DAGKALENDER V MAANDAG 9 NOV, 1942 57e JAARGANG No, 34 CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevechten In kaukasus en In den Tereksector - Brltsche aanvallen bij Mersa Matroeh - Amerikaansohe troepen In Fransoh-Afrlka geland - Bombardement van Genua. Beiyat elkander uwe zonden en bidt voor elkander, opdat gy genezing ont- vangt. Jac. 5 16 a. REDE VAN HITLER. - Geen compromis of vredesaanbod - Strijden tot aan de beslissing. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 -L Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 156 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. AdvertentlSn 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine adverteritiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dj^nstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv, fn deze rubriek brj vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechéf) B. P., DAVIDSE, Goes. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend „In het Westen van den Kaukasus en in den sector van de T e r e k wer den verscheidene tegenaanvallen onder bloedige verliezen voor den vijand afge slagen en gereedstaande troepen door artillerievuur en luchtaanvallen uiteen-" geslagen. Ten Noordoosten van Mos dok werden aanvallende vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval met aanzienlijke -verliezen op haar punt van uitgang teruggeworpen en talrijke gevan genen gemaakt. Aan het Donfront sloegen Duitsche en verbonden troepen in samenwerking met Duitsche slagvliegers en Roemeen- sche gevechtsvliegtuigen verscheidene aanvallen van den vijand af. In den centralen en Noordel ij - ken sector van het Oostelijke front geen krijgsoperaties van beteekenis. Gecon centreerde luchtaanvallen van sterke for maties gevechtsvliegtuigen op spoorweg doelen in het gebied rondom Ostasjkof leidden tot de vérnietiging van verschei dene transportremen en ravitailleerings,- opslagplaatsen van den vijand. Bij aan vallen op wegen werden bolsjewistische colonnes uiteengedreven en enkele door troepen bezette plaatsen verwoest. Des nachts zijn de stad Kalinin en het sta tion aangevallen. Artillerie van het le ger bestookte voor den oorlog belangrijke doelen in Kroonstad. Verscheidene .bran den werdenwaargenomen. Op het L a- dogameer -heeft de luchtmacht een motorvrachtschip en twee vrachtbooten tot zinken gebracht. Drie vaartuigen werden beschadigd. In den sector Mersa Matroe heeft de vijand met superieure gepantserde strijdkrachten zijn aanvallen voortgezet. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht steunden de gevechten op den grond en deden aanvallen op vijandelijke strijd krachten en aanvoerwegen. Bij aanvallen van de Britsche lucht macht op het bezette gebied in het Wes ten en bij vluchten naar het Noordwes ten van. Duitschland verloor de vijand vier vliegtuigen. Toenemende druk in het Terek-gebied. Omtrent den strijd aan het Oostelijk front maakt het opperbevel der weer macht bekend, dat de Duitsche troepen Donderdag aan den bovenloop van de Terek en ten Zuidoosten van het Ilmen- meer nieuwe successen behaald hebben. In het gebied aan den bovenloop van de Terek en ten Westen daarvan hebben de Duitsche en Roemeensche troepen den druk op Dzjarjifig versterkt. Hoewel de bolsjewisten in het geheele gebied van den Ossetischen en Geofgischen heirweg het terrein versperd hadden met kaze matten, veldstellingen en mijnenvelden, en versche Zuidkaukasisehe troepen deze vestingwerken verdedigden, slaagden de Duitsche troepen er in vóóruit té komen. Nieuwe Sovjetoffensidvert op komst? Een waakzame Duitsche verkenning heeft uitgewezen, dat de Sovjets momen teel in diverse frontsectoren uitgebreide maatregelen treffen voor nieuwe offen sieven, Niet alleen ten Zuiden van Sta lingrad en aan den Don, maar óók bij Toropesj in den Noordelijken frontsector werden er groote troepenconcentraties waargenomen. De Sovjets hebben overal nieuwe bruggen gebouwd, terwijl het, spoorwegverkeer in de frontsectoren, waar-nieuwe aanvallen voorbereid wor den, zéér levendig is. Italiaansch weermachtsberioht. In verscheidene nachtelijke acties wer den de vliegvelden op Malta gebombar deerd door onze formaties. Dp Britsche vliegtuigen deden een aanval op Genua Vooral de wijken in het centrum en in het Oosten van de stad werden getroffen, waar gevoelige schade werd aangericht. Het aantal slachtoffers bedraagt onder de burgerbevolking, voor zoover dit nu bekend is, 20 dooden en 50 gewonden. Het gedrag der bevolking was zeer ge disciplineerd. Ten minste twee vijande lijke bommenwerpers werden brandend neergeschoten. 