DAGKALENDER VRIJDAG 13 NOV. 1942 57e JAARGANG No. 38 Vrij groote gevechten In den Kaukasus - Britsch- Amerikaansche vloot voor N.-Afrlka weer aangevallen Petain en Laval willen in functie blijven - Zware gevechten aan de grens van Lybië - Duitsche pantserdivisies aan de Fransche Middellandsche Zeekust - Situatie in Marokko ernstiger geworden. Verklaring van Churchill. bezuiniging is onvermijdelijk! wie geregeld gas- en electri citeitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. de langemarck-opleiding. "toewijzing staatsleening. f Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon. den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract bêlangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in- deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den Kaukasus vonden by A1 a- g i r gevechten van vrij grooten omvang plaats. In den sector van Toe apse werden verschillende belangrijke berg toppen stormenderhand veroverd. Ge vechtsvliegtuigen vielen vijandelijke stel lingen, spoorweginstallaties en vliegvel den aan de kust aan.. InStaling|rad joegen stoottroe pen in verbitterde aanvalsgevechten den vijand wederom uit huizenblokken en uit steunpunten. Artillerie van leger en luchtdoelartillerie der luchtmacht brach ten op de Wolga vijf vrij groote schepen voor het overzetten van troepen en ook vrachtschepen tot zinken. Artilleriestel lingen en ravitailleeringsverbindingen ten Oosten van de rivier werden door luchtaanvallen zwaar getroffen. Aan het Donfront kwam het in den sector der Roemeensche troepen tot plaatselijke afweergeVeehten. Tydens het verloop daarvan werd de vijand gedeel telijk in gevechten op korten afstand te ruggeslagen. Aan het geheele Oostelijk front gèen gevechtsactie behalve krachtige aanval len der luchtmacht op transporten, troe penkwartieren en ravitailleeringsopslag- plaatsen van den vijand. De uitwerking hiervan zal geruimen tijd merkbaar blij ven. Een nachtelijke aanval op het be langrijke verkeersknooppunt T o r s k o k veroorzaakte groote branden. In de baai van Kroonstad vernie tigde een kustbattery der marine een Sovjetduikboot door verscheidene tref fers. In N o o r d-A f r i k a zijn de Duitsch- Italiaansche troepen aan de L i b y 3 c h- E g y-p tische grensin hevig ge vecht gewikkeld met sterke vijandelijke pantserstrijdkrachten. Duitsche jacht vliegtuigen schoten vyf Britschei vlieg tuigen neer. Tijdens aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht op Amerikaansch- Britsche oorlogsschepen voor Algiers werden een vliegkampschip, een kruiser, en een groot koopvaardijschip door bom men van zwaar kaliber getroffen. De ha- van van Algiers en een vliegveld in de nabijheid der stad, waar zich vele vijan delijke vliegtuigen bevonden, vormden het doel van andere bomaanvallen. In de baai van Bougie werden in voortdu rende aanvallen twee transportschepen van tezamen 16.000 brt. tot zinken ge bracht en 12 groote koopvaardij- en pas sagiersschepen ten deele zwaar bescha digd. In hetzelfde gebied werden 1 vlieg kampmoederschip, 1 zware kruiser en 2 torpedojagers getroffen, Alle vliegtuigen keerden van deze aanvallen op hun steunpunten terug. Duitsche duikbooten brachten in een aanval op Amerikaansch-Britsche trans portschepen in het westelijk deel van de Middellandsche Zee een troepentrans portschip van 19.600 brt., een trans portschip van de Blue Funnel-lijn van 12.000 brt. en een vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Van een formatie oor logsschepen, die bestond uit een vlieg kampschip en beveiligingsvaartuigen, werden twee oorlogsschepen, waaronder een torpedojager van de Trioal-klasse door torpedo treffers beschadigd. Voor Algiers werd een beveiligingsvaartuig getorpedeerd. In de wateren van Casa blanca plaatsten duikbooten torpedo treffers op een vrachtschip en twee an dere schepen van een convooi. Het in het weermachtbericht van-11 November genoemde