Pijnen in de ledematen verdwenen. FEUILLETON. BINNENLAND Zy, die de aardappelvelden in den zo mer selecteeren of zulks wenschen te leeren, komen in de eerste plaats voor het volgen van dezen cursus in aanmer king. In den zomer volgt nog een prac- tische les op het veld. HET KLEUTERONDERWIJS. gen roet vader en moeder naar de kerk (Wordt vervolgd.) UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS VOOR HOOFD EN HART geering haar militaire en politioneele organen opdracht gegeven geen tegen stand te bieden tegen het binnenrukken der Duitsche troepen en kalmte en be zonnenheid te betrachten. Naar verluidt geschiedt het binnen rukken van Duitsche troepen in de Fransche steden zonder eenige wry ving. Men heeft den indruk, dat aan den op roep der regeering overal gehoor is ge geven. Italiaansche troepen op Corsica. ROME. (D.N.B.) Officieel wordt me degedeeld, dat Italiaansche troepenaf- deelingen zonder eenige incidenten op Corsica z\jn geland. De toestand ini Noord-Afrika. VICHY (D. N. B.). Volgens de laatste berichten van den afgeloopen nacht is de toestand in Noord-Afrika als volgt: Ten Oosten van Algiers vond geen landing plaats. Ook uit het departement Constantineis geen melding ge maakt van operaties. In het gebied van Algiers zijn geen veranderingen ont staan. Onze strijdkrachten hebben op den weg van Algiers-Aumale contact met den vijand. Qndanks den hevigen druk van den vijand, die gesteund wordt door pant serstrijdkrachten, hebben onze troepen over het geheel genomen hun stellingen gehandhaafd. Wat Marokko betreft heeft men ver nomen, dat Casablanca na drie dagen den ongeliiken strijd opgegeven en de hardnekkige verdediging gestaakt heeft, nadat alle middelen tot tegenstand wa ren uitgeput. Er is geen melding gemaakt van een verandering in de positie van Port Lyau- tey en Safi. Dinsdag ontwikkelden zich zeer hevige gevechten en onze strijd krachten hadden te doen met zéér supe rieure formaties, die door een zeer ster ke vloot werden gesteund. Tunis, dat klaarblijkelijk sedert Woens dagochtend vroeg door Amerikaansche troepen wordt aangevallen, biedt tegen stand. De door Reuter verspreide bewering, dat de Fransche vloot Toulon heeft ver laten om zich aan te sluiten bij de Engel- sche zeestrijdkrachten, wordt door Ha- vas gecorrigeerd met de mededeeling, dat geen enkel schip de haven van Toulon heeft verlaten. Ultimatum aart Frfcrfsch Somali land. Zooals S. P, T. aan „De Tijd" bericht, is aan den gouverneur van Franseh So- maliland door de Engelsehen een ultima tum gericht, waarin hem wordt verzocht, zich onmiddellijk aan de zijde van Groot- Brittannië en de Ver. Staten te stellen. De woordelijke tekst van het ultimatum is hier nog niet bekend. Voorts is te Ankara het bericht bin nengekomen, dat de eenheden der Fran sche marine, die sedert den wapenstil stand tusschen Duitschland en Frankrijk te Alexandrië lagen, nu door de Britsche Vloot zijn overgenomen. De schepen zijn onder Britsch commando gesteld en zij worden gereed gemaakt om uit te loopen. VTCHY (D. N. B.). Havas-Ofi meldt, dat de Fransche radio een boodschap uit gezonden heeft tot de officieren en be- Ik kan weer wan delen als vroeger. Mevrouw M. L te W. schrijft, d d. 25-l-'40 j „Sedert jtues leed ik aim scheuten in de ledematen en pijn in de kniega- wrichten, zóó hevig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en tkftn» na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal ver dwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer ioopen als vroeger. l'ij rheunatiek, ischias, spit, verkoudheid, (riep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen si hadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef I Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade }7J, Amsterdam. INKEER door H. Kingmans. 