n- DONDERDAG 5 NOV. 1942 57e JAARGANG No. 31 /CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Het gezin en de woning. Oe hevige strijd in Egypte - Zware gevechten bij Terek en in den Kaukasus - Zuiveringsgevechten in Stalingrad De verkiezingen in Amerika. 1 4 BINNENLAND DAGKALENDER _HET KLEUTERONDERWIJS. Bureaux; Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening nó. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2028 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week- abonhementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. lAdvertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Langzamerhand ontwaakte ook onder de arbeidersbevolking de belangstelling voor het woningvraagstuk. In 1906 werd de eerste arbejdersVereeniging te Am- sterdafti door de Kroon toegelaten. Daar na vermeerderde 'het aantal woning- bouwvereenigingen in een vry snel tem po. Thans telt ons land er een dui zendtal. De woningbouwvereenigingen hebben zeer veel bijgedragen tot de verbetering van de volkshuisvesting. Zij hebben meer dan 160.000 woningen gebouwd. Teza men met de gemeentelijke organen ex-' ploiteeren zij thans ruim 220.000 wonin gen of ongeveer 10 pet. van den totalen woningvoorraad. Aan de hand van de gegevens der volkstellingen kan men zeggen, dat naar ruwe schatting in 1899 ongeveer 80 pet. der arbeidersgezinnen leefde in wonin gen met één, op zijn hoogst twee ver trekken. In 1930 was dit aantal gedaald tot ongeveer 27 pet. Het Rijk heeft voör den woningbouw pl.m. 770 a 800.000.000 rentedragen de voorschotten gegeven. Buitendien heeft het Rijk, in de perio de van woningnood, een bedrag van plm. 100.000.000 a fonds perdu aan de par ticuliere bouwers gegeven. Het bedrag, dat van overheidswege dus aan de verbetering van de volks huisvesting is besteed, nadert de 900.000.000.—. Dit is voor een deel geld, dat men kwijt is, voor een deel komt dit, door de .regelmatige aflossingen, weer terecht. De verliezen werden in hoofdzaak ge leden op den woningbouw gedurende, de jaren 19161918 en de na-oorlogs- periode. j Men kan de vraag stellen of Me tot standkoming van zooveel duizenden wo ningen in de jaren 1©161924 nu wel zulke financiëele offers waard was. Wij meenen dat deze offers terecht gebracht zijn. Een slechte woning beteekent levens verarming; door zulk een woning wordt het moreel van het gezin en van de bevolking bedreigd. Woningnood is één van de ernstigste dingen die ons kan overkomen. Voor zelfgenoegzaamheid over wat verbeterd is, is geen reden. Wel voor dankbaarheid over den vooruitgang, die bereikt is en waardoor Nederland in het buitenland naam heeft gemaakt. Op het terrein van den volkswoning bouw ook dit mag niet, onvermeld blijven hebben personen van uiteen- loopende richting en overtuiging samen gewerkt. De gemeenschappelijke liefde voor de volkshuisvesting was het samen bindende element. Vooral in dezen tijd moeten we op het gebied van den woningbouw actief blij ven. Voor den vereenigings-woninêbouw, maar ook voor ,den particulieren bouw ligt straks weer een uiterst belangrijk arbeidsveld. Het ideaal moet zijn, dat elk gezin een behoorlijke Woning kan verkrijgen. We weten wel, dat daarom het gezin zelf nog niet in .orde is. Daarin spreken oojt andere factoren mee. Van hout en steen is wel te bouwen een huis, maar geen thuis. Dat wordt daar gevonden, waar ouders en kinderen in liefde samenwonen en God dienen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus en in den' Tereksector duren de zware gevechten voort. Gevechtsvliegers hebben de*haven Toeapse met goede uitwerking aangevallen. InStalingrad gingen de zuive ringsgevechten verder. Daarbij werd een vijandelijke verzetgroep ingesloten. Te genaanvallen van de Sovjets mislukten. Duikbommenwerpers vielen troepencon centraties ten Westen van de Bocht van de W o 1 g a aan. Tijdens een