DAGKALENDER MAANDAG 2 NOV. 1942 57e JAARGANG No. 28 In zes dagen 41 schepen vernietigd - In October 113 sohepen tot zlnkén gebracht - Nieuwe Britsche aan vallen In Egypte tot staan gebracht - De strijd In het BINNENLAND i verre Oosten. J Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 vTelefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 pec. kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. DhvHoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur advertoentieekef B. P. DAVIDSE, Goes. LAGD E HEE- 8 of 50, gén een ensover- 103 cm. euw" te MEISJE uur. SR, Klei- Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gevechtsgebied van T o e a p s e is het gelukt in verscheidene vijandelij ke stellingen door te 'dringen. Tegenaan vallen van den vijand werden afgeslagen. Voor Toeapse werd een koopvaardij schip der Sowjets van 3000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. Ten Westen van de T e r e k liepen onze aanvalstroepen, op voortreffelijke wijze door de luchtmacht gesteund, de stellingen van den vijand omver en wier pen deze ver terug, waarbij zij verschei dene rivieren overtrokken. Twee pantser- treinen werden door leger, en luchtmacht vernietigd. Op de-K aspische Zee werden wederom negen vrij groote transport- en vrachtschepen, ondeh welke vier tank schepen, in brand geworpen of tot zinken gebracht. Ten Zuiden van Stalingrad her nam de vijand zonder' eenig succes zijn tegenaanvallen. Een poging om ten Noor den van de stad met verscheidene Sow- jetbataljons over de Wolga te trekken, mislukte volkomen. Een aantal grSote booten werd tot zinken gebracht, het gros der vijandelijke strijdkrachten werd vernietigd of gevangen igenomen. De ar tilleriestellingen van den vijand aan den Oostelijken oever van de Wolga werden met bommen en boordwapens bestookt. Ten Noorden van Astrakan werden dertien transporttreinen door bommen getroffen. Een petroleumtrein brandde uit. Aan het front van den Don/ sloegen Italiaansche troepen opnieuw vijandelij ke pogingen af om troepfen over de ri vier te zetten. Hongaarsche jachtvlie- gers schoten tijdens begeleidende be- schenning van eigen gevechtsvliegtui gen vier Sowjetvliegtuigen neer. Ten Zuidoosten van het Urnen- meer stortten tegenaanvallen van den vijand onder 't effect van het in den strijd brengen van' formaties van het leger en van de luchtmacht ineen. Op het Ladogameer verloor de vijand een vrachtschip en een sleepboot door bomtreffers. Een motortorpedoboot werd beschadigd. Moermansk werd op nieuw overdag en des nachts uit de lucht aangevallen. In Egypte ging de vijand opnieuw met sterke pantser- en infanteriestrjjd- krachten tof den aanval over. Hij werd na zware gevechten door tegenaanvallen tot staan gebracht. De slag duurt voort. Duitsche en Italiaansche duikbommen werpers en lichte gevechtsvliegtuigen brachten den Britten in onverbiddelijke aanvallen groote verliezen toe. Op de Middellandsche Zee bracht een duikboot een transportzeil schip tot. zinken. Een gering aantal Britsche vliegtuigen drong onder bescherming van het wol kendek overdag in de bezette gebieden in het Westen, in de Duits,che Bocht en tot aan de Noordwes telijke grens van het Rijk door. Door uitgeworpen bommen ont stond op eenige plaatsen materieele schade. Zeven vliegtuigen werden neer geschoten. In den strijd tegen Groot-Brïttannië ondernam de luchtmacht gisteren en in den jafgeloopen nacht in verscheidene golven vergeldingsaanvalle'n op de stad Canterbury. De ten deele in seheer- vlucht uitgeworpen bommen veroorzaak ten belangrijke vernielingen door bri sant- en brandeffect Jachteskaders der begeleidende bescherming, schoten drie Britsche vliegtuigen neer. Andere ge vechtsvliegtuigen bombardeerden mili taire doelen op verscheidene plaatsen in het Zuidoosten van het eiland, onder welke Dover. EXTRA BERICHTEN. Zooals door een extra-bericht is me degedeeld heb'ben j Duitsche duikbooten- ondanks de aanhoudende hevige herfst stormen hun operaties tegen vijandelijke konvooien op den Atlantischen