DAGKALENDER EEL WOENSDAG IS NOV, 1942 57e JAARGANG No. 42 H R T EL IJ K D A p B L A D VOOR ZEELAND Fietsende zielen. Geveohtstellingen bij Toeapse en den Elbroes veroverd - Hevige gevechten In Cyrenaloa - Derna ontruimd - De positie van Frankrijk - Gedeeltelijke mobilisatie in Spanje. diste. 20.15 Piano en rkest. 21.25 45 BNO: kamp (gr.) isities (gr.) gr.)- 57.40 Zie 7.50 Sport krant. 8.15 vsber. 8.40 van C. A. 9.30 Ver- uitzending, (gr.). 11.00 .ngerknaben irkest. 12.30 Nieuws- en rzicht. 1305 i fragmenten 14.30 „De ni door het .anden",' le kten (gr.). Een kwar- Barokprogr. :i) beursiber. :oor „Zang- el van den 18.00 Kin- 18,15 Pen- 0 Omroep- 19.15 alleen een lijnver- 19.15 Film- Nieuwsber. eerd progr. OPolitiek 1 I. t je1- os je/- ■ik die DO- iijd ■löt ger Ded 1 elk bedrag r borg. Ie en >or auto's en spaarsysteem. r. met porto 1ENNY COK, oofdvertegén- ïjke. MG: DE VOL- M II, a f 3 IERE, Zand, ekerke. 5STE MELK- Abeele. gevraagd bij sstraat B 42, igd, van 85 Middelburg. tet SCHEREN VOS, Melis- MEISJE v. d. met huiselijk 192, Bureau e Gointre N.V. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld ƒ0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur advertentiechef B. P. DAVIDSE, Goes. Deze typische uitdrukking is van den bekenden straatprediker-Evangelist N. Baas. Hij schrijft daarover: De fietser heeft snel het pleit gewon nen: op elk drietal Nederlanders is één wielrijder. Zielen fietsen óók! De ziel van den mensch is een snelheidsmaniak gewor den, een hardrijdster. Ten eerste is daarO n t w i k k e - ling per fiets. Vroeger probeer de men secuur en solide een stevige ba sis te leggen onder iemands ontwikke ling. Groote zorg werd besteed aan het handschrift, hij moest leeren lezen op toon, hjj moest kunnen rekenen uit het hoofd. Maar dat was den mensch niet genoeg, het kind fietst thans door ik weet niet hoeveel vakken heen. De school tasschen worden steeds volleren de hersentjes steeds leeger! De menschen fietsen met een lustig vaartje de Alpen der wetenschap op.; waar de oude wijzen hun leven lang over gepeinsd hebben, dat verwerkt de moderne mensch in een achtermiddag. Maar dat fietskarretje van de ontwikkeling is leelijk geslipt. De mensch ligt met een verstuikten enkel een gekneusde pols en een oog als een spiegelei onder het oud-roest van zijn vélo en vraagt zich ontsteld af, wat er van de wereld terecht moet komen. Ten tweede is daar de Liefde per fiets. Voorheen waren wij gewoon te spreken van het huwelijksbootje. Dat werd eerst zorgvuldig gebreeuwd en ge teerd.. Dan nam de man als schipper op de roeibank plaats en de vrouw, gelijk be hoort, op het achterdolfje. De man stel de er zijn eer in te zorgen voor een kal me, veilige vaart, bij leven en welzijn stuurde hij zijn bootje in de haven van 12%, van 25, van 40, als het God .be liefde, in de gouden haven! Dat werd gevierd mét vetglaasjes en een eerepoort, want het was een eere, de eere van de trouw, van de toewijding', van 't plichts besef! In onze dagen is echter niet het bootje, maar de fiets veelszins beeld van het huwelijksleven. Men verlooft zich per fiets. De man doet geen moeite zijn vrouw te leeren kennen, de vrouw -gééft zich niet tot een ware levensgezellin van haar man. Neen, men fietst samen een weg getje en bij het eerste kruispunt der on- eenigheid zegt men elkander vaarwel. OYer het kerkelijk fietspad wil ik in de derde plaats wat zeggen. Als jongen of meisje van elf jaar ging je voorheen naar de leering. Daar moest ook wat geleerd worden. Het begon met psalmversjes en de Bijbelsche geschiede nis, later kwam de catechismus daarbij. Velen danken op later leeftijd uit den grond van hun hart voor die uurtjes op de harde catechisatiebank, zij gedenken met groote liefde hun ouden dominee en als zij in