ZATERDAG 28 NOVEMBER 1942 57e Jaargang, No. 51 DAGKALENDER. BINNENLAND CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no, 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS Tel. no, 3128. Abonnementsprijs ƒ2,73 p'er kwartaal, Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld ƒ0,21, Losse nummers 6 cent, Advertentiën 12 cent per millimeter, Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter, Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Ónder letter of motto 10 cent extra. Advertentiën in deze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoofdrêd.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. HET VASTE FUNDAMENT. Er staat geschreven en er is geschied. Op dezen grondslag op Schrift Sn historie dus is,'naar de bekende' aanwijzing van den grooten en principieel zoo fijn voelen den en onderscheidenden Groen van Prïn- sterer van Protestantsch-Christelijke zijde gedurende een lange reeks van jaren in het waarachtig belang van ons volk gewerkt.En God heeft dien arbeid tot rijken zegen voor ons volksleven gesteld. Er is opbouwend en 'reformeerend op menig terrein ingewerkt. Dat die arbeid zooveel vrucht heeft ge dragen, is naar'onze overtuiging te danken aan het deugdelijk fundament, dat er aan ten grondslag lag. Wie leeft en werkt bij het licht der menschelijke rede, wie Gods Woord als de eenig betrouwbare Gids miskent,«.wie in de historie Gods wondere gangen niet ziet zal geen blijvend resultaat op zijn 'arbeid kunnen verwachten. Het gaart niet om het getuigenis der va deren, ook niet om de meening van een of anderen vromen mensch, maar orp 't Woord van God, dat het einde van alle tegenspraak is. Daaraan hebben wij ons op alle levens terrein te onderwerpen. Dat moet in onzen handel en wandel de toetssteen zijn ook' bij het beoordeelen der dihgen, die g.eweest zijn. Het verleden dat leert ons wel de stu die der historie bij het licht der Heilige Schrift was geen paradijs. Er waren ook toén fouten te onderkennen. Deze weten schap zal ons ook hoeden voor overspannen toekomstverwachtingen, omdat het waar achtige Woord van God ons predikt, dat de mensch in alle tijden en onder alle omstan digheden een zondig hart met ziclt mee draagt. En over de kracht der zonde aan het eind der eeuwen laat de Schrift ons waarlijk niet in het onzekere. Wil dat zeggen, dat we de armen dan maar over elkaar hebben te slaan en de ont wikkeling der dingen gelaten moeten af wachten? In geen geval. Gods Woord zegt het ons wel anders. In alle tijden hebben we een grootsche taak en een dure roeping. Het Oordeel Gods over een smakeloos zout is scherp. Een zoutend zout en een lichtend licht hebben we te zijn, juist in een tijd die vol verwarring is ep waarin velen den koers zijn kwijt geraakt. Het moet nu uitkomen, dat wij staan op een stevig en vast fundament. Wij hebben ons te hoeden voor een onge grond optimisme en een overdreven pessi misme. Wij hebben nu iets te laten zien van den bewarenden en zegenenden invloed van het Christendom in ons volksleven. STAD EN HAVEN VAN TOULON DOOR AS-TROEPEN BEZET. - DEEL DER FRANSCHE VLOOT BRACHT ZICHZELF TOT ZINKEN. - WEER 19 SCHEPEN VERNIETIGD. - DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT. v Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Kalmukkengebied werd het gros van een Sowjetrussische cavaleriedivisie door Duitsche en Roemeensche troepen vernie tigd of uiteengeslagen. Verscheidene batterijen werden daarbij vernield, verscheidene honder den gevangenen én talrijke buit werd binnen gebracht. Alle pantser en infanterie-aanvallen van den vijand in het W o 1 g a-D o n-g eb i e d misluk ten ook gisteren weer door den voortref felij- ken strijdgeest van de troepen» 55 Sowjetpant- sers werden vernietigd Aanvallen van forma ties duikbommenwerpers troffen den vijand met vernietigende uitwerking. Troepen van het leger brachten op de Wo.lga bij Stalingrad twee motorbooten tot zinken. Ook in het centrum van het O o s t e 1 ij k front zette de vijand zijn aanvallen met ster ke strijdkrachten voort. Deze stortten na ver bitterde gevechten onder zware verliezen voor den vijand ineen. 