DAGKALENDER DINSDAG 10 NOV, 1942 57e JAARGANG No. 35 De t.b.c.-bestrijding. BINNENLAND Duitsche vorderingen bij Toeapse en Alagir - Zestien koopvaarders vernietigd - Vliegtuigen van de as vallen Engelsch-Amerikaansche vloot aan - Ernstige Fransche vlootverliezen bij Casablanca - Alle Fransche schepen in Amerikaansche havens in beslag genomen - Toestand in Marokko voor Frankrijk ongunstig. Oe Fransche tegenstand. DE REDE VAN HITLER. - Het woord is aan het front - Een vrede voor Europa. i |t: „Tes ter. 7.40 J Nieuws- |ing. 8.50 Orkest JO. 10.30 Ir W. L. |en Duit- Sylvestre elodisten. er. 13.00 bst. 15.00 >on Pas- Bws-, za te Toets, lob Cats, ■stem van (le Ra iling met Iziek (gr. BNQ: 1st en iso- r BN'O |(gr, pi.), (pr. pi.). -7.40 Zie Opera- bkpraatje (gr. pi.), nphonie- J roolijke /roolijke Piano- J.20 Omi- piano- Jeer lands Orkest- p- en za- van den en zijn I Omroep en. 16.00 liws-, za- |gd. 17.30 progr. Spiegel 'binnenl. af 19.15 lover een len. 19.30 est. 20.00 |e econo- lang (gr. 21.45 B |iir overz. Hilv. I. w Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld /i0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimetér. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, Iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. De tuberculose! Wie kent niet die gevreesde volksziekte, die, naar het woord van de Genestet: „Langzaam moordt als 't sluipend gif, en wis als 't grievend staal." Ze vraagt nog altijd vele slachtoffers, hoewel de sterfte aan t.b.c. per 10.000 inwoners, in ons land van 1934 tot 1939 daalde van 5,45 tot 4,10, een cjjfer, waarmede Nederland gunstig afstak bij vele andere landen. Toch weten wij, ook zelfs dit gedaalde cijfer zegt het, dat er nog steeds veel leed door de tuberculose wordt veroor zaakt en dat er na 1939 weer een stij ging valt waar te nemen. Het is haast vanzelfsprekend, dat in de eerste plaats in arbeiderskringen, waar de tuberculose 'zeker wel haar meeste slachtoffers telt, naar middelen en wegen werd gezocht, onl dezen ge vaarlijken vijand zoo doelmatig mogelijk te bestrijden. De noodzakelijkheid van daadwerke lijke hulp in collectief verband werd spoedig aangevoeld. Immers, een t.b.c.-patiënt vraagt dik wijls sanatoriumverpleging en extra voe ding, hulp, die hooge kosten met zich medebrengt, kosten, die door een arbei dersgezin nietalleen gedragen kun nen worden. In 1913 richtte het R.-K. Werklieden verbond daarom „Herwonnen Levens kracht" op, in 1919 volgde het Chr. Nat. Vakverbond met „Draagt Elkanders Las ten" en in 1936 werd het „Tuberculose- bestrijdingsfonds van het N. V. V. ge sticht. Het eerstgenoemde fonds keerde in 1938 f 191.963,83 en in 1939 f193.093,03 uit, het tweede resp. f 72.390,76 en f 86.814,57 en het derde f 74.477,25 en f 114.239.03. Veel ellende kon, mede door de hulp dezer instellingen, worden verzacht. Vele zieken werden genezen aan hun gezin nen weergegeven. De tuberculosebestrijding ia Nede.r- land heeft gunstige resultaten mogen opleveren. Daartoe droeg onder den zegen Gods de ontwikkeling van de me dische wetenschap in belangrijke 'mate bij. Maar ook het toenemend soli dariteitsgevoel onder de menschen, waar door men beseft, dat hier gezamenlijk moet worden tot stand gebracht, wat voor den eenling onmogelijk is. Hft is wel zeer noodzakelijk, dat met de t.b.c.-bestrijding in dezen tijd krachtig wordt voortgegaan. Er zijn verschijnse len waar te nemen, die er op wijzen, dat de t.b.c. thans meer slachtoffers maakt dan enkele jaren geleden. Het is onze roeping ook in dezen elkanders lasten te dragen en alzoo de wet van Christus te vervullen. Zooals bekend, hebben de krach tëns het Ziekenjjondsenbesluit verplicht ver zekerden thans recht op een tegemoet koming in de kosten van sanatoriuip- verpleging ad f 1,50 per dag, geduren de een jaar. Maar er bestaat ook in ons land de -stichting Sanatorium-verpleging, waar bij een geheel gezin tegen betaling van een kleine bijdrage (10 cent per week) recht heeft c5p sanatorium-verpleging ge durende een geheel jaar ad f3,per dag. Dit is vooral van belang voor hen, die buiten de verplichte verzekering val len. Maar ook de verplicht verzekerden kunnen tegen betaling van 5 cent per week per gezin een aanvullende verzeke ring sluiten van f 1,50 per dag. Wij wijzen op deze gelegenheden, om dat het hier een volks belang betreft. Wie uit de praetjjk iets weet van de moeilijkheden, om de kosten van sanato rium-verpleging van een t.b.c.