DAGKALENDER DONDER/DAG 22 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 19 Het gezin in de branding. Gevechten in Stalingrad duren voort - Nieuwe terrein winsten In den Kaukasus - Sowjet-ontlastlngsaanvallen mislukt - Luchtslag boven Egypte. i (D.N.B.) In het Westelijk deel! van den Kaukasus werden de aanvalsgevech- ten der Duitsche eh verbonden troepen gisteren, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, door aanhoudende onweers buien met zwaren regenval zeer bemoei lijkt. In 't hooggebergte vielen sneeuw massa's, die tot drie meter hooge ver stuivingen veroorzaakten. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. By kantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra, n Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. In Rotterdam worden sinds eenige ja ren „Spreekuren voor huwelijks- en ge zinsmoeilijkheden" gehouden, waarin predikanten, juristen, artsen en opvoed kundigen samenwerken. Door de leiders dezer spreekuren (arts A. Hijmans, Ds A. T. W. de Kluis en Dr G. Brittenburg Wurth) is destijds in het openbaar de aandacht gevestigd op de geestelijke moeilijkheden in vele gezinnen. Hun redevoeringen zijn gebundeld in het boekje „Het gezin in de -branding". Daarin trof ons hetgeen de heer Hy- mans opmerkte: „Is Uw vrouw voor U de van God ge geven vrouw en ziet ge haar zoo aan Is uw man voor U de van God gegeven man en ziet ge hem zoo aan? Zijn uw kin deren voor U, voor U samen, de van God gegeven kinderen en ziet ge samen hen zoo aan? Zijn uw ouders voor U de van God gegeven .ouders en ziet ge hen zoo aan? Zijn uw broers en zusters U van God gegeven en ziet ge hen zoo aan? Als gij maar even ernst maakt met deze vragen, dan weet gij zelf het best, wat er aan nood is of wat er dreigt in uw ge zin, afgezien er van, of de buitenwereld er wat van merkt en zegt, dat het erg is of niet veel om het lijf heeft. Krachtens het feit, dat wij in het gezin by elkaar behooren, zijn wij daarin op elkaar aan gewezen en voor elkaar verantwoorde lijk. En wij blijven voor elkaar verant woordelijk. Wij mogen ons bij de symp tomen der ontbinding niet neerleggen, zelfs bij de ontbinding zelve niet. Waag niet hoeveel leed en bitterheid dit alles inhoudt. Want het beteekent toch bijna altijd verloren idealen en een gevoelige knauw in het besef, dat we, hoe dan ook, toch eigenlijk by elkaar behooren. Wat is ons in huwelijk en gezin veel kostelijks toevertrouwd! Daar kan iemand aan een ander tenslotte de helft niet van aanzeggen. En wat hebben we er van terecht ge bracht?" Dit zyn eenvoudige woorden, die wij allen, vaders, moeders en kinderen, ern stig ter harte hebben te nemen. De groote beteekenis en de rijke zegen van een gaaf en gezond gezinsleven voor ons volksleven kunnen niet licht te hoog worden aangeslagen. v BINNENLAND UITBREIDING VESTIGINGS- EN VÊRHUISVERBOD. In de Ned. Staatscourant' is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken, waarbij het gebied, waar het verboden is zich te vestigen of te verhuizen, Uitgezonderd voor Ryksduitschers of personen in het bezit van een schriftelijke vergunning van den directeur van het bureau Vluch telingenzorg, wordt uitgebreid. Dit ge bied omvat thans: 1. Provincie Zeeland. Alle ge meenten. f> 2. Provincie Zuid-Holland: alle ge meenten. 