vijandelijke schip, dat in het Noordelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan door een duikboot be schadigd was, is naar uit een aanvullend bericht met bijzonderheden omtrent den aanval blijkt, niet een slagschip van de „Queen Elisabeth" klasse, doch het passagiersschip j,Queen Elisabeth" van 85.000 brt. Duitsche pantser- en gemotoriseerde troepen hebben in.de vroege ochtenduren de Fransche Middellandsche-Zeekust be reikt De bewegingen in Zuid-Frankrijk verliepen zonder wrijving. Italiaansch weermachfsbericht. Om de kust van Zuid-Frankrijk tegen Engelsch-Amerikaansche ontschepings pogingen te beschermen, zijn gisteren troepen vah het vierde leger het niet- bezette Frankrijk binnengetrokken. Na door N i z z a te zijn getrokken, bereik ten zij de Rhone. De houding der be volking is rustig. Tezelfdertijd gingen gepantserde afdeelingen na op Noord en Zuid Corsica gelijktijdig twee landingen te hebben ondernomen, over tot de bezetting van het eiland. Ook op Corsica bewaart de bevolking de groot ste kalmte. Aan de grens tusschen Libyë en Egypte heeft de vijand hevige aan vallen ondernomen met aanzienlijke ge pantserde strijdkrachten. Zware gevech ten zijn gaande. Door Duitsche jagers werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Afdeelingen Italiaansehe vliegtuigen hebben opnieuw met. succes vijandelijke vlootstrijdkrachten aan 'de kust van Fransch Noord-Afrika aan gevallen. Een vliegkampschip en twei groote schepen werden door torpedo's getroffen. Ten Noorden van Kaap Bon heeft een onzer verkenningsvliegtuigen in een gevecht met twee jagers er een neergeschoten. In het Oosten der Middellandsche Zee werd een groote Britsche torpedojager door onze torpedovliegtuigen getroffen, hy werd zinkende gezien. Nachtelijke bomaanvallen zijn gedaan op de vliegvelden op Malta. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der afgeloopen twee dftgcii* PETAIN EN LAVAL WILLEN IN FUNCTIE BLIJVEN. VICHY (In ter inf.) Naar hier van betrouwbare zijde vernomen wordt, zou den zoowel maarschalk Pétain als de chef der regeering Laval op ondubbel zinnige wijze verklaard hebben, dat zij in functie willen blijven en hun tot dus ver gevolgde politiek willen voortzetten. In Parijs en in Vichy krijgt men steeds meer den indruk, dat de onder den naam van admiraal Darlan verspreide verkla ringen en bevelen niet van hem afkom stig zijn. De Engelschen en Amerikanen maken blikbaar gebruik van het feit, dat zij den Franschen admiraal gevan gen houden om misleidende berichten over den toestand in Fransch-Noord- Afrika te verspreiden. VICHY (D.N.B.) Het ministerie van voorlichting publiceert het volgende communiquéj „Nadat de commandanten der Fran sche marine in Toulon de verplichting op zich hadden genomen zich tegen iederen aanvaller te verdedigen, hebben de Duit sche autoriteiten besloten, dat de ver- sterkingswerken van Toulon niet bezet worden en dat de Fransche oorlogssche pen met rust zullen worden gelaten". Ministerraad te Vichy. VICHY (D.N.B.) Omtrent den Don derdag gehouden ministerraad wordt ge meld Donderdagavond 6 uur is de Fran sche ministerraad onder voorzitterschap van maarschalk Pétain in korte verga dering bijeen gekomen. Het staatshoofd en de chef van de regeering hebben ge constateerd, dat generaal Giraud door het aanvaarden van het bevel over Gaul listische troepen zijn woord gebroken en tegen zijn eed van officiergezondigd heeft. Dientengevolge mogen noch troe pen noch ambtenaren of de bevolking hem op eenigerlei wijze gehoorzamen. Maarschalk Pétain heeft officieel het op perbevel over de Fransche troepen aan vaard en slechts aan zyn bevel mag ge volg gegeven worden. De situatie in Fransch Noord-Afrika. VICHY (D.N.B.) In het officieel communiqué van het ministerie van voorlichting van Donderdagavond over de situatie in Noord-Afrika wordt ge- Bij de zuivering van het terrein in de volkomen vernielde voorsteden