MMA dat van IRG. DONDERDAG 3 DECEMBER 1942 57c Jaargang, No. 55 tmds li warm FEUILLETON. REDE VAN Ir. MUSSERT. BINNENLAND voor als in Augustus, met uitzondering van de provincies Friesland, Groningen en Drente, welke ongeveer gelijk bleven. De sterkste stij ging vertoonen Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE nd. Tijdens het Is geen orders :en verandering lips, die bij een ten hooger wa- inbeurs tot 31». cijeiden van de 'na was bereik;, tusschen 191 oepshande! niet len laatsten tijd 1de, Aand. Aku in de markt gingsmarkt was ndsen iets beter ieuwe staatslee- 1/1 Binnen- 1/1 Over- r 1942. 15 Kinderkoren TO: Nieuwsber. 30 Z,oo is- Kat- Carlo Carcas- :n solist. 12,45 slodisten, soliste 15,15 Richard 3ssini's Barbier Theater in den luz. illustraties. 0 Orgelconcert, ist. 18,30 BNO: Philharmonisch kwesties. Vanaf trales, die over dio beschikken. 7,15—7,40 Zie tnn. 7,50 BNO: (opn.). 8,00 De euwen tijd. 8,30 de huisvrouw. 10,30 Sopraan St.-Nicolaasfeest 30 Orkest' Jack Zelf tuinieren. Set Utrechtsch 14,00 Godsdien- offergramofoon. en Nederl. Om- 17,00 Voor de sagenten tin het el v. d. dg,g en en kwartier bij 30 Omroep-sym- en voor de radio- ■binding met de n ge- rstan- duurt f vonds vuur ur er maar et uw J toch in en s mor- ags op lësiist zet ze is een d gaat, er uit ING. Wij repa- rken naaimachines garantie. Fa Wed. IKE ZN, Lange Goes: uin: appel-, pruim- bessen, frambo- alle soorten groen- ïn, heesters, struik- Stamrozen enz. KER, Langeviele- Middelburg. IN VAARSKALF. 3TTLEN, Zuidwate- them. een geregistreerd bij GEBR. 81- ipinge. ONEEL. gevraagd NET oogstrate-de Bad, raat A 130, Ka- lerom aan voor het AN VEE. J. DE 31, Vrouwenpolder, CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155 Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes ONS LIED. Er is weer een seizoen aangebroken, waarin veel gezongen wordt. Op onze Christelijke scholen en Zondagsscholen worden de Advents- en Kerstliederen weer ingestudeerd. Ook in de gezinnen wordt, nu de dagen korten, in de gezellige huiskamer bij orgel of piano weer meer gezongen dan in de zomermaanden. We kunnen, Gode zij dank, nog zingen. Vroeger bestond in vele huisgezinnen de ge woonte om de maaltijden of althans één hoofd maaltijd per dag te besluiten met het zingen van een of meer psalmen, gezangen of andere liederen. Deze gewoonte is in onbruik geraakt. Hoe zongen de kinderen mee, eerst de eenvou dige melodieën, later de meer moeilijke. Laat ons echter ook nu ons dank- of smeek lied zingen, met en voor elkaar. Dit geldt ook voor onderwijzers en leeraren en leeraressen. Zeker, het lesrooster is over laden en de exameneischen zijn zwaar, waarbij nog de bezwaren van dezen tijd komen. Maar toch mag het Christelijk lied niet gemist wor den. Anders zouden onze scholen vei armen. Daar zijn ook de nationale liederen. Wij heb ben er vele. Laten we ook die veel zingen in de gezin nen en op onze avondjes. Ook op de scholen. Hierin dient een samenwerking en een wissel werking te zijn tusschen het gezin en de school. Laat ons volk een volk van zangers worden, zooals het ook een volk van bidders moet zijn. Eén Christen heeft altijd stof om te zingen. Laat het Christelijk onderwijs, laat het Christelijk gezin in dezen tijd ten voor beeld zijn en een goeden invloed hebben op heel pns volksleven. SOWJETAANVALLEN AFGESLAGEN. - DUITSCH-1TALIAANSCHE STRIJD KRACHTEN IN TUNIS TOT DEN TEGENAANVAL OVERGEGAAN. - REDE VAN MUSSOLINI. Het opperbevel der Puitsche weermacht deelt mede Bij een aanval van Duitsche pantserwa gens ten Noorden van de T e r e k werd de vijand teruggeworpen. Er werden verschei dene honderden gevangenen gemaakt. Tus schen Wolga en Don ondernamen de Sovjettroepen gisteren ten gevolge van hun zware verliezen