KERK BN SCHOOL TELEGRAMMEN Ned. Herv. Kerk, Drietal: te Rotterdam- Kralingen (4e pred. pi.), Chr. J. Gall te Weesp, J. J, H. v. d. Ree te Vianen en P. W. Spruyt te Mynsheerenland. Beroepen: te Genemuiden (vac. wijlen T. v. d. Hee), J. v. d. Velden te Nieuwland; te Noordwijk, Gr. (vac,. G. H. W. v. Medevoort), cand, T. D. Berg huis te Groningen; te Odoorn-Valther- mond, cand. I. J. Reedijk te Oegstgeest. Aangenomen: naar Usquert, J. D. Smits te Seharmer- Herkstede; naar Voorhout, Z.-H. (vac. J. J. H. Klomp), cand. A. J. Flink te N.-Vennep (N.-H.). s Bedankt: voor Naarden (Evang.), W. Glashouwer te Muiderberg. Geref. Kerken. Beroepen: te Helpman, Gr. (2e pred. pi.), cand. Drs R. H. Brernmer, hulppred. aldaar. Chr. Geref. Kerk. Beroepen:'te Emmercomphscuum, W. Rujter te Dedemsvaart. 1 i Hulppredikers. Ned. Herv.t Kerk: Benoemd te Epé, cand. W. F. Winterterp te Patera- wolde; te Kampen (voor arbeid in N.-'O.- polder), zendeling W. Leegsma te Oegst geest; te Kuinre, cand. J. de Vries, evan gelist te Munnekeburen; te O o s t- b u r g, Ds J. A. T a 1 m a te C a d - zand. Aangenomen: naar Kampen (voor ar beid in N.-O.-polder), zendel. W. Leegs ma te Oegstgeestnaar Nijehaske-Has- kerdgken, cand. J. de Jong te Leeuwar den. Bedankt voor Voorburg, zendeling W. Leegsma te Oegstgeest. Geref. Kerken: Benoemd te Gropingen (Westerwijk), cand. D. Kuy- per, hulppred. te Kollum. Aangenomen naar Rotterdam-C1 (voor' Evangelisatiearbeid), cand. Joh. Knol, hulppred. te Haulerwijk. Uit de Geref. Kerken in Zeeland. De Classis Klundert der Geref. Kerken heêft in haar jongste, vergadering, na een gehouden samenspreking met een drietal deputaten van de classis Mid delburg over de geestelijke verzor ging van leden der gemeenten op W a 1 - e h e r e jndie ondergebracht zijn in het ressort der classis Klundert, vier depu taten benoemd die de plannen der gees telijke verzorging nader zullen uitwer- ten zeer zeker op f 55 per H.A. worden gebracht. Door verharding der wegen drukt nog een schuld op den polder van f 2'0.000, terwijl het onderhoud nog groo- te zorgen baart en naar goede verbete ring uitgezien wordt. De ontwatering van den polder laat ook nog veel te wen- sehen over.. Steeds wordt naar een be tere afvoer uitgezien, wat ook wederom niet geringe kosten met zich medebrengt. Vele kleine landbouwers hebben een zwaar bestaan, daar de onkosten van kapitaal en rente hooger zijn dan de vastgestelde pachtprijzen. Volgens het prijsopdrijvingsbesluit is het niet moge lijk uit andere bronnen een hoogere op brengst te verkrijgen. Walcheren. Westkapelle. Ernstig onge luk. Vrijdagmiddag had het ruim 4- jarige zoontje van den heer K. alhier het ongeluk, in een korenmolen gegre pen te worden door een draaiende stang. Voordat het den molenaar die 6p het oogenblik dat het ongeluk gebeurde op een hooger gelegen verdieping zijn werk verrichtte gelukt was, om de as tot stilstand te brengen, werd het slacht offertje eenige keeren rondgeslingerd, waarbij hët beide bovenbeentjes brak. Dr. Huygens, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, waarna het ernstig gewonde kir-i ter verdere behandeling naar het ziekenhuis te Mid delburg Werd vervoerd. Souburg. Op advies van den inspec teur der volksgezondheid zullen alle scholen alhier deze week zijn gesloten. Zeeuwsch-Vlaanderen. Groenendijk. Het 4-jarig zoontje van den heer W., die met zijn fietsje achter- üit het erf af reed, werd door de tram uit de richting Terneuzen gegrepen. Het kind geraakte tusschen de locomotief en de eerste wagen en was/op slag dood. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. De visseherij op bliek en sar- dijn was deze week niet zoo gunstig als vorige week, daar de aanvoer niet groot was. Ook de botvangsten waren zeer ge ring. De verzending van mosselen was goed en de kwaliteit was prima. Oesters werden deze week meer verzonden dan vorige week. De burgemeester heeft aangewezen als plaats voor de levende keuring van vee bestemd voor,huisslachting de var kensstallen van wed. P. v. Oeffelen aan den Molenweg alhier. Op de konijnententoonstelling te N.-Vosmeer behaalde de heer J. A. v. Zetten alhier met Gr. Chincilla oude voedster een le en een 3e prijs, J. voed ster le en eereprijs en j. ram een 2é prijs. Door de politie is tegen verschil lende inwoners procesverbaal opgemaakt wegens niet voldoende verduisteren. Noord-Beveland. Wisse rlkerke. De door den burgemees ter vastgestelde rekening van den dienst 1841 wijst is deni gewonen dienst in ont ken. In principe werd overeengekomen dat de kerken der classis Klundert deze leden zullen verzorgen, waarbij de pre- de predikanten der. classis Middelburg geregeld hulpdiensten zullen verleenen. Tot deputaten benoemde de classis Klun dert de heeren Ds B. Telder en J. den Hollander te Breda, Ds J. B. v. Mechelen te Roosendaal en cand. B. Jongeling, hulppred. te Moerdijk. Zendincj^vergadering in Zeeland. De vergadering van de^Zendingscom- missies der Ned. Herv. Kerken in Zee,- land, welke morgen in „De Prins van Oranje" te Goes zou worden gehou den, gaat niet door, doch is nader be paald op Dinsdag 17 November op de zelfde plaats en tijd. Ned- Herv.i Gem. te Oositburg. De Vrijz. Ned. Herv. kerkeraad van Oostburg heeft Ds J. A. Tal ma, Ned. Herv. pred. te Cadzand, die voorganger is van de Herv. evangelisatie te Oost- burg, benoemd tot hulpprediker, spe ciaal voor de geestelijke verzorging der orthodoxe lidmaten. De kerkeraad droeg aan Ds Talma ook de bediening van de sacramenten en de bevestiging van nieu we lidmaten op, Ds Talma nam zijn be noeming aan en is bereids door Ds F. Oort tot zijn dienstwerk ingeleid. Beroepbaar verklaard'. Het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft toe gelaten tot de evangeliebediening in de. Ned. Herv. Kerk, cand. J. B. Weener, hulppred. te Kampen. Dr W. J. C. Buitendijk. De promo tie van Dr W. J. C. Buitendijk aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge schiedde cum laude. H, A. P. Meijer t In den ouderdom van 89 jaar is te Zeist na een langdurig lijden overleden de heer H. A. P. Meijer, rustend hoofd eener Chr. school en een vooraanstaand figuur vele jaren in de Ver. van Chr. Onderwijzers (essen) in Ne derland en de Overzeesche gewesten. Als onderwijzer arbeidde hij te Zeist en te Rotterdam, om in 1883 op te tre den als hoofd te Vreeswijk. Van 1886 tot 1918 was de hèer Meijer hoofd van de Chr. school te Hazerswoude. De teraardebestelling van zijn stoffe lijk overschot heeft hedenmiddag te Zeist plaatsgevonden. Examens. Geslaagd vóór de appli- eatie-cureus voor Duitsch dë dames G, Hamelink en M. Daanse en de heeren J. Gideonse, J. Jonkheer, J. Maas, L, Ver mast en K. Ph. Verheule, allen te Yer- seke. V vang aan een bedrag vamf 130.463,25 en in-uitgaaf f 119.765,12, en alzoo. een ba tig slot van f 10.698,13 en in de kapitaal- dienst ih ontvang f 38.056,50 en in uit gaaf f 45.714,90, alzoo