DAGKALENDER ZATERDAG 7 NOV. 1942 57e JAARGANG No. 33 De roeping blijft. Sowjet-stellingen genomen In Toeapse-sector - Actie van stormtroepen in Stalingrad - De hevige gevechten In Egypte duren voort - Strijd op Madagascar gestaakt. BINNENLAND 14 November „Dag der Nederlandsche Politie". Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den .mededeelingen 24 cent per millimeter. Big contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 'cent extra. Adv. in deze rubriek bg vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. De omstandigheden, waaronder de jaarlijksche week van Gebed, Toewijding en Offer dit jaar gehouden zal wordën zijn wel zeer buitengewoon. Toch mag de Kerk haar zendingstaak nooit vergeten. 4 Daarom zal ook nu weer morgen, 8 November, in alle Ned. Herv. Kerken de groote zendingscollecte gehouden wor den. Deze week vraagt wederom in het bij zonder de belangstelling voor het werk der Zending. Door de omstandigheden is er geen contact met Indië en lijkt dit nu verder van ons verwijderd dan ooit te voren. Toch zal ongetwijfeld de arbeid der Zending, waar zulks maar even mogelijk is, worden voortgezet en zal men de moeilijkheden, welke zich voordoen, zoo goed mogelijk oplossen. Wij hebben den arbeid der Zending wel eens te zeer gezien als de taak der Zendelingen en dergenen, die voorts op den Indisehen akker arbeidden. Voor een enkel sprekend cijfer, voor een boeiend verhaal hadden wij nog wel aandacht, maar wij leefden te weinig als leden van een Zendingskerk, terwijl toch heel de Kerk het bevel had gekregen, dat het Evangelie zou worden gepredikt. Nu schijnt het in onzen tijd, alsof die algemeene Zendingsroeping door de leden der kerk iets beter worflt ver staan dan vroeger. En daarover verheu gen wij ons. Het Hoofdbestuur der samenwerken de Zendingscorporaties wijst er iii zijn brief aan de Christenen van Nederland op, dat God ons roept in dezen tijd on vervaard voort te gaan met den Zen- dingsarbeid. Gebed, toewijding en offer zijn onverminderd ,noodig. Waaraan heeft de wereld van nu, waaraan hebben de jonge kerken en de zendelingen in Indië meer behoefte, dan aan de voorbede der geloovigen? En als 'het gebed, het waarachtige gebed ,er is, dan komen de toewijding en het offer yanzelf. Voor iets, waarvoor wij van harte bidden', geven wij ook onszelf en onze gaven. Ten aanzien van den Zendingsarbeid hebben wij nog nooit zoo sterk ervaren, dat wij leven door geloof en niet door aanschouwen. Op dat geloof wordt een beroep gedaan, als nu gevraagd wordt om gebed, toewijding en offer. Deze tijden leiden er al meer toe, dat wij ook in den arbeid der Zending het oog afwenden van onszelf en Jiet richten op den Koning der Kerk. Hij heeft het bevel doen uitgaan en Zijn opgave is een gave tevens. OPDRACHT VOOR GENERALKOMMISSAR SCHMIDT 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. Gaulei ter Saukel heeft den Generalkommissar Z. B. V. Schmidt benoemd tot gevolmach tigde van den algemeen gevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten in ,het bezette Nederlandsche gebied. Besiluit betreffende 't vePzekeringswelzem. In de Nederlandsche Staatscourant van 30 October 1942 is afgekondigd het twee de besluit van den secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken tot uitvoering van het besluit no. 218/1941 betreffende het verzekeringswezen. Vol gens dit uitvoeringsbesluit zijn bepaalde verplichtingen opgelegd aan de verzeke ringsinstellingen, die op ouderlingen grondslag een of meer der hierna te noe men takken van verzekering uitoefenen: brand, inbraak, diefstal, waterleiding, schade en storm. Dit uitvoeringsbesluit is van toepassing op