DINSDAG 24 NOVEMBER 1942- 57e Jaargang, No. 47 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS i UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155 - Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DANKDAG. Morgen zal weer in de meeste Protes- talttsche kerken van Zeeland dankdienst voor den oogst worden gehouden. Dan zal God, de Schepper en Onderhouder van al wat er leeft, worden gedankt voor Zijn rijke zegeningen. De dankdag is, evenals de biddag, in Maart een traditie, die wel in eere mag worden gehouden. Er ligt aan ten grond slag de gedachte, dat het God is, Die het gewas des velds doet groeien en dat wij voor ons levensonderhoud ten diepste van Herd afhankelijk zijn. Wij, menschen, hebben tot taak aan de bewerking van den grond, aan de keuze van zaaizaad en pootgoed, aan de bemes ting en wat meer in ons vermogen is, de grootst mogelijke aandacht te schenken, en daarvoor alle krachten in te spannen, maar de zegen op dien arbeid moet van boven komen. De bekwaamste boer kan niet één korenaar tot wasdom brengen. 'Daarom voelt ook de boer zich zoo klein tegenover den Almachtigen God. Ais we terugzien op het afgeloopen oogstjaar, is er innige dankbaarheid in ons hart. Wat zijn wij in dezen hangen tijd ondanks .onze zonden nog rijk geze gend. Een .milde oogst kwam in goede conditie binnen. Gods barmhartigheden hebben over ons' geen-einde genomen, ja zij waren eiken, morgen nieuw. Ik', ar om i past ons diepe verootmoediging en erken- I lijkbe.d jegens onzen Hemelschen Vader, uit Wiens hand ons regen en droogte, vruchtbare en. onvruchtbare jaren, voor- en tegenspoed toekomen. Dat alles worde morgen in prediking, gebed en lied bele den. Dan zal het. waarlijk dank dag zijn HEVIGE GEVECHTEN TE STALIN GRAD EN BIJ DEN DON. ROMMEL BETREKT STELLINGEN TE EL AGEILA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht mdakt bekend: De gevechtsactie in het Kaukasus- gebied bleef tot plaatselijke onderne mingen beperkt. In het gebied ten Zuiden van Sta lin g r a d en in de groote bocht van den Don zijn de Duitsche en Roemeensche formaties in samenwerking met sterke formaties vliegende artillerie nog steeds in hevige gevechten gewikkeld. Tijdens een tijdelijke verbetering van het weer in den centralen sector van het Oostelijke front werden gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers gebruikt vóór aanvallen op vijandelijke artillerie stellingen en troepen-verblijf plaatsen Ten Zuiden van 'tllmenmeer wer den herhaalde door pantserwagens ge steunde aanvallen der Sovjets afgeslagen. In de omgeving van A g e d a b i a wer den aanvallen van vrij sterke Britsche verkenningsafdeelingen bij de Duitsch- Italaansche stellingen teruggeslagen. De luchtmacht viel concentraties pantserwa- gehs, autocolonnes en barakkenkampen in de C y r ëïi a i c a aan en bracht den vijand belangrijke verliezen toe. Voor Algiers veroorzaakten de ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht brand in een koopvaardijschip van 7000 brt. Een torpedojager en een groot koopvaardijschip werden beschadigd. De haven en luchtsteunpunten in het kust gebied werden veelvuldig met bommen bestookt. Ernstige schade is veroorzaakt. Na een militair zonder Uitwerking blij vende vlucht van een enkel vijandelijk vliegtuig naar het grensgebied van