Jarenlang hevigre rheumatiek* xn. men de burgemeesters ritting in de GEMENGD NIEUWS UIT DE PROVINCIE Schoolartserrdienst. FEUILLETON. i .(Wordt vervolgd.) VOOR HOOFD ËN HART Commissie ven Beheer, die ter vergade ring eve.veens v/erd opgericht, In deze Comantsrie hebben verder zitting advi- seerende leden var. het Wit-Gele Kruis, Groene Kruis en Bijzonder Onderwijs alsmede de inspecteur van Volksge zondheid. Benoeming. Benoemd tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van den Calamiteuzen Vlietepolder, als ver tegenwoordiger van het waterschap Oud en Nieuw-Noord-Beveland, G. M. F. Bom te Wissenkerke. Middelburg. De politie gaat door met personen te verbaliseeren, die op een rijdende tram springen. Gisteren werd deswege tegen L. L. proces-verbaal opgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd. J. B. J. deed bij de politie aangifte van diefstal van een autowiel met ban den, hetwelk was ontvreemd uit een ga rage alhier. De politie maakte tegen den fa brieksdirecteur V. proces-verbaal op, aangezien na zonsondergang licht uit zijn fabriek uitstraalde. Goes. Te water geraakt. Maandagavond zijn twee bejaarde dames, die van een bezoek terugkeerend, op weg naar hun woning waren, nabij de Steenen Brug, misleid door de duisternis, te water ge raakt. Op het hulpgeschrei is een voet ganger toegeschoten die er door hand reiking in slaagde de drenkelingen weer op het droge te krijgen. Met natte en bemodderde kleeren en danig geschrokken konden de dames toen hun weg vervolgen. I Zuid-Beveland. Wemeldinge. Gevonden: twee porte- monnaie's met inhoud. Inlichtingen ver strekt de gemeenteveldwachter. (Be langeloos bericht.) De strijd tegen dén clandestienen handel en de prijsopdrijving. Nadat men eenige weken geleden rond Dinteloord een uitgebreid complot van sluikhandelaren had ontdekt, waarbij zeer vele personen betrokken waren, is men thans een aantal slachtingen op het spoor gekomen, waardoor op -z'n minst 19 runderen in den sluikhandel zijn ver dwenen. De zaak werd ontdekt in het naburige Fijnaart. De hoofddaders zijn een inwoner van Fijnaart en een slager uit Dinteloord. Deze beide personen heb- - ben kans gezien, om in totaal niet min der dan 13 stuks vee clandestien te slachten en te verkoopen. Het vleesch werd tegen hooge prijzen aan de bewoners van Dinteloord, Fijn aart en omliggende plaatsen verkocht. Zoover men thans nog kon nagaan, zijn hierbij ongeveer 30 personen betrokken. Het tweede geval heeft betrekking op het clandestien slachten van 6 runderen. Hierbij zijn betrokken een andere slager uit Dinteloord en zijn knecht. Den laatsten tijd werden er te Die- men geregeld schapen uit de weide ge stolen en meermalen kwam het voor, dat de dieren ter plaatse werden geslacht. Dezer dagen is het de gemeentepolitie te Diemen gelukt twee personen, een Amsterdammer en een Diemenaar te ar resteeren, die op weg waren naar een weiland, met het doel daar twee schapen te slachten. Een der veldwachters had zich in een weiland nabij de Diemerkade verdekt opgesteld, de anderen hielden de omgeving in het oog. De slachters, die met een bootje door de Ringvaart naar het terrein van hun werkzaamhe den gingen, kregen echter argwaan, toen een koe in de weide haast over een daar liggende veldwachter heenliep en ver schrikt er vandoor ging. De dieven volg den het voorbeeld van het koebeest, doch werden toen door den chef-veldwachter aangehouden. Eén der roeiers had een gordel met dolkmes en bovendien werd op een van hen een briefje gevonden, dat de bedoe lingen van de heeren nader omschreef. Het bleek, dat rij de schapen, die nog moesten worden geslacht, reeds aan een bewoner van bet Haarlemmerplein te Amsterdam