van de fel omstreden stad Stalingrad. PK Rothkopf-0 H-P H m zegd, dat InMarokkode situatie ern stiger is geworden. Het slagschip Jean Bart is buiten gevecht gesteld. De Fransche troepen reorganiseerden zich op een reis in zuidoostelijke richting. Marakesj is zwaar gebombardeerd. Het verraad van generaal Giraud wordt in Afrika zeer veroordeeld. In A1 g e r i e schijnt de vyand geen vorderingen te maken. In Tunis, waar generaal Barre het bevel voert, zijn geen militaire operaties voorgevallen. Don derdagochtend is Bone door Ameri- kaansche troepen bezet, die door Engel- sche schepen aan land gezet wareen. Tot Donderdagavond half zeven hadden geen vijandelijke troepeh Constantine bereikt. Berlijn over den strijd in N.-Afrika. De militaire correspondent van het D. N. B. schrijft: Wanneer men de kansen der mogendheden van het pact van drie met die der geallieerden vergelijkt, komt men te Berlijn tot de slotsom, dat alle reden aanwezig is, om den toestand met vertrouwen te- beoordeelen, ja, dat de jongste actie van Washington en Londen de schaal nog meer heeft doen overhel len ten voordeele van de mogendheden der nieuwe ordening. De gezamenlijke afweerresultaten van de as kunnen in 't verdere verloop van de gebeurtenissen de positie voor Londen en Washington gemakkelijk kritiek maken. De beteekenis der landing bij Algiers ligt vooral ook in de poging van den vij and om op te trekken in den rug van Rommel. Een dergelijke onderneming had echter gepaard moeten gaan met een onmiddellijk doorslaggevend succes, op dat de vijand in het geheel niet tot vei lige tegenmaatregelen had kunnen ko men. Thans kan men needs zeggen, dat deze Engelsch-Amerikaansche actie ten aanzien van deze doelstelling mislukt is. Rommel vecht in het gebied by Sol- loem-Halfaya. De vyand beweert, dat hy het Duitsche corps in Afrika in de pan gehakt heeft. Als dat waar was, zou hy echter thans wel ergens anders staan en niet in zware gevechten in dit gebied ge wikkeld zijn. Inmiddels voltrekt zich in Rusland de overgang van regen naar vorst, dus van de periode der onbegaanbare wegen, zoo als in het Russi^ph de herfst heet, naar de winterperiode der hardbevroren vaste wegen. Vorst, dat beteekent voor de Europeèsche bondgenooten niet, dat zy in onderkomens of barakken moeten kruipen. Het heeft er allen schijn van, dat de Duitsche legerleiding niet van zins is, om tot een inactieve houding over te gaan, alleen omdat daar nu de winter begint. Van militaire zijde wordt-er nog op ge wezen,, dat voor de nieuwe taak der Duit sche troepen in het Westen geen stryd- krachten aan het Oostelijk front behoe ven te worden onttrokken. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis o.a. ver klaard, dat hy aan de Sovjet-Unie in Juni een schriftelijke verklaring heeft doen toekomen, waarin stond, dat Enge land in 1942 een landing voorbereidde. Een belofte, dat deze landing zal wor den uitgevoerd, kan echter niet gegeven worden. Churchill zeide voorts nog, dat hij tfl- dens zijn bezoek aan Moskou Stalin op de hoogte had gesteld van de moeilijkheden welke verbonden waren aan een landing in het Kanaalgebied en van het besluit van Engeland en de Ver. Staten om N. Afrika aan te vallen. Stalin achtte dit besluit „onvoldoende". Desondanks, zoo zeide Churchill verder, namen wij af scheid als goede vrienden. Korte berichten. Naar het D.N.B. verneemt hebben de Britten en Amerikanen in de eerste dagen van November 50 vrachtschepen verloren met een gezamenlijken inhoud van 371.000 brt. en ongeveer een half millioen ton lading, die bestemd was voor Engeland en de Amerikaansche étappe -op Afrikaanschen bodem. In het tot dusver niet-bezette Frankrijk zijn op bevel der Fransche re geering de Engelsche en Amerikaansche burgers geïnterneerd. S. P. T. meldt, dat Laval te Mün- chen verschillende besprekingen heeft gevoerd. (D.N.B.) Het bericht, dat Ame rikaansche troepen Martinique, Guade