PAGKALENDER WOENSDAG 4 NOV* 1942 57e JAARGANG No* 30 Het gezin en de woning. Zestien schepen uit konvooi tot zinken gebracht - Aan vallen en tegenaanvallen in West-Kaukasus Zware aanvalstrijd in Stalingrad duurt voort - Hevige slag in BINNENLAND Egypte wordt voortgezét. UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg,: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 por kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. ELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine, advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van. 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Een van de factoren voor een ge zonde ontwikkeling van het gezinsleven is een behoorlijke woning, een waarheid, die in de vorige eeuw dikwijls vergeten is en waaraan sommigen ook in dezen tjjd nog te weinig denken. Met dankbaarheid mag geconstateerd worden het is ook meermalen door buitenlandsche deskundigen opgemerkt dat Nederland op woninggebied een vooraanstaande plaats inneemt. Er is vooral de laatste 40 jaar op het terrein der volkshuisvesting veel verbeterd, zoowel door overheid, vereenigingen als particulieren. Dank zij de woningwet is hier veel ten goede gewijzigd. Erkend moet worden, dat de woning toestanden in ons land zeer slecht waren. Laat ons, om dat te bewijzen, enkele feiten mededeelen. De Burgemeester van Leeuwarden f moest in 1900 constateeren, dat 49 pCt. van alle woningen éénkamerwoningen waren. Begrijpen wij wat dat zeggen wil? Dat vader en moeder, jongens en meis jes, hun hêele leven in één vertrek moes ten uitleven. Op 1 Januari 1931 waren ins ons land nog pl.m. 70.000 éénkamerwoningen, In 1909 waren in Amsterdam nog 2707 kelderwoningen; in 1937 was dit. aantal ingekrompen tot 519. Er zijn kelderwoningen geweest, een duizendtal in Amsterdam, waar men niet rechtop kon staanveelal waren die kelders erg vochtig en kon men slechts door enkele/uren per dag te pompen, het woonvertrek wat drooghouden. In die kelders, die een -of twee vertrekken hadden, waarin nimmer zonlicht binnen kwam, en men vrijwel heel den dag kunstverlichting noodig had, moest het gezin 'leven. Ook in de middelgroote en in d% klei nere plaatsen en dorpen waren zeer slechte woningtoestanden te vinden. Is er ook in Zeeland op woninggebied nog niet veel te verbeteren? Er is, met de middelen, welke de Woningwet biedt, heel veel bereikt, maar er blijft desniettemin nog veel te werken over. Opmerkelijk is, dat de arbeid der bouwvereenigingen in de vorige eeuw hoezeer ook als pioniers-arbeid te waardeeren in de woningtoestanden geen groote verbetering heeft gebracht. De Overheid hield zich vrijwel afzijdig, de oprichters zelf letten in hoofdzaak op het financieel rendement en de arbeiders, die toch het grootste belang hadden bij een betere huisvesting, lieten het initia tief aan de gegoede burgerij. De oudste woningbouwvereenigingen (1851 te Arn hem en 1852 te Amsterdam) zijn daar van het bewijs. Zij dragen een geheel an der karakter dan die van onzen tijd. De mogelijkheid om de verbetering van de volkshuisvesting in grooten stijl ter hand te nemen, ontstond eerst met de tot stand koming van de Woningwet van 1901. Deze wet brak met het begin sel van de overheidsonthouding. Zij schiep de mogelijkheid om met over heidssteun volkswoningen te bouwen, niet ter wille van de winst, maar in het belang van een zoo goed mogelijke voor ziening in de behoefte. Daartoe konden de ingezetenen woningbouwvereenigirir gen oprichten. Aan toegelaten vereenigingen konden vporschotten en desnoods jaarlijksche bijdragen uit de overheidsmiddelen wor den verleend. Aanvankelijk was, zooals meestal de gewoonte is, de belangstelling voor dit nieuwe niet heel groot. Eind 1905 waren er nog maar 15 toegelaten vereenigin