Jarenlang hevige rheumatiek. 192 middelburgers uit de historie. FEUILLETON. gebroken trots. „Heb je de advertentie van Noordam het darinkdelven. „Vindt u, flat ik solliciteeren moet?" vraagt Lasterie, (Woedt vervolgd.) UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART RECHTSZAKEN van bestand voor het bedrijfschap voor zuivel: J. Anema te LeeuwardenP. R. Douwes te 's-Gravenhage, S. Hepkema te Leeuwarden, J. W. F, Hettema te Helmond, W. Heusdens te Gouda, T. J, Huisman te 's-Gravenhage, S. Nijholt te Leeuwarden, J. G. Veeipng te Wezep, T. Wassenaar te Zutphen, F. van Woer den te 's-Gravenhage, A. van Zytveld te Maartensdijk. Overdracht bevoegdheden bedrijfa- vereenigingen aan het N.A.F. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de bevoegdheden, welke in de sta tuten en reglementen eener overeenkom stig de bepalingen der ziektewet en der kinderbijslagwet erkende bedr|jfsveree- niging, zooals die statuten en reglemen ten luidden op 10 Augustus 1941, waren toegekend aan organisaties van werk- g2vers, met ingang van 18 November j.l. op het Nederlandsche Arbeidsfront zijn overgegaan. Nu kan ik weer loopen. De Heer C. C. te B. schrijft, dd. X9-ll-'40i Jarenlang leed ik aan hevige rheumatiek. Soms kon ik heelemaal niet meer loopen en dikwijls alleen met be hulp van een stok. Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. ïrineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. (Vervolg.) Schorer, Mr Willem. Geb. 1716. Overl. 6 Dec. 1800 als President van den Edelen Hove en Leenhove van Vlaan deren. Schorer, Mr Jacob Hendrik. Geb. 5 Febr. 1760. Overl. 19 'Jan. 1822 als oud-gouverneur van Zeeland, na ook als burgemeester van zijn geboorteplaats en als Staatsraad in buitengewonen dienst, tijdens het bewind van Koning Lodewijk, belangrijke diensten aan stad, gewest en land bewezen te hebben. Scotte, Apollonius. Een zee vaarder uit het begin der 17e eeuw. Scotte, Jacob. Was in 1612'raad in zijn geboortestad, vervolgens schepen en meermalen burgemeester.Hij behoor de tot de 6 leden der Staten-Generaal, die op zich namen om Oldenbarneveldt, de Groot en Hoogerbeets te vatten, On der welker rechters zij ook optraden. H|j ging als gezant naar Engeland om over de zaken van Bohemen te handelen, bij welke gelegenheid Jacobus I hem tot ridder' sloeg. Na den dood van Prins Maurits was hij de eerste in de commis sie, om wegens Zeeland het stadhouder schap aan Frederik Hendrik op te dra gen. Hij overleed vermoedelijk in 1641. Scotte, Apollonius. Overl. 1 Nov,. 1639 als Pensionaris zijner geboor teplaats en Raadsheer in den Hoogen Raad. H|j hield briefwisseling met vele geleerden over allerlei wetenschappelijke onderwerpen. In 1599 ondernam h|j met A. Walaeus een buitenlandsche reis H|j stond in vriendschap met Hugo de Groot, die een loflied maakte op de door Scotte in Ltatijnsche verzen vertaalde Ecclesias- tis 'of Prediker van Salomo, en die een gedichtje van hem op den dood" van z|jn zoontje in zijn Poëmata opnam. P. C. Hooft stuurde hem, vóór de uit gave, z|jne Nederl. Historiën b|j stukken toe, om daarover zijn oordeel te verne men. Schrjjver, Remigius. Overl. 11 door H. Kingmans. 2.). - o Eenmaal zóóver was er de vraag: wél ke taal? Duitsch of(fengeIsch? Daarin gaf Verveld hem géén raad. „Kun1 je zelf het best beoordeelen". De Gordiaansche knoop was doorgehakt en toen stond zelfs het hoofd verbaasd: hij nam beide talen tegel|jk. Dat gaf wat afwisseling. Goeie morge. Nu een kleine twee jaar blokt Lasterie Duitsch en Engelseh. De studie vlot goed, maar het zal nog wel even duren, alvorens h|j examen kan doen. Hij wil voor beidé taalacten tegelijk opgaan. Twee kansen voor één. Verveld is bepaald benieuwd naar dit experiment. Maar nu „Ik dacht