Openbare Verkoopingen en Verpachtingen KERK EN SCHOOL KOERSEN Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Babyloniënbroek en Hill, N.-Br. (vac. wjjlen T. J. de Heer), cand. B. Ejjsinga, hulppred. te Wierden. Geref. Kerken. Beroepen: te Naaldwijk (vac. G. Meynen), J .A. van Arkel te Diever. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Hendrik Ido Am bacht, A. v. Stuyvenberg te Y e r s e k e. Hulppredikers. Ned. Herv. Kerk: Aangenomen naar Beek-Ubbergen, cand. G. Snijders te Delft; naar Delft, cand. J. v. d. Sar, aldaar; naar Rotterdam-Delf shaven, cand. J. H. G. Brunt, aldaar. Ds j. D. Barth. j Woensdagavond is in den trein nabij Rotterdam plotseling overleden Ds J. D. Barth, emeritus-predikant der Geref. I Gemeenten, woonachtig te Nieuwer- kerk (Z.). Zijn stoffelijk overschot is in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam op gebaard. Hij werd geboren 11 Dec. 1871 te Heqrjansdam en werd aan de Theologi sche school der Chr. Geref. Kerk op geleid. In 1910 werd hij 'candidaat om op 16 Oct. van dat jaar bij de Chr. Geref. Gemeente te Sliedrecht door Prof. P. J. M. de Bruin bevestigd te worden. In 1915 vertrok hij naar Harderwijk, in 1920 naar Werkendam en in 1924 naar Al phen a. d. Rijn, waar hij in 1928 met de Chr. Geref. Kerk brak. In 1928 werd hij predikant bp de Geref. Gemeente; te Vlaardingen, in 1930 te B o r s s e 1 e,' in 1935 te Dordrecht, waar hem op 1 Febr. 1940 om gezondheidsredenen emeritaat werd verleend. Daarna vestigde hij zich metterwoon te Nieuwerkerk (Z.).'Tijdens zijn emeritaat ging hij nog geregeld in den dienst des Woords voor. Ds Barth was tal van jaren lid van het Hoofdbestuur der Stk. Geref. partij, docent aan de opleidingsschool der Geref. Gemeenten te Rotterdam en medewerker aan „De Banier" en „De Saambinder". Verschillende g9schriften en preekenbundels van zijn hand zagen het licht. Ds Jj C Hooijkaas. De bevestiging in intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Arne muiden van Ds J. C. Hooijkaas, thans te Benschop, wel ke was vastgesteld op Zondag 15 Nov., is thans uitgesteld en bepaald op Zondag 29 Nov. a.s. t Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds W. B. den Brave nam wegens ver trek naar Wagenborgen, afscheid van de Geref. Kerk te Twijzelerheide, met een preek over Deut. 30 1114. Na bevestigd te zijn door zijn zwa ger, Ds C. Aalders van Wornmels (Fr.) deed Ds E. v. Bruggen, gekomen -van Appelscha, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Meppel, waarbij hij het Woord bediende naar aanleiding van Lucas 6 13 en 14. Ds R. de Bruin neemt 22 Nov. af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Waspik en wordt 29 Nov. door Ds T. H. Oostenbrug van Groot-Ammers te Noor deloos bevestigd. In verband met zijn vertrek naar Deventer nam Ds U. Elgersma afscheid van de Geref. Kerk te Ülrum, sprèkende over Joh. 17 69a. Prop. H. J, Franken, die werd be vestigd door Ds T. O. M. H. Hylkema van Amsterdam, deed zijn intrede bij de Doopsgezinde Gemeente te Blokzijl. Tekst was Lucas 24 36. Ds A. Gruppen, overgekomen van Eindhoven, verbond zich aan de Chr., Geref, Kerk te Elburg, waarbij hij tot tekst had gekozen 1 Cor. |1 23. Als bevestiger trad op zijn zwager Ds J. Drenth van Amersfoort Deze kerk ont ving na 43 jaren in us Gruppen haar eersten predikant, terwijl het tevens het eerste beroep was, dat zij uitbracht. Ds H. Harkema, die het beroep naar Wijk bij Heusden aannam, preekte afscheid in de Ned. Herv. Kerk te Noor deloos, met Filipp. 