192 pantserwagens werden kapot geschoten, waarVan 34 alleen door een pantserdivisie. Gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers vielen pantserconcentraties, marcheerende colonnes en troepenschuilplaatsen met goede uitwerking aan. Duitsche troepen vernietigden op de N e w a tijdens het afslaan van een vijandelijke poging om over de rivier te trekken, 22 booten. In de Cyrenaica werden sterke vijande lijke verkenningstroepen afgeslagen. Ook in Tunesië kwam het tot succesvolle gevech ten, waarbij de vijand een vrij groot aantal pantserwagens verloor. Duitsche en Italiaan- sche formaties der luchtmacht vielen vijande lijke stellingen, marcheerende colonnes en ach- terwaartsohe verbindingen aan. Duitsche jagers schoten in het Middel- landsche Zeegebied vijf Britsche jachtvliegtuigen neer, waarbif zij zelf twee toestellen verloren. Bovendien verloor de Britsche luchtmacht in de wateren rond Engeland en aan de kust van de bezette gebieden in het Westen zes vlieg tuigen. Zooals in een extra bericht is medegedeeld hebben Duit sche duikbooten in het ope ratiegebied van de Noor de- lijke IJszee tót aan den toe gang tot den IndischenOce aan in hardnekkige gevech ten tegen in konvooi en al leen varende schepen 19 schepen met een ge'zamenlij-| ken inhoud, van 123.000 ton tot zinken gebracht. Door deze successen is vooral het vijande lijke ravitailleeringsverkeer naar de Noorde lijke Sowjethavens en in het Midden-Oosten gevoelig getroffen. De Fiihrer heeft den commandant der zesde Roemeensche divisie infanterie, luitenant-gene raal Lascar als- blijk van waardeering voor zijn sucesvolle leiding en de dappere houding der onder zijn bevel staande troepen het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend. Voorts deelt het opperbevel der weermacht mede Na den overval van Britsch-Amerikaansche strijdkrachten op het Fransche koloniale ge bied rukten Duitsche en Italiaansche troepen in 't tevoren onbezette frankrijk binnen, om dit gemeenschappelijk met de Fransche weer macht te beschermen tegen nieuwe overvallen der Britsch-Amerikaansche. aanvallers. Nadat Fransche leger en vlootcommandanten zich op eerewoord verplicht hadden zich met hun af deelingen te voegen in het kader der totale verdediging, werd volgens den wil van den Fiihrer de Fransche weermacht niet slechts onaangetast gelaten, doch ten deele ook ver sterkt en uitgerust, terwijl de buitengewone belangrijke vestingsector Toulon met de Fran sche Middellandsche Zeevloot aan de zelfstan dige Fransche verdediging werd overgelaten. Intusscihen hebben zich de gevallen van eere woord-breuk en ontvluchtingspogingen door hooge Fransche officieren opgestapeld. Even zoo werd het duidelijk, dat een systematische ophitsing van de Fransche weermacht, die tot samenwerking bereid was, door Angelsaksische invloeden steeds verder om zich heen -greep en de laatste dagen ook ingang vond bij de vloot te T o u 1 o n. Begrijpende, dat deze politieke splitsing der Fransche weermacht in toenemende mate. de veiligheid der Duitsche en Italiaansche bezet tingstroepen in gevaar bracht en het gezag der Fransche .staatsleiding ondermijnde, hebben Führer en Duce in denafge- loopen nacht bevel gegeven de vesting Toulon te bezet ten» te verhinderen, dat