wel, dat je er zou z|jn, Las terie. Goeie morge". „Morge, mijnheer". Verveld haalt een courant uit zijn zak. „Gisteravond rtevig aan het vossen ge weest of toch de courant nog gelezen?" „De courant houd ik geregeld b|j, mijn heer". gelesea?" Febr, 1681. Was organist en muziek meester te Middelburg. De „Uytbreyding over het bouck der Psalmen" van M. van Westhuyse stelde h|j op muziek voor 3 stemmen. Somer, Jan. Een zeevaarder uit het midden der 17e eeuw, naar wien de So mereilanden hun naam ontvingen. Spiegel, Laurens Pieter van der. Geb. 19 Jan. 1737. Overl. te Lin- gen in 1800, na de laatste Raadspen sionaris van de Republiek der Vereen. Nederlanden te zijn geweest. Steengracht, Johan. Geb. 1632. Overl. 30 Jan. 1705 als secretaris van den Raad ter Admiraliteit van Zeeland. Van zijn ervarenheid in godgeleerde we tenschappen gaf hij blijk, o.a. door de uitgave van zijnSchat uit oud of nieuw of uitlegging des briefs Pauli aan de Galaten, Middelb. 1673, in 2 deelen, la ter vermeerderd herdrukt te Enkhuizen. Het werk werd door C. Vetringa Sr. bij zonder aangeprezen. Hij zeide o.a. dat het werk bijzonder strekte tot verster king van de ware leer der zaligheid. Swaef, Johannes de. Was in de le helft der 17e eeuw onderwijzer in zijn geboorteplaats en maakte zich bekend door eenige vertaalde werkjes en eenige dichtstukjes. Hij was de schrijver van een der eerste opvoedkundige werken die in ons vaderland verschenen zijn. De titel luidde: „De geestelijke queeckerij van de jonge planten des Heeren, opdat zij mochten worden boomen der gereeh- tigheyt", Amsterdam 1621. De 2e druk verscheen te Middelburg 1740. Swaef, Samuel de. Broeder' van voorgaande. Eveneens onderwijzer te Middelburg. Was tevens graveur, schoonschrijver en drukker, later Fransch en Duitsch schoolmeester te Bergen op Zoom. Teellinck, Maximiliaan. Geb. 26 April 1602. Overl. 26 Nov. 1653 als predikant te Middelburg, zijn geboorte plaats. Hij was achtereenvolgens predi kant te Vlissingen, te Zierikzee en daar na te Middelburg. In 1648 schreef hij een „Vredepredicatie voor de Vrije Neder landers". Kras was zijn geschrift: „Grondig bewijs dat het een Chr. Magis traat ongeoorloft is, de paepsche super stitiën en afgoderyen toe te laten", enz. Vondel beschouwde hem als bijzonder onverdraagzaam en hekelde hem in 2 zijner hekeldichten. Teellinck, Johannes. Broeder van voorgaande. Overl. m 1663 als pre dikant te Leeuwarden, enkele weken na dat h|j aldaar zijn intrede had gedaan. Hij was tevoren predikant te Wemel- dinge, te Vlissingen, te Utrecht en te Kampen. Te Kampen nam hij alle Zon dagen vrijwillig een preekbeurt op zich in het gehucht Brunnipe, dicht bij de stad, door visschers bewoond, welke dit zoo dankbaar erkenden, dat zij aan zijn dochter, te Amsterdam met den koopman Le Grand getrouwd, alle maan den een geschenk van visch bezorgden, zoo lang zij leefde. (Wordt vervolgd.) Gedurende den afgeloopen zomer en ook nog dit najaar hebben zeer veel Zeeuwen zich bezig gehouden met het zoogenaamde darinkdelven (d.i. veendel ven) met het doel zich op deze wijze wat extra brandstof te verschaffen. Het is een echt oorlogsverschijnsel, want ook gedurende den oorlog 1914 1918 kwam het veelvuldig voor. In 1917 en 1918 nog wel meer dan thans. Daar voor in aanmerking komende perceelen grond werden toen gekocht, ontdaan van de bovenste laag korenaarde, waaronder 'n dikke veenlaag zat, en uitgegraven. De veenkluiten werden daarna gedroogd en verkocht. Na afgraving bracht men de korenaarde weer op het perceel bouw- of weiland, doch het behoeft geen be toog, dat hierdoor de waarde zeer was achteruitgegaan. Dit jaar is vooral geprofiteerd in stre ken, waar veel delfwerk voorkwam, in het bijzonder bjj