DAGKALENDER VRIJDAG 23 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 20 Twee plaatsen In den Kaukasus genomen - Dultsche successen na taaien strijd te Stalingrad - De lucht gevechten boven Egypte - Artikel van Dr Goebbels. BINNENLAND Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening np. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bfl contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1'5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goès. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In het Westelijk deel van den Kau kasus hebben Duitsche bergtroepen ondanks zware wolkbreuken, vijandelijke stellingen doorbroken. Zij namen in harde gevechten in de huizen twee belangrijke plaatsen en ver nietigden hierbij een infanterieregiment der bolsjewisten. Ér werden meer dan 1200 gevangenen gemaakt, terwijl 7 ka nonnen, 127 machinegeweren en talrtjk ander oorlogsmaterieel werden buitge maakt. Ten Zuiden van de T e r e k plaatselij ke gevechten. Bij den strijd om Stalingrad wer den in hardnekkige afzonderlijke aanval len taai verdedigde bunkers en barrica des genomen. De Duitsche luchtaanval len waren geconcentreerd op de vijande lijke steunpunten in het Noordelijk deel van de stad. Aanhoudende ontlastings- aanvallen op het front ten Noorden van de stad "werden met steun van Duitsche en' Roemeensche luchtstrijdkrachten vol komen afgeslagen. De Vernieling van de achterwaartsche verbindingen der Sov jets ten Oosten van de Wolga werd door gevechtsvliegtuigen voortgezet. Aan de rest van het Oostelijke front hadden, afgezien van eigen stoottroep activiteit en den afweer van enkele op zich zelf staande vijandelijke aanvallen, geen gevechtshandelingen van belang plaats. T£n Zuiden van Moerrrfansk wer- den'door een verrassenden aanval van de luchtmacht op een Sovjet-vliegste.unpunt vernielingen en branden veroorzaakt. In den gisteren vermelden luchtslag van 20 October aan het Egyptische front schoten Italiaansche jagers 44, Duitsche jagers 11 en luchtdoelartillerie 6 vijandelijke vliegtuigen neer. Den 21sten October hebben jagers en luchtdoelartillerie nog 12andere vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Van de verbonden luchtstrijdkrachten gingen 12 vliegtuigen verloren. Aanvallen van de Duitsche en Italiaan sche luchtmacht waren gisteren en in den afgeloopen nacht tegen vliegvelden en andere inrichtingen van 't vestingeiland Malta gericht. Door den aanval van een gemengde vij andelijke vliegerformatie op West- Fransch gebied leed de Fran- sche bevolking weer verliezen; de mate- rieele schade was gering. Jachtvliegers schoten drie viermotorige bommenwer pers neer. Bovendien verloor de vijand overdag ten W. van Brest en boven het Z. deel van het bezette Fransche gebied één vliegtuig. v Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen deden gisteren met bommen van! zwaar kaliber met goede uitwerking aanvallen op voor den oorlog van belang zijnde in stallaties inZuid-W e st-E n ge land, alsmede op concentraties Brit- sche landingsbooten. In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuig gen militaire doelen inOost-Enge- 1 a n d. Italiaansch weermachtsbericht. Er zijn 44 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten door Italiaansche jagers en 11 door Duitsche jachttoestellen tijdens een succesrijk luohtgevecht, dat zich aan hei Egyptische front op 20 October afspeel de. Aan dit gevecht namen ongeveer 200 vijandelijke en evenveel vliegtuigen van de As deeL De luchtmacht van de As verloor 11 machines. Tijdens andere vij andelijke bedrijvigheid verloren wij twee toestellen, terwijl nog 15 machines min of meer ernstig beschadigd werden. Gisteren heeft de Italiaansch-Duitsche