Hf II DINSDAG 1 DECEMBER 1942 57e Jaargang, No, 53 FEUILLETON. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Zij, die kwamen en gingen. DAGKALENDER. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL 1 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes: Postrekening no. 444S5. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 1SS Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE KWEEKELINGEN MET AKTE. Voor onze schoolbesturen en voor de kwee- kelingen met akte zal de datum 1 Januari 1943 een hoogst belangrijke worden. Dan moeten n.l. de kweekelingen met akte, die verschil lende jaren in de scholen werkzaam zijn ge weest, hun practischen arbeid 'in de klas be ëindigen. Men kent de geschiedenis..Tal van jongelui, die de onderwijzersakte hadden behaald, maar die door den overvloed van leerkrachten en het naar verhouding te gering aantal vacatures, tevergeefs op een benoeming wachtten, werden tegen eenige vergoeding als kweekeling met akte werkzaam gesteld. De school was er mee gebaat en de kweekeling kon wat practische ervaring opdoen. Maar intusschen ontstond de toestand, dat de kweekelingen met' akte, die in vele scholen niet of zeer moeilijk meer gemist konden wor den, volwaardig "schoolwerk verrichtten tegen een half salaris of soms nog minder. Het is dan ook de vraag of alle schoolbesturen voor deze jonge menschen al het mogelijke gedaan hebben. Aan dien toestand komt nu een eind. De kweekelingen met akte moeten met 1 Januari 1943 de school uit. Zij kunnen zich dus niet langer practisch oefenen, als zij geen volledig betaalden werkkring hebben gevonden. Misschien komt er een regeling, waarbij akte-bezitters onder bepaalde voorwaarden in de- school werkzaam kunnen gesteld worden. Maar zoover is het nog niet. Onze schoolbe sturen hebben thans ernstig te overwegen of het niet mogelijk is hun kweekeling met akte, die zooveel tegen lage vergoeding in de school deed en die wellicht moeilijk of in het geheel niet gemist kan worden, tot boventallig onder wijzeres) te benoemen. Wij weten wel, dat dit geld zal kosten. Maar wij zijn er zeker van er wordt in dezen tijd veel en graag geofferd dat tal van ouders en vrienden van onze scholen hiervoor een jaarlijksche bijdrage willen afzonderen. Dat zal wel blijken, als men hiervoor den boer op gaat. Gelukkig is er bij velen nog liefde en offer vaardigheid voor onze scholen. Het geld is er wel, maar het moet even opgehaald worden. De vereeniging van Chr. onderwijzers zond hierover een circulaire aan de schoolbesturen, maar wij willen deze zaak ook onder de aan dacht van de ouders en van de leden der schoolvereenigingen brengen. Onze kweeke lingen met akte mogen niet de straat op. Wij hebben tegenover hen een eereschuld te vol doen. Ook is het mogelijk, dat sommigen hunner, als zij daarvoor de bevoegdheid bezitten, een benoeming ontvangen als vakleerkracht voor Duitsch of lichamelijke oefening. Dat komt de scüblen voordeeliger uit. Maar niet alleen deze, ook de andere kweekelingen, die deze bevoegdheden niet hebben, moeten geholpen worden. HEVIGE AANVALLEN DER BOLSJE WISTEN AFGESLAGEN. - DUITSCHE EN ITALIAANSCHE SUCCESSEN TEGEN VLOOT BIJ NOORD-AFRIKA. - TURIJN OPNIEUW GEBOMBAR DEERD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In 't Oosten van den Kaukasus stort ten herhaalde Sovjetaanvallen onder zware verliezen voor den vijand ineen. Sedert den 27sten November werden bij deze afweer- gevechten 60 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Jachtvliegers schoten 15 vijande lijke vliegtuigen neer. In de K a 1 m u k ke n s te p p e vielen ge motoriseerde Duitsche strijdkrachten ach- terwaartsche .verbindingen van de Sovjets aan, vernietigden trossen ravitailleerings- voorraden en rolden een uiteengeslagen ge vechtsgroep op. Tusschen Wolga en Don sloegen de troepen van het leger wederom hevige pant ser- en infanterieaanvallen af in nauwe sa menwerking met sterke luchtstrijdkrachten In Stalingrad slechts plaatselijke ge vechtsactie. Eigen tegenaanvallen in de groote bocht van den Don hadden succes. De luchtaanvallen op spoorweginstallaties aan den middenloop van den Don werden GEBROKEN TROTS. - door H. Kingmans. 