Controleert geregeld Uw electricitertsverbruik i DAGKALENDER ■Hl VRIJDAG 30 NOV. 19 43 57e JAARGANG No.' 44 Sowjet-afdeelingen bij Toeapse vernietigd - Dr Goebbels over den oorlog - Turijn gebombardeerd - Volmachten aan Laval. BINNENLAND Zon 4 Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes' en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentlën 12 cent per millimeter. Ingezon- den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine adverten,tiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11cent. Onder letter of ifiotto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) - B. P. DAVIDSE, Goes. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede In den sector Toeapse zijn deelen der vyandelyke strijdkrachten ingesloten envernietigd. Nieuwe, zware aanvallen der bolsjewisten ten Oosten van A1 a- gir werden- afgeslagen met bloedige verliezen voor de aanvallers. Troepen concentraties werden door artillerievuur en luchtaanvallen verstrooid. Gevechts- en slagvliegtuigen opereerden verder, in weerwil van het slechte weer, met goed gevolg tegen Sowjetbatterijen en spoor wegen. In S t a 1 in g r a d gevechten van stormtroepen. Aan het Don-front sloegen Roemeensche troepen verschei dene aanvallen af, waarbij Roemeensche luchtstrijdkrachten den vijand aanzien- \lijke verliezen toebrachten. Nieuwe ge vechten zijn hier aan den gang. Herhaalde nachtelijke aanvallen, op het visschersschiereiland door den vijand gedaan zijn afgeslagen. In de zware af- weergevechten der laatste dagen heeft zich een aan de Wolchow opereerend bataljon bergjagérs uit Berchtesgaden bijzonder onderscheiden. In dezen sector viel de vijand met negen bataljons infan terie, gesteund door pantserwagens, he vig artillerievuur en slagvliegtuigen een stelling aan, die verdedigd werd door troepenonderdeelen uit verscheidene Duitsche gouwen. Na verbitterde ge vechten op korten afstand, die ononder broken langer dan vier dagen in de dras sige loopgraafstellingen duurden, mis lukten alle aanvallen met zware verlie zen voor den vijand. In Cyrenaica hebben de Duitsch-Italiaansche troe- penzichverdervandenvijand vèrwyderd. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen plaatsten treffers op gepantserde vêrkenningswagens en au to's van allerlei aard. In den strijd tegen Britsche vlootstrijdkrachten ter hoogte van D e r n a werden een kruiser en een torpedojager bij luchtaanvallen zwaar getroffen. De Duitsche en de Italiaansche lucht macht hebben de havenwerken van B o n en gemotoriseerde vijandelijke strijdkrachten langs de kust van A 1 g e- rije en Tunis gebombardeerd. Bij een aanyal op een konvooi ter hoogte van Casablanca heeft een Duitsche duikboot een vijandelijk schip getorpedeerd. Bij aanvallen van de Britsche lucht macht op kustplaatsen in het bezette' gebied in het Westen heeft de Fransche bevolking zware verliezen geledén. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Italiaansch weermachtsbericht. „De bewegingen der Italiaansch--DÜit- sche troepen inCyrenaica geschiet den op regelmatige wijze. Op doeltreffen de wyze werd opgetreden tegen de actie der Britsche luchtmacht. Vier hurricanes werden door afweerbatterijen vernield. Voor de kust van Libye hebben Duitsche bommenwerpers herhaaldelijk een lichten kruiser en een torpedojager getroffen. InFransch N obrd-Af rika hebben afdeelingen vliegtuigen van de spil aanvallen gedaan op marcheerende vijandelijke strijdkrachten en op vlieg velden. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een aanval op T u r ij n gedaan. Er- worden aanzienlijke schade aan woonhuizen en eenige snel bedwon gen branden gemeld. Het aantal dooden onder de burgerbevolking bedraagt 24. het aantal gewonden 52. De houding der bevolking was kalm en gedisciplineerd." DR GÖBBELS OVER DEN LOOP VA1M DEN OORLOG. In een artikel van minister Dr Göbbels in „Das Reich? wijst hij op de groote ont wikkeling van den oorlog gedurende de laatste twee maanden en merkt hy op, dót er geen oorlog is, waarin de positieve factoren slechts voor de eene partij zijn en de negatieve: voor de andere. „Niets zou onjuister zyn dan te wil len aannemen, dat wij om zoo te zeggen volgens een natuurwet en zonder ons eigen toedoen moeten ovérwinnen. Over- Winnen zal altijd