alle verzekerings instellingen, die op onderlingen grond slag dergelijke takken van verzekering uitoefenen, van welken aard de instellin gen ook zijn vereenigingen, onderlin ge, coöperatieve vereenigingen, stich tingen enz. en zélfs indien zulks mocht voorkomen, ook op natuurlijke personen, vennootschappen onder firma, 'comman ditaire en qaamloozê vennootschappen. In de eerste plaats zijn deze verzeke ringsinstellingen volgens art. 2 van het besluit verphcht zich vvóór 14 November 1942 schriftelijk bij de verzekeringska mer 'te Amsterdan# aan te melden. Voorts zijn deze verzekeringsinstellin gen onder het toezicht van de verzeke ringskamer gesteld. In verband hiermede moet de'- voorgéschreven goedkeuring, voor de oprichting, fusie, of liquidatie van - een zoodanige onderlinge verzeke ringsinstelling voortaan aan de verzeke ringskamer worden gevraagd. Onderlinge verzekeringsinstellingen, die geen brand-, inbraak-, diefstal, wa- jierleidingsschade, of stormverzekeringen afsluiten, behoeven, indien zij hun bedrijf met een of meer der hiergenoemde tak ken van verzekering wensehen uit te breiden, de goedkeuring van de verzeke ringskamer. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: „In den sector T o e a p s e z^n in zware aanvalsgevechten, welke door de luchtmacht op doeltreffende wijze ge steund werden, talrijke vijandelijke ge vechtsstellingen genomen en tegenaan vallen afgeslagen. In het gebied van de Boven-Terek zijn Duitsche en Roe- meensche'troepen in samenwerking met afdeelingen gevechtsvliegers nog steeds in den aanval tégen een verbeten vijan delijken tegenstand. Alleen in dit gebied al Werden gisteren 35 Sowjetvliegtuigen neergeschoten. Te Stalingrad bleef dé gevechts actie op 5 November beperkt tot een levendige bedrijvigheid van stormtroe pen aan weerskanten en afweer van en kele vijandelijke aanvallen. De spoorwe gen ten Oosten van de W o 1 g a wer den den geheelen dag door gevechtsvlie gers aangevallen. Aan het Donfront trokken Hongaarsche stormtroepen over .de rivier en' verniétigden aan den Oos- telijken oever verscheidene vijandelijke steunpunten en 34 kazematten. Verschei dene stukken geschut alsmede zware en lichte infanteriewapenen werden buit gemaakt. De luchtmacht deed aanvallen op vij andelijke stellingen en colonnes voertui gen ten Ruiden van Ostasjkof. Het station Ostasjkof werd overdag en des nachts gebombardeerd. Ten.Zuidoos ten van het Ilmenmeer werden bij een plaatselijken aanval tegen krachti- gen vijandelijken tegenstand 37 gf- vechtsstellingen stormenderhand geno men en 9 stukken geschut, alsmede 68 machinegeweren en granaatwerpers buit gemaakt. Op het Ladogameer bracht de luchtmacht een sleepboot en twee vracht booten tot zinken. Een kanonneerboot, een Iuchtafweervaartuig en 6 ravitail- leeringsvaartuigen werden beschadigd. Gevechtsvliegtuigen en Stuka's zetten met goed gevolg het bombardement van Moermansk en den Moermanskspoorweg voort. Op de Noordelijke IJszee wejl een koopvaardijschip van 6000 ton door bomtreffers tot zinken gebracht, een vrij groot vrachtschip werd zwaar bescha digd. Duitsche en Italiaansche afdeelingen hebben gisteren in hevige gevechten de gepantserde formaties van den vijand in hét gebied van Foeka en Mersa- ma t r o e h aangevallen. Tegen den avond duurde de slag tegen den aanhou denden druk van den vijand met onver minderde hevigheid voort. Gevechtsvliegtuigen hebben oyerdag aanvallen ondernomen op verschillende plaatsen in het Zuidoosten van Enge land. De situatie in Egypte. (D.N.B.) Ter aanvulling van het weermachtsbericht wordt gemeld, dat de slag in Afrika in een nieuw stadium is gekomen. Onder de bescherming