DAGKALENDER pNHk WOENSDAG 28 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 24 Sociale misstanden en het gezin. Hardnekkige gevechten iri Stalingrad De veldslag in Afrika duurt voort - Zeeslag in het Zuiden van den Stillen Oceaan - Wiflkie eischt opnieuw een tweede front. BINNENLAND -V Zon op onder 8.26 18.21 Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 165 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse'nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. V Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den 'mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—-5 regels 35 cent, iedere fegel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVTDSE, Goes. ïn een -vorig artikel deelden wy het een en ander mede over de sociale toe standen in de vorige eeuw. Onmensche- lyk waren over het algemeen de werk tijden, schandelijk de loonen, slecht.de woningen, droevig was het onderwijs, groot het drankmisbruik en bitter de armoede onder groote groepen der ar beidersbevolking. Het kon wel niet anders, of dit alles had betreurenswaardige gevolgen voor het: gezinsleven. In ons land kennen we' nu als regel de 48-urige werkweek en een vrij sterke beperking van den Zondagsarbeid. Het is toch noodig, dat de man en Het opperbevel van de'Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied van Nowosossis1 k bestormden Duitsche infanterieformaties na verbitterde gevechten een tankgracht- stelling van de bolsjewisten. In dé berg gevechten ten N.O. van Toeapse werden een vijandelijke hooggelegen stelling en een ingesloten bolsjewistisch regiment voor het grootste gedeelte vernietigd. In den sector aan de Terek zijn Duit sche en (Roemeensche troepen, gesteund Berlijn over den strijd in Afrika. vader van het gezin een zoodanigen ar- door sterke formaties der luchtmacht, l-v«$/J«n4-4-ï/l V. ^,-.£4- ^r.4- "Ui-i TTTAKlrnlnlr nla beidstijd heeft, dat hij ook werkelijk als hoofd van het gezin kan optreden. Van een goed, gaaf gezinsleven kan als regel niet veel terecht komen, indien het hoofd van het gezin, voor een scha mel loon, zoolang moet werken, dat hij alleen maar thuis kan zijn om te eten en te slapen. Door de krachtige actie, "die is ge voerd, is veel van het kwaad, dat een halve eeuw geleden nog bestond, weg gevaagd en is ook de volwassen arbei der in veel opzichten beschermd door de wet. Dat wil niet zeggen, 'dat we al het gewenschte hebben bereikt, maar wat de sociale wetgeving betreft, maakt het kleine Nederland in de rij der volkeren waarlijk ge§n slecht figuur. Er zijn andere tijden geweest in ons vaderland; tijden waarin b.v.< de arbeid van de gehuwde vrouw veelvuldig voor kwam. Dat zijn zwarte bladzijden in het boeken der sociale historie. De arbeid van de gehuwde vrouw is nu,( vergeleken met een halve eeuw ge leden, zeer sterk ingekrompen. Toch hebben we ook hier nog niet bereikt, wat bereikt moet worden. Het gaat ook hier om het behoud van het gezinsleven. De vrouw en moeder van het gezin behoort thuis te zijn. Daar ligt in de allereerste plaats haar taak, haar werk, haar roeping. De grove misstanden op het gebied van kinderarbeid, uit de jaren 1870 enz., komen niet meer voor. De strijd tegen, den kinderarbeid moet onverpoosd worden voortgezet. De huisindustrie was vroeger een veel voorkomend, maar ook een zeer ernstig kwaad. Men kon vrouwen- en kinderarbeid in fabrieken en werkplaatsen wettelijk ver bieden, in kleine bekrompen woningen werd door man, vrouw en kinderen van .'s morgens vroeg tot 's avonds laat, voor een zeer karig, ja voor een hongerloon, gewerkt. i Gelukkig heeft men wettelijk ingegre pen, en heeft men door velerlei voor schriften de huisindustrie aan banden gelegd. Toch. wil dit niet zeggen, dat nu alle misstanden uit den weg zijy geruimd. In een volgend artikel iets over de woningen. 1NTERLOCAAL MEUBEL TRANSPORT. Vervoerverbod voor Noord- en Zuid-Holland. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Met het oog op de omstandigheid, dat met de beschikbare brandstof in de eer ste plaats steenkool en levensmiddelen vervoerd moeten worden, is het inter- lócale transport van meubèlen en huis raad in de provincies Noord- en Zuid- Holland tot nader order verboden. Voor het geval eener evacuatie uit het kustgebied is een eigen organisatie geschapen, die de noodige voertuigen voor de verhuizing van het geheele huis raad ter beschikking stelt. tot den aanval overgegaan en reeds in de eerste twee dagen hebben zij zoowel naar terreinwinst als in tactisch opzicht belangrijke successen geboekt. Te Stalingrad gaan de hardnekkige ge vechten in straten en tuinen met succes verder. Ten Zuiden van de stad herhaal de .Transportbewegingen der Sovjets op spoorwegen, wegen en waterwegen "werden ook des nachts doeltreffend ge bombardeerd. Verscheidene transport treinen werden vernield en in het wes telijk deel van de Kaspische Zee werden een tankschip en acht koopvaarders in brand gebombardeerd of zwaar bescha digd. Op 26 October verloor de Sovjetluchtr macht in hevige luchtgevechten ën door afweerartillerie der luchtmacht zestig vliegtuigen; vier onzer eigen vliegtuigen worden vermist. ,De slag in Egypte duurt met onver minderde, hevigheid voort. Door nieuwe sterke strijdkrachten in het veld te brengen trachtte de vijand gisteren vergeefs de stelling van het Duitsch-Italiaansche pantserieger door te breken. Hij verloor weer 111 pantser- wagens/én 38 verkenningspantserwagens. Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrachten vielen met steeds sneller opeenvolgende herhalingen de vijandelijke achterwaart* sche gelegen stellingen aan. In luchtgevechten schoten Duitsche en Italiaansche jagers boven Noord-Afrika en boven de Middellandsche Zee veertien vijandelijke vliegtuigen neer. Boven Zuid-Engeland ondernam het Duitsche luchtwapen gisteren uitgebrei de aanvallen op industrie- en werf com plexen. Italiaansch weermachtsbericht. Ook gisteren heeft de veldslag in volle hevigheid aan het front van El Alamein gewoed, waar de vijand nieuwe aanzienr lijke strijdkrachten in het veld bracht om te probeeren onze krachtsontplooiing te breken. Weer werden 111 vijandelijke pantserwagens en 38 gevechtsauto's ver nield. Tijdens de gevechten van 25 Octo ber heeft het derde bataljon van het 61e regiment „Trenteo" zich door zijn vast houdendheid en dapperheid onderschei den., De luchtmacht' van de As ontplooide een groote activiteit door herhaaldelijk aanvallen te ondernemen op de centra der achterwaartsche verbinding van de Engelschen. Vijftien vliegtuigen werden door Italiaansche en Duitsche jagers ver nield. Luchtgevechten boven de Middelland sche Zee eindigden ook in het voordeel van onze jachttoestellen, die" zeven ma chines neerschoten. Een van onze ver kenningsmachines is niet teruggekeerd. Van onze duikbooten is er één niet op haar basis teruggekeerd. De~familieleden van de opvarenden werden op de hoogte gesteld. Een, van onze eenheden onder bevel van den corvetkapitein Carlo Bran- cia dr Apricena heeft een vijandelijken onderzeeër tot zinken gébracht. Een transportabele kabelbaan bij de Duitsche troepen in den Kaukaèus.* Voor de snellere afwikkeling der transporten gebruiken de Duitsche berg-pioniers een transportabele speciale kabelbaan, .die in het Kaukasusgebergte, uitnemende dien sten bewijst. PK Kintscher-Sche-F-P H m Uit Berlijn meldt de A.N.P.-corres- pondent De Engelschen hebben in Egypte hun offensièf want als zoodanig moet in derdaad de actie, die de vorige week is begonnen, worden beschouwd ingezet met een sterke troepenmacht, voorna melijk bestaande uit Canadeezen, Nieuw-Zeelanders, Zuid-Afrikanen, Po len, Grieken en Gaullisten. De stelling van El Alamein, die naar men weet van de kust in Zuide lijke richting naar de Catarra-vallei loopt en omstreeks zestig kilometer breed, is, is over een groote diepte met veldfortificaties versterkt en de strijd, die thans aan den gang is, verschilt in zooverre van dien, welke zich bij vroe- ggre offensieven in de Libysche woes tijn afspeelde, dat toen de gevechten zich heen en weer bewogen en talrijke omtrekkende bewegingen werden ge maakt, waarmede soms weken verlie pen, terwijl thans de Engelschen met sterke I pantserstrijdkrachten op de Duitsch-Italiaansche stellingen aanstor men, waarbij van druk op een bepaald punt der linie niet kan worden gespro ken, daar het zwaartepunt van den strijd nu eens in het Noorden, dan weer in het midden of in het Zuiden ligt. De situatie kan als het ware van uur 'tot uur verwisselen. Men heeft echter te Berlijn groot ver trouwen in de veldheerseigenschappen van Rommel, van wien bekend is, dat hij er niet van houdt, zich aan een star operatieplan te houden,i doch in moei lijke situaties bliksemsnel weet te han delen en te improviseeren. Zeeslag bij de Santa-Cruz eilanden. Uit Tokio wordt gemeld: Om 20 uur 30 is officieel bekend gemaakt, dat de Keizerlijke Marine in een zeeslag, dié op 26 October