gen, alle bestuurd door leden van de ge goede burgerij. (Slot volgt.) Wat mag men vragen voor vervoer per bakfiets en transportrijwiel Uit binnengekomen klachten is geble ken, dat een aantal besteldienstonderne mers, zonder de daartoe vereischte toe stemming te hebben verkregen, hun ta rieven voor het vervoer per -driewielige bakfiets-of transportrijwiel hebben ver hoogd. In het bijzonder in het kustge bied bleken eenige ondernemers zich -niet te hebben ontzien, van de situatie mis bruik te maken, door het bedingen van volstrekt ontoelaatbare prijzen. Daarom zijn thans door den gemachtigde voor de prijzen voor transporten met driewielige bakfietsen en transportrijwielen maxi mumprijzen vastgesteld, welke jn een officiiele publicatie zijn bekend ge maakt. Bij overvraging doet men ver standig, dadelijk een klacht in te dienen by den provincialen Commandant voor de prijsbeheersching, of bij de plaatse lijke politie, die er vpor, zal zorgen, dat de toegestane tarieven gehandhaafd blij ven. Hetopperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: In den W e s t'e 1 ij ken Kauka- s u s leidden aanvallen en tegenaan vallen tot verbitterde gevechten, waarbij onze troepen hun stellingen handhaafden Slowaaksche troepen vernietigden inge sloten vijandelijke strijdkrachten! Ten Oosten van A 1 a g i r braken Duitsche troepen in voortdurendeh aanval door zeert ver stier kt e'en door mijnen bescherm de vijandelijke stellingen. Zware verliezen werden den vijand toegebracht door bomaanvallen en mitrailleurvuur der luchtmacht. Een pantsertrein werd ver- nietigd.In de Kalkmukkensteppe werd vij andelijke cavalerie met aanzienlijke ver liezen door een Duitschen tegenaanval teruggeworpen. In Stalingrad duurt de zware aanvalsstrijd om huizenblokken en stra ten voort. Stuka's zetten hun aanvallen op de fel omstreden nesten van verzet in het Noordelijke deel dér stad voort. In weerwil van den hardnekkigen tegen stand verloor de vijand opnieuw terrein. Zijn steeds herhaalde tegenaanvallen mislukten. De treinverbindingen ten Oosten van de Wolga en de veerdienst over de rivier werden voor geruimen tijd verbroken door de actie van afdeelingen gevechtsvliegers. Aan het Don-front deed de vij and pogingen om de rivier over te ste ken, wélke steeds door Roemenen, Itali anen en Hongaren werden verijdeld met .zware verliezen voor den vijand. Italiaan- sche jagers deden in scheervlueiit aan vallen op veldstellingen. Hongaarsche I troepen vernietigden bij een uitgebreide stoottroepactie talrijke kazematten en gevechtsstellingen aan den Oostelijken oever der rivier en maakten gevangenen, i Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer duren de hardnekkige plaatselijke ge vechten op het volkomen drassige ter rein voort. In' den strijd tegen de koopvaardij-' én oorlogsvloot der Sowjet-Unie heeft de luchtmacht in October aan de kust van de Zwarte Zee, op de Kaspi sche Z e e op den benedenloop van de Wolga en op het Ladogameer in totaal 33 vracht- en transportschepen van verschillende tonnage, waaronder een groot aantal tankschepen, en een bewakingsvaartuig vernietigd. Voorts werden 32 vrachtschepen van alle soor ten en vier oorlogsvaartuigen door aan vallen uit de lucht beschadigd. In het Kanaal is in den nacht van 1 op 2 November een aanval van En- gelsche motortorpedobooten op een Duitsch konvooi verijdeld door het ge concentreerde afweervuur der Duitsche beschermende strijdkrachten. Een vijan delijke motortorpedoboot werd in brand geschoten. In den .afgeloopen nacht kwam hetzelfde konvooi opnieuw in ge- ve<ihtscontact met Engelsche motortor pedobooten, waarbij een vijandelijk vaar tuig zoo zwaar beschadigd werd, dat het verloren geacht kan worden. De slag in Egypte duurt met toe nemende hevigheid