DAGKALENDER DINSDAG 27 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 23 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De naderende winter.^- Huizenblokken in Stalingrad veroverd - Afleidingsaan- vqllen afgeslagen - Britsche landingspoging bij Mersa- Matroe verijdeld - De luchtaanval op Genua. VORMINGSDAG DER N.S.D.A.P. EN N.S.B. Rede van Hauptdienstleiter Schmidt te Nijmegen. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. De winter staat weer voor de deur. Er zijn menschen, die zich direct - aller lei zorgen in het hoofd halen en bij voor baat gaan klagen en riiopperen over dit en over dat. Ze tobben over eten en drin ken, over brandstof en kleeding en zoo veel meer. En zeker, wie zal durven ontkennen, dat er voor vele gezinnen moeilijkheden z(jn. Maar het is een groot verschil, hoe men daartegenover staat, of men alleen op de bezwaren let, dan wel d'e oogen open heeft voor wat wij nog hebben. Het zou niet onmo gelijk zijn, dat zij, die het hardst klagen, moeten bekennen toch eigenlijk nog wei nig of niets tekort gekomen te zijn en dat zij, die werkelijk in ëen of ander op zicht in nood hebben verkeerd, daaraan het zwijgen hebben toegedaan. Het is echter geen wonder, als het ons bij oogenblikken droef stemt, wederom een oorlogswinter tegemoet té gaan. Wij mogen waarlijk niet-het oog sluiten voor de zorgen en moeiten die er zijn. Maar met een bitter gevoel die alle te gaan op- sommdn en klaagliederen te gaan zingen op alleb en nog wat, daarmede helpen we ons zelf en een ander niet. Is dat ook een Christen waardig? Wij kennen allen het verhaal van Elia. Brood en vleesch brachten de raven en water gaf de beek Krith. Later bij de weduwvrouw kreeg hij meelkoeken.Zoo zorgde God op wonderlijke wijze voor Zijn knecht. Maar als wij het eens moesten doen met het voedsel, dat Elia kreeg Zouden wij er mee tevreden zijn Hebben wij mis schien tot op dit oogenblik nog belangrijk meer dan deze profeet? Wat dit verhaal ons wèl leert is, dat God op een wonderlijke wijze Zijn kinde ren bewaart en redt en dat het weinige, als dat door den Heere gezegend wordt, 'genoeg is. Zoo kunnen wij óf terugzien naar het verleden en gaan opsommen, wat wij toen wèl hadden en n u niet hebben, óf danken voor wat God ons nog eiken dag geeft. Hoe het dezen winter zijn zal, we ten we niet, maar grooter dan de Helper is de nood nog nooit geweest. En in alles is immers Gods hand? Hij legt het ons op en Hij geeft ook kracht! Maar Hij vraagt ook van ons, dat wij aan hen zullen denken, die lijden moeten. Wij mogen niet onbewogen staan tegen over het leed van anderen, maar moeten de helpende hand uitsteken. Een blijk van hartelijk- meeleven doet zoo goed. Laten wij daarom hen niet vergeten, die onze hulp noodig hebben, maar, denken aan het woord: ,,Als één lid lijdt, lijden allen". HUISPERSONEEL EN ZIEKTEWET. Premiebetaling zal eenmaal per jaar kunnen geschieden. Nu in den loop dezer week de werk gevers en werkgeefsters van huisperso neel zich bij 4e postkantoren of de Raden van Arbeid moeten voorzien van een formulier voor de aanmelding van hun huispersoneel ten behoeve van de Ziekte wet rijst de vraag, .welke werknemers nu eigenlijk als huispersoneel moeten worden beschouwd. Het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken spreekt van personen, die bij een particulier in loondienst zijn voor het verrichten in diens huishou ding van huiselijke of persoonlijke diensten, en hetzij bij den werkgever inwonen, hetzij wekelijks ten minste vijf dagen in dienst van denzelfden werk gever werkzaam zijn. Dit laatste dient zoodanig te worden opgevat, dat ook het huispersoneel, dat op vijf dagen per week gedurende gen gedeelte van den dag, b.v. eenige