Men. lat van leveland dat hun gesloten dt 10 ct. en is van de DONDERDAG 26 NOVEMBER 1942 57e Jaargang, No. 49 FEUILLETON. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL "■lijk I helpt helpt n bij Jdheid 2 tabletten 6 ct. „Rosamunde" ten (gr.). 9.15 uit vele har- I. 10.30 Piano- In allerlei over 11.20 Beraer ^•illy Kok en Lstal. 12.45 B Ima-overzicht. I Het Amster- te uitz. 14.30 Jcest en gram. |on. 16.00 Het roep. 16.30 luwsber. 17.00 lian tot volks- Irdeon en zijn I den idag en Isencyclus P. Ierland", luis- |opera „Rem- 19.15 alleen een lijnver- fcn. 19.15 De .Der. 19.55 De Ivelén en zijn II.45 BNO: Aene beschou- 10—24.00 Zie TE MAAIM sdienstige I.V., Sin- [•kdiensten 35). 2. ïGA (Op. HE1DE- Jhr C. A. ïemeente. (ELKOM! in iet 0.50 EL. en KLEER- of THUIS- MELIS - ndijke. EN MEID. tdekerke. Le Cointre v CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155 Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. BOLSJEWISTEN IN KALMUKKEN- STEPPEN TERUGGEWORPEN. VOORTGEZETTE SOWJET-AANVAL- LEN BIJ STALINGRAD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In de Kaukasus hadden ook gisteren slechts plaatselijke gevechten plaats. Bij een geslaagden aanval in de Kalmukkensteppe drongen gemotoriseerde Duitsche troepen de vijandelijke stellingen binnen, wierpen den vijand naar het Oosten terug, vernielden een batterij en een aantal pantserwagens. Ten Zuidwesten van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zette de vijand zijn aanvallen met sterke gepantserde en in- fanterieafdeelingen voort. De Duitsche af weer werd op doeltreffende wijze gesteund door sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand en Duitsche en Roe- meenselie gevechtsvliegers, die in opeenvol- gende'golven opereerden. De Sovjettroepen leden opnieuw zware verliezen aan men- schen en materieel. Tegelijkertijd werden vijandelijke aanvallen tusschen Wolga en Don door Duitsche en Roemeensche 1 roe pen in verbitterde gevechten en met zware, bloedige verliezen voor den vijand afgesla gen. Daarbij werden wederom 54 pantser wagens vernield. Ook in Stalingrad zelf mis lukten vijandelijke aanvallen. Aan de rest van het Oostelijke front werden met succes Duitsche stormtroepoperaties ondernomen en plaatselijke aanvallen van den vijand af geslagen. In Cyrenaica en Tunis geen ge vechtshandelingen van beteekenis. In Cyre naica werden Britsche strijdkrachten door jachtvliegtuigen en snelle gevechtsvliegtui gen in scheervlucht bestookt en hangars en op een vliegveld staande vliegtuigen gebom bardeerd. In de wateren van Al g i e r s vernielden gevechtsvliegers des nachts een koopvaar dijschip van 10.000 ton. Zij bombardeerden een groot-transportschip in brand en Brach ten zware schade toe aan twee torpedoja gers. In de havenwerken van Algiers, Bóne en Philippeville zijn door bommen zware branden veroorzaakt. Bovendien werden met succes vijandelijke gemotoriseerde af deelin gen en spoorwegdoelen bestookt. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt In Cyrenaica beperkte 't slechte weer aan beide zijden de bedrijvigheid te land en in de lucht. In den sector Tunis nam de activiteit der patrouilles toe. Italiaansche ja gers schoten in een gevecht een Spitfire neer. In 'de Algepijnsche wateren brachten onze formaties torpedovliegtuigen, die in achtereenvolgende golven een vijan delijk convooi aanvielen, een transatlantisch vaartuig van 20.000 ton, eei) vrachtschip van 6000 ton en een derde schip van middelmati ge tonnage tot zinken. Twee van onze vlieg tuigen keerden van hun opdrachten niet op hun steunpunten terug. Een duikboot heeft, na tot de reede van Bougie te zijn doorgedrongen, op korten afstand drie torpedo's afgevuurd op een torpedojager, waarvan het 'voorschip onder water verdween. Een alndere duikboot ving ter hoogte van Cap de Fer (Algiers) een vijandelijke formatie op en torpedeerde een vaartuig van groote tonnage, dat zonk. Gisteren hebben vijandelijke vliegtuigen laat in den avond boven T r a p a n i gevlo gen: de batterijen, luchtdoelartillerie, die snel in actie kwamen, brachten een Blen heim ten val. Twee leden der bemanning werden gevangen genomen. De verliezen der Fransche marine. (D. N. B,). In de gevechten bij Casablan ca, Oran en Algiers zijn tot dusver 49 offi cieren en 450 manschappen als gesneuveld vermeld? 