slechts vrij zwakke aanval len. Aanvallen in de groote bocht van den Don werden in tegenaanvallen afgeslagen. Snelle Italiaansche en zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen opereerden/ tegen de be wegingen van vrij sterke vijandelijke trpe- pen aan den middenloop van den Don. In den Middensector wan het front en aan het Ilmenmeer duren de verbit terde en hevige gevechten voort. De Bolsje wisten leden bij hun vruchtelooze aanvallen zware, bloedige verliezen en verloren weder om 95 pantserwagens. De luchtmacht streed tegen vijandelijke infanterie en gepantserde strijdkrachten, artilleriestellingen en aan- voerwegen; 22 pantserwagens werden door bommen getroffen. In het Westen van Cyrenaica brach ten afdeelingen- Duitsche stuka's en jacht vliegtuigen den Britschen- troepen aanzien lijke materieele verliezen toe. In Tunis gingen Duitschrltaliaansche strijdkrachten tot den tegenaanval over. Ze wierpen den vijand uit verscheidene plaat sen en maakten talrijke gevangenen. Val schermtroepen van den vijand werden ver strooid, 9 pantserwagens vernield. Duitsche jagers schoten 8 Britsche jachtvliegtuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Boven de Engelsche wateren en bij de kust van het bezette gebied in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren overdag bij luchtgevechten 7 toestellen. Alle Duitsche vliegtuigen geerden terug. Het Italiaansche legerbericht meldt In Cyrenaica waren concentraties van vijandelijke strijdkrachten blootgesteld aan hevig artillerievuur. Herhaalde ontmoetin gen van gemotoriseerde en pantser-afdee- lingen in Tunesië namen een voor de Spiltroepen volkomen gunstig verloop. De Spiltroepen wierpen den vijand achteruit en maakten terreinwinst. Eenige tientallen ge vangenen werden gemaakt. Ook vliegvelden, knooppunten van wegen en autoconcentraties werden met waargeno- GEBROKEN TROTS. Door H. Kingmans, 13) „U hebt misschien gezien, dat ik een adver tentie heb geplaatst voor een kosthuis?" En op het toestemmend knikken: „Er zijn vier brie ven opgekomen. Van de weduwe Offenbach, Timmermans, bakker; juffrouw Veraart staat er onder en deze nog van Vermeiden. Nu verg ik niet van u, dat u voor mij uitzoekt, maar missohien is het mogelijk, mij iets van deze menschen te zeggen." „Ik ken ze alle vier, Lasterie. En op geen van hen zou ik een aanmerking hebben, voor zoover mij bekend. Heb je zelf een indruk uit de brieven?" „Die van de weduwe Offenbach bevalt mij, eerlijk gezegd, het beste wat betreft stijl en trouwens ook de beschrijving van de kamers". „Dat zal wel. Zij bewoont een flink huis °P goeden stand. Mevrouw Offenbach is de weduwe van een schoolhoofd, niet jong meer en zonder kinderen. Zij heeft nooit kamers, verhuurd. Waarom zij dit nu doet, weet ik niet, maar ik denk dat zij iemand in huis wil hebben, voor wien zij te zorgen heeft." >.Ik denk, daar het eerst heen te gaan en <ds ik slagen kan, geen verdere pogingen te doen. Ma^r u kunt in elk geval de andere adressen ook aanbevelen?" ..Voor zoover ik ze ken, wel. Overigens, je moet zelf beslissen." Praten nog over verschillende dingen, Hoofdzakelijk het onderwijs betreffend. Domi- men succes door onze en door Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den sector Cyrenai ca en in Tunesië aangevallen. Forma ties van onze luchtmacht wierpen bommen op de haveninstallaties van Bone en Al giers. In de haven liggende schepen wer den getroffen en raakten in brand. Tijdens achtereenvolgende luchtgevechten met Brit sche jagers werden 5 Spitfires neergescho ten. In den loop van den dag stortten nog 10 vijandelijke vliegtuigen-door het vuur van Italiaansche en Duitsche jagers neer. Vier vijandelijke vliegtuigen werden tijdens hun vluchten boven Gela en Comiso