12) _o_ „Nog nooit geweest hier. Maar mijnheer Verveld, mijn hoofd van nu, heeft den lof er varf reeds bezongen. Hij heeft geen woord te veel gezegd, 't Is hier een ideaal oord. Links van den weg .bosschen in overvloed en rechts de uitgestrekte bouwlanden. Je hart gaat er van open." y,Dus je bent geen stadsmensch?" „Nooit geweest, dominee, en ik wordt het niet ook. Ik heb jaren op een dorp gewoond, ben er ook geboren." „Och kom. En nu in de stad?" Met enkele Woorden geeft Lasterie uitleg. En dan^ is het duidelijk genoeg. Zoo, zoo, is hij op die manier in Utrecht gekomen En zijn vader is rijksambtenaar? „Hoe gaat het met de studie? Durf je het dit jaar aan?" In elk geval ga ik voor Duitsqh op. Daarin ben ik het verst. Maar ik voel er veel voor, Engelsch er bij te nemen, 't Is '.geen schande, zou ik daarvoor niet slagen. In elk geval is het te probeeren." „Dat -beteekent, dat je hier stevig gaat vos- ven, als ik het wel heb?" „Dat wou ik even zeggen, dominee, als u soms mocht denken of als er over gepraat A.erd, ik ken, als u begrijpt, het dofpsleven. «Len zou kunnen opmerken, dat ik mij aan de jtienschen weinig gelegen laat liggen, maar dat a-Heen, omdat ik de eerste maanden mijn 9d wil uitkoopen. Slaag ik voor beide, wat ik n geen geval verwacht, of voor een, dan krijg voortgezet en verscheidene transporttreinen ernstig getroffen. In het centrale deel van het Oostelijke front en in het gebied van 't Ilmenmeer mislukten opnieuw alle vijandelijke aanval len. 135 pantserwagens werden kapotge schoten. In de Cyrenaica sloegen de Duitsch- Italiaansche troepen aanvallen van vijande lijke pantserwagens af. Luchtaanvallen overdag en des nachts waren op Britsche kampen en gemotoriseerde strijdkrachten gericht. Gevechtsvliegers vielen op Tune- sisch gebied vijandelijke kolonnes aan en brachten den vijand aanzienlijke verliezen aan zware wapens, voertuigen en pantser wagens toe. In het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee bracht een Duitsche duik bootjager, onder bevel van den eersten lui tenant ter zee Kleiner, de door de Engel- schen overgenomen voormalig Grieksche duikboot „Triton" tot zinken en nam de be manning gevangen. In de bezette Westelijke gebie den en boven het Kanaal werden zeven Britsche vliegtuigen ten val gebracht. Duitsche jagers zetten de aanvallen yover- dag op de. Zuidkust van Engeland voort en beschoten met goed effect spoorwegdoe len. Sedert den 15den November in een extra bericht melding is gemaakt van de groote successen van de Italiaansche en de Duit sche luchtmacht en de Italiaansche en de Duitsche marine in den strijd tegen de Ame- rikaansch-Britsche invasievloot voor de kus ten van Noord-Afrika zijn de successen nog aanmerkelijk vergroot. In totaal we r den in den tijd van den 7 e n tot d en 25 en N ot em ber in de havens* en kus.t wa teren van Fransch Noord- Afrika 23 koopvaardij- en transportschepen van teza men 155.000 brt tot zinken ge bracht. Elf koopvaardij- en transport schepen van totaal 100.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat zij naar alle-waar- schijnlijkheid gezonken zijn. 65 schepen van tezamen 398.000 brt. werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat zij waarschijnlijk ge- ruimen tijd niet bruikbaar zullen zijn. Aan oorlogsschepen werden 2 slagschepen en 3 vliegkampschepen beschadigd, een de zer laatste zeer ernstig. Vijf torpedojagers en konvooisphepen werden vernietigd, als mede 5 kruisers. 