MIDDELBURGSCHE BRIEF Neen, n AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller Zaterdag 31 October 1942. FEUILLETON, INKEER UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS VOOR HOOFD RN HART gepaard Van technische producten op h gebied van de kunst en persstof- j frn -s Alle technici en ingenieurs in Neder land wordei v or deze betooging uitge- noodigd. De ,-eorganisatiegevolmachtigden der Nederlandsche industrie zullen hier ge legenheid hebben zich grondig te ver diepen, in de gebruiksmogelijkheden der kunst- en persstoffen in de practijk. BTNT3F.NL A ND Duizenden vragen. U kunt, nog geven! Geeft dus aan Winterhulp! Giro 5553. DE NIEUWE STAAT?LEENING. Omtrent de nieuwe 3Vfc pet. Staatslee- ning Nederland wordt nog nader gemeld, dat ingeval het bedrag van f 600 millioen waarop door het publiek moet worden ingeschreven, niet wordt voiteekeua, de uitgifte van een gedwongen leening zal plaats vinden. Deze zal een rente dragen van 2 pet., uit te geven tegen pari. De delging zal door inkoop beneden pari ge schieden. Het bedrag der aanslagen in een eventueel uit te geven gedwongen leening zal het dubbefe bedragen van de in te schrijven sommen volgens aansla- Amice, Nou kom je toch als geroepen, zeg, want ik wou je net eens wat vragen. Zoo werd ik dezer dagen ergens ont- vangen. Natuurlijk gaf ik ten antwoord, vraag zooveel als je wilt en voorzoover löo yoor elke 5QO0 fc- de 2a000 ik op de hoogte ben, zal ik je inlichten. mnrwwinnnnfL 19.00 4- ion voor rit beiders aan het gewestelijk arbeids bureau of bijkantoor of aan de plaatse lijke bureauhouders. VerDod tot ophalen vanf afvalstoffen. De Staatscourant van 28 October 1942 bevat een wijziging van artikel 6 van de oude materialen- en afvalstoffenbe- schikking no; 2/40, waardoor het aan natuurlijke en rechtspersonen, die niet zijn ondernemingen in den zin der be schikking, vèrboden is niet alleen afval stoffen te koopen, maar ook afvalstof fen qp een of andere wijze te verwer ven. Het huis aan huis of bij bepaal de adressen inzamelen of ophalen van afvalstoffen zonder vergunning van het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen, is dus voortaan verboden, ook indien voor de opgehaalde goede- gen. Natuurlijke personen vrijwaren zich voor een "aanslag in de gedwongen tee- j re^£ee° mng door m te schrijven m de vrijwillige leening volgens onderstaande tabel: Bij een zuiver vermogen van 20.000 60.000 is het in te schrijven bedrag 400 Kijk eens bier, krantenmenschen we ten van alles. Die zijn precies op de hoogte met de dienstregelingen van trei nen en booten, met distributie-aangele genheden, die weten precies hoeveel vi taminen er in een roode kool zitten, en die weten ook wel iets van de laatste uit breiding der verplichte ziekteverzeke ring af, zoo kreeg ik te hooren. Nou, lepel dan maar op, zei ik, al hou ik niet van die complimenten vooraf. En toen kwam het. Wij zitten nog met de schoonmaak moet je weten. Dat lijkt mij vrij laat, interrumpeerde ik. Ja, dat is het ook, maar dat zit zoo: onze werk vrouw, die anders maar één of twee dar gen per lyeek komt en nog twee werk huizen heeft, maakt ook schoon en komt dan drie of vier weken achtereen eiken dag. Dat doet ze ook in die andere werk huizen. En van 't jaar waren wij 't laatst aan de beurt. Nu zal ze volgende week ook nog komen, althans zeker van Maan dag tot en met Vrijdag. Moet ik nu ook aangifte doen J>ij den Raad van Arbeid voor die nieuwe verzekering van huis personeel, of ij^il ik daarbuiten? O, dat weet ik toevallig heel secuur. Zeer zeker moet in zoo'n geval aangifte u by 60.000—100.000: 1200 100 voor el ke 4000;. bij 100.000—200.000: 2200 100 voor elke 