met een nadeelig slot van f 7658,40. De door den burgemeester vastge stelde begrooting voor den dienst 1943 wijst in ontvangst aan voor den gewonen dienst f 137.008,21, in uitgaaf eenzelfde bedrag met een post voor onvoorziene uitgaven van f 4546,04 en voor wat den kapitaaldienst betreft in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 35.798,14. GEMENGD NIEUWS Verdronken. Donderdagavond zijn er te Rotterdam twee personen door de duisternis misleid te water geloopen en verdronken. De 62-jarige stalknecht H. D. B. liep uit zijn woning, toen hij iets in het water wilde gooien en zich te ver naar den kant waagde, in de Delft- sche Sehie. Hoewel oogenblikkelijk schip pers van in de nabijheid liggende sche pen begonnen te dreggen, gelukte het eerst na geruimen tijd den man op te halen. Hij bleek reeds te zijn Overleden. De 40-jarige kellner F. K. H. D. liep, eveneens door de duisternis misleid in het water van de Rotte. Een schippfer begon dadelijk te dreggen en na eenigen tijd gelukte het hem den drenkeling op v te halen. De man was reeds (bewusteloos en kunstmatige ademhaling, toegepast door leden van de reddingsbrigade had geen resultaat. De duisternis heeft ook te Amsterdam weer twee nieuwe slachtoffers geëischt. Op de Weesperzijde nabjj de le Ooster parkstraat werd een 78-jarige man door een auto overreden, waardoor zijn borst kas Werd ingedrukt en hy op slag dood was. Later op den .avond geraakte op de Sloterkade een 30-jarige man te water. Hoewel spoedig hulp werd' verleend duurde het geruimen tijd, eer de dren keling op 't droge kon worden gebracht. Hij bleek toen reeds overleden te zijn. Uit de binnenhaven te Genemuiden is opgehaald het lijk van den oud-gemeen tegeneesheer Dr Bax, die in December a.s. 80 jaar zou worden. Ds Bax is door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Insluipers via een fa brieksschoorsteen. Geruimen tijd, reeds werden in een'levensmiddelen- bedrijf te Driebergen goederen vermist. De politie nam een aantal arbeiders in verhoor en wist enkelen van hen tbt be kentenis te brengen. Hierbij kwam aan het licht, dat een groot deel der gesto len^ goederen via een nieuwen,, nog niet in gebruik zijnden schoorsteen uit de fa briek waren verdwenen. Op donkere avonden klom een der fabrieksjongens tegen dezen ruim 30 meter hoogen schoorsteen op, liet zich aan de binnen zijde weer zakken en kwam zo© in de fa briek. Daar reikte hjj door een kléin raampje tal van goederen over aan de kameraden buiten. Andere goederen ver- dwenen ttfdens transporten van de fa briek haar een magazijn. Op een stille plaats in het hosch, waar men regelma tig passeerde, wierpen de meerijdende fa brieksjongens blikken met levensmidde len achter van de auto in een greppel waar ze later dan weer werden wegge haald. De politie heeft niet minder dan 24 schuldigen aangehouden. Lijk geïdentificeerd. Het lijk, dat de Rotterdamsche rivierpolitie in de Nieuwe Maas van eem onbekende j vrouw heeft gevischt, is thans geïdenti- j ficeerd als dat van de 71-jarigè vrouw J. Remkes, uit Krimpen a. d. IJsel. Zij is Zaterdagavond, door de duisternis misleid, in de rivier geraakt en ver dronken. Kind uit het raam geval len. Het 2y2-jarig zoontje der familie H. aan de Satumusstraat te Hilversum is uit het raam van de eerste verdieping der woning op straat gevallen. Nadat medische hulp was verleend, is het kind dat een schedelbreuk had opgeloopen, in hopeloozen toestand naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. 