31 officieren en 641 manschappen werden gewond. Te Casablanca werden 12 schepen buiten gevecht gesteld. De slagkruiser „Jean Bart" is gestrand. Eveneens is de kruiser „Primgu- guet" gestrand en in brand geraakt. De tor pedojagers Albatros Milan en Malin, als mede de torpedoboot Brestois zijn buiten gevecht gesteld. De torpedojagers Fougueux en Boulonnais zijn gezonken, evenals drie onderzeebooten. De onderzeeër Medusa is gestrand. GEBROKEN TROTS. door H. Kingmgns. 8) J-o- _Een enkele tnaal is het voorgekomen, dat 'hij met het hoofd op reis ging, om een solli citant te bezoeken. Maar dat as uitzondering, want het personeel is hokvast. .Waarom ook niet? Noordam is een mooi dorp, niet ver van de stald. Het is een vrij nieuwe school. Ellen- boom is al jaren hoofd en die is voor zijn taak berekend, terwijl hij goed met zijn per soneel over weg kan. De' functie baart Steen- dam dus geen werk. Hij beschouwt het als een eerebaantje. Het hoort er zoo bij. Je kunt niet zraggen, dat hij er geen hart voor heeft, maar ook niet, dat het hem bepaald interes seert. Als voorzitter van de Boerenleenbank; als ingelande van den polder; als 'bestuurslid van de Coöperatieve Aankoopvereenigingals pen ningmeester van de Lanldbouwvereeniging voelt hij zich beter op zijn plaats. D&ar klopt het boerenleven, dat voor 'hem een en al is. Hij-_ zou er volstrekt niet rouwig om zijn, als hij niet langer lid van het schoolbestuur was. Maar er voor bedanken, dat komt niet in htem op. En hij zou deerlijk in zijn wiek zijn geschoten, als hij bij de periodieke aftreding niet herkozen zou zijn. Maar daar is geen gevaar voor. Men heeft respect voor den rijken 'boer van „Westhove", al is hij niet bepaald geliefd. Hij is nu eenmaal niet een innemen- de persoonlijkheid. Wat stuursch van aanleg en .niet gemakkelijk te doorgronden. Maar het is een feit, dat hij bij voorkomende gelegenhe- Te Oran, waar zich slechts enkele eenhe den van de marine bevinden zich drie tor pedojagers gestrand en is de Aviso, Surprise in de haven gezonken. Daarmede heeft de Fransche marine tot dusver 1200 slachtoffers te betreuren, ter wijl 16 schepen zijn verloren gegaan. De strijd op Nieuw-Guinea. (S. P. T.). Het hoofdkwartier van gene raal Mac Arthur deelt mede, dat de gevech ten bij Boena en Goena, op Nieuw-Guinea met onverminderde hevigheid voortduren. Hoewel Australische formaties er in zijn ge slaagd de Japansche linies bij Boena binnen te dringen, blijven de Japansche troepen heftigen tegenstand bieden. Het vliegveld is nog steeds in Japansche handen. Aangezien de Japanners er in geslaagd zijn nieuwe strijdkrachten aan land te zet ten, moet men zeggen, dat het er sinds^ de laatste 24 uur iets minder slecht voor de Japanners voorstaat. Korte berichten. Gisternacht wierpen enkele toestellen bommen op Helsinki en de naaste omgeving. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 7 personen licht gewond. De mate- rieele schade is gering. (A.N.P.) In een te Berlijn gehouden rede heeft rijksorganisatieleider Dr Ley gezegd, dat het optimisme van het Duitsche volk grooter is dan ooit is en niet slechts gebaseerd op vage verwachtingen, doch op concrete feiten Over het verloop van het Sowjet-offen- sief verneemt de „Deutsche Ztg. i. d. N.", dat de Sowj et-troepen, nadat het hun gelukt was een bruggehoofd op den westelijken oever van den Don te vormen, in de laatste dagen zijn doorgedrongen in het zachtglooiende heu velland in de groote bocht van den Don. (O.F.I.) Drie vliegkampschepen zijn Maandag de haven van Gibraltar binnengeloo- pen. Deze schepen werden begeleid door twee slagschepen en vier kruisers. Daarenboven lie ten Maandag '42 koopvaardijschepen alsmede een troepentransportschip in de baai van Al- geciras het anker vallen. NIEUWE DISTRIBUTIEBESCHEI DEN. Gedurende het tijdvak van 3 t.m, 24 Dec. zullen de plaatselijke distributiedien sten nieuwe bonkaarten, alsmede aardappel en groentekaarten uitreiken. Zij, die een machtiging voor opslag van winteraardappelen hebben ontvangen, krij gen geen aardappelkaarten. Houders van een L-inlegvel zullen wel een toeslagkaart N 211 ontvangen. Zij, die geboren zijn tusschen 30.Nov. en 28 Dec. van de jaren 1921, 1928 en 1938 moe ten hun inlegvellen ruilen. Voorts zullen nieuwe taBaks-, sigaretten-, en versnaperingenkaarten worden uitgereikt „waarbij men opnieuw kan kiezen tusschen een tabaks- of sigarettenkaart en een ver- snaperingenkaart, met dien verstande,, dat mannelijke personen, geboren na 28 Dec. 1924 en vrouwelijke personen geboren na 28 Dec. 1917, uitsluitend voor een versnape- ringenkaart in aanmerking kunnen komen. Kinderen, geboren na 1 Dec. 1940 zullen èèn bonkaart P 111, bevattende drie bonnen voor eenheidstoiletzeep, en drie bonnen voor waschpoeder, alsmede een bonkaart P 211, bevattende drie bonnen voor toiletzeep, ont vangen. Kinderen, geboren na 1 Dec. 1934, doch vóór 2 Dec. 1940, ontvangen alleen een bon kaart P 111 (3 bonnen eenheidstoiletzeep en 3 bonnen waschpoeder. HOESTPASTILLES NIET MEER OP DEN BON. Met ingang van 25 Nov. 1942 mogen hoestpastilles, dwz. mentholbonbons, mentholpitten, -mentholtabletten, eucalyptis-, bonbons, eucalyptistabletten en eucalyptis- pitten, alsmede calciumpepermunt en anijs- melktabletten en anijsmelkblokjes, worden gekocht en afgeleverd, zbnder 'daarvoor een bon van de versnaperingenkaart behoeft te worden afgegeven. ONTEIGENINGEN IN VERBAND MET EVACUATIE. Van de te evacueeren panden en opstallen- met de daartoe behooren den nagelvasten inventaris zal een bepaald ge deelte moeten worden onteigend. i - 11 den diep in zijn beurs Weet te tasten. Je kunt zeggen: hij hééft ook geld, maar dat is geen gezegde. Er wonen, er in Noordam en om geving wel, die er even warm in zitten als hij en die lang niet -zoo gul in het geven zijn voor allerlei doeleinden dan Arend Steendam De waarheid moet gezegd worden. Met welgevallen kijkt de boer naar de op den akker rijpende vruchten. Hij is nu. aange land bij zijn uitgestrekte velden. Een boerderij van honderdvijftig hectare is niet mis. Boven dien heeft Steendam een gemengd bedrijf. Heel wat koeien loopen des zomlers in zijn weien. Het is een hoeve, waarop jie trotsch kunt zijn. Er is slechts één omstandigheid, die Steendam verdriet doet: hij heeft geen opvolger. Zijn huwelijk werd nauwelijks na een jaar gezegend met'de geboorte van Kea, die nu een hupsch meisje van twintig jaar geworden is, doch sindsdien heeft zijn vrouw geen kinderen meer ter wereld gebracht, al hebben én man én vrouw er smachtend, naar verlangd. Dat hij geen zoon en erfgenaam heeft, het verdriet Steendam meer dan hij zeggen kan. Al zijn liefde is nu voor zijn dochter. Die draagt hij ook op de handen. Hij moge stuursch lijken hij is het ook voor haér is hij een liefdevol vader, die haar de wen- schen als het ware uit de oogen leest. Nu valt dit mee, want Kea is nu eenmaal niet veel- eischend. Zij is de eenvoud zelf en voelt zich best thuis op de boerderij en het dorp. Bijna met argusoogen bewaakt Arend Steen dam zijn eenig kind. Zij mag natuurlijk trou wen met den' man harer keuze, als