de Fransche Middel landsche Zeevloot haar voorgenomen vertrek kon volbrengen en de onbetrouwbare contin genten der Fransche weermacht te demobilisee- ren. Duitsche en Italiaansche troepen hebben dit bevel bliksemsnel opgevolgd, het verzet van door Angelsaksischen invloed opgehitste elementen, dat op enkele plaatsen zich voor deed in den kiem gesmoord en in enkele uren het gestelde doel bereikt. Stad en haven van Toulon zijn sedert den v r o_e gen ochtend hecht in handen van onze troepen. Een deel der Fransche vloot heeft zich ondanks het tegenbevel der Fransche regeering tot zin ken gebracht. De demobilisatie der door op hitsing ondermijnde Fransche afdeelingen is gaande en zal weldra voltooid zijn. Het Italiaansche legerbericht meldt: „Aan het front in Cyrenaica werden verkennings- aanvallen van aanzienlijke vijandelijke strijd krachten verijdeld. In Tunis eindigde een bot sing tusschen pantserwagens in het voordeel der spilstrijdkrachten, die talrijke pantserwa gens vernielden. Afdeelingen van de lucht macht herhaalden met zichtbaar succes haar bom- en mitrailleuraanvallen op vijandelijke troepen, die op weg of in rust war'en in twee sectoren. Bij gevechten schoten Duitsche jagers vijf Britsche vliegtuigen neer. Bij onze vrijwilligers. Altijd weer weten de mannen de juiste stemming te vinden. Een meegebrachte gramophoon zorgt ditmaal voor de vroolijke miuziek tijdens een korte gevechtspauze. SS PK Altstad.t-0 H-P H m. Een gisteravond ondernomen luchtaanval op de omgeving van Catania veroorzaakte be perkte schade. Er zijn geen verliezen onder de burgerbevolking gemeld," Communiqué van Vichy. VICHY (D.N.B.) In verband met de ge beurtenissen in Toulon is hier het volgende of- ficieele communiqué uitgegeven: „Onze vloot heeft sinds Juli 1940 vele smartelijke beproevingen doorstaan. Onze sche pen zijn bij Mers el Kebir verslagen. Andere, zijn te Alexandrië geblokkeerd en weer andere op verschillende punten der wereld door de Engelschen buitgemaakt. Tenslotte zijn nog andere 14 dagen geledén door de Amerikanen aan de kusten van Algerije en Marokko ge troffen, De 27e November is een nieuwe rouw dag voor de Fransche marine. Niet zonder in nerlijke ontroering kan men aan de fiere sche pen denken, die de trots van onze zeestrijd- krachten geweest zijn en die thans nog slechts weerlooze wrakken vormen. De Franschen, die trotsch waren op hun marine en hun mariniers wier heldenmoed steeds door allen werd er kend, lijden onder dezen nieuwen slag die hen getroffen heeft, Voor de Franschen is deze slag des te smartelijker, daar hij het gevolg is van de onwaardige houding van bepaalde aanvoerders, die gelijktijdig hun vaderland ver raden en hun eed gebroken hebben. Naast de genen, die zoo dwaas waren ons in den oorlog te storten, zijn dezen het, die jegens het land de verantwoordelijkheid dragen voor het ver dwijnen van een marine, die de bescherming beteekende van ons imperium. Ook zij, die marine, is het slachtoffer van dezelfde mis daden, en zij was het symbool van de beste tradie van eer en roem van ons .„land." De demobilisatie van het Fransche leger. VICHY (D.N.B.) Het ministerie van voorlichting deeLt het volgende mede: „De maatregelen tot demobilisatie van het Fransche leger, welke maatregelen rijkskanse lier Hitler in zijn schrijven aan den maar schalk van Frankrijk en het staatshoofd heeft aangekondigd en waarmede in den loop van den nacht een begin is gemaakt, verloopen zon der incidenten. De regeering verzoekt de be volking de grootste kalmte te bewaren. Er zullen geregeld inlichtingen over den toestand gegeven worden." Een schrijven van Hitier aan Pétain. (D. N. B.). Hitier heeft een schrijven dc>en