uren, in dienst van een werkgever is-, onder de Ziektewet valt. Ook huisknechts, juffrouwen van ge zelschap, huishoudsters, huisbewaar ders, particuliere chauffeurs vallen er dus onder. Bovendien kunnen zich nog twijfelgevallen voordoen, waarvan het moeilijk is een volledige omschrijving te geven. In al dergelijke gevallen is het echter gewenscht, dat men tijdig op de voorgeschreven wijze aangifte doet, waarbij men dan van zijn twijfel kan doen blijken. Een werkgever, die een beroep of be drijf uitoefent en personeel in dienst heeft, dat zoowel in de huishouding als voor het beroep of bedrijf werkt, be hoeft geen aangifte te doen. Echter moet hij van 1 November af het geheele loon op de loonlijst vermelden. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat een regeling in voorbereiding is, krachtens Welke de verrekening van deze premie voor de Ziektewet, welke bij de Raden van Arbeid 1,7 bedraagt, eenmaal per jaar zal geschieden. Het ligt in de bedoeling de premie te heffen van het geldloon, vermeerderd met de waarde van kost en inwoning. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: - Ten Zuidoosten van N o w o r os - s i s k werden taai verdedigde steun punten van de bolsjewisten stormender hand veroverd. Duitsche bergtroepen veroverden in hardnekkige gevechten nieuwe, belangrijke bergstellingen ten Noordoosten van T o e a p s e. Formaties jachtkruisers bestookten in scheervlucht de vijandelijke stellingen. Kroatische ja gers schoten 5 bolsjewistische vliegtui gen neer. In den geheelen sector van het 'front mislukten plaatselijke tegenaanval len en aanvallen onder zware verliezen voor den vijand. Een vijandelijke ge vechtsgroep werd uiteengedreven. In Stalingrad vernietigden de aanvalstroepen vijandelijke haarden van verzet en veroverden verscheidene hui zenblokken. Ten Noorden van de stad werd de aanval in een andere voorstad voortgezet. Afleidihgsaanvallen uit Zui delijke en Noordelijke richting stortten deels in gevechten van man tegen man totaal ineen. Gevechtsvliegtuigen hielden de artillerie van den vijand ten Oosten van de stad in onafgebroken aanvallen in bedwang. DuitscKè jagers schoten 27 vijandelijke vliegtuigen neer, waarbij een eigen vliegtuig verloren ging. Onze troepen verijdelden aan 't front van den Don vijandelijke pogingen om deze rivier over te steken. In den C e n*t r a 1 e n en den N o o r- d e 1 ij k e n sector wederzijdsche activi teit van stoottroepen. Duitsche en Roe- meensche gevechtsvliegtuigen vielen overdag en 's nachts het ravitailleerings- verkeer van den vijand op spoorlijnen en wegen aan. Zware artillerie van het le ger plaatste in de baai van Lenin grad verscheidene treffers op 't bols jewistische slagschip „Marrat". Ontplof fingen en branden werden waargenomen. In -E g y p t e werden bij den overal succesrijken afweer van den grootscheep- schen Britschen aanval zeer zware ver liezen toegebracht. Tot dusver werden 104 tanks als vernietigd opgegeven. De gevechten duren voort. Aanvallen van- de Duitsche en Italiaansche luchtmacht richtten zich overdag en 's nachts op ge motoriseerde formaties van den vijand. Messerschmidt-jachtkruisers schoten .4 vliegtuigen van 't type Beaufighter neer. Een vijandelijke landingspoging in den plicht van 23 op 24 October in het ge bied van Mersa Matroe werd door -het snelle ingrijpen van gevechtsvliegtuigen reeds op zee verijdeld. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten met goede uitwerking vlieg veld-installaties op da eilandvësting Malta. Ook aan 8e Engelsche Zuidkust "vielen lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen gisteren overdag voor den oorlog be langrijke installaties op verschillende plaatsen met succes aan. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het Egyptische front nieuwe en hevige pantseraanvallen van den vijand, gesteund door pantserstrijd krachten, mislukt. Het aantal vernielde vijandelijke vechtwagens bedraagt 104. Ithliaansche en Duitsche luehtformaties hebben kampementen en opslagplaatsen achter de Britsche Unies gebombardeerd. 14 toestellen werden in luchtgevechten door jagers van de spil neergeschoten. Een poging van den vijand om in de zone van Mersa Matroe achter onze li- nies te landen, is teniet gedaan door de snelle tusschenkomst van gevechtsvlieg tuigen, die de talrijke, met troepen be-> laden motorbooten dwongen, de actie' te laten varen en rechtsomkeert te ma ken. Een vaartuig vloog in de lucht na door een bom te zijn getroffen. Een on zer duikbooten is niet op haar basis te ruggekeerd. Een deel der bemanning is gevangen genomen. De familieleden zijn op de hoogte gebracht. Boven Malta wer den 3 Spitfires, die trachtten onze bom menwerpers op te vangen, in zeeygescho- ten, getroffen door eseorteerendejagers. Tijdens lüchtoperaties boven het ge- vechtsgebied der Middellandsche Zee zijn 4 Britsche toestellen door het Duitsche luchtwapen neergeschoten. Hevigel gevechten! op Guadalcanal (D. N. B.). Naar de Britsche berich tendienst uit Washington meldt, is aldaar bekendgemaakt, dat gisteren in den loop van den dag nieuwe Japansche verster kingen op het Noordwestelijk deel van het eiland Guadalcanar aan land zijn ge gaan. Naar verluidt, zouden hevige ge vechten aan den gang zijn. Japansche luchtaanval in BritSch-Indië. (D. N. B.), Het keizerlijk hoofdkwar tier maakt bekend, dat Japansche leger- vhegtuigen Zondagmiddag een verras senden aanval hebben gedaan op de vij- andeUjke luchtbases van Tinsoekia en Chittagong in Britseh-Indië. Tijdens de zen aanval werden vier vijandelijke vlieg- tuigen neergeschoten. 39 andere vijande lijke machines, waaronder 18 groote toe stellen, werden op den beganen grond vernield. Eten Japansche machine ging verloren. De luchtaanval op Genua. (Stefani). Volgens de definitieve tel ling van het aantal slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op Genua, be draagt het aantal dooden 354, voor het meerendeel ouden van dagen en kinderen. Met zorg worden de Kerstpakketten voor de mannen van de Nederlandsche SS aan het Oostelijk front verpakt. Er is voor gezorgd, dat het den mannen aan niets ontbreekt. Polygoon-Meijer-Pax Holland m BEKENDMAKING. Keuringi dor lichtingen 1904/1905. Alle manUjke Rijksduitschers der lich- tingen 1904 en 1905 ook degenen die reeds door „Wehrersatzdienststellen der Heimat" zijn opgeroepen, of aan wie dis pensatie of uitstel is gegeven moeten zich als volgt voor de keuring melden: a. uit de provincies Zuid-Holland en Z eeland; Den Haag, school Frede- rikstraat 28: op,9 Nov. 194/2 's morgens 8.30 uur de letters AJ; op 10 Nov. 1942 's morgens 8.30 uur de letters K S; op 11 Nov. 1942 's morgens 8.30 uur de letters TZ; b. uit de provincie Noord-Holland in: Amsterdam-A, school Iepenweg 13: op 12 Nov. 1942 's morgens 8.30 uur de let ters AJop 13 Nov. 1942 's morgens 8.30 uur de letters KQ; op 14 Nov. 1942 's morgens 8.30 uur de letters R Z; v c. uit de provincie Friesland, Gronin gen, Drente en Overijssel' bij de Wehr- machtkommandantur Zwolle, Rojensin- gel 13: op 16 Nov. 1942 'smorgens 8.30 BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. uur de letters AO; op 17 Nov. 1942 's morgens 8.30 uur de letters PZ; d. uit de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant in: Eindho ven, school Den Boseostraat 18 op 19 Nov. 1942, 's morgens 8.30 uur, de letters ah; op 20 Nov. 1942, 's morgens 8.30 uur, de letters ir; op 21 Nov. 1942, 's morgens 8,30 uur, de letters s.z; e. uit de provincie Limburg bij de Vrijthof 46: op 23 Nov. 1942, 's morgens 8.30 uur, I de letters ae; op 24 Nov. 1942, 's morgens 8.30 uur, de letters fh; op 25 Nov. 1942, *3 morgens 8.30 uur, de letters i1 op 26 Nov. 1942, 's morgens8.30 uur, de letters mp; op 27 Nov. 1942, 's mgrgens 8.30 uur, de letters qs; op 28 Nov. 1942, 's morgens 8.30 uur, de letters tz. Zij, die voor deze aanmelding in aan- 25 Oct. tot en 54 A brood 54 B brood 54 beschuit 54 A vleesch 54 B vleesch 54 A aardapp. 