1 27 a. Ds J. Jellema,«aan wien eervol eme ritaat werd verleend, nam afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Welsrijp, met een preek over 1 Petrus 5 10 en 11. Dr B. A. Knoppers van Amsterdam bevestigde zijn zoon, cand. N. B. Knop- pers als predikant der Geref. Kerk te Lollam. Ds Knoppers Jr had tot intree- tekst 1 Kon. 22 14. Wegens het verkrijgen van emeri taat nam Ds G. van Rhijn afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Deventer. Tekst was Filippus 1 27 a. Cand. J. J. v. d. Wal deed na be vestigd te zijn door Ds J. J. Creutzberg van NeerboschHees, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Made (N.-Br.), waarbij hij zijn gehoor bepaalde bij Matth. 21 28—31 a. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat cand. v. d. Wall zijn arbeid aanving in dezelfde gemeente, waarin ook wijlen zijn vader zijn predikantsloopbaan be gon en dat hij werd bevestigd door Ds J. J. Creutzberg van Hees, een broer van wijlen Ds H. W. Creutzberg van Scheveningen, die zijn vader,te Made in zijn ambt bevestigde. Ds C. Oussoren t- In den ouderdom van 74 jaar is gisteren te Rijswijk over leden Ds C. Oussoren, em.-pred. der Geref. kerken. Ds Córnelis Oussoren, die dé vader was van Ds A. H. Oussoren, Geref. pred. te Middelburg,. werd 2 April 1868 te Amstelveen geboren en ging eerst op gevorderden leeftijd voor predikant stu- deeren aan de Theol, Hoogeschool te Kampen, waar hij in 1899 candidaat werd. Op 10 Sept. van dat jaar aan vaardde hij 'zijn ambt te Coevorden en vervolgens diende hij de gemeenten te Baarland, Opperdoes, Borger, Hui zen en Broek onder Akkerwoude. Met ingang-Vaé 15 April 1938 werd hem in verband met het bereiken van den 70- jarigen leeftijd, door de classis Dokkum eervol emeritaat verleend. De overledene heeft zich op verschil lend gebied bewogen. Hij stichtte in 1918 de Onesiforus-Bank, welke kapitaal ver-1 strekte voor den bouw van kerken en scholen. Hiervan is hij nog eenigen tijd 2e directeur geweest. Voort? was hij penningmeester van de Talmastichtingen te Veenwouden en tot aan zijn dood voorzitter Van de Vereeniging „Licht in lijden". Ds Oussoren was een krachtig strijder tegen het valsch mysticisme, hetwelk hij in verschillende van zijn standplaatsen mocht overwinnen. Zijn stoffelijk overzicht wordt Zater dagmiddag te Rijswijk ter aarde besteld. Kerkelijke verkiezingen. Tot ge machtigden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Scherjpenisse zijn gekozen P. van Driél en A. K. Kie vit en herkozen J. Oudesluijs en J. Verkerke. Installatie Heemkunde onderwijs commissie. Gisteren heeft de secretaris generaal van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming, Prof. Dr J. van Dam, ten depar- temente een Heemkunde onderwijscom missie, geïnstalleerd, wélke tot taak heeft te onderzoeken of de toepassing van de 'heemkunde-gedachte bij het Lager on derwijs, Ulo en in het V.H.M.C. mogelijk en gewenscht is, en voorts zal dienen na te gaan, hoe een eventueele toepassing zal moeten geschieden. v Zij bestaat uit onderwijskrachten bij verschillende deelen van het land en werkzaam bij hef lager, zoowel als bij het middelbaar onderwijs. Voorzitter is de heer G. A. van Schalk, secretaris de heer B. Veurman, beiden te Haarlem. In zijn installatierede wees Prof. Van Da mer op, dat er in