DAGKALENDER ZATERDAG 24 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 21 Jezus op de bruiloft. Sowjet-troepen bij Toeapse en Stalingrad teruggeslagen - Dultsohe aanval In den Kaukasus voortgezet - Luchtaan vallen op Engelsoh gebied, N.W.-Dultsohland, Turijn en BINNENLAND Genua. UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. C H R 1 S T E L IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder latter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. In ons nummer van Donderdag citeer den wij de woorden van den heer Hy- mans, arts te Botterdam: „Wat is ons in huweiyk en gezin veel kosteiyks toevertrouwd! Daar kan iemand aan een ander tenslotte de helft niet van aanzeggen." Inderdaad, veel kostelijks. Wat zou het heeriyk zijn, als de tijdsomstandig heden, waaronder wij nu leven, er toe leidden, dat wij ons daarover eens ern stig ei* diep gingèn bezinnen. Hoe rjjk is ook de gedachte, dat de Heere Jezus voor de eerste maal in het openbaar Zijn almacht openbaarde op een b r u i,l of t. Daarmede heeft Hij het huwelijks- en gezinsleven geheiligd. Maar wat zegt het ons ook veel, dat het bruidspaar in het kleine Galileesche dorpje Kana Jezus op hun bruiloft had genoodigd. Als jonge menschen met Hem hun huwelijk beginnen, dan belooft dit veel voor de toekomst. Wie Jezus noodigt, niet alleen op den bruiloftsdag, maar wie Hém als de dagelijksche gast be geert, die zal ondervinden, dat Hij komt en dat Hij zegent mild en overvloedig. In een- huis waar Jezus is, heerscht echte, reine vreugde en warme liefde. Daar is het leven niet saai en verve lend, maar daar is de blijdschap op recht. Hem zeggen we onze blijde, maar ook onze droeve dingen, Tot Hem gaan we ook met onze moeilijkheden, zorgen en droefheid. Niemand ontkomt aan smart en leed. Maar als Jezus onze huisgenoot is, be hoeven we dien last niet alleen te dra gen. Waar Hij genoodigd is, daar is, Hij tegenwoordig met Zijn machtige liefde en met Zijn oneindig vermogen, f Waar Hij is, gaat, door* tegenslag en 'moeite de liefde niet weg. Integendeel, daar worden wij gesterkt en gestaald om den levensstrijd samen te voeren. Waar boven de poort van het huwe lijksleven staat: „Jezus, de Heiland, is genoodigd", daap is het waarlijk goed, in vóór- en tegenspoed. Britsche terreuraanvallen op Nederlandsch gebied. Bij willekeurige vluchten overdag van Britsche vliegers over Nederlandsch ge-, bied, werden op overvallen gelijkende aanvallen met de boordwapens gedaan, voornamelijk op burgerlijke doelen, wel de aanvallen duidelijk een terroristisch karakter droegen. Aan boord van een schip werden drie leden van het scheeps- personeel gedood en drié anderen zwaar gewond. Van de bemanning van een an-A der schip werd de stuurman gedood. Voorts werden van de burgerbevolking vier .personen gedood, vijf zwaar en ver scheiden licht gewond. De aangerichte materieele schade is gering. De poging, om een militair doel aan te vallen, mis lukte door den. krachtigen afweer. Betaal geen buitensporige verhuiskosten. In verband met de eventueele oAtrui- ming van een gedeelte van de kuststrook vestigt de gemachtigde voor de prijzen er met nadruk de aandacht op, dat de tarieven van verhuis, en meubeltrans portondernemingen wettelijk zijn vast gelegd. Een zeer ernstige waarschuwing wordt tot de ondernemers gericht om deze ta rieven niet te overschrijden, en tot -het belanghebbende publiek gevraagde, te hooge, verhuiskosten niet te betalen. Daarop zal een intensieve controle wor den toegepast, terwijl in de gevallen, waarin reeds te hooge tarieven werden berekend, zeer strenge