DAGKALENDER WOENSDAG 21 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 18 Het nieuwe. Opnieuw huizenblokken Krachtig Sowjet-verzet In in Stalingrad veroverd. Kaukasusgebled gebroken. BINNENLAND Dc ordening vein den arbeid. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen' van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het kan niet ontkend worden, dat er altyd, in alle tijden en onder alle om standigheden, menschen zyn, die afwij zend staan tegenover iets, dat nieuw is, omdat het nieuw is en die het oude verkiezen, omdat het oud is. Tegen een dergelijk, verkeerd conservatisme is voortdurend gewaarschuwd en zal al tijd gewaarschuwd moeten worden. Onze plicht is veeleer zoowel het oude-als het nieuwe naar de norm van ons beginsel en onze levensovertuiging, op zijn waarde te toetsen, maar veroor deeld moet worden, om reeds b y v o o r- b a a t iets te handhaven of te ver werpen. Daarop wees dezer dagen voor wat het onderwijs betreft de heer P. van Nes, hoofdinspecteur van het Lager On- derwijs, toen hij voor de Vereeniging van Onderwijzeressen by het Christelijk Voor bereidend Onderwijs in Nederland een rede hield over vernieuwing by het onderwijs. „Toen indertijd", zoo zei hij, „de agent van de Nationale Opvoeding, de heer J. H. van der Palm, in ons vaderland de opdracht verkreeg, om het onderwijs te organiseeren, moest hij ernstig klagen over 't gebrek aan ontwikkeling en ar beidslijst bij de onderwijzers1 en over on geschikte leermiddelen. Die klacht be hoeft thans niet te worden geslaakt. In tegendeel er is 'n verblijdende belang stelling voor het werk der opvoeding en ook de principiëelé bezinning oiitbreekt niet, maartóch blijven we de be langstelling vragen voor het „nieuwe" en we waarschuwen ten zeerste tegen het verstarrend conservatisme, dat ge dragen wordt door de gedachte, dat iets goed is, omdat het oud is. Ook in de voorbereidende school moet de opvoedster staan, 'die met belangstel ling kennis neemt van het „nieuwe", dat naar voren wordt gebracht, die dat alles laat bezinken en dan, na rijpe overweging, daaruit in toepassiflg brengt, wat in eigen werksysteem past. Alleen reformatorisch werk heeft op den duur succes, maar de eisch tot refor matie blijft bestaan, ook by het' voor bereidend onderwijs." Daarbij moet nauwkeurig worden toe gezien, dat ons beginsel ten volle wordt gehandhaafd. Afwijzend de richting, die zich in haar wijsgeerige beschouwing geheel richt op de zelfontwikkeling van het kind (Fröbel, Montessori), bevat dit nieuwe elementen, die onze hartelijke sympathie hebben. Van het wetenschappelijk werk van anderen kunnen wij profijt trekken. Aan sluiting bij het kinderlijk voorstellings vermogen is noodig. Bij het Bijbelsch verhaal spreekt vooral de daad tot het kind en de zedelijke les moet dan ook onmiddellijk bij die daad worden betrokken. Het nieuwe moet ook dienen om het kind de eerste beginselen, „naar den eisch z ij n»s wegs" te leeren. „Wanneer we dus bezig zijn, ons Chris telijk voorbereidend onderwijs zoowel naar buiten als naar bi An. e n te verbeteren, dan is dat een deel van onze levenstaak als Christenen en doen we dat, omdat we ook dezen arbeid zien in eeuwigheidslicht." Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakt bekend: In het dicht beboschte terrein van het West-Kaukasische geberg te werd in weerwil van ongunstige weers omstandigheden krachtig vijandelijk verzet in kazematstellingen gebroken. Aan den weg door den pas naar Toe- apse werd de verbinding tusschen de twee aanvalsgroepen, die ten Noorden en ten Zuiden den weg al strydende had den bereikt, op den weg zelf tot stand gebracht. In den sector van de T e r e k mis lukten vijandelyke tegenaanvallen. In luchtgevechten werden tien bolsjewisti sche vliegtuigen neergeschoten. In de Noordelijke voorstad van Sta lingrad ontrukten de Duitsche troe pen den bolsjewisten een nieuwe huizen groep. De gevechten tot zuivering van het fabrieksterrein van de kanonnen- fabriek „Roode Barricade" duren nog voort. Vliegende artillerie bombardeerde hoofdzakelijk de krachtig versterkte steunpunten van de fabriek „Roode Oc tober". Formaties gevechtsvliegtuigen vernietigden in het gebied van den be nedenloop van de Wolga verschei dene transporttreinen, een sleepboot en zes op den grond staande vliegtuigen. Aan het Donfront sloegen Roe- meensche troepen vijandelijke aanval len af. Aan het front van El Alanrein vielen licfite Duitsche en Itaiiaansche gevechtsvliegtuigen Britsche tanks en auto's"-aan. De hen begeleidende jacht vliegtuigen en concentraties jachtkrui- sers schoten vief Britsche vliegtuigen neer. De strijd tegen de Britsche vliegvelden op Malta werd door Duitsche en Ita iiaansche luchtstrijdkrachten voortgezet. In Oost-Engeland heeft de Duitsche luchtmacht gisteren overdag uitgebreide aanvallen gedaan op mili taire doelen en voor den oorlog belang rijke installaties. - Heftf Slechtte wteet dieet' zich geilden:. Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, is het weer slechter gewor den, zoodat den 18den October de lucht macht nabij Stalingrad nog slechte in mindere mate kon optreden tot bestrij ding van de bolsjewistische artillerie op den Oostelijken oever van de Wolga. Met versterkte kracht moest de Duitsche ar tillerie bet vuur op de vijandelijkè stel lingen in het laatste bolwerk der fabriek „Roode October" en het vernietigings- vuur op de bolsjewistische batterijen voortzetten. Talrijke stukken vijandelijk geschut werden door voltreffers tot zwijgen gebracht. Het A.N.P. meldtDe herfstregens, die den grond thans overal aan het front in een dikke modderbrij veranderen, waarmede de bolsjewisten altijd nog be ter overweg kunnen dan de Duitschers en hun bondgenooten, zullen naar men in militaire kringen verklaart den defi nitieven val van Stalingrad geen half uur kunnen vertragen. De Wolga kunnen de bolsjewisten al leen nog des nachts als scheepvaartweg gebruiken en ook dan nog is het een Bij Onze vrijwilligers. Uitstekend kunnen onze mannen met de Lotta's opschie ten. Deze zorgen, dat het hun aan niets ontbreekt. Sigaretten,- tandpasta, scheermesjes, alles is aanwezig. SS PK Altstadt-Ba H-P H m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tekens wordt er de aandacht op ge vestigd' en wel speciaal vóór hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei- dink vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) willen toetreden. 22.10.'42 10.00 uur Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplein; 23.10.'42 10.00 uur Den Haag, café Den Hout, Bezui- denhoutscheweg; 24.10.'42 11.00 uur I Amersfoort, Dienstgebouw Kapelweg. toeval, als een schip de Duitsche bewa kingsposten weet te passeeren. De troepenconcentraties achter het Sowjet-Russische front in het gebied van Rzjev, waarvan het weermachts- frontbericht sedert enkele dagen meldt, dat z|j door de luchtmacht worden ge bombardeerd, wekken den indruk, dat de bolsjewisten plannen koesterden voor een groot offensief, daar men hier met een vry sterke troepenmacht te doen heeft. Van contact met Duitsche landstrijd krachten is nog geen sprake en tot dus- ves is alleen nog het woord geweest aan de luchtmacht, die vaak honderden ki lometers het vyandelyke gebied moet binnendringen. Zonder ophouden bom bardeeren de vliegers de stations, waar het materieel van den tegenstander, nog voor het in den stryd kan worden ge worpen, wordt vernietigd. Op deze wijze zijn heele divisies nog lang voor het bereiken van het eigen lijke gevechtsterrein gedecimeerd, dank zij de waakzaamheid van de verkennings vliegtuigen, die tot ver achter de ge vechtslinies de vyandelyke bewegingen nauwlettend in het oog houden. Italiaansch weermachtsbericht. Matige activiteit te land in Egypte. De luchtmacht' van de As deed aanvallen op het achterwaartsche gebied van den vijand en beschoot met mitrailleurs con centraties gemotoriseerde voertuigen. Boven Tobroek bond luchtmaarschalk Guerriero Agostini alleen den strijd aan met een formatie viermotorige bommen werpers. Hij slaagde er in een vijande lijke machine brandend neer te schieten en twee toestellen te raken. Vier andere Britsche vliegtuigen werden in luchtge vechten door Duitsche jagers vernield. Overdag en des nachts ondernamen formaties Itaiiaansche en Duitsche vlieg tuigen herhaalde aanvallen op de steun punten van Malta. Tijdens hevige luchtgevechten verloren de vijandelijke jagers twee toestellen, vier andere ma chines geraakten op den grond in brand. Twee vliegtuigen zijn van de krijgsver richtingen van dien dag niet terugge keerd. In het oostelijke bekken van de M i d - dellandsiche Zee heeft een van onze vliegtuigen tijdens eén aanvallende verkenningsactie van geringe hoogte een vrachtschip gebombardeerd, dat ernstig werd beschadigd. In een aanvulling op bovenstaand weermachtsbericht deelt het Itaiiaansche opperbevel nog het volgende medege neraal Federico Ferrari Orsi, aanvoerder