alle lagen en krin gen der bevolking een groeiende belang stelling valt waar te'nemen voor alles wat in ethisch opzicht verband houdt met aard en ontwikkeling van land en volk. Door sommige onderwijskrachten is onaf hankelijk vainelkaar en tot voor kort zonder officieele aanmoediging, reeds veel goeds bereikt bij het brengen in het onderwijs van elementen, waarin de lief de en de belangstelling voor het eigene, meer in het bijzonder voor de eigen woon plaats en de streek, waarvan men deel uitmaakt, tot uiting en tot hun recht kwamen. De officieele instanties zijn hier met het aanvaarden van de nieuwe op vattingen trager geweest dan de over eenkomstige in de ons omringende lan den, met name België en Duitschland, waar men reeds jaren voor den oorlog een leerplan had aanvaard, dat de heem kundige constitutie tot grondslag had. Dezen achterstand kan de commissie door haar werkzaamheden helpen ver kleinen. In zijn antwoord zette de voorzitter der commissie uiteen, welke plannen de commissie bij haar werkzaamheden denkt te volgen, waarbij hij er den nadruk op legde, dat zij verbinding zal zoeken met degenen, die reeds metterdaad of in woord en geschrift voor het heemkunde- onderwijs goed werk hebben verricht, om te komen tot een goed uitvoerbaar plan, dat zoo spoedig mogelijk aan den secre taris-generaal zal worden voorgelegd. haar achter staat, schflnt nog niet alge meen begrepen. Wel leeren onze kinderen Psalmen en geestelijke liederen, maar de verzorging van den zang dezer me lodieën, welke toch onze bijzondere belangstelling moest hebben, wijkt door gaans niet af van het niveau waarop zich het zangonderwijs op de lagere school beweegt. t Een rilling gaat nog langs onze rug gestreng, wanneer wij denken aan de on derwijzeres, die met liniaal of kaarten- stok op de voorste bank de maSTt timmer de, als wij op school Psalmen zongen. Dat was weinig eerbiedig en niet bijster geschikt om ons, kinderen, eenig gevoel voor muziek en woord bij te brengen. Tot de uitzonderingen behoorde deze on derwijzeres niet, naar ons later gebleken is. Tweestemmig zingen was op onze school gewoonte, met het gevolg, dat vele jongens de school verlieten zönder ooit- de melodie van een vers gezongen te heb ben, wel altijd'zoo'n beetje tweede stem gebromd hadden. Terwille van de bevor dering eener goede ademhaling zoo heette het althans moesten wij altijd „de handjes op den rug" houden, zoodat wij kaarsrecht, stijf-onbeweeglijk, met de ademhaling juist de grootste moeite had den. In de hoogste klasse zongen wij zelfs met piano-begeleiding meestal liede ren, waarvan wij later' geleerd hebben, dat zij voor een kinderstem allerminst geschikt zijn en overstemde het over dadig accompagnement den zang, dien wij zelf nauwelijks hoorden, geépateerd als wij waren door het notengedaver. Wij Weten wel, dat er ook gunstige uitzonde ringen wairen, dat op andere scholen de kinderzang beter geleid werd en dat er de laatste jaren veel verbeterd is, maar niemand zal toch durven verklaren, dat het zangonderwijs op de lagere school n u beantwoordt aan de eisehen, welke wij er aan stellen mogen. |De hoofdschuld ligt bij de kweekscho len, waar aan het muziekonderwijs on voldoende aandacht geschonken wordt/ Wanneer volwassenen niet meer, of zoo slecht zingen, is dit, omdat zij hét op school niet geleerd hebben. In een driestar deze zaak tot een goede oplossing te brengen, behoort