straffen zullen worden opgelegd. De wettelijk toegestane tarieven zijn den verhuis- en transportondernemingen zeer wel bekend. Mocht blijken dat des ondanks te veel wordt gevraagd, dan doet het belanghebbende publiek er goed aan dit onmiddellijk ter kennis te bren gen van den provincialen commissaris voor de prijsbeheersching, te weten: Voor Zeeland Noordsingel 176, Middelburg, tel. 2481. Heilgymnaatert en masseurs!. pet besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Sociale Zaken, betreffende de paramedische be drijven tréedt met ingang van 1 Novem ber a.s. in werking voor de heilgymnas ten en masseurs. In verband hiermede zullen heilgymnasten en masseurs, die hun beroep willen blijven uitoefenen, daartoe in de eerste vier weken van No vember a.s. een verzoek bij voornoemden Secretaris-Generaal moeten indienen. Een soortgelijk verzoek dient na 1 No vember a.s. te worden gedaan voor de genen, die in aanmerking wenschen te komen voor goedkeuring van hun inrich tingen of curussen ter opleiding tot heil- gymnast en/of masseur. Zoolang op deze verzoeken nog geen beslissing is geno men, mogen belanghebbenden hun werk zaamheden blijven uitoefenen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied ten Noord-Oosten van Toeapse wierpen divisies bergjagerS en jagers den vijand uit diep geëchelon- neerde haarden van verzet. Zij werden hierbij, ondanks- ongunstige weersom standigheden voortdurend door formaties van de luchtmacht gesteund. Voor de kust van "den Kaukasus werd een bolsjewistisch koopvaardij schip door bommen zwaar getroffen en door de bemanning op het strand gezet: Te Stalingrad werd een vijande lijke tegenaanval afgeslagen. Tusschen Wolga en Don voerden de bolsjewisten gisteren zonder in eenig verband tot elkaar staande tegenaanval len uit, die bloedig werden afgeslagen. Aan het Donfront vernietigden onze troepen bij een plaatselijke actie een vij andelijke gevechtsgroep. f In den Centralen en den N o o r- d e 1 ij k e n sector wederzijdsche activi teit van verkenningstroepen. De lucht macht zette den strijd voort tegen de spoorwegbewegingen van den vijand. Aan het Egyptische front bestookten lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen Britsche stellingen, alsmede con centraties van auto's met bommen van zwaar kaliber. Vergezellende Duitsche jagers schoten in hevige luchtgevechten tien vijandelijke vliegtuigen neer, waar bij drie eigen vliegtuigen verloren gin gen. Drie andere vliegtuigen werden bij een aanvalspoging op een eigen vlieg veld door luchtdoelartillerie van de luchtmacht neergeschoten. IndeRoode Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht tvan 21 op 22 October een koopvaardijschip van (5000 brt. tot zinken gebracht. Vliegvelden en haveninstallaties van het eiland Malta werden' opnieuw ge bombardeerd. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben op 22 October des namiddags onder "be scherming van laaghangende wolken bo ven Noord-W est-Duitsch- 1 a n d gevlogen. Enkele neergeworpen bommen richtten onbelangrijke schadd aan gebouwen en terreinen aan. De ver liezen der burgerbevolking waren gering. Lachte Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten overdag doelen aan de Zuid oostelijke en Zuidwestelijke kust van Engeland. ITAL. WEERMACHTBERICHT. Britsche aanval' op Turijn en Genua. Vliegtuigen varf de As en van den vij and waren gisteren aan het Egypti sche front nog in feilen strijd gewik keld en nieuwe successen werden door de Duitsch-Italiaansche jagers behaald Twintig Britsche vliegtuigen werden er -neergeschoten, waarvan vijf door