slapelooze nachten zich troos ten met de psalmwoorden die vast in hun brein en diep in -hun hart zitten, dan zeggen zijdat heb ik nog van de leering overgehouden. Tegenwoordig moeten de jongens en meisjes vooral gauw klaar, want er is zóóveel, dat men voor de ca techisatie geen tijd heeft. Dat worden later de menschen van het kerkelijke fietspad, merfcehen zonder grond en zon der hjn. Wij zullen uit het zadel moeten, vrien den! De pelgrimsreize hit deze wereld naar de toekomende en dat is ons le ven gaat niet per fiet$. De Schrift spreekt van onzen wan del, niet van onzen fietstocht. Het loo- pen op het pelgrimspad vordert niet snel, de weg is smal, het pad is steil, maar het brengt ons, gewis tot onze eeuwige bestemming. BINNENLAND INTERNATIONAAL POSTVERKEER GOED KOOP ER. De volgende tarieven zullen nuvan 1 April 1943 af dus gelden in het Europeesche verkeer: Brieven tot 20 gram: 12 Rechspfennig, omgerekend in de betrokken valuta, het geen voor Nederland op 10 cents is be paald. Slechts naar de landen, die de overeenkomst nog niet zullen hebben onderteekend, wanneer deze in werking treedt, zal het oude tarief blijven gelden. Brieven 20250 gram 24 pf. Brieven 250500 gram 40 pf. Brieven 500 1000 gram 60 pf. Voor briefkaarten wordt 6 pf. gere kend, hetgeen voor Nederland op 5 cents zal neerkomen, omdat niet beneden de eigen binnenlandsche tarieven mag wor den gegaan. De prijs van briefkaarten met betaald aptwoord wordt 12 pf. Voor het telegraafverkeer geldt, dat vooe telegrammen naar nabuurstaten 15 pfg. wordt gerekend en naar de andere landen 20 pfg. per woord. Volledige een heid hoopt men ook hier nóg te berei ken. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Duitsche troepen drongen in het ge-- bied ten Noorden van Toeapse en in den sector bij de E1 b r o e s in diep ge- echelonneerde stellingen binnen en na men stormenderhand talrijke gevechts posities in verbitterde- gevechten van man tegen man. Herhaalde vijandelijke aanvallen in den sector aan de T e r e k, welke werden uitgevoerd met steun van vechtwagens, misluktén door den taaien tegenstand van de Duitsche tróepen. In de Kaspische Zee heeft de luchtmacht een tankschip tot zinken ge bracht en twee beschadigd. Gevechts vliegtuigen zetten de aanvallen op de spoorlijnen ten Oosten van de W o 1 g a met succes voort. Ten Zuidoosten van het Ilmen- m e e r krachtige actie der Duitsche stoottroepen. Aanvallen der Sowjettroepen aan het W o 1 c h o v - front stuitten af op het vuur van de Duitsche afweer. In Cyrenaica duurt de strijd voort. Derna werd door de Duitsch-ltaliaan- sche troepen overeenkomstig de plannen ontruimd. Gevechtsvliegers bestookten doeltreffend Britsche colonnes. Van de Britsch-Amerikaansche. ravi- tailleeringsvloot voor Noor d-A f r i k a werd een transportschip van 12.000 brt. door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Vijandelijke marschcolonnes langs den kustweg ten Oosten van B n e en in het zuidelijke grensgebied van Tunesië leden door onze lucht aanvallen zware verliezen. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen vlo gen in'de avondschemering naar N.-W. Duitschland. Door het neerwerpen van bommen leed de bevolking geringe verliezen. Patrouillevaartuigen en luchtdoelartil lerie der luchtmacht schoten aan de At lantische kust en aan de Noordzeekust zeven vijandelijke vliegtuigen neer. Italiaansch weermachtsbericht. 