54 B aardapp. 54 melk 1-60, 2-60 res. 54 tabak met 31 Oct. 1942. 4 rants, brood of gebak. Y2 rants, brood of gebak. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. Ys rants, vleesch of vl.w. 2 kg aardappelen. 1 kg aardappelen. 1^4 liter Melk. '1% liter taptemélk. 1 rants, tabak.1) 4 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 402 algem. 1 kg suiker. 403 algem. 1 rants, jam. 404 algem. 125 gr. peulvruchten. 405 algem. 125 gr. havermout. 406 algem. 250 gr. gort. 407 algem. 100 gr. vermicelli of maï zena. 397 t/m 399 alg. 100 gr. kaas. 408 t/m 411 alg. 1 rants, bloem, broqd* of gebak. 4-57, 4-58 res. 250 gr,, rijst. 51, 52 versn.100 gr. chocolade. 53, 54 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 19 Oct. tot en met 30 Oct. 1942. 53 boter rants, boter. 53 vet'Y2 rants, boter. 13 Sept. tot en met 11 Nov. 1942. 2-61, 2-62 reserve rants, boter. 3-61, 3-62 reserve Y2 rants, boter. 4-61 reserve rants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tof en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst. 1 eenh. brand stoffen. 22 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 413 algem. 1 rants, waschpoeder. N Waschpoeder 1 rants, waschpoeder. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 KF Brandstoffen, boimen één eenheid le t/m 4e periode: 1 een heid brandstoffen (geen anthraciet). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. DINSDAG 27 OCTOBER 1942. De wijsheid van Boven is vooreerst rein, vervolgens vreedzaam, vriendelijk, ge- zeggelyk, vol van ontferming en goede vruchten, onpartijdig en ongeveinsd. Jac. 3 17. Zon op onder 8.24 18.23 Maan op onder 20.39 11.28 1 Nov. Laatste kwartier. 8 Nov. Nieuwe maan. BEKENDMAKING. - 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. Of ficiéél wordt medegedeeld: Gebleken is, dat het onlangs in de Nederlandsche Staatscourant voor bepaalde deelen van ons land gepubliceerde vestigings- en ver huisverbod en de desbetreffende mededeeling aan de pers, onder ^de bevolking in het kustgebied bezorgdheid hebben doen ontstaan. In verband hiermede wordt erop gewezen, dat bijtijds zal worden medegedeeld, wie voor een evacu atie in aanmerking komt, zoodat een ieder rijkelijk gelegenheid zal hebben om de vereischte maatrege len te nemen. Men w'achte dus kalmafen pro- bëere niet overijld ergens anders in ons land een nieuw onderkomen te vinden^waarbij de mogelijkheid bestaat, dat men'niet voor evacua tie in aanmerking komt en men derhalve onjuiste maatregelen heeft genomen. 1 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 412 algem. 1 rants. Eenheidszeep. N eenheidszeep 1 rants, eenheidszeep. N Toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 31 Oct.: 370, 371 Algem. (Zeep), M-Zeep,. M. Toilet zeep. 1) Mann. personen van 18 j. en ouder. Bonnen beteekenen voedselmits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. Ongeveer 1400 mannen en vrouwen uit de rijen van NSDAP en NSB, die het leiderscorps der districten Overijsel en Gelderland vormen, waren Zondagoch tend in „De Vereeniging" te Nijmegen in een vormingsbijeenkomst vergaderd, door hun aantal en aaneengeslotenheid de kracht der nat.