60) o— „Piets leven heeft zin gehad, evenals elk leven, ook al zien we het soms niet. Je kunt er zeker van zijn, Sjouk. Met ieder leven heeft God Zijn doel". „Gelooft u, dat Piet in den hemel is; het nu goed heeft?" Sjouk springt met haar vragen van den hak op den tak. Ze bewijst er alleen mee, dat z\j doordenkt en in moeilijkhe den zit. „Piet is in den hemel, Sjouk, dat weten we zeker. Want hij was een Verbonds- kind niet alleen, maar by leefde zoo ook". „En Bertus dan?" „Bertus is ook gedoopt, dus ook een Verbondskinö. Alleenhjj heeft tot nu toe zich dat Verbond niet waardig gemaakt Dat kan nog komen. We hopen het ou bidden voor hem". „Ik geloof niet dat ik gedoopt ben. Ben ik nu niet een Verbondskind Wil God Zich niet met my bemoeien?" „Zich niet met jou bemoeien? Eind, dat doet Hg al laag. Hg mekt jou op manning van de koopvaardijschepen, die zich op zee bevinden. Hierin wordt bevo len terstond een Fransche haven aan de Middellaudsche Zee of Corsica aan te doen. De levensmiddelenvoor'zlönlng vare Frankrijk. Hoe zeer de levensmiddelenrantsoenen in Frankrijk bedreigd worden door den aanval op Noord-Afrika wordt door Aujourd'hui belicht met de volgende pro ductiecijfers van Algiers, waarvan de levensmiddelenvoorziening van Frankrijk afhankelijk was: 200 millioen kg veevoer, 100 millioen kg graan, 50 millioen kg gedroogde groenten en 20 millioen kg ta bak. Behalve groote hoeveelheden vee heeft Algiers 300 km 2 wijnbergen, 10 millioen olijfboomen en 7 millioen palmen. De pro ductie van ijzerwaren bedroeg volgens het blad jaarlijks ongeveer 2 millioen ton en de fosfaatproductie 1 millioen ton. Bovendien zijn er in Algiers talrijke olie- en koekfabrieken, benevens vele molens. Een verklaring van Roosevelt. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuws dienst uit Washington meldt, heeft pre sident Roosevelt verklaard, dat de bij zonderheden van het offensief in Afrika in Juli waren uitgewerkt. Roosevelt gaf als zijn meening te ken nen, dat het offensief blijkbaar goede vorderingen maakt, maar waarschuwde toch voor ongerechtvaardigd optimisme zoowel als voor pessimisme. Zoowel de aanval in Noord-Afrika als aanvalsplan nen op het Europeesche vasteland zijn begproken, zoo zeide Roosevelt. Men heeft echter moeten inzien, dat oprich ting van een tweede front in Europa vóór het volgend jaar niet uitvoerbaar is. Met Churchill en den gecombineerden generalen staf is de mogelijkheid bespro ken van een uitgebreide frontalen aan val over het Kanaal in verband met de kwestie van toereikende verzorging en aanvoer van troepen, munitie, schepen en andere hulpmiddelen. Hoe nauwkeu riger men zich met deze kwestie bezig hield, des te duidelijker werd het, dat een dergel ij k offen sief niet in het jaar 1942 zou kunnen worden uitgevoerd. Cursus in aardappelselectie. Bij voldoende deelname zal op ver schillende plaatsen in Zeeland een aard- appelselectiecursus worden gehouden, in de maanden December, Januari en Fe bruari. De huisslachtingen. Tót voor kort gold de bepaling, dat ook de huisslachtingen in Zeeland alle maal moesten geschieden op een centrale slachtplaats. Dat beteekende voor hen, die ver van zoo'n slachtplaats afwoon den, een b\jna onoverkomelijke moeilijk heid. Van verschillende zijden werd dan ook aangedrongen op een wijziging van deze nieuwe regeling. Aanvankelijk leek Den Haag niet te vermurwen, maar thans is hêt goede be richt gekomen, dat de huislachtingen in