3000; bij 200.000—500.000: 5500 100 voor elfce 2000; bij 500.000' —800.000: 20.500 100 voor elke 1500; bij 800.000" en meer: 40.500 -f- 100 voor elke 1000. De in artikèl 2 van het besluit op dë vennootschapsbelasting 1942 bedoelde belastingplichtigen vrijjaren zich voor aanslag in een gedwongen leening door in-de vrijwillige leening voor een bedrag in te schrijven gelijk aan drie ten hon derd van het zuiver bedrijfsvermogen. De binnen het rijk -gevestigde niet in artikel 1 der bëleggingswet genoemde maatschappijen, fondsen en instellingen, vrijwaren zich voor een aanslag in een gedwongen leening door deel te nemen in dë vrijwillige leening voor een bedrag dat gelijk staat meti a9ht ten honderd van de gezamenlijke waarde hunner be zittingen volgens de laatste balans. BurgemeCstter1 vart Montfoort irt het ongelijk gesteld. Donderdag heeft de Raad van Beroep te Utrecht uitspraak.gedaan in de zaak van den gemeenteambtenaar T. C. «v. H. uit Montfoort (L.), die van zijn ontslag, Van dit verbod kan door den direc teur dispensatie worden verleend. Een algemeene dispensatie is tegelijk mjet de afkondiging van bovenstaande wijzi ging verleend aan verwerkers van af valstoffen, die op grond van een ver gunning van eenig rijksbureau tot ver werking gerechtigd zijn. worden gedaan. Ais tenminste vijf dagen hem gegeven door den nieuw benoemden in een week by denzelfden werkgever ge werkt wordt, is er verzekeringsplicht voor de Ziektewet. Tijdens de schoon- maakperiode bent u dus werkgever in den zin der Ziektewet. Moet -u dus over die periode een loonlijst byhouden en zie- burgem.eest.er van Montfoort, den heer Kluitmans, in beroep was gekomen by het ambtenarengerecht te Roermond. De burgemeester van Montfoort had v. H. ontslagen, omdat deze hem naar zijn meening, niet wilde groeten en hem ver- kenfondscoupons afgeven. Dat is u na- der negeer4© als hoofd van de gemeente. tuurlijk niet verplicht over dë weken, dat minder dan vijf dagen wordt gewerkt Dus de werkvrouwen, die maar één of twee dagen per week bij denzelfden' exkgever 'werken vallen er buiten? Inderdaad, dat hebt u goed begrepen. Nu nog een vraag. Eenige malen per jaar komt een nichtje van mijn vrouw wat helpen met naai- en verstelwerk. In den regel een drie vier weken achter elkaar. Valt die nu ook onder de Ziekte wet over die perioden? Is zij dan\in loondienst by u? Hebt u een afspraak, dat zy zooveel zal. verdie nen en behandelt u ze als ondergeschik te?' O neen, zij wördt als familielid in on zen kring opgenomen en hét is eigenlijk een combinatie van logeeren en werken. Na afloop stoppen we haar wat toe, maar dit houdt geen verband met den gelever- den arbeid. Kijk eens, voor, de verzekeringsplicht in dit geval is het noodzakelijk, dat er een loondienstverband is. Kennelijk ont breekt dat hiér geheel en valt dus dit nichtje er niet onder. Dat is evenwel een meaning van my. Wees dus verstandig en ga met deze en mogelijk nog andere vragen naar den Raad van Arbeid or zyn vertegenwoordigers. Die zullen u alle gewenschte inlichtingen verstrekken. Groetend, STENTOR. WANNEER VERDUISTEREN? 's Morgens tot 8.31 u. 's Avonds van 18.15 u. door^H. Kingmans. 49) o— „Bij jullie thuis is het heel anders", zegt Sjouk, tegen hem aanleunend. Ze zitten in de bosschen in de'buurt van Wolfheze. „Kan dat by ons ook niet zoo zyn, Bertus?" „Je moet eerst op dreef zyn", ant woordt hij ontwijkend. „Ik geloof, dat vader gelijk heeft. Door het gebeuren ben je wat van streek, dat is, alles. Als we straks weer in ons eigen huis zitten sn de zaak loopt weer wat, al zullen we niet zooveel verdienen als vroeger „Dat kan me niet- schelen", valt zjj hem heftig in de rede. „Zie je, kind, dat is verkeerd van je. Bewijs, dat je nog niet op dreef bent. Je moet je interesseeren voor de zaak, zooals vroeger. Ik heb met groote moei lijkheden te kampen, misschien worden de omstandigheden nóg moeilijker. Ze praten tenminste van distributie jvan kaas en melk in de toekomst. Maar wat ik wou zeggen: je moet wat meeleven met mij. 