3, Provincie Noord-Holland; alle gemeenten; 4. Provincie Utrecht: Het gebied ten westen van de spoorlijn HilversumUtrecht (de gem. Utrecht inbegrepen), de Vaartsche Ryn en het Merwedekanaal tot aan de Lek 5. Provincie Noord-Brabant: Het ge- heele gebied ten Westen van de gemeen ten De Werken c.a., Dussen, Geertrui- denberg, Oosterhout, Teteringen, Breda (deze gemeente inbegrepen) en ten Wes ten van de Mark tot aan de Belgische grens. Dit besluit treedt heden in werking. Koop geen brood zonder bon. De ondervakgroep broodbakkerij doet langs dezen weg nogmaals een dringend beroep op het publiek om geen brood zonder bon te koopen, noch om de bezor gers van brood te verleiden tot verkoop van broodbonnen. Immers door brood zonder bon van bezorgers te koopen werkt men er aan mede het bedrijf van dén bakker, voor wien de broodbezor gers het brood distribueeren, ten onder te brengen. De bakker immers krijgt slechts meel tot het produceeren van brood in verhouding tot het aantal door hem ingeleverde broodbonnen. Reeds ver schillende bakkersbedrijven hebben hun bedrijf moeten stil leggen op grond van het feit, dat zy geen meel meer konden krijgen, daar het publiek hun de noo- dige broodbonnen had onthouden. Daar nevens zyn reeds vele bezorgers door de bakkers ontslagen wegens verkoop van brood zonder bon, terwyl een aantal ver volgd is wegens diefstal van broodbon nen. Het publiek is medeschuld aan het leed dat over de huisgezinnen van de bakkers en de arbeiders is gekomen, doordat het de bezorgers op allerlei wij zen tracht te bewegen tot verkoop van brood zonder bon. Daarom dit dringend beroep op het publiek om voortaan geen brood zonder bon te betrekken. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Het aanhoudende slechte weer belem merde gisteren de gevechtshandelingen in den Westelyken Kaukasus. Des ondanks veroverden de Duitsche troe pen, met steun van de luchtmacht, nieuw terrein voor de voortzetting van den aanval. Te Stalingrad duren de gevech ten voort. Luchtdoelartillerie der 'lucht macht bracht een vrachtboot op de Wolga tot zinken. De luchtmacht deed overdag en des nachts aanvallen op transportbewegin gen, spoorwegwerken en vliegvelden der Sowjets ten Oosten van de Wolga. Tusschen Wolga en Don hervatten de Sowjets met versch aangevoerdé sterke infanterie- en vechtwagenstrijd- krachten hun afleidingsaanvallen uit het Noorden. Deze aanvallen stortten met zware verliezen voor den vijand nogj vóór ons front ineen. Veertig vechtwa- gens werden vernield. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Italiaansche en Roemeensche troepen sloegen onder hooge verliezen van den vijand verscheidene pogingen af om den Don over te steken. *Boven het Egyptische front ontwikkelde zich een groote luchtslag met sterke vyandelijke vliegerformatie. Duitsche en Italiaansche jagers en luchtdoelgeschut behaalden hierby on der geringe eigen verliezen een groot succes. De nauwkeurige resultaten zyn nog niet bekend. Duitsche bombardements vliegtuigen zetten hun aanval tegen vliegvelden op Ma 11 a voort. In de Golf vajn She z brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 October een vijande lijk tankschip tot zinken ter grootte van 5.000 brt. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen gisteren boven Noord-Duitsch- 1 a n d. Enkele bommen veroorzaakten verliezen onder de bevolking, zoomede aan gebouwen. Luchtdoelgeschut schoot een vliegtuig neer. Ten Noorden van de She11 and- eilanden werd een vijandelijke koop vaarder door bomtreffers zwaar be schadigd. In zware gevechten, welke een jaar lang ten Zuiden van het Ilmenmeer werden geleverd, heeft de SS-Doodskop- divisie onder commando van den met het eikenloof by het ridderkruis van het ijze ren kruis onderscheiden SS-Obergrup- penführer Eicke zich in den aanval en in den afweer bijzonder oiulerscheiden. Verder maakt het opperllevel van de weermacht bekend: i Qp 20 October overdag vielen aan het- fïoord-Afrikaansche front Britsche jachtbommenwerpers een met het Roode-Kruisteeken duidelijk onder scheiden Duitsche hoofdverbandplaats aan. De operatietent werd verwoest. De gewonden en het verplegend personeel leden verliezen. De Engelschen zetten dus hun met het volkenrecht in stryd zijnde handelingen bewust en zonder ook maar eenigermate met de meest elementaire regelen der menschelijkheid te rekenen voort, 't Op perbevel der weermacht moet daaruit de conclusies