mislukte landingspoging ten Noorden van de stad verloor de vijand wederom een kanon neerboot. Aan het Donfront verijdelden Hongaarschte troepen herhaaldelijk vijan delijke pogingen om de rivier over te ste ken en sloegen zij plaatselijke aanvallen af. By W o r o n e s j is een bolsjewis tische gevechtsgroep in een verbitterd gevecht op,korten afstand vernietigd. Op het Ladogameer hebben de Duitsche vliegtuigen twee sleepen en een vrachtboot tot zinken gebracht. Het achtste Britsche leger heeft ook gisteren aan het front van El A 1 a- m e i n onophoudelijk aanvallen gedaan met numeriek sterkere infanterie- en ge pantserde strijdkrachten en met krachti- gen steun van artillerie en luchtmacht. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger sloeg in een tegenaanval den vijandelij- lijken stormaanval wederom af. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen de vliegvelden Lucca en Half ar op Malta aan. Aan de Noordwestelijke grens van Duitschland is overdag een viermotorige bommenwerper, aan de Kanaalkust een jachtvliegtuig neergeschoten. Lichte gevechtsvliegtuigen deden aan vallen op voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuidwesten en het Zuid oosten van Engeland. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het front van El Alamein verhinderden de hardnekkige tegenstand en de ontembare inoed van de troepen der spil ook gisteren den vijand eenig re sultaat te behalen bij zijn hevige, her haalde aanvallen, ondernomen door ster ke gepantserde strijdkrachten en lueht> macht. De vliegvelden op Malta werden door Duitsche bommenwerpers getroffen. Een Spitfire werd door de begeleidende jagers neergeschoten. STRIJD IN EGYPTE BEREIKT HOOGTEPUNT. De A.N.P.-correspondent te Beriyn meldt: 4 De tweede phaze van den strijd in Egypte is van nog grootere hevigheid dan de gevechten der vorige week. De Engelschen vallen met buitengewone verbetenheid aan, overeenkomstig het groote belang, dat voor hen op het spel staat( doch even hardnekkig is de Duitsch-Italiaansche verdediging. Het is een strijd op buigen of barsten. Beide partij.en zijn er zich van bewust, dat .van de beslissing zeer veel afhangt. De strijd heeft thans een hoogtepunt bereikt, doch omtrent het verloop is in dit stadium nog niets te zeggen. Nadat de Engelschen, die troepen noch mate* riaal sparen, erin geslaagd waren de Duitsbh-Italiaansche linies binnen te dringen, is het effect hiervan door een tegenaanval teniet gedaan. Het is waar- schyniyk te achten, dat de mijnenvelden voor de Duitsch-Italiaansche stellingen door de voortdurende inslagen van gra naten aan doeltreffendheid hebben inge boet, zoodat zij niet meer dezelfde be scherming bieden als bij het begin van het offensief en de last van den aanval meer op de hoofdverdedigingslinie drukt. De Engelschen ondernemèn hun aan vallen met vrij veel zware kanonnen en zware pantserwagens. Volgens hun eigen verklaringen "hebben zij in Egyp,te de meerderheid in de lucht, terwijl boven de Middellandsche Zee de luchtstrijd krachten van de spil in de meerderheid zijn. Dit laatste is met het oog op de bescherming van de verbindingswegen wellicht van meer belang dan de lucht- heerschappij boven het eigenlijke ge vechtsterrein, aangezien deze op de ge vechten, die thans aan den gang zijn, nauwelijks van beslissenden invloed zal kunnen zijn. Stembusoverwinning der repu blikeinen in de V.S. (D.N.B.) Volgens c(e jongste berich ten hebben de republikeinen, de partij van Willkie, bij de Dinsdag in de Ver. Staten gehouden verkiezingen 36 ze- fels in het Huis van Afgevaardigden en 9 in den Senaat gewonnen. Verder kregen zij de gouverneursposten in de staten New York, Michigan, Califdr- nië en Connecticut, die tot nu toe door democraten bekleed werden. In Ohio, Pennsylvania, Iowa en Illinois werden de republikeinsche gouverneurs herko zen. Opvallend was