van strijdvaardige afdeelingen en zware wa pens heeft maarschalk Rommel profijt getrokken van zijn nimmer verloren be wegingsvrijheid, zich van den vijand los gemaakt en hem tusschen Foeka en Mersa Matroe aangevallen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt De strijd om Egypte woedt met on verminderde hevigheid voort. Nadat de positie in zooverre een wijzi ging had ondergaan, dat op den Noorde lijken vleugel, waartegen het zwaarte punt der Engelsche aanvallen was ge richt, de gevechten plaatsvonden binnen de Duitsch-Italiaansche verdedigings stellingen, waar de Engelsche tanks in afzonderlijke gevechten den strijd had den, aan te binden met Duitsche pant serwagens, heeft maarschalk Rommfel thans zijn strijdkrachten op een van te voren in gereedheid gebrachte tweede linie teruggetrokken. Naar militaire kringen te Berlijn ver- klaren, beteekent dit niet, dat de door braakpogingen der Engelschen zijn ge lukt. In verband hiermede zij gewezen op het zeer bijzondere karakter van den strijd in Noord-Afrika. Reeds eerder is gewezen op de overeenkomst, die die oorlog in de woestijn met haar einde- looze, nagenoeg gladde-vlakte, vertoont met den strijd ter zee. De pantserlegers op deze wijde vlakte zijn te vergelijken met vloten, en evenals bij het zeegevecht, Buchstaben RZ. is de plaats, waar da, strijd zich afspeelt, - - van ondergeschikt belang. Het tooneel van den strijd kan voortdurend wisselen, van belang is alleen, welke partij er bij de krachtmeting het gunstigste zal af komen. De Engelschen zijn, wat troepen, pant serwagens en vliegtuigen betreft, nume riek in de meerderheid en het terugtrek ken van een deel der Duijsch-Italiaan- sche troepen kan dan ook als tactische manoeuvre worden gezien. In deze stra tegie heeft Rommel zich altijd een wa ren meester getoond. Waar de tweede verdedigingslinie precies ligt, is natuurlijk een militair geheim. BEKANNTMACHUNG. MUSTERUNG DER GEBURTS- JAHRGaNGE 1904 UND 1905. Alle m&nnlichen ReichBdeutschen der Geburtsjahrgange 1904 und 1905 auch diejenigen, die bereits durch Wehrersatz- dienststellen der Heimat erfasst, gemus- tert, unabkömmlich oder zurückgestellt werden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a) aus den Provinzen Sildholland und Seeland in Den Haag, Shule, Frederik- st/i"ctss6 28 am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AJ; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KS; am 11.11.1942 vorm. 9.30 Uhr die Buchstabon TZ. b) aus den Provinz Nordholland in Amsterdam-C, Schule Iepenweg 13: am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AJ am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KQ; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die De Führer ontving den opperbevelheb ber van een leger, generaal-Veldmaar schalk Von Manstein, in zijn hoofdkwar tier tot het-uitbrengen van rapport en overhandigde bij deze gelegenheid den verdienstelijken legeraanvoerder den maarschalksstaf. Italiaansch weermachtsbericht. Italiaansche en Duitsche afdeelingen hebben gisteren hevige gevechten gele verd tegen vijandelijke gepantserde for maties in het gebied tusschen Foeka en Mersa Matroeh. Tegen den avond duur de de strijd met onverminderde hevig heid voort. Stél in acht tweefcfe front noodzakelijk. (D. N. B.). Stalin heeft Vrijdag, naar Radio Moskou meldt, ^naar aanleiding van den 25sten verjaardag van de bols- je vistische revolutie in een rede gespro ken over de* noodzakelijkheid van het tweede front. Naar rijn meening zijn de successen van de Duitsche troepen een gevolg van het ontbreken van het tweede front. Een tweede front.' zoo zeide Stalin, is abso luut noodzakelijk, omdat