Zeeland inderdaad weer thans mogen ge schieden, natuurlijk nadat de toestem ming daarvoor bekomen is. (D.v.Z.) Nederlander gestraft voor ongeoorloofde verwijdering. Een 22-jarige Nederlander uit Venlo is door een Duitschen krijgsraad wegens ongeoorloofde verwijdering veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Hij was als kleermaker werkzaam bij de Duitsche weermacht en was onderwor pen aan het Duitsche militaire strafwet boek. De man was daarvan ook op de hoogte gebracht en had een verbintenis verklaring onderteekend, waarin deze in lichting was opgenomen. De veroordeel de bleef herhaaldelijk zonder excuus van zjjn werk weg, meldde zich ten» slotte ziek en verscheen, ondanks oproepen, niet meer op zijn werkplaats. Daarop werd hij veroordeeld wegens ongeoor loofde verwijdering volgens paragraaf 74 van het militaire strafwetboek. Bij aankoop van vlwesch ook been. Over de hoeveelheid vlees ch welke men op de daarvoor aangewezen bonnen kan krijgen, heerschte tot dusverre eenige onzekerheid. Het bedrijfschap voor vee en vleesch brengt daarom nogmaals on der de aandacht van het publiek en van de slagers, dat de bonnen van de bon kaart voedingsmiddelen, welke worden aangewezen voor hqt koopen van vleesch recht geven op het koopen van vleesch met been. De slagers moeten per bon recht gevende op het koopen van 100 gr. vleesch met beien, tenminste 75 gram vleesch zonder been verstrekken. Daar naast echter heeft het publiek recht op een hoeveeUlbid been, al zal het niet mo gelijk zijn steeds per 75 gram vleesch precies 25 gram been te verstrekken. Daar het afleveren van zeer geringe hoeveelheden been practisch niet uit voerbaar en ook voor den consument van weinig of geen nut is, verdient het aan beveling, dat de slager een en ander zóó regelt, dat zoo noodig aan den consu ment eenmaal per 14 dagen of 3 weken de hoeveelheid been wordt afgeleverd, welke hem toekomt. (Vervolg.) In de jeugdjaren vindt het kind in club en vereeniging, dus in het z.g. derde milieu, een pracht-gelegenheid tot aan kweeking van saamhoorigheidsgevoel en gemeenschapszin. Deze gelegenheid krijgt het kleine kind op de kleuter school. Op de goede kleuterschool is de juf frouw meer klasse leidster dan on derwijzeres. Zij moet er zich een eer in stellen, dit te zijn, zij is hiermee het la ger onderwijs vooruit en naar de mate zij haar collega van de lagere school zal willen nabootsen en een soort klassikaal onderwijs gaat geven, al is het dan in het maken van vlechtmatjes of het tel len van balletjes van een telraam, is ze op den verkeerden weg, want op den weg terug. Een anderen kant van de onderwijs vernieuwing, mede op het gebied van 't kleuteronderwijs zit hierin, dat moet af gestapt van het idee, als zou het eigen lijk onderwijs geven pas op de lagere school beginnen. Terecht zegt Dr S. O. Los in „Karaktervorming bij kleuters en kinderen": „De leerstof van de voorbe reidende school wordt door velen 'niet ernstig opgevat, omdat ze nog vasthou den aan de idee van de bewaarschool. Een groote omkeerihg is echter ontstaan door de Fröbelscholen, die kleuters af leverden aan de lagere school, die heel wat verhalen en versjes kenden en vrij moedig met andere kinderen omgingen, dus geen ontgroening noodig hadden. Nog grooter verandering is er gekomen door de Montessorischolen, waarin de zintuigen en de spieren van de kleuters geoefend worden door de aanbieding van leermateriaal. In Noord-Amerika zijn moederscholen, die dichter bij het gewone leyen van den kleuter staan. Daarin zijn een huiska mer en een keuken en andere vertrek ken, evenals in een gewoon huis en