de geringe belangstel ling, die .de Amerikanen voor de ver kiezingen getoond hebben. Nog nimmer was die belangstellingzoo gering als Dinsdag. De verkiezingen zijn in het geheele land rustig Verloopen. De strijd op Guadalcanar en Nieuw-Guinea. I (D.N.B.) Naar Reuter uit Wahington verneemt, zijn de Japanners er in ge slaagd op Guadalcanar nieuwe verster kingen aan land te brengen. Omtrent den strijd op Nieuw-Guinea wordt, volgens S.P.T., in het communi qué van generaal MacArthur's hoofd kwartier gemeld^ dat de geallieerde troepen na de bezetting van het Japan- sche steunpunt Kokoda hun opmarsch in Noordelijke richting voortzetten. De geallieerde luchtmacht heeft gisteren de hoofdstad van Portugeesch Timor, Dilly, gebombardeerd. Korte berichten. Op last van den Franschen mi- nistèr van Financiën,- wordt het tabaks rantsoen in Frankrijk verdubbeld. (D.N.B.) Naar Havas-Ofi uit Dakar meldt, is het eerste convooi waarmede Euro- peesche vrouwen en kinderen uit Dakar naar het vaderland terugkeeren naar Frankrijk vertrokken. Talrijke gezin nen zijn volgens een voorrangssysteem geëvacueerd. EEN DOODVONNIS VOLTROKKEN. 's-GRAVENHAGE, 4 Nov. Officieel wordt medegedeeld: Het vonnis, op 3 October 1942 door het Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied tegen den Neder lander Voitus van Hamme uitgesproken, waarbij deze wegens verboden wapen bezit ter dood werd veroordeeld, is van daag voltrokken. Jacht op zeehonden.verboden. Bij besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Land bouw en Visscherij en van Justitie is bepaald, dat met hechtenis1 van ten hoogste zes maanden of met een geld boete van ten hoogste- 3000 gulden wordt gestraft, hij, die zeehonden be machtigt, verwondt of doodt of poogt te bemachtigen, te verwonden of te dooden met: a. hagel, posten, schroot, met randvuurpatronen of met patronen waarvan de huls korter is dan 40 m.M. b. harpoenen, haken of andere derge lijke middelen en c. met netten.' Dit be sluit is heden in werking getreden. De N.A.D. op Schouwen. Drie weken geleden trok de af dee ling 1-7 N.A.D. op uitnoodiging van het Rijksarbeidsbureau de provincie Zeeland binnen, teneinde de boeren op het eiland Schouwen en Duiveland ter zijde te staan bij het binnenhalen van den aardappeloogst en de arbeidsman nen hebben het vertrouwen niet be schaamd. Proviandwisseling in volle zee. Een Duitsche U-boot ontmoet op de thuisvaart een andere, langer in het strijdgebied verblijvende boot. Na overfeg der beide commandanten wordt het overschot aan verzorgingsmateriaal overgeladen. PK Wenig-DV-R-P H m In totaal kon er 6280 man-uren wor den gewerkt. Daarin werd 171.845 m2 aardappelveld gerooid met een opbrengst van 6795 hl of 475.675 kg. In dienzelfden tyd dorschten de mannen 1000 zakken gerst, zij keerden een hoeveelheid uien en z\j rooiden ook 7110 m2 voevoederbie- ten of z.g. mangels. Door deze werk zaamheden werd een totale arbeidspres tatie van 98.1 pet. van een volleerden vakman bereikt en zeer zeker hadden de N.A.D.-mannen ruimschoots de 100 ge haald, indien niet het vreemde mangel- rooien hun parten had gespeeld. Na een week lang te Looperskapelle, gemeente Duivendyke, te zyn gelegerd geweest, sloeg de afdeeling haar kwar tier op in Zierikzee, waar op Zaterdag avond j.l. een gemeenschapsavond in de ruime zaal van de Korenbeurs werd ge houden. De burgemeesters van Zierikzee, Noord-Gouwe en Duivendyke waren aan wezig, evenals talryke andere vooraan staande personen uit het eiland. De avond slaagde volkomen en verliep in een vroolijke en onderling zeer kame- raadschappeiyke stemming. De N.A.D.