Aan Winterhulp gegeven 1» goed gege- UIT DE PROVINCIE FEUILLETON. XI. GEMENGD NIEUWS VOOR HOOFD EN HART Vfcjw Giro S'jüS. j M 11,»» _•<—»- v—annipr- t—MBW—i 192 W or-tLÖURGERS UIT Üb HISTORIE. t (Vervolg.) Leydekker, Jacobus. Geb. 2 Mei 1656. .Overl. 1 Mei 1729 als pred. in zijn geboortestad. Hij behoord^ tot de bekwaamste god geleerden van zijn tijd. Hy beoefende de kerkgeschiedenis, en was een moedig strijder tegen de R.-Katholieken. Ach tereenvolgens werd hij pred. te Rit- them, Willemstad, Heusden en Mid delburg (1698). Ook als kerkelijk geschiedschrijver maakte hij naam door zyn: „„Adam, Mozes, en Christus, ofte Aartsvaderlijke Joodsche Christelijke Oudneden sedert de wereldschepping tot 1(00" (Middelb. 1701). Hij verdedigde ook de eer der Snode van 1618'19 te gen G. Brandt, en schreef tegen Bek- ker's „Betooverde Werelt" zijn „Filoso- fischen Duivel" 1692. Leydekker, Melchior. Geb. 25 Jan. 1642. Overl. 6 Jan. 1721 als hoogleeraar in de theologie te Utrecht. Was een broeder van bovengenoemde. In 1662 werd hij predikant te Renes- s e op Schouwen en in 1678 hoogleeraar in de theologie te Utrecht. Zijn voor dracht muntte vooral uit door duidelijk heid. Hij schreef een lange lijst geschrif ten van dogmatischen of van polemi- schen aard. Luit, Jacob. Nederluitsch dich ter uit de 17e eeuw.. Macaré, Mr Cornelis i n - thony Bethaan. Gebr. 27 Aug. 1792. Overl. 17 Mrt. 1862. Verwierf zich een eereplaats onder de munt-, penning en geslachtkundigen in ons vaderland. Maegt, Jan de. De vervaardiger van het fraaie tapijtwerk, afkomstig uit de jaren 15911598 en aanwezig in de zalen der Abdij van Middelburg. Macheren, Philip van. Zeeschilder. Geboorte- en sterfjaar on bekend. Meermalen vertoefde hij op een der schepen van 's lands vloot om een zeeslag treffend jveer te kunnen geven. Dat hij daarin slaagde bewijzen zijn schilderijen. Manmaker, Adriaan van. Geb. in de tweede helft der 16e equw. Maakte zich als staatsman, en vooral door zijn gezantschappen naar het bui tenland, voor de Republiek zeer ver dienstelijk. Martinez vanWaugnier, Matthias. Overl. in 1642 als correc tor bij Jan en Balthazar Moosta te Ant werpen. Hij was zeer ervaren" in de La- tijnsche, Grieksehe, Spaansche en Fran- sche taal; Matthijszen, Jan. Was een der hoofden der wederdoopers, die in het jaar 1534 zich te Amsterdam bevonden. Mattysz, Vincent. Was in 1641 factor, der Rederijkerskamer „de Blaeuwe acoleye", van wien eenige ge dichten bestaan.' M a.u r e g n a u 11Mr Joh an d eOverl. in 1758 als president van het Hof van Holland en stond bekend als bekwaam rechtsgeleerde. Meertens, Abraham, Geb. 7] Febr. 1757. Overleden 29 April 1823. Schilderde zeer verdienstelijk vogels, bloemen, landschappen en dorpsgezicht ten. Mey, Johannes de. Gebr. 2 Sept. 1617. Overl. 8 April 1678. Was hoogleeraar in de theologie en wijsbe geerte aan de illustre school te Middel burg en zeer ervaren in de theologische, genees- en natuurkundige wetenschap pen. (Wordt vervolgd.1) Ned. Arbeidsfront. Men meldt ons: Door de vakgroep Verpleging van het Nederlandsche Ar beidsfront, wordt Dinsdag 's middags om de veertien dagen een spreekuur- ge houden. Alle tot deze vakgroep behoo- rende vrouwen, dus ook huishoudelijk personeel,kunnen op dit spreekuur met hun nooden tot de leidster van deze af- deeling komen. INKEER door H, Kinginans, 48) o— •Sjouk verlangt ook naar huis. Maar zij zou er het liefst niet blijven. Dat vertelt zij later aan moeder Laanveld. „Kind, je kunt hier komen zooveel je wilt", zegt deze hartelijk. „Ik kan be grijpen, dat ze jou in Arnhem willen hebben. 