ruilverkaveling, waarbij geheel nieuwe watergangen worden ge graven. Jong en oud bracht met kruiwa gen of ander voertuig een kostbaar vrachtje naar huis. We hebben hier te doen met een zeer oud bedrijf. Dr Beekman vertelt er in Scherp k|jkt Verveld hem aan. En dan weet hij genoeg. „Inderdaad, mijnheer". „En „Wat bedoelt u met: en?" „Van plan om te solliciteeren?" vraagt Verveld schalks. „Zóó ver ben ik nog lang niet. Ik heb er wel aan gedacht en er thuis even over gepraat, maar „Wat: maar?" „Ik weet het niet, ik „Ik weet niet? Dat moet je al lang weten. Jé solliciteert natuurlijk!" De courant bevatfcei gisteravond een advertentie van het bestuur der Christe lijke school te Noordam, een dorp op de grens van Utrecht en Gelderland, een flink dorp. Men is daar wat van plan. De lagere school zal worden uitgebreid tot een Mulo. En voor die in te richten Mulo is nog een leerkracht noodig: hoofdacte en Fransch vereischt, andere taalacten strekken tot aanbeveling; brieven zoo spoedig mogelijk te richten aan den se cretaris: J. Piecardt te Noordam. Onmiddellijk heeft die annonce hem gepakt en vastgehouden: dat is iets voor hem: een Muloschool op een flink dorp. Maar z|jn standaardwerk over ons polderland het een en ander van. In zeer oude tjjden strekte het groote laagveen in de kustlanden der Noordzee zich uit van Noord-Frankrjjk tot in Oost friesland, dus ook in Zeeland. Heden ten dage vindt men dat veen nog met zjjn bovenkant in 't algemeen iets beneden laagwater gelegen (in Walcheren iets daarboven) en tot een gemiddelde dikte van 1.5 2 M. eeuw te niet door den aanvoer van t grof zout uit Spanje en Portugal. De "overblijfselen van de gebruikte zelasch vindt men nog op sommige plaatsende i nu opgeruimde zelke-heuvels buiten Zie rikzee, de Keethil, heuvel waarop ke ten te St. Maartensdijk, te Steenber gen enz. Damnat Denk erom, flat Uw tefnt cm het oogenblik sterker dan ooit wordi bedreigd door vitamine F-gebrekl Wacht niet, tot ook Uw huid hel Blachtoffer wordt van „avitaminose^ Pas dagelijks Dobbelman's Castella crèmes toe, de schoonheidscrêmes met hun rijkdom aan vitamine F. Zóó her wint een verwaarloosde teint zjjn frisch- beid. Zoo blijft een jonge huid VITAMINE «F* CRÈMES risen, jongj Op veel plaatsen is dit veen gedeelte lijk of geheel weggeslagen, niet alleen op de plaats waar wij nu breede en diepe zeeboezems vinden, waar die vroeger niet bestonden, doch ook op tal van andere plaatsen, waar een krachtige beweging van het water het veen opruimde, vóór dat het beschermd werd en dus niet be houden bleef door zand- en kleineerslag. Vandaar dat het voornamelijk in de jon gere gedeelten veelal verdwenen is, bv. in Noord-Beveland, waar het-na den onder gang van het oude eiland in 1530 en 1532 werd opgeruimd en in de herdijkingen die in 1598 aanvingen tot op onzen tijd weinig of niet is weer te vinden. Maar ook de mensch heeft tot de op ruiming van het veen meegewerkt, waferdoor het bovenvlak mede werd verlaagd. Het veen werd namelijk af gegraven om brandstof te verkrijgen en om er zout uit te halen. Dit uitgraven noemde men in 't algemeen moeren, in Zeeland veelal darinkdelven of ook wel cornekoten of cornecotengraven als het diende voor de zout- of zeinering. /Nadat het veen was uitgestoken, werd het aan stapels gelegd om in wind en zon te drogen en er brandbare turf, van te maken. Om er zout uit te maken werd de turf verbrand tot asch (zel asch) en deze waarschijnlijk met zee water vermengd tot een vloeistof (zei), waaruit men in groote pannen binnen houten loodsen of keeten zout stookte, dat dan in kristallen op den bodem der pannen neersloeg. Vandaar heette dit bedrijf ook zei nering of pannering; z|j die het uit oefenden werden ook wel panneman nen genaamd. Deze