DAGKALENDER ZATERDAG 14 NOV, 1942 57e JAARGANG No. 39 B LA VOOR ZEELAND 1842—1942. Nieuwe aanvallen op de geallieerde strijdmacht bij Noord-Afrika - Verschillende schepen getorpedeerd Hevige strijd in Marmarica. BINNENLAND Zon op onder 7,57 16.51 Maan op onder UIT DE PROVINCIE Terugkeer van 400 ^rbeidsdienstrriannen. Toespraken van den Rijkscommissaris en van Ir. Mussert. Bureaux; Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon. den mededeelingen 24cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dlenstaanvragen- en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (ma?t. 8 regels) -11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by, vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Op 2 Januari 1842 werd een scherp Koninklijk Besluit uitgevaardigd ten op zichte van de scholen, dat op het eerste gezicht niet zoo bezwaarlijk leek voor het bijzonder onderwijs. Voordien toch was men bij het oprich ten van een school geheel afhankelijk geweest van de plaatselijke besturen, die veelal tegenwerkten, zonder dat men bij een eventueele weigering in hooger be roep kon gaan. Artikel 6 van bet Kon. Besluit van 1842 bepaalde nu, dat wanneer een ver gunning tot het oprichten van een lage re school door een gemeentebestuur ge weigerd was, men zich tot Gedep. Staten kon wenden, welke alsdan, na het betrok ken Bestuur te hebben gehoord, naar be vind van zaken de weigering zouden kunnen handhaven of wel de oprichting der school zouden kunnen inwilligen. Enkele bijzondere scholen kwamen door deze nieuwe bepaling tot stand, maar over het algemeen stonden de Colleges van Gedep. Staten even vijandig tegen over het Christelijk Onderwijs als het grootste deel van de gemeentebesturen. Men kan dan ook zoo schreef de heer M. C. Capelle onlangs in „De Stan daard" het begin van den schoolstrijd in 1842 stellen. Vanaf dat jaar hebben onze vaderen met taaie volharding en ongeëvenaarde geloofskracht voor het recht en de vrij heid van het Christelijk Onderwijs ge streden. Christen-ouders en Christen-onderwij zers eischten het recht op om onderwijs te geven naar den eisch van Gods Woord en volgens de belofte bij den H. Doop afgelegd. Zij konden het niet voor- God verantwoorden en met hun geweten over een brengen om te zwijgen van wat voor hen ket hoogste was: Jezus Christus, onze Heiland en Zaligmaker. Met -onwankelbare geloofstrouw heb ben zij een lange reeks van jaren gestre den om het kind, om de vrijheid van on derwijs, een vrijheid, die uiteindelijk ver kregen is. 't Waren helden, die pioniers van onze Christelijke School, die vrijwillig een le ven van ontbering kozen, in gebrekkige lokalen, voor overvolle klassen, met zeer slechte leermiddelen. Zij deden het uit liefde. Liefde deed de onderwijzers blijmoedig hun zwaar bestaan, ook smaad en hoon dragen, liefde deed weduwvrouwen haar pen- ningskens offeren. Liefde deed de mannen en vrouwen het brood uit den mond sparen en een droge boterham eten,' liever dan dat de onderwijzer van hun kinderen tè veel moest tobben. Zij vertrouwden op deze belofte: „God van den. hemel, Die zal het ons doen ge lukken". VERZENDING VAN KERST PAKKETJES VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- S.S. en het Legioen, die een veldpostnum mer hebben, mogen alleen verzonden wordefi met de speciaal voor Kerstpak ketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungs- marken. Deze zegels worden aan de sol daten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door mid del van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één zegel en voor 2000 gram twee zegels opplak ken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen Veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerst pakketten vóór 30 Novembe'r a.s. aan de post ter verzending afgegeven zijn. Tot 25 December 1942 is 't niet mogelijk pak ketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Na 25 Dé- cember 1942 kunnen pakjes zondef ze gels tot 100 gram verzonden worden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadres- serd worden: An das S.S.