28 kruisers, torpedojagers en andere konvooischepen werden bescha digd. Bovendien werden in de haveninstallaties aan de Noord-Afrikaansche kust tijdens bijna dagelijksche aanvallen zware vernie lingen en groote branden veroorzaakt, waar door nog meer voor de ravitailleering waar devol materiaal vernietigd werd. Het Italiaansche weermachtsbericht ver meldt In Cyrenaica werden aanvallen van gepantserde vijandelijke afdeelingen afge slagen. In den sector Tunis werden vijan delijke colonnes, welke door pantserwagens gesteund werden, tot staan gebracht. Zij verloren talrijke vrachtauto's. Door een aan val van strijdkrachten der spil werd een be langrijke stelling veroverd. Eenige Engelsch -Amerikaansche tanks werden vernield. Bo vendien werden er meer dan 200 gevange nen gemaakt, onder wie 21 officieren. In weerwil van het ongunstige weer heb ben onze afdeelingen bomenwerpers A1 g e- rijnsche vliegvelden hevig bestookt, waarbij vier vliegtuigen op den grond ver nield werden. Havenwerken en verscheidene opslagplaatsen werden getroffen. Boven Cy renaica werd een vliegtuig door Duitsche jagers neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben talrijke bom men laten vallen op Tripolis en lichte schade veroorzaakt. Er zijn 21 dooden en 43 gewonden onder de inwoners. Een nieuwe luchtaanval, in den afgeloo- pen nacht op T u r ij n gedaan, veroorzaak te geen belangrijke schade. Een bommen werper werd door de artillerie getroffen en viel bij Nichelino neer. Bij den vorigen aan val werden'3 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Het aantal slachtoffers van den voorgaanden aanval bedraagt in totaal 15 dooden en 22 gewonden onder de burgerbe volking. Italië en ^!e rede van Churchill. Ten aanzien van Churchill's rede schrijft Stefani o.a.Churchill heeft nieuwe bedrei gingen geuit aan het adres van Italië. Het Italiaansche volk blijft echter volkomen rustig en laat zich door nieuwe dreigemen ten van beproevingen niet van de wijs brengen. Het Italiaansche volk zal koel bloedig weerstand bieden, absoluut zeker als het is van de overwinning. Luchtbom bardementen kunnen den afloop van een oor log niet beslissen* Verbitterde gevechten. (D. N. B.). Tusschen Wolga en Don heb ben de bolsjewisten ook Zaterdag met zeer sterke infanteriestrijdkrachten hun aanval len, die door talrijke pantserwagens werden ondersteund, voortgezet. Het kwam tot ver bitterde gevechten van man tegen man. Al le pogingen de Duitsch-Roemeensche stel lingen onder den voet te loopen mislukten onder bloedige verliezen- voor den vijand. Korte Berichten. (D.N.B.) Japansche marinekringen ver klaren, dat de vloot er in geslaagd is, in de drie zeeslagen t>U de Salomons-eilanden de Amerikaansche marine ih dit gebied te ver nietigen. De Amerikanen kunnen geen vloot meer samenstellen, die slagschepen, vliegkamp- schepen, kruisers, torpedobootjagers en duik- booten in de goede getalsverhouding omvat. ik waarneer tijd vrij, om mij wat te bemoeien met mijn omgeving." Dommee Vervoorn lacht hartelijk: „Ha, ha, dus ik moet je verdedigen, als er geleuterd wordt over Lasterie?!" „Zóó pertinent moet u mijn mededeeling nu weer niet opvatten. Maar ik zou niet graag zien, dat ik hier een ongunstigen indruk maakte." De predikant weet het al lang: daarvoor is met dezen jongen man. geen kans. Hij maakt juist een gunstigett indruk. Niet minder gun stig dan Aalderiks, d,ien hij met Ellenboom bezocht, op hem gemaakt heeft. Als hij eer lijk een vergelijking, maakt, zou hij zeggen, dat Lasterie de kroon spant en dat het een goede