906è communiqué - van het Italiaan- sche hoofdkwartier. In Cyrenaica speelden zich gisteren tusschen Derna en Bengazi hevige ge vechten af. -ff Bij aanvallen van onze jachtvliegtui gen op een door de vijandelijke lucht macht bezet vliegveld in Fransch Noord-Afrika werden eenige op het veld staande toestellen in brand ge schoten. Op weg zijnde vijandelijke co lonnes werden met zichtbaar resultaat met machinegeweervuur bestookt. Bij de Algerijnsche kust heeft een formatie Italiaansche torpedovlieg tuigen een krachtig beschermd vijande lijk konvooi aangevallen en twee schepen van middelbare tonnage tot zinken ge bracht. Een onzer duikbooten, onder be vel van den luitenant ter zee CarlcPFor- ni, drong tot dé reede van Böne door en bracht aan een groot vijandelijk koop vaardijschip door kanonvuur ernstige schade toe.-Zes van onze vliegtuigen zijn van de operaties van den dag niet terug gekeerd. De positie van Frankrijk. VICHY. (D.N.B.) Gemeld wordt, dat de belangrijke bèslissingen, die j.l. Zon dag tijdens de besprekingen van Laval met Pétain en alle ministers besproken zijn, binnen zeer korten tijd gepubli ceerd zullen worden. Het heeft den schijn, dat de Fransche regeering de grootste waarde hecht aan een snelle opheldering van de voor de openbare meening nog steeds ondoorzichtige ver houding tusschen Vichy en de huidige machthebbers in Fransch-Noord-Afrika. Het rapport van admiraal Platon over zijn inspectiereis zal waarschijnlijk ook opheldering verschaffen over de houding van een aantal andere verant woordelijke persoonlijkheden in Noord- Afrika, zooals b.v. van generaal Nogues, Koeltz, Juin en den gouverneur-gene raal van Algiers, Chatel. Gedeeltelijke mobilisatie in Spanje. MADRID (Stefani). Het hoofd van de Spaansche regeering heeft bij een de creet, dat Donderdag zal verschijnen, de ministers van het .leger, de marine en de luchtmacht gemachtigd, om een gedeel telijke mobilisatie af te kondigen. Naar uit betrouwbare bron verluidt, heeft generaal Franco in een buitenge wone bijeenkomst van den ministerraad Maandagmiddag verklaard, dat Spanje vast besloten is zijn neutraliteit te ver dedigen. PAK UW POSTPAKKET STEVIG IN! 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. Evenals in den eersten wereldoorlog 19141918 valt ook thans weer het verschijnsel te constateeren, dat het aantal diefstallen bij de posterijen is toegenomen. De „Telegraaf" won hierover inlichtingen in bij het hoofdbestuur der P.T.T., waar de heer J: W. Groeneyk, inspecteur in algemeenen dienst, uiteenzette wat er tegen de diefstallen wordt gedaan en in hoeverre ook het publiek kan medewer ken om het euvel zooveel mogelijk te gen te gaan. In 1934 kwam een regeling tot stand, naar aanleiding van een Zeer ernstige postfraude, welke was ontdekt. Er werd een instantie bij het hoofdbestuur der P.T.T. aangewezen, welke alle me dedeelingen over fraude bij de P.T.T. ontvangt en verder zoo noodig overleg pleegt met de j'ustitioneele autoriteiten. Met de reorganisatie der politie is bij den Rijksopsporingsdienst een, afdee- ling ingesteld, onder leiding "van een inspecteur van politie, welk® alle post fraudes behandelt. Het resultaat van deze samenwerking is, dat er reeds goede resultaten bereikt zijn. Niets wordt onbeproefd gelaten om diefstallen, zoowel bij de brief- als bij de pakketpost, uit te roeien. Hier toe is ook de medewerking van het pu bliek noodig. Verschillende vermissin gen zijn wel degelijk te wijten aan on voldoende adresseering of onvoldoende verpakking, inzonderheid van post pakketten. Het aantal postpakketten is enorm' toegenomen en bedraagt bijv. over dit deel van 1942 al net zooveel als over heel 1941. De kwestie der verpakking is van veel belang. v Zooveel mogelijk wordt voorkomen om, nu het des avonds vroeg donker wordt, de postpakketten los te. vervoe ren naar de stations. Zooveel mogelijk worden ze in zakken gestopt. Beperking beschikking over roerende' goederen. i - De secretaris-generaal van Hanafel, Nijverheid en Scheepvaart heeft een be sluit uitgevaardigd, dat, blijkens de Staatscourant, gisteren in werking is ge treden, betreffende beperking van de be