'tls niet goed, dat je je er niet mee bemoeit. Je vraagt naar niets. Als ik niets vertel, kom je niets te we ten en ik geloof, dat je nauwelijks naar Het Ambtenarengerecht te Roermond had v. H. in het gelijk gesteld. Tegen de ze beslissing ging de burgemeester in hooger beroep bij den Centralen Raad van Beroep, welke uitspraak doende, de beslissing van het 'Ambtenarengerecht qualificeerde en alzoo den burgemeester in het ongelyk stelde. Rooien van aardappelen en bieten verloopt vlot. Hoewel de werkzaamheden in de laat ste weken werden vertraagd, kan wor- 'den gezegd, dat door samenwerken van alle betrokken instanties, het rooien van de aardappelen tijdig zal zijn beëin digd. Er waren in het begin groote bezwaren te overwinnen, vooral omdat de telers te laat aanvragen om arbeids krachten hadden ingediend. Thans is het rooien van bieten in vollen gang en geleidelijk zijn de arbeiders van het aardappelrooien overgegaan naar den bietenoogst. De verwachting is ge rechtvaardigd, dat voor het rooien der bieten voldoende arbeidskrachten be schikbaar zullen zijn. Teneinde echter overal" toereikend arbeiders ter beschik king te kunnen stellen, is het van groot belang, dat aanvragen om arbeiders tij dig bij het gewestelijk arbeidsbureau of de plaatselijke bureauhouders worden ingediend. Het Ryksbüreau en de directie van den landbouw hebben in dezen overleg gepleegd ën zoodanige maatregelen zijn voorbereid, dat aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. De landbouwer zal echter ook zijn volle medewerking moeten verleenen, hetgeen in de eerste plaats dient te bestaan in het tijdig in dienen van een juiste aanvraag om ar- mij luistert. Hou je niet meer van my, Sjouk „Dat weet je wel beter, Bertus." Met hartstocht kust zij hem. „Daar ben ik blij om. Ik dacht soms, dat je niet meer zooveel van me hield, nu de verdiensten „Jongen, hou op met dien onzin. Je begrijpt me niet. Ik kan het niet verkla ren, maar het leven bevredigt me niet. Waarom zijn jouw vadpr en moeder zoo tevreden met hun lot? Jij doet niets dan mopperen, 'tls ook erg, wat er ge beurd is, maar het is toch, om- te over komen? Vader en moeder hebben Piet verloren ën zij klagen niet. Zij vertrou wen op God. Kunnen wy dat niet, Ber tus?" „Dat doe ik ook, kind. Misschien an ders dan vader en moeder. Die vatten het anders op, natuurlijk. Lui van den ouden stempel, zal ik maar zeggen. We zijn toch geen ongeloovigen, wel?" „Ik weet niet, wat je bedoelt. Ik weet alleen, dat het leven me zóó niet be vredigt. Er -zijn honderd vragen en die kan ik niet oplossen." Zij draait in een cirkel rond, dénkt Bertus. Zij is in de war, er is geen andere verklaring voor te vinden. En als daarin geen verandering komt, dan loopt het mis. Sjouk kan wel zenuw patiënte worden. Dan heeft hij dè,t ook nog bij zyn oliënde en tegenslag. Hij Besmettelijke veeziekten. In de maand September kwamen er in Zeeland de navolgende gevallen van be smettelijke veeziekten voor: 1 geval van miltvuur, te St.