van het aanbreken van den dag tot in den nacht heeft geduurd, in gevecht met een machtige vijandelijke vloot in de wateren ten Noorden van de Santa Cruz eilanden, vier vliegkamp schepen, een kruiser en een niet nader geïdentificeerd vijandelijk oorlogsschip in den grond heeft geboord en drie krui sers, benevens een torpedobootjager zwaar heeft beschadigd. Ruim 200 vij andelijke vliegtuigen werden neerge schoten of vernietigd. De verliezen van de Japansche strijd krachten bedragen twee vliegkampsche pen, die licht beschadigd werden en een eveneens licht beschadigde kruiser. De ze schepen blijven echter bruikbaar en kunnen verder aan den slag deelnemen. Veertig Japansche vliegtuigen worden vermist. Deze slag zal de „Zeeslag in het Zuiden van den Stillen Oceaan" worden genoemd. (DNB) De Amerikaansehe minister van marine, Knox, heeft op de perscon ferentie omtrent den zeeslag bij de San ta Cruz-eilanden verklaard, dat het ook de slag der Amerikaansehe marine is. De opmerkelijkste belastingproef, die de Amerikaansehe marine ooit in haar ge schiedenis heeft beleefd, speelt zich vol gens Knox op den dag van heden af. Hij kon niet profeteeren. Een ding slechts staat vast en wel dat de1 Ame rikaansehe vloot zich in een hevigen, hardnekkigen strijd gewikkeld" ziet. De „Wasp" gezonken1. (D. N. B.). Het Amerikaansehe mini sterie van Marine heeft Maandag mede gedeeld, dat het Amerikaansehe vlieg- kampschip „Wasp" verloren is gegaan. Het yliegkampschip werd 15 September in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan na een vooraf gaanden aanval door een Japansche duikboot tot zinken gebracht, 90 pet, van de bemanning zou gered zijn. In het officieels communiqué wordt gezegd: het vliegkampsehip bleef nog vijf uur na den aanval met slagzij liggen en zonk op een tijdstip, waarop geen vij andelijke strijdkrachten meer in de buurt waren. Om deze reden bleef de publicatie van het verlies zoolang achterwege, daar de mogelijkheid bestond dat de vijand nog niets, wist van het verhes. De „Wasp" had te zamen *iet de in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan aanwezige vlootstrijdkraehten tot taak de troepen versterkingen en de ravitailleering naar Guadalcanar te beschermen. Het com muniqué voegt hieraan nog toe, dat drie torpedo's de „Wasp"' in de buurt van de kruitkamer en van de petroleumtanks troffen, waardoor zware branden ontr stonden.' Het vliegkampschip „Wasp" is een van de nieuwere vliegkampschepen vait de Vereenigde Staten. Het schip is des tijds genoemd bij den konvooi-slag in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee. De „Wasp" is in 1939 te water ge laten. De waterverplaatsing is 14.700 ton; de snelheid 30 mijl. Aan boord zijn zestig vliegtuigen. De bewapening be staat uit acht 12.7 cm en zestien 2.8 cm luchtafweer. De bemanning telt 1173 koppen. Radiorede van Willkie. In een radiorede tot het Amerikaan sehe volk heeft Willkie opnieuw ge- eischt, dat een tweede front in Europa zal worden gevprmd. Hij zeide, dat de oorlogsverrichtingen tot dusverre niet van dien aard zyn geweest, dat zij „het grootste vertrouwen in de onfeilbaar heden onzer' militaire- en vlootexperts kunnen inboezemen.' Willkie hoopte voorts, dat de gealli eerden binnenkort belangrijke strijd krachten in Indië zullen hebben voor een krachtigen aanval op Birma, zooals dit door generaal Wavell verlangd wordt. Spreker wees er op, dat de V. S.' hun bondgenoo'ten niet datgene "heb ben geleverd, wat zij terecht mogen ver wachten en him beloofd is. Nog merkte Willkie o.a. op, dat Indië ook Amerika's probleem is. „Wanneer Japan er in slaagt dit groote land te veroveren, dan zouden wij zeide hij daarbij de verliezers zijn. In denzelfden zin vor men de Philippijnen een Britsch pro bleem." Korting ChristiaaniS krachten némen af, (D. N. B.). Omtrent den tbestand van koning Christiaan van Denemarken, waarin gisteren in den loop Van den dag geen veranderingen van beteekenis zijn ontstaan, is hedenocihtend het volgende bulletin uitgegeven: „De koning heeft weer een min of meer onrustigen nacht gehad. De teeke nen voor een longontsteking zijn onver anderd. Hoewel de hartwerking bevre digend is, is de vermoeidheid grooter en beginnen de krachten van den koning af te nemen. De temperatuur bedroeg 38.9 De polsslag is 72 regelmatig". Admiraal Darlan in West-Afrika. De opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten, admiraal Darlan, heeft Vrijdagmiddag Dakar verlaten en is per