luchtmacht opnieuw doeltreffend vijan delijke escadrilles aangevallen, die zich naar onze stellingen begaven. Tijdens hevige luchtgevechten met de kern der formatie jagers werden 8 Britsche vlieg tuigen vernield en nog 4 andere, toestel len door het luchtdoelgèschut getroffen, waarna zij neerstortten. Eén van onze machines is niet teruggekeerd. In den nacht van 19 hp 20 October en in dien van 20 op 21 October hebben de Italiaansche bommenwerpers de militai re doelen van Gibraltar met zichtbaar effect aangevallen. Onze formaties zetten dag en nacht de actie tegen het eiland Malta voort. „WIE DE RUIMTE BEZIT, VOOR HEM WERKT DE TIJD", (D. N. B.). In „Das Reich", publiceert minister Dr Goebbels een hoofdartikel onder het opschrift: „Voor wien werkt de tgd?", waarbij hij de meening der En- gelschen, dat de tijd-voor hen werkt, be strijdt. De bewijsvoering der Engelschen zou> volgens den minister slechts dan kunnen kloppen, als zij in den loop van drie ja ren oorlog gebruik hadden gemaakt van den tijd om veroveringen te maken en daardoor het fundament van hun oor logseconomie en bewapening te- verste vigen, maar ook slechts op voorwaarde, dat van Duitsche zijde dit niet tevens het geval zou zijn. Beide punten kloppen niet, aldus Goeb bels. De Engelschen hebben sedert het begin van den oorlog niets erbij verwon ven, hetgeen hun oorlogvoering zou kun nen versterken. Zij hebben intusschen evenwel een geheele reeks bases voor hun oorlogvoering verloren. En aangezien de asmogendheden al deze gebieden, die voor de vijandelijke oorlogvoering in ruimeren zin verloren gegaan zijn, in hun bezit, respectievelijk onder hun bestuur hebben gekregen, telt dat bij de eindberekening volgens Bartjes dubbel. Niet Duitschland staat b.v. ditmaal voor een hongerwinter, maar de Sovjet unie. De rubbercrisis is in de Vereenigde Staten dreigender dan in Japan of -bij ons. De dag zal korfien, waarop wij, ver geleken met onze tegenstanders, de su perioriteit op het gebied van olie bezit ten, om maar van. ijzer en steenkool ge heel te zwijgen. Daardoor is de geheele Britsche oor logsthese aan het wankelen geraakt. De Britsche bewijsvoering klopt niet meer. In plaats van te blokkeeren, wordt En geland geblokkeerd. Het Britsche moe- Bij onze vrijwilligers. Een van de mooiste momenten van den dag. De kok heeft het eten klaar en dat onze vrijwilligers wat lusten, daar kan hij van meepra ten. Maar er is genoeg, meer dan voldoende en een gezonde eetlust is kenmer kend voor een goed soldaat. SS PK Altstadt-O H-P H m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers' voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben htm dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei- dink vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook die-, genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) willen toetreden. 24.10.'42 ,11.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Kapelweg. derland is ons wellicht nog de baas in een of ander onderdeel der levensmidde lenvoorziening, maar dat is niet beslis send. Beslissend is integendeel, dat het in Engeland achteruit gaat, terwijl het .tégendeel in Duitschland het geval is. Dit wordt het best geïllustreerd door het feit, dat Londen voor den aanstaanden winter de rantsoenen verlaagt, maar wij in de gelukkige omstandigheden verkee- ren, ze te verhóogen. Onze vijanden kunnen het feit niet wegredeneeren, dat de asmogendheden kans hebben gezien zich een volkomen voldoende basis voor de onbedreigde voortzetting van den oorlog te verschaf fen, als zij maar over datgene beschik ken, waarmede de Engelschen ons wil len verslaan, n.l. dén tijd. Wij beheerschen tegenwoordig alleen al in Europa een territorium