0 Op 7 November oefenden aanzienlijke pantserstrijdkrachten een sterken druk in het gebied van Mersa Matroe, waar lang en hevig gevochten werd. De lucht macht der spilmogendheden nam aan den strijd deel door voortdurende aan vallen op de vijandelijke gemotoriseerde colonnes en ravitailleeringswegen. Gisternacht werd opnieuw een lucht aanval gedaan op Genua door vijandelij ke vliegtuigen, die in verscheidene gol ven stad en haven aanvielen. De.schade is zeer groot. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Voorts wierpen Britsche vliegtuigen enkele bommen op den stadsrand van Milaan, Savonna en Cagliari neer1, zonder schade aan te rich ten. De Strijd in Noord-Afrika. (A. 1^. P.). Van Duitsche zijde toont men zich omtrent het verloop van den strijd in Egypte nog steeds zeer terug houdend, doch uit de uitlatingen van be voegde kringen blijkt, dat men groot ver trouwen stelt in de veldheerseigenschap pen van generaal-veldmaarschalk Rom mel. 1 Van een stellingoorlog is de strijd thans geworden tot een bewegingsoorlog, waarin de wederzijdsche pantserforma ties de grootste rol spélen. Rommel heeft zijn troepen teruggetrokken en zijn ver dediging is thans elastischer. De gevech ten vertoonen thans het typisch beeld van den woestijnoorlog, waarin de opper bevelhebber van de pantserarmee Afrika een meester is gebleken. 'AMERIKANEN IN FRANSCH AFRIKA GELAND. Betrekkingen tusschen Frank- rijk en Ver. Staten verbroken. /(D.N.B.) Reuter meldt, dat Ame rikaansohe leger-, vloot- en luchtstrijd krachten op „talrijke punten' aan de kust van Fransch-Noord-Afrika aan land zijn gegaan. Deze Amerikaansohe troe pen zullen in dé naaste toekomst door Britsche tropjüen versterkt worden. Volgens een ander Reuterbericht zijn Amerikaansohe troepen ook in Fransch- West-Afrika geland. (D.N.B.) Officieel .wordt door Vi chy medegedeeld: „Amerikaansche en Engelsche strijd krachten hebben Zondagochtend de kust Van Noord-Afrika aangevallen. Presi dent Roosevelt heeft zich in een bood schap tot het staatshoofd gericht, waar in hij deze agressie tracht te rechtvaar digen. De maarschalk van Frankrijk heeft hem daarop het volgende antwoord doen toekomen: Met de grootste verbazing en met leed wezen heb ik in den afgeloopen nacht van de agressie van uwe troepen op Noord-Afrika gehoord. Ik heb uw bood schap gelezen. Gij beroept u daarbij op voorwendsels, die door niets gerecht vaardigd worden. U dicht uwe vijanden voornemens toe, die nooit in de daad kunnen worden omgezet. Ik heb steeds verklaard, dat wij.cjns koloniale rijk zul len verdedigen indien men het zou aan vallen. U wist ook dat wij het tegen iederen agressor zouden verdedigen, wie het ook zou zijn. U wist, dat ik m(jn woord gestand zou doen. Ons koloniaal rijk had ik voor onzen rampspoed, toen ik om wapenstilstand verzocht, weten te bewaren en gij zijt het, die in naam van een land, waarmede ons zoovele her inneringen en vriendschapsbanden ver binden, tot een zoo wreeden, niets ont- zienden stap overgaat. Frankrijk en zijn eer staan op het spel. Wij zijn aangeval len. Wij zullen ons verdedigen. Zoo luidt -hét bevel, dat ik gegeven heb." Interinf meldde uit Vichy Gereed voor een nieuwen tocht naar het vijandelijk gebied. PK Stephan-Atl-H-P H. ra. Naar men hier verneemt, z(|n de be trekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Frankrijk verbroken. VICHY. (D.N.B.) Zondagochtend om 3.30 uur had in de buurt van Algiers na een hevig bombardement een lan dingspoging plaats. Andere pogingen werden op verschei dene andere punten