N.W. D u i t s c h 1 a md vielen Britsche bom menwerpers in aen afgeloopen nacht en kele plaatsen in Z.W. Duitschland éian. Er ontstond in hoofdzaak brand schade, o.a. in Stuttgart. Nachtja gers, luchtdoelartillerie der luchtmacht en marine schoten ten deele reeds aan de kust van het Kanaal en ljoven Fransch gebied tien vliegtuigen, van welke verscheidene viermotorige, neer. Het Italiaansch legerbericht luidt: Aanvallen van aanzienlijke vijandelij ke gevechtsafdeelingen op onze vooruit geschoven formav.es in de streek van A g e d a b i a mislukten. De vijand ven- GEBROKEN TROTS. Door H. Kingmans. 6) -o— Inderdaad, Piccardt is het eenige bestuurs lid, die zulke gedachten zou kunnen hebben, ongetwijfeld' (ook hééft. Nu ja, alleen Steen- dam is er nog, die een huwbare dochter heeft, een knap meisje bovendien, maar Steendam komt niet in aanmerking, om een bijgedachte te hebben, als Piccardt. Want eer Steendam zijn eenige dochter aan de zijde van een onder wijzer zou wenschen te zien, wel,, eerder keer de de Rijn terug naar zijn oorsprong! Steendam heeft zijn goede eigenschappen, natuurlijk, heel goeldte ook, maar tja, eigenlijk is er voor hem slechts één soort menschen, dat voor „vol" kan worden aangezien. En dat zijn zijn medeboeren. Dominee Ver voorn zou wel eens willen weten, hoe boer Steendam denkt over domineees en onderwijzers I Je komt het nooit te weten, want Steendam zegt niet meer dan hij kwijt wil zijn. Maar dit staat in elk geval wel vast: Steen dam zal zijn stem niet geven aan Lasterie, omdat die ongehuwd is en h ijde boer, een volwassen dochter heeft, dtenk dat in géén geval. Daarvan verdenkt hij wél Piccardt. Vermoe delijk heeft mevrouw Piccardt al een duit in het zakje gedaan, en haar man min of meer geïnstrueerd. Nou ja, vrouwen hebben meer invloed op den gang van zaken dan menigeen wel weet.. loor eenige pantserwagens. Op de reede van Algiers hebben Italiaansche bom menwerpers aanvallen gedaan op ge meerde schepen, waarvan er één tot zin ken werd gebracht en andere werden be schadigd. Onze torpedovliegtuigen heb ben, eveneens in de haven van Algiers, twee andere groote koopvaardijschepen getorpedeerd en tot zinken gebracht. Ook de Duitsche luchtmacht heeft Engelsch- Amerikaansche schepen in havens van Fransch Noord-Afrika getroffen en in brand gebombardeerd. De Duitsche lucht macht vernielde bovendien bij verschei dene aanvallen op vliegvelden 17 vijan delijke toestellen op den grond. Op de Middelland sché Zee werden Britsche convooien opgevangen door onze afdeelingen vliegtuigen, die een groot koopvaardijschip en een oorlogs schip torpedeerden. Een Engelsch vlieg tuig, door afweervuur getroffen, stortte in de omgeving van Calatafimi neer. Een der inziienden, die er het leven had afge bracht, werd gevangen genomen. De strijd in Noord-Afrika. (A. N. P.). Generaal-veldmaarschalk Rommel" heeft stellingen betrokken in 't gebied van El Ageila, waarop hij van den beginne af het oog had gevestigd voor 't voorU'.p.I.ten van den tegenstand en die daarvoor zeer gunstig zijn gelegen. Men ziet in deskundige Duitsche kringen het verder verloop van de gebeurtenissen in Noord-Afrika met optimisme tegemoet De tang, waarmede de vijand de Duitsch- Italiaansche strijdkrachten 'had willen omvatten, heeft zich niet snel genoeg kun