'tZijn je ouders. Maar als je verlangt naar het dorp, kom dan gerust een paar dagen of zoo. Daar zal Bertus geen bezwaar tegen hebben." Och, overlegt Sjouk, ze verlangt niet naar het dorp. Zij snakt naar iets anders, maar kan dat niet onder woorden brengen. Dien avond gaat zy met Bertus naar Arnhem. Eiken morgen, als Bertus naar het dorp gaat, verlangt Sjouk haar den avond, dat hij terugkeert en eiken dag ziet zij tegen dien avond op. Bertus is één stuk mopper. Niets gaat hem naar wensch. Met zijn pakhuis kan hij zich wel redden, al is het niet comfortabel, maar hij verdient niet de helft van vroeger, 'tis, of de menschen minder melk drinken en kaas eten, of hij ver- Vanzelfsprekend zjjn ook niet tot deze vakgroep beboerende vrouwen welkom op dit spreekuur, hetwelk wordt gehou den Rouuansehe Kaai 7, te Middelburg, Benoeming/De wnd. Commissaris der Provincie Zeeland heeft alsnog tot lid van de Commissie inzake de vesti- gingsmogelykheden in Noord-Oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen benoemd den heer H. Dieleman te Hoek. Middelburg. Op verzoek van de Óssche politie, heeft de politie alhier aangehouden A. A. v. G., die nog twee geldboeten moest betalen. Na dit te hebben gedaan, werd hij weer heengezonden. Mej. N. B. werd geverbaliseerd we gens onvoldoende verduistering van haar woning, terwijl A. B. een proces-verbaal kreeg, omdat hij op een rijdende tram sprong, De politie maakte tegen J. V. uit Vrouwenpolder proces-verbaal op we gens het op pijnlijke wijze vervoeren van kalveren. Een zekere v. V. werd geverbali seerd terzake van diefstal van electrische energie. Goes. Dinsdagmiddag is de 9-jarige P. Dekker bij de Koepoort spelenderwijs tegen een melkslijter opgeloopen en daar door weer tegen een autobus van de lijn GoesMiddelburg. Hij kwam onder den gas-generator terecht. Dr v. d. Berg ver leende de eerste hulp en liet hem naar St. Joanna vervoeren. De knaap liep in wendige^ kneuzingen en eenige verwon dingen 5p. De politie maakte proces-verbaal op tegen den 16-jarigen de J., ter zake van diefstal. DeZe jongeman had in het bedrijf waar hij werkzaam was, ten na- deele van verscheidene bedienden, vul penhouders, alsmede eep geldsbedrag, ontvreemd. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. P. M. B.'werd geverbaliserd wegens het onbeheerd laten staan van zijn rij wiel en G. A. J. K., M. S. de H., J. N. en L. V. wegens onvoldoende verduiste ring van hun woningen. Zuid-Bevetand. Yerseke. De groei der oesters valt dit seizoen zeer mee. De vraag uit binnen- en buitenland is zeer goed. Er gaan veel oesters weg. Schouwen-DuivelantK Zierikzee. De politie maakte proces verbaal op tegen een dienstbode, die ten nadeele van. haar patroon, waar zij dien- Me, zeepbonnen heeft ontvreemd. Zij had deze op het distributiekantoor afgehaald en aan haar moeder gegeven. Ook in Augustus had zij dit gedaan. De moeder werd geverbaliseerd wegens heling. Tegen een koopman, die niet in het bezit was van een vergunning tot het op- koopen van huiden en vellen, werd pro cesverbaal opgemaakt, aangezien hij dit toch deed en hiervan voorraad hield. Een landbouwer deed aangifte van diefstal van 20 kg zaaitarwe, welke voor