-Maartensdijk en 1 geval van varkenspest in Aagtekerke en Drie wegen. Middelburg. De heer1 Herinart Snijders 85 jaar- Zondag 1 November zal het 85 jaar geleden zijn, dat Herman Snijders, die thans te Heemstede woont, als zoon van den geneesheer Snijders te Nieuwe Tonge geboren werd. De naam Snijders moge voor de jon geren niet zoo veel zeggen, voor hen die in 1922 of eerder leerling der R.H.B.S. te Middelburg waren, is het een! zeer goe-, de bekende, want de thans 85-jarige is van Januari 1882 tot 1 Januari 1923, dus bijna 41 jaren lëeraar aan die school I geweest. Verder heeft de heer Snijders zich aan i veel maatschappelijk werk gegeven en dan denken wij aan zijn voorzitterschap van het Bestuur der Godshuizen, aan dat van het Middelburgsch Ziekenfonds, van de Vereeniging tot instandhouding van het Middelburgsch Muziekkorps, zijn be stuurslidmaatschap der Handelsschool, industrie- en huishoudschool en zijn werkzaamheid voor 'het L.O. De openbare leeszaal vond in den heer Snijders ook een warme voorstander, het Nederl. gymnastiekverbond had hem ja ren als gewestelijk voorzitter. Ook was hij vele jaren voorzitter van de zangver. „Tot Oefening en Uitspanning". Van de vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden was hij jarenlang voorzitter. Thans is hij nog eere-voorzitter. In het-voorjaar van 1928 nam de heer Snijders van Middelburg en Zeeland af scheid. i Maatschappelijk Hulpbetoon. Door den waarn. burgemeester is tot lid van Maatschappelijk Hulpbetoon in de vaca-. ture Mr A. A. v. d. 'Hoop benoemd Mr J. Moolenburgh, die deze benoeming aan genomen heeft. Als voorzitter is, inplaats van Mr Dr J. van Walré de Bordes, be- overweegt, eens te prat-en met zijn schoonmoeder, die Sjouk bewegen moet, naar een zenuwarts te gaan. „Je moet niet zoo piekeren", zegt hy eindelijk. „We komen er wel dóór." „Dat weet ik wel, Bert. Heb ik dat daareven zelf niet' gezegd? Ik pieker niet over wat we verloren hebben. Het komt wel terecht, al duurt dat mis schien wat lang. Wat geeft het? We zijn jong en sterlè" „Maar waarover pieker je dan?" vraagt hij korzelig. „Je moet niet boos worden, jongen. Je begrijpt me niet, ik merk hetwel. Het leveü bevredigt me niet." „Mij ook niet meer", zegt hy bitter. „We hadden het goed en nu, je moet maar afwachten wat het wordt." Zij schudt het hoofd. Bertus denkt aan het materieele en dat is juist, wat haai; niet interesseert in die mate. Hij begrijpt haar niet. Zuchtend wendt zy zich aÜf. „Kom, we stappen op", zegt- hij. „Va der en moeder zullen niet weten, waar we blyven." Op den terugweg tracht hy haar ge dachten af te leiden door te spréken over onverschillige dingen. Het lukt hem niet te best. Afwezig geeft Sjouk antwoord op zijn opmerkingen. En eer- lyk gezegd, is Bèrtus blij, als ze thuis, zyn, £Wordt vervolgd.} noemd de heer A. D. Littoojj, die 7 Octo ber j.l. 25 jaar zitting in dat college had. De politie heeft terzake van over treding van het Prysvormingsbesluit en de, Pryzenbeschikking (het koopen en verkoopen zonder bons) geverbaliseerd: M. O., P. B., M. K., J. C. W. P., L. K. V., H. I., H. K., L. R., C. M. H. en A. V. A. P. Een zekere P. deed by de politie aangifte van mishandeling van zijn 10- jarig dochtertje op school door haar me de-scholieren. Goes. Door een bode op Lewedorp werd aangifte van vermissing van 3 bollen kaas gedaan, welke waren gedeponeerd op de standplaats bij de Groote Kerk. De politie maakte proces-verbaal op tegen M. de V,., wegens overtreding van het PrijsaanduidingsbesKiit. Zuid-Beveland. lerseke. De waarnemend burgemees ter heeft met ingang van 1 November" a.a. bij het gemeente-gasbedrijf benoemd tot stoker den heer E. Everse en tot hulpstoker-plaatsvervanger den heer H. Hollemans, beiden alhier. Zeeuwsch-Vlaandëren. Tefneuzenl Dinsdagavond zijn alhier twee meisjes op jammerlijke wijze ver dronken. De zusters Corrie en Marie van - Hecke, resp. 17 en 11 jaar oud, brachten een visite aan familie, wonende aan den Oostelijken Kanaalarm. Op den terug weg zijn