voedingswaarde VRIJDAG 27 NOVEMBER 1942 57e Jaargang, No. 50 BINNENLAND ADVIEZENv"~C-E> VOEDINGSRAAD W DAGKALENDER, VOOR HOOFD EN HART CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26-28 en ^oordweg 155 Tel. no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Weekabonnementen voor Middelburg, Goes .en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iediere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere riegel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Advertentiën in déze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (AdvertenfiechefB. P. DAVIDSE, Goes. ONGEOORLOOFDE TOESTANDEN. Er schijnen dezen zomer in kampeerboerde rijen en wilde kamphuizen toestanden te heb- nen geheerscht, die wijzen op een ernstige zedenverwildering onder een deel van onze Ne- derlandsche jeugd. Men weet, dat het verboden is om des nachts van 244 uur in de openlucht (ook in tenten) te kampeeren. Tal van particulieren hebben toen aan minderjarigen schuren en andere lo kaliteiten verhuurd, waar echter vaak voldoen de- controle ontbrak, zoodat het tot allerlei uit wassen kwam. Van orde en tucht, van moraal en fatsoen 'schijnt in vele gevallen geen sprake geweest te zijn. Wij willen gaarne aannemen, dat het niet overal zoo was en dat tal van jongelui dezen zomer aan het trekken zijn geweest en volop hebben genoten, zonder dat zij zich aan onbe hoorlijke dingen hebben schuldig gemaakt. Maar als jeugdherbergvaders verklaren, dat jongens en meisjes in één vertrek (schuur, kippenhok, enz.) 3Üepen, dat zij zich van alles losgerukt gevoelden en de losbandigheid lieten botvieren, dat er geen sprake was van eenige controle op den tijd van binnenkomen, dat men zich hier en daar overgaf aan jazz-muziek, dansen en schreeuwen, waarbij soms de alcohol- een rol speelde, dat iemand 's morgens vroeg constateerde,, dat jongens en meisjes uit het kreupelhout kwamen met omgeslagen overjas sen en gezichten, waaraan men kon bespeuren, dat de eigenaars er van dién nacht geen bed hadden gezien, dan wijst dit alles op toestan den, die een volgend seizoen, indien maar even mogelijk, niet meer mogen vóórkomen. Waarschijnlijk weten de meeste ouders van bovenbedoelde jongelui niet, in welke omgeving hun kinderen in hun vacantie, toen zij aan het trekken waren, de avonden en de nachten heb ben doorgebracht. Het bovenstaande moge in de eerste plaats de vaders en de moeders tot een ernstige waarschuwing zijn. Ook de kerk heeft, althans in streken, waar zulke „kamphuizen" zijn, naar onze meening een taak. Met instemming lazen wij, dat in een dorp de* R.K. geestelijkheid tegen bedoelde misstanden van leer trok, al was de uitwerking hiervan niet direct waar te nemen. De vraag, wat de Overheid hier doen kan, is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. Met verordeningen kan men het kwaad niet met wortel en al uitroeien. Maar in welke richting men ook wil gaan, kampeergelegenheden, als waarop wij hierboven doelden, mogen niet lan ger zonder controle blijven. De j.eugd moet tegen dit kwaad, desnoods tegen haarzelf, be schermd worden. NIEUW SOW JET-OFFENSIEF BIJ KALININ EN TOROPETS. - SOWJET- AANVALLEN AFGESLAGEN. - DE SLAG BIJ STALINGRAD. - MEER ACTIVITEIT IN CYRENAICA EN - TUNIS. Het opperbevel van de Duitsche weer macht "maakt bekend Tusschen W o 1 g a en D o n en in de groo- te bocht van den Don duren de hevige pant ser- en infanterieaanvallen van den vijand voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen. De vijand verloor opnieuw tal rijke pantserwagens. Eigen luchtaanvallen veroorzaakten bij den vijand groote verlie zen aan menschen, zware wapens en voer tuigen van allerlei aard. In Stalingrad stortten ook gisteren vijandelijke aanvalspoging;en ineen. In den cen'tralen sector is de vijand op 25 November in het gebied ten Zuiden van Kalinin en in dat ten Zuidoosten en ten Westen