voort. Het binnen dringen van sterke vijandelijke gepant serde afdeelingen aan den Noordelijken sector van het front werd opnieuw door niets ontziende dapperheid in een tegen aanval opgevangen. Duitsche en Itali- aansche luchtstrijdkrachten deden op de belangrijkste punten van het gevechts terrein onvermoeidaanvallen op Brit- sche gemotoriseerde strijdkrachten, ar tilleriestellingen en achterwaartsche- verbindingen. Duitsche en Italiaansche jachtvliegers schoten vijftien vijandelijke vliegtuigen neer, terwijl een Duitsch vliegtuig ver loren ging. Bovendien werden gisteren boven de Middellandsche Zee vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan een door een Duitsche duik boot. Aan de Kanaalkust verloor de vij and gisteren vier vliegtuigen. Naar reeds in een extra bericht me degedeeld is, is ten Oosten van de Ca- nadeesche kust eengroep Duit sche duikbooten in weerwil vaii het slechte weer en het slechte zicht in con tact gekomen met een van Amerika naar Engeland varend konvooi, geheel gela den met oorlogsmateriaal en levensmid delen. In hardnekkige aanvallen, die ver scheidene dagen .en nachten duurden, werden van dit krachtig beschermde vij andelijke konvooi zestien schepen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken gebracht, waaronder drie mu- rtitieschepen, die bij den eersten aanval in de lucht vlogen. Twee andere schepen, met een geza menlijken inhoud van 11.000 ton, alsriie- de een torpedojager en een corvet, wer den getorpedeerd. Slechts, verstrooide resten van het konvooi konden in den dichten mist ontkomen." Italiaansch weermachtsbericht. Ook gisteren duurde jje slag aan het Egyptische front met toenemende he vigheid voort. De krachtige druk van aanzienlijke gepantserde strijdkrachten ven den vijand werd op doeltreffende wijze bedwongen door troepen van "de spil, die herhaaldelijk met groote dap perheid tot den tegenaanval overgin gen. De vijand leed aanzienlijke verlie zen aan pantserwagens, waarvan er meer dan 90 vernield wérden. Ook onze verliezen zijn zwaar. Hevige gevechten zijn nog gaande. De luchtmacht nam met al haar typen aan den strijd deel: zij bestreed de Brit sche luchtmacht, bombardeerde vijande lijke kolonnes en viel zonder ophouden het gebied achter het vijandelijke front aan. Tijdens talrijke gevechten werden drie toestellen door onze jagers en 12 door de Duitsehers neergeschoten. Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen, die een konvooi begeleidden, sloegen lucht aanvallen af en schoten 4 tweemotorige toestellen neer. Onze vlootstrijdkrach-* ten hebben een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. De strijd op Nieuw-Guinea. (S. P. T.). Naar de Engelsche radio Dinsdagmorgen bekend maakte, hebben de geallieerde troepen op Nieuw-Guinea Kokoda bezet. Tevens wordt vermeld, dat een naar dit frontgebied opstoomend Japansch konvooi tot terügkeeren is ge dwongen. Met het begin van een groot offensief hebben de Amerikaansche strijdkrachten op Guadalcanar het initiatief weer in handen genomen, bericht de oorlogscor respondent van de Daily Telegraph uit het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur. Reeds voor het begin van de operaties werd een terreinwinst van 4 km gemeld/Verdere bijzonderhe den zullen later worden bekend, gemaakt. Korte berichten. Vierhonderd bekende Amerikaansche persoonlijkheden hebben tot president Roosevelt een verzoekschrift gericht, waarin de verbreking der diplomatiexe betrekkingen met Spanje wordt geëischt. Uit verschillende streken van Britsch-Indië worden wederom onlus ten en arrestaties gemeld. Gisteren is de particuliere secretaris van Pandit Nehroe, Oepadhya, te Allahabad gear resteerd. Jhr' Mr> Dr W. F. Röell f Terwijl hij van 's Graveland op weg was naar Amsterdam, is