^patiënt gedekt te krijgen, zal zich over deze ge legenheid verheugen. Ieder heeft hierbij belang, want wie weet, of zijn gezin ook 'niet door deze gevreesde ziekte zal wor den getroffen? Het opperbevel der Duitsche weer;, macht deelt mede: In het gebied van Toeapse werd de vijand door plaatselijke aanvallen van Duitsche en Roemeensche troepen uit zijn stellingen geworpen. Een groep strijdkrachten werd in de verbitterde gevechten ingesloten en vernietigd; op een andere plaats werd een steunpunt, dat een krachtige bezetting had, geno men. Ten Oosten van Alegir won onze eigen aanval, terwijl sterke tegen aanvallen werden afgeweerd, verder terrein. Aan het fgront aan den benedenloop van den Don zetten Duitsche en Roe meensche luchtstrijdkrachten haar aan vallen op veldstellingen en troepenonder komens voort. Italiaansche troepen ver hinderden een poging om over te steken. Verkeer .op ravitailleeringsspoorwe- gen vSn de Sowjets in het middendeel van het front werd door luchtaanvallen herhaaldelijk onderbroken. Bij de bestrij ding der ravitailleeringsscheepvaart voor Leningrad boorde de luchtmacht op het Ladogameer drie, vaartuigen in den gro*d. In de omgeving van Mersa Ma- troe vernietigden Duitsche gevechts vliegtuigen verscheidene Brïtsche pant serwagens en vijandelijke autocolonnes. Een Duitsche bf deeling onder bevel van generaal Raucke, welke tijdelijk was afgesneden, heeft den vijand in drie da gen durende gevechten zware verliezen toegebracht, een zeer groot aantal mo- torvoertuigeiKbuitgemaakt, zich mèt be hulp daarvan mobiel gemaakt en de ver binding met de hoofdmacht onzer strijd krachten heroverd. De Amerikaansch-Britsche vlooteen- heden en troepentransportschepen in de wateren ten noorden van Algiers werden sinds 6 November dag en nacht door formaties van Duitsche en Italiaan sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Volgens de tot dusver ingekomen berich ten troffen bommen van zwaar kaliber zes oorlogsschepen en vier handelssche pen. Een Duitsche duikboot trof in het westelijke deel der Middellandsche Zee een Engelschen kruiser van het Lean- dpr-type met een torpedo. Aan de Kanaalkust schoten jachtvliegers gisteren zonder eigen ver liezen uit een gemengde Britsche forma tie 12 vliegtuigen neer, waaronder twee viermotorige bommenwerpers. Zeven an dere vliegtuigen verloor de vijand bij af zonderlijke storingsvluchten in het zee gebied om Frankrijk en boven de Duit sche Bocht. In den strijd tegen beschermde con- vooien en tegen afzonderlijk varende schepen behaalden Duitsche duikbooten, zooals reeds in een extra bericht is mede gedeeld, nieuwe successen. Zij brachten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, in de Karaibische Zee bij Tri nidad, in de Golf van Genua en in de wateren bij Kaapstad 16 vijandelijke koopvaarders met tezamen 103.000 br.r.