van Torepets over een breed front den verwachten aanval begonnen. In ten deele hevige gevechten werden gisteren alle aanvallen met groote bloedige verliezen afgeslagen, tijdelijke plaatselijke doorbraken in een tegenaanval ongedaan gemaakt. Er qijn 18 sovjet-pantserwagens vernield! In Cyrenaica en in Tunesië zijn tij dens gevechten van vooruitgeschoven mo biele af deelingen vijandelijke auto's buitge maakt en gevangenen gemaakt. Marcheeren- de colonnes, tentenkampen en batterij stel- lingen in het Westelijke deel van Cyrenaica werden gebombardeerd. In het hoogland van Tunesië vielen forma-, ties der luchtmacht vijandelijke pantserwa gens, gemotoriseerde afdeelingen en troe penkwartieren aan. In de Middellandsche Zee en aan de kust van de bezette gebieden in het Wes ten verloor de' Britsche luchtmacht gisteren 8 vliegtuigen. 6 o»zer eigen toestellen wor den vermist. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt De militaire bedrijvigheid is gisteren toe gekomen in Cyrenaica en vooral in Tu- ne'sië, Tijdens gevechten van snelle forma ties hebben wij eenige vrachtauto's buitge maakt en eenige gevangenen gemaakt. On danks de ongunstige weersomstandigheden hebben Italiaansche en Duitsche gevechts vliegtuigen marcheerende vijandelijke colon nes aangevallen. Duitsche jagers hebben in luchtgevechten 6 vijandelijke toestellen neergeschoten, een ander toestel stortte, getroffen door afweer- vuur, op den grond. Aanvallen op Palermo en andere'plaat sen op Sicilië hadden geenerlei gevolg. Een Britsch toestel vloog, getroffen door af- weerbatterijen, in brand en viel bij Gela in zeede overlevende bestuurder werd gevan gen genomen. De slag om Stalingrad. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Na den zevenden dag van de bolsjewisti sche operaties blijkt, dat de bolsjewisten hun groote offensief in dit gebied van vier hoofdcentra uit begonnen zijn en nog voort zetten, 1. Van de Kalmukkensteppe uit in noord en noordwestelijke richting. Dezen aanval kan men over het algemeen als tot staan gebracht beschouwen. 2. Vanuit het achterland ten noorden van Stalingrad met aanvalswiggen naar de bocht van den Don en de vorming van een zwaar tepunt in dezen sector van het offensief. Alle aanwijzingen duiden er reeds op, dat ook dit mislukt is. 3. Vanuit het terrein dat onmiddellijk ten noorden van de Duitsche grensstelling voor Stalingrad tusschen Don en Wolga ligt Hier worden op het oogenblik nog gevechten ge worden op 't oogenblik nog gevechten gevoerd', 'n Overzicht kan hier nog niet worden gegeven. 4. Van den smallen noordelijken sector van Stalingrad zelf uit. Deze operatie is zonder eenige beteekenis. Het Sovjet-offensief in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front omvat, vol gens het Alg. Hbld, een groot aantal afzon derlijke „wiggen", welke uit het Noord-Oos ten, het Oosten en het Zuid-Oosten in de Duitsche linies zijn gedrongen. Men constateert te Berlijn, dat het Sov jet-offensief bijna vastgeloopen lijkt te zijn en 'dat de meeste aanvallen vrijwel of ge heel tot staan zijn gebracht. Door zeer hevige Duitsch-Roemeensche tegenaanvallen zijn verscheidene bressen aanzienlijk versmald, waarbij de Sovjettroe pen zeer groote verliezen aan ihenschen en materieel hebben geleden. Hoewel de ontwikkeling natuurlijk kan worden voorspeld, zal men toch ook verder rekening moeten houden met harde gevech ten, daar de Sovjettroepen zullen volharden in hun aanval, welke thans echter op de 'in middels getroffen Duitsche tegenmaatrege len stuit. Nieuwe Duitsche wapens. Van de nieuwe Duitsche wapens, waarvan dezer dagen voor het eerst meldjfg gemaakt werd, zal het electrische machinegeweer met een vuursnelheid van 3000 schoten per minuut, waarschijnlijk zeer de aandacht getrokken hebben.