-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132, te zenden aan: Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het front in het Westelijk deel van den Kaukasus werden vijande lijke aanvallen afgeslagen. Een in het ge bied van Alagir tijdelijk afgesneden eigen pantserformatie heeft onder het afslaan van talrijke vijandelijke aanval len de verbinding met de naburige strijd krachten al strijdend hersteld" en daarbij verscheidene honderdei} gevangenen ge maakt. Roemeensche troepen sloegen ten Zui- - den van Stalingrad vijandelijke aanvallen ter sterkte van een bataljon af. In Stalingrad werd het den vorigen dag veroverde terrein van uiteengesla gen vijandelijke groepen gezuiverd. In den centralen en Noorde lij k e n sector slechts plaatselijke ge vechtsactie. De luchtmacht viel de vij andelijke ravitailleering aan op spoor lijnen en wegen. Tjdens de aanvalsoperaties van Duit sche duikbooten tegen de Britsch- Amerikaansche landingsstrijdkrachten in Fransch Noord-Afrika wer den gisteren aan de Marokkaansche kust van den Atlantischen Oceaan een Brit- sche kruiser van de Birmingham-klasse door vjf torpedotreffers, een torjedoja- ger der K-klasse en op de reede van Fed- hala drie transportschepen van tezamen 22.500 brt. tot zinken gebracht. In het Westelijk deel van de M i d d e 1- landsche Zee brachten andere duikbooten een transportschip van 7000 brt. tot zinken en torpedeerden twee an dere schepen, waaronder een groot pas sagiersschip met twee schoorsteenen. In de Golf van Bougie brach ten formaties Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen tjjdens voortdurende aanvallen overdag en des nachts een transportschip van meer dan 10.000 brt. tot zinken, alsmede een klein koopvaar dijschip en beschadigden 14 koopvaardij- vaartuigen, waarvan enkele zóó ernstig, dat verwacht mag worden, dat zij zullen zinken. Bovendien werden tijdens duik en scheervluchten ernstige bomtreffers geplaatst op twee groote oorlogsschepen, een kruiser en drie torpedojagers. Snel le gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag de havenwerken van Bougie en het vliegveld Maison Blanche bij Algiers. De bezetting van de Zuid-Fran- sche kust is in feite voltooid. Verder maakt het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: De com mandant van de Fransehe vlootstrijd- krachten in de Middellandsche Zee en de bevelhebber van de kustverdediging van Toulon hebben een plechtige verkla ring afgelegd, dat zij de Fransehe oor logsschepen en de zeevesting Toulon te gen eiken aanval der Angelsaksische mo gendheden zullen verdedigen. Hitier en Mussolini hebben derhalve bepaald,, dat yan 'n bezetting van het vestinggebied van Toulon door Duitsche of Italiaan sche troepen zal worden afgezien. Itaiiaansch weermachfsbericht. De van te voren vastgestelde bewe gingen van onze troepen in Frankrijk en op Corsica duren voort. In de Ma rmarische woest ij n hebben Britsche gepantserde afdeelin- gen ophieuw hevige aanvallen gedaan. De luchtmacht deed herhaaldelijk aan- .vallen met bommen en machinegeweer vuur op vijandelijke colonnes. Italiaansche torpedo- en bombarde mentsvliegtuigen hebben in opeenvol- rang: naam: veldpostnummer of adres: Het S.S.