DAGKALENDER DINSDAG 17 NOV, 1942 57e JAARGANG No, 41 Nog eens het achtste leerjaar. Sowjet-gevechtstroepen In den Kaukasus vernietigd - Nieuwe huizenblokken In Stalingrad veroverd - Duitsche en Italiaansche troepen in Tunis geland - Oarlan uit al zijn functies ontzet - Genua weer gebombardeerd* BINNENLAND Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telêfoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J: FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter.'Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bjj contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent.- Onder letter of inuLLo 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Eenigen tyd geleden wezen wij er op, dat nu het achtste leerjaar wordt inge voerd, de onderwijzers voor de zware, maar mooie taak worden gesteld om van dit leerjaar nu eens iets te maken, dat op de practijk Van het leven is afge stemd, zoodat de jongens en de meisjes, die hiervan gebruik moeten maken en die na volbrenging van dit leerjaar het volle leven instappen, er ook inderdaad wat aan hebben; Wij merkten toen ook op, dat volgens de algemeene opinie, de resultaten van het zevende leerjaar nu niet zóó waren, dat daarover veel te roemen viel. Met groete instemming lazen wij dezer dagen het verslag van een rede, die de heer P. van Nes, hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs te Den Haag, in Amsterdam over dit onderwerp heeft gehouden. Deze onderwijs-deskundige waarschuwde terecht tegen een te. veel gaan in intellectueele richting. De school voor voortgezet gewoon lager onderwijs (VGLO) moet zoo zijn, dat zij Onmiddel lijk aansluit bij de levenspractijk der kin deren, die haar bezoeken en het onder wijs moet er vooral op gericht zijn de be langstelling der kinderen te wekken en hun geestelijke horizon te verruimen. Voor 't onderwijzend personeel, dat in die scholen werken zal, is dit een buiten gewoon moeilijke taak, doch er is alle plaats voor zulk een school, die niet op leidt voor een bepaald diplom. Inderdaad, hier is een mooie gelegen heid voor de onderwijzers, die niet slaafs aan den leiband van een methode willen loopen, die verder zien dan de vier wan den van het schoollokaal en die op de hoogte zijn van wat het leven vraagt van een kind, dat de school verlaat en geen verder onderwijs meer ontvangt. De school voor V.G.L.O., die het 7e en 8e leerjaar omvat, zal niet naar één bepaald model gevormd moeten worden. Wel zijn een a^htal vakken gebiedend voorgeschreven, Sóch daarnaast kan een keuze worden gedaan uit andere vakken en zoo kan rekening gehouden worden met het milieu, de streek enz. Het gaat maar niet om wat school kennis, die er in gestampt wordt, maar om de practische bruikbaarheid voor het leven. Het spreekt vanzelf, dat op onze Christelijke scholen op dezen voor de kinderen zoo belangrijken leeftijd ook aan de geestelijke vorming groote aan dacht zal worden geschonken. De kinderen, aldus de heer Van Nes, moeten een bepaalde levenshouding krij gen en zij moeten voorbereid voor hun religieuze taak, hun beroeps- taak en hun gemeenschapstaak. Van groote beteekenis zal zijn hen te leeren met elkander iets te doen, tot stand te brengen en voor elkander iets te doen, zoodat echt pittige jongens en meisjes met levensblijheid en zelfver trouwen worden gevormd. Burgemeestersbenoemingen. -Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft de volgende burge meesters benoemd J. A. Kattenbusch te Oegstgeest tot burgemeester van Ridderkerk, dr N. M. Bruijnis te Arnhem tot burgemeester van Eist, den koopman J. F. A. Vogels te Venlo tot burgemeester van Gemert en J. Th. Ramaekers te Weert töt bur gemeester van Drunen. Met ingang van Maandag j.l. heeft ook de stad Utrecht haar gemeentelijken dienst voor jeugdtandVerzorging, welke is ondergebracht in het gebouw van den Geneeskundigen Dienst en onder leiding staat van dr M. Duynstee, dien wij hier boven aan het werk zien. A. Ph. de Keyzer-Pax Holland m Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Duitsche troepen hebben in de K a u- kasus twee ingesloten vijandelijke ge vechtsgroepen vernietigd en in andere sectoren aanvallen van de Sovjets onder groote, bloedige verliezen voor den vij and afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen wierpen 'n vracht schip opdeKaspischei Zee in brand en beschadigden twee transport vaartuigen. InStalingrad werden door acties van stoottroepen opnieuw blokken huizen veroverd