nen sluiten. De eene helft is niet verder gekomen dan El Agheila, de stelling: waar maarschalk Rommel tegenstand wil bie den, de andere helft staat pas aan de Tu nesische grens. De verbinding met Tunis en Cicilië heeft zich aanmerkelijk ten gunste van de strijdkrachtèn der as ge wijzigd. Kortte' berichterr. Turijn heeft wederom een aanval on dergaan van Britsche vliegtuigen, die in opeenvolgende golven een groot aantal brisant- en brandbommen lieten vallen, vooral op wijken in het centrum van de stad. De schade is aanzienlijk. Onder de burgerbevolking werden 29 dooden en 120 gewonden geteld. Drie aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. (A. N. P.)'. De laatste dagen valt in het gebied ten Zuiden van Stalingrad, alsmede in dat van de Don-bocht, een toegenomen activiteit der bolsjewisten waar te nemen. Volgens militaire kringen te Berlijn zijn deze aanvallen waarschijn lijk een begin van een nieuw bolsjewis tisch offensief. Het offensief der bolsje wisten in het gebied van Stalingrad vormde echter voor de Duitschers geen verrassing. (S. P. T.). Volgens het communiqué van generaal Mac Arthur zijn op het oogenblik op Nieuw-Guinea zeer zware gevechten aan den gang bij Boena en bij Goena. Dzze Japansche steunpunten zijn thans door de Amerikanen en Australiërs ingesloten. De Japanners verdedigen zich taai. (D N. B.). In een door radio Da kar verspreide toespraak van den gou verneur-generaal yan Fransch West-Afri- ka heeft deze aan de bevolking medege deeld, dat hij Fransch West-Afrika onder het bevel geplaatst heeft van admiraal Darlan. BESPOEDIGING LADEN EN LOS SEN. In de Ned. Staatcrt. is een besluit verschenen van de secretarissen-generaal van de departementen van Waterstaat, van Binnenlandche Zaken en van Sociale Zaken. De laadploegen, welke de vervoerder kan verlangen, wanneer de laad- of los- termijndreigt te worden overschreden, worden gevormd uit hen, die zich daar toe vrijwillig melden, hen, die daartoe op grond van hun dienstverhouding te genover de gemeente verplicht zijn (de gemeentewerklieden), hen, die krachtens De voorzitter lacht fijntjes en merkt op: „De argumenten van onzen secretaris hebben natuurlijk waarde, zooals altijd. Inderdaad valt voor Lasterie veel te zeggen. Maar van mijn kant zou ik kumien opmerken, dat Aalldteriks ook een gunstigen indruk heeft gemaakt, zoo wel op mijnheer Ellenboom, als op mij. Me dunkt, het gaat wat ver, Picëardt, als u op merkt, te nebben gesproken in den geest van mijnheer Ellcnboom". „Dat wilde ik even in het midden brengen, mijnheer de voorzitter. Ik heb niets tegen Lasterie, integendeel. Wat mij betreft, wordt .hij door het bestuur 'benoemd, klaar datzelfde geldt voor Aalderiks. Ik heb niet in het minst voorkeur voor één van beildbn. Dat is juist de moeilijkheid. Het is meermalen voorgeko men, dat mqn, advies werd gevraagd en dat ;k meende, een advies te moeten geven. Maar "nu zou ik het niet weten." Dus laat mijnheer Ellenboom zich hooren. „Broeders, we hebben nu deze zaak ampel besproken, zou ik zeggen. Er vajt niets nieuws meer in het midden te brengen. Als we twee onderwijzers noodig hadden, waren we al lang klaar geweest. Maar Idat is thans- niet het geval. Wanneer, wat we allen hopen, het onder wijs goed- loopt, moet er volgend jaar, zoo de Heere wil, een