II ELKWIT PUNTJE IS EEN LICHTPUNTJE xpr 4r Alle pijn verdwenen! I ill BINNENLAND FEUILLETON. MIDDELBURGSCHE BRIEF UIT DE PROVINCIE GeneesmiddelH H U tegen HUIDAANDOENINGEN (Wordt vervolgd.) ter heeft de ouders van de kinderen van 114 jaar opgewekt mede te werken tot onvatbaarmaking van hun kinderen te gen deze ziekte. De gemeente-geneesheer Dr Wouda, zal de drie inspuitingen te zij nen huize verrichten. N.- ert St Joosland. Met ingang van Maandag 16 Nov. a.s. wordt het Distri butiekantoor in deze gemeente verplaatst van het gemeentehuis naar de woning van A. Moens, Rijksweg 28. VOOR HOOFD EN HART RECHTSZAKEN GEMENGD NIEUWS DE POET HEEFT GEEN KATTEN006EN MAAK NUMMER BEL EN BUS ZICHTBAAR WINTERHULP. De eerstvolgende straatcollecte van Winterhulp zou op 14 en 15 November gehouden worden, doch in Vterband met het te.t, dat Zaterdag 14 November de „dag van de politie" is, op welken dag de politie voor W.H.N. zal collecteeren, is de eigen collecte een week uitgesteld. Deze wordt nu gehouden op Zaterdag 21 November en Maandag 23 November. Gecollecteerd wordt met houten speld jes, waarop figuurtjes in kleederdrach ten zyn geschilderd. Deze hangertjes zyn hier te lande vervaardigd. Ongeveer dertig arbeiders en arbeid sters hebben hier maandenlang aan ge werkt. Thans worden niet minder dan 10.000 van deze houten hangertjes per dag ver vaardigd. De eerste straatcollecte is een groot succes geworden. Er zijn gemeenten, waar de giften in totaal tot 450 pet. ge stegen zijn in vergelijking met de eerste straatcollecte in het vorige seizoen. De algemeene bijdragen beliepen van 1 Juli—31 October 1941 f 788.312.69 in dezelfde periode van dit jaar zijn deze tot f 1.638.942.61 gestegen. De eerste straatcollecte van dit jaar heeft volgens de voorloopige telling reeds f 95.000 opgebracht tegen f 79.418 in het vorige jaar. De lijstcollecte bracht in Maart 1942 f 153.877.49 op en in October 1942 f224.006.29. Winterhulp is dan ook zeer tevreden over dezen gang van zaken, doch dit neemt niet weg, dat er volgens' de leiding nog meer „geofferd" dient te worden, in- plaats van „gegeven". Bk gevoelde mij als herboren. De Heer O.M. te K. schrijft, d d. 23-l-'41: „Met mijn 83 jaren leed ik aan een buitenge woon pijnlijken aanval van ischias. Niets hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van ^lapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag ver minderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hébben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proefOrigineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. Burgemeesters. F. H. M. Schram is met ingang van 16 November tot burgemeester van de gemeente Reusel benoemd. H. de Wit is op zijn verzoek, met ingang van 1 December als burgemees ter van de gemeente Wildervank eervol ontslagen. De opbouw van de Nederlandsche Kultuurkamer. Na het groote succes, dat de Neder landsche kuituurkamer heeft gehad met de brochure „Waarom een Nederland sche kuituurkamer", zal binnenkort als uitgave 2 van de afdeeling voorlichting der Nederlandsche kuituurkamer een nieuw vlugschrift het licht zien over den organisatischen opbouw van deze be- roepsstandsorganisatie van alle Neder landsche kunstenaars. In enkele bladzijden wordt de taak van de leiding uiteengezet, waarbij nog eens duidelijk het verschil wordt aangetoond tusschen het werkgebied van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten, waaronder de z.g. kultuurpolitiek ressor teert en dat der Nederlandsche kuituur kamer die voornamelijk de sociale en oeconomische belangen van de kunste naars behartigt. Het hoofdbureau, zooals dat werkt met aan den top den algemeenen be stuurder en daaronder de afdeelingen INKEER door H. Kingmans. 