OOK U Jarenlang hevige rheumatiek. lm Nu kan ik weer' loopen. MJÖDDELBURGSCHE BRIEF Het gerucht, UIT DF, PROVINCIE Tholen en St^Philipsland. GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN VOOR HOOFD EN HART 1 Najaarsstormen. Dezer dagen Lebben wij er reeds een voorpuefje van g. aad. "vVy huiverden in onze jassen en haastten ons naar huis, waar wy nu maatregelen treffen om den winter, die in aantocht is het hoofd te bieden. Ja, wij haastten ons naar huis, maar hoevelen van ons dachten daarbij aan de mannen die ver van huis en haard eveneens een nieuwen winter te gemoet gaan? Wy bedoelen onze oost frontstrijders, zy die vrijwillig gegaan zijn om schouder aan schouder met de dappere Duitschb legers en de bondge- nooten het bolsjewisme te vernietigen. Nu de najaarsstormen ons voorberei den op een nieuwen winter is het onze plicht meer dan ooit het verzorgings fonds te steunen, want in versneld tempo moeten nu juist meer pakketten naar het front. Landgenoot, u-weet het giro nummer? 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrywilligerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22 te 's Gravenhage. HipfOKT IN DENN Duizenden vragen: l> kunt#nog geven! Geeft dus aan Winterhulp! Giro 5553. De Heer C. C. te B. schrijft, dd. 19-1 l-'40i „Jarenlang leed ik aan ^hevige rheumatiek. Soms kon ik heelemaal niet meer loopen en dikwijls alleen met be hulp van een stok. Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proefOrigineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 24 October 1942. 's Morgens tot 8.19 u. 's Avonds van 18.29 u. van het vleesch en de benaming van het onderdeel, zooals bijv. kalfsfricandeau, runder biefstuk, enz. Applicatiecursussen' lichamelijke opvoeding. In een groot aantal gemeenten zyn na .1 Jan. 1941 gemeentelijke applicatiecur- öussen georganiseerd ter stimuléering van het onderwijs in de lichamelijke oefe ning. De secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming heeft thans aan de daarbij betrokken zijnde instanties ge schreven, dat hy deze activiteit der ge meentebesturen zeer heeft gewaardeerd en degenen dankt, die op deze wijze heb ben bijgedragen tot de lichamelyke op voeding van de lagere schooljeugd. Thans is speciaal aan de rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding de taak van de herscholing en stimuleering van onderwijskrachten ten aanzien van de lichamelijke oefening opgedragen. In het belang Vhn de gewenschte een heid in opvatting en werkwijze bij de or ganisatie dézer herscholing dienen deze cursussen in den vervolge slechts te worden georganiseerd in overleg en sa menwerking met de rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding. Verhooging van verzekeringspremiën niet toegestaan. Naar aanleiding van klachten over het ongeoorloofd verhoogen van verzeke ringspremiën, deelt de gemachtigde voor .de prijzen mede, dat binnenkort de pre- miën en tarieven voor verzekeringen bij beschikking zullen worden gefixeerd op het peil van 9 Mei 1940. Voordat deze regeling definitief haar beslag zal heb ben gekregen, is het niet toegestaan eigenmachtig verzekeringspremiën en ta rieven te verhoogen. Verzekeringsmaat schappijen doen er goed aan zich ten aaö- zien van eventueele verhoogingen te wenden tot het departement- van byzon- Amice, Welk gerucht bedoelt u? Ge hebt volkomen het recht tot die vraagstelling, want er zyn