menschelijke consumptie ongeschikt was gemaakt. ,(Z. Nsb.) PROF, CHR, BUYS BALLOT, Het was, zooals reeds gemeld, 10 Oc tober j.l. 125 jaar geleden dat Nederlands grootste meteoroloog te Kloetinge werd geboren. Buys Ballot studeerde aan de Leidsche hoogesehool in de letterkunde en natuur wetenschappen en behaalde in 1884 den doctorstitel aan de Universiteit te Utrecht, waar hij lector was in de geolo gie en mineralogie. In 1847 werd hij hoogleeraar in de schei-, natuur- en wis kunde. Buys Ballot is de stichter "geweest van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Zijn waarnemingen over windrichting en zeestrooming brachten een bekorting van de zee-reis naar Indië te weeg. (In die tijden voer men alleen met zeilsche pen op deze route.) De populariteit van het Instituut werd tenslotte zoo groot, dat het Buys Ballot weinig moeite kostte, om er een Rijks instelling van te maken. Dit feit had in 1854 plaats en Buys Ballot werd natuur- beeïdt zich dat. Hij moet veel harder sjouftren dan vóór 10 Mei, want een knecht kan er niet af, hij doet het met een jongen, die van toeten noch bla zen weet. En danSjouk is Sjouk niet meer. Zij leeft niet mee met zijn nooden en moeiten. Het is, of het haar niets kan schelen wat er van de zaak terecht komt. En anders leefde zij zoo mee Lemaire en zijn vrouw moeten hem gelijk gfeven. Met Sjouk is geen garen te spinnen. Zij heeft in niets lust. Met moeite kan haar moeder haar mee paar de stad krijgen, om eens te win kelen. Lusteloos meestal zit ze er bij. 's Morgens ziet zij tegen den avond op en Js nachts, vele nachten zijn slape loos 'ongeveer, ziet zij tegen den dag op. Zij informeert niet, hoe het gaat in het dorp. Bertus vertelt morrend en dato. luistert zij, maar ze leeft niet mee. „Zij is glad in de war", zegt Lemaire. „Het gebeurde heeft hapr zoo aangegre pen, dat zij niet mee kan op het oogen- blik. Heb geduld, Bertus, het komt wel in orde. We zullen doen, wat we kun nen. Ga jij Zondag eens met haar op stap. 'tls zomer nu. Misschien fleurt zij er wat van op." Dat doet Bertus dan. Zij pakken de fiets en rijden door de schoone omge ving van Arnhem. Inderdaad doet dat Sjouk goed voor een wijle. Ze kunnen tenminste weer eens graten met elkaar. 4jk de eerste directeur; een functie, die hy tot 1889 met veel ambitie vervulde. Buys Ballot begreep al heel spoedig van welke beteekenis het was, dat hij ook vlug inlichtingen uit omliggende landen kreeg. In zyn tyd duurde 't nog weken eer men daar eenigszins van op de hoogte was. Daarom stichtte hy dank zy zijn vele relaties met buitenlandsche geleer den, gelukte dit een soort internatio nale -organisatie van weerkundigen, die naar een vast systeem de opnamen de den en ze met bekwamen spoed doorga gaven en uitwisselden, om dan 'gezamen lijk dp gegevens te bestudeeren en er hun conclusies uit te trekken. De verkregen resultaten waren zoo goed, dat zijn stich ting de grondslag werd van het beken de Internationale Meteorologisch Co mité, dat in 1878 werd opgericht. Een wereldnaam verwierf onze provincie-ge- noot, toen hij de naar hem genoemde Wet van Buys Ballot ontdekte, waarin hij het verband tusschen luchtdrukver- val en windrichting op het Noordelijk halfrond vaststelde, welke wet de basis is van de weersverwachtingen. De „Wet" luidt als volgt: „Op het Noordelijk halfrond draaien de lucht deeltjes om de plaats van den kleinsten