61) o— „Ongeachte wegen, Laanveld. We heb ben ons bedroefd, toen je zoon zich met haar verloofde en trouwde. En nu is het juist die vrouwAls ik niet wist, wie het me vertelde, zou ik het niet gelooven. Wonderlijk zijn 's Heeren wegen. De oor log en zijn gevolgen heeft een vrouw ge grepen en tot God gebracht. Ik kom morgen aanloopen, dat is beter dan dat zij hier komt. Dan wil ik rustig onder vier oogen met haar praten en dan zal er wel niets op tegen zijn, dat zij cate chisatie volgt, alleen, hier bij mij aan huis. Dat is beter dan met de anderen. En Je zoon?" „Tot mijn smart, moet ik zeggen, do minee, dat hij maar matig is ingenomen met de houding van zijn vrouw. Maar hij ziet do verandering en hij legt er zich fetf neer, zoo is het." „Dat is heel wat waard, Laanveld, geloof me. Het zou ook verwijdering tusschen man en vrouw gebracht kun nen hebben en dat zou erg geweest zijn, Amice. Om twee zeer verschillende redenen komen wij met onze jeugd even in het centrum der belangstelling te staan. Laat ik met de blijmoedigste mogen beginnen. In het begin van deze week was het juist 25 jaar geleden, dat de Industrie- en Huishoudschool, in de volksmond steeds kortweg aangeduid als de Huis houdschool, haar deuren voor de jeugd opende. Als we ons even realiseeren wat het zeggen wil om in de Slachtmaand van het jaar 1917, het vierde oorlogsjaar van de toen ook zwaar op ons land druk kende wereldoorlog, een Huishoudschool te openen, moet men wel erkennen, dat het de toenmalige bestuurders en op richters, zeker niet aan moed en onder nemerszin heeft'ontbroken. De oprichting is een succes geworden. Met ieder jaar steeg het aantal leerlin gen. Het topcijfer werd in 1932 bereikt toen 663 leerlingen waren ingeschreven. In deze kwarteeuw zjjn duizenden en nog eens duizenden meisjes en vrouwen in de huishouding opgeléid. Zij plukken daarvan een leven lang de vruchten. De leiding der school berustte van den aanvang af in handen van de direc trice mej. M. J. H. Bomer. Een der damesbestuursleden mevr. L. Alberts Salberg, thans voorzitster, was een der oprichters-bestuurders. Vanaf deze plaats een hartelijke ge- lukwensch met dit jubileum voor be stuur en directrice. Ik weet mij hierbij de tolk van duizenden oud-leerlingen en ouders. Deze instelling van Nijverheids-onder wijs heeft zich evenals haar oudere broer (de Ambachtsschool) steeds in een levendige belangstelling van niet al leen de Middelburgsche, maar laat ik gerust zeggen, de Walchersche bevol king mogen verheugen. Dat het zoo blijve. De andere aangelegenheid die ik wil de aanstippen is van minder prettigen aard, en betreft eveneens onze jeugd. Met eenige bezorgdheid werd er reeds over gesproken. Ik bedoel de toeneming van het aantal diphtheriegevallen. Zonder eenige ongerustheid te willen verwekken of de zaak aan te dikken, is het toch goed de feiten onder de oogen te zien. De Inspecteur van de Volksge zondheid heeft zijn maatregelen reeds genomen en onze waarnemend burge meester heeft de ouders gewezen op het doeltreffendst bestrijdingsmiddelde vaccinatie. Voor de schooljeugd tot 14 jaar zal geheel gratis gelegenheid tot inenting tegen diphtheriegevaar worden geboden en vooral voor de nog niet schoolgaan de jeugd vanaf twee jaar wordt deze vaccinatie dringend aangeraden. Ik meen dat wij de hier gegeven raad gevingen niet in den wind mogen slaan, integendeel, deze bestrijdingsmiddelen op zoo groot mogelijke schaal moeten toepassen. ai Wij hebben de plicht ons tegen drei gende gevaren te wapenen. Zonder dat wij in de zonde van be zorgdheid mogen vervallen, moeten wij het Hollandsche spreekwoord in toe passing brengen: Voorzorg voorkomt zorg. Als steeds, STENTOR. algemeene zaken, juridische afdeeling, voorlichting, financiën, ledenregistratie en sociale zaken, vindt eveneens een aparte bespreking, aansluitend hierop worden de gilden behandeld. Hun taak is: de vertegenwoordiging der kuituur- wereld zelf. Uitvoerige mededeelingen worden ge daan over de z.g. gewestelijke bureaux. Onderwijzer, teven® buurtschapshoofd Na V. D. erf W. H. N. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van Opvoeding, van 27 October, waarbij hy in afwijking van het terzake door den Raad van State ingenomen standpunt naar aanleiding van een verzoek van een onderwijzer aan de openbare ulo-school te Joure, zich uit spreekt vóór de mogelijkheid van combi natie van de betrekking van onderwijzer aan deze school en de waarneming van de functie van buurtschapshoofd van den hoewel uw schoondochter 'daarvoor niet uit den weg had mogen gaan, als het haar ernst is met haar belijden. Maar nu is het veel beter. Het is ook niet on mogelijk, we zien nu weer, hoe God soms leiden kan, dat uw zoon op het rechte pad terugkeert door invloed van zijn vrouw. We willen er het beste van ho pen en bidden voor hem." „Dus dominee komt?" „Morgenmiddag, Laanveld. Zeg het uw schoondochter. Met haar ouders zal zij het niet gemakkelijk hebben zeker? Le- maire kennen we wel." „Zij is nog niet in Arnhem geweest, maar heeft, geloof ik, er wel over ge schreven. Och, Lemaire, hij zal ont stemd zijn, maar op den duur, het valt wat mee, denk ik." „Gedane zaken nemen geen keer. Per saldo is hij ook weer een nuchter man, dat is bekend." Lemaire is geen probleem. Natuurlijk niet. Ook Sjouk maakt er zich niet druk over. Zij heeft inderdaad naar huis ge schreven, dat zij nu geregeld naar de kerk gaat en hoopt, lid van die kerk te worden. Veel woorden heeft zij niet ge bezigd: allereerst kan zij het nog niet goed, zij is niet meer dan een leerlinge, en in de tweede plaats: vader en moe- Ned. Volksdienst en de Winterhulp Ne derland. De commissaris der provincie Fries land had in eerste instantie het verzoek van den onderwijzer, om de ten dezen vereischte vrijstelling te verleenen, ge weigerd, omdat z.i. slechts by hooge uit zondering moest worden afgeweken van het algemeen beginsel, dat een onderwij zer zich uitsluitend aan zjjn taak bij het onderwijs moet wijden en geen bijbetrek king behoort te bekleeden. Deze uitzon dering achtte hij hier niet aanwezig, ter wijl er alleszins gevaar voor bestaat, dat by combinatie van de betrekking van onderwijzer en de functie van buurt schapshoofd de belangen van het onder wijs zullen worden geschaad. De Raad van State, afd. voor de ge schillen van bestuur, sloot zich bij het standpunt van den commissaris aan. De secretaris-generaal kon echter geen vrijheid vinden om een daartoe strek kend ontwerp-besluit te bekrachtigen. Hij wees er de afdeeling op, dat alles af hangt van de werkkracht van den per soon en van de idee, waardoor hij wordt gesteund. Voort betoogde hij, dat jonge instituten als Winterhulp Nederland en de Nederlandsche Volksdienst zoo sterk mogelijk dienen te worden gesteund. On danks dit betoog bleef de afdeeling van den Raad van State van oordeel, dat de omvangrijke arbeid, welke het gevolg zou zijn van aanvaarding van bedoelde nevenfunctie, de werkzaamheid in de hoofdbetrekking van den appèllant in die mate nadeel ig zou beïnvloeden, dat het verleenen van de gevraagde vrijstel ling niet verantwoord kon worden ge acht. De secretaris-generaal, niet door het aangevoerde overtuigd, heeft tenslot te het beroep van appèllant gegrond ver klaard en hem alsnog de gevraagde vrij stelling verleend. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 14 Nov. 1942. 's Morgens tot 7.57 u. 's Avonds van 16.51 u. Benoemingen. De wnd Commissaris der Provincie Zeeland heeft alsnog be noemd tot lid van de Commissie tot het ontwerpen van een concept-verordening nopens het verplicht onderzoek naar tu berculose van melkgevende koeien, den heer J. A. Provoost te Cadzand. Benoemd tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Onrust c.a., als vertegenwoordi ger van den calamiteUzen Jacobapolder, A. P. Israël te Wissekerke. Middelburg. Een zekere M. deed bij de politie aangifte van diefstal van eenige huishou delijke artikelen uit een keet van de fir ma P. alhier. Goes. De inenting tegen diphterie. In ver band met het mogelijke gevaar zullen, naar reeds eerder is medegedeeld, alle kinderen van 214 jaar in onze stad