daar in is ook een assistente, die de vragen der kleinen beantwoordt en hen helpt bij het spelen." Men versta mij nu echter goed. Ik be doel niet, dat de kinderen nog vroeger dan reeds het geval is, moeten beginnen met „leeren" in den ouderwetschen zin des woords, integendeel, ik wil niet, dat het kleuteronderwijs zich oriënteert naar de lagere school, maar eerder, dat het onderwijs in de eerste twee leerjaren der lagere school op de leest geschoeid wpr- de van het goede, moderne kleuteron derwijs; waarbij dan, in de lijn van De- croly, de vakkenonderscheiding niet sterk naar voren komt, maar veeleer, om een of ander belangstellingscentrum, onderwijs wordt gegeven. De overgang van kleuteronderwijs naar lager onderwijs wordt dus geleide lijker en langzaam, op natuurlijke wijze, in verband met den groei en ontwik keling van het kind, gaat het één in het andere over. Ook als dit ideaal voorloopig nog niet bereikt kan worden door de huidige onderwijsorganisatie, kan een vernieuwd kleuteronderwijs toch reeds veel goed doen. Kleuters kunnen reeds hun tuin en laat je nu vinden, Sjouk. Gelóóf in den Heere Jezus, méér wordt er niet van je gevraagd. Dan neemt God je in genade aan. En dan zullen we verder zien. Je kimt dan, als je het verlangen te ken nen geeft, gedoopt worden en dan ben je Verbondskind". Ze praten nog lang, veel te lang eigenr lijk, gezien den stand van het licht en van de brandstof. Maar Jelle en zijn vrouw kunnen het niet over hun hart verkrijgen, dit vragende kind met een kluitje in het riet te sturen en te zeg gen, dat er morgen weer een dag komt, om te spreken. Niet zonder inneriyken vrede gaat Sjouk naar bed. En op het zoldertje, waar het ledikant staat, valt zij op de knieën. Zy gevoelt: nu bid ik pas goed. Den volgenden middag komt Bertus. Hij is gehaast, want hij moet naar de zaak. Stil laat Sjouk hem begaan. Eerst des avonds, als zij te bed liggen, vertelt zij, een lang gesprek met vader en moe der te hebben gehad. „De zin van het leven wordt mij steeds duidelijker, Bert. Dat j ij dat niet weet, jij, die zoo op de hoogte waart!" Bertus bromt wat: dit onderwerp be roert hem niet„Ik wed, dat je mor- gaat", merkt hij dan op, de consequen ties ziende. „Dat was ik van plan, Bert". „Ik heb het liever niet, Sjouk". „Het spijt me jongen, maar ik kan niet anders. Je wilt me beter hebben? D a a r is het medicijn". xm. Dominee presenteert Jelle een sigaar. Wat is er, Laanveld?" En dan stijgt met de minuut de verba zing. van den predikant. Want Jelle ver telt de historie van Sjouk, die, dat weet dominee, al enkele malen in de kerk is geweest, tot groote verwondering van de dorpelingen. „Ik durf nu met een gerust hart zeg gen, dat zij Jezus als haar eigendom heeft aangenomen, dominee. Mijn vrouw en ik gaan niet óver ijs van één nacht en zeker niet in die dingen. Met Bertus hebben we wel leergeld betaald. Maar van Sjouk durf ik het zeggen. Zij weet, dat ik hier ben, om er over te praten en nu wil zq graag bi>u komen of u by ons, wat u maar wilt. Zij wil graag, zoo spoe dig mogelijk gedoopt worden en belgde- nis doen, maar tje hebben'met plantjes, die ze zelf ver zorgen, waarvan ze de namen onopzette- lyk leeren kennen, waarover ze versjes en verhaaltjes hooren en leeren. Ook de omgang met dieren is op de kleuter school beslist onmisbaar. Zeer juist is wat Ds Los hierover opmerkt in het bovengenoemde boek: „Uit karakterologisch standpunt be zien heeft een buitenkind vele voordee- len boven een stadskind. Voor zyn acti viteit heeft het de ruimte en voor zijn spontaneïteit de gelegenheid tot ontwik keling. Het leert planten, vormen