Itali- aansche jachttoestellen, tien door Duit sche jagers en vijf door het luchtdoel geschut. Onze vliegtuigen zijn alle op hun bases teruggekeerd. Er was een opmer kelijke verkenningsactiviteit in den Noor delijken sector van het front te land. Onze duikbommenwerpers zetten de aanvallen op de vliegvelden van Malta voort. In den afgeloopen nacht hééft de vij and geprobeerd aanvallen te ondernemen op de steden T u r ij n en Genua. Të Turijn werden kleine branden snel bedwongen. Te Genua werd de aanval door verscheidene golven van vliegtui gen uitgevoerd, die brisant- en brand bommen uitwierpen. De aanval nam hier een aanzienlijken omvang aan en veroor zaakte belangrijke schade aan de woon huizen. Men is nog bezig het aantal slachtoffers vast te stellen. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Het luchtdoelgeschut haalde twee vliegtuigen omlaag. Het slechte weer. (D. N. B.). De plotselinge omslag van het weer in den Westelijken Kaukasus bemoeilijkt den voortgang der gevechten. De zachte boschwegen zijn niet meer te berijden voor colonnes. De regens, die het karakter van een wolkbreuk aannamen, konden het élan der aanvallende Duitsche bergjagers niet breken. De in het gebied van Sjaumjan ver slagen bolsjewisten hadden zich verder Zuidwaarts genesteld. In dit bergland kwam het tot zware voor de Duitsche bergjagers zegevierende gevechten. Door de weersverandering is het water in de bergrivieren hoog gestegen en deze vor men zoodoende hevig omstreden hinder nissen. De Duitsche stuka's drongen door de laaghangende wolken en deden aan vallen op vijandelijke batterijstellingen. Talrijke stukken geschut werden door bomtreffers buiten gevecht gesteld, zoo dat de vijand geen systematisch sper vuur kon aanleggen. De Duitsche artil lerie concentreerde haar vuur op stellin gen, welke als gunstige plaatsen voor een doorbraak in aanmerking kwamen. Daarop gingen de Duitsche infanteristen tot den aanval over. Zij bestormden de Sovjet-bunkers en vergrootten in verbit terde gevechten van man tegen man de wiggen voor de doorbraak. In den centralen en Noordelijken front- sector verhinderden de slechte weersge steldheid en het modderiger wordende terrein groote gevechtshandelingen. Waar het den bolsjewisten op een en kele plaats gelukte door te dringen in de voornaamste Duitsche gevechtslinie, zijn zij door geconcentreerd vuur bestookt en vernietigd of nog voordat zij de Duitsche verdedigingslinies bereikt hadden tot den terugkeer gedwongen. Verlaglngi van dienstplichtigen Iteefiijd' inl Engeland. (D. N. B.). Naar Reuter meldt, heeft de Britsche minister van arbeid, Bevin, de verlaging van den leeftijdsgrens voor den militairen dienst in het Lagerhuis bekend gemaakt. Hij zeide, dat de koning een besluit heeft onderteekend, waardoor alle mannen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, onder de bepalingen van de wet over den militairen dienstplicht vallen. Bevin voegde hieraan toe, dat zij op 7 November geregistreerd, een maand later gekeurd en dan al naar behoefte zouden worden opgeroepen. Velen hun ner zouden er op kunnen rekenen reeds in December te worden opgeroepen. De strijd óm de Salomonseilanden. Voor de radio heeft admiraal Stirling in verband met den strijd op de Salo monseilanden meegedeeld, dat het be houd van het vliegveld Henderson voor de Amerikaansche luchtmacht van zeer groot belang is. Mocht zij dit verliezen, dan beteekent dit, dat voortaan alleen met vliegtuigmoederschepen of lange- afstandmachines kan worden gewerkt. De Japanners hebben het voordeel, dat zij in een betrekkelijk kleine