Controleért geregeld Uw electriciteitsverbrulk DAGKALENDER DONDERDAG 19 NOV, 1942 57e JAARGANG No, 43 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Gezinsvoogdij en jeugdwerkkampen. BINNENLAND Sowjet-geveohtsgroep bij Toeapse vernietigd - Haven werken van Böne gebombardeerd - Rede van dr Goebbels De gedeeltelijke mobilisatie In Spanje - V. S. bezetten Fransohe Antillen - De toestand In Frankrijk. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. By kantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DB LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. De kinderwetten van 1905 brachten een belangrijke verbetering ten opzichte van de minderjarigen, die zich aan mis-, drijven hadden schuldig gemaakt en te gen wie dus maatregelen genomen moesten worden. Speciale kinderstraf- fen werden ingevoerd, tuchtscholen en opvoedingsgestichten kwamen tot stand of ondergingen een verandering, terwijl ouders, die hun plichten tegenover hun kinderen ernstig -verwaarloosden, kon den ontzet worden uit de ouderlijke macht. Later is als tusschenmaatregel daarbij gekomen het instituut van de gezinsvoogdij, waardoor minderjarigen, die met zedelijken of lichamelyken on dergang bedreigd worden door den kin derrechter onder toezicht van een ge zinsvoogd,(es) gesteld kunnen worden. Voor kinderen van ontaarde ouders kan op deze wijze iets gedaan worden, dat met Gods hulp voor hen redding kan beteekenen. Natuurlijk staat zulks een gezins voogd, aan wiens karakter, sociaal ge voel, takt en liefde hooge eischen ge steld worden, voor een zware taak. Soms heeft de meest toegewijde arbeid van den gezinsvoogd echter geen resultaat en blijkt het noodig hét kind uit het ge zinsverband los te maken en het elders te plaatsen, b.v. in een ander gezin of in een inrichting. Helaas zitten bijna, alle gestichten thans stampvol. Sedert korten tijd is het evenwel mogelijk geworden dergelijke jongens in jeugdkampen die uitgaan van het Departement van Sociale Zaken onder te brengen. Enkele van deze kam pen zijn reeds begonnen en andere zijn in aanbouw. Hier worden niet de .jongens uit nette gezinnen, die eens een keer gestruikeld zijn ondergebracht. Ook niet de geraffi neerde booswichten, die in de tucht school thuis behooren, maar jongens, die b.v. te lamlendig zijn om te werken, djie verzot zijn op cigaret, ijsco, bioscoop of kroeg en daarom verboden dingen heb ben gedaan en die dikwijls met hun ouders overhoop liggen. Zulke jongens leeren in zoo'n kamp werken, gehoor zamen aan strenge tucht, en sociaal denken en voelen. Na in zulk een kamp een half jaar vertoefd te hebben, gaan ze naar een vakkamp om een vak te leeren. Zoo wordt getracht van deze jongens bruik bare menschen in de maatschappij te maken. Wij spreken tenslotte de hoop uit, dat ook. aan de godsdienstige verzorging volle aandacht zal worden geschonken. Immers bij elke opvoeding en zeker ook waar het gederailleerde jongens betreft is het Woord van God onmisbaar. Ook deze jongelingen moet het worden bij gebracht, dat zij alleen hun pad zuiver kunnen houden, als Gods Woord hun tot een lamp voor den voet is. Aanvulling- van turfcokes. De secretaris-generaal van het Depar tement van Waterstaat maakt bekend, dat aan houders van anthraeiet-gas- generatoren, wier brandstoftoewijzing voor de maand November een verminde ring heeft ondergaan, een aanvulling van turfcokes kan worden verstrekt, voor menging met anthraciet. De anthraciet-gasgeneratorhouders kunnen zich voor deze aanvulling tot den rijksinspecteur van het verkeer wenden onder wien zij ressoreeren. Slachtoffers geschut uit Engelsche vliegtuigen. Door blindelings beschieten met boord- wapens uit Engelsche vliegtuigen zijn Dinsdag twee Nederlanders gedood, zeven andere gevaarlijk, rësp. licht ge wond. Een woonhuis werd zwaar be schadigd. Evacuatie en! huisdieren. De