het eenmaal zoover is, maar haar vader zal toch stem in het kapittel moeten hebben. (Wordt vervolgd.) De onteigening geschiedt door vordering, met dien verstande dat de schadeloosstellingen worden vastgesteld door den secretaris-gene raal van het departement van financiën. De vordering vindt plaats ten gunste van den staat der Nederlanden. De eigendom gaat over vrij van alle lasten en rechten daarop rustende. Be lastingen, waarmede het gevorderde goed is bezwaard, gaan van den dag van den eigen domsovergang over op den staat. De schadeloosstellingen zullen in het alge meen eerst worden uitbetaald, nadat besteding voor herbouw of wederaanschaffing verzekerd is. Zoolang de 'betaling wordt uitgesteld wordt, althans voorzoover de schadevergoedingsbedra gen een nader te stellen minimum te boven gaan, rente vergoed tot 3% pet. per jaar. De eigenaren blijven belast met hypothecaire schuldverplichtingen overeenkomstig de gelden de overeenkomsten. Den hypothecairen schuld- eischers zal voor hun rentevorderingen een ver haalsrecht worden toegekend. Aanvragen kun nen worden ingediend tot het verkrijgen van een voorschot op de schadeloosstelling, doch alleen voor herbouwdoeleinden of wederaan schaffing. Ook op-de te vergoeden rente kun nen voorschotten worden verleend, indien daar aan voor levensonderhoud behoefte bestaat. Desbetreffende aanvragen dienen te worden gericht tot den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden, Kneuterdijk 22, 's-Gravenhage. BURGEMEESTERS. De Generalkom- missar fuer Verwaltung und Justiz heeft tot burgemeester benoemd: den afdeelingsleider G. A. A. M. Jacob in Vught tot burgemeester van Vlijmen en den sportleeraar Th. Heeg in Ter Apel tot burgemeester van Nieuwe Pekela. Opnieuw zijn benoemd tot burgemeester van de gemeente Esch, M. J. C. A. Arnolds; van Stad aan het Haringvliet, S. F. Nieborg; en van Megen, M. P. J. van Vlokhoven. Vereenvoudigingen bij de loonbelasting. Er zijn eenige wijzigingen in het besluit op de loonbelasting aangebracht. De 'belangrijkste zijn: 1. Volgens de nieuwe regeling zullen de loonbelastingkaarten bij beëindiging van - de dienstbetrekking bij den werkgever blijven en dus niet meer aanden werknemer worden meegegeven. Het gevolg hiervan is, dat de werknemer bij het in dienst treden bij den werkgever in den loop van het kalenderjaar steeds een nieuwe werknemersverklaring moet inleveren en dat de werkgever in zoodanig geval steeds een nieuwe loonibelastingkaart moet aanleggen. 2. Voor alle werknemers dus ook voor dé werknemers, die minder dan f 43 per maand verdienen moeten loonbelastingkaar ten en loonstaten worden aangelegd. Een uit zondering is slechts gemaakt voor de werk nemers, die uitsluitend huiselijke diensten ver richten en een loon (in geld en in natura) ge nieten van niet meer d,an f 48.10 per maand (f 11.10 per week, f 1.85 per dag, f 0.92 voor niet meer- dan 4 werkuren). 3. De werknemersverklaringen worden in het vervolg in enkelvoud in plaats van in tweevoud opgemaakt. 4. De inspecteur stelt geen aanteekeningen meer op de loonbelastingkaarten in zake op het loon toe te passen verminderingen. Hij verleent de vermindering bij een afzonderlijke beschikking en zendt daarvan een afschrift aan den werknemer. De verzoeken om verminde ring behooren zoovee! mogelijk in de maand December bij voorkeur schriftelijk bij den inspecteur te worden ingediend. Werknemers, die een aanslag in de inkom stenbelasting zullen ontvangen, komen sléchts voor een vermindering I in aanmerking, indien en voorzoover zij aannemelijk maken, dat zij in moeilijkheden zouden komen, ingeval met den kinderaftrek eerst bij de vaststelling van den aanslag in de inkomstenbelasting rekening zou worden gehouden. De werknemer behoort hel van den inspecteur ontvangen afschrift van de beschikking, •waarbij een vermindering is toegestaan, aan den werkgever te overhandi gen. Bij beëindiging van de dienstbetrekking behoort de werkgever dit afschrift aan den werknemer ter hand te -stellen. 