loupe en Fransch Guyana bezet hebben, kon Donderdagmiddag in bevoegde kringen te Vichy niet bevestigd worden. Korting op steunbedrag. De secretaris-generaal van het Depar tement van Sociale Zaken heeft bepaald, i dat de vergoedingen, die inwonende ge zinsleden van ingevolge de rijkssteun regeling ondersteunden, op grond van hun vrijwillig dienstverband by de Waf- fen SS ontvangen, nadat daarop de ge bruikelijke aftrek van f 2, respectievelijk f 4, in mindering is gebracht, slechts voor een derde deel op het steunbedrag zullen mogen worden gekort. BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 15 tot en met 21 November 194^, 58 A brood 4 rants, "brood of gebak. 58 B brood rants, brood of gebak. 58 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 58 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 58 B vleesch y2 rants, vleesch of vl.w. 58 A aardapp. 2 kg. aardappelen. 58 B aardapp. 1 kg. aardappelen. 58 melk1% liter melk. 58 taptemelk 1% liter taptemelk. R10 tabak 1 rants, tabak.x) R10 sigaretten 1 rants, sigaretten.2) 1 Nov. tot en met 28 Nov. 1942. 417 algem. 1 kg suiker. 418 algem. 1 rants, jam. 419 algem. 125 gr. peulvruchten. 420 algem. 125 gr. havermout. 421 algem. 125 gr. gort. 422 algem. 125 gr. gemengd meel. 423 algem. 100 gr. vermicelli enz. 42,4 t/m 426 algem. 100 gr. kaas. 427 t/m 430 algem. 1. rants, bloem, brood of gebak. 4-66, 4-67 res. 250 gr. rijst. 3-65, 4-65 res. 150 gr. cacao m. suiker. 1 Nov. tot en met 12 Deo. 1942. 56, 57 versn.100 gr. chocolade. 58, 59 versn.100 gr, suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 12 Nov. tot en met 23 Nov. 1942. 57 botery2 rants, boter. 12 Nov, tot en met 10 Jan. 1943. 59 boterrants, boter. Diverse artikelen. I Nov. '42 tot en met 9 Jan. '43. 03 petroleum. 2 liter petroleum. II Mei tof en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst. 1 eenh. brand stoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04, 05 KF Brandstoffen, bon nen één eenheid le t/m 5e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthra- ciet). 1 tot en met 30 November 1942. 431 algem. 1 rants, eenheidszeep. O Eenh.zeep 1 rants, eenheidszeep. 432 algem. 1 rants, waschpoeder. O waschpoeder 1 rants, waschpoeder. 0 toiletzeep 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 14 Nov.: 57 brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk, tap temelk, tabak. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Maandag 30 Nov.412, 413 algem. (zeep), N-Eenheidszeep, Wasch poeder, Toiletzeep. De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch, vleeschwaren en aard appelen. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. 2) Vrouw. pers. van 25 j. en oudér. Bonnen beteekenen voedsel...... mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. In dezen tyd is bezuiniging op het gas- en electriciteitsverbruik een nood- zakelyke voorwaarde voor het gebruik ervan in het algemeen. Dat wil zeggen: als ge uw rantsoen overschrydt, volgt onverbiddelyk een hooge boete en het spook van de afsnijding komt om den hoek kyken. Daaraan zal geen mensch zich willen wagen. „Zonder licht" te zit ten, is uiterst onaangenaam, maar „zon der gas" beteekent geen warm eten, geen warme dranken enz. Als uw woning met gas of electricitéit wordt verwarmd, kan „zonder" zelfs beteekenen, dat ge in de kou moet verblyven. Men moet steeds op zoodanige wyze bezuinigen, dat men met zyn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met eenig overleg behoeft dit geen on- overkomelyke bezwaren met zich te bren gen. De huisvrouw is voldoende onder legd om te weten waar en hoe zy de noo- dige bezuiniging kan toepassen. Het is nu) welhaast overbodig geworden de Neder- landsehe huisvrouw er op te wyzen, dat de groenten en aardappelen met zoo wei- VRIJDAG 13 NOVEMBER 1942/ Legt dan af alle kwaadwilligheid, alle bedrog, geveinsdheid, afgunst en alle kwaadsprekerij. 