van een legercorps aan het Egyp tische front, is op het veld vaneer gevallen. Generaal Orsi was een der meest gedecoreerde officie ren van het Itaiiaansche leger. Eenige dagen voor zijn dood had de Führer hem het ijzeren kruis eerste klasse verleend voor de in dezen oorlog bewezen dien sten. Generaal Ferrari Orsi is op 18 Oc tober aan hef hoofd van zijn troepen, aan de meest vooruitgeschoven stellin gen, gevallen. Toestand van Deertsch^n Koning bevredigend'. (D.N.B.) De toestand van den koning van Denemarken, die bij een val van zijn paard eenigje verwondingen aan zijn hoofd heeft bekomen, werd gisteren door de behandelende geneesheeren bevredi gend geacht. Men verwacht, dat de won den spoedig genezen zullen zyn, zoodat het verblijf van den koning in het diaco nessen-ziekenhuis slechts van korten duur behoeft te zijn. Duitsche erf Zweedsche veerboot aangevallen'. (S.P.T.) De Zweedsche pers publiceert een bericht van het Tidning Garnas Te- legrambyro, volgens hetwelk twee Sov jet-onderzeeërs een aanval hebben ge daan op de Duitsche veerboot „Deutsch- land" en de daarachter varende Zweed sche veerboot „Koning Gustaaf de Vijf de". De aanval zou hebben plaats gehad op ongeveer zes myl van Trelleborg. De „Deutschland" is licht beschadigd en heeft vyf dooden en negen en twintig ge wonden. De „Koning Gustaaf de Vijfde" kwam er ongedeerd van af. Leege wiegen. Het „Laatste Nieuws" meldt: „Volgens den Statistich Bulletin uitge geven door den Centralen Dienst voor de Statistiek, werden in 1941 in België 99.805 geboorten opgeteekend, tegen 111.520 in 1940 en 128.758 in 1939. Hier onder waren 51.270 jongens en 48.535 meisjes. Er waren 96.834 echtelijke ge boorten. De kindersterfte bedroeg in 1941 8,42 op 100 levende geboorten. Het aantal in 1941 in het Ryk opgeno men sterfgevallen bedroeg 121.134 tegen 133.718 in 1940 en 115.586 in 1939. ^Hieruit valt af te leiden, dat België het Fransche voorbeeld volgt en zich in i de richting van ëen ontvolking beweegt. Niet" alleen wordt het geboorten-aantal elk jaar opnieuw lager, doch sedert 1939 overtreft het aantal sterfgevallen dat-7 der geboorten. Uniforme loonregeling by de Organisation Todt. De speciale gevolmachtigde voor den arbeid voor de organisation Todt heeft door middel van een tariefverordening uniforme loon- en arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor de frontarbeiders van de O.T. Voor de eerste keer wordt hier bij in het bouwbedrijf het steeds als hinderlijk beschouwde systeem van het groote aantal loonschalen gewijzigd. Voortaan worden in de O.T. op alle bouwwerken in de Europeesche ruimte uniforme loonen betaald. De nieuwe regeling treedt op 1 Januari a.s. in wer king. BarrkerV In Indië. BATAVIA (A.N.P.) Het Japansche militair bestuur op Java heeft bekend gemaakt, dat per 20 October 1942 zal worden overgegaan tot liquidatie van de Javasche Bank en van een achttal an dere banken. Voorts zal worden overge gaan tot de opheffing van het morato- rium, dat ten tyde van de bezetting van Java werd afgekondigd. Door de Java sche Bank en de andere te liquideeren banken, wier activa in beslag werden genomen, zullen zooveel mogelijk na de opheffing van het moratorium uitkeerin- gen worden gedaan aan de inlandsche be volking en aan de Chineesche kooplieden uit hoofde van te vorderen deposito's. De bankbiljetten van de Javasche Bank en de andere Ned.-Indische betaalmid delen zullen daarna gelijkelijk worden omgeruild op nader te bepalen voor waarden. In verband met dit probleem werd door het militair bestuur nog ver klaard, dat de waarde van deze betaal middelen door de Japansche- autoritei ten gehandhaafd zal worden onafhanke lijk van de Javasche Bank. Nadat het geldverkeer op Java weder om in normale banen werd geleid door de opening van filialen van de Bank voor de ontwikkeling der Zuidzee-gebieden, der Yokohama-Specie Bank, der Taiwan Bank, alsmede door de heropening van de Volkscredietbank heeft de Yokoha ma-Specie Bank besloten behalve de reeds bestaande filialen te Batavia, Soe- rabaja, Semarang en Bandoeng nog een tiental filialen op te richten. Deze filialen komen in de volgende steden: Serang, Magelang, Djogjakarta, Solo, Madioen, Kediri, Malang, Djember, Cheribon en Tjilatjap. De toeslag op de ouderdomsrente. De Centrale van het Nederlandsche Arbeidsfront schrijft ons: By besluit van de Secretarissen-Generaal van de Depar tementen van Sociale Zaken en Finan ciën is een misstand, die zich voordeed