zij, door de duisternis misleid te water geraakt, en verdronken. De politie, die spoedig van de vermissing der meis jes in kennis werd gesteld, behielp zich bij de opsporing van een^speurhond en deze begaf zich, direct naar de plaats, waar de zusters te water waren geloopen. Hun lijken zijn in den loop van den nacht opgehaald en naar de ouderlijke woning vervoerd. Schouwen-Duiveland. Zierikzee. In de Luthersche kerk is een kleine tentoonstelling gehouden vanwege het Ned. Bijbelgenootschap, welke zich in een goed hezöék mocht verheugen. De Chr. UloL.O. school bezochten de ten toonstelling klassegewijze. De strijd tegen den clandestienen handel en de prijsopdrijving. De politie te Velp heeft een 26-jari- gen man aangehouden die er van ver dacht wordt in een weide een koe met een bijna voldragen kalf op beestach tige wijze met een bijl te hebben afge maakt. Hij werd daarbij geholpen door een 29-jarigen man, die voortvluchtig is. Slechts een klein gedeelte van het vleesch namen zij mee, de rest werd den volgenden morgen door den eigenaar, een klein boertje, gevonden. Bij huis zoeking werd in de woningen van de twee verdachten een hoeveelheid scha- penvleesch, afkomstig van clandestiene slachting gevonden. - Eenige politiè-agenten hebben in het bosch bij Zandbergen bij Amers foort twee personen, G. en v. d. W., op heeterdaad betrapt toen zij bezig wa ren met het slachten van schapen. De politiemannen troffen drie schapen le vend aan en een vierde schaap was reeds geslacht. De clandestiene slach ters werden gearresteerd. Doodelijke ongelukken. Woensdagavond is de ongeveer 45-ja- rige echtgenootevan den heer S. Stol uit Tjalleberd, terwijl zij van Oudehaske per rijwiel huiswaarts reed, aangere den door een personenauto. Zij was op slag dood. Verdronken. Te Brunssum is het 20 maanden oude kindje van de familie R. in een waschtobbe gevallen en verdronken. Gistéravond is de 29-jarige mevr. N.N.. wonende te Exloo, vlak bij haar woning door de duisternis te wa ter geraakt en verdronken. Ongeval. Toen mevr. Van H. uit Voorburg uit de Haagsche tram stapte, terwijl deze nog niet stilstond, kwam zij te vallen. Het gevolg was, dat zij een hersei>schudding en een schedelba- sisfractuur opliep en naar het zieken huis St. Antoniushoeve te Voorburg moest worden overgebracht. Haar toe stand is ernstig. Handelaar in per- soonsbewijfcen geg re pen. Het was de politie te Hilversum ter oore gekomen, dat een 23-jarige metse laar in deze gemeente zich schuldig maakte aan handel in persoonsbewijzen. Twee rechercheurs vervoegden zich daarom aah zijn woning en kochten een persoonsbewijs voor f200. Maar onmid dellijk na de transactie werd dë metse laar geknipt. Twee persoonsbewijzen, welke in beslag konden worden geno men, bleken door de oorspronkelijke eigenaressen, twee Amsterdairische da-, mes, verloren te zyn. Bende jeugdige boef jes gevat. Dë recherche te Hilver-. sum heeft een achttal jeugdige dieven en' inbrekers, benevens enkele oudere helers gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan zeer talrijke dief stallen en inbraken. Zij hebben o.a. vele diefstallen van horloges en portefeuil les in de plaatselyke zweminrichtingen gepleegd, stalen voorts fietsen en ble ken ook verscheidene inbraken op hun geweten te hebben, waarbij de buit niet gering was. Zy verkochten de gestolen goederen tegen hooge prijzen 'en maak ten dewinst aan koek, cigaretten e,d, op. Het levep, dat iir de nederige gras spriet ritselt, in de koninklijke roos veel edeler vorm aanneemt, in de dieren wereld van de kruipende worm tot den leeuw en den adelaar opklimt, en in den mpnsch op aarde de hoogste sport op de levensladder bereikt..., 