-t. tot zinken; twee andere werden door torpedo's getroffen en zwaar beschadigd. De lading van verscheidene schepen was voor den Amerikaanschen etappendienst BONNEN VOOR VOEDINGS- MIDDELEN. Distributie! van vuurvaste schotels. Met ingang van heden vallen vuurvaste schotels, vuurvaste casserollen, vuurvas te pasteivormen, vuurvaste melkkokers, vuurvaste pannen, vuurvaste kookpotten en spoelkommen onder de distributie van serviesgoed. Zij mogen mitsdien slechts gekocht, verkocht en afgeleverd worden tegen geldende punten of toewijzingen. De puntenwaardeering voor deze arti kelen zal over eenigen tijd bekend wor den gemaakt. Britsche storingsvluchten boven de Fridsche eilandert. In den nacht vem 8 op 9 Nov. hebben, naar het D. N. B. verneemt, eenige Brit sche vliegtuigen boven de wateren der Friesche eilanden storingsvluchten ge maakt. Eenige vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Er werden geen bommen neergeworpen. in den middensector van het Oostelijk j front. Overal in de wijd vertakte loopgravenstellingen van het afweerfront zijn stevige woonbunkers ontstaan, welke niet alleen tegen bom en granaatscherven, doch ook tegen de slechtste weersomstandigheden beschut- i ting bieden. PK Vorpahl-Atl-H-P H m in Afrika bestemd en bestond uit vliegt tuigonderdeelen, munitie en ander oor logstuig. Italiaansch weermachfsbericht. Gepantserde vijandelijke afdeelmgen hebben tevergeefs getracht de bewegin gen der astroepen to hinderen, die te rugtrekken langs de kuststreek van de woestijn. Een groep die omsingeld was, is er na drie dagen vechten in geslaagd zich weer bij het gros der Italiaansch- Duitsche strijdkrachten te voegen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigfor maties ondersteunden doeltreffend de actie der strijdkrachten te land en be lemmerden de bedrijvigheid der vijan delijke- luchtmacht aanmerkelijk. Twee Britsche toestellen werden door onze jagers neergeschoten. Na het bombardement van den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men onder de bevolking van Genua 23 dooden en 88 gewonden geteld. Tijdens deze aanval verloor de vijand stellig vijf vliegtuigen. Een groot Engelsch-Amerikaansch kon vooi, dat op de kust van Algerië ope reerde, is door luchtmacht en duikbooten der spil aangevallen. Verscheidene oor logsschepen werden getroffen. Een krui ser werd stellig tot zinken gebracht, ver scheiden vrachtbooten getroffen. HEVIG ZEEGEVECHT VOOR CASABLANCA. (D.N.B.) Naar Havas meldt, wordt officieel medegedeeld: 8 November zag de situatie er aan het eind van den dag aldus uit: Ma rokko de door generaal Bethouard aangestichte opstand is snel onderdrukt. De generaal is gearresteerd. Ameri kaansche landingen geschiedden te Safi, Modagor, Agadir, en Fedala. Ondanks de aanzienlijke sterkte der vijandelijke landingsformaties is de tegenstander tot dusver tegengehouden, behalve te S a f i, waar de stad bezet werd. Voor Casablanca is een hevig zeege vecht geleverd. De haven werd zwaar beschoten. De vlootverliezen zijn ernstig. O r a n Talrijke landingen zijn ten Oosten en ten Westen van de stad vol voerd en deze is nu practisch ingesloten. Tegenaanvallen werden gedaan. Onze vlootstrijdkrachten nemen energiek aan den afweer deel. Twee eigen torpedo booten en een adviesjacht zijn buiten gevecht gesteld. Twee vijandelijke kor vetten werden tot zinken gebracht. Amerikaansche troepen staan ten Westen van St. Cloud en ten Zuiden Van Valmy. Zij hebben de toegangs wegen naar Perregeaux bereikt. De lan ding te Arzeu wordt voortgezet. In Marokko schijnt de gevechts kracht der Fransche troepën niet ver minderd te zijn. De vijand is van Safi uit een opmarsch begonnen. Me/fs-el-Kebir is nog steeds in handen van de Fransche troepen. Staking der vijandelijkhe- s den te Algiers. (D.N.B.) Omtrent de redenen voor de staking der vijandelijkheden in de stad Algiers meldt Havas-Ofi uit Algiers o.'m.: De Amerikaansche stormtroepen waren voorzien van automatische wa pens en in aantal en materiaal oneindig veel sterker. Bij hun aanval werden zij gesteund door mitrailleurwagens en zelfs door tanks. Voor de poorten der stad zelf had zich een tankgeVecht ontwik keld; de Fransche tanks waren echter verre inferieur aan het moderne mate riaal van den vijand. Deze werd bevoen- dien gesteund door de over de stad vlie gende vijandelijke vliegtuigen en door het geschut van het zware vlooteskader. Mehedia in Marokko gevallen. (D.N.B.) De