luchtdruk (depressie) en wel tegen de zon in; zoo men nu- naar het punt van. laagsten druk ziet, dan zal de wind rechthoekig op de gezichtrichting moe ten komen." Eenvoudiger gezegd: Bij zijn beweging van den hoogeren naar den lageren druk, waait de wind, tengevolge van de draaiing der aarde om haar as, naar rechts. Buys Ballot is voorts de uitvinder geweest van de aeroklinoscoop, een stormsignaal voor de practische toe- passing van zijn Wet, dat bestaat uit een ongeveer tien meter hoogen paal op een gebouw gepaatst enl bovenaan voor zien van een soort balans, die onder verschillende hoeken met het horizon tale vlak gesteld kan worden en die men bovendien in de richting der observatie- plaatsen (in Nederland had men er vier) of evenwijdig daaraan kan bren gen. De richting is altijd die van de plaatsen waar de luchtdruk het grootst of het kleinst is; de door de balans met het horizontale vlak gemankte hoek geeft tevens het verschil in drukking tusschen bepaalde plaatsen aqn. De beteekenis van Bjiys Ballots schep ping, het instituut te De Bilt en die van zijn uitvindingen werd pas duidelijk toen, behalve de scheepvaart, de lucht vaart ervan profiteerde. Buys Ballot vond, ondanks zijn veel omvattende werkzaamheden nog gele genheid v om eenige wetenschappelijke werken te schrijven In 1887 kreeg Buys Ballot zijn eme- ritaat als professor en in 1890 is hij te Utrecht overleden. Vijftig jaar na zijn dood heeft Kloe tinge den vermaarde geleerde op pas sende wijze gehuldigd. Tegenover het gemeentehuis werd een eenvoudig monument geplaatst, dat met de plaquette van den geleerde ver sierd is. Onf de nagedachtenis aan hem leven- dig te houden heeft het gemeentebe stuur van Kloetinge ook een straat naar Buys Ballot genoemd. De strijd tegen den clandestienen handel en de prijsopdrijving. De gemeente-politie te Oss is een com plot Van bonnenvervalsehers op 't spoor gekomen. Op handige wijze wisten deze lieden de distributiebescheiden te ver- valschen om ze daarna duur te verkoo- pen.x Eenige personen zijn thans gear resteerd, waardoor de bende onschade lijk is gemaakt. Aanvankelijk ontkenden de oplichters, doch voor het overstelpen de bewijsmateriaal moesten zij zwichten. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. In Vlodrop bij Roermond hebben ambtenaren van het rijksbureau voor de voëdselvoorziening geconstateerd, dat \daar groote hoeveelheden graan niet werden verantwoord en frauduleus wer den gedorscht. Verschillende landbou wers werden gearresteerd. Na het eer ste onderzoek zijn de meesten weer in En Bertus vertelt, dat de burgemeester, hem gezegd heeft, dat de opbouwplan- nen vorderen. Ze krijgen een nieuwe woning, bijna op dezelfde plaats waar de oude stond, alleen een weinig ach teruit, want de straat wordt breeder gemaakt. En dan zal het wel in orde komén, al zal het nog even duren. Zoo fleurt Bertus haar wat op. Ze krijgt weer kleur op de wangen en zegt, dat zij het liefst in eigen woning zou' zyn. Thuis, och ja, .wel aardig natuur lijk, vader en moeder doen allés voor haar... maar ze kunnen niets geven... „Niets geven?" vraagt Bertus ver wonderd. „Je begrijpt dat niet", zegt zij heftig, heftiger dan haar bedoeling is. „Jij leeft alleen voor je zaak, maar er is meer, veel meer, jongen. Wat kan geld 'schelen en goecj en zoo? Vandaag heb je het en morgen ben je het- kwijt, dat hebben we meegemaakt. Ik moet