schikking over roerende goederen door - ondernemers voor zooverre die niet werk zaam zijn op het gebied der voedselvoor ziening krachtens artikel 1 van het Orga- nisatiebesluit Voedselvoorziening 1941. in het nieuwe besluit lezen wij Het is aan door den secretaris-gene raal aan te wijzen ondernemers verboden zonder zijn schriftelijke vergunning de door hem aan te wijzen roerende goede ren te vervreemden, af te leveren of te vervoeren, alsmede het doen verrichten van deze handelingen. Aan vergunningen, als bedoeld in het eerste lid, kunnen voorwaarden en beper kingen worden verbonden. Niet-naleving van een voorwaarde of een beperking, als bedoeld in het tweede lid, of overdracht van een vergunning zonder toestemming van den secretaris generaal maakt de vergunning ongeldig. De aangewezen ondernemers zyn ver plicht binnen twee dagen na den dag van hun aanwijzing en overeenkomstig door den secretaris-generaal te stellen regelen opgave te doen van de aangewezen goe deren. De secretaris-generaal kan op ver zoek een langeren termijn toestaan. Daartoe door den secretaris-generaal aangewezen ondernemers zijn verplicht de door den secretaris-generaal aan te wijzen roerende goederen, waarover zij feitelijk of rechtens de beschikking heb ben: a. op te slaan op door dezen aan te geven plaatsen; b. ter beschikking te stellen en af te leveren 'aan door dezen aan te wijzen personen of lichamen; van het tijdstip der terbeschikkingstelling af zijn de goe deren eigendom van den aangewezen per soon of het aangewezen lichaam. Aanwijzingen krachtens dit besluit worden niet gedaan dan in de gevallen, waarin zulks, naar het oordeel van den secretaris-generaal, in verband met de maatregelen op het gebied van den af voer van burgerbevolking gewenscht is. De voorschriften van dit besluit gelden als voorschriften, bedoeld in het Econo misch Sanctiebesluit 1941. Burgemeesters. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft dé volgende burgemees ters benoemd: J. A. Kattenbusch te OegStgeest tot burgemeester van Ridder kerk; Dr N. M. Bruijnis te Arnhem tot burgemeester van Eist; den koopman J. F. A. Vogels te Venlo tot burgemeester van Gemert, en J. Th. Ramaekers te Weert tot burgemeester van Drunen. Nieuwe Commissaris van Politie te Amsterdam. Tot commissaris van politie te Am sterdam, tevens commandant van het po litiebataljon Amsterdam, is benoemd de heer J. D. J. Couvee, onder gelijktijdig eervol ontslag als kapitein der mare chaussee. Als kapitein van het leger kwam hij in dezen rang in Maart van dit jaar by het wapen der marechaussee. De heer Couvee is sinds Maart 1941 lid der N.S.B. en maakt tevens deel uit van het rechtsfront. De minimum-rantsoenen voor gas en) electriciteit. Omtrent de toekenning van de gas- en electriciteitstarieven bhjkt hier en daar nog eenig misverstand te bestaan. Daar het in dezen tyd, waarin de uiterste zui nigheid moet worden betracht, gewenscht is, dat men zich aan de door de overheid gegeven richtlijnen houdt, vestigen wij de aandacht van dq lezers op het mini mum toegestane gasverbruik, Toen op 1 Juli 1941 de strengere rant soeneering yan gas en electriciteit inging teneinde tot nog grootere besparing te komen, werd aan alle verbruikers voor geschreven om hun verbruik van twee maanden terug te brengen tot 75 procent van de hoeveelheid in de overeenkom stige periode van 1940, met dien verstan de, dat steeds een bepaald minimumver- bruik blijft toegestaan. Dat het aanbe veling verdient om in dezen tijd, waarin uiterste zuinigheid geboden is, zelfs be neden dit minimumrantsoen te blijven, spreekt vanzelf. Voor verlichting en huishoudelijke doel einden (uitgezonderd koken) zijn even eens minima vastgesteld ten aanzien van het electriciteitsrantsoen. Elke verbruiker heeft