toekomen aan maarschalk Pétain, waarin hij o.m. schrijft Toen ik op 11 November 1942 in overleg met de bondgenooten van Duitschland het besluit moest nemen, ter beveiliging van de verdediging van het Duitsche Rijk, tegen over dén oorlog, die .ons .eens door Frank rijk en Engeland was opgedrongen, de Fransche Zuidkust te bezetten, deed ik dat tevens in de hoop, daardoor een ophelde ring van de binnenlandsche verhouding in uw land te bewerken, die niet alleen in het belang van Duitschland en Italië, maar evenzeer in dat van Frankrijk is. Ik heb geen gelegenheid laten voorbijgaan om van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk, die gebukt gingen onder den last van het dictaat van Versailles, een werke lijke vriendschappelijke samenwerking te maken. Helaas is het den geWetenloozen Angel saksischen en in de eerste plaats 'Joodschen intriganten gelukt, elk ve'rzoenidgsgebaar van het Nieuwe Duitsche Rijk als een tee- ken van Duitsche zwakheid uit te leggen en later ieder vredesaanbod als het bewijs van een aanstaande ineenstorting. Het is u bekend, mijnheer de maarschalk, d,at alle beweringen, die van Engelsche of Amerikaansche zijde als bij dezen oorlog gedaan werden, dat Duitschland zich van de Fransche vloot, wilde meester maken, of in dien zin eischen had gesteld, louter verzin sels of bewuste leugens zijn. Het Duitsche Rijk Jjeeft van de 1.986.000 gevangenen meer dan 700.000 geleidelijk vrijgelaten. Iets dat in de krijgsgeschiede nis, meen ik, zonder voorbeeld is. Wanneer dit proces geleidelijk op het doode punt kwam, kwam dit slechts doordathelaas in uw land de intransigente elementen er steeds weer in slaagden een werkelijke sa menwerking te saboteeren. Het was uw eigen wensch mij eens te spreken, om de mogelijkheden van een der gelijke samenwerking te vinden en vast te leggen. .Ik heb aan dien wensch gevolg ge geven en er werden toen in Montoire be sprekingen gevoerd, die, zooals ik overtuigd was, den grondslag hadden kunnen vormen voor een algemeene ontspanning. Het is he laas indertijd den belanghebbenden bij den oorlog in Frankrijk zelf gelukt reeds enkele weken later deze samenwerking te doen stranden, met een motiveering, die voor mij ook persoonlijk een buitengewoon kwetsen- den indruk maken moest. Ik ben gedwongen, hier te constateeren, dat volkomen openlijk de bewering werd gedaan, dat de zoon van Napoleon door mij slechts met het doel naar Darijs was ge bracht om u, mijnheer de maarschalk, daar bij uit te noodigen en aldus in Duitsche handen te kunnen brengen. Ik moet thans erop wijzen,„dat gij mijn heer de maarschalk, zeif indertijd steeds weer verzocht naar Versailles te mogen ver huizen, en dat ik dat steeds weer van de hand wees door erop te wijzen dat de we reld daaruit al was dit ook nog zoo onrechtvaardig de bewering zou afleiden, dat de Fransche regeering zich iri Duitsche macht bevond. Ik moge er echter hier nog eenmaal op wijzen, mijnheer de maarschalk, dat ik niet eenmaal een lid der Fransche regeering bij mij heb ontboden, doch dat alle besprekin gen steeds slechts hebben plaats gevonden op grond van den wensch der Fransche re geering zelf. Ook de beide besprekingen met admiraal. Darlan vonden slechts plaats op diens uit drukkelijk verzoek enin uw naam, mijn heer de maarschalk. De zooals thans blijkt,met goedkeuring van tallooze verraderlijke generaals en offi cieren uitgevoerde landing der Amérikaan- sche en Engelsche troepen in Fransch- Noordwest en Noord-Afrika heeft de in de preambule van den wapenstilstand vastge legde voorwaarden van het geheele verdrag ter zijde gesteld en Duitschland gedwongen te zamen met zijn bondgenoot onverwijld de noodzakelijke beveiligingsmaatregelen uit te voeren. Aldus waren mij echter den llden November nog niet alle voorvallen bekend, die tot deze Engelsch-Amerikaansche actie hadden gevoerd. Thans weet ik en gij, mijn heer de maarschalk, weet het ook, dat deze bezetting op uitdrukkelijken wensch van de Fransche elementen geschiedde, die eens tot BONNEN VOOR VOEDINGS- f MIDDELEN. 