippersjongen A. L. uit Rotterdam is te Maasbracht uit een roei boot gevallen en verdronken. Dindsdagnacht is de 46-jarige rail wachter T. H., te Meppel, tuschen Meppel en Hooge- veen door een trein overreden en op slag gedood. Te Merkelbeek is het zevenjarige zoon tje der familie A. C., toen hij uit school huis waarts keerde, onder een vrachtwagen geval len. Het kind werd zwaar gewond en het is tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis overleden. Ernstige botsing. Gister avond is de blauwe tram bij het passeeren van het park Leeuwesteyn te Voorburg in botsing gekomen met een vrachtauto. In de cabine van de auto bevonden zich drie per sonen: de chauffeur N. v. V. uit Den Haag, kneusde zijn been en kon, na behandeld te zijn huiswaarts keeren. De beide andere in zittenden J. v. V. en H. J. uit Den Haag, werden zoo zwaar gewond, dat zij naar' het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De conducteur van de blauwe tram liep verwon dingen aan het gelaat op. Verstoorde feestvreug- d e. De St Nicolaaspret voor de meisjes leerlingen van de school van de zusters Kaalheide-Kerkrade is bij voorbaat bedor ven, daar alle geschenken gestolen zijn. De daders, drie jongelui uit Kerk^de, zijn te Amsterdam gearresteerd waar zij de ge schenken hadden verkocht en het geld ver teerd. Hetzelfde drietal heeft zich ook aan diefstal in een kleedingmagazijn en aan en kele fietsendiefstallen te Kerkrade schuldig gemaakt. Millioenendiefstal. Twee mannen, vermomd als politieambtenaren, drongen een woning te Vichy binnen en sta len juweelen ter waarde van 1.6 millioen frs. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 3 Dec. 1942. A. Klopmeijer, 24 j., werkman te Dom burg, wegens het koopen van 13 kg. ham, zonder bonnen. Eisch en uitspraak f 40 b. of 20 d. h. met verb, verkl. S. Melse, 40 j., werkman te Oostkapelle, wegens het slachten van een varken. Eisch en uitspraak 6 mnd. gev. straf. H. Louws, 47 j., slager te Oostkapelle, we gens idem. Eisch 6 mnd. gev. straf, uitspraak 6 mnd. gev. straf met gratie-clausule. G. Zweedijk, 35 j., vertegenwoordiger te Goes, wegens het koopen van bovenbedoelde koffieboonen. Eisch f75'b. of 1 mnd. met verb, verkl., uitspraak f 60 b. of 20 d. h. met verb, verkl. P. Koeman, 29 j., expediteur en G. de Looff, 22 j., slagersknecht, beiden te Middel burg, wegens het te Grijpskerke slachten van een veulen. Eisch: no. 1 7 mnd. gev. straf, no. 2 6 mnd. gev. straf. Mr van der Weel is van meening dat dit geen fraud, slachting be treft en vraagt clementie. Zaak aangehouden tot 17 December. P. A. de Witte, 21 j., koopman, G. C. Ha- rinck, 32 j., werkman, P. C. Ventevogel, 30 j., werkman, allen te Goes, wegens het weg nemen van een hoeveelheid appels, toebehoo rende aan A. Testers. Eisch no. 1 4 w. gev. straf, nos. 2 en 3 ieder 2 w. gev. straf, uit spraak no. 1 14 d. gev. straf, nos. 2 en 3 ieder f 25 b. of 10 d. h. I. J. Jansen, 40 j., veehandelaar te Oost burg, wegens het koopen en (of) verkoopen van een tweetal runderen. Eisch 2 mnd. gev. str^f met aftr., uitspraak 2 mnd. gev. straf met aftrek en onmiddellijke in vrijheid stelling. D. J. Hoogstraate, 26 j., chauffeur te Krui- ningen, Jan Dingemanse, 49 j., uitvoerder te Middelburg, wegens het te Kruiningen weg nemen van een of meer zakken tarwe, toebe hoorende aan M. A. Kortense. Eisch en uit spraak ieder 14 d. gev. straf. H. A. Cijsouw, 42 j., vlashandelaar te Bier vliet, thans gedetineerd, wegens het afleveren van een hoeveelheid lijnzaad. Eisch 6 weken gev. met aftrek, uitspraak 5 weken gev. straf met aftrek en onmidd. in vrijheid stelling. A. Goulooze, 31 j., landarbeider te Colijns- plaat, wegens het vervoeren van 150 kg. tarwe. Eisch f 100 b. of 1 mnd. h., uitspraak f 75 b. of 25 d. h. A. J. Sol, 32 j.,. chauffeur te Axel, wegens het vervoeren van 150 