5. Kinderaftrek voor meerderjarige kinderen kan slechts worden genoten, indien de inspec teur heeft beslist, dat de werknemer hierop ingevolge de bepalingen van het besluit op de loonbelasting aanspraak "heeft. De werknemer moet hiertoe een verzoek tot den inspecteur richten. 6. Het model van den loonstaat is gewijzigd. Nog voorradige loonstaten van het oude ma de!. mogen echter worden opgebruikt. 7. Iedere werkgever, die meer dan een werk nemer in zijn dienst heeft, is verplicht een verzamelloonstaat 'bij te houden. Het model van den verzamelloonstaat is gewijzigd. Oude modellen mogen niet worden opgebruikt. Ten slotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de thans geldende regelingen in zake de losse arbeiders ën in zake werkvrou wen, huisnaasters, enz. blijven gehandhaafd. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 27 November. 'a M. tot 8.18 u. 's Av. van 16.36 u. NED. ARBEIDSFRONT. Men meldt ons: Ook te Wolfaartsdijk is Vrijdag j.l. een cursus A.V.V. 'begbnnen. Voor het Gemeente- personeel van Goes zal de bedrijfssport worden ingevoerd, waarvoor de voorbereidingen reeds zijn getroffen. VERZENDING VAN KERST PAKKETJES VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- S.S. en het Legioen, die een 'veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte ze gels, z.g. Zulassungsmarken. Deze zegels wor den aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus ner gens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één zegel en voor 2000 gram twee zegels op plakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen Veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels ver zonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzending afgegeven zijn. Van 10 November tot 25 December '42 is het niet mogelijk pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden An das S.S.-Ersatzkommanldo Nederland Den Haag, 'Stadhouderslaan 132, te zenden aan: rang:. naam: veldpostnummer of adres: Het S.S.-Ersatzkommando verzoekt de Ne- derlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aan tal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenverkeer mo gelijk is. DE SCHOOLARTSENDIENST IN ZEELAND. Thans is de sehoolartsendienst voor Zeeland geheel geregeld. De provincie is verdeeld in vier districten, waarvan de distric ten Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen dub bele worden en ieder twee schoolartsen krijgen. Walcheren waar 8000 schoolkinderen zijn heeft er den „Zak" van Zuid-Beveland bijge- kregen op 's-Gravenpolder na, waardoordit district nu 12.000 kinderen rijk is en twee schoolartsen kan bekomen. Oostelijk Zuid-Beveland met Goes en Wol faartsdijk en 's-Gravenpolder krijgt nu één schoplarts en hetzelfde is 't geval met Schou wen,: Tholen en St. Philipsland. Zetel van het Walchersche district wordt Vlissingen met burgemeester van Woelderen als voorzitter en Mr Dr Mes van Héinkens- zand secretaris. Centrum van Oost-Beveland is Kruiningen met burgemeester De Mul als voorzitter en de burgemeester van Kattendijke als secretaris. Het voorzitterschap van het Z.