tak van nijverheid werd vooral gedreven te Zierikzee, Tho- len en Reimerswaal; zij ging in de 15e „Wel wis en drie. En je maakt veel kans ook. In dé eerste plaats: je bezit precies, wat gevraagd wordt. Tweedens: je haalt tegeljjk of in élk geval na elkaar Duitsch en Engelseh. Derdens: een mooi dorp, je bent nu eenmaal plattelandsch aangelegd, het is ook niet ver van een stad. Vierdens: je bent er geknipt voor. Vijfdens: je maakt in elk geval kans, want ik ken het hoofd Ellenboom heel goed, zoodat ik ook een duit in het zakje kan doen, al geeft dat niet den doorslag en tenslotte: Ellenboom loopt naar de zestig, hij zal negen en vijftig zijn, over enkele jaren verdwijnt hij en je hebt de kans er hoofd' te worden, dat ligt aan joii". Lasterie schatert opeens: die komieke Verveld kijkt jaren vooruit! „'tls niet zoo belachelijk", zegt die kort. „Ik weet wel, dat we niet in de toe komst kunnen zien, dat onze plannen en voornemens vaak doorkruisd worden door omstandigheden, die we niet voor zien hebben. Tenslotte bepalen wij niet onzen levensweg, gelukkig niet. Maar dat neemt niet weg, dat we over een en an der mogen denken en praten. Naar mijn meening moet je solliciteeren. 'kWil je niet weg hebben, integendeel, maar ik clenk aan je toekomst". WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 20 Nov. 1942. 's Morgens tot 8.08 u. 's Avonds van 16.43 u. Commandant der W.A. naar Brabant en Zeeland. Gisteren is de commandant der W.A., Mr A. J. Zondervan, in gezelschap van den vormingsleider der W.A., banleider J. J. van der Hout, een vijfdaagsCh be zoek aan Noord-Brabant en Zeeland be gonnen ter inspectie van de W.A. in de^ provincies. Op het programma staan bij eenkomsten in Middelburg, Zierikzee, Goes, Roosendaal en Eindhoven, terwijl onder meer bezoeken zullen worden af gelegd bij familieleden der gesneuvelde aationaalrsocialisten. Vlissingen. Drie puinruimers, die na afloop van hun werk houten binnendeuren weghaalden teneinde deze te verkoopen, z|jn door de politie aangehouden. Te gen hen is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de deuren in beslag konden wor den genomen. Goes. Chr1. Meisjesvereertigingert. Dinsdag middag kwamen de Chr. meisjesvereeni- gingen van Goes en omstreken samen voor een ring vergadering in het kerkge bouw der Vrij Evang. Gemeente te Goes, onder leiding van de presidente, mevr. C. v. d. Waa-van Hoeken. Deze begon met een liturgie en sprak een welkomstwoord, waarna mevr. J. E. Korevaar-Stolk een Bijbeloverdenking hield over Lucas" 11:1, Waarin spr. de meisjes wees op den ernst van het ge bed. Hierna volgde een declamatie van de vereeniging Biezelinge. Vervolgens verkreeg mej. Aalbers, se:- cretaresse van 't Verbond het woord om te spreken over het onderwerp: „Gij en ik". Gewezen werd hoe de gemeenschap onder de meisjes moet gezocht worden en getracht iets voor elkaar te zijn. Na de pauze volgde improvisatie van de ver. Kloetinge en zang door een der meisjes van Wolfaartsdijk. De presidente bedankte allen, die mee gewerkt hadden aan het welslagen van dezen middag, waarna mej. Aalbers deze leerzame middag met dankgebed sloot. Zilveren jubileum N.C.G.O.V. He den 19 Nov. is het 25 jaar geleden, dat op initiatief van dhr P. A. Gillissen Sr., een plaatselijke afdeeling van de N. C. G. O. V. werd opgericht. Dit feit werd Dins dagavond herdacht in de bovenzaal van „De Prins van Oranje", Deze vergade ring droeg een feestelijk karakter en was goed bezocht door leden, donateurs en afgevaardigden van zustervereenigingen. De voorzitter, dhr L. L. Overgaauw, sprak het openingswoord, terwijl de se cretaris een Overzicht gaf van de 25 ja ren van arbeid door de vereeniging ver richt, «waarin wijlen Ds Homburg een groot aandeel heeft gehad. Afgevaardigden van zustervereenigin gen brachten hun felicitaties over, even zoo Ds W. Reus, namens het district, die tevens nog een propaganda-woord sprak over „Gevaarlijke stilte". Een dubbel kwartet onder leiding van J. Kousema ker, bracht eenige zangnummers ten ge- hoore. De bijeenkomst werd afgewisseld door muziek (orgel en viool) van de heeren Gillissen en Everse, declamatie van dhr Rem|jnse en orgelmuziek van dhr Vos. Ds Reus sloot de Vergadering met dankgebed. J. 