ruimte be schikken over een in verhouding groot aantal oorlogsbodems. De Amerikanen moeten tevens het oog gericht houden op Hawai en de Midwayeilanden, daar het niet onmogelijk is, dat de Japanners hen bij de Salomonseilanden bezig wil len houden om dan onverwachts een aanval op de Midwayeilanden of Hawai te ondernemen. Japanner* op Nieuw-Gulnea in het defenWef, Volgens mededeelingen van het ge- alliëerde hoofdkwartier in den Stillen Oceaan wijst alles op Nieuw-Quinea er op, dat de Japanners aldaar hun stryd- krachten hebben hergroepeerd, d.w.z. van het offensief op het defensief om geschakeld. ZJj hebben verdedigingswer ken aangelegd in de buurt van Kokoda. Andere stellingen bevindeq zich b(j het plaatsje Eora. De Australiërs hebben bij Eora reeds gestormd. Korte berichten. In den nacht van Donderdag op Vrydag heeft het Westelijk gebied van Zwitserland om 21 en 22.30 uur lucht alarm gehad. De motoren der overtrek kende toestellen waren zeer duidelijk te hooren en het moeten verschillende gol ven van zware machines zijn geweest. Dé Zwitsersehe luchtdoelartillerie trad jn werking. Pantserafweergeschut in den strijd tijdens de hevige straatgevechten in Sta lingrad. Huis voor huis moest in harde Worsteling genomen worden. PK Heine-DV-R-P H m Een „zwartkijker". Op den fokveedag te Terborg, georganiseerd door den Bond van Fokveevereenigingen voor zwartbont vee in Gelderland, kreeg deze stier den eersten prijs. Het lederen masker dient, om de wildheid van het dier te beteuge len. VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m. ARBEIDSBOEK OP KOMST. Het is bijna twee jaar geleden, zegt de „Telegr.", dat de directeur van het Rijksarbeidsbureau de invoering aankon digde van een arbeidsboek. Verwacht mag worden, dat thans binnen afzien- baren tijd met de uitreiking een begin zal worden gemaakt. Er komt dus een oogenblik, waarop bij uitvoeringsbesluit zal worden be paald, dat bepaalde nader aangeduide arbeiders na een zekeren datum in het bezit van een arbeidsboek zullen moeten 'zijn. Van dien dag af mag geen werk gever meer iemand in dienst hebben die zulk een arbeidsboek niet kan overleg gen. De werknemers van hun kant heb ben den plicht tijdig al die handelingen te verrichten, die de overheid dan zal voorschrijven voor het samenstellen van dit arbeidszakboekje. Men zal kunnen begrijpen, dat met het uitreiken geruimen tijd gemoeid zal zijn. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat het twee jaar zal du ren, alvorens iedereen een volledig bij gewerkt arbeidsboek heeft. Het ligt voor de hand, dat overwo gen wordt, als eerste een groep arbei ders aan te wijzen, die ook voor den oorlog als een der best georganiseerde in den lande werd beschouwd, n.l. het omstreeks 30.000 man tellende perso neel in de grafische bedrijven. Hoe het arbeidsboek er uit zal zien is nog' niet tot dn bijzonderheden Vast gesteld. Wel zal het in ieder geval moe ten behelzen bijzonderheden omtrent den persoon van den arbeider (leeftijd, burgerlijke staat, enz.), opleiding, leer tijd, eventueele diploma's, beroep en den tijd, dien hij in verschillende achter-een- volgende betrekkingen heeft doorge- bracht. Het arbeidsboek zal door den arbei der bij den werkgever moeten worden gedeponeerd en hem ter hand gesteld moeten worden bij sollicitatie of veran dering van werkkring. Is hij eenigen tijd werkloos, dan zal h(j het zelf moe ten bewaren. ZATERDAG 24 OCTOBER 1942. Uit denzelfden mond komt zegening en vervloeking voort. Dit moet, myne broeders, niet zoo zyn, Jac. 3 10. Zon op onder 8.19 18.29 Maan op onder 19.07 8.14 Vandaag