Ned. Ver. tot bescherming van die ren richt zich tot hen, die moeten evacu- eeren, met de mededeeling, dat van over heidswege is toegestaan huisdieren mede te nemen. De poes kan het veiligst vervoerd wor den in een stevig mandje, óp den bodem een dubbelgevouwen kleedje en met goed sluitend deksel, waarin eenige ventilatie moet zijn. Een groote hond loopt in den regel gemakkelijk mee, een kleine hond kan evenals de poes ih een mand worden ge daan, of op den arm worden gedragen. Vogels neemt men het best in een afge dekte kooi mede. Konijnen en'geiten kunnen zoo noodig van tei voren bij anderen worden onder gebracht; dit geldt ook voor visschen in aquaria. Met het pijnloos afmaken der dieren Wachte men tot het uiterste. Voor het geval men de dieren niet kan meenemen, of elders onderbrengen, raad plege men de Ned. Ver. tot bescherming van dieren. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het bergterreln ten Noord Oosten van Toeapse werd een kleine Inge sloten vijandelijk© gevechtsgroep na mis lukte doorbraakpogingen vernietigd. Koemeensehe troepen wierpen de Sov jettroepen in het gebied van A 1 a g i r in het gebergte terug. Duitsche pantser wagens sloegen hevige vijandelijke aan vallen af en vernietigden op een andere plaats een vijandelijke troepenmacht in een voorpoststelling. Meer dan 300 ge vangenen werden gemaakt en veel buit behaald. In de Kaspische Zee bracht de luchtmacht drie schepen, waaronder een tankschip, tot zinken. i Het Afrika-pantserkorps leverde ach terhoedegevechten tegen de vijandelijke pantserafdeelingen en vernietigde een aantal verkenningspantserwagens. Haveninstallaties en brandstofopslag plaatsen in B 6 n e en het vliegveld Mai- son Blanche bij A 1 g i e r s werden we derom gebombardeerd. In luchtgevechten aan de Tunesische en Lybische kusten verloor de vijand vijf vliegtuigen; drie eigefi vliegtuigen wor den vermist. Afzonderlijk opereerende vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht het Duitsche en Deen- sche kustgebied binnen. Bij een aanval van vijandelijke bommenwerpers op een stad aan de Fransohe Atlantische kust. leeid de bevolking verliezen. Nacht jagers schoten één, artillerie der marine twee Britsche bommenwerpers neer. i Italiaansch weermachtsbericht. Bij gevechten met gepantserde troepen in het gebied ten Westen van D e r n a zijn eenige vijandelijke pantserwagens vernield. De bedrijvigheid in de lucht werd aan weerskanten door slecht weer beperkt. Een Curtiss-toestel werd neer geschoten. t Aan dë A 1 g e r ij n s c h e kust lever den Duitsche jagers gevechten met vij andelijke vliegtuigen, waarvan er vijf werden neergeschoten. REDE VAN Dr GOEBBELS. De Duitsche minister van propaganda, Dr Goebbels, heeft bij zijn bezoek aan de door de Engelsche luchtaanvallen geteis terde stad Duisburg het woord gevoerd te Wuppertal, waarbij hij de bevolking warme hulde bracht voor haar voor beeldige houding tijdens en na de ter- reuraanvallen der Britten. Hier is, aldus Goebbels, een geestelijke Westwall van Duitsche strijdvaardigheid opgericht;. De minister sprak vervolgens over de oorlogsgebeurtenissen. De oorlog in de Sovjet-Unie heeft in de laatste maanden waarlyk beslissende qverwinningen opge leverd. Het gebied, dat de vereischte grondstoffen moet leveren is voor het grootste deel'reeds in Duitsche handen. Men kan thans wel verklaren, dat de bolsjewisten bedenkelijk dichter het sta dium van uitputting zijn genaderd. Noord-Afrika hadden de Engelschen uitverkoren als het doel van een massa- len aanval, gepaard gaande met een overmacht aan menschen en materiaal. Daar zy, zooals de volkomen mislukte onderneming van Dieppe heeft aange toond, niet by machte zyn een invasie te ondernemen op het Europeesche vaste land, en daarmede het tweede front op te richten, hebben zij zich een plek van geringeren tegenstand uitgezocht, om