trekken, dat de Britsche re geering geen waarde meer hecht aan de handhaving der Conventie van Genève. Duitsche opmarsch ondanks slechte weer, Desondanks kan het opperbevel der weermacht verdere successen der Duit sche troepen melden. Infanteristen en bergjagers zetten allereerst in het gebied van Sjaumjan de zuivering der achter waarts gelegen dalen voort. Gevechten, welke zich ontwikkelden om bijna dui zend meter hooge bergen, om steile rots wanden en sterke verdedigingswerken te velde, vereischten van de_ onvermoeid oprukkende infanteristen én jagers de uiterste krachtsinspanning. Naar in het weermachtbericht is ge meld, hebben de Duitsche formaties, die aan beide zijden van den weg door den pas naar Toeapse streden, op den weg zelf de verbinding tot stand gebracht en daardoor is deze belangrijke ravitaillee- ringsweg voor de verzorging der Duit sche formaties opengesteld. Bovendien werden in de verder naar het Zuiden liggende stellingen der bolsje wisten met steun van het lüchtwapen wiggen gedreven. Ook ten Zuidoosten van Noworossisk gaat de Duitsche aanval op de tot ves tingen versterkte fabrieken aan den kust weg voort. Ook hier konden twee aan- vallende voorhoeden zich vereenigen.. De ingesloten vijandelijke strijdkrachten werden vernietigd. Op een der laatste dagen verloren de bolsjewisten alleen aan het Kaukasusfront ruim 1100 gevange nen en een hoeveelheid materiaal. Het D.N.B. meldt nog: Te Stalingrad hebben Maandag zware regenbuien de straten, die voor het grootste deel niet zijn geplaveid, volkomen doorweekt. Tusschen de puinhoopen der veroverde wapenfabrieken leefde de vijandelijke tegenstand hier en daar opnieuw óp. Daarom zijn Maandag de zuiverings operaties tegen de overblijfselen der vy andelijke troepen voortgezet. In riolen, afwateringskanalen e.d. houden zich be trekkelijk kleine vyandelijke troepjes verborgen. Met deze verspreide strijders ontstonden in het onoverzichtelijke puin- veld op het terrein van de gesehutfabriek Roode Barricade hardnekkige gevech ten. Ofschoon de vijandelijke groepjes gebruik maakten van ieder voordeel en elke dekkingsmogelijkheid te midden van de vernielde fabrieksgebouwen, werden zij door onze soldaten in de pan gehakt. Grooteren omvang kregen plaatselijke gevechten om blokken huizen in de By onze vrijwilligers. In een prettige en goede kameraadschap wordt de vrije tyd doorgebracht. Gezonde kerels, gezond van lichaam en geest. SS PK Altstadt-Bl H-P H m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. -Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge- "vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben him dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei- dink vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen rich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) willen toetreden. 2340342 10.00 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg; 24.10342 11.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Kapelweg. noordelijke voorstad. De Bolsjewisten in deze huizen waren overblijfselen der formaties, die bij den uitval der Duit sche troepen van het terrein der trac tor- en tankfabriek Dzjerzjinski in noor delijke richting ten Westen van deze wig waren afgesneden. De luchtmacht kon bij deze zuiveringsgevechten vry'wel geen steun verleenen, doordat het front een zeer grillig verloop heeft. Italiaansch weermachtbericht. In felle hevige luchtgevechten tegen sterke vijandelijke formaties behaalde de Italiaansche luchtmacht boven Egyp te een succes van beteekenis. Eenige tien tallen vliegtuigen werden volgens de voorloopige berichten door de dappere en onvermoeide formaties jagers neer geschoten. Van hen hebben zich in het bijzonder de formaties van het derde en vierde regiment onderscheiden. Talrijke andere vliegtuigen werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Zes