29 Nov. tot en met 5 Deo. 1942. 61 A brood4 rants, brood of gebak. 61 B brood rants, brood óf gebak. 61 beschuit 1 rants, besdh., brood of geb, 61A vleesfiH1 rant? vleesch of vl.warén, 61 B vleesch -rt rants, vleesch of vl.w. 61 A aardapp.2 kg. aardappelen. 61 B aardapp. 1 kg. aardappelen. 61 melk1% liter melk. 61 taptemelk1% liter taptemelk. Ril tabak 1 rants, tabak. Ril tabs,1 i rants, sigaretten. 29 Nov. tot en met 26 Deo. 1942. 437 algemeen 1 kg. suiker. 438 algemeen 1 rantsoen jam. 439, 440 algem.1 rantsoen gort. 441 algemeen 100 gr. vermicelli, enz. 4421lm 444 alg.100 gram kaas, 447 t/m 450 alg.1 rants, bloem, brood of geb. 4-73 reserve 500 gram rijst. 3-74,4-74 res... 150 gram cacao met suiker. 1 Nov. tot en met 12 Dec. 1942. 56, 57 versn100 gr. chocolade. 58, 59 versn.100 gr. suikerwerk. 29 Nov. tot en met 26 Deo. 1942. 445 algemeen 250 gram koffiesurrogaat. 24 Nov. tot en met 5 Deo. 1942. 58 boter rantsoen boter. 12 Nov. tot en met 10 Jan. 1943. 59 boter - rantsoen boter. Bijzondere rantsoenen. 3-75, 4-75 res.100 gram chocolade. 3-76, 4-76 res. 100 gram suikerwerk. Diverse artikelen. I "Nov. '42 tot en met 9 Jan. '43. 03 petroleum2 liter petroleum. II Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 t/m 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst. 1 "eenh. brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04, 05 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 5e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M text, mannen 45 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 28 Nov.: 59 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, taptemelk, tabak; 400, 417 t/m 430 algemeen; 65 t/m 67 reserve. De geldigheidsduur van de volgende bonnert is verlengd. Tot en met Donderdag 31 Dec.412, 413, 431, 432 algemeen (zeep), Nr, O-Eenheidszeep, Waschpoeder, Toiletzeep. De bonnen waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden gebruikt, met uit zondering van den bon voor vleesch, vleesch- waren en aardappelen. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1942., Spreekt iemand, laten hét woorden z(jn al» van God. 1 Petr, 4;'11a, 1) Mann. personen van 18 j. en ouder. Vrouw, personen van 25 j. en ouder. Bonnen beteekenen voedselmits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. den oorlog aangedreven hebben en die ook thans in Frankrijk nog niet verdwenen zijn uit de atmosfeer van het openbare en voor al het militaire leven. Ik doe u bijga.and thans de bewijzen toe komen, dat sedert den intocht op 11 No vember 1942 'opnieuw plechtig verzekerin gen zijn gegeven en wel in den vorm van verklaringen op eerewoord, die men door de thans ontdekte bevelen nog denzelfden dag weer heeft gebroken. Het staat vast, dat de admiraal door zijn verzekering, dat de Fransche marine in Toulon tegen eiken vijandelijken aanval zou strijden, Duitschland en Italië opnieuw mis leid heeft, want, terwijl hij 11 November deze verklaring had afgelegd, werd reeds 12 November een bevel gegeven bij een even- tueele landing van Engelsche en Ameri kaansche strijdkrachten onder geen,omstan digheden te'schieten. Talrijke andere overtredingen van de wa- penstilstandsverpliphtingen zijn intusschen ontdekt. Ik moge u, mijnheer de maarschalk, nu daarop, het volgende ter kennis brengen 1. Ik ben mij bewust, dat gij persoonlijk, mijnheer de maarschalk, aan deze dingen geen deel hebt en derhalve zeer zwaar daar onder zult lijden. 