dat voldoen de is om den oorlog permanent 'n stabie- len grondslag te geven. Als wij met ijver en omzichtigheid aan 't werk gaan om dit territorium in alle richtingen'voor ons te ontginnen, kan ons in het geheel niets meer gebeuren. De noodlottigste vergis- sing dér Britsche oorlogspropaganda be staat hierin, dat zij in de ruimte slechts een last en in den tijd slechts een voor deel ziet. In den oorlog is het belangrij ker ruimte te winnen dan tijd. Wie de ruimte bezit, voor hem werkt de tijd. En daarom zullen wij overwinnen. De rede van Smuts. Zooals reeds gemeld, heeft veldmaar schalk Smuts, minister-president der Unie van Zuid-Afrika, op een plaats te Londen, welke uit veiligheidsoverwegin gen geheim werd gehouden, de leden van het Britsche Hooger- en Lagerhuis toe gesproken. Hg werd ingeleid door Loyd George, die o.m. zeide: „Wij zgn hier om goede raadgevingen te hoorën, welke Smuts ons in den noodtoestand, waar voor wij ons geplaatst zien, zal verstrek ken. Hij zal spreken over het thema van een oorlog, die verwarrender is dan wel ke oorlog ook, waarin dit imperium ooit verwikkeld is geweest. Na de rede van den Zuid-Afrikaan- schen minister-president zeide Churchill in een kort slotwoord: „Ik had het ge voel, dat de aanwezigheid van Smuts te Londen op een oogenblik, dat de oorlog zwaar op ons drukt, een zeer goede be moediging vobr onze raadgevers en on zen geest zou beteekenen". Reeds bij voorbaat was de rede van Smuts tot een belangrijke gebeurtenis gemaakt, meldt het Alg. Hbld, en wel door de beslissing, dat zij zou wórden ge houden in een vereënigde zitting van de twee huizen van het Parlement. Zulk een zitting wordt in Engeland namelijk maar uiterst zelden gehouden en er moet dan ook een bijzondere aanleiding zijn. De vorige maal 7 jaar geleden was het regeeringsjubileum van Koning George V de reden,-waarbij de Koning zelf het Parlement toesprak. Een Britsche pre mier sprak nog nooit in zulk een zitting, waartoe de goedkeuring des Konings en uitdrukkelijke besluiten van beide huizen noodig zijn. Ook een premier van een Dominion viel nog nooit zulk een eer te beurt. BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. met 31 Oct. 1942. 4 rants, brood of gebak. i/2 rants, brood of gebak. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. y2 rants, vleesch of vl.w. 2 kg aardappelen. 1 kg aardappelen. 1% liter Melk. 1liter taptemelk. 1 rants, tabak.1) VAN STERKSTEN AFWEER TEGEN DEN VIJAND VERZEKERD. Inspectiereis van den weermachtsbevei- nebber door het Ned. kustgebied. 's Gravenhage, 22 Oct. De weer machtsbevelhebber in Nederland, de ge neraal der vliegers Fr. Christiansen, heeft deze week een inspectiereis van verscheidene dagen ondernomen door het verdedigingssysteem aan de Nederland sche kust, dat door het inbouwen van nieuwe zware afweerwapens op de krach tigste wijze is versterkt en waarvan de versterking nog wordt voortgezet. De weermachtsbevelhebber overtuigde zich hierbij van de paraatheid van alle on- derdeelen der weermacht, die in de diep geëchelonneerde verdedigingswerken zijn opgesteld "alsmede van de doeltreffend heid der afzonderlijke versterkingen. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Van 1 op 2 Novembep. In de Stcrt. van gisteren is' een besluit verschenen van den secretaris-generaal van Binnenl^ndsche Zaken, volgens het welk de thans geldende Zomertijd zal eindigen in den nacht van 1 op 2 No vember e.k. In, dien nacht zullen de klokken van 3 op 2 uur worden teruggezet. In den nacht van 28 op 29 Maart 1943 wordt de Zomertijd weer ingevoerd; dan zullen de klokken te 2 uur 's nachts op 3 uur worden vooruitgezet. Bedieningsgeld vrij van omzetbelasting. De centrale persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt: In de Nederlandsche Staatscourant van 18 Augustus 1942 werd de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden i voor werknemers in het hotel-, café- en 25 Oct. tot en 54 A brood 54 B brood 54 beschuit 54 A vleesch 54 B vleesch 54 A aardapp. 