degeen, die de overwin ning het meest verdient krachtens zijn stoffelijke, psychische en geestelijke be reidheid". Het is zoo betoogt Dr Göbbels ver der voor onze Angelsaksische vijan den een klein kunstje een enkel succesje te behalen, als Zij aan de hemelsbreede fronten, die de. asmogendheden bezet houden, een plek van geringeren- weer stand uitzoeken en daar een strijdmacht verzamelen, die alleen al wegens haar numerieke overmacht aan menschen en materieel tot een zeker succes moet ge raken. Göbbels acht dit niet beslissend, maar vindt het veel belangrijker of de vijand kans ziet het front op een vitale plaats en dan voorgoed te doen bezwijken. „En dat noemen wij op goede gronden uitge sloten. Het front, waarin wij het vaste land van Europa omklemd houden, is on verbrekelijk. Dat de tegenstander aan de peripheric steeds weer invalspegingen ondernemen zal, kan men hem niet euvel duiden. Wat moest hij ook anders doen? Zijn pogingen tot vorming van een twee de front in Europa zijn overal mislukt. Zoo zal het in de toekomst gaan. LAVAL-KRIJGT NIEUWE VOLMACHTEN. v Officieel wordt te Vichy medegedeeld: „Met het oog op de buitengewone om standigheden heeft de maarschalk, die als staatshoofd de Fransche souvereini- teit en het voortbestaan van het vader land belichaamt, besloten aan het hoofd der regeering, Laval, volmachten te ge ven, die de regeeringschef noodig heeft om aan de moeilijkheden, die Frankrijk op het oogejiblik doormaakt, overal en zoo mogelijk het hoofd te bieden. De maarschalk verklaarde, dat hij on der alle omstandigheden de vaderlands liefde en den helderen blik van Laval 'heeft leeren waardeerén. Hij prees den moed, waarmede het hoofd dér regeering zijn verantwoordelijkheid op zich neemt. Het hobfd der regeering bedankte het staatshoofd voor het vertrouwen, dat hij in deze tragische uren jegens! hem tot uiting bracht en verzekerde hem van zijn voornemen, Frankrijk met volle toewij ding te dienen. Hij zeide te hopen, dat zijn pogingen, waarover hij jegens hem verantwoording zou afleggen, hem in staat zouden stollen het welzijn van het vaderland te waarborgen. Bepaald wordt, dat het hoofd der re geering alleen, door handteekening wet ten en decreten kan uitvaardigen, behal ve ter wijziging van de grondwet. Petain behoudt diverse rechten. VICHY. (Interinf.) Is Laval met dic tatoriale volmachten bekleed? Geens- zins. In het decreet wordt duidelijk ge zegd, dat de maarschalk zich het recht van uitvaardiging van grondwettelijke bepalingen voorbehoudt. Verder is La- val verantwoording verschuldigd aan den maarschalk voor de toepassing van de hem verleende volmachten. Aan Pê- tain is het recht gebleven over de strijd krachten te" beschikken, het recht ver dragen te sluiten en het recht met goed keuring van Kamer en Senaat den oor log te verklaren. De beteekenis van de aan Laval verleende volmachten is dus in hoofdzaak, dat hy voor het uitvaar- /- Bij onze vrijwilligers. Bij het landschap behooren ook kameelen. Onze mannen hebben zich al spoedig vertrouwd gemaakt met dit voor hen vreemdsoortige trek dier. SS PK Möblus-0 H-P H m digen van wetten, die geen grondwets wijziging inhouden, en van decreten, niet meer de handteekening van Pétain en vooral niet meer de goedkeuring der overige ministêrs noodig heeft. BERLIJN. (A.N.P.) In de Wilhelm- strasse werd geen antwoord gegeven op de vraag of Laval op grond van zijn volmachten onderhandelingen met de spil is begonnen. (D.N.B,) Maarschalk Pétain heeft voor de radio een korte toespraak ge houden tot de Franschen van het moe- I derland en van het koloniale rijk. In het belang van Frankrijk, aldus de maarschalk, heb ik de bevoegdheden van het hoofd der regeering, Laval, uit gebreid, teneinde hem in staat te stal len, in deze tragische oogenblikken, die Frankrijk doormaakt, de noodige maat regelen te nemen. Voor alle Franschen, zoo besloot Pé tain, bestaat er slechts één plicht: te. gehoorzamen en wel aan een regeering n.l. die aan welker hoofd ik dé eer heb te staan, en slechts aan een vaderland: Frankrijk. DE ECONOMISCHE BETEEKENIS VAN NOORD-AFRIKA. Noord-Afrika, aldus het Vaderland, is niet alleen een belangrijke strategische stelling in dezen wereldoorlog, maar te vens een zeer gewichtig element in den economisclïen