in Noord-Afrika on dernomen, vooral by O r a nzy stieten overal op onze kustverdediging en ble ven zonder succes. Admiraal Darlan en generaal Juin zyn ter plaatse en leiden de operaties. De toestand is ernstig. Volgens Ha- vas-Ofi zou de sterkte volgens de eerste ramingen 140.000 omvatten. Generaal Doolittle voert de Amerikaansche lucht strijdkrachten in Noord-Afrika aan. Volgens Havas-Ofi werden bij den aan val op de haven van Oran twee Engel sche of Amerikaansche korvetten tot zinken gebracht. Ten oosten en westen van Oran zijn gevangenen gemaakt. Arzeu, een klein kustplaats je ten oosten van Oran, is voor het grootste deel bezet en de toe stand is verward. Ten westen van Oran is een landing uitgevoerd b(j Segalto, Bousfer is bezet. Ook is in Marokko een belangrijke landing uitgevoerd in Safi. Men maakt ook melding van een tameiyk groote aanval op Fedahle en van een aanval op Mehdia. MADRID. (D.N.B.) Van officieele Fransche zijde te 'Madrid .wordt mede gedeeld, dat de door de Britsche pro paganda verspreide berichten over een zoogenaamden Gaullistischen opstand in Noord-Afrika op geen enkele wijze met de feiten overeenstemmen. Alleen op en kele plaatsen, zooals b.v. in Rabat, is getrachten ten gunste van de Engelsehen en Amerikanen te demonstreeren. Deze pogingen zijn echter onmiddellijk in' de kiem gesmoord. VICHY. (D.N.B.) Naar aanleiding van het van Britsche zijde om agitato rische redenen verspreide bericht, als zou generaal Giraud het opperbevel over de 'Fransche strijdkrachten in Noord-Af rika op zich genomen hebben om de be zetting door de Amerikanen te steunen, meldt Havas-Ofi, dat men in bevoegde kringen te Vichy dit bericht volkomen verzonnen noemt. Generaal Giraud be vindt zich in Frankrijk. Boodschap van Roosevelt aan Petain. Het Witte Huis publiceert over de landingsoperaties in de Fransche ko loniale gebieden een verklaring, waar in wordt ge?egd, dat deze operaties zijn geschied, om een „invasie van Afrika door Duitschland en Italië voor te zijn". Bovendien verleent deze landing aan de Sowje(-Unie een „doeltreffende tweede fronthulp." Fransche ministerraad bijeen. Zondagochtend om 11.00 uur is onder voorzitterschap van Pétain een buiten gewone ministerraad by'eengekomen. Havas-Ofi meldt nog, dat het stand punt van het staatshoofd overeenkomt met dat van de overgroote meerderheid der bevolking. Vergeleken met Mada gascar. en Syrië, zoo schrijft Havas-Ofi verder, is de toestand in Algiers bijzon der ernstig, daar Algiers noch een kolo nie, noch een protectoraat is. Het be hoort bestuurstechnisch en politiek tot het Fransche moederland en is verreweg het belangrijkste Fransche bezit in over- zeesche gebieden. Zouden'de Noord-Afrikaansche gebie den in handen van de Engelschen en Amerikanen komen, dan zou het eerste ■gevolg hiervan zyn, een aanzieniyk na deel voor de levenspositie van het Fran sche volk. Staking der vijandelijkhe den te Algiers. VICHY. (D.N.B.) Uit Algiers wordt nader gemeld: Zondagavond is tusschen den opperbevelhebber in Noord-Afrika, die handelde met machtiging van admi raal Darlan en den bevelhebber der Ame rikaansche landingstroepen overeenge komen, de gevechtshandelingen te sta ken. Deze staking der gevechtshandelin gen betreft slechts de strijdkrachten, die de stad Algiers bezet houden. Oproep van de Fransche regeering. (D.N.B.) De Fransche regeering heeft den volgenden oproep gericht tot de bevolking: Wij sporen de Franschen aan om zich niet door bepaalde buitenlandsche zen ders op een dwaalspoor te laten brengen. De regeering zal U van alle gebeurtenis sen op de hoogte houden. Het antwoord van maarschalk Pétain aan president Roosevelt wijst iedereen op" zijn plicht. Discipline, kalmte en eensgezindheid zijn noodig. Admiraal Darlan bevindt zich op zijn post. Frankrijk heeft andere beproevingen doorstaan. Het zal ook deze doorstaan, welke Frankrijk wordt opgelegd door een land, waarvoor reeds Fransch bloed werd vergoten. De eer eischt dit." Distributie van Gortpap. Gedurende het tydvak van 1 tot en met 28 November a.s; kan men gortpap uit sluitend betrekken op den voor gort e.d. aangewezen bon „Algemeen 421". Tegen inlevering van bon „Algemeen 422", aangewezen voor gemengd meel, kan men derhalve geen gortpap ver- krygen. Aangezien bon „Algemeen 421" recht geeft op het koopen van 125 gram gort e.d. kan men tegen inlevering van ge noemden bon, tezamen met de noodige taptemelkbonnen in plaats van vier liter slechts twee liter»gortpap koopen. ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT Bezuiniging op gas en electriciteit by het koken is even. noodzakelijk als-bespa ring op het verbruik van kolen. Dit wil zeggen, dat elke huisvrouw met overleg dient te werk te gaan, zoowel in de1 ka mer als in de keuken. Onwillekeurig gaan bij velen de gedachten terug naar de vorige mobilisatieperiode en er zweeft hun een hooikist voor oogen, waarvan zy de kwaliteiten in alle opzichten had den leeren waardeeren. - In deze periode, waarin het ieders be lang is zoo zuinig mogeiyk met gas en electriciteit om te 'gaan indien men geen gevaar wil loopen straks door af- snijding van den toevoer geheel „zon der" te zitten zal de hooikist een uit komst beteekenen. Dit geldt zeiler voor degenen, die tot nog toe hebben ver zuimd 'dit huishoudelijk voorwerp een eereplaats in de keuken te geven. Door haar elk uur te gebruiken - voor komt mep overschrijding van het toege wezen rantsoen gas en electriciteit. Nut tigheid gaat in onzen tijd boven gemak. Brengt dus voortaan het eten slechts aan de kook, om het daarna meteen in de hooikist te zetten. Breekt met de oude sleur en past u aan bij de eischen des tijds. Wikkelt, wanneer u de spijzen warm wilt houden, enkele oude kranten om de pannen. Het is een eenvoudig, maar pro-^ baat middel. En wat meer zegt: het be spaart u het ongemak van een eventueele afsnijding van den toevoer. MAANDAG 9 NOV. 1942. Zon op onder 7.48 16.59 15 Nov.: Ie kwartier. 22 Nov.: volle maan. Mean op onder 8,23 18.04 CONTROLEERT UW GAS- EN ELECfRICITEITSVERBRUIK GEREGELD. De bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit voor kookdoeleinden, voor verlichting en voor verwarming is een dringende noodzakelijkheid, waarpan geen enkele huisvrouw zich in haar eigen belang mag onttrekken. Juist daarom moet men de hooikist thans in eere hou den. Zij bespaart stroom en gas. DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT. WIELRIJDERS, DENKT AAN UW VERLICHTING! De laatste dagen heeft de- politie schrikbarend veel personen moeten be keuren omdat zij hun rijwielverlichting niet in orde hadden. Nog strengere con trole is te verwachten. Speciale patrouil les worden ingezet om de lantaarns te controleeren. Veel onaangenaamheden zijn te voorkomen. Voordat men opstapt houde men het achterwiel vlak voor een muur. Zet de dynamo aan; valt dan eeh roode vlek op den muur, zoo is het achterlicht in orde. Zorgt er voor dat u> lamp niet te schel licht geeft. De voor schriften zijn bekend! Stelt de lamp met te hoog; Denkt aan uw tegenligger! Een te laag gerichte stralenbundel yeroor- zaakt aanrijdingen met voetgangers. Het beste is de lamp iets opzij in de richting van het trottoir te stellen, zoo doende kan men precies het voorge schreven weggedeelte berijden. Ter nagedachtenis der 16 nationaal- socialisten, die op 9 November 1923 voor het nationaal-socialistische rijk hyn leven hebben gelaten, hield Hitier een rede, die door den Groot-Duitschen omroep werd uitgezonden. Hij zeide, dat Duitschland, wanneer in 1933 de partij niet in 't binnenland ■de overwinning had behaald, een mach- telooze staat zou zijn gebleven met een leger van 100.000 man en onvermijdelijk gedoemd om in zichzelf te verdwenen. In dienzelfden tijd was er in hét Oosten reeds eeh kolos opgestaan, die slechts één gedachte had: dit zwakke, luie, de faitistische en verscheurde Europa on der den voet te loopen. Indien onze strijd toen niet verloopen was, zooals hij ver- loopen is, zou niet de macht in de wereldgeschiedenis zijn opgestaan, die in staat .kon zijn zich tegenover dezen kolos te plaatsen. Het sprak toen voor ons vanzelf, dat deze