ten aanzien van de tijdelijke verhoogin gen van bepaalde ouderdoms- en invalidi- teitsrenten, uit de wereld geholpen. Het was namelijk voorgekomen, dat ondernemingen met een eigen pensioen fonds, die een klein pensioen aan hun vroegere arbeiders betaalden, daarbij de ouderdomsrente reglementair verreken den met het pensioen. Toen de toeslagen op de ouderdomsrenten kwamen, verre kenden vele werkgevers deze ook, het geen niet de bedoeling is geweest. Het Nederlandsche Arbeidsfront is tegen deze handelwijze opgekomen en het gevolg is, dat nu bovenbedoeld besluit nadrukkelijk bepaalt, dat inhouding der verhoogingen op ouderdoms- en invalidi teitspensioenen, ook wanneer het pen sioenreglement anders bepaalt, niet toe gestaan is. Genoemd besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Juli 1941, zoodat alle ver hoogingen, welke van dien datum af zijn ingehouden, alsnog volledig uitbetaald móeten worden. WOENSDAG 21 OCTOBER 1942. Maar, zal iemand zeggen, Gy hebt ge loof en ik heb werken, Tkon rnjj dan uw geloof zonder de werken en ik zal u myn geloof toonen uit myn werken. Jacobus 2 18. Zon op -8.14 onder 18.35 Maan op onder 17.52 4.42 24 Oct. Volle maan. 1 Nov. Laatste kwartier. Het is zeker gewenscht nog eens te wyzen op het belangrijkste uit de ver ordening van den Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de ordening van den arbeid. Bij deze verordening worden de Ar- beidsgeschillenwet van 4 Mei 1928, de Wet op de Collectieve Arbeidsovereen komst van 24 Dec. 1927, de Wet op het Algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten van 25 Mei 1927, alsmede de Verordeningen betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen en de totstandkoming van re gelingen ter zake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden buiten wer king gesteld en de taak van de Com missie van Rijksbemiddelaars beëindigd. Ingesteld wordt de functie van Gemach tigde voor den Arbeid, aan wien de orde ning van den arbeid is opgedragen. Deze Gemachtigde is ondergeschikt aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken en wordt door dezen benoemd en ontslagen. Bij maatregelen van principieele betee- kenis is de Gemachtigde verplicht over leg te plegen met den leider van het Nederl. Arbeidsfront. Een Raad van Bij stand, gevormd door tien tot twintig vooraanstaande persoonlijkheden uit het sociale en economische le ven ".(werkge vers en werknemers), welke door den Gemachtigde worden benoemd, geeft ad vies bij principieele vragen. Voor elk bedrijf (Betrieb) wordt een^, reglement uitgevaardigd, waarvoor de Gemachtigde richtlijnen kan vaststellen. Bindende bepalingen kunnen worden ge geven inzake de regeling van arbeids voorwaarden. Artikel 2 van de verordening bepaalt, dat in het „Betrieb" de ondernemer als „Betriebsführer" en de werknemers als „Gefolgschaft" samenwerken ter berei king van de doeleinden van het -Betrieb en in het belang van de gemeenschap. De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront, de hger Woudenberg, heeft in zijn toelichting gewezen op de prin cipieel© beteekenis van deze verorde ning. Het gaat hier niet om het her vormen van bestaande instituten, maar om nieuwe verschijningsvormen. „Deze verordening zoo zeide hij vormt het idiëele kader van een orde ning van den arbeid binnen de volks gemeenschap en daarmede tevens in so- cialistischen zin, welk kader op grond van esp in overeenstemming met de praetische behoeften met nadere maat regelen kan worden gevuld." „De nieuwe sociale politiek", aldus d% heer Woudenberg, „gaat uit van de grondgedachte, dat de werkende mensch, de werker, die door het inzetten van zijn arbeidskrachten zijn plicht tegenover de volksgemeenschap nakomt, van die volksgemeenschap kan eischen, dat zij ook onder alle omstandigheden voor hem zorgt. En nu komt het er op aan, dat die sociale zorg, evenals andere sociale wen- schen en behoeften, zooveel mogelijk tot uitvoering wordt gebracht door de wer kers zelfdit is het bekende beginsel der zelfzorg." Klassenstrijd is voortaan principieel uitgesloten, want de „Betriebsführer" zal Een deel van de Nederlandsche burgerbevolking werd dezer dagen door een Engelschen luchtaanval getroffen. De Nederlandsche Vodksdienst heeft on- middellyk zyn schouders onder het werk gezet, om den nood der slachtoffers te lenigen. Het gratis uitreiken van warm eten door den Nederl. Volksdienst. Polygoon-Segers-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1