-socialistische idee ook in Nederland symboliseerend. Aan het ANP-verslag ontleenen wij het vol gende: Kreisleiter Weibeler opende de bijeen komst o.a. mét een herdenking van de beide leidende partijgenooten in het Ar- beitsbereich, die in het Oosten gevallen zijn, Siegfried Sommer en Hermann Lin- denburger. Ook herdacht hij den in Gent overleden leider van de Vlaamsche na- tionaal-socialisten, Staf de Clercq. In groote lijnen schetste daarna de plaatsvervangende vormingsleider van het Arbeitsbereich, Kullmann, den strijd van Europa tegen de Aziatische steppen- volken, om uit de ontzaglijke kracht, welke de Germaansche volken in deze worsteling getoond hebben, het vertrou wen af te leiden dat men met de oplos sing der kwestie van het Oosten zal sla gen. De lessen, welke de geschiedenis ons leert, sterken ons in het geloof, dat het Duitsche rijk geroepen is om Europa een nieuwen vorm te geven. In het geloof, dat wij de ordende mo- merking komen, moeten hun identiteits- bewijzen en drie pasfoto's in het formaat 37 bij 52 in burgerkleeding zonder hoofd bedekking meebrengen. Zij, die een bril dragen, moeten het recept voor hun "bril meebrengen. Jocleh behoeven niet te ver schijnen. Aan hen, die zich moeten melden wordt het reisgeld 3e klasse tegen vertoon van het reisbiljet bij de aanmelding terugbe taald. Voorts krijgen zij bij afwezigheid uit hun woonplaats van langer dan acht uur geld voor verteringen. De Rijkscommsisaris voor het bezette Nederlandsche gebied, de Commissaris-Generaal voor de veiligheid, W. G. RAUTER, S. S.-Gruppenführer en Luitenant- generaal der Politie. gendheid in Europa zijn, die met de an dere volken van dit continent het Oosten moeten ontsluiten, wijden wij ons aan de organisatie en den opbouw van een duizendjarig rijk, aldus Kullmann. De leider van de hoofdafdeeli'ng vor ming van de N.S.B., van Genechten, zei- de uit de groote verrichtingen, waarop het Nederlandsche volk in het verleden kan wijzen, de zekerheid te putten, dat het ook bij de volbrenging der nieuwe taak niet zal falen. Zooals de vaderen eens niet gewacht hebben op het einde van den 80-jarigen oorlog, maar hun land in orde brachten, zoo mogen wij thans niet het einde van den oorlog afwachten, maar moeten wij onverwijld den opbouw van Euroga aan pakken. Een dringende noodzaak voor het vol brengen van de taak, die in het Oosten wacht, noemde spreker een hoog geboor tecijfer, opdat er voldoende menschen zijn voor den opbouw, alsmede het volle dige gebruik der kolonisatiecapaciteiten, welke het Nederlandsche volk in de ge schiedenis heeft bewezen te bezitten. Rede van Hauptdienstleiter Schmidt. Terwijl het parool "„Koers Oost" in de beide eerste voordrachten der bijeen-, komst gemotiveerd was op grond,, van de historische ontwikkeling, schetste de leider van het Arbeitsbereich, Haupt dienstleiter Schmidt, in duidelijke en on dubbelzinnige woorden den eisch, welke uit dit parool volgt, voor onze generatie, en wel voor Duitschers zoowel als voor Nederlanders. Hij herinnerde, eraan, dat het denkbeeld om het gemeenschappe lijke vormingswerk van dezen winter aan de vraagstukken van het Oosten te wijden, is uitgegaan van den kameraad Sommer, die intusschen op het veld van eer is gevallen. Thans roepen wij alle' Germanen, ja alle Europeanen toe: „Vormt de groote lotsgemeenschap en beveiligt het gebied voor onze kinderen." In Adolf Hitler als den eersten-arbeider en soldaat bezitten wij den waarborg voor de toekomst van ons land. Onder de plichten, welke voor het Ne derlandsche volk uit den tégenwoordigen toestand voorkomen, noemde Haupt dienstleiter Schmidt het volledige ge bruik der arbeidskracht in den vrijheids-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1