Oceaan voortgezet. Gisteren heeft een groep Duitsche on derzeeërs ter hoogte Van de Canarische eilanden kans gezien contact te krijgen met een vijandelijk konvooi dat van het Zuiden naar Engeland voer. Bij het invallen van de duisternis vie len onze booten' het krachtig beveiligd konvooi ^concentrisch aan en vernietig den tot het ochtendgrauwen 14 schepen van 101.000 brt. in totaal, geladen met waardevolle grondstoffen uit Afrika. Bij de jacht op vijandelijke transport schepen zijn Duitsche 'duikbooten voor de eerste maal van uit den Atlantischen Oceaan doorgedrongen in de randwate- ren van den Ind. Oceaan. Ver ten oosten van kaap Agulhas, de Zuidelijkste landtop van Afrika, evenals t in de wateren van Kaapstad, hebben zj acht schepen met in totaal 52.518 brt. in den grond geboord. De restanten van het in den nacht van 30 op 31 October ter hoogte van de Canarische eilanden zwaar getroffen convooi zjn ook verder het doelwit geweest van onze duikboo ten, die van de volledig uiteengeslagen formatie nog vier schepen met een in houd van 30.131 brt. wegschoten, zoodat het totale succes bij dit convooi alleen bereikt stijgt tot 18 schepen met een inhoud van 131.131 brt. Daarmede hebben onze duikbooten den vijand weer een schade toegebracht van 82.649 brt. scheepsruimte der koopvaar dij en in de laatste zes dagen op verver- takte operatiegebieden 41 schepen met ruim een kwart millioen brt., van de En- gelsch-Amerikaansche koopvaardijvloot vernietigd. In den strijd tegen de Engelseh-Ame- rikaansche transportvloot heeft de ma rine in de maand October 111 schepen van in totaal 720.575 brt. tot zinken ge- bracht. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan den, onvermoeibaren strijd der duikbooten. Tien schepen werden door torpedotreffers beschadigd. De luchtmacht bracht twee koopvaardij schepen van tezamen 10.000 brt. tot zin ken en beschadigde een groot koopvaar dijschip en een drijvend, dok. De Engelsche oorlogsvloot verloor in denzelfden tijd een torpedojager, twee bewakingsvaartuigen, zeven motortor- pedobooten en door luchtaanvallen twaalf landingsbooten. Italiaansch weermachtsbericht. Felle gevechten zijn opnieuw begonnen in den Noordelijken sector van het Oos telijke front, waar de tegenstander nieu we aanvallen tot ontwikkeling bracht met uitgebreiden^teun van gepantserde afdeelingen. De terstond bedwongen Britsche actie werd vervolgens gebroken door een energieken tegenaanval. Talrijke tanks werden vernield en 200 gevangenen Werden binnengebracht. Het aantal krijgsgevangenen, dat tijdens den huidi- gen slag in onze handen is gevallen, be draagt 2000. v Italiaansche en Duitsche formaties duikbommenwerpers en gevechtsvlieg tuigen hebben den tegenstander zware verliezen toegebracht door zonder ophou den concentraties van troepen en strijd middelen te hombardeeren en herhaalde malen aanvallen te richten op de centra achter het front. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jagers zeven toestellen neergeschoten en een achtste gedwongen binnen onze linies te landen. De beman ning werd gevhngen genomen. Een ne gende vijandelijke machine viel, getroffen door het afweergeschut, brandend neer. Het Engelsche offensief in Egypte. (A. N. P.). Hoewel het Engelsche of fensief in Egypte reeds zes dagen aan den gang is, zijn de Engelschen nagenoeg nog even ver van hun doel verwijderd als bp het begin, en, zooals zij zelf toegeven, is het eerste stadium van den strijd nog niet eens ten einde. Ondanks de hevig heid hunner aanvallen, die de laatste da gen in het bijzonder op den Noordelijken vleugel van de-stelling El Alamein wa ren gericht, zijn zij op geen enkel punt verder gekomen dan het voorterrein, waar zij zich door de mijnenvelden en de prikkeldraadversperringen moeten wer ken en voortdurend door de artillerie be stookt worden. Wat zich op het oogenblik in Egypte afspeelt is een doorbraakslag, die in be- teekenis kan worden vergeleken met de Generaloberst Von Kluge vierde Vrijdag 30 Oct. zijn 60sten verjaardag. Hoffmann-Stapf-Pax