Controleert geregeld Uw electriciteitsverbruik DAGKALENDER ZATERDAG 21 NOV, 1942 57e JAARGANG No, 45 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND De Zondag, Hevige gevechten aan het Donfront - Duitsche tegen aanval In den Kaukasus - Bengazi door Astroepen ontruimd - Weer 23 sohepen tot zinken gebracht. BINNENLAND Oostelijk front weer in beweging. UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal.. Week-, abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21, 9 Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES, Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon- den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max, 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Deze tfld leent er zich wel bijzonder toe om ons te bezinnen over de welda den, die God ons nog schenkt en heeft gelaten. En daaronder neemt zeker de Zondag wel een voorname plaats in, de dag, waarop wy rusten mogen van on zen dagelijkschen arbeid, maar ook de dag, waarop God ons zyn Woord brengt. „Wees gegroet, gy eersteling der da gen, Morgen der verrijzenisDat is maar niet een Paaschlied. Dat is een Zondagslied! Dat mag de jubel zyn van eiken Zondagmorgen, als wij na zes da gen arbeid ontwaken, uit onze nacht rust. Veel te weinig wordt nog beseft, dat wij eiken Zondag moeten wijden aan' de gedachtenisviering van de opstanding van Jezus Christus uit de dooden. Veel te weinig leven we als kinderen der Op standing. •Wie waarlijk op Zondag Sabbatsvreug de geniet, ontvangt geestelyke kracht om heel de werkweek te zien als dagen Gods. Om al ons werk te beschouwen als een opdracht van Hem, Die ook werkt tot nu toe. In Christus is alles vrijgemaakt. Ook de arbeid heeft zijn slaafsch karakter verloren. Alles wat we doen, doen we ter eere Gods. We leven van Zondag tot Zondag, ora telkens weer nieuwe kracht op te doen. Wij gaan van kracht tot kracht steeds voort. Van den eenen Zondag naar den anderen. We ontvangen telkens uit Zyn volheid genade voor genade. Het feest van den Zondag schenkt geestelijke en lichamelijke kracht voor al de dagen der week. Het brengt ons dichter bij het ideaal, den eeuwigen Sabbath in dit leven aan te vangen. Daarom is de Zondag van zoo rijke be- teekenis voor alle tijden. Ook voor de onze. Dat wij deze kostelijke weldaad dan ook op hoogen prijs stellen en onzen God ter eere besteden. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 22 Nov. 1942. 's Morgens tot 8..10 u. 's Avonds van 16.41 u. Maandag 23 Nov. 1942. 's Morgens tot 8.12 u. 's Avonds van 16.40 u. Tijdelijke afschaffing van de expresse bestelling. Met ingang van 1 December a.s. kan de P.T.T.-dienst tot nader bericht niet meer voldoen aan het verlangen tot ex presse-bestelling van in het binnenland uit te reiken stukken, postwissels en postpakketten. De expresse-bestelling in ons land wordt dus zy het voor- loopig afgeschaft. Stijgend gebrek aan geschoold persoheel heeft, naast de schaarschte aan snelle 'transportmidde len en de toeneming van het aantal ex presse-zendingen, tot dezen maatregel gedwongen. Aanvankelijk is nog ge probeerd de expresse-bestelling, zij het ook op onvolledige wijze, gaande te houden; door de steeds slechter wor dende omstandigheden zijn thans de verhoudingen echter zoo, dat het zake lijker wordt geacht haar voor den duur dezer omstandigheden op te heffen. Verlaging van electriciteits-rantsoen. In verband met de bepaling van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, volgens welke winkelzaken niet verplicht zijn op andere uren dan van 1017 uur open te zijn, zal het elec- triciteitsrantsoen voor verlichting in winkels van 75 pet. op 65 pet. worden teruggebracht. Eveneens zullen de rantsoenen gas en electriciteit van hotels, café's en restau rants worden teruggebracht op 65 pet. van het verbruik in 1940. Overigens moge nogmaals de aan dacht worden gevestigd op het onlangs gepubliceerde verbod om gas en electri citeit te verspillen. Hierbij dient in de eerste plaats te worden gedacht aan lichtreclames in etalages, hallen, tun nels, stationsgebouwen, enz. Deze zijn verboden. Verder ga ieder in zijn bedrijf of woning na, of nog gas of electriciteit wordt gebruikt, zonder dat dit strikt noodzakelijk is. Nederiandsche vrouwem eni meisjes. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: De mogelijkheid bestaat thans ook voor vrouwen en meisjes van Nederlandsche nationaliteit, in den leeftyd van 17 tot 30 jaar, zich in te zetten als Nachtichten- helferin (helpsters voor den berichten dienst). Kennis van de Duitsche taal is gewenscht. Nadere inlichtingen geeft het SS Er- satzkommando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Tydens plaatselyke gevechtshandelin gen in het Westeiyk deel van den Kau kasus sloegen Duitsche troepen vyan- delyke strydkrachten in een tegenaanval gesteund door sterke formaties vliegen de artillerie naar hun aanvankelyke stellingen terug. In het gebied van A1 a g i r en ten Oosten van M o s d o k mislukten her haalde vijandelijke aanvallen door den waakzamen afweer van onze troepen, die twee vrij zwakke gevechtsgroepen van den tegenstander vernietigden. In Stalingrad veroverden stoot troepen enkele huizenblokken. Vijande lijke tegenaanvallen mislukten. Aan het Donfront zijn Roemeen- sche en Duitsche troepen door' sterke vijandelijke pantser- en infanterieaanval- len in hevige gevechten gewikkeld. Duitsche. en Italiaansche verkennings troepen hebben in Cyrenaica eenige vij andelijke gepantserde verkenningsvoer tuigen vernield. Bengazi werd nadat alle militaire in stallaties waren vernield volgens de plannen ontruimd. De luchtmacht viel voortdurend Britsche autocolonnes aan'. In het grensgebied tusschen Algiers en Tunisviel vliegendè artillerie met zichtbaar succes vijandelijke voorhoeden en Gaullistische formaties aan, die onzen opmarsch poogden tegen te houden. Mo- tortorpedobooten voeren in den nacht van 18 op 19 November naar de Britsche kust. Zij brachten van- sterk beveiligde convooien vier koopvaardijschepen van tezamen 9000 brt. tot zinken. Aan de Nederlandsche en de Noorsche kust verloor de Britsche luchtmacht tijdens aanvallen, die in mili tair opzicht zonder uitwerking bleven, vijf vliegtuigen, waarvan drie door luchtdoelartillerie der marine.. Een eigen toestel wordt vermist. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het front in Cyrenaica wer den eenige vijandelijke pantserwagens by gevechten tusschen verkenningsaf- deelingen vernield. In de streek van Agedabia werden de bemanningen van vijandelijke vliegtuigen, welke door onze artillerie waren neergeschoten, ge vangen genomen. In de havens van F r a n s c h Noord-Afrika werden En- gelsch-Amerikaansehe schepen herhaal delijk door onze bommenwerpers aan gevallen. In luchtgevechten werden twee Curtiss-toestellen door Duitsche jagers neergeschoten, In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen eenige bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er wordt eenige schade gemeld, doch geen enkel slachtoffer. Een Wellington, door het afweergeschut getroffen, stortte neer. In de streek van Lanzo Torinese zijn vijf vliegers gevangen ge nomen, onder wie een officier, die deel uitmaakten van de bemanning van een vliegtuig, dat tijdens den luchtaanval op Turijn in den nacht van 18 op 19 No vember werd neergeschoten. 