uitslag van de stemming is geweest, die dezen naar hier heeft gebracht, al heeft hij persoonlijk Aalderiks gestemd. „Buig je maar over je boeken", zegt hij opgewekt, „en tracht met Gods hulp het ge stelde doel te bereiken. Als iemand er kwaad van zegt, ben ik er, om het mijne er van te zeggen. Maar dat loopt wel los, hoor. De menschen zijn zoo kwaad niet, al hebben zij hun gebreken natuurlijk. Heb je de school al gezien?" „Nog niet, dominee. Ik zou het zóó willen inpikken, dat ik er om vier uur ben, dan heeft het onderwijs er geen last van en kan ik mis schien met mijn aanstaande collega's kennis maken. Het is nu net twee uur. Ik heb dan den tijd, om een onderzoek in te stellen. En nu wilde ik graag van u enkele inlichtingen, als dat kan en als u genegen is, die te ver schaffen". „Laat hóóren." (Wordt vervolgd^) PUNTEN VAN DE TEXTIELKAART GELDIG VERKLAARD. Met ingang van 1 December kunnen van alle textiel kaarten, welke op 1 Nov. 1941 zijn uitgegeven, ook de punten 1 tot en met 20 voor den aankoop van textielproducten worden gebruikt. JHR. J. C. C. SANDBERG. t Te Den Haag is, 73 jaar oud, overleden Jhr J. C. C. Sandberg, gep. kolonel der infanterie bij het N.I.L., oud-secretaris-directeur van de Ned. Vereeniging Landverhuizing en lid van den Raad van Beheer van de Stichting Landver huizing Nederland. VOORRANG VOOR TOEKOMSTIGE M,OEBERS EN MOEDERS VAN GROO TE GEZINNEN. De N.V.D. heeft aan a.s. moeders legitimatiekaarten uitgereikt, waarvan ^,de houdsters in winkels en aan de loketten van overheidsbureaux enz. aanspraak kunnen ma ken op voorrang en in overvolle trams en trei nen op een zitplaats. Een dergelijk legitimatie bewijs wordt ook uitgereikt aan de moeders van groote gezinnen. Voor Duitsche vrouwen in Nederland worden dergelijke bewijzen door de N.S.V. uitgereikt. AMSTERDAMS FINANCIEN IN 1941. De rekening der gemeente Amsterdam over 1941 sluit met een tekort van ruim 21 millioen op den gewonen dienst, d.i. plm. 5 millioen minder dan geraamd wordt. Het Rijk zal in dit tekort bijdragen, waarna het eigen lijk tekort ruim 6 millioen zal blijven. De re kening zal sluitend gemaakt worden door een bijdrage ter hoogte van het tekort, van den kapitaaldienst. Eventueel zal dus geleend moe ten worden. HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 31 Dec. 1942 wordt op bon nummer 12 van de voeder- kaart voor honden volgens dezelfde normen x hondenbrood verkrijgbaar gesteld als voor de voorafgaande periode. Op bon nummer 12 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode IV2 kg. katten brood beschikbaar gesteld. VERLAGING GASRANTSOENEK. I'n verband met de hoogere calorische waar/ie van het in het gasverzorgingsgebied van de Staats mijnen geleverde gas ten opzichte van het el ders in Nederland geleverde gas, is besloten het algemeene rantsoeneeringspercentage in het verzorgingsgebied van de Staatsmijnen terug te brengen van 75 pet. op 65 pet. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 2 December 1942. 's M. tot 8.26 u. 's Av. vah 16.32 u. Vergadering Ned. Arbeidsfront. Zooals wij reeds meldden, heeft Zaterdag middag in het Schuttershof te Middelburg een bijeenkomst plaats gehad van het Ne- derlandsche en het Duitsche Arbeidsfront, die ook werd bijgewoond door vertegen woordigers van de N.S.B. en de N.S.D.A.P. Het woord werd gevoerd door den leider van het N.A.F., den heer H. J. Woudenberg, door Dr Kooistra, hoofd van de sociaal-eco nomische afdeeling en door den Landesob- mann van het D.A.F., den heer Kretschmar. De heer Woudenberg heeft den zin van de nieuwe ordening van den arbeid en van de grondwet van den arbeid toegelicht, waarbij de figuur van den socialen voorman in het middelpunt stond. Veel voorbereidend werk is nu