Fransche ra dio maakt bekend, dat 'de toestand in Marokko on gunstig is geworden. De stad Mehedia is geval len. ZeVen K.M. ten Oosten van Casablan ca wordt fel gestreden. Hierbij is een aantal gevangenen gemaakt. Oran biedt nog altijd tegenstand. Voorts wordt nog gemeld, dat er uit Meknes en, Fez Fransche versterkingen komen om den strijd op te nemen met de Amerikaansche troepen die een brug- gehoofd gevormd hebben. De Amerikaan sche troepen, die in Safi geland zijn, zijn tegengehouden. In alle Marokkaansche steden heerscht rust. Uit Aagadir en Mogadpr komen berichten over nieuwe landingen, van Amerikaansche troepën. Onzekerheid omtrent admiraal Darlan. (D, N. B.). Naar Havas-Ofi meldt, heeft men hiér sedert de onderteekening 8 tot en met 57 A brood 57 B brood 57 beschuit 57 A vleesch 57 B vleesch 57 A aardapp 57 B aardapp, 57 melk 57 taptemelk 57 tabak 14 November 1942. 4 rants, brood of gebak. y2 rants, brood of gebak. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. y2 rants, vleesch of vl.w, 2 kg aardappelen. 1 kg aardappelen. 1% liter melk. 1% liter taptemelk. 1 rants, tabak. x) 1 Nov. tot en met 28 Nov. 1942. 417 algem. 1 kg suiker. 418 algem. 1 rants, jam. 419 algem. 125 gr. peulvruchten. 420 algem. 125 gr. havermout. 421 algem. 125 gr. gort. 422 algem. 125 gr. gemengd meeL 423 algem. 100 gr. vermicelli enz. 424 t/m 426 algem. 100 gr. kaas. 427 t/m 430 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-66, 4-67 res. 250 gr. rijst." 56, 57 versn.100 gr. chocolade. 58, 59 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurtogaat. 1 tot en met 28 Nov. 1942. 3-65 en 4-65 Res. 150 gr. cacaopoeder met suiker. 31 Oct. tot en met 11 Nov. 1942. 56 boterrants, boter» 18 Sept. tot en met 11 Nov. 1942. 2-61, 2-62 reserve y2 rants, boter. 3-61, 3-62 reserve y2 rants, boter. 4-61 reserve Vz rants, boter. Diverse artikelen. I Nov. '42 tot en met 9 Jan. '43. 03 petroleum. 2 liter petroleum. II Mei tot en met 31 Deo. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv* ós* eenheid vaste brandstoffen. 16 Oet. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 tlm 08 B.V. brandst. 1 eenh. brand stoffen. Tót en met 30 April 1948. 01, 02, 03, 04, 05 KF Brandstoffen, bon nen één eenheid le t/m 5e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthra- eiet). jfé:. ja 1 Sept. tot en mét 31 Dec. 1942. M textiel (mannen)45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met 30 Nov.: 412, 413 algem» (zeep), N-eenheidszeep, waschpoeder, toiletzeep. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. DINSDAG 10 NOV. 1942. Het gebed van een rechtvaardige ver mag veel, als er kracht aan verleend wordt. Jac. 5 16. Zon op onder 7.50 16.58 15 Nov. le kwartier. 22 Nov. Volle maan.- Maan op onder 9.40 18.48 Bonnen beteekenen voedsel., geld is! mits er Zorgt voor Giro 5553. geld! Steunt Winterhulp»! van het wapenstilstandsverdrag, dat be trekking heeft op de stad Algiers, over het persoonlijk welzijn van admiraal Darlan geen nauwkeurige officieele be- 1 richten. In Tunis zou tot dusver nog geen An- glo-Amerikaansche landingspoging ge daan zijn. Admiraal Esteva verwacht echter een aanval en heeft de verdedi ging van het protectoraat reeds ter hand genomen. Over de landing der geallieerden in Noord-Afrika wordt gemeld, dat by da operaties „luchttroepen" zijn gebruikt, die in een groot aantal transportvlieg tuigen zyn overgebracht. Volgens een semi-officieel bericht uit Washington zou een groot aantal Britsche divisies aan de operaties deelnemen. (S. P. T.). De Fransche tegenstand'. (A. N. P.). Frankryks wil om verzet te bieden tegen den overval van Ameri kanen en Engelschen geniet de sympa thie en den moreeleüi steun der as, naar Maandag in de Wilhelmstrasse te Ber lijn wordt verklaard. Uit de beschikbare berichten blijkt, dat de Fransche tegenstand reeds een streep door de Engelsch-Amerikaansche reke ning heefjt .gehaald. - Fransche