-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien he't groote aantal Nederlandsche vrijwilli gers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenverkeer mogelijk is. gende golven aanvallen gedaan op En- gelsch-Amerikaansche vlootformaties in de baai van Bougie en nieuwe suc cessen behaald. Een kruiser van de Leander-klasse, een groote torpedojager en twee koopvaardijschepen, waarvan een meer dan 10.000 ton meet, werden door torpedo's getroffén en zwaar be schadigd. Een transportschip, geladen met munitie, vloog in de lucht na te zijn getroffen. Twee schepen geraakten na door bommen te zijn getroffen, in brand, terwijl ook aan de havenwerken zware schade werd toegebracht. Majoor Carlo Emanuele Buscaglia, die zijn roemrijke groep torpedovlieg tuigen in den strijd had aangevoerd, en die door een nieuwe overwinning in totaal meer dan honderdduizend ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken had gebracht, is niet op zijn basis te ruggekeerd. Ook twee andere vliegtui gen zijn niet teruggekeerd. Een Britsch toestel werd neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben met suc ces vijandelijke schepen in de A1 g e - rpsche wateren aangevallen. Zij brachten een transportschip van 10.000 ton tot zinken, troffen twee kruisers en drie torpedojagers en beschadigden tal rijke andere koopvaarders. Aan boord van verscheidene dezer schepen deden zich ontploffingen voor. Een van onze duikbooten, die deelnam aan de opera ties aan 'de kust van Fransch-Noord- Afrika onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Pasquale Gigli, heeft in een enkelen aanval twee vijandelijke vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 25.000 ton tot zinken ge bracht. Bij de recente -aanvalleh op Sardi nië heeft de vijand, zooals hij zelf meldt, negentien bommenwerpers ver loren. De wrakstukken van talrijke vliegtuigen werden langs de kust ge vonden. Een onzer duikbooten heeft door kanonvuur een viermotorig vijande lijk vliegtuig neergeschoten. Rommel trekt terug en vermijdt omsingeling. (D.N.B.) Het pantserleger van Rom mel heeft in het gebied tusschen Sol- loem eö den Halfajapas nieuwe aanval len te, verduren gehad, waarna het zich weder in westelijke richting heeft te ruggetrokken. Een omsingeling, de eenige manier, waarop een beslissing kan worden afgedwongen, is het 8e Britsche leger tot dusver niet gelukt. Rommel,, aldus militaire kringen te Berlijn, heeft nog steeds volledige be wegingsvrijheid en hij bepaalt het tem po van den bewegingsoorlog. In tegen stelling met vroegere Engelsche terug tochten op dit oorlogstooneel, trekt Rommel zeer langzaam terug, waarbij hij iedere gelegenheid te baat neemt om tegenstand te bieden. Geruchten rond Darlan. (Stefani) De meest uiteenloopende geruchten doen in Tanger de ronde be treffende de omstandigheden waaronder admiraal Darlan zou zijn gevangen ge nomen. Volgens de lezing, die het meest geloofwaardig schijnt, hebben de feiten zich als volgt afgespeeld: De admiraal bevond zich aan het ziek bed van zijn zoon die aan kinderverlam ming leed en inmiddels overleden is toen een Amerikaansche patrouille onder bevel van een luitenant de kamer binnendrong. De admiraal werd terstond naar het Amerikaansche hoofdkwartier gebracht, waar men hem verzocht jüich aan het hoofd te stellen van de beweging der dissidenten. Het sbhijnt dat Darlan de voorstellen van den Amerikaanschen bevelhebber van de hand heeft gewezen, waarna hij onder scherpe bewaking werd geplaatst. De Amerikaansche autoriteiten hebben overigens besloten de gevangenschap van Darlan uit te buiten door berichten te verspreiden of orders uit te vaardi gen, die z.g. van hem afkomstig zijn. 80 leerlingen telt, heeft niet minder dan 2160 kg. oud papier verzameld, d.w.z. 27 kg. per leerling. Wel een bewijs, hoe veel oud papier e.d. er ook in kleine plaatsen nog te vinden is, wanneer men er moeite voor doet. vyf andere scholen oritvingen pre mies van