het ontbreken hiervan „tot een fatalén afloop" kan lei den. X Oorlogsschepen eni vliegtuigen te Gibraltar. Naar uit La Linea wordt gemeld, rijn Donderdag te Gibraltar een Britsche kruiser en zeven torpedojagers aangeko men. Het aantal in de oorlogshaven van Gibraltar liggende Britsche marinevaar tuigen wordt op 125 geraamd. Bovendien rijn Donderdagmiddag "op het vliegveld van Gibraltar 25 vliegtui gen geland, waarbij zes „vliegende for ten", die spoedig daarna in de richting van de Middellandsche Zee zijn gestart. Generaals v. Thoma en v. Stumme. S. P. T. meldt nog uit BerlijnDe Duit sche generaal v. Thoma, die in handen van den vijand is gevallen, was bevelheb ber van een Duitsche legeVafdeeling. De generaal von Stumme, die den helden dood heeft gevonden, was opperbevelheb ber van de Duitsch-Italiaansche gemo toriseerde strijdkrachten en plaatsver vanger van veldmaarschalk Rommel. Beide generaals staan bekend als uit stekende militairen en legeraanvoerders van den eersten rang. Vijandelijkheden' op Madagascar gestaakt (D. N. B.). Te Vichy is een officieel communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat na twee maanden van fe4 verzet de vijandelijkheden op Madagascar zijn gestaakt. De Fransche radiozender op het eiland zendt niet meer uit. Op 5 Ncv. om 15 uur 10 heeft hij als laatste mededeeling de volgende boodschap uit gezonden: „De( gebeurtenissenontwik kelen zich met verrassende snelheid. Wij breken de verbinding af". Eenige uren tevoren had de gouver neur-generaal nog verslag uitgebracht over de hopelooze positie der verdedi ging. Ambalavao had acht dagen lang verzet gepleegd en in den nacht van 3 op 4 Nov. moest het stadje onder den druk van 2000 aanvallende Engelschen capi- tuleeren. De opperbevelhebber der Fran sche strijdkrachten had van toen af nog slechts 27 Europeesche soldaten ter be schikking. In overleg met de regeering en wegens het nuttelooze van verder ver zet heeft hij derhalve op 5 Nov.. met den vijand onderhandelingen geopqpd om de vijandelijkheden te staken. c) aus den Provinzen Friesland, Gro ningen, Drentei und Overijssel bei der Wehrmachtkornmajidantur Zwolle, Ro- jensingel 13: am 16.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AO; am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben PZ. d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Den Boscostrasse 18: am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AH; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstabeü IR; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben S—Z. e) aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrgthof 46: am 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AE; am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben FH am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben IL; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben MP; am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben QS; am 28.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben TZ. Die Meldepflichtigen haben AusweiS- papiere und 3 Passbilder 3752 mm. in biirgerlicher Kleidung, ohne Kopfbe- deckung; Brillentrager des Brillenrezept mitzubringen. Juden haben nicht zu er- scheinen. Den Meldepflichtigen wird deö Fahr- geld 3e Klasse gegen vorzeigen der Fahr- ZATERDAG 7 NOV. 1942. Heeft iemand onder u leed te dragen Laat hy bidden. Is iemand biy te moede Laat hy lofzingen. Jac. 5 13. Zon Maan op onder op onder 7.44 17.02 5.46 16.57 Vandaag Nieuwe maan. 15 Nov. Eerste kwartier. ZONDAG 8 NOV. 1942. Gedenkt en viert, met vee en magen Den Sabbath, na zesdaagsche vlijt; God schiep 't heelal in zooveel dagen, En heeft den Sabbath zich gewijd. Zon