tot de on mogelijkheden. Niemand zal dit van ons verwachten. Wij; wenschen slechts den vinger te leggen bij een zaak, welke om verbetering roept. Vooral tijdén als deze leenen zich om ons hierop te bezinnen. Er is een ver hoogde belangstelling voor het Psalm zingen en voor het volkslied. Zoowel de melodie van den Psalm een gééstelijk volkslied als die van het wéreldlijk volkslied, dienen de verzorging te ont vangen waarop zij recht hebben. Wan neer men zich dit realiseert, zijn wij al een eind op den goeden weg. Het zal den onderwijzer en den leerling bepalen bij de historie en bij het zingen. Geschiede nis en zang gaan hier hand aan hand. Het respect groeit „al doende". EEN DIENSTBODE NOODIG? Voor aanvragen van dienstpersoneel is een kleine advertentie in „De Zeeuw" altijd doeltreffend. Het kost U maar ƒ0.55 (t/m 5 regels). Te veel in voorraad. M. M. J. Buy- sen uit Terneuzen was veroordeeld door den Economischen rechter tot f 200 boe te subs. 4 mnd. hechtenis, omdat hij 1000 kg witte en 2500 kg roode kool in voorraad had, hetgeen een grooter hoe veelheid was dan was toegestaan. In hooger beroep bij het Hof vorderde de proc.-generaal bèvestiging van dat von nis. Het Hof heeft dienovereenkomstig Deslist. Hotel-rekening niet betaald. J. K. had er geruimen tijd zijn gewoonte van gemaakt om gratis in hotels te logeeren. Daaraan is, nu hij een jaap en zes maan den in het „Rijkshotel" heeft gelogeerd, wel een einde gemaakt, zoo verklaarde hij voor het Hof, waar hij probeerde van de drie maanden gevangenisstraf af te komen, die de Politierechter te Middel burg hem Lad opgelegd. Hg logeerde n.l. ook een tijdje in het hotel van Roosma len te Rilland-Bath, waar, toen werd aangemaand tot betalen, hij snel ver dwenen was. De proc.-generaal vorderde bevestiging van het vonnis, doch het Hof heeft een boete van f 50 subs. 25 dagen hechtenis opgelegd. HET. ZINQEN. Een medewerker van „De School met den Bijbel" schrijft: „Ik behoef niet uitr drukkelijk te zeggen, dat voor onze Chr. Scholen bovenaan staan: Bijbelsehè Ge schiedenis en Zingen, liefst nauw verbon den om de groote béteekenis van het geestelijk lied". Naar aanleiding hiervan schrijft „De Standaard": De Bijbelsche Geschiedenis geniet op onze Chr. scholen alle aan dacht, maar dat 't zingen van het Chris telijk lied in belangrijkheid geenszins bij DE LICHAMELIJKE OPVOEDING OP SCHOOL De Rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding heeft in samenwerking met de afd. lichamelijke opvoeding en sport van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming een aan tal leerplannen voor de lichamelijke op voeding ontworpen, welke gebaseerd zijn op den door dezelfde instanties opge- stelden leiddraad. Naar aanleiding hiervan en mede van berichten als zou in verscheidene - ge meenten de .vakonderwijzer voor licha melijke oefening op de lagere school om financieele redenen verdwijnen, heeft het Vaderland den hoofdinspecteur advi seur der Rijksinspectie voor de lichame lijke opvoeding, den heer R. ÏJzer, ge vraagd iets te willen vertellen over de mogelijkheid tot verwezenlijking van deze leerplannen. De heer IJzer constateerde allereerst een grooten achterstand hier te landè op dit gebied. t»e lichamelijke opvoeding is zeer Jang het stiefkind" geweest. Weliswaar werd de lichamelijke op voeding op de openbare en bijzondere lagere scholen reeds bij de wet van 1920 verplicht