- Terwijl het tot dusver door de Duitsche en verbonden troepen gebruikte machinegeweer zijn kogels waaiervormig verspreidde, liggen de kogels van het nieuwe' wapen zoo dicht naast elkaar, dat hier de uitwerking 'van een slag met een zeis met een straal van 180 graden is bereikt. Daarbij komt nog, dat dit wapen tijdens iedere koude gebruikt kan wor den. Niet minder verrassend is de Duitsche con structie van een gepantser4« vlammenwerper. Het front noemt dit nieuwe wapen „vuur spuwende kachel". Het zal bij het veroveren van hinderniss.en en in straatgevechten voortaan een beslissende rol spelen. EXTRA RANTSOEN BOTER. Naar wij vernemen wordt voor de Kerstdagen een extra rantsoen boter beschikbaar gesteld. Ter verkrijging er van dient men bon 446 algemeen in de periode van 28 November tot eri met 5 December bij zijn winkelier in te leve ren. De aflevering van de boter zal dan plaats vinden in de periode van 20 December tot en met 31 December a.s. Waar niet ie verliest de verbruiker zijn recht. Besparing op het verbruik van gas en elec- tricifcedt is in d~ tegenwoordige omstandigheden dringende nowWsk geworden. De directies der gas- en electriciteitsbedrijven zouden niets lie ver doen, dan de ve'rzoeken om een hooger rantsoen in te willigen. In het algemeen is zulks echter helaas niet mogelijk. Jammer genoeg zijn er nog verbruikers, die de reden en dut de noodzakelijkheid der rant soeneering niet kunnen of willen inzien, An deren putten zich uit in het ontdekken van I motieven, waarop speciaal voor hen een hooger rantsoen zou moeten worden vastgesteld. Mees- i tentijds ervaren deze verzoekers, dat hun ver zoek niet kan worden ingewilligd, immers, de verzoeken mogen redelijk zijn, die kolenpositie laat niet toe, dat het rantsoen wordt verhoogd. Een ieder, die meent aanspraak te kunnen of moeten maken op meer dan hij heeft, bedenke, dat waar niet is zelfs de gebruiker 'zijn recht verliest. Bij onze vrijwilligers. Een verkenningstroep onderweg. In de steppen in het Oosten maken onze mannen gebruik van kameelen en muilezels.» SS PK Liittmer-0 H-P H. m. Gebruikt uw gas- en stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt u den juisten weg. VAN DEN Wat er van gemengd meel te maken ia. Van gemengd meel zijn bijna alle gerechten 'ttë maken, die we gewend, zijn met bloem toe te bereiden. Gemengd meel is regeeringsbloem met gorte- bloem en rijstemeel gqmengd, Het is daardoor een goed bindmiddel, beter zelfs dan de regee-' ringsbloem. Wie gewend is van gort, gortmout of haver mout pap te koken, kan ter afwisseling eens een pap van gemengd meel maken. Dit gerecht is pittiger van smaak dan de welbékend'e bloem- of lammetjespap. Met wat stroop of wat suiker, en kaneel (surrogaat) smaakt het uitstekend. Degene, die er wat boter of vet voor over heeft, kan van gemengd meel pannekoeken bakken, Men moet oppassen, dat het beslag niet te dik is. Dikke pannekoekjes van dit meel zijn n.L, tenzij men er wat geweekte gortmout doormengt, moeilijk gaar te krijgen.' Het ge makkelijkst bakt men van een beslag van ge mengd meel kleine koekjes, zoo groot als drie in de pan, daar deze beter om te keeren zijn dan groote koeken, die nog wel eens breken. Ook smakelijke soepen zijn van gemengd meel te bereiden. Wij geven een recept van Selder ij soep. 1 i 2 seldierijknollen, 1 liter water, 40 gr. gemengd meel (4 eetlepels), zout (auroma), sel- derijgroen of bladselderij. Het water aan de kook brengen. Den selde rijknol in plakken snijden, deze schillen, in blokjes snijden en met wat zout in het water gaar koken. Kooktijd 10 min. Het gemengd meel aanmengen met wat koud water en onder het roeren aan de soep toevoegen. De soep daarna nog enkele minuten laten koken. .Wat selderijgroen zeer fijn hakken en vlak voor het opdienen aait de soep toevoegen. Haal zooveel mogelijk uit Uw rantsoenen In BONNEN VOOR V0EDIN08- MIDDELEN. 29 Nov. tot en met 5 Dec. 1942. 61A brood 4 rants, brood of gebak. 