f25, f10 en f5. Aartvragert Winterhulp. Aan belanghebbenden deelt Winter hulp mede, dat de gelegenheid tot het indienen van de tweede aanvrage voor uitkeeringen op 10 November gesloten is. Wanneer het mogelijk zal zijn een derde aanvrage in te dienen zal nog nader be kend worden gemaakt. By onze vrijwilligers. Tijdens den op- marsch wordt een korte pauze gemaakt' en de wagen van het ergste vuil ontdaan. De mannen kunnen best met de bevol king opschieten. SS PK Liittmer-0 H-P H m, Handel ini nieuwe Staatsleöning hederi vrij De) Vereeniging voor den Effectenhan del (bedrijfsgroep Effectenhandel) heeft van den wnd secretaris-genëraal van het departement van Financiën bericht ont vangen, dat het verbod van handel in obligatiën der 3x/2 pet. Staatsleening '42 met ingang van Vrijdag 13 November 1942 is ingetrokken. Schoolinzameling van oud papier enz. De schoolinzameling van Oud papier en andere afvalstoffen georganiseerd door het rijksbureau voor oude materia len em afvalstoffen, („Romea") ver heugt" zich in toenemende belangstel ling. Voor de maand October is de eere- prijs, een premie van f50.toegekend aan de O.L. schoolte Dinteloord, hoofd de heer P. J. Noom. Deze school, die WAARSCHUWING VOOR MIS DRIJVEN TIJDENS VERDUIS TERING EN PLUNDERING. Steeds weer trachten asociale elementen van de oorlogsomstan digheden gebruik te maken voor hun misdadig optreden. Zooals reeds onlangs is bekend gemaakt, is het berechten van der gelijke misdadigers door den Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied opgedragen aan de Duitsche rechtbanken. Tot voorlichting van de bevol king wijs ik eens en voor al op het volgende Wie onder gebruikmaking van verduistering of andere buitenge wone oorlogsomstandigheden da den van geweld uitvoert of leven en eigendom van anderen schendt, begaat een buitengewone laagheid. Hij is iemand, die het volk schaadt, waarvan de gemeenschap moet worden bevrijd. Hij behoeft derhalve niet op verschóoning te rekenen. De Duitsche rechtbanken zullen zonder acht te slaan op het verle den van den dader met zware tuchthuisstraffen of met de dood straf antwoorden. Wie zich vergrijpt aan het eigen dom der bewoners, dat dezen heb ben achter gelaten bij de ontrui ming van bepaalde zones in de ge bouwen of op vrijwillig ontruimde stukken grónd, wie dus plundert, wordt zonder uitzondering met den dood gestraft. De wet kent hiervoor geen an dere straffen. De ordelievende bevolking moet weten, dat haar leven en eigendom onder bijzondere bescherming staat. Wie meent de orde te kun nen minachten zij hiermede ge waarschuwd. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, de Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie, Dr WIMMER. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1942. Want dit is genade, indien iemand, omdat hij met God rekening houdt, leed verdraagt, dat hij te onrechte lijdt. 1 Petr. 2:19. 15 Nov. Ie kwartier. 22 Nov. Volle maan. 13.27 ZONDAG 15 NOVEMBER 1942. Looft God, looft Zijn Naam alom, Looft Hem in Zijn heiligdom. Zon op onder 7.58 16.50 Maan op onder 14.03 23.05 WIE GEREGELD GAS- EN ELECTRI- CITEITSVERBRUIK CONTROLEERT, KAN TIJDIG ZELF INGRIJPEN. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 15 Nov. 1942. 's Morgens tot 7.58 u. 's Avonds van 16.50 u. Maandag 16 Nov. 1942. 's Morgens tot 8.u. 's Avonds van 16.49 u. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tim 7 November 1942 kwamen er in ons land 1141 gevallen van besmette lijke ziekten voor, waarvan 38 in Zeeland, n.l. 8 gevallen van malaria in Middel burg, 1 geval van ziekte van Weil in Terneuzen, 1 geval van roodvonk inBrou wershaven, St Jhn- steen en Terneuzen en 25 geval len van diphtherie, n.l. 7 in Ter neu zen, 5inRenesse, 4 in Middel burg, 3inKerkwerve, 2 in Ca d- zandenlinGoes, Haamstede, St Laurens en O. - en W. - Sou burg. - Verkeersinspectie. De secretaris generaal van het departement van water staat maakt bekend, dat de functie van rijksinspecteur van het verkeer te Mid delburg wordt vervuld door Mr R. M. J. Holla. Ned. Arbeidsfront. Door bemidde ling van Vreugde en Arbeid is door de Fa. Wattez te Goes voor de bedrijfs- genooten een teekencursus tot stand ge bracht, waaraan 25 personen deelnemen. Bij de N. V. Elandria te Sluis is sinds enkele weken de bedrijf ssport ingevoerd. Vlissingen. Dezer dagen werd een koffer, wel ke ter verzending aan het station was afgegeven, geopend buiten het station gevonden. Er in bevonden zich kleeding- stukken en rookartikelen. De politie stelt een on'derzoek in. Na een werkzaamheid van ruim vier maanden achter de linies aan het Oost front keerden eenige weken geleden een vierhonderdtal arbeidsdienstmannen, be- hoorende tot den Reichsarbeitsdienst, doch afkomstig uit den Ned. Arbeids dienst, terug in het vaderland. Om de beteekenis van de daad, die deze jongemannen geheel eigener bewe ging hebben gesteld, nog eens nadruk kelijk te onderstreepen en hun tevens hun dank en erkentelijkheid daarvoor te betuigen brachten gistermorgen Rijkscommissaris Rijksminister Seys In- quart en de leider der N.S.B. Ir Mussert, een bezoek aan het kamp. General-Arbeitsführer Bethmann las de volgende boodschap van den Reichs- arbeitsführer Constatin Hierl voor: „Kameraden van den Nederlandschen Arbeidsdienstgroep Uw vrijwillig optreden aan het Euro- peesche gevechtsfront tegen het bolsje wisme is geëindigd. In trouwe kameraad schap met de kameraden van den Reichs arbeitsdienst hebt gij U gedragen als sol daten van den arbeid en hebt gij eer be wezen aan uw Nederlandsche vaderland. Gy kunt thans naar uw mooie vader land terugkeeren met het trotsche be wustzijn dat ge door uw persoonlijk op treden bij de vestiging van de Germaan- sche gemeenschap van volkeren en by den opbouw van een, nieuw Europa hebt medegewerkt. Ik dank U en denk op dit oógenblik aan de kameradeii, die by-de uitoefening van deze groote taak hun leven hebben opgeofferd. Wij betreuren hen niet, wy eeren hen. Myn hartelyke wenschen vergezellen U op uw verder levenspad. Ik verwacht van U dat ge ook na uw vertrek uit den Nederlandschen Arbeidsdienst stryders zult zijn voor een nieuwe orde. Leve de groot-Germaansche volken- gemeenschap. Leve de Führer." Hierna richtte de commandant der Ar- beitsdienstgruppe „Niederlande", Ar- beitsführer Hekman het woord tot de autoriteiten, om daarna een kort rapport uit te brengen over de werkzaamheden waarin hij deed uitkomen, dat de man nen uit eigen aanschouwing thans het gevaar van het bolsjewisme hebben lee- ren kennen. Daarna sprak de Rijkscommissaris de mannen'toe. Deze ving ^ijn toespraak aan met te memoreeren, dat het initiatief tot den inzet in het Oosten uit de gelederen van van den N. A. D.„zelf kwam. De oproep vond bij velen weerklank. Duizend man meldden zich eigener beweging en na selectie en voorbereiding vertrok dan deze groep. Het getuigenis van den Reichsarbeits- führer, aldus vervolgde hij, bewijst ons dat gij u als echte arbeidsdienstmannen hebt gedragen en al uw krachten inge zet. Als vertegenwoordiger van het Rijk dank ik u daarvoor,, daarbij tevens de hoop uitsprekend, dat dit gebeuren uw verderen levensweg moge bepalen. Drie dingen immers hebt gij gewon nen. Ten eerste hebben de opgedane er varingen u als mensch sterker gemaakt. Ten tweede zyt gij er op uitgetrokken als soldaten van den arbeid. Uw wapens waren voor u geen sieraad doch dienden in waarheid om uw leven en uw arbeid te beschermen. 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1