gesteld, doch de uitvoering de zer bepaling liet veel te wenschen over. De gemeente- en schoolbësturen kregen eerst vijftien en daarna nog eens,vijf jaar de gelegenheid de verplichte invoe-' ring van d© lichamelijke oefening voor te bereiden. Het resultaat hiervan was, dat blijkens een door het Rijkscollege voor- dp lichamelijke Opvoeding in 1938 uitgebracht rapport „de school en de lichamelijke opvoeding", ingevolge voor waardelijk of onvoorwaardelijk verleen de vrijstellingen aan 33.2 pet. der open bare en 49.8 pet. der bijzondere lagere scholen geen of nagenoeg geen lichame lijke oefening werd onderwezen. Een te kort aan wettelijk bevéegde leerkrach ten kon Hiervoor niet als excuus gelden. Het aantal scholen dat zich hierop beroe pen kon, bedroeg slechts 3,5 pet. Een bruikbare lokaliteit ontbrak slechts bij 7 pet. Ten minste 500.000 kinderen (openbaar l.o. 140.000 en bijzonder l.o. 360.000) bleven verstoken van lichame lijke oefening. - '"x Aan dezen toestand moest een einde komen, doordat, het departement 1 Jan. 1941 geen nieuwen uitsteltermijn meer gaf. De verplichting werd aldus defini tief. Aan het departement werd een afdee- ling L. en S. (lichamelijke opvoeding en sport) toegevoegd, waaronder een rijks inspectie voor de lichamelijke opvoeding en een college van gevolmachtigden voor de sport ressorteèren. Aan de rijksinspectie zijn o.m. circa 70 consulenten verbonden, paarsgewijze .of individueel toegevoegd aan de inspec teurs van het lager onderwijs. Zij hebben tot taak door voorlichting, leiding en stumuleering de bevoegde leerkrachten zoover te brengen, dat zij op bevredigen de wijze onderricht in de lichamelijke oefening kunnen geven. Daarnaast doen de consulenten al het mogelijke ter verbetering van den groo ten achterstand op het gebied van oefen gelegenheden en materiaal.' Intusschen is niet het terrein of het lokaal "of het ma teriaal primair.. Primair is de houding van den man of de vrouw voor de klas. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat den leerkrachten, zoodra het mogelijk wordt, die hulp geboden moet worden, die een behoorlijke materieele voorziening van dit onderwijs met zich brengt. Het werkschema, dat voor de door voering der liohamelijke oefening als verplicht schoolvak wordt gevolgd, is ge baseerd op de ervaring, hier in Neder land opgedaan, verrijkt met dat wat uit andere landen ter overneming dienstig leek. Het onderricht wordt op de lagere school als regel gegeven door de klasse- leerkracht, behalve daar, waar de om standigheden toelieten voor de hoogere leerjaren een vakonderwijzer aan te stel len. Dit laatste is n.l. zeer wensehelijk. Voor het V.G.L.O., het U.L.O., het nij verheidsonderwijs en het V.H.M.O. is de vakléerkracht onmisbaar. Hoewel de Rijksinspectie stelling neemt vóór den vakonderwijzer, heeft zij gemeend den bestaanden toestand intensief te kunnen verbeteren door den klasseonderwijzer overal waar dat moge lijk blijkt en zulks verantwoord is, als leerkracht in de lichamelijke oefening ter zijde te staan. De vakonderwijzer dient gehandhaafd te blijven daar, waar deze reeds was ingevoerd. De nuchtere practijk brengt deze arbeidswijze mee. Ten. eerste is het practisch onmogelijk overal en met name op het platteland, over te gaan tot invoering van vakleer krachten. Dok zijn er vrijwel geen werklooze vakleerkrachten meer. In de tweede plaats wordt gewerkt aan de verbetering.) van