wat anders hebben en ik weet niet, wat. Ik weet alleen, dat vader en moeder het mij niet geven kunnen, omdat zij het niet hebben. Anders zouden zij het na tuurlijk doen." Het komt niet in Bertus' hersens op, te vatten, wat zij bedoelt, hoewel hij het toch moet begrijpen. Of... wil hij het niet zien? (Wordt vervolgd.) vrjjheid gesteld. Echter is zekere op 't V. op last van de justitie in het Huis van Bewaring te Roermond ingesloten. Doodelyke ongevallen. De 29-jarige houwer J. H. S. is in een py'ler van staatsmijn Hendrik te Heer len door afvallend gesteente getrof fen en met het hoofd hejmdcl geraakt tusschen een luchtleiding en den scher pen kant van een schudgoot. Hij werd op slag gedood. In de mijn Julia te Eygelshoven is de mijnwerker D., wonende te Ubacb over Worms, doodelijk verongelukt. 'Een driejarig kind van den heer M. te IJmuiden-Oost wilde achter een paard en wagen den rijweg oversteken. Het kind lette "daarbij niet op het ver keer en zag de vrachtauto niet naderen, welke van den anderen kant kwam. Het gevolg was, dat het kind door het ach terwiel van de auto werd gegrepen en op slag gedood werd. Op den Hommelscheweg te Arn hem is de 54-jarige wièlriider A. van den B. in botsing gekomen met den 60- jarigen voetganger B. N. Beiden kwamen te vallen met voor den wielrijder ern stige gevolgen. V. d. B. liep n.l. een schedelbasisfractuur, een kaakfractuur en een wond aan het achterhoofd op.' Hij is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen everleden. De voetganger bekwam licht letsel. In de Rosestraat te Rotterdam is, de zestienjarige tuindersknecht A. de K. uit Rijsoord, die met een ,met groenten beladen vrachtwagen meereed, van den wagen gevallen, waarop hij door beide linkerwielen werd overreden. Zeer zwaar gewond is de jongeman naar het zieken huis gebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. Het avontuur. Een han delaar in automobielen maakte enkele dagen geleden in een café aan de Oude brugsteeg te Amsterdam kennis met een 35-jarige buffetjuffrouw. De hande laar scheen nogal royaal in zijn geld te zitten en het tweetal maakte in ver schillende gelegenheden flinke verte ringen. Toen de man tenslotte in een hotelletje in de Warmoesstraat uit zijn roes ontwaakte, bemerkte hij, dat zijn portefeuille, inhoudende, ruim f 2000 en verschillende papieren, verdwenen was. Vermoedende, dat de buffetjuffrouw meer van deze verdwijning zou weten, waarschuwde hij de politie. Het bleek, dat de juffrouw in kwestie, na een bontmantel van f 690 te hebben gekoéht met een vriend naar Rotterdam was vertrokken. Dank zij de activiteit van de Rotterdamsche recherche konden beiden daar spoedig worden opgespoord en aangehouden. Het gestolen geld, op pl.m. f800 na, werd nog op de vrouw bevonden, zoodat, toen de leverancier van den bontmantel dezen had terug genomen, de schade voor den automo bielhandelaar slechts f 100 bedroeg. (P.Z.C.) Tramwagen rijdt file menschen aan. Maandagavond zijn op het Stationsplein te Rotterdam vier personen door een tramwagen aan gereden. Bij een stilstaanden tramwagen van lijn 2 stond een' file menschen te wachten op een vluchtheuvel, die aan den eenen kant is uitgebouwd. Toen van den anderen kant een tramwagen van lijn 4 naderde, boog de bijwagen van deze tram in de bocht zoover over den vlucht heuvel, dat vier der wachtende personen door het voertuig werden gegrepen. De 