hadden aangeboden voor f150 èt f175. Zij zoudén de dieren den zelfden avond hebben geleverd! De Bussumsche politie heeft giste ren een inval gedaan in een winkel, waar naar men reeds langen tijd vermoedde, een groep zwarte handelaars elkaar ren dezvous gaf. Met een groot aantal man schappen omsingelde men het pand. Door het binnentreden werden de aanwezigen totaal verrast. In het huis, waar zekere R. een radio zaak drijft, trof men zeven personen onder wie een vrouw aan, die zich bezig hielden met dobbelen, daarbij een stevi- gen borrel dronken en rookten alsof er geen distributie van tabaksartikelen be stond. Heit geheele gezelschap werd mee genomen naar het politiebureau, waar men allen, behalve den bewoner, na ver hoor op vrije voeten stelde. Tegen een heel complex van wetten is in dit geval gezondigd: het geven van gelegenheid tot hazardspel, overtreding van de Drankwet, de tabaksdistributie, bovendien prijsopdrijving, wan drank en sigaretten werden tegen zeer hooge prij zen verkocht. Het ging' bij het spel om bedragen van f 1000 en hooger. Een hoe veelheid drank en tabakswaren werd in beslag genomen. Ambtenaren van den economischen dienst te Amsterdam hebben Maandag een razzia gehouden onder de sluikhan delaren op het Rembrandtsplein. In een oogwenk waren tien personen gearres teerd, die in het bezit bleken te zijn van groote hoeveelheden distributiebonnen van allerlei soort, benevens sigaren en sigaretten. Acht der aangehoudenen zijn in arrest gebleven. De bonnen en de rook waren zijn in beslag genomen. Ais uitvloeisel van deze razzia is gis terochtend in een café in de binnenstad nog een bonnenhandelaar aangehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van dé noo- dige bonnen voor 198 brooden. i Persoonsbewijzen ver- v a 1 3 c h ti In de maand September werd in de gemeente Velsen een fiets met een rijwieltasch, waarin zich twee persoonsbewijzen bevonden, ontvreemd. Eén van deze bescheiden is inmiddels door de politie opgespoord. Uit het in gestelde onderzoek bleek, dat inwoners van de gemeente Velsen zich in ver binding hadden gesteld met een Haagsche dame. Deze betaalde veel geld voor een der bewijzen en liet foto's maken, opdat een der intusschen gear resteerde personen het persoonsbewijs zou kunnen vervalschen. Zij liet zich door een der daders, die zich als re chercheur uitgaf, van Den Haag naar Amsterdam ontvoeren en vertrouwde den man een bedrag van ongeveer dui zend gulden, alsmede eenige juweelen toe. Het geld en de juweelen konden door de politie worden opgespoord. In totaal zijn er vijf personen gearres teerd. Inbraak opgehelderd. Dezer dagen hield een surveilleerende agent van politie te Amsterdam tijdens het nachtelijk duister een man aan, die een groot pak bij zich droeg, dat lou ter bont bleek te bevatten. Het bleek, dat hij in samenwerking met vier kor nuiten had ingebroken in een bontzaak waar voor 5000 gulden materiaal was gestolen. De vier handlangers konden eveneens worden gevat. Chantage te Laren. Dezer dagen kwam het -de politie te Laren (N.-H.) bij geruchte ter oore, dat in de gemeente Laren chantage werd ge pleegd, waarbij verschillende groote be dragen gemoeid waren. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat deze geruchten inderdaad op waarheid berustten. In dit verband werden in den nacht van Woensdag op Donderdag gearres teerd de 38-jarige N. W. S., bode van een ziekenfonds tè Laren; de 34-jarige jarigeF. A. W. S., slager te Huizen en de 19-jarige L. S., bijgenaamd „Rooiev Lampie", eveneens uit Huizen. Verder met schuwheid, met afweer, met een E e! eiger», niet al rijd gemakkelijk to Ihouding «n ojyse beste woor den schim,er het kindJ heen te gaan en er rij neer te druppelen zooals de dauw langs de dakgoot. Het bereiken van deze kinderen moet dan ook in den regel in individueel contact worden beproefd. Maap dit iB voor de school zelden mogelijk. Voor dezulken 'kan de school slechts iets doen, door ze als het ware door den massageest van de klas te laten beroeren, door ze te laten voe len hpe goed het is opgenomen te wor den in de totaliteit en van anderer leven en met anderer leven te genieten. Ook aan het temperament van de kinderen moet leiding gegeven worden. Temperamentswijziging is niet mogelijk. Maar bij een goede karaktervorming is men staag bezig temperamentsfouten te corrigeeren door zedelijke, motieven en door de specifieke begaafdheidsqualitei- ten. Hetzelfde geldt voor het uitings vermogen. De totale structuur, die wij samenvatten onder de trilogie, aan spreekbaarheid (of affectiviteit), tem perament en uitingsvermogen, moet ten slotte door een geordend wilsleven, dat is dus door zedelijke motieven, in de eerste plaats worden beheerscht". Waar nu, wat temperaments- en ka raktervorming betreft; de kleuterjaren én de jeugdleeftyd van beslissender be- teekenis zijn dan de lagere schooljaren, is het duidelijk, dat het kleuteronderwijs hier een minstens even belangrijke °en verantwoordelijke taak heeft te vervul len als de vrije jeugdvorming na den lageren schoolleeftijd. Rotterdam. P. W. J. S. Ra kan loopen. De Héér C. C. te ït schrijft, dd. l9-ll-'4Ót .Jarenlang leed 3t aan Sevige rheumatiekj homs kon ik heelemaal tjiet meer loopen en dikwijls alleen met be hulp van een stok. Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds ha enkele tabletten weet gaan kon en nu ook weet mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maat heb steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iedeten lijder aanbevelen.'' Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes v. n het Trinetal Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 6 November 1942. 's Morgens tot 7.42 u. 's Avonds van 17.04 u. In het geheele land zal een school- artsendienst georganiseerd worden. Wanneer men hiermede geheel gereed zal zijn, valt nog niet te zeggen. In Zeeland heeft het Provinciaal Bestuur echter geheel op eigen initiatief de voorbereidende maatregelen getroffen en thans is men zoover, dat met de or ganisatie een begin is gemaakt. Dinsdag is te Zierikzee het eerste district van den schoolartsendienst tot stand gekomen. Alle burgemeesters wa ren aanwezig in de oprichtingsvergade ring. Besloten werd om het district Schou wen, Duiveland, St. Philipsland en Tho- lenop te richten. Voor dit district wordt één schoolarts benoemd. Alle gemeenten van deze eilanden hebben hun medewerking toegezegd en als ver tegenwoordigers van die gemeenten ne- INKEER door H. Kingmans. 54) o— Die lacht weer en als Sjouk haar arm om hem heen slaat en zegt: „Het ge beurt niet weer, Bert," kust hjj haar, als deed hij voor het eerst. „Nou, nou," lacht Lemaire. Ze verkeeren in de beste stemming. Onder het koffiedrinken kijkt Bertus terzijde naar Sjouk, die opgewekter is dan in weken het geval is geweest. Maar 'dan vraagt hij zich af, hoe ter wereld zij op de idee gekomen is, naar een kerk té gaan. En zou zij dat meer willen doen? Hij moet haar toch eens polsen. 