kg. tarwe. Eisch en uitspraak f 200 b. of 2 mnd. met verb, verkl. J. Lourens, 28 j., transportarbeider te Axel, wegens het afleveren van 150 kg. tarwe. Eisch en uitspraak f 250 b. of 2 mnd. h. G. Overdulve, 40 j., landarbeider te Axel, wegens het vervoer van 50 kg. tarwe. Eisoh f 25 b. of 10 d. h., uitspraak f 20 b. of 10 d. fa. J. Overdulve, 17 j., landarbeider te Axel, wegens het vervoeren van 50 kg. tarwe. Eisch f 25 b. of 10 d. h., uitspraak f 20 b. of 2 weken tuchtschool. A. Daniëlse, 51 j., koopman te Middelburg, wegens het verhandelen en afleveren van een hoeveelheid vlaslint. Eisch 2 mnd. gev. straf en f 1000 b. of 6 mnd., uitspr. f 750 b. of 5 mnd. ALLE LANDELIJKE RIJVEREENI- GINGEN BIJ NED. LANDSTAND. De boerenleider, hoofd van den Ned. Landstand, heeft bepaald, dat de Nederlandsche federatie van landelijke rijvereenigingen is aangesloten bij den Ned. Landstand en is aangewezen als eenige organisatie op het gebied van de lande lijke ruitersport in Nederland. Onze landarbeidersstand. Vóór 1800 wordt nimmer of hoogst zelden van landarbeiders gerept. Begrijpelijk. Van een landarbeidersstand was toen in de dorpen geen sprake. De totale oppervlakte cultuurgrond was gering. Bosch, woeste gronden en hoogveen namen een groot deel van den bodem in be slag. Nog in 1833 telde 'Nederland ruim 900.000 ha. woesten grond. De akkerbouw en weidebedrijven waren niet groot. Bovendien in geheel ons land, ook in onze tegenwoordige akkerbouwprovincies, als Groningen en Zee land, overheerschte de Veeteelt met zijn wei nige arbeidskrachten. Van een intensieven tuinbouw was geen sprake. De opbrengsten waren gering: naar schatting 1/4 a 1/3 deel van die van omstreeks 1900. Regel was verder nog, dat van het bouw land elk jaar een flfnk deel onbebouwd bleef liggen. De boeren tenslotte waren geldelijk niet in staat anderen voor zich te latén werken. Heel dikwijls was zulks trouwens ook niet noodig. De boerengezinnen waren groot. De getrouwde zoons woonden meest bij hun ouders in. Toch ontbrak ook vóór 1800 de landarbei der niet. Zelfs niet in de Middeleeuwen. Daar waren allereerst de lijfeigenen, die op en om de kasteelen woonden. Uit hen ontwikkelde zich later dé groep van plattelands-bezitloozen, die als gewapende knechten de grondbezitters, (adellijke heeren en kloosters) dienden en mede als landarbeiders de niet-verpachte lan derijen hunner heeren bewerkten. In de 16e eeuw was de bearbeiding van dé vruchtbare gronden van Vlaanderen en Zee land door „gehuurde handen" reeds gebrui kelijk. In het begin van de 17e eeuw wordt al mel ding gemaakt van hannekemaaiers of „Hol- landsganger", afkomstig uit Hannover of Ol denburg. Verder hebben in de verschillende takken van den tuinbouw, welke zich vooral in den bloeitijd van de Nederlandsche republiek rondom de steden en in bepaalde centra (Lan- gendijk, De Streek, Westland, Bloembollen streek) begonnen te ontwikkelen, de tuinarbei- ders niet ontbroken. Na 1800 werd het anders. De akkerbouw breidde zich uit, de ondernemingen werden grooter, de opbrengsten stegen, de prijzen wer den hooger, de geldelijke uitkomsten voor land bouwers en tuinders werden beter. Door dat alles vermeerderde ook de vraag naar blijvende arbeidskrachten. Op de groote Groninger akkerbouwbedrij ven (50 a 60 ha.) waren naast de tijdelijke werkkrachten in den zomer meestal twee vaste arbeiders, drie inwonende knechten en twee meiden werkzaam. Volgens Dr E. W. Hofstee werd het aantal arbeiders en dat van de in wonende dienstboden op het Groninger platte land van 1806 tot 1862 verdubbeld. Het aantal- landarbeiders was in 1862 viermaal zoo groot als in 1775. In 1849 en 1859, toen met de volkstellingen ook de eerste beroepstellingen plaatsvonden, oefenden resp. 311.010 en 253.845 personen een agrarisch beroep uit. Naar schatting moet om streeks 1850, toen ons land 3 millioen inwo ners telde, het aantal land- en tuinarbeiders 200.000 hebben bedragen. In 1889 (aantal inwo ners 4Va millioen) .was dit aantal gestegen tot 363.225, in 1899 (inwonertal 5.1 millioen) 388.078. Nadien bleef, ofschoon het inwonertal steeg tot 9 millioen, de landarbeidersstand in aantal vrijwel gelijk. De volgende beroepstel lingen toch gaven aan: in 1909 395.300, in 1920 424.550 en in 1930 384.900 land- en tuin arbeiders. 