DAGKALENDER DONDERDAG 12 NOV. 1942 57e JAARGANG No. 37 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Na den oorlog. Sowjet-aanvallen afgeslagen - Dultsohe troepei?bezetten Frarisohe Mlddellandsohe Zee-kust - Hitier rioht zich tot Petain en het Fransche volk - Petain protesteert - Tegen- j stand wordt niet geboden - Strijd in Casablanca gestaakt. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24' cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in- deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur .(advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Hoe zal de wereld er na den oorlog uitzien? Niemand, die «op deze -vraag een positief antwoord kan geven. Toch zijn er wel enkele punteii, waarbij nu reeds even kan worden stilgestaan, al zal er op deze punten wel verschil van zienswijze bestaan. De oorlog er wordt op gewezen in het rapport van de Bank voor Interna tionale Betalingen verslindt meer waarde dan er geproduceerd wordt In denzelfden tijd: voorraden worden op geteerd, het apparaat der industrie wordt niet vernieuwd, huizen en andere duurzame gebruiksgoederen worden niet meer geleverd, enz. Aan den anderen kant brengt de oorlogsfinanciering steeds meer geld onder de menschen. Als straks de oorlog ophoudt of zelfs maar in een minder intensief stadium overgaaVkrijgt men oneindig veel meer geld tegenover heel wat minder goederen. Het prijs geven of zelfs maar het verslappen der controle zou dan onmiddellijk tot de allerergste inflatie leiden. Prijscontrole en distributie blijven ook dan nog een eisch van denktijd. Meer nog, het zal, in de eerste jaren in ieder geval, volstrekt noodig zyn, dat de staat door het laten uitvoeren van openbare werken heL. volksinkomen op peil houdt, want een plotselinge, sterke inkrimping van het loopende inkomen zou, bij de aanwezig heid van de overgespaarde en verbor gen gehouden koopkracht uit den oor logstijd tot nog grootere rampen leiden. Hoofdzaak blijft natuurlijk productie en consumptie. De laatste zal nog lan gen tijd beperkt moeten blijven. Rookkaarten en snoepkaarten en nog tal van andere kaarten zullen nog wel langen tijd onmisbaar zijn. Het is be langrijker vrij brood te hebben dan vrij vleesch en belangrijker vrij vet te krijgen dan een vrij sigaartje. Zou het geen mis daad zijn luxe automobielen te laten produceeren, zoolang er een nijpende be hoefte bestaat aan landbouwmachines ter verhooging van de graanproductie De overheid zal de groote ljtjnen moe ten aangeven, waarbinnen het economi sche leven zich voorloopig zal hebben te ontwikkelen. Het zal de enorm zware taak zijn van de overheid om aan allerlei eischen te voldoen en daarbij het evenwicht nooit uit het oog te verliezen. Het verkrijgen van een juiste verhouding tusschen goe deren en koopkracht zal een zware eisch zijn, die ongetwijfeld veel hoofd brekens zal kosten. Het einde van dezen oorlog zal geenszins direct het einde van de thans heerschende economie beteekenen. Anders zou er een chaos ontstaan, die de ernstigste ge volgen met zich zou sleepen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS EN HET LEGIOEN. 's-GRAVENHAGF, 12 November. Het SS-Ersatskommando deelt mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt èr de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats," terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden. 16.11.'42 10.00 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 16.11.'42 16.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 17.11.'42 10.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 17.11.'42 16.00 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 18.11.'42 10.00 uur: Roermond, N. S. D.. A. P., Swalmerstraat 61. 18.11.'42 16.00 uur: Arnhem, Wever- qfpfl nf 1 AV» 19.11.'42 10.00 uur: Deventer, N. S. D. A. P., Parkweg 2. 19.11.'42 16.00 uur: Hengelo, Deut- sches Haus. 20.11.'42 10.00 Zwolle, Hotel Peters, Markt 20.11.'42 16.00 uur: Assen, Friesland- kaserne, Vaart Zuidzijde. 