en dieren kennen en 't vindt in den tuin of in de schuur allerlei dingen om mee te prutsen. Van karakterologisch standpunt be schouwd is de aangewezen plaats voor het stadskind in de voorbereidende ja ren de boerderij-school. Gedurende den winter moeten de kleuters vanzelf bin nen blijven en dan is de Montessori- methode om hun zintuigen en spieren te ontwikkelen,' de aangeweene. Maar 's zomers moet de school den vorm heb ben van een boerderij, waarop menschen wonen, die zichzelf met weinig behel pen en die alle ambachten min of meer zelf uitoefenen. Dan leert de kleuter de werkelijkheid van het leven kennen en ontwaakt hy uit zyn eigen droomen- leven." Rotterdam. P. W. J. S. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 13 Nov. 1942. 's Morgens tot 7.55 u. 's Avonds van 16.53 u. Het reizen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De speciale vergunningen voor het ver blijf in het Zeeuwsch-Vlaamsche sperge bied zijn niet meer geldig voor de door reis door Walcheren. Reizigers, die in dit spergebied vertoeven, moeten dus via Terneuzen-Hoedekenskerke reizen. Middelburg. Een smid deed aangifte van diefstal van een gummislang, toebehoorende aan den luchtbeschermingsdienst. De landbouwer L. J. L. deed aan gifte van diefstal van zijn rijwiel, dat hy in de Langeviele had neergezet. Op het Molenwater is een rijwiel gevonden. Men kan bij de politie inlich tingen bekomen. Goes. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, welke vandaag is aangevan gen, verwijzen wij naar de publicatie in ons blad van gisteren. Zuid-Beveland. Kapelle. Als een bijzonder geval kan wel gemeld worden dat door den fruit- kweeker, dhr J. E. alhier, nog roode bes sen werden geplukt, welke zich goed lie ten smaken. Dhr E. had een bos laten staan óm te zien hoe lang deze het wel konden uithouden. Te Biezelinge is in den ouderdom van ruim 82 jaar overleden dhr J. Z u i d- weg, welk© steeds een vooraanstaande plaats heeft ingenoinen in het gemeente leven. Jarien lang was hij Pres. kerk voogd van de Ned. Herv. Kerk en wet houder der gemeente Kapelle. Gebruik beukenootjes met mate. Dit jaar is er in tegenstelling met vo rig jaar een rijke oogst aan beuke nootjes. Zij zijn dan ook volop verza meld. Door Mej. Wittop Koning is er in het tydschrift Voeding van Augustus 1942 o.a. op gewezen, dat beukenootjes een welkome aanvulling van ons voed sel kunnen beteekenen, in het bijzonder ten aanzien van het vetrantsoen. Dit lijkt ook op het eerste gezicht zoo, daar gepelde beukenootjes 30 tot 40 pet. vet bevatten. Naar aanleiding van het voorkomen van vergiftigingsgevallen na het eten van beukenootjes zij er op gewezen, dat een overvloedig gebruik hiervan dient te worden afgeraden. Het is moeilgk aan te geven hoeveel men eten kan zon der dat verschijnselen zich voordoen. Een gebruik van meer dan 50 nootjes kort na elkaar, dit is ongeveer een handje vol, is in verband met het optre den van vergiftigingsverschijnselen on- gewenscht gebleken. De verschijnselen bestaan meestal uit hoofdpijn, misselgk- heid, braken, darmstoornissen en in ern stige gevallen krampen en bewusteloos- Wie het Onze Vader bidt en daar zy'n naaste niet in kan betrekken, die zegt maar wat, doch bidt niet. „Ieder voor zich en God voor ons allen" is het leven verwoesten door er een deel van buiten God te stellen. Zou het niet goed zyn, wanneer wy maar weer den moed hadden het Onze Vader aan het begin van eiken maaltijd hardop te bidden? Heer, leer ons bid den, zeiden de discipelen tot Jezus. Toen gaf Hij hun het Onze Vader. Waarom trachten wy geesteiyker of voorzichti ger te zijn dan