afgesloten. Er kan nu worden voort gebouwd, al ontveinst de leiding van het N.A.F. zich niet, dat er nog groote moei lijkheden en veel tegenstand overwonnen zal moeten worden. Beoogd wordt den wer kers in de bedrijven hun taak, hun verant woordelijkheid en hun plichten juist te doen zien. De werkers moeten weten, wat het zeggen wil in eigen volk, ook in eigen be drijf, geborgen te zijn. Dr Kooistra onderstreepte, dat het gehee- - gw* WËÈÈWÊmXM le Betrieb t£n nutte van de volksgemeen schap moet staan. Het gaat' niet enkel om l de winst voor den ondernemer, maar om het nut voor de gemeenschap. De sociale' voor man moet door zijn invloed zorgen, dat het bedrijfsreglement inderdaad de spiegel van het bedrijf is. Nadat Spr. nog de functie van den Gemachtigde van den Arbeid had besproken, voerde de Landesobmann van het D.A.F., de heer Kretschmar, het woord Spr. wees erop, dat vroeger gezegd was, dat de arbeid een noodzakelijk kwaad, een vloek was. De gemeenschap werd opge bouwd op de "niet-bezittenden. Door geld en titels genoot men aanzien. Wij hebben ech ter na de ommekeer in 1933 geleerd anders te denken. De mensch, de arbeider, neemt de belangrijkste plaats in de gemeenschap in en hij wordt geëerd omdat hij zijn plicht tegenover de volksgemeenschap vervult. Vervolgens stond spr. stil bij de plaats, welke de Betriebsführer inneemt. Ook in Nederland zal het zoo moeten worden, dat voorstellen tot verbetering van de werk wijze in het bedrijf uit de arbeiders moeten voortkomen. Het gaat in dezen strijd om de vrijheid van Europa en in dezen strijd is ook Neder land betrokken. De Nederlanders moeten medewerken aan den opbouw van het Nieu we Europa. Kreisobmann Korte heeft de bijeenkomst met een kort slotwoord gèsloten. POLDER WALCHEREN. Zooals wij reeds meldden, besloot het Bestuur van den Polder Walcheren een bijzondere belooning aan het personeel toe te kennen. Deze be stond uit een halve maand salaris met een minimum van f 50 en een maximum van f 100. Middelburg. De politie heeft een zekere mej. M. K. aangehouden wegens verduistering. Deze kwam regelmatig bij haar vriendin, mej. C. A. B., filiaalhoudster hier ter stede. Deze laatste miste echter geregeld geld uit haar tasch. Dit was ook weer bij het laatste bezoek van haar „vriendin" het geval. Verscheidene zilverbons van f 1 waren uit haar boodschappentasch, welke zich in de woonkamer bevond, verdwe nen. Zij deed hiervan aangifte bij de politie. Deze heeft mej. K. aan de tand gevoeld, met het gevolg, dat zij bekend heeft diverse malen geld ten nadeele van mej. B. te hebben ont vreemd. Van je „vriendin" moet je het maar hebben. De economische diénst van de politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den koop man W. D., die scheermesjes te duur verkocht en tegen den fruithandelaar M. P. terzake van het tegen te hooge prijs verkoopen van appels. Mej. J. K. werd geverbaliseerd wegens het wielrijden zonder behoorlijke verlichting op haar rijwiel,-terwijl C. N. A. en M,. W. D. een proces-verbaal kregen wegens het plegen van onfatsoenlijke handelingen op den open baren weg. W. P. deed bij de politie aangifte van vermissing van zijn rijwiel, dat op een bouw terrein was geplaatst. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. Toen Zaterdag te gen den avond de gemeentewerkman Van Maanen aan zijn werk was op dén Lange- weg, zakte hij plotseling in elkaar. Onmid dellijk geboden hulp kon niet meer baten. De dood was onmiddellijk ingetreden. Walcheren. ST LAURENS. Zaterdag had de teraar debestelling plaats van den heer L. Melse, oud-burgemeester dezer gemeente. Op de Alg. Begraafplaats merkten wij op de beide wethouders, enkele oud-raadsleden en den gemeente-ontvanger. Nadat de kist in de groeve was neergela ten, sprak Ds Koning, predikant der Geref. Kerk, waarvan de overledene lid was, woor den \;an troost tot de familie. Namens den burgemeester, die niet bij de teraardebestelling aanwezig kon zijn, sprak wethouder Boon woorden van deelneming en waardeering tot de familie en herinner de aan de 18-jarige periode, waarin Burge meester Melse aan het hoofd der gemeente stond. Onder zijn bestuur werd deze be graafplaats aangelegd en in gebruik geno den. De heer W. van Hekken, schoonzoon van den overledene, dankte allen voor de be toonde belangstelling. Noord-Beveland. KAMPERLAND. Dezer dagen sloegen 2 paarden, gespannen voor een wagen, op den Veerweg op hol. In volle vaart renden de dieren langs de straat en zwenkten van het eene trottoir op het andere. Toen het hollende span den Achterweg in wilde slaan lukte dit njet en renden ze door de winkelpui van den heer v. H., waarbij de spiegelruit verbrijzeld werd en schade in de etalage werd aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WISSENKERKE. Een dezer dagen zijn bij een inwoner dezer gemeente 6 konijnen gesto len. De gemeentepolitie stelt een onderzoek in. GOES. IngekomenA. J. v. d. Guchte en vrouw, boomkweeker, van Arendskerke, Westwal 48; C. W. Baars, zonder beroep, van Oudenbosch, Piccardtstraat 38; J. Wis se, dientbode, van Kattendijke, W. de Zwij- gertr. 92; G. E. E. de Klerk, monteur, van Waarde, Couwervestraat 53; M. B. Rijn, scheepswerktuigkundige, van Amsterdam, Oude Singel 52; P. Kribbe, kantoorbediende van 's-H. Abtskerke, 's-Gravenp. weg 6; W. C. v. Velzen, dienstbode, van Vénlo, Nieuw- straat 52; M. Westdorp, geb. de Bart, zon der beroep, van Heinkenszand, Ruij terlaan DINSDAG 1 DECEMBER 1942. Indien g(j onder den naam Van? Christus smaad lijdt, zijt gij zalig, daar de Geest der heerlijkheid en de Geest Gods op u rust. 1 Petr. 4 14. J- Zon: op 8.25, onder 16.33. Maan: op onder 13.43. Vandaag: Laatste kw., 8 Dec.: Nieuwe m. Daar moet veel atrijds gestreden zijn, Veel kruis en leeds geleden zijn, Daar moeten heil'ge zeden zijn, Eon nauwe weg betreden zijn, En veel gebedB gebeden zijn, Zoo lang wij hier beneden zijn Zoo zal 't hier na in vreden zijn, DIRK CAMPHUYSEN. „BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN". 12; A. J. W. Dons en gez., besteller PTT, v. Rotterdam, M. Smallegangebuurt 21G. C. de Dreu, leerl. verpleegster, van Zeist, Oost- wal 31M. J. v. d. Klippe, leerl. verpleeg ster, van Domburg, Oostwal 31H. Pro voost, winkelbediende, v. Den Haag, West singel 133; P. A. Lobman en vrouw, fotar graaf, van Den Haag, Scheldestraat 44, J. Hamelink, dienstbode, van 's-Gravenpolder, Opril Groote Markt 8. VertrokkenA. P. van Leth, winkelbed., van Koningstraat 6 naar Sehoondijke; M. H. Hofstede en gezin, monteur, van 's-Heer Hendrikskinderendijk 7 naar Dordrecht; G. W. van Kuik, electro monteur, en vrouw, van Westsingel 47 naar RotterdamA. de Visser geb. Schijf, zonder beroep, v. Evers- dijkstraat 7, naar Kloetinge; A. Wauters, reiziger, van Koningstraat 6a naar Bergen op ZoomA. J. Kersten, kantoorbediende, van Violenstraat 30 naar Rotterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Westernieland en Saaxumhuizen (vac. J. A. Dankbaar), cand. A. de Jonge te Norg (Dr.). Bedankt: voor Nieuwolda, Gr. (vac. H. v. Dijk), Dr A. F. N. Lekkerkerker te Noordlaren (Gr.). GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Delft (5e pred. pl., Studentenpred.), Dr J. L. Koole te Naaldwijk. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Beroe pen: te Rotterdam, T. Woudwijk, voorgan ger te Zwijndrecht, HULPPREDIKERS. Ned. Her v. Kerk: Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn, cand. C. W. Corts te Leiderdorp. Geref. Kerken: Benoemd te Laren (N.