23 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De Duitsche duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een convooi aan en brachten er tijdens dagenlange hardnekkige gevechten vijf tien schepen, tezamen 78.000 brt., als mede twee torpedojagers en een corvet van tot zinken. Vier schepen werden be schadigd door torpedotreffers. Bovendien brachten Duitsche duikboo ten bij Noord- en Middel-Amerika en ten Oosten van Kaapstad dcht schepen met 42.000 brt. tot zinken. Een schip werd getorpedeerd. Aldus verloor de vyand behalve de ge noemde bevieiligingsschepen wederom 23 schepen met in totaal 120.000 brt. van zyn koopvaardytonnage. Tydens de gé- vechten met het convooi onderscheidde de duikboot, die onder bevel staat van kapitein-luitenant Schneider zich byzon- der. Het heele front in het Oosten tusschen Leningrad en Woronesj is weer in bewe ging gekomen, aldus meldt S. P. T. De tegenstanders wachten elkaar nog af op een front van meer dan 1000 km lang. Het door deii regenval tot pap geworden terrein wordt door de vorst weer hard, zoodat de tanks kunnen optreden totdat de sneeuwval zulks verhindert. De Strijd in Noord-Afrika. (D. N. B.). De bezetting van Tunis door Duitsche en Italiaansche troepen wordt volgens de plannen voortgezet. De steile helling van het Dahar-plateau in Zuid-Tunis vormt een doeltreffende hin dernis voor een opmarsch in de richting Oost-West. Aangenomen kan dus worden dat alle militaire operaties zich zullen beperken tot het kustgebied en den strijd om de steunpunten aan zee. Sedert de onruiming van Derna poog den de Engelschen door een snellen stoot in Zuidwestelijke richting El Agheilla, de zuidelijkste punt van de groote Syrte te bereiken, om aldus het Duitsch-Italiaan- sche pantserleger in de bocht van Beng hazi te omsingelen en het den terugweg af te snijden. Doordat veldmaarschalk Rommel reeds vroegtijdig beval sectors- gewijze uit te wijken naar een tamelijk ver achterwaarts gelegen stelling, werd dit plan verijdeld. Naar in Berlijnsche militaire kringen verluidde, heeft het "eerste contact tus schen de troepen van de spil en Britsch- Amerikaansche strydkrachten op het oorlogstooneel in Tunesia plaats gehad. Groote gevechtshandelingen speelden er zich echter nigt af. (Interinf.) In een rede voor radio-Al giers heeft admiraal Darlan o.a. ver klaard, dat hij in overleg met d&.Ameri- kaansche autoriteiten de functievan hoogen commissaris in Fransch Noord- Afrika op zich heeft genomen. Zich rich tende tot de soldaten van het Fransche koloniale rijk zei Darlan, dat hij hun een man als aanvoerder gaf, die zeer ge acht was, namelijk generaal Giraud. Nieuwe gevechten verwacht bij Salomons-eilanden. (D.N-B.) Admiraal Takahasji, oud commandant der Japansche vloot, heeft verklaard, dat nieuwe zware gevechten bij de Salomons-eilanden verwacht moe ten worden. Beide partijen streven daar naar éen beslissing. De Amerikanen trachten blijkbaar de Salomons-eilanden als springplank voor den aanval op Ce lebes te gebruiken. De derde slag bij de eilanden heeft aangetoond, dat Ja panners zoowel als Amerikanen in de eerste plaats de meerderheid in de lucht wilden verkrijgen. Admiraal Soetsoegoe heeft in een in terview voor de „Popoio d'Italia" ver klaard, dat het gevechtsfront bij de Salomons-eilanden door de Amerikanen tot het uiterste zal worden verdedigd. Het verlies daarvan zou tevens het ver lies van Australië beteekenen. Op Gua- dalcanar hebben de Amerikanen een eerste troepencontingent van omstreeks 10.000 man aan land gebracht, waarop nieuwe versterkingen gevolgd zijn. De prijs, dien de Amerkanen betalen voor het behoud van deze positie, is echter zoo hoog, dat men niet weet, hoe lang zij hun weerstand kunnen voortzetten. In den derden slag bij de Salomons eilanden bedroegen de Japansche verlie zen nog geen derde deel van de Ameri- kaansche verliezen. Bonaanwijzing Petroleum voor verlichting. Gedurende het tydvak van 22 Novem ber 1942 tot en met 2 Januari 1943 ge ven de met „04 Verlichting", „05 Ver lichting" „06 Verlichting" en „07 Ver lichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 108 en de met „26 Verlichting" en „27 Verlichting" gemerkte bonnen der bon kaart S 208 elk recht op het koopen van 2 liter petroleum. De Commandant der W.A. in Zeeland. Mr A. J. Zondervan, de Commandant der W.A., brengt thans een bezoek aan Zeeland. Hij is vergezeld van den Vormingsleider der W.A. Banleider J. ''J. van der Hout. Te Goes werd Woens dagavond de oefening der W.A. bezocht. De Commandant sprak daarna de W.A.