strijd. Frankrijk had er zich in de laatste tientallen van jaren aan gewend groote'; hoeveelheden land bouwproducten uit zijn overzeesch gebied te impörteeren. Behalve wijn en graan werden er ook veelaardnootjes pin da's uit Noor'd"4frika geïmporteerd. Als de Engelsch-Ainerikaansche macht zich in Noord-Afrika zou kunnen hand haven, gaat het er dan ook vobr de Fransche .voedselvoorziening dus vrij somber uitzien. - Vooral de vetpositie wordt weer een heel stuk slechter. Op den duur zal men de productie van het eigen land wel voldoende kunnen opvoe ren, maar dat vraagt in ieder geval eeni ge jaren. Algerië is 2.2 millioen km2 groot en telt 7.2 millioen inwoners. Marokko, 415.000 km2 met 6.3 milli oen inwoners. Tunis is slechts 125.000 km2 met 2.6 millioen inwoners. Behalve graan en wijn exporteert N. Afrika ook veel ertsen. De mijnindustrie is daar in den laatsten tijd zeer sterk uitgebreid. Daarenboven levert het ge bied nog wat kwikzilver en wat koper. In Tunis heeft men een zeer belangrijke loodindustrie ontwikkelt. Zeer belangrijk zijn ook de phosfaat- groeven, zoowat een derde van de wereld productie komt uit het Noord-Afrikaan- sche gebied. Een zekere beteekenis heeft Marokko ook als producent van staalverbeterende metalen, welke een zoo groote rol spelen in de oorlogsindustrie. Bij alles wat Engeland reeds bezat in Afrika, moet men nu nog de, samen met de Amerikanen, beheerschte gebieden voegen, ook Belgisch Kongo is econo misch geheel in het Angel-Saksische sy steem ingevoegd. Abessinië en Itali aansch Somaliland niet minder. Mada gascar mag men daarbij niet vergeten. Er is al direct, naar de Europa-Kabel meldt, 10.000 ton graphiet naar Ameri ka verscheept, waar de oorlogsindustrie groote behoefte had aan dit metaal. Onder de huidige omstandigheden is Afrika ook nog-belangryk als doorvoer- land naar het. Nijbije Oosten. Er is niet alleen de spoorweg Kaapstad-Kaïro, maar ook een steeds belangrijker wor dende vliegroute dwars door aequatori- aal Afrika van, .iet WestenLeopoldville en Brazzavillen'aar Egypte. Van Egyp te uit krijgt men een spoorweg langs de Oostelijke kust van de Middellandsche Zee tot Constantinopel toe. Ziekengelduitkeering huispersoneel. De verplichte /ziekengeldverzekering voor het huispersoneel is 1 November 1.1. in werking getreden. Nu doet zich het geval voor, dat dienstboden op voor melden datum wegens ziekte arbeids ongeschikt waren. Waar van verzeke ring in den zin der ziektewet dan niet kan worden gesproken, bestaat in die gevallen geen aanspraak op ziekengeld uitkeering. Naar wij nu echter verne- meihebben sommige uitvoeringsorga nen der ziektewet besloten in dergelijke gevallen toch uitkeering te verstrekken, natuurlijk indien betrokken dienstboden op 1 November 1942 reeds in dienstbe trekking waren en zij uit anderen hoof de geen aanspraak op uitkeering kun nen maken. W. H. Vliegen 80 jaar. Het oud-Kamerlid W. H. Vliegen wordt vandaag 80 jaar. BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 28 Nov. 1942. 4 rants, brood of gebak. Vs rants, brood of gebak. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. Vb rants, vleesch of vl.w. 2 kg. aardappelen. 1 kg. aardappelen. 1% liter melk. 1% liter taptemelk. 1 rants, tabak. 22 Nov. t/m 59 A brood 59 A brood 59 beschuit 50 A vleesch 59 B vleesch 59 A aardapp. 59 B aardapp. 59 melk 59 taptemelk 59 tabak 1 Nov. tot en met 28 Nov. 1942. 417 algem. 1 kg suiker. 418 algem. 1 rants, jam. 419 algem. 125 gr. peulvruchten. 420 algem. 125 gr. havermout. 421 algem. 125 gr. gort. 422 algem. 125 gr. gemengd meel. 423 algem. 100 gr. vermicelli enz. 424 t/m 426 algem. 100 gr. kaas. 427 t/m 430 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-66, 4-67 res. 250 gr. rijst. 3-65, 4-65 res. 150 gr. cacao m. suiker. 1 Nov. tot en met 12 Dec. 1942. 56, 57 versn... 100 gr. chocolade. 58, 59 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 12 Nov. tot en met 23 Nov. 1942. 57 boterrants, boter. 12 Nov. tot en met 10 Jan. 1943. 59 boterrants, boter. Diverse artikelen. I Nov. '42 tot en met 9 Jan. '43. 03 petroleum2 liter petroleum. II Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst. 1 eenh. brand stoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04, 05 KF Brandstoffen, bon nen één eenheid le t/m 5e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthra- ciet). 