ver nield. Drie van onze vliegtuigen zijn van hun vlucht niet teruggekeerd. Antwoord van Mussolini aan Churchill. Voor de wetgevende commissie der Fas cistische Kamer van Corporaties heeft gis termorgen de Duce een rede gehouden, die per ^adio werd uitgezonden. In zijn rede verklaarde- de Duce, dat hij, na 18 maanden te hebben gezwegen, van daag een groote politieke en militaire, in de eerste plaats echter militaire rede zou hou den, waarin hij verantwoording zou afleg gen over de gebeurtenissen, die hij als volgt karakteriseert1) De oorlog tegen Rusland 2) Het deelnemen van Japan aan den oor log; 3) De landing der Engelsch-Ameri- kaansche troepen in Noord-Afrika. Ten aanzien van het eerste punt verklaar de de Duce, dat de militaire macht van Rus land slechts wat de militaire kwaliteit der Russische weermacht aangaat, een verras sing is geweest. „De Russische soldaat heeft zich goed ge weerd, doch de Duitsche soldaat nog beter, die den Russischen heeft verslagen". Er kan, zoo zeide Mussolini, geen twijfel aan bestaan, dat uit deze geweldige worste ling, waarin de grenzen van 't nieuwe Euro pa en de grenzen van Europa met Azië zul len worden bepaald, slechts de wapens der Spilmogendheden zegevierend te voorschijn zullen komen. Japan heeft er goed aan gedaan op het be- slisende oogenblik in te grijpen. Alle Engel sche posities in het Verre Oosten zijn als een kaartenhuis ineengestort. In enkele maanden is Japan een der rijkste landen ter wereld geworden, en dit is het loon voor zijn schitterende deugden. Met betrekking töt de landing der En- gelsch-Amerikaansche troepen in N.-Afrika wees de Duce er op, dat het in werkelijk heid een tragi-comedi is, want de landing geschiedde met goedkeuring van de Fran- sche militaire autoriteiten, en kan dus in het geheel niet'Jdls glorierijk beschouwd worden. Toen de landing geschiedde, deelde ik on middellijk Berlijn mede, dat de eenig moge lijke maatregel de onmiddellijke bezetting van geheel Frankrijk met inbegrip van Cor sica was. Hitier en ik wilden nog een keer een Fransch eerewoord gelooven, het eerewoord van den commandant der vloot van Toulon. Doch reeds kort daarna waren zoo buitenge woon duidelijke bewijzen aanwezig, dat het vereenigen van de Fransche met de En- gelsch-Amerikaansche vloot "in het voorne men lag, dat ook hier moest worden opge treden, daar geen oogenblik mocht worden verloren. Aldus werd Toulon bezet om dit gevaar te voorkomen. c De ontwapening van leger en marine in Frankrijk geschiedt volkomen in orde. De eenige overwinning, die de Engelschen tot nu toe hebben bevochten is het offensief bij El Alamein. Vervolgens sprak Mussolini over de bom bardeering van Italiaansche steden. In Milaan zijn 30 huizen vernietigd, 411 zwaar beschadigd en 1973 licht beschadigd. In Turijn zijn 161 huizen vernield, 874 zwaar beschadigd en 2193 licht beschadigd. In Sa- vona zijn 6 huizen vernietigd, 44 zwaar be schadigd en 970 licht beschadigd. In Genua zijn in het centrum 187 huizen vernietigd, 1006 zwaar beschadigd en .4569 licht bescha digd. In Groot Genua zijn in totaal 203 hui zen vernield, 1049 zwaar beschadigd en 4869 licht beschadigd. Er werd besloten de ge heel vernielde huizen zoo lang de oorlog duurt, niet te herbouwen. Aan verliezen eischten de vijandelijke luchtaanvallen tot den 30sten November '42 Zooals wij reeds meldden, hield Ir A. Mus- sert, de leider der N.S.B., na de beëediging der N.S.B.