aanvulling plaats vinden. Maar thans is het te doen om één onderwijzer. We hebben een tweetal, dat perfect kan wor den genoemd. Dat bespreken is niet verder meer noodig. MHe dunkt, het is het verstan digst, als we tot stemmen overgaan. Heeft iemand daartegen 'bezwaar?" (Wordt vervolgd.) het bepaalde in de verordening 42/1941, betreffende de verplichting tot het ver richten van diensten, daartoe verplicht zijn. Krachtens artikel 3 van de verordening stellen de burgemeesters de ploegen sa men in overeenstemming met het gewes telijk arbeidsbureau. De diensten kunnen per etmaal gedu rende ten hoogste 6 uren en gedurende niet meer dan drie achtereenvolgende da gen worden gevorderd. De diensten moe ten ook op Zon- en Feestdagen worden verricht. De ploeg zal moeten optreden, wanneer de burgemeester het bevel geeft, hetgeen hij zal geven indien de vervoerder de ploeg verlangt. Ten behoeve van het binnen- scheepvaartverkeer stelt de burgemeester de ploeg slechts ter beschikking, indien de bevrachtingscommissaris dit eveneens wenscht. Indien zulks noodig mocht zijn, zullen opslagruimten kunnen worden gevorderd op grond van het algemeen verordenings- hesluit. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS. Kamerverhuurders en pensionhouders, die minder dan tien gasten huisvesting verleenen, kunnen van 3 December 1942 bij deN distributiediensten op formu lieren MD 333-11 welke formulieren van 23 November 1942 ttt en met 5 De cember 1942 verkrijgbaar zijn een aan vrage indienen- ter verkrijging van brand- stoffenbonnen voor' de twee'de periode, t.w. de maanden December 1942 en Januari 1943 van het stookseizoen 1942/1943. Indien in het pension een centrale ver- warmingsitstallatie aanwerig is, moet het formulier in tweevoud worden ingevuld en ingeleverd. Een huurder, die verschillende kamers heeft gehuurd mag slechts voor één van deze kamers brandstoffen aanvragen, ter wijl, indien verscheidene personen sa- /menwonen, slechts door één van dezen een aanvrage mag worden ingediend. Voor inwonend personeel en kostgan gers mag geen aanvrage worden inge diend. De distributiediensten zullen voor de maanden December 1942 en Januari 1943 per werhuurd gedeelte twee bonnen „een eenheid brandstoffen'" uitreiken. Ten slotte zullen'voor de maanden Fe bruari, Maart en April de laatste twee bonnen ter beschikking worden gesteld. BRANDSTOFFENBONNEN 60 TOT EN MET 08 VAN GE-EVACUEERDEN. Degenen, die geëvacueerd worden en de bonnen 06 t/m 08 der brandstoffen- kaart bij hun leverancier hebben ingele verd, doch daarop geen kolen hebben ont vangen, kunnen tegen overlegging van een ter zake door den brandstoffenhande- laar verstrekte verklaring bij het plaatse lijke distributiekantoor van hun vroegere woonplaats, rantsoenbonnen voor één rantsoen brandstoffen in ontvangst ne men. De plaatselijke distributiekantoren rei-, ken thans de rantsoenbonnen uit tegen inneming van de door den leverancier af gegeven verklaring. NIEUWE TABEL VOOR DE IN KOMSTENBELASTING. Voor de kalen derjaren en de belastingtijdvakken, welke na 31 December 1941 aanvangen, wordt een nieuwe belastingtabel ingevoerd. Bestaat het zuiver inkomen in het ka lenderjaar 1942 of in een belastingtijdvak dat in het kalenderjaar 1942 eindigt,- ge- heeLof gedeeltelijk uit aan inhouding van