's-GRAVENPOLDER. Ingekomen: A. M. J. Luwema, van Vlissingen naar A 66; K. E. M. Oele, van Vlissingen naar A 66; M. A Meijers, opperman, van Hoedekenskerke naar A 171. Vertrokken: M. de Witte, dienstbode, naar KrabbendijkëW. v. d. Berge, schildersknecht, naar KrabbendijkeJ. Hamelink, dienstbode, naar Goes. KAPELLE. Ingekomen: Wed. A. de Keizer, v. M'burg n. Abdijstraat D 41; Ha. v. d. Guchte, geb. Polderman, v. Kruiningen-Hans- weert n. Schore G 97; D. K. Boone, v. Wemel dinge n. Kerkplein A 253; A. P. Jobse, v. Yerseke n. Postweg B 58; Sa. de Jonge, geb. Braam, v. Kattendijke, Wilhelminadorp naar Spaarlingsstraat A 57. Yertrokken: A. Glas, v. Ooststr. A 408 n. Tholen. ZOUTELANDE. Ingekomen: H. Bakker, v. 's-GraVenhage n. Noordendolfer 3. Vertrokken: K. Lugtenbuxg en gezin, van Noordendolfer 3 n. Zwolle; J. J. Grijspeere, v. Noordendolfer 1 n. Breda; M. Tuiten en echtgen. v. Duinweg 52 n. Westkapelle; W. Messer en gezin, v. Smidsstr. 4 n. Middelburg. T. H-, te Meppel, tusschen Meppel en Hooge- HET VERWENDE KIND. Algemeen wordt thans erkend, dat een vrouw op haar economische plichten moet wor den voorbereid, want is ze niet bij machte te koken, te naaien en haar huis in orde te hou den, dan straft ze haar gezin en zichzelve. Het is echter eigenaardig, dat men bij deze plichten tot nu toe de voornaamste vergat, n.l. de voorbereiding tot het verplegen en opvoeden harer kinderen. Dit wreekt zich dikwijls heel erg op der kleinen lichaam, ziel en geest. On beduidende trekjes ontwikkelen zich tot karak terfouten, 9f maatschappelijke moeilijkheden, als de moeders "in wier handen de opvoeding grootendeels ligt, deze trekjes' niet thuis we ten te brengen en te behandelen, als zij te wei nig kennis bezitten van de wetten der geeste lijke vorming. Ieder kind bezit van nature een gevoel van minderwaardig-zijn, dat opbloei, in de hulpe loosheid van de eerste kinderjaren, in een on gunstig maatschappelijk of geestelijk milieu, in een te strenge of verweekelijkende opvoe ding. Ook uiterlijke leelijkheid of de aanwe zigheid van organische gebreken is een gun stige bodem voor de vorming van het gevoel, dat men zich tot weinig in staat acht. Heeft een baby het moederlichaam verlaten, dan be gint voor hem de strijd met de buitenwereld en wel des te heftiger, naarmate de organische minderwaardigheid grooter is. Tegelijkertijd wordt een instinctief streven merkbaar tot een harmonische verhouding met de vijandelijke machten te gérakenhet kleine kind leert zich aan gewone en buitengewone omstandigheden aanpassen, waardoor zich het vermogen ont wikkelt steeds weer nieuwe en belangrijker dingen te doen. De nadeelen, die het minderwaardigheids gevoel met zich meebrengt, komen echter veel- vuldiger voor. Nu eens kunnen lichamelijke en geestelijke zwakte optreden, dan weer te groote prikkelbaarheid der zenuwen, onhandig heid, vroegrijpheid, enz. Het mindjrwaardigheidsgevoel beïnvloedt het willen en denken van het kind en roept een groot aantal kindergebreken tot leven. Deze kunnen slechts begrepen worden, als men weet, wat het kind er mee wil bereiken en als men de betrekkingen van den kleine tot zijn om geving heeft doorgrond. Vooraf gaat steeds een zich meten/ een zich vergelijken met Va der, Moeder, broers of zusters, later met elk een, die in den gezichtskring van het kind ver schijnt. Rotterdam. P. W. J. S