gistermorgen op 72-jarigen leeftijd plotseling overle den, Jhr Mr Dr W. F. Röell. Gedurende 13 jaar was hij schoolopzie ner te Hilversum. Van de Maatschappij voor Gemeente- crediet was hij van 1905 tot 1940 direc teur. Voors bekleedde hij verschillende commissariaten. Dr K.Keijer, leider van het Medisch Front Hoofdafdeeling Volksgezondheid der N.S.B. (Foto V.N.P.) Pax-Holland m DE VOLKSGEZONDHEID. Rede van' Dr K, Keyer. Op de eerste bijeenkomst van den raad der N.S.B. voor de volksgezond heid heeft dr Keyer, hoofd van de af- deeling volksgezondheid der N.S.B. een rede gehouden over de volksgezondheid in nat.-soeialistischen zin. Aan het A.N.R.-verslag dier rede ont- leenen wij het volgende: De doelstelling is, zeide spr., zorgen voor de zuiverheid van het ras; zorg dragen voor een gezond ras door het instellen van een jeugdcontrole in pro- phylactischen zin, die reeds begint voor de geboorte en eindigt na de vervulling van den dienstplicht; een geneeskundig apparaat scheppen, dat in de, toekomst dusdanig werkt, dat arbeidskracht zoo lang mogelijk in stand wordt gehou den en na ziekte of ongeval met alle ons ten dienste staande middelen zoo snel mogelijk valide wordt gemaakt; al die maatregelen treffen die indirect noodig en van invloed zijn op de volks gezondheid om een lichamelijk en gees telijk gezond en sterk volk te krijgen. Een en ander zal bereikt moeten worden in de eerste plaats door voor- loopige bundeling van alle krachten op geneeskundig gebied, die zich voor dat doel willen inzetten, ,en door de jeugd door opvoeding in dezen zin groot te brengen. Deze arbeid dient verricht te worden onder respecteering van de in- dividueele „vrijheid, dat wil zeggen in dividueel vrij, maar ondergeordend in groot verband. Aan den staat den plicht om door het vestigingsbesluit te rege len hoeveel artsen voor goeden medi- schen arbeid per hoofd van de bevol king, welke specialisten, en welk aantal er voor baanbrekende medische opbouw- arbeid noodig zijn, een en ander bij voorbaat te reguleeren door het vast stellen van bet aantal studenten aan de verschillende faculteiten van de univer siteit. Aan de leiding der artsenkamer is de belangrijke taak opgelegd, om de omstandigheden zoo gunstig mogelijk te maken voor de medische opleiding. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad zal zijn actie moeten rich ten op: Het verzekeren van het zoo doeltref fend mogelijk gebruik van de beschik bare levensmiddelen met het drieledige doel: a. De volkskracht ongerept in stand te houden; b. Verspilling te voor komen en c. Een harhionischen bouw van onze volkshuishouding te steunen. Een stelselmatige voorlichting en pro paganda, die de voedingsgewoonten van de bevolking zoodanig beïnvloedt dat daardoor ook in de verdere toekomst een aoo volwaardig mogelijke voeding verzekerd blijft. Bijzondere aandacht zal besteed wor den aan de mijnwerkers. Belangrijk is verder vooral de gron dige rheumabestrijding. Wat het zieken fondswezen betreft, aan den commis saris voor het fondswezen wordt toe gevoegd een raad van bijstand, bestaan de -uit enkele artsen die op het gebied van het fondswezen deskundig worden geacht. De commissaris heeft de plicht, wat het medische gedeelte betreft, deze ad viezen te aanvaarden, de financieele mogelijkheden er van te overwegen en het geheel langs wettelijken en ambte lijken weg tot uitvoering te brengen. WOENSDAG 4 NOV. 1942. Sterkt uwe harten, want de komst des Heeren is nabij. Jac. 5 8. Zon op onder 7.39 17.08 8 Nov. Nieuwe maan. 15 Nov. Èprste kwartier. Maan op onder 2.07 15.40 Loonen N.O.-polder. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor bouwvakarbeiders, werkzaam in ge noemden polder. In deze regeling zijn de loonen voor volwassen arbeiders vastgesteld voor geschoolden op 60 cent per uur, voor geoefenden op 55 cent en voor' ongeschoolden op 50 cent. Ten aanzien van de overige arbeidsvoor waarden sluit de regeling- zooveel mo gelijk aan bij de laatstelijk gegolden hebbende regeling van loonen en ar beidsvoorwaarden voor den water-, spoor- en wegenbouw. Slechts zijn voor zieningen toegevoegd in zake de kosten van huisvesting in de rijksbarakken, een rijwielvergoeding en een eytra toelage als' tegemoetkoming in de kosten van laarzen, schoenen enz. Loonen metaalnijverheid. Blijkens de „Staatcourant" van 30 dezer-heeft het college van rijksbemid delaars een vijfde wijziging vastgesteld van de regeling van arbeidsvoorwaar den in dë metaalnijverheid d.d. 14 No vember 1941. Hierbij is bepaald, dat deze regeling ook van toepassing zal zijn op de scheepsslooperijen. r Zendter Hilversum sluit een uur vroeger. Naar de persdienst van den Meder- landschen omroep mededeelt, zullen de Zenders Hilversum I en II van heden avond af in verband met de tijdSwijzi- ging een uur vroeger sluiten. De pro gramma's zijn voor de toestelbezitters dus slechts te hooren tot 19.15 uur. Na kwart over zeven zijn de program ma's alleen te hooren via de radio-cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. Opbrenlgst der belastingen. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het jongste nummer van de Economische en Sociale Kroniek bedroeg de totale opbrengst der belastingen in Nederland in het eerste halfjaar van 1942 f728 millioen tegen f 1219 millioen in het geheele jaar 1941, f 925 millioen in 1940 en f 92(5 millioen in 1939. H. Botterwag begraven. Op de Eerste Algemeene Begraafplaats te Utrecht werd gisteren onder groote belangstelling het stoffelijk overschot ter ruste gelegd van den heer H. Botter- weg, in leven oud-wethouder van de ge meente Utrecht, oud-lid der Tweede Ka mer en Provinciale Staten van Utrecht. Op uitdrukkelijk verzoek—van de familie, werd aan de groeve alleen gesproken door Ds D. Zwart, Geref. predikant. Na dat een schoonzoon dank had gebracht voor de groote 'belangstelling, werd door de aanwezigen Psalm 277 gezongen, waarmee de plechtigheid beëindigd werd. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 5 November 1942. 's Morgens tot 7.41 u. 's Avonds van 17.06 u. Generaal-veldmaarschalk Rommel en Generaal-veldmaarsclialk Kesselring tijdens een bespreking in de Alameinstelling. PK-Otto-PBZ-R P H m C. C. Calliertbach overleden. Te Nnkerk is in den leeftijd van 77 ja ren overleden de heer C. C. Callenbach, bekend ooekdrukker en phylantrodp. De heer Callenbach is gedurende 25 jaren lid van den gemeenteraad van Njjkerk geweest. Commissie inzake rundvee-tuberculose. De Commissaris der Provincie heeft ingesteld een Commissie, welke tot taak heeft, een ontwerp Provinciale verorde ning voor te bereiden, waarbij onderzoek naar tuberculose van melkgevende koei en verplicht wordt, onder voorzitter schap van dhr C. Philipse, Fd. bestuurs raad dezer provincie te 's-Heer Arend3- kerke. Tot leden dezer Commissie zijn be noemd de heeren: A. Cappon te Goes; H. A. A. baron Collot d'Escury te KloosterzandeA. Geschiere J.Hzn. te Grijpskerke; Dr H. Kerstens, inspecteur v. d. Veeartsk. diénst te Breda; A. A. i Kleinjan, dierenarts te Goes; C. Zwa german, Rijkszuivelconsulent te Mid delburg. Deze Commissie zal op Maandag 16 j November a.s. te Goes haar werkzaam heden aanvangen. Middelburg. A. J. S. en J. W. J. werden gever baliseerd wegens het springen op een rij dende tram. Mej. A. R. v. B. deed bij de politie aangifte van diefstal van eenig bedde- goed, o.m. sloopen en lakens. Tegen P. v. H. en D. K. •werd pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het feit, X

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1