's Middags maken zij een wandeling. En dan zegt Sjouk: „Ik ga morgen weg, Bert." „Wat haal je nu in je hoofd? Doe je, wat die dokter gezegd heeft?" „Ja, maar anders dan hij bedoelde. Ik ga morgen naar jouw vader en moeder en daar blijf .ik voorloopig." Bertus' gelaat drukt ontstemming uit. „Doe dat nu niet," merkt hij op. „Je bent nergens beter dan hier, als je niet in pension wilt gaan." „Wil je me beter hebben, Bert?" vraagt zij, z'n arm drukkend. „Natuurlijk, kind, maar „Daar kan ik beter worden, anders nergens," Tijdens hun afwezigheid hebben Le maire en zijn vrouw met elkaar gepraat. Je 'kunt wel zien, dat Sjouk heelemaal van streek is. Hoe komt zij er anders bij, naar een kerk te gaan! Daar heeft rij thuis nooit van gehoord. En Bertus, die er wel van weet, heeft haar niet in die richting gestuurd, dat is vast". „Ze moet die gekheid niet meer uitha len", meent Lemaire. „Dat loopt vast op godsdienstwaanzin uit of zooiets. Je hoort daar wel eens van. Misschien is het al zoover. We moeten het uit haar hoofd praten". „Sjouk Was toch aardig opgewekt van middag", meent zijn vrouw. „Misschien heeft het haar goed gedaan en „Mijn lieve mensch, wou je Sjouk nu vroom hebben? Laat naar je kijken! Ik durf niemand van my'n kennissen meer onder de oogen t© komen, als ze weten, dat onze dochter naar de kerk gaat. Het is om je dood te schamen". „Laat haar nu even begaan. Misschien wordt zy er beter van en dan is het im mers weer gauw afgeloopen? Bertus gaat niet naar de kerk. Op den duur houdt dat met Sjouk ook op". Lemaire bromt wat. Met de opvatting van zyn vrouw is hij het absoluut niet eens. Hij neemt ach voor, Sjouk 'dien onzin uit het hoofd te praten. Kom, kom, moet zyn vroolyke dochter van weleer nu m femelend^ jonge vrouw worden? Dat kan Bertus ook niet goed vinden. Hij heeft tot nu toe niets gezegd. Vermoe delijk was hij verbluft door het optreden van Sjouk. Hij zal eens met hem praten. Sjouk moet haar verstand gebruiken, an ders zakt zij nog verder weg. Zyn klaarblijkelijke ontstemming laait op, als ze later op den dag, ze zit ten dan in de kamer bij de brandende lamp er wordt bezoek verwacht Sjouk zonder veel woorden meedeelt, dat rij eenigen tyd gaat logeeren bij de Laan- velds. „Nu, in dezen tijd van het jaar?" vraagt moeder Lemaire. „Wacht tot het voorjaar er is. Wat zeg jij, Bertus" „Ik heb het Sjouk ook afgeraden. Dat is niets voor haar. Daar knapt ze niet op. 't Is veel beter, dat zij thuis blyft, als ze dan persé den raad van den dokter niet wil opvolgen. Maar Sjouk stoort zich niet meer aan ray. Ik heb uitge diend". De laatste woorden klinken bit ter. „Je moet niet zoo dwaas zijn, Bert. Ik moet daar heen. Alleen daar word ik beter, ik weet het secuur. Nu ga ik iets begrijpen van den zin van het leven, maar ik weet nog lang niet alles". Lemaire wil een scherpe opmerking maken, doch een waarschuwende blik van rijn vrouw bereikt hem, die zegt: zwijg nu, laat haar begaan, merk je niet, dat ze nog in de war is? zekere N. R„ uit Blaricum, die van mede plichtigheid verdacht wordt, doch 's mid dags weder op vrije voeten gesteld werd. De hoofdpersoon in deze zaak was de 38-jarige ziekenfondsbode N. W. S„ te Laren, die in Blaricum en Laren in tal van gezinnen kwam, overal het volle vertrouwen genoot en daarvan schande lijk misbruik maakte. De Huizer slager F. A. W. stond in het krijt by den zie kenfondsbode en werd daardoor gedwon gen dezen te helpen. De slager bleek in het bezit te zyn van papieren, waarop vermeld stond, dat hy ontslagen was bij de S.S., benevens van een identiteitsplaatje van dat wa pen. De papieren zyn door den bode op een schrijfmachine vervalscht. Hij tikte daar h.l. op, dat de gewezen S.S.