ydele, losse, onzekere, valsche en looze geruchten en er zyn ook goede. Men kan iemand in kwaad gerucht brengen en zelf in goed gerucht staan. Voorts kan men ook van geen klein gerucht vervaard zijn of ook wel meehelpen geruchten in omloop te brengen. Over dat laatste wou ik het nu juist eens hebben. Dat is een kwaad ding in onze samen leving. Stel je voor: Twee .buurvrouwen in de deur. Ze maken een praatje. Op eeni- gen afstand komen een paar gemeente werklieden. Die breken de straat op en gaan aan 't graven. Eenige voorbijgan gers en wat kleine jongens blijven staan kyken. De eene buurvrouw: Wat zou daar te doen Zyn? De andere buurvrouw: „Ze graven 't gas op. De eene en de andere: Als ze 'tmaar niet afsluiten. Dan kunnen we niet meer koken vandaag. Als ze 't water ook maar niet afsluiten. Dan krijgen we wa terdistributie. Dat zou toch wat wezen. Daar kan ook wel wat aan 't licht we zen. Als dat maar niet waar is, want dan zitten we nog in 't donker ook. Ondertusschen heeft de „overbure" lont geroken. Wat is er aan de hand? Nou dat zie je toch wel, 'tgas wordt afgesloten en we krijgen waterdistribu tie. Wat zeg je me nou. Ondertusschen is ook de kruideniersjongen gearriveerd en de bakker op komst. Zoo, wat je zegt, ik heb het altijd wel gedacht, dat we nog eens waterdistributie kregen, maar ik heb gelukkig een goede regenbak. Er passeeren voorbijgangers. De een vangt wat op en de ander hoort wat en het gerucht is geboren. Het valsche, ver ontrustende gerucht. Het gedijt uitste kend. Het heeft een voorspoedige ont wikkeling. Na een half uur hoor je op 't andere einde van de stad: ja, mensch, ik heb uit zeer goede bron vernomen, dat het gas wordt afgesloten en dat we water distributie krijgen. Ieder helpt er aan mee. Slagers- en bakkersjongens, incas seerders, kooplui, melkboeren, winkel meisjes, schooljongens, ieder is ver vuld van ijver voor de meest vlotte ver spreiding van het gerucht. Eer de avond bereikt is, is het hèt onderwerp van elk gesprek, op straat en in huis en opdrach ten voor regenbakreparaties zijn al gege ven. In sommige gezinnen komt het tot op gewonden gesprekken. Jij had dit wel eens kunnen doen en jij had daar wel eens voor kunnen zorgen. De nacht -brengt eenige verkoeling. Anderdaags is de heftigheid er al een beetje af. Den derden dag wordt er niet meer over gesproken. Ér zijn er niet veel meer die er nog aan gelooven. Iets anders vraagt weer de aandacht. Zeg, heb je dat al gehoord? Niet verder vertellen hoor, maar ik weet het zeker, 'ik heb het zelf gehoord van de neef van de zwa ger van een broer diè~ een zoon op 't stadhuis heeftnou, en dan komt het. O wee, daar is weer een nieuw gerucht in de maak. Het is niet meer te stuiten. Het vliegt door de stad. Het springt her en der en bereikt woonkamers, keukens, kantoren, winkels, en ieder is er "weer vol van. Ook dat gerueht heeft weer een kort' bestaan. En zoo gaat het telkens maar door. Of men dan nooit wijzer wordt? Ik weet een heel goede remedie tegen die valsche-geruchten-infectie. Glimla chend aanhooren, er niets van gelooven en nimmer verder vertellen. Groetend, STENTOR. dere economische zaken, teneinde door verkregen goedkeuring zekerheid te heb ben. Jongens en meisjes naar Oostland. Woensdagmiddag had in het streek- kwartier van den jeugdstorm te Utrecht 'n bijzondere plechtigheid plaats. 