hier in de lange reeks hunner onafgebro ken nederlagen en aftochten althans den schijn van een militair beslissend resul taat te wekken. Ook de Amerikaansche actie tégen Fransch Noord-Afrika ligt in de groote lijn van dit streven. Beide vormen slechts het bewijs, dat de vijandelijke mogendheden noch de kracht noch den moed bezitten, om de asmegendheden in haar vitale militaire stellingen aan te vallen. Een door de omstandigheden veroorzaakte aftocht in Noord-Afrika, hoe betreurenswaardig op zich zelf ook, vormt geen zoodanige ver andering van den algemeenen toestand, dat daarmede een beslissing gebracht wordt in den oorlog. De slag op de wereldzeeën gaat on verbiddelijk voort: in September werd meer dan een millioen ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. De luchtoorlog tegen de burgerbevol king noemde Dr Goebbels voorts een be wijs van de hopelooze positie der gealli eerde mogendheden en hij herhaalde, wat de Führer te dezen aanzien reeds heeft opgemerkt, n.l. dat Engeland een vergel- dingsantwoord zal krygen, waarvan het zich geen voorstelling kan vormen. Duitschland strijdt van de eene over winning tot aan de andere door tot aan de eindoverwinning. Deze is slechts een kwestie van tijd. Het Duitsche volk is vastbesloten om alle .huidige kleine schommelingen van den krijgskans en wisselvalligheden van den toestand, die nu eenmaal met eiken oorlog verbonden zijn, te boven fe komen en alle krachten te vereenigen voor den beslissenden slag tegen de vijandelijke mogendheden op alle oorlogsterreinen. De zin van den oorlog is deze: het is een heilige oorlog om ruimte en eigen grond. Het -is een oorlog om de uitbrei ding van onze volkskracht en daarmede om de mogelijkheid eener ontplooiing van onze nationale energieën. Van den Führer tot den laatsten werk man, boer en grenadier, zoo besloot Dr Goebbels zijn rede, is thans de geheele natie vervuld van een heilig fanatisme om te werken, te vechten en te overwin nen. De militaire toestand in Tunis. De correspondent van de „N.R.Crt." te Berlijn bericht, dat het contingent van troepen in Tunis dagelijks wordt uitgebreid, hetgeen vooral mogelijk is door den kopten aanvoerweg vanuit Zuid-Sicilië. In het Noorden van Tuner sië rukt een deel der Angelsaksische legers op in de richting van Bizerte en Tunis. Ofschoon goede opmarschwegen en een spoorweg aanwezig zijn, zijij de Anglo-Amerikanen nog steeds niet in contact gekomen met de troepen van de spil. S.P.T, meldt voorts aan de „N.R.Crt." uit Berlijn, dat daar in wel ingelichte kringen verluidt, dat troepen van de spil de havenstad Bizerte in Tunis hebben bézet. V.S. bezetten Fransche Antillen. Op de Fransche Antillen zijn Ameri- kaansche troepen geland, aldus meldt „Svenska Dagbladet" (volgens een in de „Köln. Ztg." vermeld D.N.B.-bericht). De Fransche Antillen omvatten Mar- l tinique, Guadeloupe, St. Barthélemy en de helft van St. Martin de andere helft van laatst genoemd eiland is N e- derlandsch. Martinique is het voor- naamste eiland, waar een deel van den Franschen goudvoorraad wasr opgesla gen. Voorts lagen er het eenige Fran sche vliegkampschip de „Béarn" en en kele andere eenheden. Een aantal door de Vereenigde Staten geleverde vlieg tuigen bleef na Frankrijks capitulatie eveneens op het eiland. Volmachten voor Laval. VICHY. (D.N.B.) Naar officieel wordt bekend gemaakt, heeft het staatshoofd maarschalk Pétam, met het oog op de heerschende buitengewone omstandig heden besloten aan het hoofd der re geering, Laval, de volmachten te ver strekken, noodig om te allen tijde en overal maatregelen te nemen. De nieuwe volmachten worden geregeld bij een zoo even verschenen grondwettelijke acte no. 12, waarbij bepaald wordt, dat het hoofd der regeering alleen, door hand- teekenlng wetten en decreten kan uit vaardigen, behalve ter wijziging van de grondwet. Over de