en tegenaanvallen afgeslagen. Aan de W o 1 c h o f stortte een vijan delijke aanval door ons af weer vuur in een. De ontwijkende bewegingen in de C y - r e n a i c a verloopen volgens het plan. Duitsche en Italiaansche formaties ge vechtsvliegtuigen en jachtkruisers vie len vijandelijke colonnes met goede uit werking aan. In luchtgevechten met su perieure vijandelijke vliegtuigformaties werden drie vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Duitsche en Italiaansche troepen zijn met volledige goedkeuring van de Fran- sche burgerlijke en.militaire autoriteiten in Tunis aan land gegaan. Aan de kust van Algiers werden de haven en het vliegveld van Bone ge bombardeerd. Een Duitsche duikboot tor pedeerde voor de Mar&kkaansche kust van den Atlantischen Oceaan een passa giersschip van 6000 brt. In den nacht van 14 op 15 November vond voor deNederlandsehe kust een zeegevecht plaats tusschen patrouillevaartuigen en vijandelijke mo-' tortorpedobooten. De vijand trok zich na een kort gevecht terug. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, werden bij de gemeenschap pelijke actie van de Italiaansche en Duit sche luchtmacht en van de Italiaansche en Duitsche marine bij den strijd tegen het vijandelijk convooi aan de Noord- Afrikaansche kust in het Westelijke deeL de Middellandsche Zee de volgende suc cessen 'behaald: Vernietigd - ofbeschadigd werden in totaal 89 schepen en wel 15 koopvaarders en groote transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 102.000 ton werden tot zinken ge bracht. Een groot tankschip (ongeveer 10.000 ton) werd getorpedeerd en in zin kenden toestand achtergelaten. 7 koop vaarders en grootei transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton werden zoo zwaar beschadigd, dat hun verlies zeker geacht kan worden. Daar mede werd in totaal 183.000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht-, tank en transportscheepsruimte vernietigd. Hiervan zijn reeds 8 schepen met een ge zamenlijken inhoud van 76.000 ton in het extra-bericht van. 14 November vermeld. 35 andere koopvaarders en transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden beschadigd en ten deele zoo, dat verwacht kan worden, dat zij geruimen tijd niet voor transport doeleinden gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip bescha digd, drie vliegkampschepen werden be schadigd, waarvan één zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het gerui men tijd geen dienst zal kunnen doen. 3 Kruisers tot zinken gebracht, 14 krui sers en groote torpedojagers beschadigd, 4 torpedojagers en bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en 7 torpedojagers en bewakingsvaartuigen beschadigd. Italiaansch legerbericht. Italiaansch-Duitsche troepen zijn in Tunis aan land gegaan met toestem ming van de burgerlijke en militaire Fransche autoriteiten. De bewegingen van onze troepen op Corsica en in Zuid-Frankrijk zijn bijna voltooid. Duitsche bommenwerpers hebben in Fransch-Noord-Af rika vlieg- velden aangevallen. Eenige vijandelijke vliegtuigen werden op den grond ver nield. Zes toestellen werden in gevechten neergeschoten door begeleidende jagers. De strijdkrachten van de spil vochten in Cyrenaica heftig tegen vijandelijke eenheden. De vijandelijke luchtmacht legde groote activiteit aan den dag en tijdens verscheidene gevechten schoten onze jagers drie toestellen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Onze formaties ondernamen met succes aanvallen met mitrailleurs en bommen, die gevoelige verliezen toebrachten aan de pantserwa gens der Britsche colonnes. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen opnieuw de stad Genua gebombardeerd, waar wederom aanzienlijke schade werd aangericht aan woonwijken. Het aantal slachtoffers be- 1 draagt vier dooden en 24 gewonden. Weersveranderingen aan het Oostelijke front. (D.N.B.) Aan het Oostelijke front werden de gevechten beïnvloed door de plotselinge weersverandering, die in den Kaukasus zwaren sneeuwval en in den centralen en noordelijken sector na dagenlange vorst hier en daar regen bracht. De krijgsoperaties bleven der halve beperkt tot plaatselijke aanvallen van Duitsche stormtroepen. De Duitsche luchtmacht ontplooide een levendige ac tiviteit. Darlan uit al zijn functies ontzet. (D.N.B.) Naar het Fransche minis terie van voorlichting mededeelt heeft radio Marokko zoo juist een verklaring van'admiraal Darlan verspreid, die neer komt op een oproep tot