59 jongens en 2l3 meisjes stonden aangetreden in de bovenzaal, waar zij hebben geluisterd naar de redevoeringen van opperbanheer C. Quispel Szh. en de landelijke leidster van de meisjes van den jeugdstorm, opperzwermleidster C. van Eek, die hen toespraken naar aan leiding van hun vertrek als Nederland- sche vrijwilligers in den Germaanschen landdienst naar Oostland, Zij zullen naar Dantzig reizen, waar zij ondergebracht' worden in kampen van 30 tot 40 per sonen en zullen tenminste voor een jaar de boeren aldaar helpen bij den landbouw. Reeds eerder zijn tweehonderd jongens en 60 meisjes naar Oostland ver trokken. De jongens en meisjes zijn voor namelijk doch niet allemaal uit den jeugdstorm gerecruteerd. Zy allen zijn min of meer bekend met het werk op het platteland. Het is de bedoeling, dat aan deze jongens en meisjes over een jaar de vraag wordt voorgelegd of zij al dan niet willen blijven. De besten van de jongens, die zicb dan wederom ver binden, zullen in de toekomst, na een landdienstopleiding, worden ingezet als weer-boer, d.w.z. dan krijgen zy metter tijd een boerderij onder htm beheer. Dan moeten zij evenwel eerst een tijd dienst genomen hebben in de Waffen-SS. Middelburg. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen A. v. W. wegens het wipl- ryden in de avonduren zonder eenige verlichting op zyn rijwiel. Terzake van diefstal van aardap pelen. uit een land zijn aangehouden J. D. en C. M. S. Zij hebben een volle dige bekentenis afgelegd. TT- Een zekere L. heeft bij- de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij ëenigen tyd onbeheerd had laten staan. Goes. De politie heeft aangehouden en proces-verbaal opgemaakt tegen C. v. V., die een kolenbon tegen hoogen prijs had verkocht. C. P. P. te Kortgene en J. A. P. alhier werden geverbaliseerd wegens het- onbeheerd laten staan van hun rijwielen. Zuid-Beveland. Yerseke. De waarnemend burgemees ter heeft de begrooting 1943 van het Burg. Armbestuur goedgekeurd met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 20.297.57. Doordat het ingebrachte batig sal do over 1941 f1250 hooger is dan in 1940, kon de gemeente-subsidie op f 7500 worden geraamd, dat is f 1000 lager dan in 1942. De marechaussee P. Melse is verplaatst van hier naar Wilhelmina- dorp; de wachtmeester-marechaussee W. Berndsen van hier naar Middelburg en de wachtmeester-marechaussee C. A. Blommenstein van Hansweert naar hier. Waarde. De heer P. M. v. d. Berge te Kruiningen, thans Volontair ter secreta rie alhier, is benoemd tot 2e ambtenaar ter secretarie. 'si-Gravenpolder. Met ingang van 15 Nov. a.s. is tot tijdelijk ambtenaar ter gemeentesecretarie dezer gemeente be noemd dhr L. W« Traas, thans tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Baarland. ScherpenisSe. De zoon van J. B. had het ongeluk dat hij van een paard een trap tegen zijn been kreeg, hetwelk ern stig gekneusd werd. Doktershulp moest worden ingeroepen. Tot ambtenaar bij den Distributie- dienst te Tholen is aangesteld de heer C. Boone, alhier L(Z. Nsb.). De strijd tegen den clandestienen handel en de prijsopdrijving. Uit de grensstreek, tussehen Nispen en Huybergen, bereikte het „Dagblad van N.