Holland m- Evaouatieburfeaux. Officieel wordt medegedeeld: De benaming van de (gewestelijke) bu reaux vluchtelingenzorg is mer ingang van heden gewijzigd in Evacuatiebureau. In verband met verschillende ingeko men vragen worden de adressen van deze bureaux nog eens gepubliceerd: Evacuatiebureau Noord-Holland, ge vestigd te Alkmaar, St Laurensstraat 3. Evacuatleburêau Zuid-Holland, geves tigd^. te 's-Gravenhage, Jan Van Nassau- straat 80. Evacuatiebureau Zeeland, geves tigd te Middelburg, Gortstraat 30. Evacuatiebureau Noord-Brabant/Lim- burg, gevestigd te Breda, Baronielaan 97. Evacuatiebureau De drie Noordelijke provinciën, gevestigd te Groningen, Oude Ebbingestraat 47. Evacuatiebureau Midden Oost, geves tigd te Arnhem, Cronjestraat 10. Werktijd in de mijnen verlengd. Van heden af wordt in de Limburgsche mijnen door de ondergrondsche mijnwer kers 8% uur per dag gewerkt, gelijk dit reeds lang in het Duitsche rijk geschiedt. grootste doorbraakpogingen in dezen oorlog, zooals de strijd om de Maginot- linie, die om de Metaxaslinie, en, om een recent voorbeeld te noemen, de door braak door de verdedigingswerken van Stalingrad. De Engelschen zelf spreken van één der geweldigste krachtsinspan ningen van het Empire en aan Duitsche zijde onderschat men de sterkte van den tegenstander dan ook geenszins.7 Men beseft hier Volkomen, dat er En geland veel aan gelegen is Noord-Afrika in handen te-krijgen, ongetwijfeld om van daaruit het tweede front te kunnen ope nen. Op do vraag, of de eerste phase in den strijd als afgeloopen kan worden be schouwd, is Vrijdagavond te Berlijn van bevoegde zijde een ontkennend antwoord gegeven. De strijd bij de Salomonseilanden/. (D. N. B.). Volgens den Britschen nieuwsdienst heeft de Amerikaansche minister van Marine, Knox, gisteren op de 'persconferentie beweerd, dat de Ja- pansche oorlogsschepen zich van de Sa lomonseilanden hebben teruggetrokken. Hij zeide, dat de eerste ronde voorbij was en dat men op den aanvang van de tweede wacht. Inmiddels hebben de Amerikaansche luchtverkenners geconstateerd, dat twee nieuwe Japansche konvooien het eiland Gualdalcanar naderen, aldus S.P.T. De konvooien bestaan uit een tamelijk groot aantal door oorlogsbodems beschermde transportschepen. In marinekringen in de Britsche hoofd stad, zoo meldt S. P. T. jerder, doet het gerucht de ronde, dat er op het oogen blik tusschen de Nieuwè Hebriden en de Fidzji-eilanden een nieuwe slag tusschen Amerikaansche en Japansche zeestrijd krachten aan den gang is. Op Guadalcanar hebben de Japanners nieuwe troepen geland. In den loop van Donderdag zijn de gevechten van onge kende hevigheid geweest. Het vliegveld is nog steeds in Amerikaansche handen. Het hangt er thahs van af, of het ge combineerde Amerikaansche lucht-, zee- en legercommando er in zal slagen ver sterkingen, inzonderheid zware artillejie, naar Guadalcanar te brengen. Rantsoenen in Italië verhoogd'. Het dagelijksche broodrantsoen voor jeugdige personen van 9 tot 18 jaar in Italië wordt van 150 tot 200 gram ver hoogd. Het rantsoen aan brood,7 dat voor de arbeiders tot dusver dagelijks 150 gr. bedroeg, wordt eveneens tot 200 gram verhoogd. Hierdoor stijgt het broodrant soen voor eenvoudige arbeiders tot 300 gram, voor zwaren arbeid tot 400 en voor zeer zwaren arbeid tot 500 gram per dag.- Het broodrantsoen voor de overige be volking blijft onveranderd. Eveneens on veranderd blijft de maandeiyksche toe slag van 500 gram levensmiddelen voor Zuid-Italfë en de eilanden. Op grond van een Duitsch-Italiaansehe overeenkomst zal in December een extra rantsoen aard appelen worden uitgereikt in de groote steden en ih de gebieden zonder land bouwstreken in het achterland krijgt iedereen tien kilo aardappelen boven de van de nationale productie afkomstige aardappelen. Het rantsoen marmelade wordt gedurende den winter aanzienlijk verhoogd. Het suikerrantsoen wordt voor kinderen beneden de drie jaar tot een kilo per maand verhoogd. Het extra rantsoen suiker wordt uitgebreid tot