'tis alles een gewroch t van Gods scheppende al macht, Hy is in den ruimsten zin des woords de God van alle leven, waar het ook klopt, 'tls één levensstroom, die uit God ontspringt en door alle bézielde schepselen vloeit. Maar 't fijnst en 't kun- stigst is dit leven in den mensch als kroon der schepping: het is in hem een bewust-denkend, voelend en willend leven geworden, 't heeft zich bij hem uit de sfeer van eén blinden levensdrang op geheven tot het peil van het zedelijk en geestelijk leven, waardoor hij oneindig veel méér is dan een brok natuur. En dit is niet geschied langs den weg eener geleidelijke ontwikkeling van het lagere tot bet hoogere leven, maar door een afzonderlijke scheppingsdaad Gods, waar door Hy den mensch een onsterfelijke ziel schonk. Ds J. J. KNAP. Kerstpakketten voor de SS-mannen aan het Oostfront. Honderden pakketten gaan vqn hand tot hand, vrachtauto na vrachtauto wordt volgeladen. De kistjes zullen de mannen aan het Oostfront eenige blijde oogenblikken bezorgen. Po'lygoon-Meijer-Pax Holland m M.JJLL.LJ1-^lUU1 ZOEKT GE EEN BETREKKING? Met een „kleintje" in „De Zeeuw" be reikt ae duizenden adressen. Minimum prijs fv.55. Onder letter of nr minimum 0.65. Diefstallen. De gemeente politie van Bergen op Zoom heeft een reeks van gedurende geruimen tijd ge pleegde diefstallen van ansjovis ach terhaald, welke gepleegd zijn bij de visehconservenfabriek „De Zalm" al daar. De diefstallen werden gepleegd door twee der knechts, van wie er een een sleutel van het pakhuis had, zoodat hij gemakkelijk zijn gang kon gaan. Daar de diefstallen over een geruimen tijd zijn geschied, viel niet te schatten hoe veel er gestolen is. De daders konden deze vischjes aan een vischventer, ze keren Van G., Verkoopen. Bij dezen zijn nog eenige duizendtallenin beslag ge nomen. Tegen de daders is wegens dief stal en tegen Van G. wegens heling proces gemaakt. Een laffe diefstal is gepleegd in de buurtschap, Oud-Over, ressorteeren- de onder de gemeente Loosdrecht. De arbeider Van R. was in het bezit van drie melkgeiten, welke beesten in een weiland liepen, 's Morgens, toen Van R. zijn beesten wilde melken, kwam hij tot de onaangename 'ontdekking, dat deze drie meikgeefsters gestolen waren. Een in de nabijheid staande bakfiets, waar mede de gestolen dieren waarschijnlijk waren vervoerd, was eveneens verdwe nen. Een politiespeurhond heeft een spoor gevolgd, doch verschillende huis zoekingen, welke verricht werden, brachten niét het gewenschte resultaat. Bij de politie te Buitenpost werd aangifte gedaan van diefstal van f1500, gepleegd bij den veehouder D. B. te Sur- huisterveen. In verband hiermedewerd gearresteerd de 28-jarige D. v. d. M., zwager van den bestolene. Het geld werd ten huize van verdachte gevonden. Inbraken. In het afgeloo- pen weekeinde zijn de inbrekers te Hil versum weer druk in actie geweest. De grootste buit troffen zij wel in de wo ning van P. B., waar drie geldkistjes, resp. inhoudende f 600, f 400 en f 75 met waardepapieren werden gestolen, terwijl in de werkplaats van een siga renmaker o.m. 2000 sigaren en 25 kilo tabak werden ontvreemd. Bij andere in braken werden o.a. radiotoestellen, le vensmiddelen en kleeding als buit mee gevoerd. 1Huis leeggestolen. Te Til burg braken onbekenden in in een wo ning aan de Nieuw LovenstraaL waar de bewoners vergeten hadden een ach terdeur af te sluiten. Onder de omvang rijke buit, die de dieven zich verschaf ten waren onder meer 100 eieren, levens middelen, linnengoed, horloges, vulpen houders, doosjes sigaretten, een paar pond tabak en een pond thee, alsmede dis tributiebescheiden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2