1 tot en met'30 November 1942. 431 algem. 1 rants, eenheidszeep.. O Eenh.zeep 1 rants, eenheidszeep. 432 algem. 1 rants, waschpóeder.' O waschpóeder 1 rants, waschpóeder.. 0 toiletzeep 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling) 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De volgende -bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 21 Nov.: 58 brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk, tap temelk, R 10 tabak, cigaretten. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Maandag 30 Nov.412, 413 algem. (zeep), N-Eenheidszeep, Wasch póeder, Toiletzeep. De bonnen - waarvan de geldigheids- I duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt, met uitzondering van den bon voor vfëesch, vleeschwaren en aard appelen. Bonnen beteekenen voedselmits er geld is! Zorgt "voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. VRIJDAG 20 NOVEMBER. Het aangezicht des Meeren keert zich tegen hen, die het kwade doen, 1 Pstr. 3 12b. op onder 8.08 16.43 Maan op onder 16.10 5.02 22 November Volle maan. 1 December Laatste kwartier. HET LANGEMARCK-STUDIUM. Om tot het Langemarck-Studium te worden toegelaten, moet men aan be paalde normen, wat betreft verstand, ka rakter en lichamelijke toestand kunnen voldoen. Deze drie factoren geven bij den uitslag van de schifting den doorslag. De godsdienstige en politieke overtuiging van den candidaat spelen in zooverre een rol, dat zij 'niet in tegenspraak mogen zijn met de traditie en de doeleinden van het Langemarck-Studium. Iedere candidaat, die beseft, dat het Langensarck-Studium in deze jaren, waarin de Germaansche mensch worstelt om zijn godsdienst en zijn cultuur tegen de vernietigende machten van het kapi talisme en bolsjewisme te verdedigen, de Germaansche lotsverbondenheid ook hier in tot uitdrukking wil brengen, dat iedere jonge, begaafde arbeider uit Duitéchland, Nederland, Vlaanderen, Noorwegen en Denemarken de kans krijgt zijn kennen en kunnen tot aller welzijn te ontwikke len, zal in het bovenstaande een voldoen de verklaring vinden voor de onzekerhe d die er bij hem op dit punt zou kunnen heerschen. Wij wonen in een gebied van de Noord zee tot de Weichsel, dat klein is in ver gelijking met de levensruimten, die an dere volken en andere rassen ter beschik king staan. Uit het diepste van ons in nerlijk' hebben wij ondanks dat de krach ten gèput, ons door scheppingsdrang, plichtsbesef, arbeidslust, sociaal gevoel en trouw aan ons volk, een samenleving, een cultuur te scheppen, die het hoogste laat zien, wat ooit ter wereld werd be reikt. Ons aller lot hangt daarvan af, of wij in deze jaren gezamenlijk het onheil kunnen afweren, dat ons bedreigt. In de ze enorme krachtsontplooiing, die van ons Verlangd wordt, is het Langemarck- Studium slechts een klein onderdeel. Geweldig is zijn waarde echter, wan neer wij beseffen, welke ongekende krachten er in ons volk schuilen en wel ke- mogelijkheden het Langemarck-Stu dium biedt om deze productief te maken- Elke mannelijke jönge Nederlander tusschen 1622 jaar heeft thans gele genheid, hieraan mede te werken. Zijn eigen geluk en dat van zijn volk hangen er van af. Meldt u aan bij het Langemarck-Stu dium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. TIJDENS VERDUISTERING KOFFERS GESTOLEN. Vijfjaar1 tuchthuisstraf. 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Voor het Duitsche Obergerichf heeft onlangs te rechtgestaan de 20-jarige Karei Willem Verasdonk uit 's-Gravenhage, die in een aantal gevallen koffers en andere ba gage uit treinen .op het station Staats spoor te 's-Gravenhage had ontvreemd. Daarbij heeft hij gebruik gemaakt van de verduistering in de treinen en op het station, waardoor hij zyn buit gemakke lijker ih veiligheid kon brengen. Op deze wijze vielen hem goederen van allerlei aard, kleedingstukken, levensmiddelen en andere voorwerpen van waarde in handen. Na aankomst te Den Haag inspecteert de nieuwe Stabchef der N.S.K.K. E. Krauss, de opgestelde eereformaties der Hitlerjugend. *- Tweede van links, General- kommissar Schmidt; geheel links de commandant der W. A., Mr Zond er-an. ,1 Stapf-Borrius-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1