-functionarissen te Arnhem een rede, waarin hij o.m. zeide Wij moeten ons er rekenschap van geven, waarom wij op leven en dood aan elkaar verbonden zijn. Natuurlijk strijden wij in de eerste plaats voor ons volk en o n s vaderland, anders zouden wij slechte nationaal- socialisten zijn. De naam nationaal-socialist is niet voor niets in 1919 door Adolf Hitler zoo gekozen, al loopen er ook lieden rond, die zich van den naam nationaal-socialist bedienen om ongestraft anti-nationaal te kunnen zijn. Wij strijden samen met alle volkeren van Europa, wij beleven de solidariteit van het Germaan sche ras en van alle Europeesche volken. Wij denken over de grenzen van het vaderland en van de Germaansche landen heen naar de linies, waar Europa verdedigd wordt tegen het bols jewisme en het Amerikanisme. Wij hebben een vast geloof dat het noodzakelijk is; dat Europa als eenheid optreedt en dat het in de naaste toekomst zoo ook optreden zal 1 Spr. noemde onzen tij# het begin van de zevende periode, waarin Nederland zijn aan deel zal moeten nemen in het nieuwe Europa. Wij willen met elkaar streven naar den bond van Germaansche staten onder de opperste lei ding van den Führer, op wien de verantwoor delijkheid rust voor de redding van Europa. Nederland zal als Nederlandsche staat deel uitmaken van den Germaanschen statenbond. Wat algemeen Germaansch is zal centraal worden géregeld, wat Nederlandsch is zal door den leider van den Nederlandschen staat ge regeld worden. Het zal eens zoo moeten zijn, dat w ij het zijn, die de versterkingen langs de kust aan leggen en dat onze soldaten daar staan om ze te bewaken. Dat is het, wat ik wil bereiken, aldus Mussert, dat het Nederlandsche volk als ge heel mee gaat doen aan dezen oorlog 1 Zijnerzijds beloofde spr. opnieuw trouw aan zijn volgelingen: trouw aan de beginselen det Beweging, trouw aan het volk, trouw aan het vaderland in zijn grooten nood, trouw aan de Germaansche lotsverbondenheid en den Ger maanschen Führer, door God geroepen om Europa te beschermen. 1882 dooden en 3332 gewonden. Met stemverheffing verklaarde de Duce het recht te hebben te eischen, dat geen Ita liaan ook maar in het geringste deze getal len in twijfel durft te trekken. Italië is het eenige land, dat met groote waarheidsliefde verlieslijsten publiceert, 1) om de verliezen op zichzelf bekend te maken, 2) om de man nen, die voor Italië den heldendood gestor ven zijn, uit hun anonimiteit naar voren te brengen. 1800 vijandelijke vliegtuigen werden met zekerheid, 713 waarschijnlijk neergeschoten. Op den grond werden 193 vliegtuigen met zekerheid, 190 waarschijnlijk vernield. Met de niet-Engelsche krijgsgevangenen te zamen heeft Italië in totaal in handen29 generaals, 4003 officieren en 69.167 man schappen. De krijgsgevangenen in Italiaansche hand worden volgens de wetten der menschelijk- heid behandeld, zoo verklaarde de Duce. He laas echter kan dat van de tegenpartij niet verklaard worden. Afgezien van enkele ge vallen, moet de behandeling der Italiaansche krijgsgevangenen bepaald onmenschelijk ge noemd worden. In dertig maanden oorlog heeft de Itali aansche weermacht 40.219 Ndooden verloren, Daarvan 36.629 bij het leger, 2168 bij de ma rine, 1422 bij de luchtmacht. Het leger ver loor aan gewonden 80.749 man, de marine 3599 en de luchtmacht 1620. Aan gevangenen verloor de Italiaansche weermacht in totaal 230.738 man, aan ver- miste-n 37.713. Vervolgens las de Duce de cijfers van door marine en luchtmacht tot zinken gebrachte schepen voor. (Wordt vervolgd.) Japansche landing op Nieuw-Guinea. Volgens het communiqué van het gealli eerde hoofdkwartier op Nieuw-Guinea is het den Japanners gelukt tusschen Boena en Goena hulptroepen te landen, dus op het ge bied, dat door de geallieerde troepen is in gesloten. De gevechten in de beide plaatsen gaan voort. Voor de kust, bij Boena, heeft men vier Japansche torpedojagers waarge nomen. Korte Berichten. De Britsche minister van buitenland- sche zaken heeft verklaard, dat Groot-Brit- tannië niet van meening is, dat een verschil van wereldbeschouwing