door Vichy genomen beslui ten schrjft de „Matln": „De genomen beslissingen zijn zoowel van binnen- als van buitenlandschen aard en betreffen o.m. de afschaffing van de grondwettelijke acte no. 4, de be noeming van Laval tot eventueelen op volger van het staatshoofd, de vorming van- een „Legion Imperiale" en het aanknoopen van op nieuwe grondslagen gebaseerde Frasch-Duitsche betrekkin gen". VICHY. (D.N.B.) Het ministerie van j Voorlichting heeft Woensdagavond laat een reeks wijzigingen in de Fransche re geering bekend gemaakt. De minister van Marine, schout-bij nacht Auphan, is afgetreden. Tot zijn opvolger is aangewezen admiraal Abrila. Voorts is de minister voor het Ver keer, Gibrat, afgetreden. Tot zijn opvol ger is benoemd Bichelonne, die tevens minister voor de productie blijft. De minister van Financiën, Cathalaj is met behoud van deze portefeuille be noemd tot minister van Economische Zaken.-N Het ministerie van Financiën en Eco nomische Zaken is dus thans, evenals het ministerie voor Productie en Verkeer in de hand van één minister ver- eenigd. De partieele mobilisatie in Spanje. (D.N.B.) Generaal Franco heeft den minister der drie weermachtdeelen bij decreet gemachtigd naar eigen goed vinden een gedeeltelijke mobilisatie ten uitvoer te leggen, ten einde de eenhe den van leger, luchtmacht en marine op oorlogssterkte te brengen. Voorts worden alle gepensionneerde, reserve-officieren en onder-officieren binnen het bestek van de bestaande noodzakelijkheden opgeroepen. In het decreet wordt deze maatregel gemotiveerd mét de toespitsing van den internationalen toestand en met het feit, dat de oorlog thans gekomen is in de onmiddellijke nabijheid van de Spaan- sche territoriale en protectoraatsgebie- den, benevens van de koloniën. In de verordening wordt gezegd, dat het gaat cm een ëlementairen voorzorgsmaatre gel om te waarborgen, dat Spanje verre blijft van den oorlog, om den vrede in Spanje te verzekeren en Spanje's onaf hankelijkheid en eenheid te garan- de'eren. Naar S.P.T. meldt, wordt er in een communiqué van de regeering nogmaals op gewezen, dat genoemde maatregelen genomen zijn ter beveiliging van Span je's neutraliteit. De schade te Genua. (S,P,T.) „Lavoro Fascista" bericht, dat te Genua door de nieuwste Engel sche luchtaanvallen wederom een aan tal historische gebouwen is verloren ge gaan, waaronder de kerk van den H. Stephanus waarin het lichaam van Co lumbus is bijgezet. Het Palazzo Grosso, waarin zich de pinacotheek bevindt, die een groote verzameling schilderijen, o.a. van Titiaan, Veronese, Holbein én an dere beroemde meesters bevat, is zwaar beschadigd. DONDERDAG 19 NOVEMBER. De oogen des Heeren zjjn op de recht vaardigen en Z()n ooren wenden zich tot hun smeeking, 1 Petr. 3 12a. Zon op onder 8.06 16.44 Maan op onder 15.46 3.54 22 November Volle maan. 1 December Laatste kwartier. Poiygoon-Brouw«r-Pax Holland a Aanbieding van een) monument aan de W i er i n g efmeerd i reet i ei. Toen de directie van de Wieringer- meer in 1941 afscheid van den polder nam, heeft zich een commissie gevormd met het doel een blijvend blijk van be langstelling aan te bieden voor het be langrijke werk, dat de directie in een tienjarige periode heeft tot stand ge bracht. De Haarlemsche beeldhouwer Theo van Rijn heeft in opdracht van de commissie een monument vervaardigd, voorstellende een maaier, die aan het koren zichten is. Het is opgericht op de rechterzijde van 't Ir Smedingplein voor het nieuwe domeinkantoor ter Wieringer- werf. Voor een passend opschrift had de Wiéringerbode een prijsvraag uitgeschre ven. Gekozen werd de spreuk: „Hier werd een toekomst geboren. Bouwt voort". Zaterdagmiddag is dit monument door de commissie aan de Wieringermeer-di- rectie aangeboden. De voorzitter der commissie, de heer K. van Gaaien, schilderde het verdienste lijke werk, dat door