volle maan. 1 Nov. Laatste kwartier. ZONDAG 25 OCTOBER 1942. Komt, laat ons samen Israëls Heer„ Den rotssteen van ons heil, met eer, Met Godgewijden zang ontmoeten. Zon op onder 8.21 18.27 Maan op onder 19.34 9.21 LOONEN EN ARBEIDSVOOR WAARDEN IN DEN LANDBOUW. Op verzoek publiceeren wij nogmaals de loonregeling in den land- en tuin bouw, zooals deze thans voor Zeeland luidt: Aanvang en einde van de dagelijksche werk- en schafttijden worden in onder ling overleg tusschen werkgever en arbeider geregeld, met dien verstande, dat het aantal werkuren per week be draagt: a. Voor arbeiders, die met de verzor ging van vee of paarden zijn belast, ten hoogste 70 uren per week in de. maanden Maart tot en met November; ten hoogste 65 uren per week in de maanden December, Januari en Fe bruari; b. voor de andere arbeiders, in de maanden April tot en met September 54 uren per week; in de maanden October, November en Maart ten hoogste 50 uren per week en in de maanden December, Januari en Februari 45 uren per week. In bijzondere gevallen, wanneer het voor het bedrijf noodzakelijk is, mag hiervan worden afgeweken. De meerdere uren worden als overuren beschouwd en betaald. De loonen zijn: 1. Landbouw. a. Voor de vaste en losvaste arbeiders: in Zeeland f 21. b. Voor seizoen- en losse landarbei ders in Zeeland: November tot en met Februari f 3.25, Maart tot en met Octo ber f 3.50 per dag, 2. Tuinbouw. In Zeeland zijn de tuinbouwarbeiders- loonen dezelfde als van de landarbei ders. Z.g, tarieven voor accoordwerkzaam- heden zijn niet opgenomen. Bepaald is echter, dat de accoordloonen zoodanig moeten zijn gesteld, dat gemiddeld 20 pet. boven hef gewone tijdloon kan .wor den verdiend. Waar deze tarieven het vorige jaar hooger gesteld waren, kun nen deze gehandhaafd blijven. Nieuwe Spoorboekje. Ten gevolge van de invoering van den wintertijd in den nacht van 1 op 2 No vember, zal een nieuwe dienstregeling der spoorwegen verschijnen. De veran dering in den treinenloop zal dezen keer tamelijk groot zijn. Aanvrageri Winterhulp, De persdienst van Winterhulp Neder land deelt mede, dat 10 November de laatste datum is, waarop aanvraagfor mulieren ingeleverd kunnen worden voor de tweede uitkeering van Winterhulp. Zij, die reeds eenmaal een verzoek tot steun aan Winterhulp hebben gericht, behoeven dit niet opnieuw te doen, daar alle aanvragen ook van hen op wier aan vraag afwijzend is beschikt, voor de tweede uitkeering opnieuw in behande ling worden genomen. Alleen zij, die dit jaar nog geen ver zoek tot hulp aan Winterhulp gedaan hebben, behoeven dus een formulier te vragen, welk formulier dan, zooals ge zegd, uiterlijk 10 November ingeleverd dient te worden. Formulieren, na dien datum ontvangen, kunnen niet meer voor de tweede uitkeering in behandeling ge nomen worden. Zij, wier financieele posi tie sedert het indienen van het eerste aanvraagformulier een verandering on dergaan heeft, behooren daarvan kennis te geven aan het plaatselijk bureau of de buurtschapshoofden. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 25 October 1942. 's Morgens tot 8.21 u. 's Avonds van 18.27 u. Maandag 26 October 1942. 's Morgens tot 8.22 u. 's Avonds van 18.25 u. Besmettelijke ziekten. In de week van 11 tot en met 17 Oc tober kwamen in onze provincie 18 ge vallen van besmettelijke ziekten voor, n..l 8 gevallen van diphtherie te Kerkwerve, 3 te Terneuzen en 1 te Bruinisse, Goes en Middelburg. Voorts 2 gevallen van rood vonk te Oosterland en 1 te Koudeker- ke en 1 geval van malaria te Middel burg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1