t e i n z. HET ZEEUWSCHE LANDSCHAP. De wordingskarakteristiek van een landschap, aldus de N. R. Crt., is van belang omdat het ons veel zegt omtrent het milieu en zijn op bouw, zijn samenstelling en groei en het leven van den mensch daarin. In heel sterke mate geldt dit voor Zeeland, waar iedere dijk his torie is .en spreekt van den strijd van den mensch ter handhaving van zijn leven en zijn milieu. De karakteristiek van het Zeeuwsche landschap is dan ook de opwas met de aanlig gende dijken der aanwassen, die van den groei van een kern vertellen en de oude kreken, die als resten van de oude scheidingen van de ge groeide eilanden, de geschiedenis zoo sterk karakteriseeren. Als zoodanig zijn op Zuid- Beveland de Oost- en Westschen- g n van beteefeenis. Samen vormen ze de her innering aan oude kreken onder de heerlijkheid Wolphaertsdijkde Westschengen loopt tot bij 's-Heerarendskerke, de Oostschengen langs de grens van den Wilhelminapolder. Als overblijf selen van oude zoutwaterkreken zijn ze niet alleen om de wordingskarakteristiek van ber teekenis, maar ze herbergen daar het wa ter nu nog brak is nog tal van zijtplanten zeekraal, zeeschijnspurrie, zulte, w,aarvan de jonge planten gegeten worden en dan wel lamsooren heeten en limoenkruid of echte lamsooren. De rietzoom telt rietzanger en riet gors, kleine karakiet, meerkoet, waterhoen en wilde eend onder zijn bewoners. In de Oost schengen ligt in de verbreeding nabij het Westelijk einde een eilandje, waar op in het voorjaar de vischdieven zich telkens weer vestigen. Het eiland is zeer klein en het zakt in het weeke slib weg, zoodat de'mogelijkheid van totalen ondergang niet uitgesloten is. Misschien zou het in over weging genomen kunnen worden om deze kleine hil tegen ondergang te beschermen door het aanbrengen van kleine zinkstukken en even tueel het eilandje iets te vergrooten. Ongetwij feld zouden dan de sterns, die er nu een ko lonie van een zestigtal nesten hebben, zich nog uitbreiden in aantal, te meer daar thans bijna ieder jaar bij springvloed de vischdieven van de Katsplaat verdreven worden en op het eiland vermoedelijk daarna tot. nieuwe broed- pogingen komen. Hier zou met bescherming iets dergelijks kunnen ontstaan als de zoo be roemde hillen van de inlagen van Schou wen, waarbij ondanks het rapen van eieren, instandhouding en zelfs uitbreiding van de vo gels kan plaats vinden. Vermoedelijk broeden er enkele paren Noorsche sterns tusschen de vischdieven. Dit met volkomen zekerheid na te gaan is van belang, omdat dit de Zuidelijk ste ten Zuiden van Schouwen broed plaats van deze sternsoort zou zijn in ons land. Ook kluten broeden in de nabijheid van dit als voedseldomein zeer geschikte slibgebied van de Oostschengen: hun nesten zijn in het voorjaar te vinden tusschen het opkomend gewas van aardappels, vlas en tarwe en op het weiland (ongeveer 35 paar), waar ook tureluurs, eeni ge paren scholeksters, slobeenden en gele kwik ken tot broeden komen en er zoo goed moge lijk beschermd worden door den bedrijfsboer van den polder, den heer Boot. De Westschengen, hoewel landschappelijk een zelfde karakter dragend, hebben toch een iets andere beteekenis. Dicht nabij het uitge strekte schorrenland van den Calandspolder en de Sebastiaan de Langepolder gelegen, komen er in den nazomer altijd vele honderden een den: brilduikers, smienten, pijlstaarten, taling; vele ruiters komen er fourageeren. Thans zit er al van half Augustus af een groepje van negen geoorde futen, de kleine futensoort, die de laatste jaren hier meer en meer voorkomt en ook dit jaar op tal van plaatsen is waar genomen. En de omliggende weiden zijn als fouragegebied voor de gans heel geschikt, zoo dat er telken jare grauwe- en rietganzen ko men grazen in najaar en winter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2