zoowel ten aan zien van het gas als de electriciteit me- dedeeling ontvangen van zijn rantsoen, zoodat niemand meer in het onzekere be hoeft te verkeeren hoeveel hij mag ver bruiken. Bij overschrijding van de voor schriften kan een boete worden opgelegd ten bedrage van 50 tot 300 procent van het te hooge verbruik en zelfs kan af snijding van den toevoer volgen. Men zorge er daarom in zijn eigen belang voor ook zelf geregeld te controleeren, want: wie geregeld controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Arbeid in bakkerijen! voor de komende feestdagen!. De secretaris-generaal van het depar tement vah Sociale Zaken heeft voor de tijdvakken van IS tot en met 28 Novem ber dispensatie verleend van het bepaal de omtrent den arbeid in bakkerijen, met dien verstande, dat in die periode door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week mag worden gewerkt, mits de arbeidstijd, met uitzondering van 's Zaterdags, gelegen is tusschen 7 en 20 uur, en 's Zaterdags tusschen 7 en 22 uur. In het tijdvak van 18 November tot en met 5 December 1942, benevens op 23, 24, 30 en 31 December 1942 zal voorts door jongens van 16 en 17 jaar geduren de 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid mogen worden ver richt onder voorwaarde, dat de arbeids tijd in zyn geheel gelegen is tusschen 7 en 19 uur. Indien ingevolge het vorenstaande een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid verricht, zal hij in dezelfde week.hetzij op ten minste een anderen werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur, niet mogen werken. Voorts heeft de secretaris-generaal vergunning verleend voor broodbakkerij en in alle gemeenten, waarin tevens koek, banket, chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, om in het tijdvak van 23 November tot en met 5 December 1942 op werkdagen en bovenal op Woens dag 23, Donderdag 24, Dinsdag 29, op Woensdag 30 en Donderdag 31 Decem ber 1942, in Eifwijking van het gestelde in de arbeidswet, den werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersge zellen per dag met ten hoogste 2 uren per week met ten hoogste 12 uren te ver lengen. Voorts is vergunning verleend om door de in deze onderneming werkzame jon gens van 16 en 17 jaar onder bepaalde voorwaarden gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid te' laten verrichten. De arbeidstijd dezer jongens moet in zijn geheel gelegen zijn tusschen 7 uur en 19 uur, voorts mogen die jongens, indien zij op Zaterdag na 13 uur werken, in dezelfde week, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur, geen arbeid verrichten. Tenslotte heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken ten Eianzien van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks goedgevonden, dat, in afwijking van het gestelde in de ar beidswet, door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Zaterdag 5 De cember 1942 te 0 uur, op Donderdag 24 December 1942 te 0 uur, op Zaterdag 26 December 1942 te 2 uur, op Donderdag 31 December 1942 te 0 uur en op Zater dag 2 Januari 1943 te 3 uur met den bak kersarbeid wordt begonnen. Een en ander met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke daartoe vergunning is ver- WOENSDAG 18 NOVEMBER. Vergeldt geen kwadd met kwaad of laster met laster, maar zegent integen deel. 1 Petr. 3 9. Zon op onder 8.04 16.46 Maan op onder 15.22 2.43 22 November Volle maan. 1 December Laatste kwartier. VORMINGSBIJEENKOMST DER N.S.iD.A.P. EN N.S.B. ASSEN (A.N.P.). In de gemeenschap- peiyke vormingsbijeenkomst van 't r uU- rerkorps van het Arbeitsbereicn dei n.o. D.A.P. in Nederland en de N.S.u. un. kringen Friesland, Groningen en the te Assen, heeft de JtiaupicUeii^-j— -«xz Schmidt met betrekking tot ae iauu-ng der Engelschen en Amerikanen in xu.ii.