loonbelasting onderworpen inkomsten, dan wordt.de belasting verminderd met de helft van het verschil tusschen de be lasting, welke volgens de nieuwe tabel verschuldigd is over een zuiver inkomen, enkel bestaande uit de aan loonbelasting onderworpen inkomsten en de belasting, welke volgens de oude tabel verschuldigd is over eenzelfde inkomen. Kortte' bertchtenl. Aan iedereen is het voortaan verboden grafische machines in voorraad te heb ben, te verhandelen of te gebruiken zon der daartoe verkregen vergunning van deh directeur van hét bureau voor de grafische industrie. Tot gemeente-secretaris te Bussum is benoemd Mr W. G. Klomp, plaatsver vangend secretaris aldaar. Te Arnhem is, 81 jaar oud, overleden de heer R. O. J. Verschoor, gep. schout bij nacht. De burgemeester van Maastricht, Mr L. Peeters, zal binnenkort naar1 het Oost front vertrekken. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 24 November. 's Morgens tot 8. IS u. 's Avondk van 16.38 u. t stonden bepaalde de vrijwillige brandweer zich tot nablussching, Om 11 uur 's avond was er een vrachtauto met gasgenerator in de garage geplaatst. Dit is de vermoedelijke oorzaak van den brand. De garage was niet verzekerd. Waloheren. GRIJPSKE^KE. Onder leiding van den heer A. P. Koster hield de Coöp. Kolenver. „Ons Belang" haar algemeene vergadering. Er werden totaal geleverd 145.140 kg. eierkolen, 8863 kg. anthracief, 4080 kg. bruinkolen, 3900 kg. stukkolen, 286 hl. cokes en 22.500 st. turf. Het financieel verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Besloten werd, dat bij ieder lid een goed bruikbare zak zal worden opgehaald. WESTKAPELLE. De rekening over 1941 van het Burg. Armbestuur werd als volgt vast gesteld inkomsten f 1705.28, qjtg. f 1621.69, batig slot f 83.59. De begrooting voor 1943 in inkomsten en uitgaven op f 1379.89. Noord-Beveland. KAMPERLAND. Uit 1de uienren van den heer de N. alhier, werd dezer dagen een aantal uien ontvreemd. De dief had zich toegang ver schaft door een gat in het vlechtwerk te ma ken. De politie is van een en ander op de hoogte gebracht. Tholen en St.-Philipsland. STAVENISSE. Donderdagavond is het 3e •leerjaar van den Landbouwwintercursus offi cieel geopend. De voorzitter van de Commissie van toeizicht, de heer J. C. Droogendijk, heette in zijn openingswoord' speciaal welkom den burgemeester en weth. v. IJsseldijk. De burge meester zeide namens het gemeentebestuur alle medewerknig toe. Hierna gaf het hoofd van den cursus, dhr J. Oudesluijs zijn eerste les. Besloten is een konijnenvereeniging op te richten, welke genaamd wordt „Nut en Sport". Het bestuur werd als volgt samengesteld: M. C. v. Oudenaarden, voorzitter, G. Paulussen, 2e voorzitter, L. v. Dalsen, secretaris, A. v. d. Slikke, penningm., A. Hage Pzn., comm., ter wijl als bode is aangesteld P. Dorst. (Z.Nsbd.) Doodelijke ongelukken. De 62-jarige aannemer T. K. is, terwijl hij bezig was aan het gebouw van Vredestein op den Haagweg te Loosduinen', van een steiger gevallen. Het slachtoffer, dat van zeven meter hoogte in een 'betonnen kelder terecht kwam, is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar 'hij gisteren is overleden. Kind eren in doodsge vaar. Te 's-Hertogenbosah is Dinsdag avond brand intstaan in een benedenwoning aan den Kuipertjeswal. Buren, die