de Wieringermeer- directie is tot stand gebracht en droeg het monument aan den directeur van de Wieringermeer over. Ir Smeding aanvaardde het gedenk- teeken onder het uitspreken van een rede, waarin hij de bevolking aanspoorde haar beste krachten aan den eersten Zui derzeepolder te blijven geven. Hierna verzocht hij den waarnemenden burge meester het monument onder de hoede der gemeente te nemen. Aan de onthulling van het monument ging gepaard de aanbieding van een glas- in-lood-raam door de gemeente voor het monumentale nieuwe domeinkantoor, waarbij de waarnemende burgemeester het woord voerde en de rentmeester het gedenkraam namens den secretaris-gene raal van het departement van financiën aanvaardde. Bedrijfschap voor visscherijproducten. Met ingang van 15 November 1942 is, by beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij, als zesde en laatste bedrijf schap op het gebied van de voedselvoor ziening ingesteld het Bedijfschap voor Visscherijprodiicten. Dit lichaam zal ge leidelijk de werkzaamheden overnemen van de Nederlandsche Visscherijcentra e. Aan de nieuwe organisatie wordt ver bonden een centraal aan- en verkoopbu reau van visscherijproducten, dat be ast is met eventueele eommercieele transac ties en rechtstreeks onder toezicht staat van den directeur-generaal van de Voed selvoorziening. Zuinig met grondstoffen. De Secretaris-Generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft inge steld een grondstoffen-bezuinigingscom- missie, welke is gevestigd te 's-Graven- hage. Deze commissie heeft o.m. tot taak, gegevens en voorstellen, welke kunnen leiden tot besparing van grondstoffen, te verzamelen en te coördineeren en deze ter kennis te brengen van den door den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied ingestelde „Spar- stoffausschuss" resp. „Sparstoffkom- missar". Voor de uitvoering van de werkzaam heden en om den „Sparstoffkommissar" bij de uitvoering van zijn taak in het bij zonder te ondersteunen, wordt een even eens te 's-Gravenhage gevestigd Bureau Grondstoffenbesparing ingesteld, met het dagelijkseh beheer waarvan een secreta ris wordt belast. De Rijksbureaux voor ijzer en staal, voor non-fero metalen, voor verwerken de industrieën en voor chemische pro ducten, detacheeren de noodige vakkun dige krachten bij dit bureau. Verminkte Zilverbons. De persdienst van het Departement van Financiën deelt mede: Aangezien is gebleken, dat zilverbons, welke door het aanbrengen van ponsga ten ongeldig waren gemaakt, onrecht matig weder in omloop zijn gebracht, Wordt het publiek met nadruk er op ge wezen, dat zoodanige zilverbons niet de hoedanigheid van wettig betaalmiddel hebben. Zij worden dan_pok noch door de Nederlandsche Bank noch door de Rijkskantoren in i betaling aangenomen en zullen evenmin door het agentschap van het Departement van Financiën te Amsterdam kunnen worden vergoed. Het vorenstaande geldt eveneens ten aanzien van zilveroons, welke bestaan uit aaneengeplakte strooken van een of meer zilverbons, waarbij zich vaak ver minking of geheel of gedeeltelijk uitval len van serie letters,' nummers, handtee- keningen enz. jvoordoen. Het publiek wordt derhalve, ter voor koming van schade, ernstig gewaar schuwd/ tegen het in betaling aannemen van verminkte zilverbons, als hierboven bedoeld. Werknemers bij de Duitsche Weermacht vallen onder de Ongevallenwet. Met terugwerkende kracht tot 1 Juni 1940 is bij besluit van den secretaris generaal van het departement van so ciale zaken de ongevallenwet 1921 toe passelijk verklaard op werknemers, die in dienst van - de Duitsche weermacht werkzaamheden verrichten. Commissie van bijstand voor het bedrijfschap voor zuivel. Bij beschikking van' den directeur- generaal van de Voedselvoorziening zijn benoemd tot leden van de commissie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1