-Vlaamsche district zal worden bekleed door burgemeester Truffino van Hulst en de burgemeester van Hontenisse wordt daar secretaris. Op 1 Febryari 1942 zal de dienst in wer king treden. Voor dien tijd zullen de school artsen benoemd worden. Middelburg. De economische dienst van de politie 'heeft weder een 4-tal personen geverbaliseerd wegens, het niet of onvoldoende prijzen van diverse artikelen en wel S. J. K., J. P. en L. B., die resp. appelstroop en jam te duur ver kochten en G. A. B., die inplaats Van 500 gr. slechts 470 gr. suiker verkocht. Tegen J. J., P. J. H. en M. C. werd proces-verbaal opgëmaakt ter zake het fietsen zonder behoorlijk brandende lamp op hun rijwiel. De politie heeft J. P. aangehouden we gens diefstal' van een paar heerenhandschoenen. Na bekentenis en proces-verbaal is hij heen gezonden. A. K. deed aangifte van vermissing van zijn horloge met ketting uit zijn vest, dat in één der Abdijgebouwen ..was opgehangen. Walcheren. SOUBURG. De laatste dagen zijn in deze gemeente verschillende diefstallen ge pleegd. Zoo werd uit het pakhuis, van den groentehandelaar J. P. een partij appels ge stolen, bij de fam. W. werd uit de wasch- madhine de wasch weggehaald, bij den land bouwer C. zijn van zijn fiets alle banden ont vreemd, terwijl de landbouwer S. aangifte deed van diefstal van een schaap en een lam. De politie stelt een onderzoek in. De strijd tegen den clandestienen handel De strijd om shag, die in groote kwantums en zeer uiteenloopende kwaliteiten via onze zuidgrens binnenkomt,, is de laatste weken bij zonder verscherpt. De partijen: aan den eenen kant de smokkelaars en zwarte handelaars en aan de andere zijde de kommiezen en speur ders van den C.C.D. zijn dag-en nacht met elkaar in contact. Tactiek speelt bij deze ope raties een belangrijke rol, vooral in het kamp der ambtenaren. De „techniek" behoort meer tot de strijdmiddelen van de heeren smokke laars, die zich als maar vernuftiger toonen in hun pogingen Om het 'bezwarende materiaal te verdqnkermanen. •Op het Roosendaalsche station hebben de controlediensten hun linie het meest versterkt. Hier is het ook, dat de andere partij de meeste doorbraakpogingen probeert te doen. DONDERPAG 26 NOVEMBER 1942. Hebt bovenal bestendige liefde jegens elkan der, want de liefde bedekt tal van zonden. 1 Petr. 4:8. Zon: op 8.17, onder 16.37. Maan: op 19.48, onder 11. 1 Dee.: Laatste kw., 8 Deo.: Nieuwe m. Zes dagen moet de menseh arbeiden, om daarna op den zevenden dag, naar het voor beeld zfjns Makers, te rusten. Arbeid is daar om op zichzelf geen vloek, maar een zegen. Hfj beantwoordt aan) de psysisohe natuur van den menseh, die op wisseling van werken en rusten, van inspanning èn ontspanning aangelegd is; en hij is niet alleen noodig voor de uitoefening van 's menschen heerschappij over de wereld, maar evenzeer tot ontwikkeling van zfjn eigen gaven en krachten, tot sterking van zijn spie ren en zenuwen, tot verrijking van zijn geest, tot vorming zijner gansche persoonlijkheid. Prof. Dr H. BAVINCK. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Koudekerke (vac. Ph. A. Warners), J. Kroon te Hontenisse (toez.)te Slo ten, Fr. (vac. D. J. Karres), cand. K. A. Os kam te Haarlem-Noord (toez.). EVANG. LUTH. KERK. Drietal: te Maastricht (vac. F. J. B. v. d. Chijs), prop. Dr C. W. Mönnich te Amsterdam, prop. Drs N. J. Pabon te 's-Gravenhage en A. P. Rasch te Haarlem. Het Deutsche Theater in den Niederlanden is Donderdagavond te Den Haag in tegen woordigheid van Rijksminister Dr Goebbels, Rijkscommissaris Rijksminister Dr Seyss Inquart alsmede van den vertegenwoordiger van den Wehrmac'htsbefehlshaber in Neder land, General 4 Inf. Reinhardt, op feestelijke wijze geopend. SS Bildberichter S. Fritz-Stapf-Pax Holland m. NED. HERV. GEM. TE SOUBURG. In verband met het feit, dat vele leden der Ned. Herv. Gem. te Souburg elders vertoe ven, heeft de kerkeraad op zijn verzoek aan de Alg. Synode toestemming verkregen de stemming voor het kiescollege een jaar uit te stellen. De samenstelling blijft dus on veranderd. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te 's-Gra- v e n p o 1 d er is herkozen J. Verboom en tot diaken J. Louwerse. Tot ouderling der Geref. Kerk te Ka pel 1 e is gekozen L. Moelker en tot diaken D. Sandee-Staal. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te Rilland is gekozen in de vac. J. Dansen, M. C. Lobbezoo en herkozen tot diaken C. Prevo. De groote zeef van trein- en perroncontrole heeft echter dermate fijne mazen gekregen, dat doorglippen voorbehouden blijft aan de „kampioenen", zooals daar was de man die vier- of vijfmaal het station aandeed, verge zeld van eenige kachelpijpen, welke hij dood leuk onder den arm droeg. Toen men er op een gegeven moment achter kwam, dat de pijpenshag 'bevatten, was de vogel ge vlogen I De meneer, die een dezer dagen nog trachtte pakjes shag in den zoom van zijn langen lee- ren jas er door te sleepen, was er dan ook gloeiend bij. Meer en meer valt de katpp in het voordeel der controleurs uit. De frontlijn strekt zich verder uit langs de spoorlijn via Oudenbosch, Zevenbergen naar Lage-Zwaluwe. Ook hier is een levendige actitviteit te bespeu ren, sinds de smokkelaars er bases hebben ge vestigd. Vanuit de groote steden, speciaal Rot terdam komt men naar. deze contreien afzak ken, om zijn slag te slaan. De controled.ensten zijn op hun hoede en 'hebben hun stellingen betrokken. Dat het er soms heet kan toegaan, blijkt wel uit het feit, dat nog onlangs onder Zevenbergschen Hoek een vuurgevecht tusschen controleurs en shag-smokkelaars heeft plaats gevonden. (D. v. Z.) In het stadsdeel Tongelre te Eindhoven werd ten huize van zekeren V. een drietal clandestien geslachte varkens door de politie in beslag genomen. In Groningen en omgeving werd tegen 31 personen proces-verbaal opgemaakt we gens sluikhandel in heeren- en damesstof- fen, sigaren, shag, tabak enz. Bij het onder zoek kon een groote partij stoffen in beslag worden genomen 'ën verder 4500 sigaren, die voor 55 cent per stuk werden verkocht. Ook werd een handel in textielpunten ontdekt. Een winkelbediende had hierbij 3000 punten van zijn patroon gestolen. Te Huizum (Gr.) hebben ambtenaren van de prijsbeheersching in een sigarenzaak ontdekt, dat plm. 20000 sigaretten en 34000 sigaren niet op den voorraadstaat vermeld waren. Zij werden tegen hooge prijzen ver kocht. De eigenaar kreeg een boete van f 2500. Doodelijke ongelukken. Gisternacht omstreeks 12 uur vonden twee lijnwachters op de spoorlijn Geldermalsen- Culemborg onder Ticht de lijken van twee personen. Uit een nader ingesteld onderzoek bleken het te zijn de 32-jarige v. G. en de 51-jarige L., beiden uit Zaltbommel. Men vermoedt, dat deze lijnwachters 's nachts door een goederentrein, komende uit de richting Culemborg en rijdende op verkeerd spoor, van achteren zijn aangereden en op slag zijn gedood. Te Delft is een 78-jarige man uit het raam van de tweede verdieping van zijn wo ning gevallen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Te Raalte is een meisje al spelende te gen een greep geloopen, waarmee een kip- kar in evenwicht werd gehouden. De kar dampte, het kind raakte er onder en was vrijwel op slag dood. In de Kloosterlaan te Breda reed een vrachtauto tegen een lantaarnpaal, welke afknapte en op een 5-jarig meisje viel, dat met haar moeder aan dë deur stond. Het kind is overleden. j Tweejarig bestaan van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten. Tal van autoriteiten waren Dinsdagmiddag vereenigd in het Rijksmuseum te Amster dam, waar het departement van Volksvoor lichting en Kunsten een bijeenkomst had georganiseerd ter gelegenheid van het twee jarig bestaan van dit departement. De secretaris-generaal van het departe ment, prof. dr T. Goedewaagen hield een rede over cultuurpolitiek en vqlksvoorlich- ting. Hij zei o.a. Wij vieren dezer dagen twee verjaardagen het departement van V. en K. werd op 25 November 1941 opgericht en_de Nederlandsche Kultuurkamer aanschouwde op 25 November 1941 het levenslicht. Spr. gaf een overzicht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1