-afdeeling zal nog een week langer op het eiland zijn krachtigen by- stand verleeiien. - Inspectie van 's Rijks belastingen. De inspecteur van 's Rijks belastingen W .F. Caron, toegevoegd aan het hoofd vart de inspectie der belastingen te 's Gravenhage, 1ste afdeeling, is ver plaatst naar Deventer' en aangewezen als hoofd van de inspectie aldaar. de inspecteur van 's Rijks belastingen T. C. J. de Smidt, toegevoegd aan den directeur der registratie en domeinen te 's Gravenhage, is verplaatst naar Har- derwijk en aangewezen alé hoofd van de inspectie der belastingen aldaar; de inspecteur van 's Rijks belastingen H. Sillevis, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Go- rinchem, is aangewezen als hoofd van genoemde inspectie. Notariaat. C. J. van Doesburgh is op zijn verzoek met ingang van 1 November 1942 eervol ontslagen als notaris te Nijmegen. Arbeidsvoorwaarden Notariaat. Blijkens de Staatscourant van 2 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor de werknemers in het notariaat. De rege ling, welke minimum-salarissen inhoudf, geldt voor het kantoorpersoneel, behalve candidaat-notaris, in dienst van notaris sen en waarnemers van een vacant no tariskantoor in Nederland. De werkne mers zijn naar gelang den aard van hun arbeid ingedeeld in klassen. Deze regeling treedt 9 November in werking. Ze bevat voorts bepalingen om trent overwerk, uitkeering by ziekte, ar beidstijden, vacantie, kort verzuim met behoud van salaris, doorbetaling van sa laris op christelijke feestdagen, duur en beëindiging van de dienstbetrekking en tevens bepalingen omtrent pensionnee- ring. Gewijzigd werkplan Noordoostpolder. Volgens het tot nu toe aangehouden z.g. versnelde werkplan zou de Noord oostpolder na het droogvallen in cultuur worden gebracht en volledig worden ge outilleerd door den aanleg van water gangen met een verbindingssluis tus- schen de beide afdeelingen, van verhar de wegen met de noodige bruggen, zoo mede door den bouw van boerderijen, arbeiderswoningen en dorpen, aldus schrijft het laatstverschenen driemaan- delijksch bericht betreffende de Zuider zeewerken. Onder de huidige omstandigheden zou het onmogelyk zijn, dit werkplan te vol gen en er zou een met het oog op de te genwoordige voedselpositie ontoelaat bare vertraging in het productief wor den der nieuwe gronden ontstaan. Bo vendien zouden de gronden dan aan ern stige onkruidvervuiling worden blootge- steld. Dit heeft er toe geleid, een gewijzigd werkplan op te stellen, waarbij alleen zal worden uitgevoerd hetgeen noodig is om de cultuur zoo snel mogelyk uit te breiden in een eenvoudigen voorloopigen vorm. Het ontwateren en in cultuur peg gen der gronden zal zoo snel mogelyk worden voortgezet, terwyl een honderd tal ontginningsboerderijen zullen worden gesticht voor het onderbrengen Van ma terieel, paarden, kunstmest en zaaigoed. Arbeiders zullen onderkomen moeten vinden in barakkenkampen, terwijl en kele* gebouwen voor leidend personeel en voor .eenige onmisbare bedrijven zullen moeten worden gesticht. Het wordt mogelijk geacht, in de jaren 1942 tot en met 1944 den polder geheel voor voorloopige cultuur, geleid van de ontginningsbedrijven uit, in gereedheid te brengen. Bijdrage Kinderbijslagwet. De secretaris-generaal van het Dep. van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de bijdrage bedoeld in art. 27, tweed© lid, onder a, der Kinderbyslagwet, voor 1943 bedraagt, 0.94 pet. van het loon, dat krachtens het bepaalde in art. 28 dier wet voor premiebetaling in aanmerking komt. Voor instellingen van weldadigheid, welke voorkomen op de lyst, bedoeld in art. 3 der Armenwet, bedraagt de by- drage 0.44 pet. De opslag, bedoeld in art. 27, tweede lid, onder b, der Kinderbyslagwet, be draagt voor de werkgevers, die by het Rykskinderbyslagfonds zyn aangeslo ten, 0.06 pet. van het loon, dat krachtens het bepaalde van art. 28 dier wet voor premiebetaling in aanmerking komt. Voor de bedoelde werkgevers bedraagt de premia voor 1943 mitsdien 1 pet., on- DONDERDAG 5 NOV. 1942. Broeders, zucht niet tegen elkander, opdat gy niet onder het oordeel valtzie de Rechter