-mannen toe. Wij zullen, aldus Spr., van de W.A. met alle middelen een keur troep maken, die altijd gereed staat voor welke taak de Leider haar ook mocht roepen. Donderdag werd reeds vroeg ver trokken naar Zeeuwsch-Vlaanderen waar in verschillende plaatsen bezoeken werden gebracht aan de nagelaten be trekkingen van hen, die aan het Oost front of in dienst der O.T. hier te lande gevallen zijn. In Philippine werd een kort halt ge maakt om de Zeeuwsche mosselen eer aan te doen. Des avonds werd te Middelburg een weerman bezocht, die voor enkele da gen bij een Engelsche bomaanval werd gewond.' Daarna waren de weermannen van Walcheren aan de beurt, die te Vlissin- gen waren vereameld. Ook hier sprak de Commandant hen toe. Na afloop werd de terugreis naar Goes weer aan vaard, waar werd overnacht. Vrijdag werd te Goes een bezoek ge bracht aan de familie vein een geval lene. Te Yerseke werd een oesterkwee- kery bezichtigd en des middags werd vertrokken naar Zierikzee. Strijd om Stalingrad. Zoodra het gevecht om een der huizenblokken in de straten en aan den oever der Wolga is beslist, wordt reeds iedere maatregel getroffen om het veroverde gebied tegen eiken aanval te beschermen. Machine geweer-nesten aan den oever van de Wolga. PK Herber-Atl-H-P H m Denkt om Üw gas- en stroomrantsoen. Degenen, die gedurende 1939'40 een volgens de thans' geldende normen bui tengewoon hoog verbruik aan gas en electriciteit hadden, bevonden zich tot voor kort in de aangename positie, dat zij ook in de tegenwoordige tydsomstan- digheden er tamelyk royaal mee konden omspringen. De instelling van maximum rantsoenen heeft daaraan een eind ge maakt. Dit beteekende niet, dat den ver bruiker van een normale hoeveelheid gas of electriciteit een verder gaande beperking werd opgelegd dan de be staande van 75 pet. van het verbruik in 1939'40. Slechts in het geval, waar in het' toegestane rantsoen onredelyk hoog zou zijn wordt van dezen maatregel gebruik gemaakt om het rantsoen in overeenstemming te brengen met een redelijk te achten verbruik. De overheid onderzoekt alle gevallen, die tot eenige besparing zouden kunnen leiden. Daar zij er steeds op uit is ook in dezen tijd van groote zorg voor de gas- en electriciteitslevering de belangen van de verbruikers zooveel doenlijk in het oog te houden, mag van den anderen kant zeker worden verwacht, dat de ver bruikers zoo zuinig mogelijk omspringen met de hun toegewezen rantsoenen. Ie dereen moet nu doordrongen zijn van het feit, dat hy verplicht is te bezuini gen, en dit is niet alleen een gemeen schapsplicht, maar het is ook ieders ei gen belang om het toegestane rantsoen niet te overschrijden. De beperking van het gas- en electriciteitsgebruik is een hoogst ernstige zaak en een beroep van de overheid op aller medewerking mag hier zeker nog eens worden herhaald. Wie dit te laat beseft, zit straks in het duister. De Zegam provinciaal bedrijf. Men zal zich nog herinneren den leven- digen strijd, gestreden in de Provincale Staten over de Provinciale Zeeuwsche Gasmaatschappij (Zegam) en meer spe ciaal of men er een NV van zou maken (zooals b.v. de PZEM) of een volledig provinciaal bedrijf als de bootdiensten. De waarn. commissaris der provincie heeft nu de voorkeur gegeven aan een volledig provinciaal bedrijf met een raad van toezicht, dïe den Commissaris van advies moet dienen. Aan- het hoofd van dezen raad van toezicht komt een pro vinciale bestuursraad te staan. Dei stich- tingsacte is reeds notarieel verleden en het wachten is nog slechts op de defini tieve goedkeuring van Den Haag. Het D. v. Z. vernam, dat de heer v. d. Jagt directeur van het bedryf blyft en dat de heer Abrahamse tot hoofdadministra teur benoemd werd. ZATERDAG 21 NOVEMBER. Al moet gij ook lyden om de gerech tigheid, toch zyt gy zalig. 