-man overgeplaatst was naar de Sicherheits- polizei, Euterpestraat, Amsterdam. Op zyn beurt riep de slager de hulp in van „Rooie Lampie", waarna het gezelschap naar de door den ziekenfondsbode opge geven adressen toog. Deze laatste bleef echter steeds buiten staan, en bleef on zichtbaar voor zyn slachtoffers, die in tusschen door de twee anderen door middel van de vervalschte papieren en het identiteitsplaatje geïntimideerd wer den. Het einde van het liedje was altijd, dat men ruchtbaarmaking van de fami liegeheimen tegen een zekere som kon afkoopen. Vast staat reeds, dat een fa milie voor een bedrag van f1200 werd afgeperst. Hiervan kwém echter het grootste-gedeelte in handen van den zie kenfondsbode. De landbouwer N. R. wordt verdacht van het geven van compromitteerende inlichtingen, waarvoor hem een bedrag Van f150 in uitzicht gesteld werd. Het onderzoek wordt echter met kracht voortgezet, omdat men vermoedt, dat nog meer gevallen van chantage aan het licht zullen komen, j Doodelijke ongelukken. De 84-jarige mevr. v. N. S.d. B. te Lochem is op den Nieuweweg door een tram gegrepen en over een grooten af stand meegesleurd. Niemand bemerkte iets van het ongeluk. Ook de machinist van de train niet. Later vond men het verminkte lijk langs de rails. Op tragische wijze is Dinsdag avond' rector J. A. van Drost te Roosen daal om het leven gekomen. Rector Van Drost bevond zich in een D-trein, die uit Amsterdam te Roosendaal arriveer de. Tijdens de reis tusschen Dordrecht en Lage Zwaluwe verwijderde hij zich uit den coupé en werd daarna door zijn medereizigers niet teruggezien. Toen de trein te Roosendaal-stopte en de vermiste nog steeds niet was komen opdagen, werd een onderzoek ingesteld en toen dit geen resultaat opleverde, werd na vraag gedaan bij de tusschenstations op de lijn. In den laten avond werd daar op uit Lage Zwaluwe bericht ontvangen, dat daar aan het eind van het perron het ontzielde lichaam van rector Van Drost langs de spoorlijn was gevonden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk vermoedt men, dat de rector, toen hij zich naar de toiletten begaf, zich ver moedelijk ten gevolge van de duisternis in een deur heeft vergist. Zwendel met premie obligaties. Een zwendel, waarte gen door politie en justitie krachtig op getreden wordt, begint thans opnieuw. Het is het gezwendel met premie-obliga ties, die „op afbetaling" aan eenvoudi ge menschen leeken op het gebied van effectenzaken worden verkocht, en waarvoor de koopers bedragen betalen, die ver den juisten prijs te boven gaan. De zwendelaars weten hun slachtof fers wijs te maken, dat zij waardevolle stukken koopen. Bij de eerste betaling overhandigen zij den koopers een zooge naamd koopbewijs, dat er zeer gewichtig uitziet, doch in den grond der zaak niets anders is dan een vodje papier zonder de minste waarde. Maar de eenvoudige koopers meenen in het koopbewijs, ge drukt op mooi papier, een effect te be zitten, dat hun wel eens veel geld zou kunnen opbrengen. En zij betalen maar iederen termyn, jaar in, jaar uit, om ten slotte in het, gunstigste geval een pre mie-obligatie in hun bezit te krijgen, waarvoor zij in totaal een som hebben betaald, waarvoor zfl zeker vyf of tien van dergelyke premie-obligaties zouden hebben künnen koopen. Dit zijn in het kort de zwendelmetho- den, waaraan verscheidene oplichters zich in den loop der jaren in Nederland hebben schuldig gemaakt en waarvan er blijkbaar ook thans weer eenigen op pad zyn, aldus de Telegraaf. Dezer dagen heeft de politie te Putten althans een ouden, bekenden zwendelaar Blyf bruiloftskind, ook als uw oogen zich met tranen vullen. Wy kunnen op donkere wegen geleid worden, maar blijft het niet waar: „in zes benauwd heden zal Hy u verlossen en in de ze vende zal het kwaad u niet aanroeren Blijft niet waar het woord: „alle kas tijding als die tegenwoordig is,schynt geen zaak van vreugde, maar van droef heid tq zyn, maar daarna geeft zy van zich een vreedzame vrucht der gerech tigheid dengene, die er door geoefend zyn?" Blijft bruiloftskind als de geloofsstrijd zwaar mocht worden. Reeds by Jesaja heet