54 B aardapp. 54 melk 1-60, 2-60 res. 54 tabak 4 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 402 algem. 1 kg suiker. 403 algem. 1 rants, jam. 404 algem. 125 gr. peulvruchten. 405 algem. 125 gr. havermout. 406 algem. 250 gr. gort. 407 algem. 100 gr. vermicelli of maï zena. 397 t/m 399 alg. 100 gr. kans. 408 t/m 411 alg. 1 rants, bloem, broq|di of gebak. 4-57, 4-58 res. 250 gr,, rijst. 51, 52 versn.100 gr. chocolade. 53, 54 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaaL 19 Oct. tot en met 30 Oct. 1942. 53 boter y2 rants, boter. 53 vet,y2 rants, boter. 13 Sept. tot en met 11 Nov. 1942., 2-61, 2-62 reserve y2 rants, boter. 3-61, 3-62 reserve y2 rants, boter. 4-61 reserve y2 rants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum,2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 16 Oct. '42 tot en met 28 Febr. '43. 06 t/m 08 B.V. brandst. 1 eehh. brand stoffen. 22 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 413 algem. 1 rants, waschpoeder. N Waschpoeder 1 rants, waschpoeder. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 4e periode: 1 een heid brandstoffen (geen nnthraciet). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. ,M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. 1 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 412 algem. 1 rants. Eenheidszeep. N eenheidszeep 1 rants, eenheidszeep. N Toiletzeep 75 gr. toiletzeep* 80 pet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 31 Oct.: 370, 371 Algem. (Zeep), M-Zeep, M. Toilet zeep? De volgende bonnen zijn .binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 24 Oct.: 53 brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk, ta bak, cigaretten; 59 res. (taptemelk). De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor Vleesch, vleeSchwaren en aardap pelen. VRIJDAG 23 OCTOBER 1942. Zie hoe weinig vuur een groot bosch in brand steekt. Ook de tong is een vuur, ztf is de wereld der ongerechtigheid. Jacobus 3 5 b en 6 a. Zon op onder 8.17 18.31 Maan op onder 18.41 7.05 24 Oct. Volle maan, 1 Nov. Laatste kwartier. WASCHPOEDER EN HUISHOUDZEEP In aansluiting op hetgeen onlangs is gepubliceerd met betrekking tot de aan wijzing van nieuwe zeepbonnen, maakt de Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bekend, dat de met „Alge meen 413" gemerkte bon van de bon kaart voor voedingsmiddelen, alsmede de met „N Waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, tot en met 31 October 1942 elk recht geven op het koopen van 250 gram waschpoe der of zeeppoeder (oude of nieuwe sa menstelling) of op het doen wasschen van 9 kilogram droge vuile wasch. Voorts geven 2 der bovengenoemde bonnen tezamen recht op het koopen van 1 stuk van 80 90 gram huishoudzeep, voorzoover deze nog voorradig is. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. Bonnen beteekenen voedsel...... mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. restaurantbedrijf afgekondigd. In art. 7, '10e lid, en art. 8, 2e lid van deze rege ling komt een zinsnede voor, waaruit ten onrechte de conclusie getrokken is, dat over bedieningsgeld omzetbelasting ver schuldigd is. Onder verwijzing naar de ^desbetref fende uitspraak van den waarnemend secretaris-generaal van hét departement van financiën kan echter uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat bedieningsgeld vrij is van omzetbelasting. Tegen misbruik van het woningtekort. Uit veelvuldig