'IETS OP TE RUIMEN? Plaats een kleine advertentie in (rDe Zeeuw". Het kost U maar 0.65 (tlm 5 regels). IN EEN AANTAL GEMEENTEN KLANTENBINDING VOOR GROENTEN. Teneinde de mogelijkheid tot een bil lijke verdeeling van groenten te schep pen is besloten met ingang van 29 No vember a.s. in bepaalde gebieden, t.w. de steden Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Haarlem en haar omgeving, voor groenten een klan tenbinding in te voeren. Deze regeling zal in de eerste plaats gelden voor stapelgroenten. De bedoeling van deze klantenbinding is in de eerste plaats te voorkomen,, dat bepaalde verbruikers, zooals thans voor komt, hun inkoopen bij meer dan een handelaar doen en zich op deze wijze een onevenredig aandeel van den beschikba ren voorraad van bedoelde groenten ver schaffen. Van 29 November af zal men echter deze groenten uitsluitend kunnen betrekken van den handelaar bij wien men te voren een bepaalde daartoe aan gewezen bon van de dezer dagen uit te reiken z.g. klantenkaart heeft ingele verd. De handelaar zal worden bevoor raad aan de hand van het aantal door hem van zijn klanten ontvangen bonnen. Hij krijgt op die wijze de bésehikking over een hoeveelheid groenten, welke hem in staat stelt al zijn klanten een evenredig aandeel in de voor de geheele stad en haar' omgeving beschikbare hoe veelheid te geven. Vanzelfsprekend kan bovenstaande re geling niet waarborgen, dat iedere ver bruiker tot in grammen nauwkeurig de zelfde hoeveelheid zal ontvangen, het geen trouwens, gezien den aard van de verschillende producten, in het algemeen ook niet mogelijk en billijk zou zijn. Wel zal echter de klantenkaart een waarborg bieden tegen het misbruik dat de handelaar den eenen klant re gelmatig bevoordeelt boven den andere. Het tijdvak, gedurende hetwelk de bon nen van de klantenkaart geldig zijn, zal namelijk zeër kort worden gesteld, b.v. op een week, zoodat men desgewenscht op zeer korten termijn van handelaar kan veranderen. De handelaren hebben er dus zeer veel belang bij voor een billij ke verdeeling over hun klanten'te zor gen, aangezien zij, indien zij daarbij in gebreke blijven, klanten zullen verliezen en dientengevolge hun bevoorrading en daarmede dus hun omzet zullen zien ver minderen. Bovendien is het mogelijk de bonnen der verschillende gezinsleden over meer dan een handelaar te ver- deelen. De handelaren zijn verplicht voor de door hen ontvangen bonnen van de klan tenkaart een ontvangbewijs af te geven, terwijl zij voorts een klantenlijst moeten aanleggen en bijhouden. Iedere hande laar is verplicht de hem door zijü klan ten aangeboden bonnen aan te nemen en deze klanten in zyn klantenlijst in te schrijven. Het Departement van Landbouw en Visseherij kan, op voorstel van de ge meentebesturen, nog aanvullende rege lingen, welke een plaatselijk karakter dragen, treffen. In verband met het bovenstaande zul len de distributiediensten van de hier onder genoemde gemeenten gedurende het tijdvak van 8 tot en met 28 Novem ber; behalve de bonkaarten voor voe dingsmiddelen en aardappelkaarten ook de bovenbedoelde z.g. klantenkaarten uitreiken. De gemeenten, waar klantenkaarten voor groenten zullen worden uitgereikt, zijn de gemeenten, welke behooren tot de volgende distributiekringen: Amsterdam, Beverwijk, Bloemendaal, Bussum, Haarlem, Heemstede, Hilver sum, Landsmeer, Laren (N.