andere machines werden door het luchtdoelgeschut om laaggehaald. Op het oogenblik worden de juiste cijfers der vijandelijke en der eigen verliezen vastgesteld. Formaties Duitsche bommenwerpers zetten de aanvallen op de vliegvelden van Malta voort. Engelsche vliegtuigen lieten eënige bommen vallen op de bui tenwijken van Catania. Er is geen scha de aangericht. Radiorede van Laval tot de Fransche arbeiders. Laval heeft over alle Fransche zenders tot de Fransche arbeiders gesproken. Hij herinnerde aan zijn oproep van 23 Juni, volgens welken Fransche arbei ders zich bereid moesten verklaren in Duitschland te werken. Hij citeerde de volgende woorden uit dezen oproep: „Frankrijk kan, gezien de geweldige of fers, welke Duitschland brengt om het Europa op te bouwen, waarin Frankrijk rijn plaats zal innemen, niet lydelyk en onverschillig bjjjven. Ge moet begrijpen, dat vvy eens over een vrede moeten on derhandelen." Laval verklaarde, dat deze woorden thans nog van kracht zyn. De hoogere belangen van het land eischen, dat Frankryk op binnenlandsch politiek ge bied streeft naar ontspanning tegenover Duitschland. Sedert den wapenstilstand zyn edelmoedige handelingèn door den overwinnaar verricht. Laval herinnerde in dit verband aan de vrijlating van meer dan 600.000 krijgsgevangénen. Het is duidelijk, dat de bolsjewisten morgen de wetten van Europa zouden dicteeren, indien de spil den oorlog zou., verliezen. Aan onafhankelijkheid en va derlandsliefde zou een einde rijn geko men. Nooit is de discipline noodzakelij ker geweest dan thans, nooit was de plicht der Franschen, zich om de regee ring te scharen en haar bevelen te ge hoorzamen duidelijker dan thans. Laval sprak vervolgens over de Duitsch-Fransche overeenkomst betref fende de tewerkstelling van arbeiders, over de uitwisseling der krijgsgevange nen en over de voordeelen, die door Duitschland aan Frankrijk" zijn toege staan, speciaal over de mogelijkheid voor de vrouwen van krijgsgevangenen om dpor arbeid in Duitschland aan de zijde van haar mannen te leven. Tenslotte waarschuwde Laval het Fransche vc#k nogmaals voor de stem men van haat en voor de illusie, die door vreemde elementen gevoed worden. Minister Alexander over toegeno men gevaren voor Britsche vloot. (D.N.B.) Volgens den Britschen be richtendienst heeft de eerste lord der Admiraliteit, Alexander, in een rede te Londen verklaard, dat drie veranderin gen in de oorlogvoering ter zee sedert den laatsten" wereldoorlog de gevaren voor de Britsche zeeverbindingen „enorm hebben vergroot": in de eerste plaats de aanzienlijk vergroote actieradius en de vuurkracht der vliegtuigen, vervol gens het enorm uitgebreide prestatie vermogen der duikbooten en ten slotte de omvang en de verschillende manieren van mijnenleggen door den vyand. Ter bestrijding van deze gevaren moet het gros van de Britsche vloot worden ge bruikt om de zeeverbindingen open te houden. Juist by dit werk heeft de ma rine de meeste van haar verliezen ge leden. Deze verliezen zyn helaas groot geweest, zelfs indien zij worden gemeten volgens den standaard der jaren 1914/ 1918. De oorlogvoering ter zee heeft marine en koopvaardijvloot een last op gelegd als deze nooit te voren hebben gedragen. De slag by Pearl Harbour heeft de geheele oorlogsstrategie in het Verre Oosten omvergeworpen. Alexander verklaarde vervolgens, dat in Engelarttl^mog steeds meer tonnen scheepsruimte per hoofd worden ge bouwd dan in de Vereenigde Staten „met alle Amerikaansche moderne me thoden". Met betrekking tot het tweede front zeide Alexander, dat deze kwestie de laatste maanden vaak ter sprake is ge- DONDERDAG 22 OCTOBER 1942. Want gelijk het lichaam zonder geest dood is, zoo is ook het geloof zonder werken dood. Jacobus 2 26. Zon op onder 8.16 18.33 Maan op .onder 18.17 5.54 24 Oct. Volle maan. 1 Nov. Laatste