afvalligheid. (D.N.B.) In een door Havas-Ofi verspreide boodschap van maarschalk Pétain wordt admiraal Darlan een ver rader genoemd, uit de Fransche gemeen schap gestooten en ontzet uit al zijn militaire posten en openbare functies. Zooals bekend was admiraal Darlan tot vermoedelijken opvolger van het hoofd van den staat benoemd. In het ge val, dat maarschalk Pétain „verhinderd zou zijn zijn functie van staatshoofd uit te oefenen", zou zich de eigenaardige toestand voordoen, dat admiraal Darlan, die, volgens berichten uit Engelsche en Amerikaansche bron, een directe over eenkomst heeft gesloten met de Ameri kanen tot verdediging van Noord-Afrika tegen de spilmogendheden, hoofd van den Franschen staat zou worden. Met zekerheid kan als juist beschouwd worden, dat het vraagstuk van de opvol ging van het hoofd van den staat zal worden opgelost. De operatics in de Middellandsche Zee. Zooals gemeld, zijn formaties strijd krachten der spilmogendheden in alge- heele overeenstemming met de Franscne militaire en burgerlijke autoriteiten ook in Tunis aan land gegaan. De noordelijke punt van Tunis ligt op een afstand van slechts 140 km van Sicilië. Zoodoende kan de doorvaart tusschen Tunesië en Sicilië, dus de routewestelijk deel van de Middellandsche Zee-oostelijk deel van de Middellandsche Zee, op doeltreffende wijze gecontroleerd worden. Bovendien ligt Tunis, wat de ravitailleering betreft, buitengewoon gunstig. Het noordelijke deel van Tunis levert geen moeilijkheden op voor militaire ope raties. Dit gebied bezit een dicht net van wegen en spoorlijnen, zoodat snelle troe penbewegingen mogelijk zijn. Het klimaat en de drinkwatervoorziening voldoen aan Europeesche eischen. De zeeslag bij de Salomonseilanden. De „Tokio Nitsji. Nitsji Sjimboen" spreekt van een zeeslag van grooten om vang, welke de grootste beslissingsslag van den oorlog in Groot-Oost-Azië vormt Deze slag zal volgens het blad een aan zienlijken invloed hebben op de verdere oorlogvoering in Oost-Azië. In een op Zaterdag-14 November ge publiceerd communiqué deelde 't Keizer lijke hoofdkwartier mede, dat de slag op 12 November was begonnen en nog voort duurde. Van Amerikaansche zijde is volgens een D. N. B.-bericht Zondagavond een officieel bericht van het Amerikaansche ministerie van marine medegedeeld, dat talrijke Japansche oppervlaktestrijd- kraehten op het oogenblik actief zijn bij de Salomonseilanden. Zij hebben aanval len ondernomen op de ravitailleerings- schepen der V. S. Operaties ter zee, te land en in de lucht bij de Salomonseilan den duren voort. MANOEUVRES BIJ -HAARLEM. Dezer dagen zijn in de streek van Haarlem vrij groote manoeuvres gehou den, die zijn bijgewoond door den Wehr- machtsbefehlshaber in den Niederlan- den, General der Flieger Fr. Christian sen. Bij deze gelegenheid werd ook getoond hoe reserves in het achterland met ge bruikmaking van moderne, technische middelen in den kortst mogelijken tijd kunnen worden aangevoerd. Opbrengsten der P. T. T. De onderscheidene diénsten der P. T. en T. brachten in September j.l. in totaal f 10.622.529 op, d.i. ruim flY millioen meer op dan in dezelfde maand van 1941. De opbrengsten in de periode Januari tot en met September 1942 overtroffen die van dezelfde maanden in het vorige jaar met ruim f9Vs mil lioen. BONNEN VOOR.VOEDINGS MIDDELEN. 15 tot en met 21 November 1942. 58 A brood 4 rants, brood of gebak. 58 B brood V2 rants, brood of gebak. 58 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 58 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 58 B vleesch V2 rants, vleesch of vl.w. 58 A aardapp. 2 kg. aardappelen. 58 B aardapp. 1 kg. aardappelen, 58 melk1% liter melkr 58 taptemelk -1% liter taptemelk. R10 tabak 1 rants, tabak.x) R10 sigaretten 1 rants, sigaretten.2) 1 Nov. tot en met 28 Nov. 1942. 417 algem. 1 kg suiker. 418 algem. 1 rants, jam. 419 algem. 125 gr. peulvruchten. 420 algem. 125 gr. havermout. 421 algem. 125 gr. gort. 422 algem. 125 gr. gemengd meel. 423 algem. 100 gr. vermicelli enz. 424 t/m 426 algem. 100 gr. kaas. 427 t/m 430 algem. 1 rants, bloem, brood of - gebak. 4-66, 4-67 res. 250 gi\ rijst. 3-65, 4-65 res. 150 gr. cacao m. suiker. 1 Nov. tot en met 12 Dec. 1942. 56, 57 versn.., 100 gr. chocolade. 58, 59 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en me^28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 12 Nov. tot en met 23 Nov. 1942. 57 boterV2 rants, boter. 12 Nov. tot en met 10 Jan. 1943. 