-H.), Mon nikendam, Nieuwer-Amstel, Velsen, Weesp, Wormerveer, Zaandam, Capelle a. <L IJssel, Delft, Dordrecht, Gouda, 's Gravenhage, Katwijk, Krimpen a. cL IJssel, Leiden, Leidschendam, Maassluis, Monster, Naaldwijk, Oegstgeest, Pijn- acker, Ridderkerk, Rijswijk, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Voorburg, Was senaar, Zwijndrecht, Maartensdijk, Amersfoort, De Bilt, Driebergen-Rijsen- burg, Vleuten, Houtem, Jutphaas-Vrees- 1 wijk, Utrecht, Zeist, Zuilen. STOKHOLM. (D.N..B.) De Britsche berichtendienst verspreidt een bericht, waarin wordt medegedeeld, -dat de lan dingstroepen in N.-Afrika onder bevel staan van generaal Sir Cunningham en generaal Eisenhouwer. Omtrent de strijd om de stad Algiesr meldt Havas: De Amerikaansche keur troepen waren voorzien van automati sche wapens en in aantal en materiaal oneindig veel sterker. Voor de stad zelf ontwikkelde zich een tankgevecht. De Fransche tanks waren échter verre in ferieur aan het moderne materiaal van den vijand. Deze waren tevens gesteund door de over de stad vliegende vijande lijke vliegtuigen en het geschut van het zware vlooteskader. WINTERBEVOORRADING AARD APPELEN. Evenals vorig jaar zal men wederom in de gelegenheid worden gesteld desge wenscht een wintervoorraad aardappelen op te doen. Zj, die hiervan gebruik wil len maken, moeten zich gedurende het tijdvak 7 November tot en met 6 December a.s. op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken dagen tot genoemde diensten wenden en daarbij hun distri butiestamkaart met bijbehoorend inleg vel overleggen. De wintervoorraad zal dienpn voor het verbruik gedurende de eerste en tweede distributieperiode van 1943 (27 December 1942 tot en met 20 Februari 1943). In verband daarmede zullen, personen, die een wintervoorraad willen opdoen, voor elk van genoemde perioden in plaats van de hun toekomen de aardappelkaarten een z.g. „machti ging opslagaardappelen" ontvangen. Wie zich op de nader te bepalen dagen bij den distributiedienst vervoegt, ontvangt dus twee „machtigingen opslagaardappe len", elk recht gevende op het koopen van 1772 kg. aardappelen, terwijl voorts op zijn stamkaart wordt aangeteekend, dat hem t.z.t. voor de eerste en de twee de distributieperiode van 1943 geen aard appelkaarten mogen worden uitgereikt. Aangezien het aardappelrantsoen mo menteel per tijdvak van vier weken 16 kg bedraagt, ontvangen dé houders van machtigingen voor winteropslag dus een toeslag van ongeveer 10 °/o voor even tueel bederf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men niet verplicht is aardappelen op te slaan, terwijl het ook niet noodzake lijk is, dat alle leden van een gezin van deze regeling gebruik maken. Men houde er voorts rekening mede, dat men, wanneer de aardappelen, door welke oorzaak ook, zouden bederven, in geen geval vergoeding voor de verloren gegane aardappelen zal kunnen verkrij gen in den vorm van rantsoenbonnen of hoe dan ook. Ten slotte wordt er op gewezen, dat men slechts een „machtiging opslagaard appelen" kan verkrijgen in plaats van de gewone aardappelkaarten. Houders van L-inlegvellen en houders van toeslag- kaarten voor zwaren of zeer zwaren ar beid, die van de mogelijkheid tot win teropslag gebruik maken, kunnen dus geen machtigingen ontvangen inplaats van de hen uit te reiken toeslagkaarten voor aardappelen. Genoemde personen zullen derhalve t.z.t. wel de hun voor de tweede en derde distributieperiode van 1943 toekomende toeslagkaarten voor aardappelen