-Br. en Z." de mededeeling, dat de smokkelhandel in granen, aardappe len etc. daar aanzienlijk minder is ge worden; tegenover vorig jaar zou de hoeveelheid gesmokkelde levensmidde len' nu zelfs minder dan de helft be dragen. De uiterst scherpe controle, welke de C.C.D. dit jaar op het dorschen heeft uitgeoefend blijkt haar uitwerking niet gemist te hebbèn. Er valt inderdaad een vermindering van den smokkel in gra nen te .constateeren. De boeren, in hun „vrijheid van bewegen" beperkt, hebben ditmaal niet zooveel kunnen achterhoe den als vorig jaar het geval was. Onze zegsman haastte zich echter, erbij te voegen, dat het hier alleen granen be trof. Hy achtte het zeer wel mogelijk, dat van den erwten- en boonenoogst, met het dorschen waarvan men op het oogen- blik nog niet gereed is, quantums zijn achtergehouden, die hun weg over de meet nog zullen vinden. Dat echter de hoeveelheid smokkel- jvaar dit „seizoen" minder dan de helft zou bedragen van die van vorig jaar noemde men al te optimistisch uitge drukt. Het mag niettemin een verheu gend feit heeten, dat door de strengere maatregelen op eigen graan nu zooveel mogelijk in eigen land blijft. Vele boe ren, die op de zgn. „zwarte lijst" voor komen dat zijn over 't algemeen zij, die als smokkelaars bekend staan worden extra hard aan den tand ge voeld. Vooral in de omgeving van Wouw moet het aantal dezer lieden zeer beduidend zyn. De laatste weken zijn hier dan ook tal van huiszoekingen ver richt. Doodelijke ongevallen. Een 12-jarige schooljongen te Dirks- land die op een motortrekker van den landbouwer Struik meereed, sprong vlak voor zijn huis op den Gelderschedijk van den wagen af, waardoor hij achterover kwam te vallen. De zwaar beladen vracht aardappelen die achter den trekker hing, ging over zijn borst heen. De jon gen was op slag dood. Vrijdagmiddag heeft te Didam een vreeselyk óngeluk plaats gehad, hetwelk het driejarig dochtertje van B. K., wo nende aldaar, 't leven heeft gekost. Daar de echtgenoote van B. K. naar het dis tributiekantoor moest, bracht zij haar 3-jarig dochtertje zoolang naar een buurvrouw. Daar bleef het meisje on der de hoede van een 13-jarigen zoon achter. Tijdens de afwezigheid van zijn moeder heeft hy toen voor haar de kachel aangemaakt. Hoe het precies ge beurd is, is niet bekend, maar plotse ling, nadat de jongen zich even had ver wijderd om hout te halen, om op het pas aangemaakte vuur te doen, moet opeens een felle steekvlam uit de kachel zijn geslagen, gepaard gaande met een lichte ontploffing, waardoor de gordij nen en het tafelkleed in brand geraak ten, terwij! ook de kachel in lichterlaaie kwam te staan. Op het hooren van den slag kwam de jongen ijlings toeloopen en haalde het meisje, dat spelenderwijze in een grooten poppenwagen was gaan liggen, uit haar benarde positie. Daar zyn kleeren vlam hadden gevat, liep hij naar buiten om hulp te roepen en zijn' brandende kleeren te dooven. Op het hulpgeroep snelde de moeder van den jongen te hulp. De kleine alsmede de jongen, die brandwonden aan zijn bee- nen had opgeloopen, werden ijlings naar het ziekenhuis overgebracht. Hier bleek, dat de handjes, de onderarmen en het gezichtje van het meisje geheel waren verbrand. Beide kinderen werden tier verpleging in het ziekenhuis opgeno men, alwaar het meisje intusschen is overleden. Gelukkig waren de verwon dingen van den jongen niet levensge vaarlijk. Diefstallen. Op brutale wijze is ingebroken bij den landbouwer C. v. d. B. te Ossendrecht. Bij controle bleek, dat pl.m. 400 kg. tarwe verdwe nen was. Onmiddellijk werd aangifte gedaan by de politie waarna deze de heele omgeving met speurhonden heeft afgezocht. Het spoor