rook uit de w>oning zagen komen en kindergeschrei hoorden, snelden onmiddellijk toe. Toen zij in de woning waren binnengedrongen zagen zij, dat een dicht bij de brandende kachel staand kinderledikantje had vlam gtevat en in brand stond. Het vuur haid' zich ook .medegedeeld aan een daarnaast geplaatste wieg. De beide kinderen van anderhalf en een half jaar oud de ouders bleken afwezig te zijn waren door het vuur omsingeld en verkeerden in doodsgevaar. De hulp kwam dan ook juist op tijd en de kinderen, Id'ie inmiddels reeds door L den rook. bewusteloos waren geraakt, konden in veiligheid worden gebracht. De geheele be nedenwoning is vrijwel uitgebrand. (A.N.P.) Overval. Te Soest is een overval ge pleegd op de wed. F., eigenares van café „De gouden Ploeg". Twee mannen kwamen het café binnen en hebben de vrouw gegrepen, gebonden en haar een prop in den mond ge duwd. De aanranders doorzochten daarna het huis, maar werden gestoord toen de vrouw, wie het inmiddels gelukt was de prop te ver wijderen, luidkeels begon te schreeuwen. Het tweetal nam de vlupht en door buren werd de vrouw uit haar benarde positie bevrijd. Door middel van een politiehond is. inmiddels een der daders opgespoord'. Schoolmeisje springt op rij denden trein. Zooals gewoonlijk ging j ook gistermorgen de 17-jarige G. Y. uit Di- dam naar den trein om zich naar Doetin- chem te begeven, waar zij de schóól be- 1 zoekt. Zij was echter een' paar seconden te laat. Ondanks de waarschuwingen sprong zij op Id'e treeplank van den trein. De tree plank was echter glad, met het nood lottig gevolg, dat het kind uitgle'ed en met beide beenen onder den trein geraakte. Het eene been werd tot de knie, het andere tot den heup afgereden. Het kind is naar het Sint Albertusziekenhuis vervoerd. De toe stand van het meisje is zorgwekkend. Aardbeving. B^liesrips in Turkije is door een aardbeving geteisterd. Tot dusver zijn 7 dood-en geborgen. Ruim 600 huizen zijn verwoest. Door de buitengewoon hevige orkaan is in de haven van Istanboel een aantal schie pen gekanteld'. BENOEMING. Met ingang van 1 Dec. a.s. is benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Koewacht, A. D. E. Mattelé te Overslag. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De keuringen van tot dekking bestemde heng sten zullen worden gehouden door de vereeni- ging „Het Nederl. Trekpaard" op: 14 Jan. te Zevenbergen, 15 Jan. te Goes, 16 Jan. te Mid delburg, 21 Jan. te Eindhoven, 22 Jan. te 's-Hertogenbosdi, 28 Jan. te Steenbergen, 28 Jan. te Tholen, 29 Jan. te Zierikzee, 2 Febr. te Oostburg, 3 Febr. te Axel, 4 Febr. te Hulst, 5 Febr. te Hulst. NIEUW SMOKKELOBJECT. Waar in België ook een gebrek aan lucifers, schijnt te bestaan zijn ide smokkelaars er als de kip pen bij om van dezen toestand profijt te trek ken.'* Meerdere vrachten worden den laatsten tijd over de grens gebracht. Wanneer men be denkt, dat hier in Nederland een pak lucifers 11 cent kost, terwijl in België f 0.25 wordt ge rekend, kan men 'begrijpen, dat bij een behoor lijke smokkel/vracht dik verdiend wondt. Zuid-Beveland. WOLF AARTSDIJK. Benoemd tot assis tent-opzichter bij de Nederl. Spoorwegen, de heer C. van-Wuijckhuijse, alhier. OVEZANDE. Bij den fruitkweeker P. W., alhier, is ingebroken in zijn druivenkas. Drie kisten met goudreinetten werden meegenomen. KRUININGEN. Donderdagnacht wierd brand ontdekt in de garage van G. Kievit, al hier. Behalve de garage verbrandden ook 'een vrachtauto, een .motorrijwiel en vele onderldee- len en gereedschappen. Aangezien geen belen dende perceelen in de onmiddellijke nabijheid Y1'1 '.