het: „spreekt naar het hart van Jeruzalem en roept haar toe dat haar strijd vervuld is, dat haar ongerechtig heid verzoend is. De Heiland zegt: „hebt goeden moed, lx heb de wereld over wonnen". Blijft bruiloftskind, ook als de dood komt, omdat de diepste snaar van uw innerlyk leven toch trilt in deze richting: „Ik zal ontwaakt Uw lof ontvouwen." Eens komt de tyd, dat wy tot elkan der niet meer behoeven te zeggenblijft bruiloftskind midden in het strydperk van het leven. Het zal nu niet meer noo- dig zyn, want dan zal het woord ver vuld wezen: ,;laat ons blijde zijn en! vreugde bedryven en Hem de heerlijk heid geven, want de bruiloft des Lams is gekomen". PROF. DR IS. VAN DIJK. VROEGER VERSCHIJNEN VAN ONS BLAD. In verband met de gewijzigde dienst regeling van sommige verkeersmiddelen en met da invoering van den wintertijd zijn wij genoodzaakt ons blad vroe ger te doen verschijnen. Voortaan kunnen berichten en advertenties, die wij later dan tien uur v.m. ont vangen, in het nummer van dienzelfden dag niet meer geplaatst worden. Onze agenten, correspondenten en adver teerders willen hiermede wel rekening houden. gearresteerd, die vermoedelijk met een „compagnon" den boer opging om pre mie-obligaties van de Olympiade-leening 1928 en Rotterdamsche Schouwburg-lo ten op afbetaling verkoopen. De man, die hier gearresteerd werd, is een zekere R. C. G. tegen wien de po litie reeds jaren geleden gewaarschuwd heeft. Hij heeft zijp practijken blijkbaar weer opgevat en vèrmoedelijk reeds ver scheiden menschen weten over te halen deze premie-obligaties zoogenaamd op afbetaling te koopen. Daarbij wekte hij den indruk, dat de menschen reeds bij hun eerste betaling mee konden doen bij de premietrekking, hetgeen allerminst het geval bleek te zyn. Naar wij verne men heeft de zwendelaar met zijn be- driegelijke praktijken reeds vrij belang rijke bedragen in zijn bezit gekregen. Het zou zeker gewenscht zijn, dat menschen, die eveneens het slachtoffer zijn gewor den van dezen G„ voor den dag kwamen met hun waardevolle „stukken", opdat men zou kunnen nagaan, waar de zwen delaars in de afgeloopen maanden in ons land hebben gewerkt. Cycloon in Bengalen. Volgens den Engelschen berichtendienst is te Londen een bericht uit Calcutta ont vangen, volgens hetwelk in het gebied van Mjdnapoer en Paganas 11.000 per sonen bij een zwaren cycloon om het le ven zijn gekomen. De cycloon heeft op 16 October verscheidene deelen van Ben galen geteisterd. Het bericht van de ramp werd echter eerst thans bekend gemaakt. De cycloon had in de Golf van Bengalen een springvloed tengevolge, die ver het land inliep en uitgestrekte gebie den verwoestte. (D.N.B.) V„e rdronken. Te Haaren bij Oisterwijk is een 48-jarige vrouw bij het waterscheppen over den rand geslagen en in een diepen put gevallen, waarin rij jammerlijk is verdronken. De 29-jarige gehuwde H. W. te Hoogezand is tengevolge van de duis ternis te water geraakt en verdronken.^ Treinbotsing in Tur - k y e. Naar uit Bor by Nigde in Cen traal Anatolië wordt gemeld, is een goederentrein op een in het station al daar staande personentrein gereden. Hierdoor werden 30 personen gedood, 20 zwaai- en 50 licht gewond. De ge wonden rijn naar de ziekenhuizen van Bor en Nigde overgebracht. De machi nist van den goederentrein is gearres teerd. (D.N.B.) De eeuwenoude jaarmarkt, welke in October op den Ouden Brink te Zuidlaren (Dr.) wordt gehouden, vormt voor vele kunstschilders een dankbaar onderwerp. Vele schilderyen rijn er in den loop der tijden ontstaan en menig kunstkenner bezit een of meer ervan in zijn verzameling. VNP-Folkers-Pax Holland ra f V- 'N

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2