schepen in beslag genomen. (D.N.B.) Naar de Amerikaansche be richtendienst meldt, heeft de Amerikaan sche minister van financiën Morgenthau medegedeeld, dat het continentale Frank rijk in overeenstemming met de voor vij andelijke landen bestaande handels- en verkeersverboden tot vijandelijk gebied is verklaard. Reuter meldt uit Washington, dat aan den Franschen ambassadeur de passen zijn overhandigd en dat de Ver. Staten alle schepen van Vichy, welke zich in Amerikaansche havens bevinden, in be slag genomen heeft. Garantie aan Spanje. BARCELONA- (D-N.B.)s^In ver Dan I, met de nieuwe militaire operaties in Noord-Afrika hebben de chef yap den Spaanschen staat en de minister van buitenlandsche zaken van den president der Vereenigde Staten en van de regee ring van' Groot-Brittannië de schrifte lijke garantie ontvangen, dat de Spaan- sche continentale en insulaire souvereine gebieden, benevens de koloniën en het protectoraat Marokko volledig zullen worden, gerespecteerd en noch het voor werp zullen zijn van een aanval noch van eenigerlei handeling, die hun soeve reiniteit) integriteit of onafhankelijk heid zou benadeelen. Korte berichfen. (D. I?. B.). Zondag heeft een vijanden lijk vliegtuig van groote hoogte twee bommen op Helsinki laten vallen, die te rechtkwamen in een uit een bioscoop ko mende menigte, die zich niet bijtijds in een schuilplaats in veiligheid kon stellen. Er werden 45 personen gedood, waaron der 17 kinderen tusschen 8 en 17 jaar en 13 vrouwen. (D. N. B.). Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, hebben Amerikaan sche bommenwerpers, vergezeld van En- gelsche jagers, twee steden in Frankrijk aangevallen. Een vliegende vesting en zes escorteerende Engelsche vliegtuigen worden vermist (Slot.) v In den winter van 1939 op 1940 heeft Churchill verklaardHet duikbootgevaar is voor goed voorbij. Hij heeft dagelijks mèer duikbooten vernietigd dan wij toen bezaten. In werkelijkheid heeft hij ze echter niet vernietigd. Ik heb toen, naar beweerd wordt, een zeer groote fout ge maakt, n.l. dat ik slechts een klein deel der duikbooten liet vechten en de overige in reserve hield voor de opleiding voor nieuwe manschappen. Er trad toen slechts een zoo klein aantal duikbooten tegen den vijand op, dat ik my thans geneer het te zeggen. Het groote aan tal, en wel het tienvoudige, was in het vaderland en heeft de nieuwe bemannin gen opgeleid. Wanneer de Amerikanen zeggen, dat zij zoo- en zooveel Oorlogs schepen per jaar bouwen, dan kunnen wij dat even goed zeggen. Wij bouwen evenveel oorlogsschepen, alleen bouwen wy doelmatiger schepen dan zy. Wij hebben thans meer dan 20 millioen brt. scheepsruimte tot zinken gebracht, dat is veel meer dan in den wereldoorlog. Het aantal onzer duikbooten is aan zienlijk grooter dan dat van den wereld oorlog. En wy maken nog meer en nog betere wapens. Wij hebben zgn. de slechtste soldaten en de slechtste orga nisatie, maar desondanks hebben wij hot eene resultaat na het andere behaa.d, en daar komt het op aan. Het spreekt vanzelf, dat in een der- gelijken strijd niet de eene week na de andere nieuwe successen kunnen komen. Beslissend is, dat men geleidelijk de stel lingen betrekt, die den tegenstander moeten overwinnen en dat men die stel lingen ook behoudt. En daar kan men van op aan: wat wij eenmaa! bezitten, daar zal geen ander komen. Overigens heeft deze oorlog een uit-, breiding ondergaan. Bij onze bondgenoo- ten de Italianen, Roemenen, Hongaren en Finnen en al de andere Europeesche volken, de Slowaken, Kroaten, Span jaarden, die vrijwilligers ter beschikking ■stelden, alsmede de Noorsche vrijwilli gers, is nu een werxelyke wereldmogend- heid gekomen, die evenwel naar men beweert ook voortdurend nederlagen lydt. Sinds de deelneming van Japan aan den oorlog heeft dit land zooge naamd slechts fiasco's geleden. Maar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1