leidde tot aan de Belgische grens. Men vermoedt, dat Belgische smokkelaars de buit hebben medegenomen. Het was de Tilburgsche recherche ter oore gekömen, dat men een der laatste dagen een poging tot inbraak had gedaan in de woning .van de fami lie H. aldaar, welke poging vermoede lijk tengevolge van onraad was opgege ven. Daar de politie vermoedde, dat de inbrekers nog wel eens zouden terug- keeren, stelden zich eenige rechercheurs verdekt in de woning op. Spoediger dan men verwacht had, werd dit ver" moeden bewaarheid.'Reeds twee dagen later slopen twee personen via het ach terraam de woning binnen. Bij hun komst op de bovenverdieping werd het tweetal door de rechercheurs gearres teerd. Het bleken te zijn de 22-jarige fabrieksarbeider C. H. en de 32-jarige fabrieksarbeider W. v. d. B. De „hee- ren" droegen handschoenen om geen vingerafdrukken achter te laten, en één hunner was in het bezit van een schroe vendraaier. Buiten bleek nog op den uit kijk te staan de 27-jarige caféhouder chauffeur J. v. d. B., broer van één der hovengenoemden. Deze wist aan vankelijk te ontkomen, ondanks het feit, dat een der politiemannen enkele waar schuwingsschoten op hem loste. Nog dienzelfden avond werd de man echter gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben onbekenden ingebroken in het gewestelijk arbeidsbureau te Roo sendaal. Door 't indrukken var^ een ruit hebben zij zich toegang verschaft tot de kantpren, waar zij alles overhoop haal den en forceerden. Een aanzienlijk gelds bedrag wordt vermist. Het onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Economische Rechter te Middelburg. De volgende personen werden gedag vaard: J. J. van Gorsel, 25 j., timmerman te Tholen, wegens het verkoopen van 1000 broodbonnen. Eisch 3 weken gevange nisstraf, uitspr. f 250 of 2 maand, gev.- straf. F. A. de Kok, 37 j., betonwerker te Tholen, wegens het verkoopen van 200 broodbonnen. Eisch en uitspr. f100 of 20 d. J. C. Goedegebuure, 25 j., landarbei der te Stavenisse, wegens het koopen van 1000 broodbonnen. Eisch 1 mnd. gev.straf, uitspr. f150 of 30 d. h. L. Voshol, 20 j., bakkersknecht te Oud-Vossemeer, wegens het verkoopen van 400 broodbonnen. Eisch f 200 of 40 d., uitspr. f 150 of 30 d. A. K. Goedegebuure, 29 j., manufac- turier te Stavenisse, wegéns het koopen van 1000 broodbonnen. Eisch 1 mnd. gev.straf. Uitspr. 3 w. geV.straf. J. v. Gorsel, 52 j., timmerman .te Scherpenisse, wegens het feit, dat hij door misbruik van gezag heeft uitge lokt dat J. J. v. Gorsel 800, broodbon nen heeft gekocht. Eisch f200 of 40 d., uitspr. f 150 of 30 d. C. S. v. d. Have, 33 j., broodbakker, te Scherpenisse, wegens het ruilen van ,500 broodbonnen tegen tabak. Eisch f250 of 50 d., uitspr. f200 of 40 d. Bestuurt God de wereld? Ja, maar heel anders dan wy het zou den doen, en niet in overeenstemming met hetgeen wij vrhgen. Gelukkig maar, dat onze gebeden niet alle verhoord worden. Spurgeon moet eens gezegd hebben, dat wij dikwijls bidden en smeeken om een cent, die echter niet krijgen, doch later zullen zien, dat God een gulden in onzen spaarpot deed. Wij mogen echter in het geloof alles aan God voorleggen, maar met Jezus Christus bidden: niet mijn wil maar Uw wil geschiede. De profeet Daniël bad: „O Heere, onze God, die Uw volk uit Egypteiand uitgevoerd hebt, met een sterke hand, en hebt een naam gemaakt gelijk hij is te dezen dagewij hebben