worden ingeënt. Hiermede zal Maandag een aanvang worden gemaakt. De schoolgaande kin deren worden per school en per klasse behandeld in het gebouw van het Grand- theater. Aan de ouders der niet school gaande kinderen zal een formulier wor den toegezonden. Zij moeten zich melden op de gemeentesecretarie, waar zij na dere inlichtingen zullen ontvangen. De politie heeft de 12-jarige W. S. aangehouden terzake van diefstal. Deze knaap had ten nadeele van een dame in een winkel haar tasch gestolen, waarin zich verschillende voorwerpen en snuis terijen bevonden. Zuid-Beveland. Klodfirtge. Ook hier zal gelegenheid worden gegeven tot inenting der kinde ren tegen diphterie. De wnd burgemees- D.D.D. is een heldere vloei stof, die diep in de poriën doordringt en de ziekte- kiemen doodt. Flacons A 75 et, f. 1.50 en f. 2.50. der zouden er niets van begrijpen. Dat haar „ziekte" er een was van de ziel en dat die alleen genezen kon, als zij zich gaf aan den Heiland van zondaren, och, als zij het schreef, het was Latijn voor vader en moeder. Een antwoord kwam er niet. Eigen lijk rekende Sjouk daar ook niet op. Maar "het werd anders, toen Bertus eens uit Arnhem kwam, waar hij voor zaken moest zijn en toen natuurlijk bij vader en moeder was aangeloopen. Hij kwam terug met de boodschap, dat vooral va der zeer boos was. Moeder had er wat om gelachen, om dien brief van Sjouk, hij vertelt het eerlijk, zooals het hem ge zegd is, dat moet Sjouk wel bedenken. Moeder is van oordeel, dat deze manie ook wel gauw zal overgaan. Bertus vertelt niet alles. Hij zegt niet, hoe hij thuis te kennen heeft ge geven, den stap van Sjouk te betreuren. Hij is er totaal onschuldig aan. In hoe verre zijn vader en moeder oorzaak zijn, kan hij niet beoordeelen. Alleen meent hij inderdaad, dat Sjouk vrijwel alleen tot haar besluit gekomen is, na raad te hebben gevraagd. Mét moeder Lemaire is h(j van meening, dat Sjouk het toch niet volhoudt. Walcheren. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. Maandag overleed alhier plot seling de heer Th. Aertsen, die vele jaren voor de R.K. Staatspartij zitting heeft gehad in den gemeenteraad. Oud-Vossemeer. Een span paarden van den landbouwer J. P. alhier sloeg tengevolge van schrik op hol en rende in volle vaart van den dijk aan de haven van den Hollaerepolder. De paarden geraakten, onder aan den dijk gekomen, te water. Een der dieren kon niet tijdig worden vrijgemaakt en verdronk. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Z. Nsb.) Schouwen-Duivefand. Zierikzee. Dinsdagavond vond in hotel „De Korenbeurs" een afscheidssamen- komst plaats van de manschappen 17 N.A.D., die gedurende eenigen tijd op Schouwen-Duiveland behulpzaam zijn geweest bij het aardappelrooier Tot de aanwezigen behoorden ver scheidene burgemeesters van gemeenten op het eiland en landbouwers, waar de Manschappen hebben gewerkt. In zijn openingswoord bood de af- deelingscommandant hopman J. M. Bou- scholte verschillende der aanwezigen als aandenken een tegel aan. Vervolgens werd een gevariëerd pro gramma van zang, muziek en voordrach ten afgewerkt, hetwelk zeer in den smaak viel. Tenslotte hield de commandant een toespraak, waarin hy de taak van den Arbeidsdienst temidden van het volk uiteenzette en de bewoners van het eiland zijn hartelyken dank bracht voor de ontvangst. Woensdag werd via Goes de terugreis naar het kamp aanvaard. „Uw wil geschiede",dat heeft Je zus niet pas geleerd in Gethsémané; dat heeft Hy geleerd reeds als kind, als jongeling te Nazareth. En nooit zou Hy de .koninklyke heldendaad van Golgo tha volbracht hebben, zoo Hy niet te Nazareth geleerd had stil te zyn, en Zich te buigen onder 's Vaders wil. Het is de weg, dien God houdt met al degenen, die Hy koning maakt. Ze zijn koningen. Ze zijn gezalfd. God heeft hen koningen gemaakt, zooals David als herdersknaap koning was. Nu moeten zy' het worden. Een Christen moet worden wat hy is. En hy zal koning worden, door