een samenwerking met Rusland na den oorlog onmogelijk maakt. Generaal Tsolakogloe heeft in een oproep aan het Grieksche volk medege deeld, dat hij om gezondheidsredenen zijn ambt van minister-president definitief neer legt. nee Vervoorn krijgt meer en meer den indruk, dat Lasterie niet een „miskoop" zal blijken te zijn. Ijtoe jong hij ook nog is, hij toont een goeden kijk te hebben en is ernstig van levens opvatting. Het is begrijpelijk, dat zijn hoofd een brief schreef, die vol waardeering was. Als die twee voorloopig afscheid nemen, weet Lasteriehier heb ik in deze korte spanne tijds een vriend gevonden. Hij zou met geen mogelijkheid kunnen zeggen, waarom hij daar zoo zeker van is. 't Is een kwestie van gevoel. En dominee Vervoorn heeft, sympathie voor den jongen man opgevat. De woning van de weduwe Offenbach heeft de predikant hem zoo ongeveer aangeduid. Dat blijkt afdoende geweest te zijn, want met ge mak kan Lasterie de nog vrij nieuwe, aardige eensgezinswoning vinden. Er is een tuintje vóór. Op zijn bellen wordt de deur geopend door een vriendelijke dame met grijzend haar. Dat blijkt de onderwijzersweduwe te zijn. Zij noo- digt hem onmiddellijk binnen en hij gaat de achtersuite in, waar bij de tafel een jong meis je, manteltje aan, dus blijkbaar een bezoekster', in een tijdschrift zit te bladeren. Als zij hem ziet, staat zij onmiddellijk op. Zij is van een tamelijk rijzige gestalte, onge veer van zijn lengte. Misschien met ietwat onverholen verbazing staat Lasterie haar aan, want zij slaat even de oogen neer en wendt het hoofd inwillekeurig af. Zij is blozend van gelaatskleur. Met moeite kan zij het springen de, blonde haar in bedwang houden. Een paar helder blauwe oogen "hebben hem aangezien. Zij is eenvoudig gekleed, maar ongetwijfeld met smaak. (Wordt vervolgd.) DE POLITIEKE GEZINDHEID VAN DEN AMBTENAAR. Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissa ris, waarbij met ingang van heden het derde lid van artikel 56 van het algemeen rijksamb tenarenreglement buiten werking wordt gesteld. Dit lid luidt als volgt: „Hij (de ambtenaar) onthoudt zich van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranjevlaggen. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorend erf mag niet blijken van de poli tieke gezindheid van den ambtenaar of zijne huisgenooten". INSIGNES W.H.N, en N.V.D. De speldjes van de collecten voor de Winterhulp mogen op de dagen, waarop de inzameling plaats' vindt, door het Overheidspersoneel in dienst of bij gekleed gaan in uniform gedra gen wprden. Het algemeen insigne van de Winterhulp (het z.g. klaverbladinsigne) zoomede het insigne van den Nederlandschen Volksdienst, mogen door het Overheidspersoneel in dienst in bur- gerkleeding gedragen worden. Het dragen van deze beide insignes in uniform is echter niet geoorloofd. DIPHTERÏE. NEEMT TOE. De diph- terie neemt in ons land in den laatsten tijd zoodanig toe, dat d.e stijging abnormaal kan worden genoemd. In de jaren 19371939 was het aantal diphterie-gevallen resp. 1068, 1272 en 1273, wat zeer laag is; in 1941 werd, met 5437 gevallen meer het gemiddelde peil in 1931 1932 bereikt en 1942 vertoont een zeer ster ke stijging, n.l. reeds 12.223 gevallen tot en met October. Die stijging voltrok zich in den loop van het jaar: Januari had nog 875, Octo ber 2156 gevallen. In alle provincies kwamen» in October twee tot driemaal zooveel gevallen In deze omstandigheden kan den ouders niet genoeg op het hart worden gedrukt, hun kin deren boven het jaar (tot 14 jaar) te doen in enten, een behandeling die volkomen ongevaar lijk en onschadelijk is. RECLASSEERINGSRADEN. Bij be sluit van den secretaris-generaal van het dept. van justitie wordt bepaald, dat in ieder arron dissement een