ge zondigd, wij zijn goddeloos geweest neig w oor, mijn Goden hoor, doe Uw oogen open, en zie onze verwoestingen...; want wy werpen onze smeekingen voor Uw aangezicht niet neder op on ze gerechtigheden, maar op Uw barmhartigheden, die groot z ij n Hier is de ware gebedshouding en het beroep op Gods hart. Ds G.'BOS. A. van Kerkvoort, 72 j., slager-vee handelaar te Zaamslag, wegens het feit, dat hij een levend varken van 72 kg on bevoegd voorhanden heeft gehad. EisCh en uitspr. f 25 of 10 d. h. J. B. A. Cuelenaere, 47 j., landbou wer en loondorseher te Sluis, wegens het feit, dat hij telkens hoeveelheden granen en peulvruchten heeft afgeleverd. Eisch 2 mnd. gev.straf; uitspr. 6 w. gev.straf. C. van de Plasse, 38 \j., P. J. van de Plasse 36 jaar, beiden landbouwer' te Oostburg, wegens het feit, dat zij telkens hoeveelheden granen of peulvruchten hebben gedorscht anders dan met nale ving der daartoe verstrekte voorschrif ten. Eisch nr 1 f1500 of 5 mnd. gev. straf, uitspr,. nr 1 f 750 of 3 mnd. gev. straf; nr 2 f 500 of 3 mnd. gev.straf, uitspr. nr 2 f250 of 1 mnd. gev.straf. J. I. Becu, 33 j., loondorseher te Groe- de, wegens het feit, dat hij voor ver schillende telers van landbouwproducten granen en peulvruchten heeft gedorscht, anders dan met inachtneming van de voorschriften. Eisch f 1500 of 5 mnd. gev.straf, uitspr. f 1000 of 4 mnd. gev. straf. A. van Hijfte, 48 j., stroo- en vlashan delaar te Maldegem, wegens het feit, dat hij hoeveelheden granen en peulvruchten in totaal 53.000 kg, heeft doen afleveren door verschillende personen. Eisch 1% j. gev.straf, uitspr. 1 j. gev.straf. F. P. Ocke 22 j., werkman te Schoon- dijke, wegens het verhandelen en ver vreemden van 900 kg bruine boonen en 300 kg tarwe. Eisch 3 mnd. gev.straf, uitspr. 3 mnd. gev.straf met gratie-clau sule. J. Faasse, 40 j., molenaar te Westka- pelle, wegens het feit, dat hij een graan- malerij, zijnde een maal- of menginrich- ting, welke kon worden gebruikt voor het bereiden van mengvoeder, heeft voor handen gehad. Eisch f 300 of 3 mnd. gev.straf, uitspr. f200 of 2 mnd. gev. straf. Banden) voor f 54 eri f 85 per situkv De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te 's-Gravenhage heeft dezer da gen vonnis gewezen tegen den kachel smid W. L. te Zoutelandë, die omstreeks Juli van dit jaar aan een handelaar in ongeregelde goederen te Middelburg vier rijwielbanden had verkocht tegen den prijs van f 220 in. totaal. Dat hier de p rij svo <^rschriften in ernstige mate wer den overtreden, behoeft waarlijk geen nadere uiteenzetting. De boete, die L. deswege werd opgelegd, bedroeg f 350. Ook de-koopman in Middelburg, J. van O., werd veroordeeld en wel tot f 40. Zwaarder wellicht dan deze geldboete zal voor v. O. wegen de verbeurdverkla ring van de bij hem inbeslaggenomen banden. Voorts heeft de Inspecteur voor de Prijsbeheersching den autóslooper C. de B. te 's-Heer Arendskerke een boete van f 150 opgelegd, eveneens wegens het te duur verkoopen van een rijwielband. De B. had in Mei j.l. aan een dorpsgenoot een band verkocht en had hiervoor f 85 gevraagd en gekregen. i -W0:k H mtm St. Nicolaas-actie van den Nationalen Jeugdstorm. Arnhemsche jeugdstormers en -stormsters trekken er met trompetgeschal en tromgeroffêl op uit, om speel goed in te zamelen voor het minder bedeelde kind. Polygoon-Zeylemaker-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2