den Heere over zich te laten regeeren. Hy zal ko ning worden, door met lijdzaamheid te loopen de loopbaan die hem voorge steld is. Wie koning wil worden, die verloo- chene zichzelven en neme zijn kruis op. Ds R. E. VAN ARKEL. Graan achtergehouden. Een landbouwer te Bereijk (N.B.) had een hoeveelheid door hem geteelde rogge iri gedorschten toestand verborgen. Hy wilde deze aan de controle onttrekken. Voor dit feit moest hy zich dezer dagen verantwoorden voor den tuchtrechter. De man kreeg een boete van f1000. In stryd met zyn verplichtingen had een landbouwer te Eindhoven aanmerkelyke hoeveelheden op zijn bedrijf geoogste en gedorschte rogge en haver niet ter be schikking gehouden van de P.I.C.A. Des wege veroordeelde de tuchtrechter te Tilburg hem tot betaling van een geld boete van f 5000. Doodelyke ongelukken. In de Frans Halsstraat te Haarlem ston den eenige dames op het voorbalcon der tram, onder wie een 25-jarige juffrouw uit Haarlem. Deze viel door een bewe ging van den tramwagen op straat en werd daarby zoo ernstig gewond, dat zy aan de gevolgen van den val is over leden. Familieleden vonden gisteravond aan de Spanjaardlaan te Leeuwarden, den bejaarden W. U. Hiddema door ko lendamp vergiftigd in zyn woonkamer liggen. Toegepaste zuurstofbehandeling gaf geen resultaat. In de gemeerde Acht is de 9-jarige A. D. die op een rydende autobus sprong komen te vallen. De knaap werd een eind meegesleurd en kreeg een der ach terwielen over het hoofd. De jongen was op slag dood. Woensdag is het 2-jarig zoontje van de familie S. te Roermond al spe lende onder een kar geraakt. Het kind kreeg een wiel over het hoofd en was onmiddellyk dood. Verdronken. Het vierjarig zoontje van den schipper M., die met zyn vaartuig by de Nollenbrug te Utrecht ligt, is onbemerkt te water ge raakt en verdronken. Men vond de klompjes van het kind in het water dry ven. Nog geruimen tyd werd gedregd, doch zonder resultaat. Twee kinderen onder rangeerende tram. Dinsdag- middag is in de Lekstraat te 's Graven- hage nabij het eindpunt van lyn 3 de 37-jarige gehuwde K. H. B.W. met haar 3V»-jarig zoontje en een 3Vj-jarig buurjongetje H. P. onder een rangee rend tramstel gekomen. De moeder bleef ongedeerd, maar haar zoontje werd de rechtervoet afgereden en het buur jongetje kreeg een schedelbasisfractuur. Beide kinderen zyn naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. De toestand van het buurjongetje is zorg wekkend. z Inbraak opgehel derd. Dezer dagen werd in het filiaal van een coöperatie te Hilversum een brutale inbraak gepleegd, waarbij o.m. 350 kilo suiker, 272 pakjes boter en vet, meer dan 1100 pakjes sigaretten en een hoeveelheid ryst gestolen. De recherche heeft thans den dader dezer inbraak, een 30-jarigen timmerman weten te ar resteeren. De man heeft een bekentenis afgelegd en ook aangegeven waar de buit was verkocht. De goederen waren reeds in den zwarten handel beland en hoewel reeds in verschillende handen, kon een groot deel van het gestolene worden opgespoord. Sterke aardbeving geregistreerd. Op Dinsdag. 10 Nov. heeft het meteorologisch instituut te De Bilt om 12 uur 55 min. 30 sec. een zeer sterke aardbeving geregis treerd uit Z.Z.O.-richting, afstand 11500 km., oorsprong in den Indischen Oceaan. In den Noord-Oostpolder. Er wordt weer gevaren. Waren het vroeger de visschers op de voormalige Zuiderzee, thans varen er vrachtzeilschepen in de kanalen, welke in het nieuwe land zjjn gegraven. VNP-v. Buitx-Pax H. m Ned. Mr D wegens als kerk' bedankt, kerkvooj R. Batte De Herv. G< 19 Nov. byeen. over: kring „I ten gehc Algen- De Al Herv. K byeengel De ve de volge DaL. B< Beer., D: sens, Dr W. J. A Mr H. J De i werd gf orde. D( verslag dane za de comr missie d voor hel persoon! van den ste de p genaar, noemd vice-pre Boons tr voor Fr den Ber voor IS voor h Mulder. De ct door Ds Een cuatie - noemd Hack, Wyk a. Ds W. van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2