ontvangen. In verband fhet het bovenstaande ont vangen houders van een inlegvel KI of LI, die van de mogelijkheid tot winter opslag gebruik maken, twee machtigin gen, houders van, een inlegvel K2 of L2, drie machtigingen, houders van een in legvel K3 cf L3 twee machtigingen en houders van een inlegvel K4 of L4 één machtiging. Voorts zullen de plaatselijke distribu tiediensten de vakjes 06 en P6 van de stamkaart afkruisen en zullen zij de met 111 en 112 of 211 en 212 of 311 en 312 .of 411 en 412 genummerde bonnen Van het inlegvel verwijderen. Ons land is er in geslaagd de aard appelproductie zoodanig op te voeren, dat de voorziening van ons volk met dit onder de huidige omstandigheden £zoo uiterst, belangrijke gewas, in beginsel verzekerd kan worden geacht. De bijzon dere, moeilijke, omstandigheden, waar mede het vervoer evenwel te kampen heeft, maken de distributie van aard appelen echter tót een probleem, waar aan speciale zorg besteed moet wor den, wil de aardappelvoorziening ook zóó verzekerd zijn, dat ieder zijn rantsoen regelmatig kan betrekken. Daar niet is te voorzien, hoe het den komenden* win ter met het vervoer gesteld zal zijn, stelt de overheid dan ook dit jaar weer par ticulieren in de gelegenheid om een win tervoorraad aardappelen op te doen. Ter ontlasting van het vervoer, dat in de wintermaanden door vorst bedreigd kan wordenr maakt de overheid den( ver bruiker winteropslag mogelijk, naast de zeer ruime voorraden, die evenals het vorige jaar van overheidsheidswege in de verbruikscentra worden aangelegd. Er dient evenwel bij het opslaan van aardappelen door particulieren groote voorzichtigheid betracht te worden. Als men niet beschikt over een behoorlijke bewaarplaats, waarin de aardappelen droog en koel, maar vorstvrij, opgesla gen kunnen worden, doet men verstan dig af te zien van winterbevoorrading. Het mag niet voorkomen, zooals in den vorigen winter is gebeurd, dat belang rijke hoeveelheden aardappelen in onge schikte bewaarplaatsen, zolders of kel ders, bevriezen of op. andere wtjse, door bederf, voor de consumptie verloren gaan. B|j bederf of bevriezing zullen in geen geval nieuwe bonnen worden uitgereikt. Een ieder ga met verstand te werk by het beslissen over de vraag, of hy dit maal tot winterbevoorrading van aard appelen zal overgaan! Een kleirre advertentie tn de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 65 cent bij vooruitbetaling. HET VROUWENHOEKJE Controleer de inmaak I De irimofiir moet geregeld gecontro leerd en zoo noodig verzorgd worden. Want hoe zorgvuldig men ook te werk is gegaan, toch kan het voorkomen, dat er bederf optreedt. Hoe eerder men er dan by is, hoe beter. Vruchten en ook groenten, welke een begin van bederf vertoonen, zyn meestal nog voor het ge bruik te redden, zoodat niet alle moeite van het inmaken te vergeefs was. Zulirkool, zure roode kool en zure snij- boonen vragen de meeste aandacht. De kimlaag, die hierop gevormd wordt, is wel een schimmellaag, maar geen teeken van bederf. Minstens iedere veertien da gen dient de kimlaag verwijderd te wor den, omdat zy, wanneer zij langer op de groente blijft, een onaangename geur gaat verspreiden. De steen, het plankje en het doekje, die op de inmaak rusten, moeten zdo nu en dan flink schoonge maakt worden. Staat de groente niet meer onder het vocht, wanneer de steen, plank en doek erop liggen, dan kan er een lichte zoutoplossing (3 g zout per één 1 water) aan