op onder 7.46 17.01 Maan op onder 7.04 17.28 CONTROLEERT UW GAS- EN ELECTRICITEITSVERBRUIK GEREGELD. Het is helaas niet te ontkennen, dat in ons land de verhouding tusschen het volk en de Nederlandsche politie lan gen tijd in verschillend opzicht veel te wensehen overliet. Van de zijde van het publiek was en is er nog steeds een op vallend gebrek aan begrip voor de hoogst belangrijke dienende taak van dit o.er- heidsorgaan. Men moet begrijpen, dat de politieman zijn plicht doet ter bescherming van an deren van onze en hunne kinderen wel licht. Dag en nacht, bij regen en bit tere koude is hij op zijn post. Dank zg hem kunnen wij rustig slapen. Dag en nacht staat hij klaar wanneer wij hulp behoeven en niet zelden riskeert hij voor onze' veiligheid en ter bescherming van ons bezit zijn leven. In waarheid en in de nobelste beteekenis van het woord wil de politie niet anders dan zijn: vriend en helper van het volk, diender, zooals de oude naam zoo typisch luidt. Om deze zinyolle en schoone opgave te doen beseffen en tevens den politie man zelf in de gelegenheid te stellen op bijzondere, meer positieve en voor het publiek begrijpelgke wijze, het dienende van zijn taak tot uitdrukking te brengen, is thans ingesteld „De dag der Neder landsche politie", welke voortaan ieder jaar zal worden gehouden, dit jaar voor het eerst en wel op 14 November. Op dezen dag zal de politieman in ons geheele land getuigen van z'n geest van paraatheid en van zijn wil om slechts de vriend, helper en beschermer van zijn karte bei der Meldung zurückerstattet. volk te zij De litie 2al zich daartoe Sie erhalten ferner bei emer Abwesent- 1 „„i heit vom Wohnort von mehr als 8 Stun den ein ïSehrgeld. Den Haag, den 26. Oktober 1942. Der Reichskommissar für die besetzteh niederlandischen Gebiete der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. W. A. M. Wesïerouen van Meeteren overleden. Gisternacht is na een kortstondige ziekte op 54-jarigen leeftijd te 's Gra- venhage overleden de heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, een der direc teuren van den Nederlandschen Toeris ten Bond A. N. W. B. Een zeer bekende figuur was de heer Van Meeteren ook in het ruitertoe- risme. Voor den Ned. Toeristenbond betee kent zijn heengaan een gevoelig verlies. onder het volk; begeven, zij zal door mar- schen en sportwedstrijden haar lichame lijke getraindheid bewijzen, zij zal maal tijden voor kinderen uit behoeftige ge zinnen organiseeren en ook gezellige kin dermiddagen. Voorts zullen er in ver schillende groote gemeenten concerten van politiemuziekkorpsen op pleinen en straten plaats vinden, er zal hier en daar ook gelegenheid tot het bezichtigen van de politiebureaux worden gegeven, er zullen zijn: politiehondendemonstraties, sportdemonstraties door politiemannen. En dan zal de politie, overal, in stad en land, er op dezen dag met de collec tebus van Winterhulp op uittrekken, ten einde den nood van vele behoeftigen te kunnen lenigen. De opvoedende taak der politie ten -aanzien der jeugd wioirdt zeer zinvol belicht door een affiche, voorstellende een agent met een kind. De programma's voor den dag der Nederlandsche politie zijn ontworpen en zullen worden, uitgevoerd door de poli tiemannen zelf. Men heeft -afgezien van een schablo- ne-viering om den corpsen gelegenheid te geven eigen initiatief te ontplooien. Een oud handwerk. De rietdekkers hebben thans met de komst der najaarsstor men volop werk met het herstellen der dakbedekkingen van boerdergen, stallen enz. Het rietdekken is een ambacht, dat veelal van vader pp zoon overgaat. VNP-Zeyiemaker-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1