61 B broodrants, brood of gebak. 61 beschuit1 rants, besah., brood óf geb. 61 A vlees;>.1 rants vleesch of vl.waren. 61 B vleejeh rant* vleesch of vl.w. 61 A aardapp.2 kg. aardappelen. 61B aardapp.1 kg. aardappelen. 61 melk1% liter melk, 61 taptemelk1% liter taptemelk Ril tabak .,„,3 rari». tabak. RLl taba' 1 rants, sigaretten. 29 Nov. tot en met 26 Dec. 1942. 437 algemeen 1 kg. suiker. 438 algemeen 1 rantsoen jam. 439, 440 algiem.1 rantsoen gort. 441 algemeen 100 gr. vermicelli, enz. 4421lm 444 alg.100 gram kaas. 447 t/m 450 alg.1 rants, bloem, brood of geb. 4-73 reserve 500 gram rijst. 3-74, 4-74 res.150 gram cacao met suiker. 1 Nov. tot en met 12 Dec. 1942. 56, 57 versa100 gr. chocolade. 58, 59 versn100 gr. suikerwerk. 29 Nov. tot en met 26 Dec. 1942. 445 algemeen 250 gram koffiesurrogaat. 24 Nov. tot en met 5 Dec. 1942. 58 boter y2 rantsoen boter. 12 Nov. tot en met 10 Jam 1943. 59 boter y2 rantsoen boter. Bijzondere rantsoenen. 3-75, 4-75 res.100 gram chocolade. 3-76, 4-76 res. 100 gram suikerwerk. Diverse artikelen. I Nov. '42 tot en met 9 Jan. '43. 03 petroleum2 liter petroleum. II Mei tot en met 31 Deo. 1942. 01 tjm 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst. 1 eenh. brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04, 05 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 5e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 1 Sept. tot en met'31 Deo. 1942. M text, mannen '45 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 28 Nov.: 59 brood, beschuit, vleesch, aardappelen,melk, taptemelk, tabak; 400, 417 t/m 430 algemeen65 t/m 67 reserve. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Donderdag 31 Dec.412, 413, 431, 432 algemeen (zeep), N-, O-Eenheidszeep, Waschpoeder, Toiletzeep. De bonnen waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden 'gebruikt, met uit zondering van den bon voor vleesch, vleesch^ waren en aardappelen. Mann. personen van 18 j. en ouder. Vrouw, personen van 25 j. en ouder. Bonnen beteekenen voedselmits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. Vleeschraritsoen verlaagd. Het vleescfarantsoen wordt verlaagd. Voor taan zal men op een B-bon slechts V& rant soen, dat is 25 gram vleesch, kunnen verkrij gen in plaats van 50 gram. Er is thans geen bon voor peulvruchten aanr gewezen. UITBREIDING VAN BEVOEGD HEDEN DER POLITIE. Met betrekking tot opsporing van strafbare feiten wordt be paald, dat behalve de ambtenaren, bedoeld in artikel 141 van het wetboek van strafvor dering alle ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie daarmede belast zijn. Deze ambtenaren kunnen ten behoeve van ,de opsporing van strafbare feiten ten allen tijde iedere plaats betreden. Woningen mogen tegen den wil van de be woners slechts worden betreden in tegenwoor digheid van een hulpofficier van justitie of op vertoon van een algemeenen of bijzonderen schriftelljken last, in een bepaalde zaak ge geven van den officier van justitie of van een hulpofficier, ofwel op vertoon van zulk een last niet in een bepaalde zaak gegeven, van den officier van justitie of van den hoofd commissaris van politie of in gemeenten, waar geen hoofdcommissaris van politie is, van den burgemeester. Het recht tot het binnentreden van wonin gen sluit de bevoegdheid in om de woningen en de zich daarin 'bevindende voorwerpen te doorzoeken. De ambtenaren kunnen in omschreven ge valle* tot inbeslagneming van daarvoor vat bare voorwerpen overgaan. Voor zoover zij hulpofficier van justitie zijn,' kunnen zij bij dringende noodzakelijkheid ook buiten deze ge vallen tot inbeslagneming overgaan. Kan het optreden van een hulpofficier niet worden af gewacht, zoo heeft bij dringende noodzake lijkheid ieder ander ambtenaar van rijks- en gemeentepolitie gelijke bevoegdheid. De voorschriften van dit artikel zijn niet van toepassing op brieven of mededeelingen. s