kwartier. komen. Wij moeten er echter steeds aan denken, dat het rechtstreeks van onze heerschappij ter zee afhangt, of wij in staat rijn dit tweede front te beveiligen, zooals ook de heerschappij in de lucht onmisbaar is. Alexander eindigde met de woorden: „De basis van de geheele gealliëerde strategie hangt af van het handhaven van onze zeeverbindingen. Niet alleen, opdat wij het zelf kunnen overleven, doch ook, omdat wij in laatste instan tie deze verbindingswegen noodig zuhen hebben, wanneer wij den oorlog naar het land van den vijand willen overbrengen. Wij willen ook eens slagen uitdeelen in plaats van deze te incasseeren." Rede van Smuts. (D.N.B.) Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de Zuid-Afrikaansche premier, generaal-veldmaarschalk Smuts, in zyn rede voor de leden van het par lement verklaard: Als eenmaal de tyd is gekomen om over te gaan tot het offensief, zou het waanzin rijn te talmen, overmatige voorbereidingen te treffen en wellicht de gelegenheid te verzuimen» Smuts betoogde voorts, dat iedere hulp, die de geallieerden Rusland kun nen doen toekomen, in den volsten om vang en in het snelste tempo moet wor den verleend. De generaal-veldmaarschalk verzette zich vervolgens tegen de opvatting, dat het Britsche ryk rich#bevindt in een toe stand van verval^ maar waarschuwde tegen iedere zelfvoldaanheid, want er wordt een strijd op léven en dood ge voerd, die steeds wreeder en wanhopiger wordt, naarmate rijn einde nadert. Voorts betoogde de premier, dat de tijd ondanks ernstige tegenslagen en vele teleurstellingen in groote lijnen voor de geallieerden heeft gewerkt. Het defen sieve stadium is thans ten einde en het tooneel voor het thans aanvangende of fensieve stadium is gereed. Smuts wijdde het slot van zijn uiteen zettingen aan de naoorlogsche oogmer ken der geallieerden vooral aan het vraagstuk der komende maatschappelijke en internationale orde. De strijd op Madagascar. Uit Vichy meldt D.N.B.Een handvol Fransche soldaten houdt den opmarsch van aanzienlijke Engelsche strijdkrach ten op Madagascar tegen, aldus een mededeeling van het staatssecretariaat van koloniën. 18 October hadden de Engelschen na hevige artillerievoorbereiding en een krachtig bombardement, voor de vijfde maal getracht de Fransche stellingen ten Zuiden van Ambositra te veroveren, maar ook ditmaal was de Engelsche stormloop tevergeefsch. De Engelschen moésten deze onderneming met aanzien lijke verliezen staken. Een S.P.T.-bericht uit Londen meldt evenwel In de buurt van Ambositra is vrij he vige tegenstand na een gevecht van en kele uren gebroken. De opmarsch naar het Zuiden gaat voort. Nieuw oorlogscrediet van een milliard pond. De Britsche minister van Financiën, Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis een nieuw oorlogscrediet van een mil liard pond sterling gevraagd. Tot dus verre, zoo zeide hij, heeft Engeland 2% maal zoo veel voor den oorlog uitgege ven als in de eerste drie jaar van den vorigen wereldoorlog, n.l. meer dan 12 milliard pond sterling. Daarbij zijn niet begrepen de Britsche schulden, die bij de Ver. Staten gemaakt zyn en worden in het kader van de leen- en pachtwet. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft het Lagerhuis het door de regee ring gevraagde oorlogscrediet van een milliard pond sterling toegestaan. Korte berichten: Omtrent den toestand van den Deenschen koning na zyn val van het paard is te Kopenhagen medegedeeld, dat de toestand van den vorst geken merkt werd door een iets grootere ver moeidheid. De temperatuur loopt steeds op en bedroeg gisteren 38 gr. Er zyn geen teekenen, die wijzen op complica ties. De pijnen zijn iets verminderd, maar de koning had een onrustigen nacht. Volgens een Reuterbericht uit San tiago zou het Chileensche kabinet zyn afgetreden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1