Jezus? Zyt ge bang voor sleur? Alles wordt sleur waar de Geest uit weg is. Bidt den Geest er in! Ds P. FAGEL. heid. Omtrent den aard van de giftige stof loopen de meeningen uiteen. Zy is in water oplosbaar en komt in de olie, die uit de nootjes geperst wordt, niet voor. Er bestaat verder een individueel verschillende gevoeligheid tegenover het gif. Gebleken is, dat de bereiding geen invloed heeft op de giftige stof, zoodat deze niet vernietigd wordt door' het bakken of poffen der beukenootjes. Het wordt zeer op prijs gesteld, van een ieder bij wien zich verschijnselen van onwelzijn hebben voorgedaan na het eten van beukenootjes mededeeling te ontvangen. Deze kan gezonden wor den naar het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, Dr Kuyperstraat 8, 's-Gravenhage. De strijd tegen den clandestienen handel en de prijsopdrijving. De inspecteur van het centraal textiel- bureau te Tilburg heeft in het Gooi een uitgebreiden smokkelhandel in schapen wol en daarvan vervaardigde artikelen ontdekt. Ten huize van zekeren W. te Eemnes, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de boekhouding van het wolbedrijf hier volmaakt in orde was, doch tevens werd ontdekt, dat naast dit bedrijf een groot bedrijf op clandestiene wijze werd uitgeoefend, waaraan plm. 500 600 zgn. thuisbreisters verbonden wren. Het bedrijf had vertakkingen in de gemeen ten Laren, Blaricum, Hilversum en Hui zen, waar in elke plaats één of meer N agenten gevestigd waren. Deze agenten distribueerden de schapenwol onder de zgn. thuisbreidsters, die daarvan pull overs en andere kleedingstukken brei den en daarna weer bij de agenten in leverden. Een geweldige voorraad garens, wol, spinnewielen en ander materiaal werd in beslag genomen. Doodel ij ke ongelukken. Toen het 11-jarige zoontje van den landbouwer J. B., uit Rouveen, Zondag avond een paard uit de weide zou halen, kwam het kind te vallen en kreeg het een trap van het paard op het hoofd. Het kind is aan de gevolgen van het on geval overleden. Het vierjarig dochtertje A. K. te Odoorn geraakte onder een boerenwa gen van den landbouwer B. Het kind werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd, alwaar het eenigen tijd later aan de verwon dingen is bezweken. Maandagmorgen reed de 62-jarige machinist J. H. B. op zijn rijwiel in de Duyvenvoordestraat te Rotterdam. Op het kruispunt bij het Henegouwerplein wilde hij den rijweg recht oversteken doch hij aarzelde voor een vrachtauto. De chauffeur kon zijn wagen niet tydig tot stilstand brengen en de oude man werd gegrepen en tegen de straat ge worpen. Zeer zwaar gewond is hy naar het ziekenhuis gebracht, waar hg aan zijn verwondingen is bezweken. In de buurtschap Koningsbosch gemeente Echt, is de 9-jarige A. D. op een rijdende autobus gesprongen. De knaap werd een eind meegesleurd en kreeg een der achterwielen over het hoofd. De jongen was op slag dood. Het 2-jarig zoontje van de familie S., te Roermond, is al spelende onder een kar geraakt. Het kind kreeg een wiel over het hoofd. De dood trad on- middeliyk in. De 36-jarige arbeider H. O. uit Vroomshoop is onder een zwaar geladen trailer terecht gekomen. Het slachtoffer was op slag dood. Een vierjarig meisje te Odoorn geraakte onder een boerenwagen. Het kind werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd, al waar het eenigen tijd later aan de ver wondingen is bezweken. De vraag naar spinnewielen is op het oogenblik zeer groot en de ambachts man komt handen te kort. De spinnewielmaker te Noordijk by Neede aan den arbeid, Hartgerink-Fax Holland m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2