overwinning onder alle omstandigheden moet komen en zal komen. Dat is de overtuiging, waarmêe ik thans voor u sta, de overtuiging, die mij nooit heeft verlaten, sedert ik als onbekend man den strijd aanvaardde voor de ziel van myn volk.. En thans sta ik op precies hetzelfde standpunt. Hitler verklaarde, dat van een com promis of van een vredesaanbod geen sprake kan zijn. Er is maar een moge lijkheid: de strijd tot aan de beslissing. Géön volk heeft meer successen kun nen bo.eken dan het onze. Wat wij in de laatste drie jaar tegenover een geheele wereld van .vijanden aan wonderbaar- ïyks tot stancl hebben gebracht, is eenig in de geschiedenis.- De tegenstanders in den grooten oorlog waren dezelfde van thans'. Slechts één ding onderscheidt den huidigen tijd van dien van toen: hetjjuidelyke begrip van den achtergrond van de handelwijze dezer tegenstanders en de intusschen behaalde successen, die in de wereld geschiedenis eenig zijn. Waarom strijden wij thans op zoo grooten afstand? Om dat wij het eigen vaderland willen be schermen, omdat wij den oorlog zoo ver mogelijk van de grenzen van het Duit sche Rijk verwijderd willen1 houden en het willén besparen, wat thans enkele Duitsche steden moeten doormaken. De tegenstanders echter zijn dezelfde. Ach ter hen staat nog steeds dezelfde macht, de internationale jood. Te beginnen met het hoofd van dit internationale vrij metselaarslegioen, Roosevelt en zyn jood- sche braintrust, tot aan het jodendom in „reincultuur" in het bolsjewistische Rusland. Het toenmalige Duitschland, zonder krachtige nationaal-politieke op- 'voedigg en éenheid, zonder eenig besef van het joodsche probleem en zyn ge volgen, is aan den aanval in 1918 ten offer gevallen. Het is echter de groote vergissing van onze tegenstanders, dat zij zich thans voorstellen, dat dit zich zal herhalen. Ik ben gerust over eiken iDuitscher, die thans in het Oosten strijdt en terug keert. Ik kan hem vragen: bezie onze instellingen, vergelijk onze haardsteden en onze sociale instellingen met hetgeen gij daar gezien hebt, het lot van den Duitschen boer met dat van den Sovjet boer, en zeg mij dan uw óórdeel. Als eenige dagen geleden Eden ver klaarde Wij Engelschen hébben ervaring in het regeeren, dan kan men 'daarop slechts antwoorden: niet in het regee ren, maar wel in het uitbuiten en het uitplunderen. Als Eden verder zégt: Wij Engelschen hebben een fijn instinct voor ideëele en materiëele waarden, dan kan men daar op antwoordende ideëele waarden hebt gij vernield en de materiëele gestolen. Een handvol zeer rijke lieden van jood sche en niet-joodsche afkomst bepalen het lot der wereld. Duitschland heeft een voorbeeld gezien van de capaciteit dezer lieden in. het re geeren. Zy hebben getracht ook van Duitsch land een Indië te maken. Zy hebben het immers ook by ons klaargespeeld, dat 7 millioen menschen geen verdiensten had den, dat 7 millioen anderen slechts voor de helft van den tyd werkten, dat tien duizenden boeren van hun oude hofsteden Verdreven werden, dat handel en bedryf tot stilstand kwamen, dat van sociale maatregelen geen sprake meer kon zyn. Als nu Roosevelt komt verklaren, dat Europa met Amerikaansche methoden gered moet worden, dan kan ik slechts zeggen: Hy had zy'n eigen land moeten redden en dan had hy niet aan c^ezen oorlog moeten beginnen. Maar hij deed dat, omdat hij evenals zijn Engelschen bondgenoot op roof uit ging om materiëele redenen. Want ideëe le waarden kent hy evenmin als de Engelschen. Nauwelijks was de samenzwering"' van jóden, kapitalisten en bolsjewisten in Duitschland uit den weg geruimd, of de andere wereld begon weer met een om singeling. Voor dezen wereldoorlog was het de keizer, thans ben ik het, die moet worden omsingeld. Er is slechts één onderscheid: het keizeriyke Duitschland was in zichzelf volkomen vervallen, de keizer was een man, die by 't verzet tegen deze ^vijanden elke kracht miste. In my hebben zij thans een tegenstander, die aan het woord „capituleeren" in het geheel niet denkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1