1 Petr. 2: la. Zon op onder 7.55 16.53 15 Nov. le kwartier. 22 Nov. Volle maan. Maan op onder 12.45 21.52 Waalsdorperweg 12, Den Haag. Ten onrechte beschouwen velen het Langemarck-Studium als een school. Veelmeer zou men het een opvoedings instituut kunnen noemen. Waar begaafd heid en karakter als voornaamste fac toren by de toelating gelden, is het duidelyk, dat ook bij de opleiding met deze beide ten zeerste rekening moet worden gehouden. Daarnaast wii liet Langemarck-Studium zyn leerlingen niwt slechts een typische vakopleiding gpvtu, doch veelmeer een algemeen weten schappelijke en cultureele ontwikkeling, die hen in staat' stelt, later, toegerust met een perfecte beroepsopleiding, als harmonisch gevormd mensch zijn volk op een vooraanstaande plaats te dienen. Het leerplan- van tie Langemarck-Stu dium omvat daarom naast de normale vakken als wiskunde, geschiedenis enz. een intensieve sportbeoefening en een uitgebreide cultureele en karakterlyke opvoeding. Dit laatste wordt bereikt door het bezoeken van musea, concerten, opera's enz., door het maken van reizen, door het organiseeren van avonden, waarop de leerlingen zelf blyk moeten geven van hun artistiek kunnen en door den gemeenschappelyken omgang in het internaat gedurende den geheelen oplei- dingstijd. In een steeds terugkeerende afwisseling van gehoorzamen en leiden leert de Langemarck-Student daar de gemeenschap als hoogste levensuiting erkennen én bereidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vak? specialist, doch bovenal als mensch. Zoo zal.hij eenmaal, als hij de vleugels uit slaat en zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altyd door onverbrekelijke banden met het Langemarck-Studium verbonden blyven, daar dit voor hem een bron van gedachten en gevoelens be lichaamt, waaruit hy op elk oogenblik. van zyn leven de kracht kan putten, om zijn houding te bepalen tegenover de problemen, voor welke het leven hem plaatst. De wnd. secretaris-generaal van het departement van Financiën maakt be kend, dat de toewijzing op de nieuwe 3i/2 pet. Staatsleening, waarop de in schrijving openstond op 10 November 1942, zal geschieden als volgt: De ingeschreven bedragen waarvoor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen; op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast op 30y2 pet van het ingeschreven bedrag, met dien ver stande, dat de toegewezen bedragen op honderd gulden worden afgerond. Aangezien de vrywillige leening is volteekend, zal men niet tot de uitgifte van de gedwongen leening over gaan, zoodat de zich aan de re- cepissen bevindende stortingsbewijzen waardeloos zijn.- nig mogelijk water moeten worden op gezet en de spyzen gekookt met het dek sel op de pan. Even vertrouwd is zij ge worden met de gewoonte om het gas pas aan te steken wanneer de pan is opgezet. Dat de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook worden gebracht, spreekt vanzelf. Eens per dag afwasschen inpiaats van twee- of driemaal is eveneens een gewoonte, welke in tal van huisgezinnen rëeds wordt gevolgd. Bezuinigen heeft steeds een onaange- namen klank, doch in dit geval beteekent het slechts bevordering van eigen belang. In geen huisgezin mag men dit over het hoofd zien. De overheid heeft den plicht de verbruikers te wyzen op' de mogelyk- heden, die er bestaan om tot belangrijke besparing op het gebruik van gas cn electriciteit te komen. De enkeling doet daarom goed zich naar die aanwijzingen te gedragen, want wanneer de besparing niet voldoende zou worden doorgezet, zouden de gevolgen minder aangenaam zyn. Afsnyding van den toevoer by over schrijding van het toegemeten rantsoen brengt een gezin in moeilykheden, doch het is de straf op een onverantwoordelyk verbruik in tyden, waarin de grootste zuinigheid nu eenmaal onvermydeiyk is. Controleert daarom geregeld uw gas- en 1 electriciteitsverbruik.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1