59 boterrants, boter. Diverse artikelen. I Nov. '42 tot en met 9 Jan. '43. 03 petroleum. 2 liter petroleum. II Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst. 1 eenh. brand stoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04, 05 KF Brandstoffen, bon nen één eenheid le t/m 5e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthra- ciet). 1 tot en met 30 November 1942. 431 algem. 1 rants, eenheidszeep. O Eenh.zeep 1 rants, eenheidszeep. 432 algem. 1 rants, waschpoeder. O waschpoedér 1 rants, waschpoeder. 0 toiletzeep 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling) 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Maandag 30 Nov.412, 413 algem. (zeep), N-Eenheidszeep, Wasch poeder, Toiletzeep. 1) Mann. personen van 18- j. en ouder. 2) Vrouw. pers. van 25 j. en ouder. DINSDAG 17 NOVEMBER. Weest allen eensgezind, medelijdend, hebt de broeders lief, weest barmhartig en ootmoedig. 1 Petr. 38. Bonnen beteekenen voedselmits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. VERGADERING NATw SOC.' STUDENTENFRONT. Redel Ir1 Mussert. (A. N. P.). In de vergadering van den tweeden Landdag Van het Nat. Socialis tische „Studentenfront" heeft Ir Mussert een rede gehouden, waarin hij allereerst stelling nam tegen degenen, die meenen, dat wij in dezen-tijd niets beters kunnen Zon op onder 8.02 16.47 Maan op oiider 14.58 1.32 22 Nov. Volle maan. 1 Dec. Laatste kwartier. WIE GEREGELD GAS- EN ELECTRI- CITEITSVERBRUIK CONTROLEERT, KAN TIJDIG ZELF INGRIJPEN. doen, dan rustig afwachten. Dat zijn wij juist niet van plan zegt Spr. Wanneer er mteljectueele kringen zijn, die meenen, dat als Engeland niet wint er een zee van ellende en knechting en strijd om de gewetensvrijheid uit zal voortkomen, dan weten wij het anders.Er is nog geen nieuwe orde, er is slechts een ooriog, uie beslist over het zijn of niet zijn van Europa in de naaste toekomst. iviusseA noemde het nieuwe, dat daarna komen zal, het „Europeanisme", dat alle vorncn zal omvatten. Wij zijn bereid dit te ver dedigen tegen het Aziatische bolsjewis me en tegen het Amerikanisme. Men behoeft geen intellectueel te zijn om te weten, dat Europa nu reeds niet meer zou bestaan, indien er geen natio- naal-socialisme was. Dei strijd: er op of er onder teekent zich steeds duidelijker, af. De studenten hebben de opdracht het programma van 1931 in practijk te bren gen, dat van alle jonge mannen een jaar arbeidsdienstplicht en een jaar -militairen dienst eischt. Twee jaar moeten zij ge ven voor hun volk. Ten aanzien van de universitaire op leiding merkte spr. op, dat de naam uni versiteit, een instituut, dat alle weten schappen omvat, niet meer door de wer kelijkheid gedekt wordt. Wij hebben hoogescholen, die de jonge menschen gereed moeten maken voor leidende po sities in het Nederlandsche volk. Meer en meer zyn het vakhóogescholen gewor den, terwijl ook de docenten zich gespe cialiseerd hebben. Ten aanzien van arbeidsplicht en weer- plicht merkte spr. op, dat zij, die licha melijk daartoe%ngeschikt zijn, toch hun kans moeten krijgen' en voorbestemd zijn voor het dienen van de wetenschap en niet voor leidende posities. Mussert gaf als zijn meening te ken nen, dat de Leidsehe Universiteit her opend zal kunnen worden, wanneer de leiding in nat.-soc. handen is. Het gevo'g van de sluiting is thans alleen een ver plaatsing van de studenten naar Am sterdam en Utrecht. Het kraamgeld bij meervoudige bevalling. Tot dusver bestond geen eenstemmig heid inzake de toepassing van art. 37 sub 8 van de ziektewet bij meervoudige bevalling. De eene opvatting was, dat steeds Rechts f 55 kraamgeld mocht worden uitgekeerd, de andere, dat bij tweelingen de uitkeering 2 maal f 55 enz. kon bedragen. De secretaris-gene raal van het departement "van sociale zaken heeft nu aan de uitvoeringsorga nen medegedeeld, dat de eerste opvat ting de juiste is. Reeds gedane hoogere uitkeeringen zullen voor rekening van overheidswege komen. WANNEER VERDUISTEREN?' Woensdag 18 Nov. 1942. 's Morgens tot 8.04 u. 's Avonds van 16.46 u. Bij hun terugkeer in het vaderland werden de 300 Nederlandsche Arbeidsmannen na een langdurig verblijf aan het Oostelijk front door den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr Seyss Inquart en den leider der Nationaal Socialistische Bewe ging der Nederlanden, Ir A. A. Mussert, verwelkomd en toegesproken. Tijdens de inspectie der mannen door den Rijkscommissaris. 1 Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1