toegevoegd worden. Ook de inmaak in het zout wordt zoo ver zorgd, al behoeft het minder vaak dan bij de zure inmaak- te geschieden. Alvo rens het schoongespoelde doekje er weer op te leggen, wordt de groente met wat zout bestrooid. Zoute inmaak, die niet onder het vocht staat, dient aangevuld te worden met sterke pekel (30 g zout peri liter .water). Het controleeren van de inmaak in flesschen is minder tijdroovend. Zoo nu en Han wordt er voorzichtig gevoeld of de deksels nog goed dicht zijn. Het openspringen van inmaakglazen is ook wel eens te wijten aan een bepaalde bemesting. Woédt dit spoedig ontdekt, dan kan de groente zonder bezwaar wor den gebruikt. Ook kan ze uur over- gesteriliseerd worden, zoodat men ze weer bewaren kan. Ondanks alle goede voorzorgen, be schimmelen soms de gepasteuriseerde vruchten. Men kan ze eenigen tijd met schimmel laten staan, op den duur krij gen zij echter een muffe smaak. Men kan ze beter óf direct gebruiken óf van de schimmellaag ontdoen, zachtjes opkoken en nog 25 min. in de weer goed schoon gemaakte "glazen pasteuriseeren of wat meer gewenscht is, 15 min, steriliseeren (d.i. verhitten bij 100 gr. C.). Jam, waar óp zich een klein schimmellaagje heeft gevormd, kan. eenigen tijd blijven staan, zonder dat de smaak erop achteruit gaat. Langer dan een jaar moet ze liever niet bewaard worden. Mocht de schimmel door de jam heen heen gaan, dan moet ze direct gebruikt worden. Men doet goed ze even op te koken. Ook gistende jam is door opkoken weer eetbaar te maken. Gedroogde groenten en vruchten kun nen eveneens gaan schimmelen. Dit kan komen, doordat ze niet droog genoeg wa ren, toen ze werden opgeborgen, het kan ook zijn, dat de bewaarplaats vochtig is. Vertoont er zich schimmel op gedroogde producten dan kunnen ze op een bakblik uitgespreid en in een warme oven nage- droogd worden. Nadat ze afgekoeld zijn, bergt men ze in schoone zakjes op. Gekookte mosselen. 3 kg mosselen L(6Ö0'g netto), zout en wat kruiden, bijv. peterselie, selderij en thym. Het dikke gedeelte van de schelpen in de palm van de hand houden en met duim en wysvinger stevig op den rand van de'schelp drukken. De schelpen, wei- we weer open gaan (deze mosselen zyn dood) en de mosselen welke zwaarder zyn dan de andere en waar slijk uitkomt de siykmosselen) verwyderen. De sterk gekneusde mosselen eveneens wegdoen. De mosselen, die reeds geknipt zyn af geleverd, d.w.z. ontdaan van de trossen, waarmee ze met elkaar verbonden zyn, verder schoon maken door ze te was^ schen en af te borstelen. De ruwe mos selen eerst van elkaar knippen en van dradenbundels ontdoen. De mosselen opzetten met kokend wa ter, zout en kruiden, weer snel aan de kook brengen en met het deksel op dg pan koken, tot alle schelpen open ziin L(plm. 15 min.). De mosselen uit de schelpen halen en met een saus bü aardappelen en groen ten geven. Sausen. Ruim 1 mosselwater (en taptemelk), 3 lepels bloem of 2 lepels aardappelmeel of eenige aardappelen, boter (peper). Het mosselwater zeven, aan de kook brengen en binden met aangemengde bloem, aangemengd aardappelmeel of ge raspte rauwe aardappelen (het sausje plm. 10 min. lateen koken), een klontje boter er door roeren epl*op smaak afma ken met peper en een van de volgende bestanddeelen: 2 fijngesneden tomaten, blikje tomatenpuree, fijngehakte pe terselie, fyngehakte seldery,' een scheut je azyn, 1 eetlepel mosterd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3