staat voor de deur. Jac. 5 9. Zon op onder 7.41 17.06 Maan op onder 3.18 16.04 8 Nov. Nieuwe maan. 15 Nov. Eerste kwartier. derscheidenlijk 0.50 pet. van het loon, dat krachtens het bepaalde in art. 28 der Kinderbijslagwet voor premiebetaling in aaymerking komt. Kinderen naar Duitschland. Naar de Nederlandsche Volksdienst mededeelt, zal IQ November een aantal kinderen uit Noord-Brabant, Utrecht en Overijssel onder de auspiciën van deze instelling voor vacantie naar Duitsch land vertrekken. ZUINIG MET GAS EN ELEC- TRICITEIT. Het is onaangenaam boete te moéten betalen voor een of andere overtreding, doch nog veel onaangenamer is het wan neer men op' den koop toé nog andere gevolgen van deze overtreding onder vindt, Wij hebben hier het oog op het verbruik van gas en electriciteit. Het schijnt nog niet tot iedereen te zijn door gedrongen dat bezuiniging pp dit ver bruik noodzakelyk is. Voorgeschreven is een rantsoeneering op 75 pet. van het electriciteits- en gas verbruik en al was de aankondiging daarvan destyds allerminst een pretti ge boodschap, onoverkomelijke bezwaren zijn er zeker toph niet. Overigens; zyn de tyden nu eenmaal zóó, dat, gezien de omstandigheid dat onze kolenpositie niet bijzonder schitterend, integendeel zorg wekkend is te achten, de bevolking tot plicht heeft zoo zuinig mogelyk met de toegewezen rantsoenen gas en electrici teit om te springen. Tegen overtreders zal drastisch en on verbiddelijk worden opgetreden, zelfs door afsnijding van den toevoer. En dat is iets wat niemand zal verkiezen. Verspil dus geen gas en electriciteit! Laat nergens onnoodig gas en electrici teit branden! Zie toe dat uw huisgenoo- ten eveneens de voorschriften in acht ne men. Dit alles is in uw eigen belang, doch ook in het belang van de gemeenschap. (Vervolg.) Er moet heel wat anders gebeuren. Inplaats van tot machtsmensch, moet de kleuter opgevoed worden tot ge- meenschapsmensch, niet „ik", moet op den vóórgrond staan, maar „wij". Wordt deze opvoeding niet doelbe wust ter hand genomen in de kleuter jaren, dan is het veelal te laat, daari' het levensplan op pl.m. 6-jarigen leef- tyd in principe gevormd is. Maar nu is ook duidelijk, waarom de goed opgevoede kleuter vaak hopeloos in de war raakt, wanneer het in de lagere school bij 't klassikaal onderwijs terecht komt. Hier wordt n.l. veel ge speculeerd op den machtsdrang van kin deren, 't hoogste cyfer halen, 'de eerste van de klas zijn, een ander kind niet helpen mogen by het werk, dat zijn alle maal dingen, die tot nu toe vreemd waren voor dit kind. Ook het lager onderwijs heeft dus 't grootste belang bij de vernieuwing van het kleuter onderwijs, waar dit voorgaat, moet het andere wel volgen. Hoezeer de ervaringen in de kleine kinderjaren een stempel op het hee'e leven zetten, blijkt o.a. sterk op reli gieus gebied. Allerlei moeilyk te ver anderen waanvoorstellingen, allerlei on gezonde angsten in latere jaren ontston den door een onpsychologische, onkin derlijke godsdienstige opvoeding in den kleuterleeftijd. Wil men later een goede harmonische ontwikkeling bereiken van lichaam en geest, dan moet de grondslag hiervoor gelegd worden in den leeftyd vóór de lagere school en dan moeten de lynen toen getrokken liter niet worden omgebogen of afgebroken, maar door getrokken. In het rapport inzake de enquête bij onderscheiden bedrijven aangaande de resultaten van het lager onderwijs 'in Nederland, ingesteld door „de Commis sie voor Onderwijsvernieuwing Chr. Onderwys" wijst Prof. Waterink op.Jhet belang van de karakterstructuur. Er is een zeèr groot verschil in de aanspreek baarheid van het karakter van het eene kind of het andere. Hy zegt daarvan: „Het eene kind is onmiddellyk toegankelyk, men raakt het direct aan zyn hart, het andere kind schynt zich wel geharnast te hebben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1