reclasseeringsraad zal worden gevestigd. De leden van den reclasseeringsraad, als mede een secretaris, worden door den secre taris-generaal van het dept. van Justitie be noemd en ontslagen. De reclasseeringsraad is belast met de lei ding van en het toezicht op den voorlichtings- arbeid in strafzaken en de reclasseering. Op deze beide gebieden, alsmede met betrekking tot de uitoefening van het recht van gratie, dient hij van advies en doet hij voorstellen. DE EXTRA BOTERBON VOOR DE GEEVACUEERDEN. Te evacueeren perso nen kunnen bon 446 voor het extra rantsoen boter tegen ontvangstbewijs inleveren bij een winkelier, die buiten het geëvacueerde gebied woont, met verzoek, de boter te zijner tijd aan het nieuwe adres op te zenden, of, indien aan hen hun nieuwe woonplaats reeds thans bekend is, aan hun winkelier aldaar per aan- geteekend schrijvende bonnen opzenden met het verzoek de daarop verkrijgbare boter voor hen te willen reserveeren. TENTOONSTELLINGSWEZEN GE ORDEND. In het Verordeningenblad is een besluit verschenen van den secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, betreffende het tentoonstellingswezen. Door dit besluit wordt het tentoonstellingswezen in Nederland geordend. In de eerste plaats zal het departe ment er voor kunnen waken, dat niet verschil lende tentoonstellingen, die binnen een bepsteld gebied gehouden worden, elkander beconcur- reeren. In de tweede plaats zal het departe ment er voor zorg dragen, dat de tentoonstel lingen zullen voldoen aan de eischen, welke een goede volksvoorlichting stelt. Volgens het tweede lid van art. 1 geldt het besluit niet voor jaarbeurzen, streekbeurzen, tentoonstellingen van landbouw- en veeteeltpro ducten en eenige andere soorten uitstallingen. Voor de voorbereidingen van elke tentoon stellink heeft trien de goedkeuring van den secretaris-géneraal van Volksvoorlichting en Kunsten noodig. Voor het openstellen van een tentoonstel ling voor het publiek heeft men wederom toe stemming van den secretaris-generaal noodig. De secretaris-generaal zal aan in Nederland gevestigde inzenders toestemming moeten ver- leenen voor de deelneming aan in het buiten land te houden tentoonstellingen. De secreta ris-generaal zal ook uitstallingen van welken aard ook, van een enkelen ondernemer, kunnen verbieden. LEGITIMATIE-PLICHT. Het jongste Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende legitimatieplicht. Hierin wordt bepaald: Alle personen boven 15 jaar, die niet reeds op grond van artikel 3 van het besluit persoonsbewijzen verplicht zijn een persoonsbewijs bij zich te dragen, zijn gehouden te allen tijde een te hunnen name gesteld, geldig, van een foto voorzien ambte lijk legitimatiebewijs bij zich te dragen en op verzoek aan iederen ambtenaar van polij-ie te toonen. Kr Personen, die niet in het bezit zijn van een legitimatiebewijs en die ingevolge de verorde ning betreffende de registratie der Duitschers zijn geregistreerd, moeten binnen twee weken na de afkondiging van deze verordening een verzoek indienen tot afgifte van een voorloo pig identiteitsbewijs. Dit moet ook geschieden, wanneer de verlenging van den geldigheids duur van een ander legitimatiebewijs of de afgifte van een zoodanig bewijs niet of niet tijdig kan worden verkregen. Verzoeken tijdig te' richten aan den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied in de provincie (politieofficier), in de gemeente Amsterdam aan den gevol machtigde voor Amsterdam (politieofficier). Bij het verzoek twee pasfoto's inleveren. Tegen weigering van een verzoek bestaat beroep bij den Rijkscommissaris (commissaris- generaal voor de openbare veiligheid). Niet nakoming der bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maan den en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen. De