1 Petr. 3 14. Zon Maan op onder op onder 8.09 16.42 16.36 6.09 22 November Volle maan. 1 December Laatste kwartier. ZONDAG 22 NOVEMBER. Komt, nadert voor Gods aangezicht, Zingt Hem een vroolijk lofgedicht. Zon Maan op onder op onder 8.10 16.41 17.05 7.15 HET DUITSCHE THEATER IN NEDERLAND GEOPEND. In den Stadsschouwburg te Den Haag is Woensdag het Duitsche Theater in Nederland geopend. Rijksminister dr Goebbels was als eeregast aanwezig, voorts de Rijkscommissaris dr Seyss hem tal van vertegenwoordigers van den Wehrmachtsbefehlshaber de gene raal der infanterie Reinhardt. En met hem tal van vertegenwoordigers vu4 Duitsche weermacht, staat én partij en Nederlandsche autoriteiten. De gedachte een Duitsch Theater in Nederland op te richten is werkexyk- heid geworden, aldus sprak de Ryxxs- commissaris. Thans is het werk voltooid. Het zal ons onder de tegenwoordige omstandig heden in de eerste plaats aan onze sol daten vreugde en stichting brengen. Ik zeg allen dank, die mij bij de ver wezenlijking van dit plan geholpen en aldus de uitvoering er van mogelijk ge maakt hebben, in de eerste plaats dr Goebbels. Verder alle instanties van partij, weermacht en staat, van het commissariaat en de kunstenaars. Wellicht wekt het by den een of an der, die onzen levensstijl niet kent, ver bazing, dat wy ons op dit oogenblik be zighouden met een zoo veeleischend kui tuurwerk als de oprichting van een schouwburg nu eenmaal is. Allen mo gen gerust zijn, ook de uilvoering van- deze plannen geschiedt bij een beschou wing van den toestand, welke even on sentimenteel is als zij getuigt van po- litieken werkelijkheidszin. Wij nemen de Amerikanen volstrekt au serieux daar waar zij au serieux genomen kunnen worden. Wij wisten, dat in het verloop van deze oorlogsgebeurtenissen ten slotte eens ook nog de Amerikanen zouden komen en wy zyn bereid onze bijdrage te leveren voor een wereldhistorische les. Maar dat verhindert ons geenszins onder alle omstandigheden onze kultu- reele taak vast te stellen en deze te vervullen. Wij gelooven dathet niet in de be doeling der Voorzienigheid ligt dat Eu ropa als uitsluitend schepper en drager van alle kuituur van het blanke ras op aarde verdwijnt en daarom, weten wij, dat wij overwinnaar zullen blijven. En zooals zich in den veldtocht teren het bolsjewisme reeds de'oostelyke he'ft van Europa duidelijk en bewust in het door het Rijk geleide front heeft ge schaard, zoo klopt .het lot thans aan het geweten van de Europeanen in het Westen. In de afweer van de Anglo- Amerikaansche aanvallen, zal Europa ontwaken en zich vereenigen in een zin rijke gemeenschap waarin elke Europee- sché natie haar plaats zal innemen op grond van haar kultureel vermogen, haar militaire sterkte en haar econo misch prestatievermogen voor deze Eu- ropeesche gemeenschap. Zeeland werd" geheel plattelandl Voor distributie-aangelegenheden werd Zeeland tot nu toe als platteland be schouwd, behalve Middelburg, Vlissin- gen Goes. Met ingang van de nieuwe bonnenperiode zullen echter ook in deze steden plattelandsbonnen' worden inge voerd, zoodat dan geheel Zeeland plat teland zal zijn. Besmettelijke ziektfent. In de week van 8 t/m 14 November 1942 kwamen er in ons land 1228 gevallen van besmette lijke ziekten voor, waarvan 761 gevallen van diphtherie. In Z e e 1 a n d was het totaal aantal gevallen 39; malaria: St Laurens en Middelburg 1; roodvonk: Goes en Vlis- singen 2; St Annaland, Eikerzee, Kerk- werve, Kruiningen, Stavenisse en Ter- neuzen 1; diphtherie: Middelburg 8, Ter- neuzen 6, O.- en W.-Souburg 5 en Cad- zand, Kloetinge, St Laurens, Oostkapet'e St Philipsland, Schoondyke, Vlissingen en Zierikzee elk 1 geval.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1