72-jarige mej. M. K. bi-ak een dijbeen en de 33-jarige mej. A. M. D. kreeg en kele gekneusde ribben. Beiden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Twee andere personen kregen lichtere verwondingen en konden, na te zijn ver bonden, naar huis worden gebracht. Wonderboom in Limburg. In Montfort staat een wonderboom en wel een mooie appelboom, welke deze week voor de derde maal bloeide dit jaar. Reeds kon de gelukkige bezitter dit jaar tweemaal appels oogsten en nu staat de boom voor de derde maal in bloei. Handel in persoonsbewij,- zen. De waarschuwing van de hoofd stedelijke politie tegen het verhandelen van persoonsbewijzen mag zeker nog wel n eens worden herhaald, nu gebleken is, dat zich nog tal van lieden met dezen strafbaren handel bezighouden, aldus de „Telegraaf". En behoeft nauwelijks aan te worden herinnerd, dat menschen, die van hun persoonsbewijs zijn beroofd, in de groot ste moeilijkheden kunnen geraken. Maar veel ernstiger wordt de zaak, wanneer men bedenkt, dat er lieden zijn, die doelbewust na,ar hun armste buurtgenóo- ten gaan en deze menschen weten over te halen him persoonsbewijzen te ver- koopen voor een bedrag van veertig of vijftig gulden. Tegen dit soort vampiers, erger soort dan de zwartste handelaar, kan niet voldoende worden gewaar schuwd. Dat er nog heel wat van deze indivi duen rondlóopen, bleek kort geleden, toen de hoofdstedelijke politie een ben de van tien personetotop het spoor kwam, waarvan een der voornaamste daders een vrouw uit de Jordaan bleek te zijn, die voor f50 per stuk persoonsbewijzen van haar armé buurtgenooten opkocht en deze dan voor zeker het drievoudige aan een familie in West verkocht. De poli tie trad in deze zaak krachtig op en binnen enkele dagen zaten tien perso nen, die aan dezen 'handel hadden mee gedaan, achter slot en grendel. Ook in deze belangrijke zaak werken politie en justitie hand in hand. Het leven is goed en de dood iS goed. De dood is goed, omdat daarmee de ellenden van het leven ophouden; maar al was het leven vol van alle vreugd, die de aarde kan geven, het is toch de dood, die ons doet ingaan tot een vreug de en een glorie, waarvan we ons geen voorstelling kunen maken. We moeten dus den dood op zichzelf als iets be geerlijks beschouwen. Wij moeten niet verre van ons houden, wat er ons aan herinnert. Alle ziekten, alle plotselinge sterfgevallen, al wat er om ons heen gebeurt, laat dat alles ons er aan her inlieren, dat elk onzer er in eens vóór kan staan. Het'leven is ook goed, omdat wij er Je2us mee kunnen dienen. Jezus er mee kunnen verheerlijken en Jezus kunnen navolgen. Het is niet de moeite waard voor iets anders te leven. Alles, wat wy hebben aan kracht en aan leven, elke ademtocht, iedere gave, moet gewijd, moet geheiligd, geofferd worden om onzen Heere Jezus Christus te die nen. Zelfs onder de bitterste smar ten van de aarde is dit gekruisigde leven een hoogst gelukkig leven, waarin wij de kostelijkste zegeningen kunnen sma ken en rondom ons kunnen verspreiden. ADOLPHE MONOD. RECHTSZAKEN i Veehouders hielden melk achter. Een landbouwer te Epe, die niet al zijn melk had ingeleverd en bovendien zonder vergunning een maal- of meng- inrichting voorhanden had, werd tot 1000 gld. boete veroordeeld. Eenzelfde boete werd een landbouwer uit Nijkerk en een fouragehandelaar uit Haas trecht opgelegd. Dezen hadden o.a. zon der