welke aan de post, de telegraphic of aan een andere instelling van vervoer zijn toever trouwd. De politie-ambtenaren kunnen voor bepaalde opdrachten of in, dringendegevallen ook optreden buiten het grondgebied, waarvoor zij zijn aangesteld. In geval van dringende noodzakelijkheid kan bij misdrijven alleen op klachte Vervolgbaar, ook voordat een klacht is ingediend tot aan houding en inverzekeringstelling van den ver dachte en tot inbeslagneming van voorwerpen worden overgegaan. De ambtenaren van rijks- en gemeente-poli- tie kunnen ter voorkoming van strafbare fei ten, personen naar een politiebureau geleiden en daar voor ten hoogste acht en veertig uren in verzekering stellen, elke plaats die geen woning is betreden en woningen binnentreden op algemeenen of bijzonderen last van den j hoofdcommissaris van politie of in gemeenten, waar geen hoofdcommissaris is, van den bur gemeester. Deze bevoegdheden kunnen ook hier niet worden uitgeoefend met betrekking tot bovenomschreven brieven of mededeelihgén. EXTRA LEVENSMIDDELEN ENZ. VOOR VERWANTEN VAN FRONT STRIJDERS. In het Verordeningenblad is VRIJDAG 27 NOVEMBER 1942. Dient elkander, een ieder naar de genade gave, die hij ontvangen heeft. 1 Petr. 4: 10a. Zon: op 8.18, onder 16.36. Maan: op 20.43, onder 11.41, 1 Deo.: Laatste kw., 8 Deo.: Nieuwe m, gaini—iij——jg Bidden is niet anders dan Jezus toegang geven tot onze nooden. Bidden is: Jezus toe staan gebruik 'te maken van Z(jn macht om al onze zorg weg te nemen. Bidden is: Lcin Zijn naam doen verheerlijken te midden v-n al onze nooden. De uitkomst van het gebed is- dienovereen komstig niet afhankelijk van de krachten van den bidder. Zijn intensieve wil, z\jn heftige gemoedsbeweging, of zijn helder begrip van hetgeen waarvoor h(j bidt, z(jn niet de redenen, waarom zijn gebeden gehoord en verhoord wor den. Gode zjj dank, niet! Het gebed maakt het Hem mogelijk, Zijn eigen kracht in ons te werken; als wij Hem maar toegang verleenen. Hij, Die ons hét voorrecht van het gebed gegeven heeft, kent ons door en door. Hij weet wat maaksel wij zfjn, gedachtig zijnde, dat wij stof zijn. Daarom bepaalde hg het zóó, dat zelfs de meest krachtelooze er gebruik van kan ma ken, Want bidden is niet anders dan de deur van het hart ontsluiten voor Hem. Prof. O. HALLESBY. gemaakt van de Duitsche weermacht, en N.S. opgenomen een verordening van den Rijkscom missaris betreffende aanvullende distributie van levensmiddelen, genotmiddelen en kolen voor verwanten van frontstrijders. Verwant in den zin van deze verordening zijn de echtgenoote en de kinderen, verder de ouders en de broers en zusters, piet wie hoo- gerbedoelde persoon in gezinsverband leefde en in wier onderhoud hij voorzag. Alle familieleden van hen, die deel uitma ken of laatstelijk deel hebben uitgemaakt van de Waffen S.S., of het legioen, moeten zich voor een bewijs va» aanspraak wenden tot de Fuersorgestelle der Waffen S.S., 's-Hertogen- bosch, Zoniusstraat 3. In alle andere gevallen, dus voor hen,- die deel uitmaken of laatstelijk deel hebben uit- K.K., rijksarbeidsdienst enz., moet men zich i voor een bewijs van aanspraak wenden tot de amtliche Deutsche Beratungsstelle in den Nie- derlanden, voor Zeeland: Middelburg, Dam 6-8 KLANTENBINDING VOOR GROEN- TEN VOORLOOPIG OPGESCHORT. Het invoeren van de d.d. 7 November in de couran ten aangekondigde klantenbinding voor groen ten is voorshands, opgeschort. Niettemin zuilen- in bepaalde gemeenten wedefbtn klantenkaar ten voor groenten worden uitgereikt. Met na druk wordt er de aandacht op gevestigd dat men deze kaarten en ook de bij de vorige uit reiking reeds ontvangen kaarten zorgvuldig dient te bewaren. PETROLEUM VOOR VERLICH TING. De termijn voor -het indienen van aan vragen om petroleum voor verlichting is in het algemeen op 28 November a.s. gesloten, ter wijl voor schippers de sluitingstermijn