voorkomende klachten is gebleken, dat verschillende woning- bureaux van het woningtekort misbruik hebben gemaakt door adspirant-huur- ders inschrijfgelden te laten betalen. Veelal beperken de bemoeiingen van deze woningbureaux zich tot het incas- seeren van de inschrijfgelden, terwijl van een serieuze bemiddeling geen sprake is. Bij de bemiddelingsdiensten van wo ningbureaux moet nog steeds het prijs peil van 9 Mei 1940 worden gehand haafd. In enkele plaatsen" van ons land was het op dien datum gebruikelijk bij het tot standkomen van éen huurover eenkomst zoowel van huurder als ver huurder een provisie te vragen. Waar dit zoo was, mag dit zoo blijven. In het OPZETTELIJKE VERKWISTING? Hoeveel ouders kennen niet het oogen blik, dat, na lang beraden, na eindeloos gereken, ze moeten vaststellen, dat de Ihartewensch van hun jongen, verder te studeeren, niet kan worden vervuld. Hoe veel hoopvolle verwachtingen zijn niet vernietigd door het verlammende besef, dat Vaders inkomen het eenvoudig niet toestaat, dat er nog meer geld aan ver dere studie wordt-besteed. Wij kennen deze gevallen bij duizenden en ondervon den ze nog nauwelijks als een ramp. Te lang heeft men ons voorgepraat, dat het eigenlijk zoo hoorde. Doch wie beseft de enorme krachtsverspilling, die deze toe stand meebrengt. Hoeveel ambitie, aanleg, liefde tot in tensieve vakstudie, hoeveel scheppend vermogen is op deze wijze niet gedood? -Wij leven in een tijd, waarin het leven ons tot uiterste spaarzaamheid dwingt, willen we niet ten onder gaan. Geen aardappel mag verloren gaan, doch met de gaven van hart en hoofd van onze jeugd, met onze toekomst dus, bedrijven we ook nu nog een verkwisting, die aan het waanzinnige grenst. Niet de enkeling, die door de omstan digheden is gebonden, draagt hiervoor de verantwoordelijkheid. Neen, wij als gemeenschap zullen daarvoor eens moe ten boeten. Gélukkig zijn er teekenen, die op een kentering wijzen. Zoo geeft het Langertiarck-Studium de gelegenheid tot een kostelooze vakstudie of universitaire opleiding aan allen, die zelf een derge lijke opleiding niet kunnen bekostigen, ofschoon ze, wat hun prestaties betreft, daartoe zijn voorbestemd. Elke flinke, gezonde jongeman tus- schen 16 en 22 jaar, die meent, dat hij over een meer dan normalen aanleg be schikt, kan zich voor deze opleiding aan melden. Inlichtingen verschaft hét Lan- gemarck-Studium, Waalsdorperweg» 12, Den Haag. algemeen kwam echter de provisie ten laste van den verhuurder en hierin mag onder geen beding verandering komen. Een inschrijfgeld werd echter nimmer door een bona fide woningbureau ge vraagd. De gemachtigde voor de prijzen deelt daarom mee, dat, indien zulk een inschrijfgeld toch wordt geheven, daar tegen strenge maatregelen zullen wor den genomen. Hoofdcommissaris S> Tulp overleden. In de Diakonesseninrichting te Am sterdam, waar hij sedert eenigen tijd werd verpleegd, is overleden de hoofd commissaris van politie van Amster dam, de heer S. Tulp. Op 23 April van het vorige jaar was de heer Tulp in deze functie benoemd als opvolger van hoofdcommissaris H. J. Versteeg. Na zijn pensionneering in 1938 trad de heer Tulp toe als lid van de N.S.B. De verplichte nota bij vleeschlevering aan huis. Woensdag 14 October 1942 heeft in de bladen een mededeeling gestaan, volgens welke de gemachtigde voor de prijzen het aan slagers verplicht heeft geste1 d bij de artikelen, die zij bij den kooper aan huis afleveren, een nota te voegen, waarop o.m. de hoeveelheid, de kwaliteit en de prgs per eenheid moeten zgn ver meld. Naar aanleiding van gerezen vragen wordt er van bevoegde zgde op gewezen, dat met kwaliteit is bedoeld, de soort

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1