-H.), cand. Drs J. Verhave, hulppred. te Bussum (mits accoord van samenwerking met Bussum). De Haagsche verkeerspolitie is op het goede denkbeeld gekomen, om met behulp van de verkeersauto, waarop een luidsprekerinstallatie gemonteerd is, een inzameling te houden van gebruikt speelgoed, dat met St. Nicolaas onder de minder bedeelde kinderen ver deeld zal worden. Schimmelpenningh-Pax Holland m. BEVESTIGING EN INTREDE. Zon dag deed cand. A. J. van Heuven, voor heen hulpprediker te Rotf erdam-Charlois, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Waarde, waardoor de vac. van wijlen Ds A. E. V. Hoogenraad weder vervuld is. In den morgen- dienst werd cand. van Heuven bevestigd door zijn zwager Ds C. Wannolts van IJsselmonde, die tot tekst had gekozen 2 Cor. 3: 4, 5 en 6. Aan de handoplegging aamen deel Ds J. Mor tier van Kruiningen en Ds J. K. F. Mantz van Rotterdam-Charloas, terwijl de gemeente haar nieuwen herder «1 leeraar na de bevesti ging toezong Ps. 1343. Des namiddags deed Ds van Heuven zijn intrede in zijn eerste gemeente, waarbij hij het Woord bediende naar aanleiding van 2 Cor. 520. Spr. bepaalde de gemeente achtereen volgens de roeping van den Gezant, de bood schap aan de Gemeente en 't antwoord daarop. Na deze predicatie richtte Ds van Heuven zich tot zijn bevestiger, wien hij dank bracht voor hetgeen deze voor hem voor en op dezen dag is geweest. Voorts sprak hij woorden van dank tot Ds Mortier, den consulent voor het werk dat hij in de Gemeente heeft gedaan tijdens "ie vacature. Nadien wendde hij zich tot Ds Mantz, onder wien hij 9 maanden dien de als hulpprediker te Rotterdam-Charlois, tot zijn moeder en familie. Ook wijdde spr. enkele woorden ter nagedachtenis aan zijn voorganger en tenslotte sprak hij de Kerkeraad, Kerkvoog dij, Burgemeester, kerkelijke colleges, functio narissen, vereenigingen en de gemeente toe. De nieuwe predikant werd toegesproken door Ds Mortièr namens den kerkeraad, ring en gemeente. Op zijn verzoek werd Ds van Heu ven staande toegezongen Ps. 1214. Ds Mantz sprak zijn vreugde uit over dézen dag en deed uitkomen, dat hij Ds van Heuven in een' Zeeuwsche gemeente op zijn plaats wist. Nadat de predikant beide sprekers had dank gebracht voor hun woorden, werd de dienst op de ge bruikelijke wijze geëindigd. In beide diensten was het kerkgebouw geheel vol. PROF. DR A. A. VAN SCHELVEN. Naar wij vernemen heeft Prof. Dr A. A. v. Schelven te Overveen, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam aan de classis Haarlem der Geref. Kerken bericht gezonden, dat hij afstand doet van zijn recht om in de Geref. Kerken in de classis Haarlem een stichtelijk woord te spreken, wijl de hoogleeraar van oordeel is, dat er door de gewijzigde om standigheden thans een overvloed is van proponenten. Ds J. N. SEULIJN. t Te Castricum is op 62-jarigen leeftijd plotseling overleden Ds J. N. Seulijn, Ned. Herv. predikant aldaar. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten te Grootegast, Mensingeweer, Bellingwolde, War- menhuizen en Boxum. DS N. ZWIEP f In den ouderdom va* 48 jaar is overleden Ds N. Zwiep, de nestor der Ned. Herv. pred. te Enschedé. Hij stu deerde aan de R. U. te Leiden en diende de gemeenten tè Brielsch-Nieuwland, Oostzaaa Hoorn en Enschedé. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tot diaken der Geref. Kerk te St. Laurens is gekozen A. Simonse. Tot ouderling der Geref. kerk te Hein kenszand is gekozen P. van der Guchte en tot diaken Joh. J. Mol. Tot notabel der Ned. Herv€ Gem. te T hol en is in de vac. M. Moelker gekozen D. v. d. Velde. Tot notabelen der Ned. Herv. Gem. te Wilhelminadorp zijn herkozen F. ée Groene en P. Verhage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1