legitimatieplicht der leden van de Duit sche weermacht, de „Waffen-SS" en de Duit sche politietroepen is geregeld bij de ten aan zien van hen geldende bijzondere bepalingen. Deze verordening treedt in werking op 1 Jan. 1943. WAT IS EEN ENERGIE-CONTRO LEUR? In geen enkel bedrijf, op geen enkel kantoor mag een energie-controleur ontbreken. Bij groote bedrijven en kantoren dienen ver scheidene van deze controleurs te zijn. Wat is eigenlijk een energie-controleur en wat is zijn taak en waarom schenken wij op deze plaats aan hem bijzondere aandacht? De ener gie-controleur is geroepen om er voor te zor- ,gen, dat niet gedachteloos energie in den vorm van gas en electriciteit wordt verspild. In iedere afdeeling van elke onderneming, van elk bedrijf en op elk kantoor behoort iemand te worden aangewezen om er op toe te zien, dat met de ter beschikking staande energie zoo doelmatig mogelijk wordt omgegaan. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor diegene het ge schiktst is, die de zuinigheid weet te betrach ten. Hij zal er voor ^moeten waken, dat licht niet onnoodig brandt, maohirfes niet onnoodig ingeschakeld blijven, en niet meer gas wordt verbruikt dan noodig is. De energie-controleur heeft een zeer belang rijke taak, want op het verbruik van gas en electriciteit moet bezuinigd worden. In de be drijven en op de kantoren zal de energie-con troleur daarop hebben toe te zien. In de huis houding zij ieder lid van het gezin controleur 1 Weest zuinig met de rantsoenen. Het is uw eigen belang I VERPLICHTE INENTING. Het veror deningenblad bevat een wijziging van het be sluit van den secr.-generaal van sociale zaken betreffende inenting tegen typhus, paratyphus, in dien zin, dat verplichte inenting door den geneeskundig inspecteur der volksgezondheid tevens kan worden voorgeschreven tegen diph- terie en roodvonk. De verplichting geldt niet voor kinderen beneden de 2 jaar voor typhus en paratyphus en beneden de 14 jaar t. a. v. diphterie en roodvonk. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 4 December 1942. 'sM. tot 8.29 u. 'sAv. van 16.31 u. DONDERDAG 3 DECEMBER 1942. Indien de regitvaardige ternauwernood be houden wordt, waar zal dan de goddelooze en zondaar verschijnen? 1 Pefr. It 18. Zon: op 8.27, onder 16.32. Maan: op 2.06, onder 14.31. 8 Deo.: Nieuwe maan, 14 Dee: le kwartier. Steek uw jongens en meisjes de helpende hand toe om hen over de moeilijke jaren heen te brengen. Laat hen rustig vertellen wat hen beklemt, Jezus luisterde ook wel aandach tig naar de bedenkingen der Emmaüsgangers, en Hij heeft veel van den eigenwijzen Simon verdragen, die het telkens beter meende te weten. Vergeet vooral niet voor de kinderen met hun onstuimigen geest veel en eerbiedig te bidden. Wanneer de Heere het dan geeft, dat er van lieverlede meerdere heilige vastheid in den gang der jongelingen en jongedoehters op den weg des eeuwigen levens komt, o, neen, dan z(jn z(j nqg niet aan het einddoel, maar de aar groeit dan toch reeds aan het kruid, en die aar, al is zij nog geen voedzaam brood, zij is toch eene belofte I Daarom het horen in de aar! Ds J. J. KNAP. „BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAM MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN". ■NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Rijssen (2e pred. pi.), J. R. Cuperus te Doorn spijk; voor Weesp (vac. J. G. Haselager), L. Knier te Bunnik. GEREF. KERKEN. B e r o e p e nte Hij ken (vac. W. Loopstra), cand. L. L. v. d. Vliet, hulppried, te Assen; te Stavoren, cand. Dr L. Batelaan, hulppred. te Amsterdam-C. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken: Benoemd te Oosterend «(Texel), cand. M. Pos, hulppred. te Andijk. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te Kloe- tinge is gekozen P. Staal (vac. J. Vreeke) en tot diaken is herkozen L. J. Dekker Cz. Tot notabel der Ned. Herv. Gemeente te Cadzand is benoemd M. de Bruijne-Pois- sonnier en tot ouderling L. A. Cijsouw. Tot leden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Hoedekenskerke werden herkozen C. van Dalen en W. Ruys- saard. In de vacature, ontsctaan door het be danken van J. Melis is tot notabel der Ned. Herv. Gemeente te Zoutelande benoemd L. de Buck. DE KWEEKELING MET AKTE. Met betrekking tot het nieuwe besluit inzake de positie van den "kweekeling met akte, die met ingang van 1 Januari a.s. een wijziging onder gaat, is in de persconferentie een uiteenzetting gegeven. De kweekeling met akte, die gehand haafd blijft krijgt dezelfde positie als tot nu toe de z.g. boventallige leerkracht; hij heeft dus de positie van onderwijzer. Slechts in de salarieering is eenig onderscheid, daar de bo ventallige leerkracht door het rijk wordt be taald. Zooals bekend is moeten scholen, die een boventallige leerkracht wenschen aan te stel len, hiertoe een verzoek indienen, doch, zoo werd medegedeeld, toestemming zal men in alle gevallen verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat een school t.a.v. een kweekeling met akte die slechts eenige maanden practisch heeft ge werkt, geen verplichtingen heeft; toestemming zal in zulk een geval dan ook niet worden ver leend. Het criterium is gelegen in het onom- stootelijk vaststaan van verplichtingen, b.v. in dien de betrokkene reeds geruimen tijd als kweekeling werkzaam was. Omtrent den kwee keling met akte die niet gehandhaafd blijft en dus niet als boventallige- leerkracht wordt aan gesteld, is nog niets geregeld. Uw plicht als Nederlander: Offeren aan Winterhulp. Giro 5553. Vlissingen. HERBENOEMINGEN. De burgemees ter van Vlissingen heeft herbenoemd tot regen tes van het Burger Weeshuis alhier, Mevr. M. van der Beke Callenfels, geb. van den Broek; voorts tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, alhier, den heer R. Grippeling. Tot tijdelijk lid in die commissie werd benoemd de heer G. J. M. de Greef. Zuid-Beveland. 's-HEER ARENDSKERKE. Vrijdagmid dag zal de wnd Commissaris der Provincie, Mr P. Dieleman, een officieel bezoek aan deze gemeente brengen. YERSEKE. De dochter van den heer D. J. v. d. E. viel Maandagmorgen van den zol der af en werd met inwendige kneuzingen j naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. Walcheren. DOMBURG. Gevonden voorwerpen: Een zwart gebreide handschoen, gemeente veld wachter; een glacé handschoen, P. Geldof, Kanonweistraat D 28; een bos sleutels, H. van Eijzeren, Weststraat E 41een regenkapje, W. Provoost, Schuitvlotstraat C 23; een paar grijze polsmoffen, J. van der Welle, Weverij straat E 114; een riempje met twee sleutels, gemeente veldwachter; een groen regenkapje, J. Coomans, Schuitvlotstraat C 28. De voorloopig vastgestelde rekening van het gemeentelijk Waterleidingbedrijfover 1941 geeft aan voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf f 18.815.01, waarbij een post van f 480.89 is overgebracht naar de reserve. De kapitaaldienst geeft aan in ontvang en uitgaaf f 8030.14. Door het bedrijf werd afgenomen van de gemeente Middelburg in 194163283 kub. m. water (vorig jaar 56391 kub. m.). Ontvangen werd in 1941 van de afnemers f 18.388.77 (vo rig jaar f 15.053.—). De opbrengst per aan sluiting 'bedroeg "f 31.73 (f 26.40). SINT LAURENS. De begrooting der ge meente voor het jaar 1943 is door den burge meester vastgesteld op een bedrag van f 191187.58 in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst en voor den kapitaaldienst op een bedrag van f 1287.50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1