ïy' ypSuYjtx Bij de groote straateollecte van Winterhulp Nederland, welke Zaterdag en Maandag is gehouden, werden hangertjes aangeboden, waarop figuurtjes in kleederdracht zijn ge schilderd. Polygoon-Pax Holland m. De betrouwbaarste maatstaf voor de beschaving des harten bij een volk en een mensch is, dat zij de dieren be schouwen en behandelen. Berth. Auerbach. DINSDAG 24 NOVEMBER. Het is beter te lijden, indien de wil van God dit eischt, goed doende dan kwaad' doende. 1 Petr. 3:17. Zon: op 8.14, onder 16.39. Maan: op 18.15, onder 9.1-7. 1 Dec. Laatste kwant. 8 Dec. Nieuwe maan. Onze kinderen hebben er meer aan, wanneer we het goede doefi, dan wanneer wij hun ver tellen wat goed is. Het helpt hun meer wan neer wij hun het juiste gedrag voorleven, dan wanneer we het hun bevelen. Hef laatste is gemakkelijk, het eerste zeer moeilijk. Maar de opvoeding van onze kinderen vraagt dan ook inspanning van al onze krachten. De mooiste paedagogiscfae regels helpen ons niets, de treffendste Bijbelteksten blijken onvrucht baar, wanneer wij het kind niet meer kunnen geven dan woorden. Prof. Dr G. VAN DER LEEUW. NED HERV. KERK. Beroepen: te Appelscha (vac. E. v. Bruggen), cand. H. v. Goslinga, hulppred. te Elim (Dr.)i te Wester- nieland en Saaxumhuizen (vac. J. A. Dank baar), cand. A. de Jonge te'Norg (Dr.). GEREF. KERKEN. Drietal: te Lopik (vac. H. Pol), W. Meijnhout, hulppred. te V1 i s s i n g e n, cand. E. Pijlman, hulppred. te Weesp en cand. J. M. Vlijm, hulppred. te Ameide. Tweetal: te Hilversum (4e pred, pl.), F. E. Hoekstra te Velzen en M. Wilschut te Delfzijlte Ulrum (vac. U. Elgersma), Jac. v. Nieuwkoop te Anna Paulowna en D. Roest te Opperdoes. Beroepen: te Urk (2e pred. pl.), G. Spijker te Ambt-Vollenhove. Aangenomen: naar Naaldwijk (vac. G. Meynen), J. A. v. Arkel te Diever. Bedankt: voor Amerongen (vac. R. de Jager), G. F. Snel te Rossum; voor Huizum (vac. wijlen W. H. den Houting), J. A. v. Arkel te Diever. CHR-, GEREF. KEF Bedankt: voor. Bunschoten^ J. M. Vis.:- te Midwolda;-voor Zwijndrecht (vac.' J. P. Meijering), M. W. Nieuwenhuizen te 's-Gravenhage-C. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken: Aangenorpen naar Groningen, cand. P. Westra te Buitenpost. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN. Hedenmorgen is de Generale Synode der Geref. Kerken onder praesijd'ium van Ds F. C. Meyster van Rotterdam-C. opnieuw te Utrecht in vergadering bijeengekomen. Dje pfheses Het zingen Ps. 68: 17, hield ap pèl nominaal en sprak een openingswoord, waarin 'hij herdacht het overleden lid der Sy node, oud. M. Dijkstra te Anjum. Vervolgens heette hij die leden welkom, in het bijzonder Prof. Dr K. Dijk en gedacht hij de afwezige leden. Tenslotte besprak hij de agenda, welke slechts uit ingekomen stukken en interne aan gelegenheden bestaat. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tot leiden van het kiescollege det Ned. Herv. Gem. van Brouwershaven werden herkozen, H. P. Móelker, Jac. v. d. Sluis, M. J. Smits en P. K. Bokelaar en gekozen H. C. Verbaan, P. C. Maliepaard en L. Bolkenbaas J.Wzn. Bij herstemming voor één lid van het kiescqllege der Ned. Herv. Kerk te K1 o e - tinge (vac. Joz. Verburg) werd gekozen L. Moerman met 49 st. tegen 30 st. op K. M. Straub. DE BENOEMING VAN ONDERWIJ ZEND PERSONEEL. Het besluit betreffen de 'benoeming en ontslag vanonderwijzend personeel aan gemeentelijke en bijzondere scholen is gewijzigd. In een nieuw artikel wordt 'bepaald, dat een benoeming slechts van kracht is, wanneer den benoemde bij- zijn be noemingsakte door de tot benoeming, bevoegde autoriteit een schriftelijke verklaring wordt uitgereikt, waaruit blijkt, dat ten aanzien van zijn benoeming de voorschriften van voorgaan de artikelen zijn nageleefd. Voorts is in die instructie aangegeven, in welke gevallen op dezelfde wijze als bij de benoeming van een leerkracht in vasten dienst, wordt gehandeld bij de benoeming van een tijdelijke leerkracht. Wanneer de leerkracht niet met inacfatne^- ming van de bepalingen van het besluit is be noemd, is het haar verboden onderwijs te geven. MIDDELBURG. Zaterdagmiddag faieldi de afd. Walcheren van de Ver. van Chr. Onder wijzers een algemeene vergadering. Gesproken werki o.a. over de in functie zijnde kweeke- lingen met acte, die op 1 Jan. 1943 als zoo danig niet meer werkzaam mogen zijn en toch in de meeste scholen moeilijk gemist kunnen worden. Ook werd besproken het invoeren van het achtste leerjaar. De heer F. van der Weij hoofd der Chr. School te Veere, hield een Kb- spreking over „Naar een nieuwe school", door F. Evers, hoofd der Nutschool te Eindhoven. EXAMENS. VoorNhet vakdiploma krui deniers slaagden te Goes: J. G. Rotte, Grijps- kerke; mej. Joh. Seijmoer, L. J. Nysse, L. Roth, J. Jonkheer, P. Wattel, M. Abrahamse, mevr. But-Avot, allen Middelburg; J. Kamp huis, A. Mercy, C. Labruijere, C. Woltering, F. de Nooijer, allen Vlissingen; mej. Joh. Be- suijen, Kleverskerke; N. de Rijke, Arnemui- den; mej. F. Keur, mej. J. Baas, beiden Nw. en St. Joosland; J. Dingemanse, Gapinge; mej. T. Dingemanse, St. Laurens; J. Jobse, C. Don, ibeidpn Oostkajoellemej. S. Goed- bloed, C. Goedbloeldi, beiden Veere; mej. S. den Hollander, Aagtekerke; J. de Bree, mej. L. de Witte, 'beiden Souburg; mej. M. de Vos, Köudekerke; J. v. 't Hof, M. Bruel, C. Schip per, C. Anthonisse, mevr. J. Boutens-Krijnse, allen Goes; mevr. Hoekman-y. Oosten, mej. T. Slabbekoorn, beiden Biezelinge; J. Bebe- laar, A. v. Baaren, beiden Wol f aartsdijkA. Constant, HeinkenszandP. J. de Regt, 's-H. ArendskerkeK. A. Vroégop, Kruiningen; M. A. Dingemanse, CofijnsplaatH. Filius, Yer- seke; P. v. 't Westeinde, Lewedorp; N. Bier steker, Nieuwidorp; J. de Maagd, Groenendijk; mej. J. Duym, mej. A. v. Kampen, mej. J. Goossen, mej. G. Heynsdijk, allen Axel; mej. T. v. Hecke, SluiskilH. v. d. Hemel, Sas van ,Gent; A. de Vries, Philippine; J. Huis- sen,Hoek; mej. M. Wijnacker, C. Üe Bruyn, beiden Hulst; C. Baert, D. Pladdet, J. Dieleman, J. M. den Ruyssen, P. Janse, allen Neuzen; H. den Decker, Nisse; K. N. de Ouden, Zierikzee H. N. Boot, Haamstede; A. Krynse-Locker, mevr. L. Bienefeld-Polder- man, beiden Renesse; G. A. Felius, Burgsluis; G. Moerland, St. Annaland; M. Schot, Tholen; C. den Braber, Stavenisse.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1