'F. H. B. deed bij de politie aan gifte van diefstal van zijn fiets, welke hij voor een winkel in de L. Kerkstraat had neergezet, terwijl J. A. S. aangifte deed van vermissing van zijn, handkoffer van het perron. Mej. A. C. V. werd geverbaliseerd wegens het niet kunnen toonen van het persoonsbewijs. Voor 't slapen gaan. 't Is goed in 't eigen hart te k|jken Nog even, voor het slapen gaan, Of ik van dageraad tot avond Geen enkel hart heb zeer gedaan. Of ik geen oogen heb doen schreien, Geen weemoed op een wezen lei. Of ik aan liefdelooze menschen Een woordeke van liefde zei. En vind ik in het huis mijns harten Dat ik een droefenis genas, Dat ik mijn armen heb gewonden Rondom een hoofd, dat eenzaam was... Dan voel ik op m|jn jonge lippen Deez' goedheid lijk een avondzoen, 's Is goed in 't eigen hart te k|jken En zoo zijn oogen toe te doen. ALICE NAHON. NEDER1AND 21 en 23 NOVEMBER Tholen en St.-Philipsland. Tholenl Op de te Bergen op Zoom ge houden tentoonstelling van konijnen be haalde onze stadgenoot, de heer J. A. v. Zetten met Gr. chincilla's jonge voedster in een klasse van 17 dieren een le Z.G. prijs en met j. ram een 4e en met een oude voedster een 2e prijs. Na een diensttijd van 35 jaar heeft dhr S. de Korte Mz. tegen 1 Dec. a.s. ontslag genomen als telegrambesteller bij de posterijen alhier. Roofmoord. In den vooravond van Donderdag 19 Februari werd onder Voor burg een roofmoord bedreven. De onge veer 60-jarige typograaf C. van der Leek, die van Den Haag op weg naar zijn woning te Voorburg was, werd op dat tijdstip aangesproken door een man van circa 40 jaar, die geld vroeg of eischte. De aangesprokene, die zich be dreigd achttei, gaf wat hij bij zich had, een portemonnaie met enkele zilverbons, doch daarmee nam de aanrander geen genoegen. Een korte worsteling tusschen de beide mannen volgde, waarb|j de aan rander een slagersmes, dat hij bij zich droeg, voor den dag haalde en daarmee den typograaf in den bovenrug een steek toediende, die het lichaam doorboorde en kort daarop den dood van het slachtof fer tengevolge had. De dader werd spoedig achterhaald en Dinsdag had hij de 39-jarige los werk man P. Louwenaar zich vbor de Haag- sche rechtbank te verantwoorden wegens doodslag, subs, diefstal met geweldple ging- De Officier van Justitie eischte op grond van art. 288 W. v. Str. (doodslag) de maximumstraf van 20 jaar gev. straf. - Plaatsvervangende voedselcommis- Saris eigende zich f 12.500 toe.. De 34-ja rige oud-plaatsvervangend voedselcom- i missaris van de provincie Utrecht, S. T., had zich in Januari 1940 een bedrag van f12.500 toegeëigend, dat in de kas van den voedseicommissaris behoorde. De officier van justitie had in verband met de straf van 1 jaar, welke verdachte reeds had gehad van de Duitsche recht bank, 3 maanden geëischt. Thans is h|j veroordeeld tot f 1000 subs. 4 maanden hechtenis. In tegenwoordigheid van vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten is in'het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Herlevend Nederland" Zaterdag officieel geopend. Max Blokzijl heet de genoodigden welkom en geeft een uiteenzetting van het doel der tentoonstelling. Polygoon-Sagers-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2