-a gezegd, dat wij larig genoeg op een lan ding gewacht hadden, doen aat wij, ge zien de kracht, waarop de Amerikanen zich beroemen, niet er op hadden gere kend, dat zij zich juist de zwanst ver dedigde plaats hadden uitgezocht. Dat strekt niet bepaald tot roem voor het Amerikaansche leger en doet geen groo te heldendaden verwachten. De fronten zijn thans duidelijk, en hier in Nederland heeft zich reeds sedert 2% jaar een front gevorrgd, dat berust op de trouw en kameraadschap der Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten. Sprekende over de kameraden van het Nederlandsche vrijwilligerslegioen en de Waffen-SS verklaarde Hauptdienstleiter Schmidt, dat wij wellicht in den eerst- volgenden tijd de vrijwilligers hier te lan de kunnen begroeten. „Wij zullen hen dan begroeten zooals zij het verdiend hebbeü, want zij hebben het niet gemakkelijk ge had". Tegen degenen, die de eer kwetsen van dengene, die in de-Duitsche gelede ren strijdt, zal met de scherpste midde len opgetreden worden. Met de gelofte, Hitier onwrikbaar te volgen, besloot de Hauptdienstleiter j3ohxiiidt zijn rede. De nauwe kameraadschap tusschen de Duitsche en Nederlandsche nationaal-so- cialisten was het onderwerp, waarover do plaatsvervangend leider leider der N.S.B. Van Geelkerken het woord voerde. On danks alle tegenstanders, die de gemeen schap der Duitschers en: Nederlanders willen verhinderen, zullen de Nederland sche nationaal-socialisten hun weg gaan aan de zijde van de Duitsche kameraden. Deze weg moet naar de Germaansche eenheid leiden. Er bestaat thans nog slechts één eischde oorlog moet gewon nen worden. Daartoe moet ieder volk zijn- deel bijdragen en 't is derhalve niet meer dan recht en billijk, dat honderdduizen den arbeiders naar Duitschland gaan. Van Geelkerken noemde het den plicht van het Nederlandsche volk ook met de wapens in de hand aan te treden tegen het bolsjewisme. Hij sprak hierbij de ver wachting uit, dat de dag zal komen, waarop 50.000 vrijwilligers aan het front zullen staan. „Wij verbinden ons lot", zoo verklaar de Van Geelkerken, „voor alle tijden met Duitschland". Het Nederlandsche volk moet zich nog vertrouwd maken met de gedachte offers te brengen. Want de plaats, die dit volk eens in Europa zal innemen, wordt alleen afgemeten naar de offers, die wij hebben gebracht. leend telkens gedurende 2 uren voor het tijdstip, waarop op genoemde dagen de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid bestaande in het gereedmaken van deeg en o.vens, mag worden verricht. Voorts is de voorwaarde gesteld, dat in de onder nemingen waar op Donderdag 24 Decem ber 1942 en/of op Zaterdag 26 December 1942, dan wel op Donderdag 31 Decem ber 1942 van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, op Vrijdag 25 December 1942 resp. Vrijdag 1 Januari 1943 geen arbefd wordt verricht, behoudens banxet- bakkersarbeid door het hoofd of den be stuurder der onderneming en door arbei ders, die in de onderneming uitsluitend als banketbakker zijn te werk gesteid. Ook heeft de secretaris-generaal goed gevonden, dat op Zaterdag 2 Jianufari 1943 om 0 uur met den bakkersarbeid wordt begonnen-, voor zoover "betreft het stoken van ovens door één persoon. Bovendien mag door bakkersgezellen, die op Vrijdag 4 December 1942, Woens dag 23 December 1942 en Woensdag 30 December 1942 te 22 uur met voorarbeid aanvangen, óp, die dagen 10 uren worden gewerkt, terwijl bakkersgezellen, die niet aan dezen voorarbeid deelnemen, op Don derdag 24 December 1942 en op Donder dag 31 December 1942 gedurende ten hoogste 10 uren arbeid mogen verrichten, tenzij de wettelijk voorgeschreven ken- i nisgeving tijdelyk is ingezonden aan het 1 betrokken districtshoofd der arbeids-in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1