jeugdige personen van 14 tot 18 jaar, die zoodoende gedurende de wintermaanden November-Februari een -extra rantsoen suiker krijgen van 100 gram per maand, evenals de kinderen tot en met 14 jaar. (D. N. B.) UITREIKING DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tydvak van 8 tot en met 28 November' a.s. tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen inont- vangstneming van 'n bon van 't inlegvel, bonkaarten „Voedingsmiddelen 13e pe riode 1942", alsmede nieuwe aardappel- kaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer onderscheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. Aangezien evenwel met ingang van 29 November s. een wyziging wordt gebracht in de verdee ling in stad-en landgebied zal het in sommige gemeenten kunnen voork-omen, dat men inplaats van stadkaar- ten landkaarten of in plaats van landkaarten stadkaarten ontvangt. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 110 en twee aard- appelkaarten N 1J0; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 eèn bonkaart K 210 en drie aard- appelkaarten N 110; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 310 en twee aard- appelkaarten N 110; aan houders van een inlegvel .K 4 of L 4 een bonkaart K 410 en één aard- appelkaart N 110. Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aard-, appelen N 210. Zij, die geboren zijn tusschen 1 en 28 November van de jaren 1&21, 1928 en 1938 moeten hun inlegvellen ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. -J VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELE1NDEN. Gedurende het tijdvak van 1 Novem ber 1942 tot en met 30 April 1943 geeft de met „05 KF" gemerkte bon der DZ-kaart voor vaste brandstoffen voor kookdoeleindenr recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van anthraciet. De verbruikers zullen met de op der zen bon kan te schaffen brandstoffen moeten toekomen tot 1 Februari 1943, "aangezien eerst op dezen datum een nieuwe bon zal worden aangewezen. BINNENKORT RUNDVET OP BON 58. Op de bonnen „58" van de boterkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 November 1942 tot en met Zaterdag 5 December 1942, zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zp, die rundvet wenschen, te ontvan gen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 4 tot en met Zaterdag 7 No- -vember 1942. v Zij, die gedurende bovengenoemd tyd vak bon 58 niet bp hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang worden gemaakt met de aflevering van het rundvet op 24 November 1942. MAANDAG 2 NOVEMBER 1942. /Spreekt geen kwaad van elkander, broeders. Bonaanwijzing honden brood. en katten- Voor de periode van 1 tot en met 30 November 1942 wordt op bon no. 1 van de voederkaart voor honden volgens dezelfde normen als voor de voorgaande periode hondenbrood verkrijgbaar ge steld op bon no. 1 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor de periode van 1 tot en met 30 November 1942 iy2 kg kattenbrood verkrijgbaar gèjsteld. Generatoranthraciet- en baggerturf- bonnen voor November 1942. Gedurende het tijdvak van 1 Novem ber 1942 tot en met 30 November 1942 geeft elk der met de woorden „genera- tor-anthraciet elfde periode" gemerkte bonnen recht op hét koopen van één hectoliter (max. 75 kg) anthraciétnoot- jes IV of V% terwijl gedurende hetzelfde tpdvak elk der met de woorden „gene rator-turf tiende periode" gemerkte bon nen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. OPROEP. Nederlandsche vrouwen en meisjes. De Germaansehe Freiwilligen Leit- stelle, Dienststelle Niederlande, deelt ons mede: de mogelijkheid bestaat er thans ook voor Nederlandsche vrouwen en meisjes om zich als verpleegsterx in te zetten. In aanmerking komenverpleegsters, hulpverpleegsters en leerling-verpleeg sters. Voor een uitstekende opleiding wordt zorg gedragen, terwijl de voor waarden van dienstneming uiterst gun stig zpn. Jac. 4:11a. Zon Maan op' onder op onder 7.35 17.12 12.55 14.48 8 Nov. Nieuwe maan. 15 Nov. Ie kwartier. VERORDENING SNEEUWRUIMEN. Besluit van den secr.