2. Ik heb de belangen van een volk te ver tegenwoordigen, dat den oorlog opgedron gen werd, om dat verplicht is om terwille van zijn zelfbehoud tegen diegenen te strij den, die dezen oorlog op touw hebben ge zet en die hem thans verder voeren, en wel met het doel der vernietiging van geheel Europa in dienst van een Europeesche deels buiten-Europeesche Joodsch-Angelsaksische clicqe. 3. Ik ben gedwongen dezen oorlog einde lijk verder te voeren uit naam van de mil- lioenen menschen niet alleen uit mijn eigen land, die zich bevrijd hebben van,een kapi talistische uitplundering zonder erbarmen, en niet wennschen voor altijd het slachtof fer te worden, niet van een internationale uitplundering, doch van de definitieve ver nietiging van hun volksbestaan. 4. Het Duitsche volk, uit wiens naam ik deze verklaring afleg, 'koerstert geen haat tegen het Fransche, doch ik ben als Führer en vertegenwoordiger vastbesloten onder geen omstandigheden door het dulden van manipulaties van die elementen, die dezen ontzettenden oorlog veroorzaken, Duitsch land en daarenboven geheej Europa over te leveren aan een chaos. 5. Ik heb derhalve thans, na kennisneming van de nieuwe eerewoord-breuk van Fransche officieren, generaals en admiraals om door de thans bewezen bedoeling ook Frankrijk evenals Noord-Afrika open te stellen voor Engeléch- Joodsche oorlogsmisdadigers, het bevel gegeven Toulon-onmiddellijk te bezetten, de schepen te verhinderen uit te varen of te worden ver nietigd, en eiken tegenstand., 'zoo noodig met het uiterste geweld, te breken. Ik heb bevel gegeven alle-penheden der Fran sche weermacht te demobiliseeren, die tegen de bevelen der eigen Fransche regeering in, door de officieren opgehitst en tot daadwerkelijken tegenstand tegen Duitschland opgestookt wor den. 6. Ook deze maatregelen, waartoe mij slechts Zon: op 8.20, onder 16.35. Maan: op 21.42, onder 12.18. 1 Dee.: Laatste kw., 8 Dee.: Nieuwe m. ZONDAG 29 NOVEMBER 1942. Zingt nu blp te moe 't Machtig Opperwezen Eenen lofzang toe. Zon: op 8.22, onder-10.34. Maan: op 22.44, onder 12.50. Gebruikt uw gas- en etroomrantsoen met overleg, dan bewandelt u dan Juisten weg. de trouwelooze houding van uw admiraals en generaals gedwongen heeft, zijn zooals reeas gezegd niet tegen Frankrijk of den Fran schen soldaat als zoodanig gericht. Het is m.jn oprechte hoop en ik weet mij daarin een met de opvatting van mijn bondgenoot dat het mogelijk zijn moet den Franschen staat weer een weermacht te geven,- wier officieren tenminste gehoorzaam zijn aan het eigen staatshoofd en aldus een waarborg bieden voor het sluiten van welke overeenkomsten en ver dragen dan ook tusschen staten. Ik zou dezen brief niet willen eiijdigen, zon der u opnieuw te verzekeren, dat deze mij op gedrongen stap niet in het geringst mijn wil tot samenwerking met Frankrijk verkleint, doch waarschijnlijk eerst de voorwaarden voor practische verwezenlijking schept. Het is ver der mijn vast besluit Frankrijk te helpen bij 't terugwinnen van de hem ondanks alle be weringen van het tegendeel door de. Angelsak- sers ontroofde koloniale gebieden en wel met alle middelen, die het Rijk ter beschikking staan. Ko«-te berichten. (S.P.T.) De Spaansche minister van Oor log is er, op grond van de mobilisatiewet van 16 November 1942, toe overgegaan de lichtin gen 1938 tot en met 1941 onder de wapenen te roepen. (S.P.T.) De „Messagero" wijdt .een hoofdartikel, aan het thema „Luchtaanvallen en voorbehoedende maatregelen" en schrijft, dat het aanbeveling verdient dat de stad Rome, een der dichtltbevolkte steden van Italië, vrij willig