de opleiding en de examenregeling 'voor de lichamelijke opvoeding aan de kweekscholen. Zoo is in 1939 bij het kweekschooleindexamen de eisch gesteld, dat de adspirant-onder- wijzér op het onderwijzersexamen een voldoende cijfer voor de lichamelijke oefening moet behalen, om dit vak te mogen onderrichten. Daarnaast is hét aantal uren voor lichamelijke oefening op de kweekscholen uitgebreid. Verdere voorstellen worden uitgewerkt. Ten derde moet men bij alle waardee ring voor het vakonderwijs de voordee- len hiervan toch ook weer niet over schatten. De lichamelijke opvoeding moet niet zoozeer worden gezien als tegengif tegen te veel intellectualisme in het on derwijs, doch als een onderdeel van de totale opvoeding. In verband hiermede ligt vooral op de lagere school het zwaar tepunt in de paedagogische kwaliteiten van den onderwijzer. De lichamelijke opvoeding is in de eer ste plaats een kwestie van volksbelang. DE STRIJD TEGEN DE TREINDIEVEN. In het schemeruur en tijdens de duis ternis zoo lezen we in de Telegraaf A- komen de dieven van spoorweggoederen nader. Zij „werken" op tjokvolle perrons, in drukke treinen zooivel als op afgelegen emplacementen. De goederen van velerlei soort zijn extra verleidelijk geworden, de duisternis maakt bovendien de langvin- gers actief. Zoo is het aantal diefstallen aanzien lijk toegenomen, maar gelukkig: de Ned. Spoorwegen waken! Een belangrijk middel in den strijd tegen de dieven vormt de recherche-bri gade der Ned. Spoorwegen, die juist met het oog op de verhoogde activiteit der misdadigers een aanzienlijke uitbreiding heeft ondergaan. Aan de vaste kern van negen man is de z.g. „vliegende brigade" toegevoegd, een 25-tal gewezen politie mannen die de naam „vliegende bri gade" duidt er reeds op snel naar alle deelen des lands kunnen worden uitge zonden om bijzondere bewakingsopdrach ten uit te voeren. Hun waakzame blikken glijden over de goederen die het publiek aan de N. S. heeft toevertrouwd, en zij zijn vooral daar, waar extra waardevolle transporten het land kruisen. Zij houden bovendien razzia's in loodsen, volgen ver dachte figuren en vormen in het alge meen gesproken het beweeglijke en on misbare instrument van den recherche dienst. Niet alleen hebben de spoorwegdievèn het oog gericht op .bevrachte goederen, die in bagageruimten, in goederenwagons of op perronwagentjes te vinden zijn. Zij richten zich ook vaak tegen de passa giers, die hun bagage onder eigen beheer meenemen. Groote voorzichtigheid is voor de rei zigers geboden. Soms, in overvolle loop gangen der treinen, wordt een snélle greep gedaan in de zakken van een jas, die gewoon naast den reiziger aan een haak is opgehangen. De dief neemt een enkele maal zelfs de jas van den haak, alsof het de zijne is. Onvoorzichtig is het ook een aktentasch uit het oog te ver liezen, die in het bagagenet is'gelegd. Ook deze tracht de langvinger te grijpen. Zoo kan het publiek medewerken: door te waken over zijn eigen bezit. Past op als de loopgangen druk zijn. Zet ook geen bagage in de platforms als u er niet zelf bij gaat staan. Wat de bagagegoederen betreft, is ge bleken, dat manufacturen, schoenen en tabaksartikelen het meest bij het oneer lijke gilde in trek zijn. Verder vele soor ten van levensmiddelen. Onlangs kwam een zonderlinge dief stal aan het licht. In Leiden stond een wagon met graan. Opeens werd de ont- dekking gedaan, dat