21ill.'42 10.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21.11.'42 16.00 uur: Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. 22„11.'42 10.00 u.Amsterdam, School Iepenweg. 23.11.'42 10.00 uur: Utrecht, Wehr- machtsheim, Mariaplaats. 24.11.'42 10.00 u.: Amersfoort, Dienst gebouw, 'Leusderweg. 25.11.'42 10.00 uur: Den Haag café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelt mede: „In den Westelijken Kauka- s u s en in den TerekBector zijn talrijke vijandelijke aanvallen in verbit terde gevechten afgeslagen en gereedge- houden vijandelijke troepen door artille rievuur verstrooid. InStaliingrad levendige actie van stormtroepen. Aan het Donfront sloegen Roemeensche troepen vijandelijke aanvallen af. Slag vliegers grepen met succes in den strijd op den grond in. Hongaarsche troepen verijdelden een vijandelijke poging om de rivier over te Steken. In den/ centrale n en den n o o r- d e 1 ij k e.n sector werden Duitsche stormtroepoperaties uitgevoerd en eeni- ge vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ge vechtsvliegers en stuka's zetten hun aan vallen op gereedstaande troepen en op spoorweginstallaties voort. Aan het Egyptische front duren de voorgenomen bewegingen der Duitsche en vItaliaansche troepen, die in succesvolle gevèchten 12 vijandelijke tanks vernielden voort. De Britsche luchtmacht verloor 4 vliegtuigen. Duit sche en Italiaansche jachtvliegers scho ten in luchtgevechten tegen numeriek sterkere vijandelijke luchtstrijdkrachten tusschen 5 én 10 November 27 vijandelij ke vliegtuigen neer. Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrach ten zetten de bestrijding van de Ameri- kaanseh-Britsche landingsvloot aan de kust van. N. - Afrika voort. Een vliegkampschip en een groot koopvaar dijschip kregen treffeVs. Gevechtsvlieg tuigen schoten drie vijandelijke jacht vliegtuigen neer. In den nacht van 9 op 10 November deden motortorpedobooten een aanval op het vijandelijke konvooiverkeer aan de Britsche Oostkust. Zij brach ten in heftige gevechten tegen Britsche torpedojagers 4 schepen met een geza- menlijken inhoud van 11.000 ton tot zin ken en beschadigden 2 schepen en een bewakingsvaartuig door torpedotreffers. Alle motortorpedobooten zijn terug ge keerd. Een bij het gevecht beschadigde Duitsche motortorpedoboot werd in een Duitsche basis binnengesleept. Aan de kust van het bezette gebied in het Westen werden 4 Britsche bommen werpers neergeschoten. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan plaatste een Duitsche duikboot x een torpedotreffer op een Britsch Slag schip der Queen-Elizabeth-klasse. Een hevige ontploffing werd waargenomen". Italiaansch weermachtsbericht. Aan het Egyptische front duurden de van te voren vastgestelde bewegingen der Italiaansche en Duitsche troepen voort. Bij botsingen, die een voor de spil gunstig verloop hadden, werd een tiental vijandelijke pantserwagens ver nield. De luchtmacht der spil ontplooide een levendige bedrijvigheid en schoot 4 Britsche toestellen neer. Van 5 tot 10 November verloor de vijandelijke lucht macht, pok blijkens later binnengeko men berichten, bij gevechten boven N. Afrika in totaal 27 toestellen. Onze escadrilles torpedovliegtuigen hebben opnieuw aanvallen gedaan op de Engelsch-Amerikaansche vlootformatie in de Algerijnsche wateren, Een vijan delijke kruiser, die door drie torpedo's werd getroffen1 en opengereten zonk snel; een tweede werd beschadigd. Waargenomen werd, dat een schip van 15.000 ton, dat eveneens getroffen werd, slagzij maakte. Het moet verloren worden geacht. Talrijke andere oorlogs- en koopvaardijschepen werden getroffen door Duitsche vliegtuigen,- die in ge vechten met vijandelijke jagers een Hur ricane neerschoten. Een onzer forma-, ties heeft met veel succes het vliegveld van Algiers aangevallen en gebombar deerd. Groote branden braken uit. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een nieuwen aanval gedaan op de buitenwijken vanGagliari, waardoor eenige schade werd aange richt en eenige burgers gewond-werden. DUITSCHE TROEPEN BEZETTEN DE FRANSCHE MIDDELLANDSCHE ?EE-KUST, Brief van Hitier1 aan Maarschalk Pétain. (D. N. Hitier heeft aan maar schalk Pétain. een brief-geschreven, die door den Franschen omroep gepubliceerd is. -Hierin zegt Hitier o.a. „Sedert den dag, dat het lot van het volk mij riep, heb ik er eerlijk naar ge streefd, een betere verstandhouding met Frankrijk tot stand te brengen, zelfs on der groote opofferingen van den kant van Duitschland. Het Duitsche Rijk heeft van de toen malige zwakheid van Frankrijk geen ge bruik gemaakt om tot afpersing over te gaan, maar in de wapenstilstandsvoor waarden slechts geëischt, wat een overwinnaar in een dergelijk geval ge dwongen is te eischen, n.l. de beveiliging van het succes, dat is de waarborg, dat de wapenstilstand niet een voorbijgaande episode beteekent, maar het practisch einde van den oorlog. Duitschland heeft in dien tijdi geen eischen gesteld ten aan zien van de Fransche, oorlogsvloot, het heeft ook niet in het minst ingegrepen in de souvereiniteit van de Fransche re geering over haar koloniale rijk. In de hoop, den oorlog toch naar Euro pa te kunnen brengen, zijn Engeland en Amerika thans begonnen Fransche ge- bieden in West- en Noord-Afrika aan te vallen en ze te bezetten. Frankrijk is van zijn kant niet in staat op den duur aan dezen aanval weerstand te bieden. Door nauwkeurige waarneming van de bewegingen van de Amerikaansch-En- gelsche troepenformaties, benevens van een aantal niet meer te betwijfelen be richten, hebben de Duitsche en Italiaan sche regeering vernomen, dat het eerst volgende doel van de Britsch-Amerikaan- sche invasie Corsica en Zuid-Frankrijk zelf moeten vormen. Daarmede zijn de voorwaarden en grondslagen van het wa- pénstilstandsverdrag buiten de schuld van Duitschland en Italië opgeheven. Ik heb de eer, u, mijnheer de maar schalk, onder deze omstandigheden tot mijn leedwezen te moeten mededeelen, dat ik tot afweer van het ons dreigende gevaar, my gedwongen heb gezien in overeenstemming met de Italiaansche re geering, mijn troepen bevel te geven om langs den snelsten weg door Frankrijk heen de Middellandsche Zee-kust bei be zetten en ten tweede deel te nemen aan de bescherming van Corsica tegen den dreigenden aanval van de Amerikaansch- Engelsche strijdkrachten. Ik mag u mededeelen, dat het optre den van de Duitsche troepen niet'gericht is tegen u als hoofd van den staat en eer biedwaardig aanvoerder van de dappere Fransche soldaten uit den wereldoorlog of tegen de Fransche regeering, evenmin tegen al die Franschen, die den vrede wenschen. Ik zou u in dezen zin ook willen ver zekeren, dat het binnenrukken van de verbonden troepen in Frankrijk niet ge richt is tegen de Fransche weermacht. Ten slotte zal dit binnenrukken niet gericht zijn tegen het Fransche bestuur, waarvan ik hoop, dat het zijn taak, zoo als tot dusverre zal vervullen. Ik zou u daarbij nog de verzekering willen geven, dat ik, op hetzelfde oogen- blik, dat de toestand in' de Middelland sche Zee zoozeer verbeterd is, dat van een in gevaar komen van de in het wa penstilstandsverdrag vastgelegde belan- ZUINIGHEID MET GA8 EN ELECTRICITEIT. In dezen tijd is bezuiniging op het gas- en electriciteitsverbruik een nood zakelijke voorwaarde voor het gebruik ervan in het algemeen. Men moet steeds op zoodanige wijze bezuinigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met eenig overleg behoeft dit geen onoverkomelijke be zwaren met zich te brengen. De huis vrouw is voldoende in haar vak onder legd om te weten waar en hoe zij de noodige bezuiniging kan toepassen. Bezuinigen heeft steeds een onaange- namen klank, doch in dit geval betee kent het slechts bevordering van eigen belang. Wanneer de besparing niet vol doende zou worden doorgezet, zouden de gevolgen minder aangenaam zijn. Controleert daarom geregeld uw gas- en electriciteitsverbruik. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1942. Gelijk Hij, die u geroepen heeft, hei lig is, wordt zoo ook gijzelven heilig in al uwen wandel. Er staat immers ge schreven: Weest heilig, want Ik ben heilig. 1 Petr. 115b en 16. Zon op onder 7.53 16.54 15 Nov. Ie kwartier. 22 Nov. Volle maan. Maan op* onder 11.53 20.43 De Führer tijdens zijn rede in den Löwenbraukeller in Munchen ter ge legenheid van den Heldengedenkdag van den 9den November. Telefoto Ho'ffmann-Stapf-Pax Holland m. gen van Duitschland niet meer kan wor den gesproken, vastbesloten ben om mijn troepen terstond terug te brengen ach ter de oude demarcatielijn. Evenzeer zou ik u tenslotte nog willen 1 verzekeren, dat gij en uwe regeering zich van nu aï aan in geheel Frankrijk vrij en ongehinderd kunt bewegen. Nadat nu Duitschland en Italië ge dwongen zijn ter bescherming van de door de wapenstilstandsverdragen vast gelegde belangen op te treden tegen de dreigende Engelsch-Amerikaansche in vasie en daarmede oók de grenzen van het overige Frankrijk te bezetten, ver valt de reden voor het blyven van de Fransche regeering te Vichy. Ik spreek de hoop uit, dat het niet slechts niet komt tot een nieuw bloed vergieten tusschen Frankrijk en Duitsch land, maar dat integendeel door dezen stap tegen de vredesverstoorders van buiten het continent een toenadering tus schen de Europeesche volken tot stand zal komen. Duitschland is derhalve vastbesloten, om, zoo eenigszins mogelijk, zijde aan zij de met de Fransche soldaten, de grenzen van him land en daarmede ook de gren zen van de Europeesche cultuur en be schaving te verdedigen. Ik zou echter nog willen verzoeken, dat ook de Fransche regeering op dit uur alles in het werk stelt, wat in staat is om spanning uit den weg te ruimen en een verloop zonder wrijving van dezen stap, die ook in het belang van Frank rijk noodzakelijk is, kan waarborgen". HITLER TOT HET FRANSCHE VOLK. (D.N.B.) Hitier heeft een oproep tot het Fransche volk gericht. Daarin wordt er aan herinnerd, dat Duitschland bij het wapenstilstandsver drag van 1940 van Frankrijk niets heeft geëischt, wat afbreuk zou hebben kun nen doen aan de eer van het Fransche leger, Er moesten .echter voorzorgen ge troffen worden, dat de Britsche oorlogs aanstichters vroeger of later weer de strijd zouden kunnen beginnen. Het doel van Duitschland was niet Frankrijk te deemoedigen of te vernieti gen, of 't Fransche wereldrijk te vernie len, maar het doel was integendeel door een lateren, verstandigen vrede een alge- nieene atmosfeer van wederzijdsche over eenstemming in Europa tot stand te brengen. Sinds dien tijd hebben Engeland en thans ook Amerika getracht weer voet te vatten op Franschen bodem om den oorlog zooals in hun belang is op vreemden grond voort -te zetten. Nadat deze aanslagen overal jammerlijk ineen gestort waren, is nu de Engelsch-Ame- rikaansche overval op de West- en Noord-Afrikaansche koloniën onderno men. Hier kan de strijd tengevolge van de geringe sterkte der Fransche garni zoenen gemakkelijker gevoerd worden dan tegen de door Duitschland verdedig de kusten in het Westen. Sedert 24 uur is het de Duitsche re geering bekend, dat ter uitbreiding van deze operaties de volgende aanval moet plaats vinden op Corsica, met het doel dit eiland in bezit te nemen en op de kust van Zuid-Frankrijk. Onder deze omstandigheden heb ik moeten besluiten de Duitsche weermacht te bevelen, onmiddellijk door het tot dus verre niet-bezette gebied naar de door de Engelsch-Amerikaansche landingstroe pen beoogde plaatsen op te rukken. De Duitsche weermacht komt derhalve niet als vijand van het Fransche volk en als vijand van de Fransche soldaten. Zij heeft niet de bedoeling in dit gebied te regeeren. Zij heeft slechts een doel: iedere Amerikaansch-Engelsche lan dingspoging in vereeniging met haar bondgenoot af te slaan. Maarschalk Petain en zijn regeering zijn volkomen vrij en kunnen