moet evacueeren, ten minste wat ouden van dagen, vrouwen en kinderen betreft. - Cl De Fransche ministerraad heeft beslo ten aan admiraal Darlan en generaal Gi aul het Fransche staats'burgerschap te ontnemen. GORT, RIJST EN VERSNAPERIN GEN. Gedurende het tijdvak van 28. Novem ber tot en met 26 December 1942, zullen geen peulvruchten en havermout verkrijgbaar zijn. In plaats daarvan is evenwel een tweede bon voor gort e.d. aangewezen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven derhalve de bonnen „Algemeen 439" en „Algemeen 440" elk recht op het koopen van 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten, gemengd meel, aardappeltapioca e.d. Voorts is ditmaal slechts één bon van de bonkaart voor kinderen vari 0 tot en met 3 jaar aangewezen tér vefkrijging van 500 gram rijst e.d., in plaats van, zooals gebrui kelijk, twee bonnen voor elk 250 gram. Verder zijn de bonnen aangewezen, waar op kinderen tot den leeftijd van 14 jaar het bijzondere rantsoen versnaperingen ter ge legenheid van St. Nicolaas kunnen verkrij gen. Tot en met 26 December a.s. geven de bonnen „Reserve 3-75" en „Reserve 4-75" elk recht op het koopen Van 100 gram cho-, colade-artikélen en de bonnen „Reserve 3- 76" en „Reserve 4-76" elk recht op het koo pen van 100 gram suikerwerkartikelen. HET VLEESCHRANTSOEN VER LAAGD. Toen in Juli van dit jaar de ver hooging van het vleeschrantsoen van 250 gram tot 300 gram per persoon per week werd bekend gemaakt, werd daarbij tevens te kennen gegeven, dat dit verhoogde rant soen slechts tijdelijk zou kunnen blijven ge handhaafd. Het was vn.l. te voorzien, ,dat onze vleeschpositie, evenals het vorige jaar, tegen den winter wederom van dien aard zou zijn, dat een vermindering van 't rant soen niet zou kunnén worden vermeden. Voor dé vleeschvoorzi^ning zijn wij van een beperkt aantal runderen afhankelijk, welk aantal thans kleiner is dan in den zomer, wanneer een groot aantal graskalveren voor de consumptie beschikbaar is. Deze omstan digheden hebben het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd genoopt tct verlaging van het vleeschrantsoen met ingang van 29 November a.s., en wel van 300 op 250 gram per persoon per week, been inbegrepen. HET EXTRA RANTSOEN BOTER. Ter gelegenheid van de komende Kerst dagen is besloten tot verkrijgbaarstelling van een extra-rantsoen boter van 250 gram per persoon. Dit extra-rantsoen zal voor een ieder gelijk zijn, ongeacht leeftijd of toe- slagkaarten voor zwaren of zeer zwaren ar beid. Het extra-rantsoen boter wordt beschik baar gesteld op bon „446 Algemeen". Het publiek dient dezen bon gedurende het tijd vak van Zaterdag 28 November tot en met Zaterdag 5 December a.s. in te leveren bij den winkelier, die verplicht is-een ontvangst bewijs voor de door hem ontvangen bonnen aan den klant af te geven. De aflevering van het extra-rantsoen zal plaats vinden in den loop van het tijdvak van 20 tot en met 31 December a.s. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het verboden is vóór 20 December boter op bon 446 af te leveren. OPSLAG WINTERAARDAPPELEN. Zooals bekend is gemaakt, bestaat voor. het publiek de gelegenheid om wintervoorraad aardappelen op te doen voor verbruik gedu rende de periode van 27 December 1942 tot en met 20 Februari 1943. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men de van den distributiedienst ontvangen z.g. „mach tigingen opslagaardappelen", welke elk recht geven op het koopen van 17%. kilogram aardappelen, eerst aan zijn aardappelhande laar dient af te geven op het oogenblik, waarop men de aardappelen ontvangt, in geen geval dus daarvoor. Wie zich hieraan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1