voor het indienen wan bovenbedoelde aanvragen op 15 December a.s. is gesteld. Het betreft hier de aanvragen van perso nen, die in het seizoen 19411942 een petro- leumkaart S of S en T ontvangen. Vormingsdag van NSDAP en NSB, Te Haarlem is een gemeenschappelijke vor mingsdag van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. gehouden. De plaatsvervangende leider van de N.S.B., de heer Van Geelkerken, zei o.a.Wantiper het Nederlandsche volk er aanspraak op maakt een plaats te krijgen in de Germaansche vol kenfamilie, moet het deze plaats veroveren door offers op zich te nemen, zooals Duitsch- land die veelvuldig voor het bestaan van Europa op zich heeft genomen. Te Asser, had spr. gezegd, dat 50.000 Nederlanders met de wapens in de hand naast de Duitsche kameraden moes ten aantre de n. Hij gaf zich niet over aan illusies, dat dit getal langs den weg van wervingvan v r ij willige r s bereikt kon worden. Het Nederlandsche volk moet zich vertrou d maken met de gedachte aan verdere offers. De Néderlandsche nationaal-socialisten kennen hun plaats, wanneer de Engelsch-Amerikaans^he mogendheden mochten trachten een landing te ondernemen op het Europeesche vasteland. In het aaneengesloten front van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten zag de leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt de schoonste vrucht van een worste ling van twee en een half jaar. Wanneer het ons niet gelukt de 130 millioen germanen aaneen te smeden tot een eenheid, zal wellicht eens toch het bolsjewisme den kop opsteken en alles wat ons heilig is vernietigen zonder dat Engeland en Amerika het kunnen verhinderen. Nogmaals wees spreker de vrees van de hand, dat Duitsehland met imperialistische be doelingen ten oorlog was getrokken en de Duitschers ais onderdrukkers in dit land kwa men. Germanen moeten niet door Germanen worden onderdrukt, maar naast elkander staan. De grootste echter onder hen heeft het recht voor ons te spreken. Na den terugkeer van normale toestanden zullen in dit land grootsch opgezette sociale hervormingen ten uitvoer worden gelegd. Ten aanzien van aanvragen om petroleum voor verlichting in bijzondere gevallen, t.w. lste zware ziekten, bevallingen e.d. en 2de nieuwe vestigingen, gelden bovenstaande slui tingsdata niet. In voorkomende gevallen kan men zich tot den plaatselijken distributiedienst wenden. DE PAKKETPOST MET SINT- NICOLAAS. Als het publiek dit jaar tot ver zending van Sint Nicolaas pakketten per post overgaat, moet het deze reeds thans verzen den en voor bijzonder deugdelijke verpakking zorgdragen. De verzending van bederfelijke waar wordt ten zeerste ontraden. VERHUIZINGEN. Van de zijde vrn het Bureau afvoer burgerbevolking wordt cr nogmaals met nadruk de aandacht op e es- ti-gd„ dat verzoeken tot ontheffing van het V" huis- en vestigingsverbod in het daarvoor a n- gewezen gebied, slechts kunnen worden ger cht tot en in behandeling genomen door de be treffende provinciale evacuatiebureaux. Wat verzoeken aangaat om beschikbaarstel ling van transportmiddelen, benood'igd in ver band met verhuizingen, die moeten plaats heb ben (vervoer-vergunningen), zij in de ee ste plaats vermeld, dat voor plaatselijk ver voer geen vergunning noodig is. Wat het interlocaal vervoer aangaat, dienen zij die moeten evacueeren zich te wenden tot de betreffende evacuatie agentschappen van den autobevrachtingsdienst. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 28 November. 's M. tot 8.20 u. 's Av. van 16.35 u. In tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris Rijksminister Dr Seyss Inquart werd op een plechtige bijeenkomst der N.S.D.A.P. in den Haagschen Dierentuin aan den Gebiets- führer Blomquist de leiding van de Hitlerjugend in Nederland overgedragen. Arbeitsbereich der NSDAP-Stapf-Pax Holland m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1