hun ver antwoordelijke plichten vervullen zooals vroeger. Ook staat van nu af aan niets meer in den weg aan een verwezenlijking van hun vroegeren wensch, zich naar Versailles te begeven en vandaar uit Frankryk té regeeren. ARTIKEL VAN MUSSERT IN „VOLK EN VADERLAND". In „Volk en Vaderland" van vorige week komt een artikel voor van de hand van Ir Mussert, den leider der N.S.B., onder den titel: „Gelooven, trouw blij ven, doorzetten". Na een opsomming te hebben gegeven van hetgeen zich gedurende de mobili satie in 1939- en 1940, alsmede in de Meidagen van 1940, heeft afgespeeld, zegt. hij o.m.: „Sindsdien zijn 2j/2 jaar voorbij ge gaan en in dien tijd is het met ons vo.k nog steeds bergafwaarts gegaan, hol lend. Wat de gevluchte regeering niet aan goud naar Amerika had verscheept, of zelf medegenomen, werd door Duitsch land gevorderd. De voorraden verdwe nen als sneeuw voor de zon door gecon troleerde en oncontroleerbare aankoo- pen. Veel van wat moeizaam in reeksen van jaren was opgebouwd, ging te gron de. Geest en lichaam, het hart en de maag, zij werden hunkerend. De grootste slag werd ons volk toe gebracht door de oorlogsverklaring aan Japan, die in korten tijd de bezetting van geheel Indië ten gevolge had. Hoe veel duizenden van ons volk daarbij te gronde zijn gegaan, weet nu nog niemand., onzer. Dan voert Duitschland den arbeids dienstplicht in voor alle bezette .gebie den en tienduizenden en nogmaals tien duizenden worden gedwongen hun gezin, hun vaderland te verlaten om in den vreemde te werken." Na er dan op gewezen te hebben, dat de Duitsche weermacht rekening moet houden met de mogelijkheid van een Engelschen inval, bespreekt Mussert de evacuatieplannen, die in het belang der bevolking zelf worden genomen. Voor tienduizenden zal dit een groot leed en een groote opoffering zijn. Dit staat nu weer als nieuwe beproe ving, tegelijkmet den zeer moeilijken winter, ons v#lk te wachten. Wy mogen ons niet van de wijs laten brengen en moeten het nationaai-socia- lisme trouw blijven. Er zijn vele Nederlanders, die meenen, dat een overwinnend Duitschland een Duitschland zal zyh, dat andere volkeren en speciaal die, welke tot de Germaa.x- sche volkerenfamilie behooren, wil knechten. Ik geloof, dat de Führer en de Duce, na het bolsjewisme en het Amerika nisme te hebben overwonnen, hier een rechtvaardig Europa zullen maken, waarin ieder volk in vrijheid zal kunnen leven tot heil van allen, die het belang van het algemeen stellen boven het belang der onderdeelen. Wij behouden het geloof: wij blijven trouw: wy werken door, onverstoorbaar, stoer. Het is de wensch van de Duitsche re geering en haar soldaten, niet alleen, waar het maar even mogelyk is, tezamen met de leden der Fransche weermacht, de Fransche grenzen te beschermen, maar vooral ook er toe bij te dragen,.dat de Afrikaansche bezittingen der Euro peesche volken in de toekomst voor roof overvallen gespaard blijven. Alle bijzondere aangelegenheden zullen in overleg met de Fransche autoriteiten geregeld en opgelost worden. Duitsche en Italiaansche troepen - niet-bezet Frankrijk binnengerukt Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche troepen hebben den elfden November vroeg tot bescherming van het Fransche grondgebied tegen de aan staande Amerikaansche landingsactiës in Zuid-Frankrijk de demarcatielijn van het niet-bezette Frankrijk overschreden. De bewegingen der Duitsche troepen verloopen volgens de plannen. Tegelijkertijd met het oprukken der Duitsche troepen zijn Italiaansche troe pen het niet-bezette Fransche .gebied binnengerukt. Protest van Pétain. BERLIJN (A.N.P.) Naar gisteren in de Wilhelmstrasse officieel is medege deeld, heeft het Fransche Staatshoofd Pétain tegen het binnenrukken van Duitsche troepen in het niet-bezette Fransche gebied, zich beroepende op de wapenstilstandsovereenkomst, geprotes teerd. Anderzijds heeft de Fransche re-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1