een laag graan aan het zakken was. De korrels daalden en daalden. Wat was er aan de hand? Een onderzoek wees uit, dat een dief een gat in dèn vloer had gemaakt. Een zak er onder en toen weer een stop in het gat en de alles omringende duisternis moest de rest doen. Kinderen doen soms aan de diefstallen mede. Meisjes en jongens van 13-17 jaar zijn onlangs bethrapt, toen zij in opdracht van ouderen, die elders stonden te wach ten, de zegels van wagons verbraken en de goederen wegsleepten. Op de perrons, in de opslagplaatsen, in de rijdende treinen, overal speurt de „vliegende brigade". Eens kwamen haar mannen uit een wagon te voorschijn, toen dieven dezen wagon te Hengelo hei melijk openden. Dat was een verrassing voor de individuen, die meenden een la ding gedistilleerd in handen te krijgen, doch slechts rechercheurs in den wagon aantroffen. Dieven, die op een rijdenden trein springen en dan trachten hun slag te. slaan, ontbreken al evenmin. Eenigen tijd geleden konden rechercheurs enkele dieven van dit allooi arresteeren, nadat zij op de treeplank van een langzaam op- trekkenden goederentrein gesprongen waren. Zij gooiden pakjes naar buiten, doch toen zij den buit in veiligheid wil den brengen, werden zij gevat. OGL 31 Nisse, „Hoenderpark", de Kok. Nov. 4 Goes, inboedel, Jonkers.' 5 Hoedekenskerke, inboedel, Jonkers. 5 Middelburg, huizen, Batten. KURGEREipCE STAND GOES. GetrouwdJ. Vermeulen, 29 j. en M. J. Kooien, 20 j. INCASSO-BANK N.V. - GOES Klokstraat 9, Tel. 2001-2410 Uitvoering van Beursorders van de Amsterdamsche Effectenbeurs van Woensdag 28 October 1942. 4 Ned. 1940 H 4 Ned. 1940 m. b. 4 Ned. 1941 3Va Ned. 1941 3 °/o Ned. 1937 33 Va Ned. 1938 3 Vo Ned. Indië 1937 H Amsterd. Bank - Incasso-Bank Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij, eert. Rotterd. Bank Cert. Twentsehe Bank A. K. U. J Amsterd. Droogdok Van Berkels Patent Cert. Calvé Delft Fokker 'Gouda Kaars Héineken Cert. Leverbrothers 6 °/o Pref. idem Cert. Meelf. Ned. Bakk. Ned. Gist Spiritus .Philips Lampen Pref. idem N. B. De Schelde Van Gelder Pap. Verg. Touw Fabr. Pref. idem Wilton Feijen. Billiton n 4Vï °/o Bat. Olie 3Va Bat. Olie Kon. Olie Amst. Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi V. I. c. O. V.K. lOOVa 101 lOOVs 99Va 926/ia 9 6% 85 Vs 129 130 Heden lOOVa 101 100 Va 991/ie 915/s 96% 85 130Va 76 115Va 135 Va 139Va 149Va 133 119Va 220 133% 258% 157Va 136% 230 269 258 125 140' 147% 135 156 249 103Vs 98"/I8 303 183 129 •- -U- 97 118 76% 116Va 136Va 139Va 149?/e 255 134 120 213 132Vi 260 160 136 226 206 261Va 167Va 123Vd 135 147 157Va 250 103% 98"/i» 312 186 131 Holl. Am. Ljjn 135% 137 Kon. Boot 158 159Va Ned. Scheepv. Unie 153Va 155 Rotterd. Lloyd 143% .144 Mij.Nederland 141 H. V. A. 303 305 Javasche Cult. 148Vü 149 N. I. S. U. 1495/s 150 Verg. Cultuur 81% 82% Deli Mij. I68V2 169 Va Senembah 143 144Vd Amst. Ballast 1445/s 144Va Blaauwh. Veem 112 112 Pref. Gerzon 128Va Da beurs stond vandaag' ia het teefcen van het gerucht .betreffende de emissie der reeds lang verwachte staatsleemng. Men meendte vrij zeker te weten, dat de toekomstige leening f 1 milliard groot zou zijn, waarvan f 400 millioen aan de institutioneele beleggers ter inschrijving zou worden aangeboden en' aan de particulieren het restant bedrag van f 600 millioen. Als I modaliteiten van deze leering noemde men

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3