-generaal der Dep. van Binnenl. Zaken en van Waterstaat, betreffende het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg. Op grond van par. 1 der verordening nr. 23/1940 en in overeen stemming met de par. 2 en 3 der veror dening nr. 3/1940 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, wordt bepa^d: Art. 1. De zorg voor het wegruimen van sneeuw op den openbaren weg, voor zooveel,- het belang van het verkeer op den weg dat eischt, berust met betrek king tot rijkswegen bij de directie van den rijkswaterstaat; met betrekking tot provinciale wegen bij den commissaris der provincie; en met betrekking tot. de overige wegen bij Tien burgemeester. Art. 2. Onverminderd het bepaalde in het vorig artikel, is de hoofdbewoner of hoofdgebruiker Van een binnen de be bouwde kom gelegen gebouw of grond- erf verplicht: 1) de sneeuw en het ijs van het voor of langs het gebouw of .gronderf gelegen gedeelte van het open baar voetpad weg te ruimen en bij glad heid dat weggedeelte met stroefmaken- de stoffen te bestrooien en bestrooid, te houden; 2) te zorgen, dat de sneeuw en het ijs bij dit wegruimen van den open baren weg worden verwijderd, dan wel worden gebracht op den uitersten rand van het openbaar voetpad, zoodanig, dat het verkeer hiervan geen hinder onder vindt, en voldoende openingen worden uitgespaard voor het afvloeien van dooi water en tramrails, tram- en autobushal ten, zoomede brand- en rioolputten vrij- blijven. A*t. 3. Indien er meer hoofdbfewoners of hoofdgebruikers van een gebouw of gronderf zijn, rust de in het vorig artikel bedoelde verplichting op een ieder van hen. Art. 4. 1) Ingeval van uiterste nood zaak kan de burgemeester, wanneer de bijstand der plaatselijke beambten en de hulp van vrijwilligers en andere beschik bare: werkkrachten ongenoegzaam zijn, inwoners zijner gemeente tijdelijk tpt het doen van persoonlijke diensten ten be hoeve van het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg oproepen; 2) de diensten moge» niet worden gevorderd van: a) vrouwen; b) persohen -beneden 16 jaar en boven 50 jaar; c) personen, die in het openbaar-belang plichten hebben te ver- vervullen, welke hen verhinderen, zich van de diensten te kwijten; d) personen, die biykens een geneeskundige verklaring niet in staat zijn diensten te verrichten; 3) de-diensten mogen van de opgeroepen personen worden gevorderd gedurende ten hoogste'zes uur per etmaal, geduren de ten hoogste drie achtereenvolgende dagen; 4) de opgeroepenen zijn verplicht Me zakelijke aanwijzingen van de met de leiding van het wegruimen van sneeuw jen het bestrijden van gladheid op den "openbaren weg belaste personen op te volgen. Art. 5. Het is aan anderen dan open bare lichamen verboeten:" 1) voor het verwijderenvan sneeuw en ijs van den openbaren weg gebruik te maken van zout of andere bijtende stoffen, tenzij dit geschiedt op of in^le onmiddellijke na bijheid van tramrails, wissels, brandkra- nen of brand- en rioolputten; 2) sneeuw of ijs op andere openbare plaatsen te storten dan die, welke de burgemeester daartoe heeft aangewezen. Art. 6. 1) Hij, die handelt in strijd -> met een bij of krachtens de artt. 2 en 4 opgelegde verplichting of met het be paalde in art. 5, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of geldboete'van ten hoogste driehonderd gulden; 2) de in het vorig lid strafbaar gestelde feiten zijn overtredingen; 3) indien een in lid 1 strafbaar gesteld feit wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem die tot het feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had bij-het ver boden doen of nalaten. #Art. 7. Dit besluit, hetwelk wordt aan gehaald als „sneeuwrüimingsbesluit", treedt in werking met ingang van den dag, volgende op dien zijner plaatsing in de „Nederlandsche Staatscourant." Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, dienen zich schriftelpk of persoonlijk te melden bij het SS-Er- satzkommando Nederland, Stadhouders laan 132, Den Haag. "to

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1