vliegtuig naar Rabat vertrokken, waar de resident, generaal Nogues, hem ver welkomde. Tijdens de parade te Dakar hield Darlan §en korte rede tot de bevolking. Hij gaf zijn absoluut vertrouwen in de houding van de bevolking van West- Afrika te kennen, die onder leiding van haar gouverneur Boisson de belangen van Frankrijk zal verdedigen. Bij zijn verblijf in Rabat is admiraal Darlan Zaterdag door den sültan van Marokko ontvangen. Britsche luchtaanvallen op Frankrijk. )i(D. N." B.). Het Britsche luchtwapen zet zijn stelselmatige aanvallen op de •Fransche' burgerbevolking voort, "aldus constateert het blad „Aujourd'hui" en meldt in dit verband uit Tours, dat Brit sche vliegtuigen in den nacht van Za terdag op Zondag bij Neuille-font-Pierre, plm. 40 km van Tours, een goederentrein met de boórdwapens hebben aangevallen. De locomotief werd zoodoende tot staan gebracht en de machinist en de stoker werden door mitrailleurkogels zwaar ge wond en kregen brandwonden. Uit Amiens'meldt hetzelfde blad, dat gisteren verscheidene Britsche vliegtui gen op geringe hoogte boven de stad hebben gevlogen en daarbij woonhuizen met mitrailleurs hebben beschoten. Een vrouw werd levensgevaarlijk gewond. Beauftragte Unger naar Mecklenburg. De Beauftragte van den Rijkscommis saris voor de provincie Noord-Holland, ,de heer Walter Unger, legt met ingang van 1 November 1942 zijn functie neer. Hij zal gevolg geven aan een uitnoo- diging van den Rijksjeugdleider én de leiding op zich nemen van de Hitler- jeugd in het gebied Mecklenburg. WOENSDAG 28 OCTOBER 1942. Gerechtigheid is een vrucht, die in vrede wordt gezaaid voor hen, die vrede maken. Jac. 3 18. Maan op onder 21.20 12.25 I Nov. Laatste kwartier. 8 Nov. Nieuwe maan. KERSTPAKKETJES WAFFEN SS x EN LEGIOEN. Het SS-Ershtzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waf- fen-SS en het Legioen, die een veldpost- nummer hebben, mogen alleen worden verzonden met de speciaal voor Kerst pakketten verstrekte zegels, z.g. Zulas- sungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden 'toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door mid del van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men één zegel en voor 2000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnymmer, zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen de pakjes zonder zegels worden verzonden. Het is van het grootste belang,, dat de Kerstpakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzending zijn afgege ven. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketjes zon der zegels te versturen, welke zwaar der zijn dan 20 gram. Voor 10 Novem ber en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram wor den verzonden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd An das SS-Ersatzkommando Nederland, Dén Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: Rang: Naam Veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking zich pregies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrijwil ligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenverkeer mogelijk is. Verkoop yan bouillon. Over de mogelijkheid van de bereiding en den verkoop van vleeschjus, soepen enz. door de slagers, blijkt ee.nig misver stand te bestaan. Te bevoegder plaatse heeft men er ons op gewezen, dat reeds eenige maanden geleden een verordening van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch is verschenen, die hierover voör- schriften bevat. Volgens deze verorde ning, die van 4 Juli j.l. ..dateert, is het den slagers verboden het hun toebedeel de vleesch te verwerken tot eenig ander product dan de vleeschwaren, waarvan de bereiding hun krachtens de vee- en vleeschvoorziening is toegstaan. Onder dit verbod valt ook het bereiden yan vleeschjus, soepen en dergelijke. Indien de slagers evenwel bouillon trekken uitsluitend (dus zonder toevoe ging van vleesch) van de hun ter be schikking staande beenderen, die door de klanten niet gevraagd zijn, is de boven bedoelde bereiding toegestaan. Zij mo gen deze böuillon, indien 'Zij overigens voldoet aan de bij de .wet gestelde eischen, verkoopen, doch zij mogen daar voor geen bonnen in ontvangst nemen. iKÉir Op de boerderijen is men thans begonnen met het inkuilen van voerbieten, wel ke een waardevolle bijvoeding voor het vee gedurende de wintermaanden vor men. Een-groote 3tapel bieten gereed om te worden ingekuild. Polygoon-Kuiper-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1