vergunning een karnwerktuig voor handen gehad en boter bereid van de achtergehouden melk. In hooger beroep legde het Centraal College voor de Tuchtrechtspraak aan een veehouder uit Amsterdam en een veehouder uit Sloten eveneens 1000 gld. boete op, hetgeen een verzwaring van de in eerste instantie uitgesproken straf beteekende. Tot betaling van een boete van 1200 gld. werden veroordeeld een landbouwer uit V1 i s s i n g e n, een veehouder uit Nieuwer kerk aan den IJssel en een melkveehoudster uit Lochem. Een land bouwer uit St. Oedenrode had een deel van de op zijn bedrijf gewonnen melk gebruikt als voer voor zijn biggen. Hij kreeg een boete van 1250 gld. Een boete van 1500 gld. werd opgelegd aan een veehouder uit Otter-Spoorbroek (gem. Breukelen-Nijenrode), die jsijn dieren' eveneens met melk had gevoe derd, en aan een veehouder uit Kethel. Twee andere veehouders uit Kethel wer den, veroordeeld tot boeten van resp. 1750 gld. enl8Q0 gld. Een landbouwer uit Son (N.B.) kreeg 2000 gld. boete wegens clandestiene bereiding van kaas uit melk, welke hij had achtergehouden. Kaas ging naar België. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te 's Hertogenbosch heeft zware staffen opgelegd aan een complot sluik handelaren, die er hun werk van maak ten, kaas naar België te smokkelen. De kaas werd geleverd door een Huizenaar, die deze voor prijzen van 3.904.per kilo verkocht aan twee broers uit Eind hoven. Laatstgenoemden verkochten de kaas in België tegen 5.756.25 .gld. per kilo. In totaal is op deze wijze ongeveer 1500 kg. aan de Nederlandsche con sumptie onttrokken. De Huizenaar werd gestraft met een boete van 9000 gld. en verbeurdverklaring van een partij kaas, welke nog in zijn bezit werd aangetrof fen. De Eindhovenaren werden ieder ver oordeeld tot f 6000 boete. Een chauffeur uit Eindhoven, die als tussehenpersoon was opgetreden, werd gestraft met een geldboete van f 1000. Bovendien werd openbaarmaking gelast van de vonBissen tegen de eerste drie verdachten. Scheidsrechter1 in> een heg ge'sHagieri. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een vrachtrijder uit Uden, die na afloop van een voetbalwedstrijd te Uden den scheidsrechter had mishandeld. Bij den wedstrijd UdenZeeland op, 21 Dec. van het vorige jaar heerschte een minder prettige sfeer, zoodat de scheids rechter zich even voor het einde genood zaakt zag den wedstrijd te laten staken. Verscheidene toeschouwers stroomden toen het veld op om hun woede op den scheidsrechter te koelen, dien ten slotte in feen heg werd geslagen. De vrachtrij der, die hiervan werd verdacht, was door den Bosschen politierechter tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof heeft hem thans, overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal, veroor deeld tot een boete van f 75. Haagsche Gerechtshof. F., de Bloey uit IJzendijke zou als com- missionnair zijn opgetreden, voor het verhandelen van groote hoeveelheden granen, die naar België werden gesmok keld. Hij was daarvoor door den Econo- mischen Rechter veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In hooger be roep ontkende verdachte dat hij mede werking had verleend, omdat de ver- koopen zonder hem reeds tot stand wa ren gekomen. In hooger beroep vorderde de proc.-generaal bevestiging van het vonnis; het Hof heeft verdachte vrijge sproken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2